Pastoor G. A. Jongejan Haarlemse scholen steunen Unesco-werk in Indië m De Anegang krijgt een neon verlichting, 7 aaciancic Gummetjes-actie voor Highschool in Ranikhet Pianorecitals Zeven dagen toneel In de toekomst ook straatverwarming Nieuw altaar in de H. Bavokerk te Heemstede Slavenburgs Bank contra Funckler Gisterenmiddag plotseling overleden In Frans Halsmuseum en Concertzaal JAN VAN DER PIGGE JEUGDAFDELING R.K. LEESZAAL St. Nicolaas-geschenken VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 PAGINA 2 R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph Burgerlijke Stand ONZE TOONKAMER AANSTEKERS: DE DRIE ZUSTERS ,,De Vrije Tijd" Jhr. MOLLERUS OVER RUSLAND ZANDVOORT Winkelgalerij gereed Uitslag sportprijsvraag JAARVERGADERING WONINGBOUW. VERENIGING St. Bavo Oost Afscheid bij P.T.T. van ambtenaar G. Wijker Uitvoering „Eiiphonia" uitgesteld Contactavond Steun Wettig Gezag Beurs van Amsterdam Beurs van New York Toen Donderdagmiddag om 4 uur de klok in de parochie van St. Jan begon te luiden, verbreidde zich al spoedig het droevig bericht door de parochie, dat pastoor G. A. Jongeja.n plotseling was overleden. De pastoor kreeg in zijn pas torie aan de Amsterdamstraat een hart aanval, maar het liet zich aanvankelijk niet zo ernstig aanzien, dat er direct stervensgevaar aanwezig was. Er trad zelfs enige verbetering van de toestand in en pastoor Jongejan nam nog deel aan het middagmaal. Daarna echter voelde hij zich bijzonder slecht en hij belde zelf de dokter op. Hij overleed vrij spoedig daarop, omstreeks kwart voor 3, nadat kapelaan H. van der Plas hem nog het H. Oliesel had toegediend. Naar ons werd medegedeeld, wordt iedere avond in de kerk van St. Jan om half 8 de Rozenkrans gebeden en Maan dagochtend om 10 uur zal de plechtige Requiemmis worden opgedragen, voor afgegaan door de Lauden om half 10. In Memoriam Gerardus Adrianus Jongejan werd 14 Januari 1888 te Schagen ge boren. 15 Augustus 1915 ont ving hij de H. Priesterwijding en kort daarop begon hij zijn priesterlijke taak als kapelaan in Oude-Tonge. Vervolgens was hij nog kapelaan in Rijpwetering, Assendelft, 's-Graven- hage (H. Willibrordus) en Amster dam (O. L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen). Op 20 Juli 1935 werd hij tot pastoor in Zwijndrecht benoemd, daarna in Warmenhuizen en tenslotte op 15 Juli 1944 te Haarlem in de parochie van St. Jan. Een herdenkingsartikel te schrij ven over pastoor Jongejan is geen eenvoudige opgave. Hij deed grote dingen, maar hij timmerde niet graag aan de weg, omdat hij wars was van iedere publiciteit, zijn eigen persoon betreffend. Hij ging rustig zijn gang, zonder veel omhaal van woorden, ge- isoleerd als het ware door het na tuurlijk isolement, waarin de stads wijk. die tenslotte zijn parochie uit maakte, nog verkeert ten opzichte van het andere Haarlemse gebied. Maar in zijn parochie was hij de harde werker, was hij vooral de har telijke mens, die zijn stempel drukte op het parochieleven. Dat gisteravond reeds tijdens het wekelijks Don derdagavond-Lof de kerk in de Amsterdamstraat vrijwel tot op de laatste plaats was bezet, was geen symptoom van een formele nieuws gierigheid. De parochianen kenden pastoor Jongejan, maar pastoor Jon gejan kende ook zijn parochianen. Toen hij in 1944 te Haarlem werd benoemd als opvolger van pastoor Roovers, werd