Politieke manoeuvres Indonesisch leger betrokken bij infiltraties op Nieuw-Guinea Geen sprake van enige onrust onder de bevolking Dominici blijft moord hardnekkig ontkennen Politie dwong mij bekennen Sint Nicolaas in Haarlem Allerwegen enthousiasme en uitbundig kinderlijk plezier Neo-Destour wil strijd tegen nationalisten beëindigd zien Winterweer in Europa BUITENLANDSE ZAKEN DEELT MEDE: ORR FEESTELIJKE RIJTOER DOOR DE STAD LIET HITLER ZELF DE STAD FREIBURG BOMBARDEREN? I let weer mm Trein tot ontsporing gebracht in Algiers; staking in Marokko „Kadervorming" zorgde voor actie Ondersoek naar ve rblijf- plaats duurt voort ■€3t WILDE TONELEN IN DIGNE i Beschuldiging tegen zijn zoon Clovis Zuivering bij Oost- Duitse liberalen Onderzoek in Stuttgart DONDERDAG 18 NOVEMBER 19^4 78ste JAARGANG No. 26147 n. Anneke Beekman MOTOR-BROMFIETSKLEDING InTri' ^et wat voor conseóuent;ies? MMMÉ—H BUREAU SMEDESTRAAl 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmulden: Leeuworiklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W Boerrlgter en Mr W. A M. van der Kallen Hoofdredactie: Ors H. v Run en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AOVERItNIlfclARIfci- 28 cents per millimeter* hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonde» opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544 Menigeen zal het zijn opgevallen, dat de regering zo gemakke lijk aan de druk van de Kamer heeft toegegeven om de ruime belas tingverlaging in plaats van per 1 J an. 1956 reeds per 1 Juli 1955 te doen ingaan. De vreugde over deze bewil liging wordt evenwel niet weinig ge temperd, als men de diverse poli tieke addertjes ontdekt, die hieron der schuilgaan. Deze addertjes zijn °-a. huurbelasting en huuregalisatie- fonds, in zoverre deze gekoppeld zijn aan de huurverhoging enerzijds en aan het hele complex der belasting- Verlagingen anderzijds. In de Troonrede van 21 September 31. kondigde de regering o.a. aan: ,,In overweging is een verdere huurverhoging. De regering denkt daarbij aan de mogelijkheid van een bestemmingsheffing teneinde een deel van de verhoging, wellicht via een egalisatiefonds, ten bate te doen komen van de financiering van nieu- ive woningen. Tevens is in studie wel ke compensatiemaatregelen tegen over de huurverhoging nodig en mo gelijk zouden zijn." In tal van persstemmen werd on middellijk felle critiek geuit op deze passage in de Troonrede. Wij schreven destijds, dat nog wel heel Wat harde noten gekraakt zouden Worden alvorens de Kamer aan deze bestemmingsheffing haar fiat zou ge ven. Intussen waren het nog maar Vage sug0esties van de regering: men sprak immers slechts over de mogelijkheid". Uit de jongste finan ciële beschouwingen is evenwel duidelijk gebleken, dat de regering de Zaak niet alleen wil doorzetten, maar Zelfs nog verder wil gaan. Werden aanvankelijk alleen de kwestie der huurverhoging met haar compensatie en de huurbelasting als een eenheid gezien, thans blijkt, dat de regering dit hele precaire vraag stuk aan de algemene belastingver laging wil vastkoppelen. Belasting verlaging, huurverhoging, huurbelas ting en egalisatiefonds vormen één complex. Het heeft de schijn, dat de Kamer op een bepaald moment voor een soort fait accompli zal komen te staan: het hele complex aannemen ja of neen. Geen egalisatiefonds, dan ook geen huurverhoging en even tueel uitstel der belastingverlaging. In de Kamer is reeds herhaaldelijk gebleken, dat een groot deel der le den voor een egalisatiefonds in ver band met een huurbelasting niets voelt, de socialisten natuurlijk weer uitgezonderd. Reeds eerder was hét het NVV, dat al luid had verkondigd