Concurrentie is wezenlijk element onzer productie Wij staan voor een tweede industriële wereldrevolutie Autorijscholen voldoen niet aan minimum eisen Luchtbrug van Schiphol naar Marokko Herdershond u naar Hamburg teruggelopen Dominici leidde vrienden van de Drummoiids rond op de plaats van het misdrijf Principiële overeenstemming tussen Frankrijk en Tunis Zondag geen trein over Moerdijkbrug Op kwaliteit van exportproduct komt het aan Wettelijk geregelde opleiding gewenst Indonesië wijst beschuldiging af Fins antwoord op Sovjet-uitnodiging Per dag vervoeren twee vliegtuigen 15 ton insectenbestrijdingsmiddel Argo blijft negen maanden weg Raadsels rond geweervet Broodprijs komt geheel vrij Bij verkeersonge val gedood Dienstplicht voor luchtwachtdienst De campagne tegen de opstandelingen in het Aurès-gebergte maakt weinig vorderingen ffet weer VERHELDEREND COLLEGE MINISTER Veranderingen in dienstregeling Infiltraties op N.-Guinea Ter bestrijding van sprinkhanenplaag Het derde in vijf dagen te Haarlem Het probleem der fellagha's VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 o 78ste JAARGANG No. 26148 tflliiilillllll De jongste officiële foto van het Koninklijk Paar. AUTOPEDDELAARS DOOR HET GOOI ftDLLEN JUMPERS - VESTEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENIIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt nch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents pet week, f 2.13 per maand, f 6.40- per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur avonds tel 21544 (Van onze parlementaire redacteur) In een rede die bijna drie uur duurde heeft minister Zijlstra de economi sche positie van Nederland voor de Tweede Kamer uiteengezet en daarna de conclusies getrokken waarop zijn beleid is gebaseerd: de conjunctuur is ons gunstig, maar de structuur van onze economie moet ons uiterst waak zaam doen zijn. Wij bevinden ons, zoals de minister het ziet, bovendien in de gehele wereld aan de vooravond van een tweede industriële revolutie, die het gehele beeld sterk zal beïnvloeden. Drie belangrijke technische fac toren noemde de minister die zijn visie bepaalden: de ontwikkeling van de fabricatie van kunststoffen (plastics), van atoomenergie voor vredelievende doeleinden en de electronische besturing van industriële installaties. Door dit laatste zullen binnenkort gehele fabrieken door slechts enkele mensen kunnen worden geleid. Men moet zich goed realiseren welke verstrekkende gevolgen dit zal hebben. In ieder geval zal het enorme kapitalen kosten om deze ontwikkeling bij te houden. Voorts zijn er de zeer ernstige problemen van de overgang. Wij moeten ons vroegtijdig bezinnen op de terugslag van een en ander op technisch, economisch en vooral ook op sociaal terrein. De vrije tijd zal enorm kunnen toenemen en de besteding daarvan gaat een pro bleem op zichzelf vormen. Het aanbrengen van een nieuwe overspanning aan de spoorbrug over het Hoilandsch Diep bü Moerdijk maken het noodzakelijk het treinverkeer tus- sen Dordrecht en Lage Zwaluwe wederom een dag stil te leggen. Deze stremming zal Zondag 21 November plaats hebben en wel van 7.30 tot 19.30 uur. Ter vervanging van de treinen zullen autobussen rijden. Deze vertrek ken ieder heel en ieder halt uur van Dordrecht en tien minuten over ieder heel en tien minuten over ieder half uur van Lage Zwaluwe. Daar deze autobussen de afstand niet in dezelfde tijd als de treinen kunnen afleggen, dient men rekening te hou den met vertraging, die ongeveer een half uur zal bedragen. Reizigers uit de richtingen Breda en Roosendaal zul len dus een half uur later dan nor- ïl8®1 te Dordrecht aankomen. Reizi- dasu ï-n richtingen Breda en'Roosen- Dordro°s een uur vroeger naar h "recht reizen om vandaar per auto- gewenste treinen te Lage Zwa luwe te kunnen halen. De internationale treinen Amster- aam-Farijs v.v. zullen over Utrecht en Den Bosch worden geleid, hetgeen enkele wijzigingen in de dienstregeling tot gevolg heeft. Voor reizigers uit Den Haag en Rotterdam, die met deze trei nen wensen te reizen, rijden speciale treinen en autobussen naar en van Roosendaal. De Austria-express Venlo-Hoek van Holland rijdt