St. Willibrordus Stichting te Heiloo bestaat een kwart eeuw Vraag en Antwoord DUITSE katholieke arbeiders richten waarschuwing totD.G.B. Wat verbruikt de huisvrouw? 8S& r Moderne en grootse inrichting voor de geesteszieke mens K.O.V. ontstemd over houding der regering Plechtigheid te Wageningen Inhoud van de provisie-j kast in 1500 gezinnen De man zonder hart 1 V.J DINSDAG 16 NOVEMBER 1954 PAGINA 4 Het doel is verbreken van het isolement Congres in München wenst oprichting van een katholieke vakbeweging Echtgenote van Jacques Fath zet modehuis voort DE KONINGIN DOET INKOPEN Onderwijzerssalarissen Op 5 Mei 1955 Viering 1955 toetssteen voor definitieve vorm Actie „Alarm" van K.V.P. In het Zuiden minder stofzuigers maar méér wasmachines door JEAN BROCARD (Van onze verslaggever) Een paar kilometer ten Zuiden van Alkmaar ligt, in het dorpje Heiloo, een groot gebouwencomplex met een koe pelkerk in het midden. Dat is de psy chiatrische inrichting voor mannelijke geesteszieken, de St. Wïllibrordus Stich ting, een der grootste en modernste in richtingen in het land. De St. Willibror- dus Stichting zal 25 November haar zil veren jubileum vieren. Het is dan 25 jaar geleden, dat de Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes het plaatsje op de geestgronden rondom de oude Willi- brordusput hebben uitgekozen om hun zegenrijk werk ten behoeve van hun gees- tesgestoorde medemensen uit te oefe nen. Hun werk en toewijding hebben zo de aandacht getrokken, dat het gebou wencomplex steeds moest worden uitge breid. Nu omvat de St. Willibrordus Stichting 40 h.a. land, waarop behalve de dienstgebouwen vijl verpleegpavil- joens, parken, siertuinen en moestuinen zijn aangelegd. De Stichting biedt haar plaats aan 800 patiënten. Van hen zijn er, naar ons dr. Vaessen vertelde, slechts 170 met rechterlijke machtiging, dat wil zeggen gedwongen, aanwezig; verder zijn er doorgaans een veertig-tal delinquenten, die op grond van een vonnis worden verpleegd. Alle overigen zijn vrijwillige bewoners van het huis, die alle bur gerlijke rechten hebben behouden. Krankzinnig zijn is geen oneer, maar een ziekte, die meestal niet ongeneeslijk is. De meeste patiënten worden opge nomen in de observatie-afdeling van de open afdeling, het paviljoen Glorieux, dat aan de voorkant van de inrichting ligt. De Stichting zelf ligt met haar front naar de rijksstraatweg; de tuinen liggen erachter. Ook dit symboliseert de openheid, de band met het openbare leven, die men zoveel mogelijk in stand wil houden. De wetenschappelijke leiding van de inrichting is in handen van de genees heer-directeur, dr. J. P. de Smet, de psychiaters Vaessen, Wijffels, Ver heul en Beek, de psycholoog Dijkhuis, de bewegingstherapeut Van Roozen- daal en de philosoof dr. B. Delfgaauw. Vooral de figuur van een wijsgeer te midden van het medische team is nieuw. Het zijn de nieuwere aspecten van het geestesziek zijn, na de intre de van de anthropologische psychia trie met als centrale probleemstelling de intermenselijke relatie, die de con sequentie meebrachten van de aan stelling van een beroeps-philosoof van de z,g. existentiële richting. Zijn taak is het tot een wetenschappelijke syn these te komen van de verschillende medische en psychologische genees wijzen. De leiding huldigt het principe, dat de krankzinnige in aanleg een normaal mens is, die door zijn ziekte ingekap seld is in zichzelf. Hjj staat geïsoleerd in het leven. De therapie is er daarom op gericht hem dat isolement te doen prijsgeven. De patiënt wordt op alle doenlijke manieren betrokken in de ac tiviteiten van het gewone leven. Zijn verantwoordelijkheid voor zijn daden wordt zoveel mogelijk wakker gehou den. De patiënt wordt voortdurend voor bereid op zijn terugkeer in de maat schappij. Een punt van overweging is daarbij zeker, dat de kleine maatschap pij van de Stichting de vaak heilzame vrouwelijke invloeden moet missen, daar de verplegers immers kloosterlin gen zijn. Men zoekt naar een uitweg uit dit dilemma. Zeer modern is de toepassing van de nieuwste methoden