Minister Zijlstra zit op rozen met doornen Kamer ziet: gunstige economie met latente gevaren Minister Staf over het personeelsbeleid Nationale Reserve nog niet op voldoende sterkte fit1 TRAFFIC luidt een nieuw tydperklnf Contributie verlaagd ondanks verzet van bondsbestuur De man zonder hart Bouwactiviteit op recordhoogte sinds bevrijding Voetballen en economie Naar betere voor zieningen Bozon zegt zwem- sport vaarwel Om leden te winnen in het Zuiden ILH.Y.C. wint van Preussen Krefeld 41 kerken, waarvan 19 katholieke Ontsnappingen uit gevangenissen kunnen niet worden voorkomen DONDERDAG 18 NOVEMBER 19Ê4 PAGINA 7 Inflatie of deflatie Industrialisatie en P.B.O. Voorlopig uitstel aan onderwijzers Minister Staf erkent Nausch afgetreden De komst van TRAFFIC betekent een nieuw tijdperk voor iedere critische liefhebber van een echte, pure Virginia-sigaret. Rook hem en U zegt: Vergadering „Sint Antonius" ALLEEN VOOR DE VROUW BON VOOR PROEFTUBE KA LO DERMA GELEEBXaa door JEAN BROCARD (Wordt vervolgd) Van Hassel en Gabriëls geschorst Ronde van Nederland voor amateurs Examens Sportflitsen Eerste halfjaar 1954 Uitspraak kort geding aangehouden Minister Donker aan Kamer Moderne regiems zijn er de oorzaak van (Van onze parlementaire redacteur) De houding, die de Tweede Kamer bU de behandeling van de begroting van Economische Zaken tegenover minister Zjjlstra aannam, was er een van wel willende critiek. Men had algemeen waardering voor de zeer grondige wijze, waarop de minister zijn stukken van commentaar had voorzien. Zelfs de socialist Roemers, wiens fractie nogal eens felle stormlopeif tegen de burcht Economische Zaken pleegt te onderne men, bracht minister Zijlstra daar hulde voor. Men was het algemeen eens met de minister, die onze huidige economische positie zeer gunstig beoordeelt, maar het latente gevaar van een terugslag even eens toegeeft. „Er zitten enige doornen tussen de rozen, waar de minister op zit", merkte de heer Roemers op, die de positie van ons land in economisch opzicht verge leek met het Duitse voetbalelftal, dat wereldkampioen werd, maar bij de eer ste ontmoetingen achtereenvolgens twee nederlagen kreeg te incasseren. Hij doel de daarbij op de werkgelegenheid, die thans zo hoog is opgevoerd, dat nauwe lijks enige verbetering meer te ver wachten valt. Ook vond hij de positie van de minister niet benijdenswaardig, omdat deze het evenwicht moet bewa ren tussen een economie die op lange termijn werkgelegenheid moet scheppen, terwijl op korte termijn het probleem van de overspannen arbeidsmarkt met het daaraan verbonden inflatiegevaar ons dwars zit. In plaats van minister Zijlstra kreeg prof. Witteveen van de heer Roemers een veeg uit de pan, om dat hij had geschreven, dat de leiders der vakverenigingen een prijsverlaging niet zouden kunnen verkopen aan hun mensen en dus steeds op loonsverhoging uit waren. De heer Roemers kon getui gen, dat op tal van vergaderingen juist wordt gevraagd: waarom geen prijsver laging? Interessant was ook de beschouwing die de heer Hazenbosch (A.R.) hield over onze binnenlandse economische problemen. Hij vond de situatie zó moei lijk te beoordelen, dat hij zelfs de moed miste om uit te maken of wij thans in een inflatie of een deflatie leven. De be grippen kloppen niet meer met de eco nomische werkelijkheid. Maar een ding is zeker: wij beleven een afnemende koopkracht van het geld. Hij vroeg zich af, of wij tegenwoordig eigenlijk nog wel zo onder de indruk komen van de eco nomische ontwikkeling (in vijf jaar stij ging van het gezinsverbruik met 26 pet!) dat wij ons tegen de zedelijke gevolgen daarvan kunnen verzetten. Hij wees op de invloed, die er van de kartels in ons land uitgaat. Ook kartels, die er niet zo gevaarlijk uitzien, werken belemmerend P1? Prijsdaling'. In abstracto moet het rifn e^ers^«nse1 niet veroordeeld wor- f maar juist wij moeten uiterst critiscii nu een centralistische tendenz overal valt waar te nemen. Ook