hem geen gemakke lijke taak op de schouders gelegd. Weliswaar kreeg hij een homogene parochie toegewezen, wat betreft de gerichtheid van zijn parochianen, maar het werd voor hem een kwestie om de band tussen priester en paro chianen, tot heil van beiden, nog ste viger aan te halen. De tijden waren toen ongunstig de druk van de bezetting werd: heviger doch gun stig waren zij voor zijn ideaal. In die dagen van nood leerden de parochia nen meteen goed hun pastoor ken nen als de priester, die een mild hart had voor de armen en behoeftigen. Zo hebben zij hem ook steeds beter leren kennen in de tien jaren van zijn pastoraat Opvallend was eveneens de buiten gewone belangstelling voor de jeugd en het werk onder de jeugd. Organi saties konden steeds op zijn steun rekenen. Mede aan hem is het te danken, dat het fraaie parochiehuis aan het Teylerplein, voor de totstand koming waarvan heel de parochie letterlijk gezwoegd heeft, tenslotte zijn beslag kreeg. Pastoor Jongejan was allesbehalve .conservatief; hij stond open voor nieuwe frisse ideeën, hij durfde veel (maar maakte daarover geen spek takel), en mocht er eens iets mis lukken (was dat bij hem wel moge lijk?) of mochten bepaalde initiatie ven bij de verwezenlijking niet aan de gestelde verwachtingen beant woorden,» dan was hij toch weer de eerste, dig aan nieuwe plannen zijn grote steun gaf. Zo heeft hij van zijn parochie een groot gezin gemaakt, waarvan hij het vertrouwde middelpunt was. Aan in siders vooral is het bekend, hoe hij zich daarvoor veel moeite getroostte en de inspanningen daartoe waren niet gering, omdat zijn parochie zich gestadig door enorme nieuwbouw uit breidde. Het was zijn grootste zorg om ook de nieuwe leden van dat ge zin in de parochiesfeer te betrekken. Zijn parochianen maakten zich reeds op om zijn veertigjarig priesterfeest, het volgend jaar op 15 Augustus, groots te vieren. Dit „In Memoriam" kan slechts in korte trekken het werk van pastoor Jongejan tekenen, het moet dus on volledig blijven. Doch het zou een tekort zijn, als wij niet herinnerden aan de (noodzakelijke) verfraaiing van de kerk, waarvoor hij veel ge daan heeft en die ook weer geruis loos tot stand is gekomen. Even eens moeten wij herinneren aan zijn grote devotie voor het H. Mirakel van Amsterdam en zijn taak als di recteur van de Haarlemse Stille Om gang, waarvan de zetel in zijn paro chie is gevestigd, vatte hij zeer serieus op. Voor zijn parochianen en zijn vete vrienden, voor wie hij een goed gast heer was. is zijn heengaan zonder twijfel een groot verlies. In deze da gen vooral willen zij hem met liefde en vriendschap gedenken. Woensdag 24 November a.s. zal in het gebouw Sint Bavo voor de leden van de R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph •s avonds om 8 uur de film worden ver toond van „Mensen kijken niet naar de Hemel". In deze film wordt het leven uitgebeeld van de onlangs heilig ver klaarde Paus Pius X. Plaatsen zijn nog verkrijgbaar tegen bespreking van 0.10 per persoon op Zaterdag 20 November in het bondskantoor, Harselaarsplein 21 van 45.30 uur en des avonds aan de zaal Kapelaan H. N. M. v.d. Plas zal op Dinsdag 23 November a.s. voor de le den Van de K.A.. de KAB en de KAV fh de parochie St. Joannes de Doper bet onderwerp „Godsdienst en leven" Vehandelen. Dit is de Ranik het Highschool, waarvoor de Haarlemse