om de zieke geesten te benaderen: de creatieve therapie, vol gens welke de patiënten zich kunnen uiten langs scheppende weg, met schilderen, tekenen, boetseren of an derszins, wordt beoefend onder .leiding van dr. Vaessen; de bewegingsthera pie, die tracht de orde in de geestelijke processen te herstellen door de li- chaamsmotoriek te disciplineren, wordt geleid door dr. Van Roozendaal. De patiënten houden zich bezig met eigen arbeid voor zover zij daartoe in staat zijn. Zij werken in de tuin, de keuken, de werkplaatsen, de bibliothe ken, het laboratorium. Zij vermaken zich met dammen, schaken, muziek, to neel, films; zij lezen kranten en tijd schriften. Zij maken zelfs een eigen maandblad „De Klaroen", dat ook door de familieleden van de patiënten gelezen wordt. En zij zullen een groot aandeel hebben in de feestelijkheden tij dens de jubileumweek van 22-29 No vember, als de stichting haar 25-jarig bestaan herdenkt. De officiële openingsdag van het ju bileum is Donderdag 25 November, die om negen uur begint met een plechtige H. Mis van Dankzegging. Daarna is er om 10.30 uur een feestvergadering met receptie, tijdens welke de officiële au toriteiten en personen zullen ontvangen worden. Des avonds treedt voor alle in woners een cabaretgezelschap op. Op de dagen daarvoor en daarna zijn er films, toneeluitvoeringen en wedstrijden, waarvan in het bijzonder mag genoemd worden de operette „De Wonderbloem", die gespeeld wordt door kinderen van de medische staf en het personeel. De begaafde broeder Corvinus heeft voor alle uitvoeringen de décors ontworpen. Zending voor Australië Mevr. J. Ik wil een blik speculaas verzenden naar Australië, franco vracht- en invoerrechten voor de ont vanger. Hoe te handelen? Antwoord: Gaat u maar naar het post kantoor, waar u de formulieren kunt krijgen. Dat is vrij eenvoudig. Zegt u er bij dat u alle kosten voor uw reke ning wilt nemen; heeft dit land een we derzijdse overeenkomst met ons land, dan is de zaak in orde. Denkt u er om, dat het blik luchtdicht moet zijn afge sloten, anders komt alles beschimmeld aan. Gevonden voorwerpen C. A. Ik heb 27 Februari 1948 een bloeddrukmeter gevonden en heb daar van direct aangifte gedaan bij de poli tie. Er is nooit iemand geweest om de bloeddrukmeter af te halen. Wat kan ik er nu mee doen? Moet ik de meter nog langer bewaren of kan ik deze ver kopen of weggeven? Antwoord: Volgens de wet bent u aan te merken als bezitter te goeder trouw. De eigenaar van het voorwerp had de mogelijkheid om binnen 3 jaar zijn ei gendom weer op te eisen. Daarna heeft hij de mogelijkheid niet meer en bent u niemand meer verantwoording schul dig. Zoudt u het voorwerp dus na die termijn niet meer blijken te hebben, dan kan niemand u wat maken en bent u dus ook niet tot schadevergoeding ver plicht. Testament E. C. D. S. v. V. Ik ben er zeker van, dat ik in een testament bevoor deeld ben. De dame in kwestie bevond zich voor haar overlijden in een rust huis, doch de directrice daarvan zegt, dat alles wat van haar was, in het rusthuis moet blijven. Wat staat mij nu te doen? Antwoord: Zoals u misschien wel weet, bestaat er een testamentenregis- ter. Inlichtingen uit het register wor den op aanvrage na overlijden van de erflater tegen vergoeding aan een ieder verstrekt. In de praktijk geschiedt deze aanvrage door een daartoe bestemd formulier in te vullen en dit na beta ling van 2,50 in te leveren bij de ont vanger der Registratie en Domeinen. Wendt u zich dus tot dit belastingkan toor. Als het is, zoals u meent, dan zal dus blijken, dat er een testament is ge maakt t.o.v. een bepaalde notaris. Bij deze kunt u dan verdere inlichtingen inwinnen. Vragen voor dczt rubriek moeten toorden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komenOver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Als een laatste waarschuwing volgens iet KNP aan het adres van de DGB moet de resolutie beschouwd worden, die de katholieke arbeiders in Zuid- Duitsland tijdens hun gisteren beëindig de congres te München genomen heb ben. In deze