ïa^süng'^UUtverhoging zonder huurbe- "YY7 at bedoelt men nu precies met Vy deze belasting? Stellen we, dat de huurverhoging voor de ou- 5>e huizen, dus gebouwd vóór de oor- J°g, een 25 pet. zal bedragen. Deze meerdere huuropbrengst zou vanzelf sprekend ten goede behoren te ko men aan de huiseigenaars van wie velen toch al zeer gedupeerd zijn door het na-oorlogse huurbeleid. De huren werden immers maar zeer ten dele opgetrokken in verhouding tot het algemene prijspeil. Door een huurverhoging van bijv. 25 pet. zou een zeker evenwicht zijn ontstaan. De huiseigenaar zou namelijk in een wat betere positie komen. Welnu, dit mag niet. Van de socialisten niet en naar het zich laat aanzien ook van het kabinet niet. Deze meerdere in komsten moeten worden „afge roomd". Een bepaald percentage moet naar het zogenaamde egalisa tiefonds, hetwelk de daar binnen ko mende gelden dan weer zou gebrui ken voor subsidie etc. voor nieuwe Woningen. Zoals gezegd, heeft een groot deel Van de Kamer zich tegen deze gang van zaken verzet. En het zal voor de betrokken minister niet eenvoudig zijn deze impopulaire zaak in de Ka mer te verdedigen. Maar ook daar heeft men reeds iets op gevonden. Men zou zo zeggen, dat alle kwes ties, de belasting betreffende, onder de minister van Financiën moeten Vallen. Nu is deze minister, de heer Van de Kieft, toevallig socialist. Meen, zeggen nu de socialisten, het huuregalisatiefonds moet staan on der de verantwoordelijkheid van de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, van wie de wetsontwer pen moeten uitgaan en met wie uit buitend de discussie kan plaats vin den. Voelt U, waar de kneep zit? Voor deze impopulaire zaak moet de minister van Wederopbouw opko ken, namelijk de heer Witte, en die ls toevallig katholiek. Wij zouden over deze affaire nog larder kunnen uitweiden, maar ^chten liever tot het kabinet met °ticrete voorstellen komt. be regering wil doorzetten. ,,U komt toch niet met een egalisa- tiefonds?" vroeg de heer Van Wetering vorige week in de Ka- ,,Wij komen met een egalisa- efonds, dat spreekt van zelf", ant- oordde minister Van de Kieft. „Dat "°et u niet doen", zei de eerste, wel Jtende dat de regering hierdoor wel tie u m een uiterst moeilijke situa- kan komen. Maai ook de Kamer, v ®nt het is nu kabinetspolitiek en umetsbeleid. Verwerping zou Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: „Gelijk bekend zijn in October in de Etna-baai op Nederlands Nieuw- Guinea twee Indonesische prauwen met 48 gewapende inzittenden geland, met agressieve bedoelingen. Tegen deze flagrante schending van Nederlands grondgebied heeft Nederland bij de Indonesische regering een krachtig protest ingediend. Van Nederlandse zijde werden voorts onmiddellijk militaire maatregelen getroffen om tegen de infiltranten op te treden. Uit de documenten en uit de verhoren der gevangenen zijn inmiddels tal van bijzonderheden aan het licht gekomen omtrent de voorbereiding en uitvoering van deze infiltratie-poging. Zoals uit het hieronder volgende blijkt, is thans duidelijk komen vast te staan, dat het Indonesische leger direct betrokken is bij deze infiltraties. De tegen Nederlands grondgebied uitgevoerde subversieve actie wordt dus niet alleen van Indonesisch grond gebied uit volvoerd, doch geschiedt met volledige voorkennis en instemming van dat leger. pen tegen de Nederlanders. De bewa pening bestond uit een bren, een sten, twee owens, twee rqprtieren en een dertig-tal geweren, alsmede een grote voorraad munitie. Voor trans port van de groep van Dobo naar Nieuw-Guinea werd van een Keyees de houten tweemaster „Warmar" gehuurd; verder had men nog de beschikking over