eveneens over Utrecht, hetgeen ook voor de dienstregeling van deze trein enige wijzigingen tot gevolg heeft. Bij ongunstige weersomstandigheden Zal de stremming van het treinver keer niet doorgaan. Dit zal echter pas kort voor Zondag bekend kunnen wor den gemaakt. De minister begon zijn rede met een vergelijking van de economische ont wikkeling van Nederland met die van Engeland in de vorige eeuw: een snel le opkomst van de industrie in een landbouwstaat; de invoer neemt toe naarmate de productie van textiel en metaal zich uitbreidt. Het exportpak ket gaat steeds meer een hoeveelheid van artikelen vertonen. De hoge wel vaart steunt tenslotte op twee pijlers: de hoge productiviteit en de gunstige ruilvoet. Zo is het ook met Nederland gesteld, dat de ruilkracht van zijn exportpakket steeds moet vergroten. Dit vraagt ka pitaalinvesteringen en met name in vesteringen die de kwaliteit van het product ten goede komen. Is onze pro ductiviteit sinds 1938 met 20 procent ge stegen, de ruilvoet is verslechterd met 11 procent, hetgeen het gunstig effect van de productiestijging voor een deel te niet heeft gedaan. De eindconclusie luidt dat ten opzichte van '38 de welvaart met 5 a 10 procent per hoofd der be volking is toegenomen. Minister Zijlstra heeft voorts uiteen gezet dat ons monetair evenwicht be dreigd wordt door een inflatie van een geheel ander karakter dan de klassieke inflatie, die na de eerste wereldoorlog in Duitsland tot algehele geldontwaar ding leidde. In Nederland is thans sprake van een bestedingsinflatie. Er is te veel vraag in binnen- zowel als bui tenland. Krimpt men nu de binnenland se vraag in, dan zou dat toch geen op lossing zijn, omdat de buitenlandse vraag nog zou toenemen. En de ex porteurs zouden daaraan niet kunnen voldoen, daar de capaciteit van de pro ductie achter blijft. De kwaliteit van ons product is dus bepalend. De minister zag in het binnenland echter zorglijke factoren. Onmisken baar wordt de concurrentie belemmerd doordat een aantal ondernemingen de loonronde, die de welvaart moet ver- „De opleiding voor het rijbewijs- ïxamen dient grondig te worden fereorganiseerd. De goeden niet te na gesproken, schuilt bij de auto rijscholen zoveel kaf onder het koren, dat het geen wonder is als vijftig pCt. der candidaten voor het eerste exa men zakt. Ik beschuldig hierbij in al gemene zin de autorijscholen ervan, lat zij onvoldoende theoretische lessen geven, want het merendeel der afge wezenen zakt op theorie vragen. Twee Df drie cursusavonden zijn voldoende om de candid ïat althans de theorie volledig bij te brengen." Aldus de heer 1. M. W. Westerlaken, directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen (C. B. R.) Uidens een causerie voor het Neder lands Verkeers Instituut. De heer Westerlaken acht een cen trale, wettelijke opleiding met daaraan Verix>nden vestigingseisen voor houders autorijscholen en instructeurs een §ebiedende eis. „.Pit jaar worden 250.000 rij-examens u'gelegd. Het C. B. R. stelt alles in Werk om het corps adviseurs-exa- v hatoren een uniforme beoordeling 0?h de candidaten bij te brengen. Mede te» bezwaren werd on ingebracht het n examinatoren, die per examen u aid krijgen en volgens de pu- mieke opinie „dus iemand eerst eens ?,en keertje laten zakken", heeft het twee4 R- vi-'f beroepsexaminatoren, Jf te Amsterdam, twee te Rotter- eenormS. e"n te Eindhoven, in dienst L„j Dit systeem voldoet uitste- ren van fuivert de andere examinato- eezakten pablieke blaam. Hun aantal Ifs dat van Puntsgewijs even hoog nevenfunctie. adviseursexaminatoren in Uit de tientallen sollicitaties voor de functie van adviseur hliiken maar enkelen geschikte" zbT^ze geschikten worden psychologisch' onder zocht, geexamineerd en enige maanden opgeleid. Daarna leren 2y volgens strenge normen examineren Geregeld onderling contact bevordert de eenheid van beoordeling. Zo werkt het C. B. R. dat volgens de heer Westerlaken 'geen blaam voor het grote aantal gezakten treft. Een betere opleiding, zoals bv. in Zweden en Duitsland, kan het aan tal candidaten, dat voor de eerste maal voor het examen zakt, 10 tot 12 procent terug brengen. De heer Westerlaken