resolutie roepen zij het bestuur van de West-Duitse standsorga nisatie van de katholieke arbeiders op om onverwijld alle voorbereidingen en maatregelen te treffen voor de stich ting van een werkelijk onafhankelijke Duitse vakbeweging. Zoals bekend is wordt door verschei dene katholieke arbeidersleiders in West-Duitsland reeds lang op een zelf standige katholieke vakbeweging aange drongen. ofschoon tot dusver zonder resultaat. De blijvende aandrang ech ter alsmede de houding van de DGB maakt de oprichting van eer katholieke vakbeweging in West-Duitsland steeds meer tot een concrete mogelijkheid. De katholieke arbeiders wezen er tij dens het congres op, dat alle pogin gen om partfl-politieke neutraliteit en godsdienstige verdraagzaamheid in de DGB te bereiken, mislukt zijn ondanks het jarenlang pogen van de katholieke arbeiders om de eenheid in de DGB te bewaren. Juist t.a.v. het^belangrijkste punt van het arbeidersvraagstuk, aldus het congres, n.l. de bestaanszekerheid van de werknemer, heeft de DGB zich Uitsluitend vastgelegd op het marxis- Madame Geneviève Fath zal de zaken van het modehuis blijven leiden, zoals zij dat de laatste maanden tijdens de ziekte van haar man reeds heeft gedaan. Sinds enkele jaren werkte Fath ook voor de grote Amerikaanse modefirma Joseph Halpert De Amerikaanse luxe-confectie, voor zovtr hij die het stempel gaf van zijn joie de vivre, zal het verlies van deze creatieve ontwerper ook zeer be treuren. H.M. Koningin Juliana heeft Maan dagmiddag een bezoek van anderhalf uur gebracht aan de zaaltjes van het Goois Scheppend Ambacht op de Kerkbrink in Hilversum. Het bezoek van de vorstin, die in gezelschap was van mevrouw Van Heeckeren van Molecaten, bleef vrijwel onopgemerkt en de koningin had ruimschoots ge legenheid ongestoord en ongedwongen een aantal Sint Nicolaasinkopen te doen. tisch economische systeem, dat door de katholieken uitdrukkelijk wordt af gewezen. In zijn resolutie zegt het congres tenslotte, dat de tijd van onderhandelen voorbij is, doch de tijd voor handelen gekomen is. De loongrens F. V.; Men is voornemens de loon grens voor sociale verzekeringen te ver leggen naar f 6000,. Wordt de kinder bijslag bij dit inkomen berekend? Komt iemand, die meer verdient dan dit be drag, niet in aanmerking voor een uit kering ingevolge de ziektewet, de onge vallenwet. Iemand, die 6000, per heidswet? Tenslotte worden nog enkele aanvullende vragen gesteld. Antwoord: In dit bedoelde inkomen als grens worden de inkomsten uit kin derbijslag niet bijgeteld. Iemand, die meer verdient dan het grensloon, is niet verzekerd volgens de ziektewet en krijgt daarvoor derhalve geen uitkering. Hij krijgt wel uitkering ingevolge de onge vallenwet. Iemand, die 6000,per jaar verdient, krijgt echter nog juist uitkering ingevolge de wachtgeld- en werkloosheidsvoorziening, omdat hij nog juist binnen de grens valt. Om er bui ten te vallen, moet men meer dan 6000, verdienen. Indien men b.v. 6300, per jaar verdient, is het niet voordeliger loonsverlaging te vragen om binnen de grenzen der verplichte zie kenfondsverzekering te komen. Men kan die 300, dan beter gebruiken om een particuliere ziekteverzekering af te sluiten. De werkgever behoeft voor de niet-verzekerden geen premie te betalen. Hij mag iemand in dienst nemen voor 7000, b.v. en dan vrijwillig een aan- i tal verzekeringen voor hem sluiten. Hij kan ook een overeenkomst maken waar bij de werknemer zich verplicht be paalde verzekeringen af te sluiten. Gepensionneerden en de 6 pet. J. A. B. Heeft de regering reeds bekend gemaakt, welk standpunt zij in neemt, om aan de gepensionneerden ook de 6 pet toeslag uit te keren? Antwoord: In principe zal de 6 pet loonsverhoging ook worden toegekend aan de van overheidswege gepension neerden, verder ook aan de trekkers van de noodwet ouderdomsvoorziening, de trekkers van invaliditeits- en onge vallenrente en de verdere aanvullende sociale voorzieningen. Alles met terug werkende kracht tot 1-10-1954. Wat de particuliere ondernemers betreft, hier op kunnen wij geen