het geven van „adviesprijzen" werkt in de zelfde richting. De heer Janssen (K.V.P.) kon een zekere bezorgdheid ten aanzien van het conjunctuurverloop evenmin van zich afzetten. Waardevast geld zag ook hij als eerste voorwaarde voor een goed loon- beleid. Hij vroeg de aandacht van de minister voor de prijsstijgingen, en noemde met name de jongste verhoging voor haarden. De industrialisatie was onderwerp van enige beschouwingen. De heer Hazen bosch vroeg om sociaal-psychologische redenen zoveel mogelijk spreiding, opdat de agglomeraties verdwijnen, waarvan het Westen van het land het meest spre kende voorbeeld is. De binnenlandse migratie had hem teleurgesteld en hij vroeg de minister het uitgangspunt van zijn beleid op dit punt te willen herzien. Bij het debat over de P.B.O. kwam de weerspannige zuivelindustrie ter sprake, die uit eigen beweging geen bedrijfs- schap wil vormen. De heer Hazenboscn vroeg minister De Bruijn om vooral niet te forceren. Dit zou maar aanleiding geven tot hernieuwde roddelpraat over „verkapte regeringszaakjes" en het ver dwijnen van de vrijheid, waardoor het overleg over het tot stand brengen van de bedrijfsorganen geschaad zou worden. De socialist Roemers daarentegen was er glad voor, dat de overheid doortastte. Ook de heer Ankersmit (V.V.D.), die de zelffinanciering van onze onderne mingen een van de zuilen had genoemd, waarop de welvaart van Nederland steeds gerust heeft, kwam in de knoop met de socialistische woordvoerder, die hem prompt voor de voeten wierp, dat in het afgelopen jaar een bedrag van een milliard door de ondernemers niet is besteed- De heer Roemers zag kans het mande ment nog eens ter sprake te brengen. Hij citeerde er een zin uit, waarin de bis schoppen de hoop uitspreken, dat de autonome maatschappelijke organen op de duur tot economische medezeggen schap zullen komen: „Ik dacht, dat wij in Nederland al verder waren dan dat „op de duur" zou doen vermoeden", meende de heer Roemers. De bezitsvorming wilde hij wel onder de belemmerende invloed van de coör- dinatiewet uitbreidingen, maar hij zocht naar andere middelen dan ontheffing van belasting voor bijdragen van werk gevers voor spaardoeleinden. Het streven om de encadrering van de strijdkrachten zowel kwantitatief als kwalitatief op het vereiste peil te hou den en waar nodig te brengen, zal een voortdurende krachtsinspanning vergen. De minister is echter van mening, dat de moeilijkheden, welke zich op personeels gebied voordoen, geen aanleiding behoe ven te zijn voor allerlei sombere ver wachtingen ten aanzien van de moge lijkheden om de gestelde doelen te bereiken. Dit antwoordt minister Staf aan de Tweede Kamer. Uiteraard werd en wordt er naar ge streefd de officieren en onderofficieren voor die plaatsen te bestemmen, waar voor zij qua aard, aanleg, opleiding en medische geschiktheid het meest in aan merking komen. De persoonlijke (ge- zins) belangen worden daarbij niet ver onachtzaamd. Ook bij het aanwijzen voor gespecialiseerde opleidingen wordt met al deze gegevens rekening gehou den. Ter aanvulling van de tekorten aan specialisten wordt personeel aangetrok ken, dat op technisch of op een ander speciaal gebied een burgeropleiding heeft genoten. Hiernaast zijn maatrege len genomen ter overbrugging van de bestaande tekorten. Aan de onderwijzers, die in 1954 voor eerste oefening in werkelijke dienst moeten komen en die, naar het oordeel van de minister van O., K. en W., een voor het onderwijs onmisbare plaats in namen of gingen bezetten, is uitstel ver leend. Teneinde de zekerheid te hebben. Het aantal vrijwilligers der Nationale Reserve, dat nodig wordt geoordeeld, is nog niet bereikt. Dit dealt minister Staf mede in zijn begroting van Oorlog aan de Tweede Kamer. Voor zover hem be kend, z(jn bij de Noorse Nationale Re serve zowel vrijwilligers als dienst plichtigen ingedeeld. Men beschikt daar n.l. over een groot aantal (200.000) mannen in de dienstplichtige