een flinke prauw als volgboot. Hetgeen thans gebleken is, werpt een merkwaardig licht op de telkens weer gehoorde verklaring van de Indonesi sche regering dat er onrust zou bestaan in Nieuw-Guinea. In werkelijkheid be staat er nergens enige onrust, doch men poogt deze van Indonesische zijde te veroorzaken teneinde op die wijze de bevestiging te kunnen construeren van beweringen, die in geen enkel opzicht op feiten steunen. Daarmee worden de overigens verwarde en elkaar tegenspre kende uitlatingen, welke uit Indonesi sche bron terzake zijn gepubliceerd, vol ledig ontzenuwd. De groep indringers telde minstens twaalf Ambonezen, een groter aantal andere Indonesiërs afkomstig van Do bo en enkele in Indonesië woonachtige Papoea's. De infiltratie werd uitgevoerd onder auspiciën van het aan het 25e re giment infanterie van het Indonesische leger toegevoegde semi-militair onder deel „Kadervorming", 'n onderdeel dat thans deze onschuldige naam draagt, doch dat tot Juni 1954 „OPI" (Operatie Irian) geheten was. Tot de taak van „Kadervorming" behoort: het opleiden van personeel dat kan deelnemen aan georganiseerde infiltratie in Nederlands Nieuw-Guinea, teneinde guerilla te voe ren en onrust te verwekken om de in druk te kunnen vestigen, alsof er een spontane volksbeweging in Nieuw-Gui nea zou bestaan. Commandant van „Ka devorming" is de Ambonese kapitein Sapiah. Deze staat rechtstreeks onder de commandant van het 25e regiment in fanterie van het Indonesische leger, lt.-kolonel Sukawati. Ondercommandant van „Kadervor ming" is de tweede luitenant Johannes A. Dimara, die enige onderwijzers te zijner beschikking heeft en daarmee een opleidingsschool leidt te Paso (Ambon). De opleidingscursus duurt minstens vier maanden. De bewapening, kleding en geneeskundige verzorging van de cursisten wordt verzorgd door het 25e regiment infanterie. Een groep van ruim tweehonderd personen heeft de opleiding reeds gevolgd en werd ver volgens overgedragen aan de zorg van de Bintara Onderdistrict Militer (BODM), het. subsistenkader, in af wachting van een eventuele inzetting voor een operatie tegen Nieuw-Gui nea. Goede voorbereiding De recente infiltratie is geruime tijd voorbereid. In September werden de eerste manschappen, die er aan zou den deelnemen, reeds overgebracht naar Dobo en het nabijgelegen Warilau (op de Aroe-eilanden). Begin October volgden nog meer personen, zodat de groep tenslotte 48 man sterk was. Als commandant was J. A. Dimara aange wezen, die tot opdracht kreej te lan den in de Kajoe Merahbaai, daar het land in te trekken voor de guerilla- strijd, propaganda te maken voor de aansluiting van Nieuw-Guinea bij In donesië en te trachten Papoea's over te halen tot de vorming van strijdgroe- Minister Donker deelv aan de Tweede Kamer, in antwoord op de vraag of het onderzoek naar de tegenwoordige ver blijfplaats van Anneke Beekman nog met kracht wordt voortgezet, mede, dat zulks inderdaad het geval is. Uiteraard is het hem niet mogelijk omtrent dit onderzoek thans in details te treden. Advertentie zelfs een kabinetscrisis kunnen bete- i de P j geva' niet zo ongunstige voor z0Wpjv'dA- Van de andere kant zou je net aanvaarden van de ver schoof. d,er yerhoging van de vennoot- van P lasting als het aanvaarden een h,6n huurhelasting met annex krin<0Urfgalisatiefonds door talrijke men O KVP zeer Kwalijk geno- tii 7ai^ en de eenheid in de par- vorderdr Zeker niet door worden be- Vrfenrioru' h°e door de schijnbaar nendehjke geste der regering de in c;SrahstlOhe Politieke cartiien noeuvreerd? 