antwoord geven; het is immers geen verplichting 6 pet uit te betalen, zodat de ene werkgever (ondernemer) het wel doet en de an dere niet. Dit is echter wel zeker, als een werkgever (ondernemer) vraagt om vergunning de 6 pet te mogen uit betalen, dan wordt die vergunning zon der meer verleend, dus particuliere pensioenfondsen mogen eveneens de 6 pet betalen, als zij dat willen. De ge huwde trekkers van de noodwet ouder domsvoorziening krijgen allen onver schillig in welke gemeenteklasse zij vallen 72, en de ongehuwde ƒ42, ver hoging. „Het stemt ons tot wrevel uit de in de Eerste Kamer gesproken woorden te moeten vernemen, dat „de salaris- voorstellen van de ANOF (Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie) door de regering niet in gunstige overweging zijn genomen". Met deze woorden opende de heer Joh. H. M. Derksen, voorzitter van het Katholiek Onderwijzers Verbond, de Verbondsbe- stuursvergadering, die hoofdzakelijk was gewijd aan de onderwijzerssalaris sen. Gebleken is dat het gehele kabinet, verantwoordelijk moet worden gesteld voor het feit, dat de reeds enige maan den geleden ingediende salarisherzie- ningsvoorstellen niet in de Commissie voor Georganiseerd Overleg aan de orde zijn gesteld. De heer Derksen meende dat de regering verstandig zal doen met de voorstellen alsnog in het Georganiseerd Overleg te brengen. Het verbondsbestuur betreurde in het bij zonder dat deze gang van zaken voor het onderwijs een ernstige bedreiging vormt,' terwijl het publiek in de re gel van mening is, dat reeds in 1946 de onderwijzerssalarissen zijn herzien. Dat toen niet alle wensen van de or ganisaties tot hun recht konden ko men en dat toen met de regering een „voorlopige Godsvrede", een compro mis werd gesloten, dat rekening hield mét de regeringsbezwaren van het „salarisplafond" en de „slechte eco nomische toestand van het land", is meestal vergeten. De onderlinge ver houdingen in de salarissen bij de ver schillende takken van onderwijs zijn echter totaal zoek, aldus het verbonds bestuur. Zoals de minister-president dr. W. Drees bij de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer heeft gezegd, is de regering van oordeel, dat er alle aanleiding is de tiende verjaar dag van de nationale bevrijding op grootse wijze te vieren. Met instem ming heeft zjj daarom kennis genomen van de vorming van een breed samen gesteld nationaal comité. Dit zal na veelzijdig overleg de grote lijnen van de viering van de bevrijdingsdag op 5 Mei van het volgend jaar vaststellen en wil voorts voorlichting en steun ver lenen aan de plaatselijke verenigingen en instanties, die zich met de voorbe reiding van feestelijkheden op die dag bezighouden. In het algemeen zal de organisatie van de herdenking van de nationale bevrijding aan gemeenten, ver enigingen enz. worden overgelaten. De regering is echter voornemens, op 5 Mei 1955 te Wageningen, waar de ca pitulatie-overeenkomst werd getekend, een plechtigheid te doen houden. Ten opzichte van de viering van de nationale bevrijding in de verdere toekomst zal de regering haar stand punt nader bepalen, nadat is geble ken, hoe de herdenking op 5 Mei 1955 wordt gevierd. Dit deelt de minister-president aan de Tweede Kamer mede in een nota naar aanleiding van het verslag der Kamer over de begroting van Algemene Zaken voor 1955. De Kath. Volkspartij heeft teneinde paraat te zijn bij eventuele onver wachte gebeurtenissen van politieke aard een actie in het leven geroepen „Alarm" genaamd. In een tijdsbestek van 24 uren kunnen, indien dit door de omstandigheden geëist wordt, honderd duizend pamfletten of circulaires ge drukt en over geheel het land ge- expedieerd worden. De kringbesturen is verzocht de plaatselijke afdelingen er op te wijzen, dat zij er op berekend moeten zijn in bijzondere gevallen de distributie van zulk materiaal ter hand te kunnen nemen. Advertentie Dat in deze vier landen met hun hoge levensstandaard (en in vele andere landen van de wereld) steeds meer Buisman gevraagd wordt, is wel het bewijs van de goede eigenschappen, n.l. dat