leeftijd, die geen oorlogsbestemming hebben. Op grond van een nieuwe wet zullen deze mannen bij de Nationale Reserve wor den ingedeeld, doch slechts naargelang van de behoefte worden opgeroepen. Er wordt op gerekend, dat de Natio nale Reserve een sterkte van rond 150.000 man zal bereiken. De minister kan niet instemmen met de door vele leden uitgesproken me ning, dat het tot dusver gevoerde be leid niet heeft uitgemunt door duide lijkheid. Uit de vrijwilligers van elk der districten van de Nationale Reserve worden compagnieën gevormd, die in geval van mobilisatie onder de bevelen der territoriale commandanten treden; deze compagnieën zijn bestemd voor het bewaken en zo nodig verdedigen van belangrijke, in het betrokken gebied gelegen, objecten. Het is juist, dat com mandowisseling aan de top in het ver leden veelvuldig heeft plaats gevonden. De huidige inspecteur der Nationale Reserve is echter sedert Juli 1952 in functie, terwijl het te voorzien is. dat deze functionaris in elk geval tot Mei 1955 in zijn commando zal worden ge handhaafd. De minister kan de mening, dat de sociale positie van officieren en vrij willigers van de Nationale Reserve op onbevredigende wijze geregeld is, niet geheel onderschrijven. Niettemin is hij van mening, dat de voor het personeel van de Nationale Reserve geldende voorzieningen op enkele punten kleine verbeteringen kunnen ondergaan. Zo is De Europese kampioen op' de 100 me ter rugslag en wereldrecordhouder op de 200 meter rugslag, Gilbert Bozon, heeft te kennen gegeven dat hij niet meer aan zwemwedstrijden zal deelne men. Enige tijd geleden heeft Bozon de Franse bond een aanbieding voorgelegd, welke hij van een fabriek had ontvan gen, die badpakken wilde vevaardigen met zijn naam. De voorzitter van de bond had hem voor dit aanbod gewaar schuwd, daar hij hiermede riskeerde dat hij zijn amateurstatus zou verliezen. Na rijp beraad heeft Bozon, wiens fa milie zijn financiële hulp best kan ge bruiken, besloten de zwemsport op te geven en zijn startvergunning terug te •turen. thans in overweging om de geregelde tweejaarlijkse uitkering wegens tot te vredenheid verrichte dienst om te vor men tot een halfjaarlijkse uitkering, welke wordt berekend naar een grond slag van f 1.25 voor elke z.g. oefen opkomst. Voorts wordt overwogen de vrijwillige opkomst voor herhalings oefeningen te stimuleren en deswege de geoefendheid te vergroten door de hier voor bedoelde halfjaarlijkse uitkering te verhogen met f 5 voor elke dag van vrijwillige werkelijke dienst, met een maximum van tien dagen per jaar. Ver hoging van het maximum van de loon dervingsvergoeding voor adspirant-vrij- willigers bij arbeidsverlet wegens het ondergaan van een medische keuring van f8 tot f 14 per dag zal eerstdaags plaats vinden. Wat de reden is, dat de Nationale Re serve nog niet op voldoende sterkte is, kan de minister slechts bevroeden. Naar zjjn mening is de oorzaak daarin te zoeken, dat aan een groot deel van het Nederlandse volk de gevaren van het huidige tijdsgewricht onvoldoende voor ogen staan en dat een geringe bereid heid bestaat om vrijwillig bepaalde mi litaire verplichtingen op zich te nemen. dat, mede in het belang van het onder wijs, deze maatregel inderdaad aan het gestelde doel zal beantwoorden, is het uitstel voorlopig verleend tot 1 Januari 1956. De minister is van oordeel, dat de belangen van de strijdmacht het niet mogelijk maken aan onderwijzers onge limiteerd vrijstelling te verlenen. Minister Staf overweegt voor uit stekende jonge beroepsonderofficie ren, die op eigen gelegenheid een H.B.S.