6 SitUaÜe g6ma" (tot Vrijdagavond) Vannacht weinig wind en plaatselijk mist. Morgen veel bewolking met later van het Noorden uit wat lichte regen. Zwakke tot matige Zuidweste lijke wind en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zon: 8.05—16.45 Maan: 1.42—14.02 Het is een weinig verheffend schouwspel dat hun, die het spel doorzien, wordt geboden. Het bete kent ook de toespitsing naar een con flict, dat velen zullen willen vermij den. Zeiden we te veel, toen we dit artikel begonnen, met te wijzen op de socialistische tendenzen in het re geringsbeleid? Bij aankomst voerde het schip de Nederlandse vlag. Op 21 Octo ber te zeven uur landde de groep in de omgeving van de Ombamon- ding, Oostelijk van de Etnabaai. In de namiddag van die dag ont dekten de infiltranten aan het be gin van de Etnabaai een prauw met drie inzittenden, welke aan de kust gemeerd lag. In deze prauw bevond zich de hoofdagent H. A. van Krieken, die wegens ziekte tij dens een bestuurspatrouille in die omgeving was achtergebleven. Hij werd door de infiltranten aange houden en is na de ontscheping van de infiltranten begeleid door zes man, met de terugkerende prau wen naar Indonesisch grondgebied overgebracht. De groep infiltranten is in le Etna baai aan land gegaan en de bossen ingetrokken. Onmiddellijk nadat hun aanwezigheid door de bevolking was gesignaleerd heeft zij hiervan het be tuur melding gemaakt, en werden de nodige maatregelen getroffen. De ac ties van militairen en politie voltrek ken zich bevredigend. Als resultaat van dit optreden kan thans worden gemeld, dat de bende uiteengeslagen is en in kleine groepen, vrijwel zonder voedsel, door de bossen zwerft, dat vijf en twintig man gevan gen zijn genomen en vijf man werden gedood. Voorts zijn zestien geweren en karabijnen, een mortier en een aantal automatische wapens benevens een grote hoeveelheid munitie, uitrustings stukken en documenten in Nederlandse handen gevallen," aldus het communi qué. Direct na aankomst op de Turfmarkt schudt Sint Nicolaas de handjes van de verrukte kleinen. De pietermannen boezemen wel enig ontzag in, maar de pepernoten nemen die angst groten deels weer weg. Wilde tonelen hebben zich gisteren afgespeeld voor het gerechtsgebouw in Digne, waar het proces is begonnen tegen de 77-jarige Franse boer Gaston Dominici, die ervan beschuldigd wordt op 5 Augustus 1952 de Britse voed seldeskundige Sir Jack Drummond, diens echtgenote Lady Ann en hun 11- jarig dochtertje Elizabeth te hebben vermoord. Politiemannen raakten in gevecht met de talrijke nieuwsgierigen, die zich met geweld toegang tot het gebouw trachtten te verschaffen. Binnen heerste ongewone drukte van verslaggevers en fotografen. Meer dan negentig journalisten uit binnen- en buitenland zaten dicht opeengedrongen in de schoolbanken, die voor de gelegenheid in de rechtszaal zijn geplaatst. De president, Mareel Bousquet, stuurde bij het begin van de middagzitting alle fotografen naar buiten, om dat een van hen een opname met blitzlicht had gemaakt, hetgeen verboden was. De oude boer, die al tweemaal heeft bekend en die bekentenis ook al tweemaal weer heeft ingetrokken, verklaarde gisteren, dat hij door de politie op meedogenloze wijze is gedwongen tot het afleggen van onware ver klaringen. Met een overweldigend enthousiasme, zoals dit hier maar zelden wordt gekend, is Sint Nicolaas gister middag in Haarlem verwelkomd. Hoeveel kinderen tij dens de intocht van de goedheiligman op de been waren, is zelfs niet bij benadering te bepalen. Vast staat, dat vele tienduizenden kleuters en ook talloze ouderen een middag lang hebben genoten van de gran dioze triomftocht van de Sint en van de overheer lijke pepernoten, die door de geblakerde pietermannen met gulle hand werden