wijdde ook aan dacht aan de mentaliteit van de auto bestuurder. Zodra iemand achter het stuur kruipt, wardt hij a-sociaal, zo zei- de hij, prof. van Lennep op dit punt aanhalende. Gelijk in Engeland zal bij het rii-examen in de toekomst veel meer op de verkeersmentaliteit van de candidaat, d.w.z. zijn houding jegens andere weggebruikers als voetgangers en fietsers, moeten worden gelet. delen, niet kunnen dragen. De hogere lonen moeten immers uit de winsten worden voldaan. De minister stelde de vraag of het bedrijfsleven zich wel voldoende heeft losgemaakt uit de geest van verstarring van voorbije ja ren van crisis, oorlog en schaarste. Be seft men wel dat de concurrentie een wezenlijk bestanddeel is van de pro ductie? Soms lijkt het erop alsof prijs concurrentie als iets immoreels wordt beschouwd en men liever uit de ver antwoordelijkheid vlucht naar kartelle- ring en prijsafspraken. Er is thans minder reden tot economische organisa tie door middel van kartels en advies prijzen dan in een depressie. Toch is de mate waarin dat gebeurt opvallend. I Vervolg ov vag 3) De Indonesische regering heeft de Nederlandse beschuldiging, dat Indo nesië infiltranten naar viieuw-Guinea zendt, van de hand gewezen. De minis ter van voorlichting. Tobing. deelde dit. mede naar aanleiding van het communiqué van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Hij ontkende ook. dat Indonesiërs in Weste lijk Nieuw-Guinea de bevolking tot op stand zouden hebben aangespoord. (U.P.). Finland heeft gisteren geantwoord op de Russische uitnodiging om deel te nemen aan de voorgestelde conferentie over de Europese veiligheid op 29 No vember. Volgens welingelichte waarne mers in Helsinki heeft de Finse rege ring geantwoord, dat zij volgens de be palingen vai. het Fins-Russisch verdrag een onafhankelijke buitenlandse politiek kan voeren en dat zij alleen aan de be sprekingen zal deelnemen, als het een werkelijk representatieve Europese con ferentie wordt, met deelneming van de meeste uitgenodigde landen. Finland geêft overigens uiting aan zijn wil samen te werken om de inter nationale vrede en veiligheid te waar borgen. (Reuter - UP) West-Duitsland. Met grote plech tigheid is mgr. dr. Johannes Pohlschne- der gisteren door de aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, gewijd tot bisschop van Aken. (Foto Meyboom) (Van onze speciale verslaggever) Gisteren is van Schiphol een Sky- master van de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena naar Marokko vertrokken met 7 ton hexyclan, een Nederlands bestrijdingsmiddel voor in secten, waarmee men in Agadir de strijd Ter bestrijding van de sprinkhanenplaag in Frans Marokko heejt de Franse regering 57 ton D. D. T. bij de ia. Noury en Van der Lande te Deventer aangekocht. Het D. D. T.-poeder wordt door de N.V. Schenker en Co.'s Inter nationale Expeditie per speciaal gecharterde vliegtuigen naar Aga-Dir gevlo gen. Hier wordt een gecharterde Sabena-Skymaster met ca. 5 ton D. D. T. geladen. Negen maanden lang heeft de vierjarige herdershond Argo als vermist te boek gestaan bij de Hamburger politie. Nu is hij terecht. Van de week stond hij op een regenachtige avond voor de deur van zijn eigen Hamburgs tehuis. Hij jankte hartverscheurend. De thuisreis was lang geweest. Zijn eigenaars, de garagehouder Boje en zijn vrouw, waren Iaat op de avond nog in de reparatie-afdeling aan het werk. Nauwelijks meenden zij het gejank van een hond te horen, of reeds wrong zich een smalle, druipende honden kop naar binnen. Wat vroeger nooit mogelijk was geweest, kon nu: ook Argo's vermagerde lijf verkreeg toegang tot de herstelwerkplaats. Negen maanden was de hond weg geweest, sinds hij zich destijds, verleid door de lentelucht, op vrijersvoeten had begeven. Argo passeerde destijds zijn goede vriend, de verkeersagent bij de Korn- hausbrug, en kwam bij de haven. Op het dek van een Nederlandse kustvaar der ontdekte hij een vrouwtjeshond en bovendien een bedrijvig aapje en een schreeuwende papegaai. De zin voor avontuur maakte zich van Argo meester en hij volbracht de hachelijke tocht over de loopplank, zonder zich van zijn on heil bewust te zijn. Maar