-diploma e.d. hebben behaald, de mogelijkheid te openen een officiersopleiding te volgen en, zij het met bepaalde beperkingen, tot officier te worden benoemd. Hij onderschrijft niet de mening, dat de belangrijkste oorzaak van de tekorten aan hoger gevormd technisch personeel bij de strijdkrachten zou liggen in een veel betere salariëring bij het bedrijfs leven. De minister acht, wat de militaire bezoldiging betreft, „een al te sterk aan haken aan de ambtenarensalarissen" niet juist. In de Defensienota van 18 Mei 1954 is een beschouwing gegeven over de wijze, waarop de minister zich in beginsel voorstelt het korps onderofficieren op te bouwen. Daarbij heeft hij gesteld, dat de enige mogelijkheid om te komen tot een jong en ambitievol beroepsonderoffi- cierskorps zal zijn dit korps te doen be staan uit een brede basis, samengesteld uit een beperkt aantal jaargangen van vrijwilligers met een eerste verbintenis, waarop dan de jaargangen eigenlijke beroepsonderofficieren (met verbinte nissen voor onbepaalde tijd) een geslo ten trapezium zouden moeten vormen. Teneinde dit doel te kunnen bereiken zal jaarlijks een aantal jonge sergeanten (wachtmeesters), na hun eerste verbin tenis, moeten worden ontslagen. De minister ziet zeer goed in, dat aan dit systeem bezwaren kleven, doch het aannemen van adspirant-onder- officieren met een onbepaald verband moet uiteindelijk leiden tot 1 en korps beroepsonderofficieren, waarvan een groot deel in zijn rang te oud is en daardoor physiek en psychisch niet meer geschikt is om zijn taak in de krijgsmacht in haar tegenwoordige samenstelling op redelijke wijze te volbrengen. Dit dient in ieder geval te worden voorkomen. Om nu het aantal onderofficieren, dat naar de burgermaatschappij zal moeten afvloeien, zo klein mogelijk te houden zijn maatregelen genomen ten einde het aantal vrijwillig voor één of twee jaar nadienende dienstplichtige sergeanten op te voeren. Zodra zal blijken, dat tot afvloeiing van sergeanten zal moeten worden overgegaan, zullen tijdig maat regelen tot omscholing voor een passend burgerberoep worden genomen, terwijl metterdaad vanwege het ministerie van Oorlog alles zal worden gedaan om de arbeidsbemiddeling ten aanzien van deze groep militairen zo goed mo gelijk te doen slagen. Voor onderofficieren, die niet geschikt worden geacht voor een benoeming tot officier voor speciale diensten, wordt de rang van adjudant-onderofficier passend geacht. Het ligt niet in het voornemen een hogere onderofficiersrang in te voe ren aangezien hieraan op organisato rische gronden generlei behoefte bestaat. Walter Nausch heeft aan het bestuur van de Oostenrijkse voetbalbond ver zocht hem ontslag te verlenen in zijn functie als de verantwoordelijke per soon voor de samenstelling van het na tionale elftal. Het bestuur van de bond heeft dit verzoek van Nausch geaccep teerd. Advertentie '.TRAFFIC De ledenvergadering van de Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restau rant-geëmployeerden „St. Antonius", die gisteren in Utrecht gehouden werd, heeft een bewogen verloop gehad we gens de heftige strijd tussen de afge vaardigden over het al of niet verla gen van de maximum-contributie. Met een kleine meerderheid werd het voor stel van de afd. Eindhoven aangeno men, waardoor het maximum van de wekelijkse contributie van 1,25 werd teruggebracht tot 1.-. Eindhoven argu menteerde de verlaging met te wijzen op de aantrekkingskracht van de socia listische bond, die een maximale contributie van 1— heeft. De geloofs overtuiging van een deel van ons volk in het Zuiden is niet sterk genoeg om te kiezen voor de katholieke organisa tie, wanneer de contributie van de NVV-bond lager is. De geestelijk adviseur van Eindhoven voegde er aan toe, dat de contributie bij velen duidelijker spreekt dan het Advertentie Millioenen vrouwen over de ge- hele wereld zijn verrukt over haar fluweel-zachte handen. Zq gebruiken dagelijks na haar huis houdelijk werk de originele, on overtroffen Kaloderma-Gelee. U kunt thans bi) Uw leverancier op onderstaande bon een flinke proeftube a 15 c. verkrijgen en U zelf overtuigen! ,,voor fluweelzachte handen' mandement. De laagste contributie is voor velen beslissend in hun keuze van de bond. En wat Is belangrijker, vroeg spr., de centen of de mensen? De ledenwinst van de katholieke bond is vrijwel geheel tenietgedaan door de afschrijvingen, terwijl de NVV-bond langzaam maar zeker groeit. Daarom moet het verschil in contributie opge heven worden. Het bestuur kantte zich met klem tegen het voorstel, doch tevergeefs. Na de stemming betreurde penningmees ter W. v.d. Bol het besluit, omdat dit de bond 7.500.