gestrooid. Vrijwel heel Haarlem is thans bij het feest betrokken geweest, van het Houtplein tot aan het einde van Oud- Schoten en overal was de geestdrift even groot en keken de gezichten even blij. Voor het eerst na lange tijd is de goede Spaanse bisschop ook weer een officiële ontvangst ten stadhuize te beurt gevallen, iets, dat tot Om kwart over één, vóór de vastge stelde tijd dus, arriveerde de Kinder vriend aan de Turfmarkt met zijn boot „Spanje" onder vrij grote belangstelling. Met zijn gevolg van 12 zwarte pieten begaf hij zich, minzaam buigend, naar de gereedstaande calèche, die bespannen was met vier schimmels, waarop jockey's hadden plaatsgenomen. De pieterbazen waren meteen al gul met pepernoten en met vele tientallen tegelijk vlogen de lekkernijen door de lucht. Intussen had zich de stoet, die Sint Nicolaas zou vergezellen op zijn tocht, geformeerd. Voorop reden vier herauten te paard, daarachter een auto met de politiekapel o.l.v. de heer L. Beumer, vervolgens de bisschoppelijke calèche met nog twee rijtuigen, dan de persauto, een opvallend voertuig in de reeks, daarachter weer een grote auto, waarop een aantal zwar te pieten hun weldoend werk verricht ten en tot slot een wagen met de vro lijk musicerende Hooibouwers. Langzaam zette zich de rij wagens in be weging, de richting op van de Lange Brug. Ei,n daarmee begon een triomfantelijke rl|toer, die gaandeweg al meer en meer e ïthousiasme lossloeg uit de duizenden dicht langs de straat verzamelde kinde- dcren en ouderen. Rakelings schoten de rakkers voor en langs de rijdende wa gens en de kreet „Piet, Piet, Pieterbaas" was geen ogenblik van de lucht, evenmin trouwens als de pepernoten dat waren. Wij geloven te concluderen uit de in drukken, die wij vanuit de persauto op deden, dat Sint Nicolaas een groot deel van de belangstelling, die misschien in eerste instantie voor hem bestemd was, moest delen met zijn zwarte knechten. Met een onuitblusbare energie tastten zij telkens opnieuw diep in de zak en wierpen handenvol pepernoten tussen het dicht opeengepakte publiek, dat dan in beweging kwam en veranderde ir een grabbelende massa. Dit beeld ver gezelde da gehele tocht. Ontroerend dik wijls was de aanblik van de stralende kinderoogjes, die een glimp mochten op vangen van de heilige Spaanse bisschop. En als een der pieterbazen zich ver- nu toe node werd gemist. Zo kon het gebeuren, dat in de plechtige ridderzaal door burgemeester Cremers het „Zie de maan schijnt door de bomen" werd aange heven, dat door alle aanwezigen direct werd over genomen. De route, die ruim 20 kilometer lang was, legde Sin terklaas met zijn gevolg af in ruim vier uur, zonder dat van het vastgestelde schema behoefde te worden afgeweken. Daarom hulde aan de stichting „Haarlems Bloei", die belast werd met de organisatie van de luis terrijke intocht, hulde aan Jan Kraakman, die voor de zo voortreffelijke aankleding van de stoet heeft ge zorgd, en hulde aan de Haarlemse politie last but not least, die de verkeersproblemen afdoende uit de weg wist te ruimen en de kinderen als bezorgde vaders zo veel mogelijk in het gareel heeft gehouden. waardigde de kleuters een hand te rei ken, was het geluk, dat de laatsten te beurt was gevallen, op hun gezicht te lezen. Er waren ook kinderen, die niet in sta-4 waren het feest op de stoep te volgen, omdat ze bijvoorbeeld ziek wa ren. Maar achter de ruiten konden ze de grandiose tromftocht van de goedheilig man toch zien en soms klopte een pie terbaas bemoedigend op het raam. (Vervolg op pag. 2) De Franse justitie is bij het vooron derzoek gestoten op tal van aanwijzin gen, dat Gaston mogelijk de dader