de koffie lekkerder èn goedkoper wordt door het gebruik van -Mv e huisvrouw is een belangrijke verbruiker, 1 consument zegt de handel tegen haar, want J—* van iedere honderd gulden van het nationale inkomen, geeft zij er vijf en negentig uit. De twee en een half millioen Nederlandse huisvrouwen spe len gezamenlijk dan ook een grote rol in het eco nomische leven, al zijn ze zich daar meestal zelf niet erg van bewust. Ze hebben nog lang niet vol doende het besef, dat ze als consument zelf ook „partij" zijn, dat ze niet maar passief zich alles hoeven te laten aanleunen en dat ze er recht op hebben als zodanig het hunne te weten, zoals dat bijvoorbeeld in Amerika veel sterker het geval is. Om dat besef bij de kopende vrouw (en de man) te versterken, is twee jaar geleden in ons land de Ned. Consumentenbond opgericht, met zetel in Den Haag. Het doel is om de consument als verbruiker wegwijs te maken in de doolhof der toenemende kwaliteit- en prijsvariëteiten, o.a. door het ver schaffen van objectieve inlichtingen over de produc ten die hij koopt. Die inlichtingen zijn te lezen in de „Consumentengids", het maandblad van de ge noemde bond. Zo wordt bijvoorbeeld in de November-aflevering van dat interessante blaadje de huisvrouwen nu eens een nauwkeurige analyse gegeven van de in houd der elkaar zo hevig beconcurrerende soep pakjes, de „droge haast" soep, zoals wij die plegen te noemen. De zilver glimmende pakjes glanzen de huisvrouw in steeds meer winkels verleidelijk tegen, en als ze haar keuze maakt tussen de verschillende soorten, dan gebeurt dat of toevallig, of op smaak ervaring, maar zonder feitelijke kennis van de voe dingswaarde. Het is dan ook interessant de uitslag te bestuderen van het vergelijkend onderzoek naar die voedingswaarde, dat de Consumentenbond door deskundigen heeft laten verrichten op enkele dei meest bekende merken van erwtensoep. De vrouw haar stofzuiger, de man zijn scheer-appa raat Wel elect ch wassen, niet electrisch stoffen. Het is voor de huisvrouw immers van belang te weten wat ze precies 5 in de pan heeft, en wanneer ze al ls leen op smaak haar keuze maakt, kan ze nu, na te zijn ingelicht, voort- aan die keuze verifiëren aan haar 5 smaak-voorkeur. S Over allerlei producten waarmee de vrouw als koopster voortdurend ss te maken heeft, vindt ze in dit maandblaadje objectieve voorlich- ting. Het ministerie van Economi- sche Zaken vindt deze warenkennis as voor de kopende vrouwen en man- nen zo belangrijk, dat het zojuist besloten heeft, de Consumentenbond een subsidie toe te kennen. Een or is ganisatie waarin de consumenten als zodanig verenigd zijn, wordt nood- jE zakelijk geacht. Onderzoek voor de fabrikant Hoevéél huisvrouwen zichzelf het leven vergemakkelijken met deze droge fabrieks-soep, waarbij ze het gemak en de verpakking betaalt met circa 43 pCt., is niet vermeld. Daar ging het niet om. Het is voor de huisvrouw als consumente ook niet belangrijk om dat te weten. Maar dat interesseert de fabrikant, daar wil hij de precieze gegevens over hebben. Nu is de spreiding van soep voor zover wij weten nog niet officieel onderzocht. Maar wel heeft de Nederlandse Stichting voor Sta tistiek te Den Haag in September vorig jaar een groot aantal niet- Jackson, trainer van B. V. V., heeft de uitnodiging aanvaard, om het Zuid- Nederlandse elftal Woensdagavond a.s. op het P.S.V.-terrein te Eindhoven een laatste training te geven. Hij zal bovendien het elftal vergezellen naar Luxemburg, waar het Zondag 21 No vember a.s. in de hoofdstad van het Groothertogdom tegen het Luxem burgs elftal uitkomt. ,.Nee, ik moet eerlijk zeggen, dat ik dat nog niet heb. Ik kan alleen maar zeg gen, dat er iets in deze zaak is, wat niet klopt. Iets dat klopt met geen Door bemiddeling van Perneau kre gen ze een korte beschrijving, zoals die bij de politie bekend is. Deze opper vlakkige gegevens achtten zij echter enkele theorie. Ik geloof, dat we hier onvoldoende en in hun rol van journa- staan voor een geval, waarvan we nog list wisten ze in enkele dagen een