- per jaar kost. Het gevolg was, dat de ingediende begro ting niet behandeld werd, omdat thans een aanzienlijke wijziging nodig is. Op alle posten zal bezuinigd moeten wor den. Het bestuur deed daarom een be roep op de leden, dij thans de maxi male contributie betalen, deze vrijwil lig op 1,25 te houden. Het waren vooral de financiën, die de aandacht hadden. De afd. Zwolle stelde voor. alle mogelijke pogingen in het werk te stellen om te komen tot een va.st loon voor de kellners. Andere afgevaardigden voelden meer voor een inclusief berekening, waarbij de pa troon verplicht zou worden 15 pCt. van zijn ontvangsten aan de kellners af te dragen. In zijn openingsrede had voorzitter J. F. van Bijsterveld er reeds op gewezen, dat het bondsbe stuur bij de regering stappen zal ondernemen om de heffing van omzet belasting over het inclusief berekende bedieningsgeld ongedaan te maken, waardoor het mogelijk wordt tot alge mene inclusief-berekening over te gaan. Ook het voorstel-Zwolle vast loon plus een bepaald percentage van de ontvangsten zal door het bestuur bij de betrokken instanties aanhangig ge maakt worden. De candidaten voor het Engelse elf tal, dat 1 December a.s. te Wembley te gen Duitsland zal spelen, hebben in een oefenwedstrijd tegen Aston Villa geen grootse indruk gemaakt. De Villa-ploeg, waarin verscheidene reserves waren op gesteld, won met 42. 22 Uren verliepen zo, zonder dat er enige reusachtige marionet" een geheimzinnige verandering in de situatie kwam. Al- dcrwischendans scheen uit te voeren leen de vlieg was intussen verdwenen Pl°tselmg kwam er een einde aan het - nl70TVQ Cohr\tMlTC«nl nn hlnnf mnn dat moment begon het lichaam jich heel langzaam als van een zieke die na maanden voor het eerst weer het bed mag verlaten, overeind te komen van de stoel. Dan na enige eindeloos schijnende minuten, stond de reus rechtop in de kelder. De hoed die droeg bleef slechts enkele centimetr van de zoldering af. De reus scheen nu de stijfheid van het urenlange stilzit ten te willen verdrijven want een voor een begon hij zijn ledematen te bewe gen. Eerst heel langzaam en voorzichtig maar dan voortdurend sneller, zodat hii met groteske bewegingen als van een en de schemering in de kelder was nu overgegaan in een vrijwel volslagen duisternis. Zo werd het twee uur in de nacht Buiten klonken voorzichtige voetstap- bizarre schouwspel en bleef de man roerloos staan om dan met voorzichti ge passen naar de deur te lopen en deze langzaam open te trekken. Zach* sloot hij de deur weer achter zich en pen, haastig alsof iemand bang _was ££ween toen met lange passen in de duisternis. Het licht van een straatlan taarn in de verte bescheen hem een ogenblik van achteren en wierp een schaduw voor hem uit in de vorm van een reusachtige vleermuis die dreigend neerstreek op de slapende wereldstad. Monsieur Lunel bewoog zich onrus- achterhaald te zullen worden. Even hielden de voetstappen op voor de kel derdeur, die vrijwel geruisloos werd geopend en weer gesloten om een klei ne man binnen te laten. Zonder licht te maken trad hij, in zichzelf mompe lend, op de roerloze gedaante toe. Zacht als was het een goede vriend, begon hij tegen de nog steeds zwijgen de figuur te praten, terwijl zijn han den hem betastten. Met een goedkeu- tig in zijn slaap. Opeens schrok hij rend gemompel verliet de kleine man wakker. Bevreemd lag hij voor zich uit het keldervertrek en begaf hij zich in in het duister te staren. Het was een de ruimte daarnaast. Enkele minuten ongewone sensatie voor hem om zo nadien kwam er plotseling beweging in midden in de nacht vanzelf wakker te de reus op de