toen de ket tingen ratelden en de Duitse kust steeds verder terugweek, was er geen terug meer. In Hamburg schreide mevrouw Bo je wanhoopstranen en dagenlang doorkruiste zij tevergeefs de stad. In Mei boekte zij tenslotte een klein succes. Kennissen van de Boje's, die dicht bij de haven woonden, meenden zich te herinneren, dat zij de hond aan boord van een schip hadden zien gaan. Maar pas twee weken geleden kwam een beslissende informatie. Een reder, die het verhaal van Argo bij toeval hoorde en vernam van het aapje en de papegaai, wist onmiddellijk de naam van de Nederlandse vrachtboot te noe men. Toen bleek echter, dat de Neder landse schipper sedertdien geen enkele Duitse haven meer was binnengelopen. Waar was Argo? Die vraag is nog steeds niet opgelost. Maar Argo's bloe dige poten, zijn verwaarloosde pels en zijn ingevallen flanken duiden erop, dat hij zeker honderden kilometers moet hebben afgelegd. De Hamburgse Vereniging voor Die renbescherming heeft bevestigd, dat het vaker voorkomt, dat honden zulke lange trajecten afleggen om hun ei gen tehuis weer terug te vinden. De Boje's nemen daarom aan, dat Argo meer of minder rechtstreeks afkom stig is uit een Nederlandse haven, en het huzarenstukje heeft volbracht om alle hindernissen en vermoeienis te overwinnen op een route, die hij van zijn leven nog nooit eerder heeft ge volgd. Op het ogenblik rust het dier uit, Argo neemt het er kennelijk van. Daar na moet hij wennen aan een tweede hond in huis. In de tijd, dat hij weg was, zijn het huis en de garage be waakt door Karin, een boxer-vrouwtje van een jaar. zal aanbinden met de vele Kilometers lange en brede sprinkhanenwolken, die dit deel van Marokko heisteren. Het Sabena-vliegtuig maakt deel uit van een kleine luchtbrug die tussen Schip hol en Casablanca in het leven is ge roepen, om zo snel mogelijk de be stelling van de Franse regering te kunnen uitvoeren. De Franse regering heeft namelijk een belangrijke order bij een Nederland se bestrijdii-gsmiddelenfirma in Deven ter geplaatst. In totaal is ongeveer 100 ton hexyclan besteld, 's Avonds kwam nog een Tudor van een Engelse charter maatschappij op Schiphol aan, die na vannacht geladen te zijn met acht ton insectenpoeder de oversteek naar Casa blanca is begonnen. Met ingang van vandaag zullen voorlopig vier dagen achtereen twee vliegtuigen per dag de tocht maken. De Franse regering heeft deze belangrijke order bij de Nederland se firma geplaatst, omdat met hexy clan reeds verscheidene jaren goede resultaten bij het bestrijden van sprinkhanenplagen in Afrika en Zuid-Amerika zijn bereikt. De plaag in Marokko is van uitermate ern stige aard, waardoor de Franse re gering het noodzakelijk achtte het verdelgingsmiddel zo snel mogelijk en dit per vliegtuig van ons land naar Marokko te doen overbrengen. Het bestrijdingsmiddel zal in Ma rokko grotendeels eveneens per vliegtuig over het bedreigde gebied worden verspreid. De bestrijding, die op kleine schaal van de grond af ge schiedt, wordt ook vanuit de lucht ge leid. In het gebied rond Agadir, dat twee uur vliegen van Casablanca is gelegen, is de oogst reeds goeddeels verloren gegaan. Men zet de bestrij ding echter krachtig voort, om de aangrenzende gebieden voor de enorme vraatzuchtige sprinkhanen- zwermen te beschermen. De zes in een oogwenk bekend ge raakte Nederlanders uit Sint Maartens- vlotbrug, die om een weddenschap al autopeddelend om het IJsselmeer heen steppen zijn ook door het Gooi gekomen. Gisteren naderden "ij deze mooie streek uit de richting Amersfoort langs het paleis Soestdijk, vervolgens over de Soestdjjkerstraatweg, waar nog even aangelegd werd voor een verfrissing, naar Hilversum naar Hotel Jans. Voor de oudste peddelaar, de 36-jarige A. Veenstra, was hier een grote verrassing, zijn echtgenote stond namelijk met een enorme bloemenhulde op hem te wach ten. Vanmorgen zijn ze geïnterviewd door de Wereldomroep en vanmiddag is het met een snelheid van 15 kilometer per uur naar Amsterdam gegaan, waar vannacht gelogeerd wordt in „Het Gou den Hoofd". En dan morgen het laatste traject: AmsterdamSint Maartensvlot- brug, waar men vol ongeduld op hun terugkeer