is van de moord op het echtpaar Drum mond. Veel minder zeker is het ech ter, of hij ook alleen is opgetreden te gen het dochtertje. Dit en het ontbre ken van een duidelijk motief brengt vele dorpsgenoten van de Dominici's en ook vele Fransen ertoe te menen, dat de oude Gaston, zoal niet onschul dig dan toch niet alleen schuldig is. Een moeilijke factor is ook de grote autoriteit, die nog altijd uitgaat van de oude boer op vrijwel al zijn familiele den. Hij zelf heeft tijdens zijn voorarrest herhaaldelijk gezegd, dat hij binnen een week in staat zou zijn zijn onschuld te bewijzen en terug te gaan naar Lurs, waar zijn familie hem wacht „met de beste druiven van het jaar." De voornaamste verdediger van Gas- Gaston Dominici tussen twee gen darmen in de beklaagdenbank voor het Hof te Digne. (ANP- Telefoto) ton, Emile Pollak, protesteerde giste ren herhaaldelijk tegen opmerkingen van president Bousquet en ook maakte hij bezwaar tegen het voorlezen van verklaringen, die door zijn cliënt zijn afgelegd, maar later weer zijn tegen gesproken. Trillend van woede zeide de oude boer, dat inspecteur Sébeille met zijn vuisten had gedreigd en luidkeels had geroepen: „Jij bent de moordenaar". „Mijnheer de president, indien ie mand tegen u precies zo zou optre den als tegen mij, zou u hetzelfde gedaan hebben als ik. Zij maakten mij gek. Ik kon zelfs niet spreken," zo betoogde Gaston Dominici. Op een bepaald ogenblik, toen het heftig toeging in de rechtszaal, zeide Gaston: „U wilt mij voor iemand an ders laten opdraaien. Laat Clovis Gas ton s jongste zoon) en mijn familie ko men en u zult ontdekken, wie ik be doel." Gedurende het voorlezen van de be schuldigingen van de politie herhaalde de oude boer steeds weer de woorden „niet waar, niet waar. Er zijn zoveel leugens in deze zaak." Toen de rechter sprak over de be kentenis van Gustave, Gastons tweede zoon, dat hij het kleine meisje levend had aangetroffen en niets had gedaan om haar te helpen, zeide de verdach te: „Gustave heeft gelogen, toen hij dat zei". Bij behandeling van de bijzon derheden van de dood van het meisje zeide hij na iedere zin: „Ik was in bed. Ik zeg u nog eens, ik was in bed. Ik heb mij niets te verwijten." Dominici maakte gedurende de ge hele zitting een vastberaden indruk. Bij na drie uur lang stond hij in de mid dag voor zijn rechters, pareerde han dig de vragen van de president en daardoor won hij in zekere mate de bewondering van de toeschouwers. Meermalen onderbrak hij de president, soms om bepaalde verklaringen te corrigeren. Af en toe sprak hij Bous quet familiair met „mon cher" aan. De zitting zou hedenmorgen om ne gen uur heropend worden. Dan zouden eerst de politiegetuigen worden gehoord. In bevoegde kringen gelooft men niet, dat Gaston vóór morgen of overmorgen geconfronteerd zal worden met zijn twee zoons Clovis en Gustave, die hem van de moord hebben beschuldigd. (AFPReuter—UP) De nationale raad van de in de Tunesische regering vertegenwoordigde Néo-Destourpartij heeft een beroep gedaan op de Franse regering om een eind te maken aan de operaties tegen gewapende nationalisten. Tevens drong de raad er bij de Tunesische regering op aan maatregelen te treffen, die de nationalisten in staat stellen ongehinderd naar hun haardsteden terug te keren. Verder wilde de raad opheffing van de staat van beleg in Tunis, terugkeer van de verbannen leiders van de partij naar hun land, vrijheid voor alle politieke gevangenen en sluiting van de interneringskampen. Tij dens een onderhoud, dat de waarnemende eerste-minister van Frankrijk, Edgar Faure, en de Franse minister voor Tunesische en Marokkaanse zaken. Christian