stoel. Er scheen een sid- worden. Anders onverschillig hoe laat dering door het grote lichaam te gaan. hij naar bed ging, sliep hij rustig dooi Langzaam als kostte het hem geweldi- tot de volgende morgen een uur of ze ge moeite werd het hoofd opgeheven, ven. Nu overtuigde een blik op de lich- Nu zag men ook in het duister van de tende wijzers van zijn wekker hem kelder, dat er glans kwam in de ogen, dat het nauwelijks drie uur was. De te- een glans, die geleidelijk toenam, totdat lefoon, die naast zijn bed stond, was de ogen onnatuurlijk, als het ware fos- toch ook niet gegaan. Voor de zeker- foriserend, begonnen te schitteren. Op heid drukt hij de hoorn even tegen zijn oor, maar de lijn was volmaakt dood. Met een schouderophalen keerde hij zich om en trok de dekens behaaglijk weer over zich heen. Hij had zeker een droom gehad waarvan hij was wak ker geworden, dacht hij, al haast weer indommelend en hij gaf zich gewillig over aan de slaap die weer bezit vai hem nam. Maar het kwam niet zover, dat hij weer insliep. Plotseling zat h recht overeind in bed. Hij hoorde iets beneden in de bibliotheek! Wat kon dat nu zijn? Hij bewoonde het kleine, ge riefelijke villaatje helemaal alleen. Zijn huishoudster was er alleen maar op de dag. Dat was beslist een inbreker daar beneden! Zo voorzichtig mogelijk, zonder het licht aan te doen, kwam Lunel uit bed en slo)Op naar de deur. Voor hij die opende, bedacht hij echter dat die kerel beneden misschien wel gewapend zou zijn. Hij was wel geen lafaard, maar daarom behoefde hij toch nog niet on voorzichtig te zijn. Even dacht hij er over eenvoudig de politie op te bellen, maar dat plan verwierp hij direct weer. Veronderstel, dat er helemaal geen inbreker was. Een fraai figuur zou hij dan slaan en de andere kranten zouden er natuurlijk allemaal een arti kel aan wijden, dat hij Lunel. hoofdre dacteur van de „Sport", de politie had gewaarschuwd voor een inbreker, die er niet was. Nee, de politie opbellen, deed hij in elk geval niet. Trouwenshet was nu stil beneden! Maar helemaal ongewapend naar be neden te gaan, daar voelde hij toch niet veel voor. Wacht, hij zou het krukje meenemen, dat in de badkamer stond. Dat was in elk geval een behoorlijk slagwapen en als iemand daarmee een behoorlijke tik kreeg, zou hij het niet navertellen. Voorzichtig haalde hij het krukje uit de badkamer en trok meteen zijn badjas aan, die daar hing, want hij begon het koud te krijgen. Beneden bleef het nog steeds stil. Hierdoor aangemoedigd opende hij nu werkelijk de deur van de slaapka mer en stapte voorzichtig de gang op. Op zijn tenen liep hij naar d^ trap. Juist wilde hij zijn voet op de bovenste trede zetten toen hij als versteend bleef staan Onder aan de trap stond een reus achtige man in avondkleding naar hem te kijken. Met grote fosforiserende ogen staarde de man hem aan, zonder enige uitdrukking in het gelaat. Als ge hypnotiseerd staarde Lunel op zijn beurt de man aan. Hij wilde hem vragen wat hij hier deed, maar er wilde geen woord over zijn lippen komen en slechts een onverstaanbaar geluid wist hij uit zijn keel te wringen. Dan kwam er beweging in de figuur onder aan de trap. Met een langzame afgemeten beweging plaatste hij een voet op de eerste trede om dan tergend langzaam, trede na trede, de trap op te komen. Gefascineerd bleef Lunel staan kijken. Honderden gedachten flitsten door zijn hoofd. Opeens wist hij het, dat wasde man zonder hart, de niets ontziende moordenaar, dis daar de trap op kwam! Even stond hij als verlamd, toen hij zich realiseerde in welk gevaar hij zich bevond. Dan inwendig zichzelf voor een lafaard uit makend hief hij het zware beukenhou ten badkrukje ver boven zijn hoofd en met alle kracht die in hém was smeet hij het naar de reus die nu halverwege op de trap was. Met een doffe slag trof het krukje hem midden op de borst. Maar tot grote ontzetting van Lunel had het geen andere uitwerking dan dat de man nu in een angstaanjagend