fei- niet kunnen vermoeden wat er precies achter steekt. tenmateriaal te verzamelen, waardoor het leven van elk der slachtoffers van De theorieën van Frangois zijn wer- hun geboorte tot aan de dag van over- kelijk bewonderenswaardig, maar zelfs wanneer hij inderdaad gelijk zou heb ben. dan is er toch nog altijd een ander probleem, want, indien hier sprake is lijden nauwkeurig kwam vast te staan. Stuk voor stuk werden deze gegevens door het viertal nauwkeurig nagegaan. Het waren geen van drieën bijzonder 20 van hypnose of van vergifiging, dan gecompliceerde levensbeschrijvingen, die moet de moordenaar slechts als een uit de gegevens gedistilleerd werden. Ik acht ook het innemen of ingéven werktuig worden beschouwd van een De oude nachtwaker, het eerste slacht- van een dergelijk vergif niet helemaal ander, van iemand op de achtergrond, offer, was in een dorpje in het midden onmogelijk. Maar ik vind persoonlijke En dan staan we weer net zo ver als van Frankrijk geboren en had daar tot hypnose waarschijnlijker. Jean vulde hem aan. „Inderdaad lijkt motieven van die man achter de scher hypnose hier waarschijnlijker, maar het men? Ik geloof daarom dat we wel zou zelfs niet onmogelijk zijn, dat degelijk het allereerst zullen moeten er hier sprake was van een combinatie trachten achter de motieven te komen van de twee door Frangois genoemde en daarom zullen we in elk -geval direct mogelijkheden. Immers, iemand die on- beginnen met uit te zoeken welk ver der hypnose is zal er heel gemakkelijk band er bestaat tussen de slachtoffers toen we begonnen, want wat zijn de zijn veertigste jaar geleefd. Toen, aan getrokken door de verhalen van enkele dorpsgenoten, die in Parijs een winkel tje waren begonnen, wilde ook hij zijn geluk in de hoofdstad beproeven. Een volkomen gebrek aan zakelijk inzicht was oorzaak, dat hij binnen een half jaar tijd zijn spaarcentjes kwijt raakte toe kunnen worden gedwongen een die tot nu toe gevallen zijn en naar ik en blij was met alle mogelijke losse dergelijk middel in te nemen, terwijl vreesook nog vallen' zullen.' aan de andere kant een dergelijk iemand Frangois knikte instemmend. „Dat is wellicht gemakkelijker onder hypnose inderdaad wel een zeer zwak punt in karweitjes iets te kunnen verdienen. Het langst was hij in dienst geweest van het kledingmagazijn, waar hij op te brengen zal zijn wanneer hij al mijn theorie. Want als er inderdaad een zijn vijftigste als magazijnbediende een enigermate verdoofd is door het vergif, man achter de schermen is, dan heeft baantje kreeg Toen hij hiervoor te oud Ik moet zeggen, Frangois, je hebt deze toch ook zijn redenen wel voor die was geworden werd hij bij dezelfde zaak mogelijkheden naar voren gebracht, die moorden. In dit geval is het dus niet nachtwaker Deze laatste bijzonderheid buitengewoon interessant zijn en we eens het belangrijkste wie de moorde- was voor Victor aanleiding tot een hate- zullen dan ook alles in het werk stel- naar is, maar wel waarom die moorden lijke opmerking aan het adres van die len om te zien of één van deze theorieën plaats hebben! En daarom heb ik klopt." Hier zweeg Jean even, om dan evenmin als jullie nog een theorie." veel zachter als sprak hij alleen tegen Hoewel hiermee de besprekingen on- zichzelf. verder te gaan. „Maar hoe in- danks Frangois' theorieën op een dood teressant die mogelijkheden ook zijn. ik punt gekomen waren, vonden de vier heb het gevoel, dat we op de verkeerde vrienden dit toch allerminst een reden weg zijn!" om bij de pakken neer te gaan zitten „Heb jij een ander idee?" vroeg en begonnen ze onmiddellijk met een dag gehad.' Frangois hem. nauwgezet onderzoek naar het leven Jonathans, het tweede slachtoffer, dat Bedachtzaam schudde Jean het hoofd, van elk der drie slachtoffers. in zijn 2e-handswinkel werd vermoord, firma. „Wanneer iemand te oud is om te werken is hij altijd nog wel goed genoeg om de dieven tegen te houden," merkte hij op. „We zullen het maar niet tegen Perneau vertellen, want dan gaat hij vandaag nog terug naar de Süreté en hebben wij