Fonchet, hebben gehad met de Tunesische premier, Tahar ben Ammar, is de verwondering van de Franse regering over deze besluiten van de Néo-Destour tot nitfng gebracht. Het bestuur van de liberale democra tische partij, op een na de sterkste „burgerlijke" partij in Oost-Duitsland, heeft „een kliek partij-vijanden ont maskerd". Een aantal leden en func tionarissen is geroyeerd wegens „pogin gen om de partij te ontbinden", aldus meldt het Oost-Berlijnse liberaal-de mocratische blad „Der Morgen". Enkele uitgestoten leden hadden in het openbaar ontbinding van de partij geëist en samenwerking met het onder communistische leiding staande „Natio nale Front" verworpen. Een van de uit gestotenen is de directeur van de ka mer van koophandel van Zittau, Pie per. (A.F.P.-Reuter) Tahar ben Ammar heeft de Franse ministers daarop de verzekering gege ven, dat zijn regering bereid is met Franse steun een einde te maken aan het nationalistische bendewezen in Tu nis. Bij het onderhoud, dat anderhalf uur duurde, was ook de Tunesische staatssecretaris Aziz Djelloeli aanwe zig. Ben Ammar en Djelloeli deelden de Franse ministers mede, dat de be sluiten van de Néo-Destour op geen enkele wijze afbreuk zullen doen aan door de Tunesische regering genomen besluiten. In Algiers zijn gisteren twee personen om het leven gekomen en zes Lewond, toen in het gebied van Soech Aras in het Oosten van het gebied een goede rentrein verongelukte. Twee locomotie ven en twaalf wagons met erts stort ten in een ravijn. De rails waren ter plaatse losgeschroefd. Algerijnse rebellen zwerven voortdu rend om de Franse troepen in het Aurés-gebergte in de hoop wapens en voedsel te kunnen buitmaken. De be volking van de kleine bergdorpen neemt steeds meer de vlucht naar steden, die zijn voorzien van een Frans garnizoen. In Marokko zijn de patrouilles van de politie en van de republikeinse gar de versterkt met het oog op een alge mene staking, die door de nationalis tische Istiqlal-partjj is uitgeschreven voor vandaag, morgen en overmorgen. De staking valt samen met het „Feest van de Troon", waardoor de bevolking herinnerd wordt aan de troonsbestij ging van sultan Sidi Mohammed ben Yoesoef, die in Augustus van het vorig jaar door de Fransen in ballingschap is gestuurd. (Reuter-UP) In Frankrijk, Italië, West-Duitsland en Oostenrijk is gisteren sneeuw geval len en de temperatuur is op vele plaat sen omstreeks of onder het vriespunt geweest. Voor het eerst in deze herfêt is te Berlijn lichte sneeuw gevallen, die snel wegsmolt. Op de hoogste berg in West-Duitsland, de Zugspitze, werd de laagste temperatuur van het sei zoen gemeten, namelijk 21 graden Cel sius onder nul. Er werd sneeuwval ge meld uit het Zwarte Woud en andere streken. De regering van Baden-Württemberg heeft een particuliere instelling, welke zich bezig houdt met historisch onder zoek, verzocht om na te gaan of het bombardement on de stad Freiburg op 10 Mei 1940 door Engelse vliegtuigen is ondernomen, zoals destijds door de nazi's beweerd is, of dat de Duitse „Luftwaffe" zelf deze stad gebombar deerd heeft op .geheime orders van Hitier, zodat deze een voorwendsel had om opdracht te geven tot de vrese lijke „represaille-aanvallen" op Britse steden. Bij het bombardement op Freiburg kwamen 47 burgers om het leven,- waaronder 21 kinderen. Kort na het einde van de tweede wereldoorlog hebben enige vooraan staande leiders in West-Duitsland ge zegd, dat Hitier wellicht in het geheim opdracht had gegever tot het bombar deren van Freiburg om dan de Engel se steden te kunnen laten „ausradie- ren" zoals hij van plan was. CUP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1