lachen uitbarstte en zonder ook maar een ogenblik te aarzelen de trap bleet opkomen, de vurige ogen voortdurend op zijn slachtoffer gevestigd. Hef hoofdbestuur van de Belgische Biljart Bond heeft de schorsing van drie maanden bekrachtigd die door de dis trictscommissie van Antwerpen was op gelegd aan Clement van Hassel wegens inbreuken op een beslissing van bedoel de commissie, die handelde namens het bestuur. Voorts is de zaak René Gabriëls ver wezen naar de districtscommissie van Antwerpen, omdat hij getracht had druk uit te oefenen op deze commissie en op het hoofdbestuu. Gabriëls is geschorst totdat hij voor de bevoegde instantie zal zijn verschenen. De te Den Haag gespeelde ijshockey- wedstrijd tussen HHYC en Preussen Krefeld is in een 13-4 overwinning voor de Hagenaars geëindigd. De tussenstan den waren: 3-2, 5-1, 5-L Aanvankelijk leek het er op, dat de Duitsers geen gemakkelijke tegenstan ders waren. Nog geen tien minuten was. er gespeeld of Van der Heiden was twee maal gepasseerd, doch de in rode hemden gestoken Duitsers hadden hier mede al hun kruit verschoten. Na deze twee treffers kwam HHYC aan het woord. In de tweede periode werd er door de Hagenaars lustig op los gescoord. In korte tijd moest doelman Schmidt vier maal de puck uit zijn doel halen. Preus sen Krefeld kon daar slechts één doel punt tegenover stellen. De' tweede peri ode werd afgesloten met 5-1 in het voor deel van HHYC. De laatste speeltijd bracht eenzelfde beeld. Het tempo zakte iets, aangezien de spelers vermoeid raakten; felle aan vallen werden door de Duitsers opge zet, doch deze waren niet geraffineerd genoeg van opzet. De Nederlanders kregen steeds de kans om in te grijpen en dan verdween de puck opnieuw naar het Duitse vak. Ook nu brandde de rode lamp achter de Duise goalie vier maal achtereen in een kort tijdsbestek. En ook deze periode werd met een 5-1 stand in het voordeel van de Hagenaars be ëindigd. De Ronde door Nederland voor ama teurs is thans definitief vastgesteld van 17 tot 21 Juni. Het route-plan is nog niet definitief vastgesteld, maar men denkt aan het volgende schema: Eerste etappe: Amsterdam door Noord-Holland via Af sluitdijk, Bolsward, Sneek, Heerenveen, Steenwijk, Hoogeveen. Tweede etappe: Hoogeveen, Helmond. Derde etappe: Hel- mond-Hoensbroek. Vierde etappe: Hoer.s- broek-Eindhoven. Vijfde etappe: Eind hoven-Amsterdam. Vertrek en aankomst van de ronde zal geschieden in het Olympisch Sta dion. De K.N.W.U. staat geheel achter de organisatie van deze wedstrijd. AMSTERDAM, 17 Nov. (V.U.) Doc toraal rechten A. J. Popma en J. W. Ub- bink, Amsterdam en J. A. Schlette, Amstelveen. AMSTERDAM, 17 Nov. (G.U.) Cand Frans H. J. J. Volman (Velsen) en met lof W. van Eeden (Amsterdam). AMSTERDAM, 17 Nov. (G.U.) Be vorderd tot arts mej. M. J. M. Michels (Terwinselen), mej. E. T. B. Versteegh, H. H. M. Seegers. P. C. v. d. Weijer, J. P. L. Koperberg. N. F. Th. Arts, G. von Meyenfeldt en P. A. Vis (Amsterdam). Artsexamen le gedeelte H. A Thie, C. Broekhuyzen. H. Kloppert, H. P. L. Breier, J. v. d. Linde. P. L. van Putten, E. S. M. Thole en H. A. Smits. LEIDEN, 17 Nov. Cand. C wis- en natuurkunde S. L. Th. J. v. Agt, 's-Gra- venhage. De eerste klasser Sittardia (Sittard) heeft te Aken een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen Alemannia. de eerste klasse clüb uit de afdeling West. Alemannia won de ontmoeting met 51. Gabriël Hanot is afgetreden als voor zitter var. de technische commissie van de Franse voetbalbond (Van onze Haagse redacteur) Volgens mededelingen van het minis terie van Wederopbouw en Volkshuis vesting heeft de productie van bouw werken in de eerste twee kwartalen van dit jaar een recordhoogte bereikt met bedragen van resp. 325 millioen en 445 millioen gulden. In de gebouwen sector werd van deze bedragen resp. 293 en 401 millioen gulden verwerkt. In deze cijfers zijn niet meegeteld alle werken van de Rijkswaterstaat, de wer ken beneden tweeduizend