onze laatste vrije was zijn hele leven in Parijs geweest. Zijn ouders hadden in een der achter buurten gewoond en zijn vader had ge tracht met een straathandeltje van bloemen en fruit aan de kost te komen. Al vroeg was hij van ellende gestorven. Jonathans' moeder had meer zakenbloed in zich en was een winkeltje in 2e- hands goederen begonnen, dat blijkbaar behoorlijk floreerde, want in zijn jeugd had Jonathans nooit gewerkt en nor maal een school kunnen bezoeken, wat voor andere kinderen van zijn leeftijd in die buurten toen nog een zeldzaam heid was. Van zijn moeder had Jona thans het zakeninstinct en het winkeltje geërfd. Hij was immers niet lang in de oude buurt gebleven en was een andere, uiterlijk precies eendere winkel begon nen in het Quartier Latin, waar hij vooral zijn beste klantjes had onder de studenten. Uit de weinige papieren, die de politie na de moord bij hem in de vrijwel leeggeroofde brandkast had aan getroffen, was gebleken, dat hij ook op grote schaal woekerde en heel wat voor aanstaande personen in Parijs onder zijn slachtoffers mocht rekenen. „Erg veel is er aan hem dus niet ver loren gegaan," zei Frangois laconiek, toen hij hoorde op welke wijze Jona thans zijn geld vergaarde. Het derde slachtoffer, monsieur Petit, was de zoon van een plattelandspredi kant, die door zijn vader naar Parijs was gestuurd om daar ook voor het geestelijk ambt te studeren. Hij was in derdaad geruime tijd student geweest, zqnder echter ooit examen af te leggen. f Wordt vervolgd duurzame en duurzame producten, die in het gezin verbruikt worden, nagegaan wat betreft de wijze waar op de stroom die de fabriek verlaat zich vertakt, regionaal en onder de verschillende bevolkingsgroepen. De resultaten daarvan zijn vastgelegd in een onlangs verschenen uitgave, „Consumentenonderzoek voor Ne derland - Najaar 1953". In dit boekje (uitgave van de Ned. Stichting voor Statistiek) in prentenboek-formaat, en grappig geïllustreerd zoals men dat tegenwoordig doet, staan interes sante dingen te lezen over de „markt" zoals dat heet. Met 1500 huisvrouwen behorende tot de vier welstandsklassen, in de steden en op het platteland, in de leeftijd tussen 18 en 54 jaar hebben enquêteurs en enquêtrices vraaggesprekken gehad, en de samenvatting daarvan in cij fers keurig geclassificeerd en geor dend tot een overzicht, waarbij men aardig in het huis en de kasten van het Nederlandse gezin kan binnen kijken. Over pakjes-soep staat er toevallig niets in vermeld, maar wèl leert men er bijvoorbeeld uit, dat 86 pCt. van alle Nederlandse gezinnen bis cuits in huis heeft en 50 pCt. haver mout. Dat er bij 28 pCt. chocola- tjes in de kast staan, bij 93 pCt. een fles azijn, en dat 22 pCt. roomboter eet. Ook 22 pCt. drinkt wijn (zouden het dezelfden zijn?) en 98 pCt. thee tegen 86 pCt. koffie, maar vorig na jaar was de thee nog niet zo duur als nu. Overigens blijkt uit de cijfers, dat het „bakkie troost", of dat nu thee of koffie is, in alle vier de welstandsklassen veelvuldig wordt genoten. 43 pCt. van de gezinnen doet het met slasaus en de 7 pCt. die smeer kaas eet, hoort voornamelijk tot de jongeren! Tandpasta heeft 84 pCt. in huis, dus menigeen poetst zijn tanden óf helemaal niet of met water Van alle genoemde artikelen wordt bovendien vermeld, welk fabrieks merk het meest gevraagd wordt, waarbij het merkwaardig is, dat merken uitsluitend in bepaalde wel standsklassen geapprecieerd worden. Wat de was betreft, gaat bij 20 pCt. van de gezinnen (in de hoogste welstandsklassen) de was de deur uit, 62 pCt. wast in huis, waar bij er op het platteland meer wasmachines gesignaleerd zijn dan in de steden, behalve in het oosten van het land. In 22 pCt. der Neder landse gezinnen treft men een was machine aan. De jongere huisvrou wen doen méér de was thuis dan de oudere. Opvallend is het grote aantal wasmachines in het zuiden, waar de huisvrouw blijkbaar liever electrisch wast dan stoft. Want waar in de grote steden in 's lands westen 87 pCt. over een stofzuiger beschikt, heeft in het zuiden minder dan de helft