scholieren de „gum metjes-actie" voeren. Onder auspiciën van het Haarlemse Wereld Voedselraad en de Wereldge- FILMS: REMBRANDT: „Koning der melodieën", a. 1. Tijden 1.45, 4.15, 6.45, 9.15. PALACE: ,,U spreekt met uw moordenaar", 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7, 9.15. LLXOR: „De groene halsdoek" 14 jaar. Tij den 2, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. LIDO: „Doctor in the house", a. 1. Tijden 2 4.15, 7, 9.15. ROXY: Tot en met Zo.: „Het geheim van Scotland Yard", 14 jaar. Tijden: Vrijdag en Zat. 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15. 7, 9.15. Van Ma. tot en met Do.: „De avonturen van kapitein Fabian", volw. Tijden: 2.30 en 8 uur. MINERVA: „The Grace Moore Story" op Zaterdag en Zondag, a. 1. Tijden: Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15. Vrijdag geen voorstelling. Vrijdag 19 November Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" met „De drie zusters", 7.30 uur. Concertgebouw: Jeugdconcerten door het Noordh. Philh. Orkest, 16 en 19.30 uur. Zaterdag 20 November Concertgebouw: Piano-recital door Ans Bouter en Miep van Luin (tuinzaal). Aan- vang 20 uur. Stadsschouwburg: „De merkwaardige me neer Pennypacker" van „Het Rotterdams Toneel". Aanvang 20 uur. TENTOON STELLIN GEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op 'werkdagen van 10—16 uur. Zo. van 13—16 u. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Cruqulusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal. Wagen weg 102: Schilderijen, gouaches en tekenin gen van Wim Steijn (t/m 27 Nov.). Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland 66. - Schilderijen van Poolse expressionisten (tot eind Nov.). Het Huis met de kogel, Spekstraat 12: Portretten en bloemstillevens door Georg Reuter. Van 6 tot 27 November. Interscholair Comité wordt onder de leerlingen van een 35 scholen van voor bereidend hoger, middelbaar, technisch en uitgebreid lager onderwijs in de ge meenten Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort, een inzamelingsactie van gelden (in de vorm van verkoop van vlakgummetjes) gehouden, ten behoeve van het Unesco-werk in Indië. Naast dit practisch doel, heett de actie een paedagogische zijde; het vertrouwd ma ken van de jongeren met het werk van de V.N. en meer in het bijzonder met dat van de Unesco. Elk liefdadig heidskarakter ontbreekt derhalve. Een vijftien scholen doet niet mee, omdat daar op een ander plan en in een an dere vorm voor hulpverlening wordt gespaard. J^et zou anders teveel van het goede worden. De „gummetjes actie" sluit 10 December. Eén van de belangrijkste taken van de U.N.O. (de organisatie van de V.N.) is het verschaffen van hulp aan de bevolking van de economsich onont wikkelde gebieden. Daartoe zijn de In het Frans Halsmuseum trad als „jonge toonkunstenaar" de Utrechtse pianist Wim Overeem met een veelom vattend alleszins waardevol programma op. Zijn spel getuigt van een bewonde renswaardige beheersing van de tech niek, aangeboren muzikaliteit en goed stijlbegrip. Daar onze tegenwoordig heid nog elders werd vereist, konden wij slechts een tweetal werkjes van Cou- perin, de Chromatische Fantasie en Fu ga van Bach en de As-dur-Sonate (opus 110) van Beethoven horen, echter ruim schoots voldoende om bovenstaande con clusie omtrent zijn kunstenaarschap te kunnen maken. Klonken