gulden en wer ken aan opstallen, waarvoor geen ge meentelijke vergunning nodig is. De to tale productie is dus in leite hoger ge weest. Na de eerste maanden van dit jaar, waarin het werk in het bouwbedrijf ten gevolge van vorst enige weken heeft stil gelegen, daalde het aantal werklo ze bouwvakarbeiders beneden het peil dat normaa. is voor een bedrijf met een sterke wisseling van personeel. Het aantal in uitvoering zijnde wo ningen bereikte aan het eind van het eerste kwartaal een ongekende hoogte (72707); aan het eind van het tweede kwartaal tekende zich evenwel mede als gevolg van de toegepaste regulering weer een daling af (eind Juni 70482). Bij de totale bouwproductie ad 770 millioen in het eerste halfjaar 1954, welke 61 millioen gulden hoger ligt dan die van het eerste halfjaar 1953, moeten wei de hogere bouwprijzen, die het gevolg zijn van loonsverhoging, in aanmerking worden genomen. Ook als men hiermee rekening houdt, komt de productie echter nog pl.m. 50 millioen gulden boven die van het eerste halfjaar van 1953 uit. Een der gelijke hoge productie in de eerste helft van het jaar is sinds de bevrij ding nog niet voorgekomen. In de sector woningbouw was de vorst periode in het eerste kwartaal van gro te invloed, zodat voor niet meer dan 158,3 millioen gulden werd gerealiseerd. Dat desondanks de productie in het eerste halfjaar toch bijna de helft van het uitgetrokken volume wist te berei ken, is te danken aan de omstandig heid, dat in het tweede kwartaal de productie bijna 3,7 procent meer be droeg dan het vierde gedeelte van het begrote jaarvolume. Daar de woning bouw zich verder gunstig blijft ontwik kelen, zal, als zich geen ernstige tegen slagen voordoen, het uitgetrokken jaar volume wel worden verwerkt. Er zjjn in de eerste helft van dit jaar 41 kerken gereed gekomen, waar van 19 katholieke. De uitspraak betreffende het door de DOS-speler Van Basten bij het Utrechtse kantongerecht ingediende verzoek, ont slagen te worden van zijn contract met de profclub „Utrecht" is voorlopig aan gehouden. Deze uitspraak zou Vrijdag a.s. voor het Utrechtse kantongereent zijn. Verwacht wordt, dat wegens de gewij zigde toestand in de voetbalwereld de beslissing van de kantonrechter geheel zal komen te vervallen. Minister Donker is van oordeel, dat ontsnappingen uit de strafgestichten niet geheel zullen kunnen worden voorko men. Hij wijst er in zijn Memorie van Antwoord op, dat het invoeren van moderne regiems waarin het de gede tineerden veel meer dan vroeger is toe gestaan hun cel te verlaten in oude, hierop niet geoutilleerde gebouwen, als een van de voornaamste oorzaken van deze ontvluchtingen moet worden aan gemerkt. Immers, een zodanige uitbrei ding van de personeelsformatie als nood zakelijk zou zijn om de op deze wijze ontstane risico's geheel te ondervangen, is in verband met de daaraan verbonden financiële consequenties niet verant woord te achten. Hier dient derhalve te worden gestreefd naar een zorgvuldig afwegen van de ernst der risico's ener zijds en de aan de opheffing er van ver bonden kosten anderzijds. Intussen ver toont het aantal ontvluchtingen, dat aanvankelijk belangrijk was opgelopen, een sterk dalende tendenz. De minister zal echter aan deze materie grote aan dacht besteden. Wat betreft de ontvluchtingen, die de laatste tijd hebben plaats gevon den uit het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage, kan worden mede gedeeld, dat hier inderdaad van zekere tekortkomingen is gebleken. Het gebeurde heeft de minister aan leiding gegeven tot het doen treffen van een aantal veiligheidsvoorzie ningen aldaar, niet alleen van bouw kundige aard, maar ook met betrek king tot een meer efficiënte taak- indeling van het beschikbare per soneel. Het diplomatieke overleg inzake de in December 1952 uit de gevangenis te Breda ontsnapte en naar Duitsland ge vluchte delinquenten duurt nog steeds voort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7