der gezinnen zo'n mak kelijke schoonhouder. Men is er blijkbaar nog gehecht aan de feo dale bezem! Dat de sterkst beconcurreerde merken elkaar niet veel toegeven wat hun spreiding betreft, vindt men eveneens met getallen vermeld. Interessant is het te zien, dat bij de lagere volksklassen het stofzui- gerverbruik van 22 op de 100 gezin nen in 1947 thans, met 48 op de 100 gezinnen, meer dan verdubbeld is. De vrouw haar stofzuiger, de man zijn electrisch scheer-apparaat! Meer dan een derde van de huis vaders onder de gegoede midden stand en de welgestelden scheert zich via het stopcontact. In een op de 10 gezinnen berijdt men een bromfiets, 70 pCt. heeft een radio toestel en 21 pCt. radiodistributie, 23 pet. heeft telefoon en 21 pCt. een giro-rekening. Onder de volksklas sen zijn er vrijwel geen telefoonbe- zitters, maar in die klasse heeft een op de vfjf zijn eigen radiotoestel ge bouwd Ten slotte woont 23 pCt. der Ne derlandse gezinnen in een eigen huis en is maar 4 pCt. gelukkig met een centrale verwarming. Een koel kast heeft 3 pCt. Het zijn vooral de hoogste welstandsklassen. Sinds 1947 is het aantal echter toegenomen. Luxe is dat zeker niet. Want met zijn ailen gooien de consumenten he laas nog heel wat voedsel en melk weg die bedorven is. A. Bgl. Thee en koffie voor iedereen, wijn voor de weinigen. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV 7.00 nieuws, 7.10 muz., 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 zieken, 9.30 huisvr., 9.40 gram., 10.30 prot. pr„ 11.00 gram., 11.25 hoorspel, 12.00 gram., 12.33 gram.. 13.00 nieuws. 13.15 causerie. 13.20 Ode on St. Caecilia's Day, 13.50 Iphigénie en Tauride, opera, 16.00 Jeugd. 17.20 gram., 17.30 orgel, 18.15 piano en cello, 18.30 RVU, 19.00 nieuws, 19.10 mu zikale caus., 19.30 bultenl. overz., 19.50 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 kamermuz.. 21.20 caus., 21.40 gram., 21.45 lichte muz., 22.00 prot. pr„ 22.51 omr.ork. en soliste, 22.45 prot. pr„ 23.00 nieuws. 23.15 gram., 23.30 caus., 23.45 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.33 gram., 7.45 Even opkrikken!, 7.50 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvr., 9.00 gym vrouw, 9.10 gram. VPRO: 10.00 school, radio. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 RVU. 11.30 gram., 12.00 accord.ork. en solist 12.33 platteland, 12.38 amus.muz., 13.00 nieuws, 13.15 tentoonstellingsagenda 13.18 orgel en zang, 13.45 gram., 14.00 medische kron., 14.10 jeugd. 16.00 zie ken, 16.30 jeugd, 16.50 gram., 17.15 dans- muz., 17.50 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.20 orgel. 18.35 act., 18.45 gitaarens. en solist, 19.00 jeugd, 19.10 caus. VPRO: 19.30 jeugd, VARA: 20.00 nieuws, 20.05 pol comm., 20.15 mil., 20.50 documentaire 21.20 Promenade-ork., omr.koor en sol., 22.20 caus., 22.35 piano, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 romantische muz- 23.40 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 13.00 volksliederen, 14.30 dansork- 21.00 symph.ork. en solist. BBC, light progr., 1500 en 247 m.' 12.30 ork.conc., 13.15 dansork., 13.45 ork.* conc., 16.00 ork.conc., 16.45 Apachenork^- 17.30 ork.conc., 18.30 lichte muz., 23.40 amus.muz., 0.20 Oostenrijkse volksliede ren en -dansen NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.10 gevar. muz., 14.30 klass. muz., 16.30 operaconc- 18.15 kamermuz., 19.30 klass. muz., 23.1° amus.muz., 0.15 kamermuz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 rn-* 12.00 symph.ork., 20.00 vocaal ens., 23.* pianorecital, 23.15 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 symph.ork. en solist, 15.45 kamerork., 16.20 or^-C0.+ni' 17.10 saxophoonkwartet, 17.40 zan^reJ2Pid 19.40 volkszang, 20.00 Hare Hoogn walst, operette. Unute 484 m.: 14.15 ork.conc., 16.05 h muz., 17.30 kamermuz., 20.00 orK,f- 2135 Spaanse muz., 22.15 lichte ENGELAND BBC, European Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 N vrü- zoëven verschenen en vraaggespr.» buiters radiodagboek, (Op 224 m. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4