zit te wachten om een groot feestprogramma af te werken met onder meer autopedwedstrijden voor kinderen. En de 66-jarige gepensionneerde weg werker de heer G. Bakker peddeut er op zijn fiets maar rustig achteraan, hij kan het best bijhouden en is met het zestal in een opperbeste stemming. En waarom ook niet? Geen spoor van pech, geen enkel incident, overal onderweg vrolijke, vriendelijke mensen, die voor een spontane, hartelijke ontvangst zor gen. Ook in het Gooi uiteraard. Alles loopt op autopedwieltjes. De tweede dag van het proces tegen de 77-jarige Franse boer Gaston Dominici, die ervan beschuldigd wordt het echtpaar Drummond en hun 11-jarig dochtertje Elizabeth te hebben vermoord, verliep minder storm achtig dan op de openingsdag het geval was geweest. In de overvolle rechts zaal te Digne ontstond alleen een tumult, toen professor Marion, een schei kundige uit Edinburgh, en zijn echtgenote vertelden van het bezoek, dat zij daags na de moord hebben gebracht asyi de plek, waar de Drummonds zijn omgekomen. De Marions kenden de familie Drummond. Sir Jack en Lady Ann waren de avond vóór de fatale dag nog te gast geweest in de villa van de Marions, Beau-Cyprès te Villefranche. Toen professor Marion, vergezeld van zijn echtgenote en de Britse consul te Marseille, daags na de moord in de nabijheid kwam van de boerderij „Grand Terre" kwam een oude man naar hen toe, die hen rondleidde en precies aangaf, waar de lichamen waren gevonden. Die oude man was Gaston Dominici. De beklaagde protesteerde hevig, toen prof. Marion verklaarde, dat hij na afloop de indruk had gehad, dat Dominici op een fooi wachtte. „Mensen uit onze streek vragen geen fooien, wanneer zij anderen iets bij brengen," was de verontwaardigde re pliek van Dominici en uit de groep boeren op de publieke tribune steeg een goedkeurend gemompel op. Dr. Henri Dragon uit Lurs, de eerste medicus die de slachtoffers heeft on derzocht, legde verklaringen af, die moesten bijdragen tot de kennis om trent het juiste tijdstip van de moord. Hij zei, dat naar zijn mening de kleine Elizabeth het laatst is over leden. Zij heeft twee harde slagen te gen de Zijkant van het hoofd gekre gen, maar pas de tweede slag moet dodelijk zijn geweest. Vermoedelijk is zij drie uur na haar ouders gestor ven. Volgens dr. Dragon was het mogelijk, dat zij niet is vermoord aan de oever van de rivier, waar zij is gevonden, maar dat haar lijk daar naar toe is gebracht. Andere medische getuigen waren de mening toegedaan, dat Sir Jack nog drie kwartier heeft geleefd, nadat hij was neergeschoten. Lady Ann moet op slag overleden zijn. Een van de problemen, die gisteren aan de orde kwamen, was dat van het moordwapen. In een diep gedeelte van de rivier de Durance is een in tweeën gebroken, roestige Amerikaanse karabijn gevonden. Met deze karabijn zou de. drievoudige moord zijn gepleegd. Gaston Dominici hielu gisteren de hele dag vol, dat hij het wapen nog nooit had gezien, voordat het als bewijsstuk werd gebruikt. In deze karabijn is volgens de chef van het politielaboratorium te Marseil le, prof. Olivier, geweervet aangetrof fen, dat hetzelfde was als in de twee geweren, die in beslag zijn genomen ten huize van Gaston's zoon, Clovis. Het geweervet, dat op de boerderij van Gaston is gevonden, was van een geheel andere soort. De oude Gaston, die gisteren heel wat meer moeite had zijn zelfbeheer sing te bewaren, heeft de beschuldigin gen, die hij aanvankelijk tegen zijn zoon Clovis had geuit, weer ingetrokken. De psychiater André Merland ver klaarde naar aanleiding van vragen over Dominici's mislukte poging tot zelf moord tijdens een reconstructie van de misdaad, dat de verdachte wellicht een aantal redenen had om te trachten zich van het leven te beroven. De poging duidde volgens hem niet zonder meer op schuld. De zenuw-specialist dr. M. Alliez, die Gaston in de gevangenis heeft onderzocht, achtte hem volledig aansprakelijk voor zijn daden. (ReuterUP) Oost-Duitsland. Te Erfurt in Thüringen zijn vijf personen veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf wegens „spionnage ten behoeve van de West-Duitse organisatie-Gehlen". (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft besloten om zowel de maximum- als de minimumprijzen voor brood af te schaffen. De minister van Landbouw zal het besluit van het bedrijfschap, dat de minimumprijs re gelt, zeer binnenkort vernietigen. De regering baseert zich hierbij op de over weging, dat het bewijs niet is geleverd, dat zonder deze maximum- en mini mumprijzen een chaotische toestand zou ontstaan. Degenen die dat anders zien, aldus minister Zijlstra, die de Tweede Kamer terzake inlichtte, voeren te veel de toe stand van de dertiger jaren aan als norm en vergeten dat dit een abnorma le crisistijd was. Normaal is. dat er geen maximum- en minimumprijzen no dig zijn. Wanneer plaatselijk een nood toestand mocht ontstaan door vernieti gende concurrentiestrijd, zal de over heid overwegen of er dan plaatselijk moet worden ingegrepen. Directe invloed op de broodprijs zal het besluit op dit ogenblik niet kunnen hebben, aldus de minister, omdat de gel dende prijs boven het minimum is gele gen. Voor de derde maal binnen vijf dagen is in Haarlem een dodelijk verkeers ongeluk gebeurd. Donderdagmiddag om streeks 2 uur reed de 57-jarige gemeen te-ambtenaar J. W. Wesselink per fiets op de Wagenweg en wilde linksaf over steken om naar de Hazenpaterslaan te gaan. Op hetzelfde ogenblik naderde een autobus, die de wielrijder aanreed. Ernstig gewond is de heer W. naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De minister van Oorlog en van Ma rine heeft in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de be groting van Oorlog medegedeeld, dat de aanmelding van gegadigden voor het korps Luchtwachtdienst niet vol doende is en maatregelen in voorbe reiding zijn om hierin verbetering te brengen of op andere wijze ii. de te korten te voorzien. In dit verband vernemen wij, dat men in regeringskringen het invoeren van burgerdienstplicht overweegt, een overweging die, zoals bekend, even eens geldt ten aanzien van de bezetting van de mobiele colonnes van de B.B. In een bijeenkomst van twee uur van de Franse minister voor Tunesi sche en Marokkaanse zaken. Christian Fouchet, en Tunesische ministers on der leiding van premier Tahar Ben Ammar is te Parijs in principe over eenstemming bereikt over een regeling van het fellagha (vogelvrij verklaar den)-probleem in het Noord-Afrikaanse protectoraat, aldus een officieel com- communiqué. D e voorwaarden, waar onder de twee landen het probleem zouden aanpakken, werden in het com muniqué niet vermeld. Frankrijk drong er bij de Tunesische regering op aan de fellagha's te Desa voueren en actief mede te werken tot hun onderdrukking. Eerder zou de belofte voor zelfbestuur in het gebied niet ten uitvoer kunnen worden ge bracht. Fouchet ontbood de resident-gene raal van Tunis, generaal Boyer de la Tour, naar Parijs om hem instruc ties te geven met betrekking tot de nieuwe maatregelen om de opstande lingen te bestrijden. Deze zouden on verwijld ten uitvoer worden gebracht, aldus het communiqué. Op het ogenblik zijn twee Franse di visies in actie tegen de fellagha's in Tunis. Volgens berichten uit Algiers maakt de Franse campagne tegen de op standelingen in het Aurés-gebergte weinig vorderingen. Het contact met de vijand schijnt verloren te zijn, mede door sneeuwval in de bergen. De gouverneur-generaal van Algiers is gisteren te Parijs aangekomen voor besprekingen met de regering. Ondanks de oproep van nationalisten en communisten om drie dagen te sta ken wegens de verjaardag van de troonsbestijging van de inmiddels afge zette en verbannen sultan Mohammed ben Joessef, was het gisteren kalm in Marokko. De meeste Arabische winkeliers ga ven gevolg aan de oproep en hadden hun zaken gesloten. Slechts een deel van de haven- en fabrieksarbeiders verscheen op het werk. (Reuter) Advertentie (Tot Zaterdagavond) Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer met in de nacht hier en daar vorming van mist. Zwakke, later matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Vannacht plaat selijk in het binnenland lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 8.07-16.43. Maan: 2.51-14.17.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1