Couperin's „Soeur Monique" en „Le Tic-Toc-Choc" fijn parelend van klank en zuiver karakteristiek, Bach's monumentaal werk verraste door een zeer gave vertolking, niet alleen van de door de chromatische schrijfwijze der groots opgezette Fantasie, doch bo venal van de ingewikkelde stemmenloop der fuga. Het polyphone weefsel van de ze muziek liet aan duidelijkheid niets te wensen over. De in afwijking van de geijkte vorm geschreven Sonate, het tweede deel is namelijk een Allegro, voorafgegaan door een Moderato Cantabile en gevolgd door een Adagio, dat tweemaal door een kor te Fuga wordt onderbroken, stelt hoge eisen aan de muzikale uitbeelding. Pia nist Overeem trof de juiste sfeer van de ze muziek uit Beethoven's laatste schep ping. Hij volgde de grote lijn van het werk, behield de benodigde spanning en wist zijn auditorium te boeien. Het is te wensen, dat deze jonge, be gaafde pianist aldra in de gelegenheid wordt gesteld zijn talenten in ruimere kring te kunnen tonen. In Haarlems grote concertzaal liet de Poolse pianist Niedzielski zich horen in een Chopin-programma. Alle 15 walsen kwamen in cyclusvorm precies volgens de opusgetallen tot uitvoering, alsmede de B-mirieur Sonate. Van de walsen hoorden we een tweetal: de „Grande Valse brillante" en de nagelaten e mi neur wals. De brillante „deed" het ge weldig, die in mineur, korter van duur, sloeg mede in. Niedzielski overdrijft het karakter van de lyrische melodieën niet, doch de meer markante, virtuoze onderdelen liet hij zo sterk mogelijk spreken. Dit laatste eveneens in een als toegift gespeelde Polonaise. Grijpt dus danig spel aan en imponeert het menig maal. ons hebben toch zijn fijn parelen de pianissimo's het meest voldaan. Bij zonder trok het spel der versieringen de aandacht. Alleen deden de doorgaans wel erg kort, ietwat bits uitgevoerde voorslagen en ook de soms o.i. te ge ringe dynamische verschillen nogal vreemd aan. De Sonate voldeed daarentegen in haar geheel. Hiermede maakte de pia nist diepe indruk, vooral door het zeldzaam schoon, diep-doorvoeld voor gedrag»» Largo. Wederom een toegift, doch niet van Chopin, „Arabeske" van Schumann. Het verkreeg een uiterst fijngevoelige ver tolking. Het niet talrijke auditorium was hoogs voldaan. O. K. ONDERTROUWD: E. F. de Lannoy en R. Beniter. GETROUWD: W. J. Hulstein en A. Willems; P. Opdam en J. B. Barnhoom; P. Valbracht en C. H. E. Meyboom; P. Valbracht en C. H. E. Meijboom; H. van Eyk en A. P. van Veen; C. Engelhart en M. J. de Kuster; M. N. Pollé en W. A. Vintges; B. Berghuis en M. J van Zijl. GEBOREN: W. SchmidtVerbeek, z; Chr. M. van der Horstvan den Nouw- land, z.; L. Zwaan—van den Berg, z.; M. P. HandgraafPoelgeest, z; G. Kag- chellandvan Leeuwen, z.; L. J. C. Gorsselinkvan der Linden, z; H. M. ter Bekevan Veen, d; A. Miltenburg- van der Bijl, d.; A. M. Fluitsma—Lub bers, d.; J. E. GrootOverbeek, d; M. H. RuttePreenen, d.; W. M. du RieuSchreuel, d. OVERLEDEN: A. NoltenFijnheer, 88 j„ Doelstraat; E. M. Switters—Bee- ling, 70 j., Zijlweg: J. MeijerMenke, 75 j., Jansstraat; H. A. van de Stadt, 59 j„ Duinoordstraat: P. F. Huijbers, 73 j., Rijksstraatweg; S. P. van 'Huizen, 6C j„ Nassaulaan; C. A. Hoenderdos, 57 j., Wilhelminastraat; H. J. Veen, 76 j„ Rolsteeg. zondheidsraad (de F.A.O. en de W.H.O.) en de Unesco in het leven geroepen. De laatste om op weten schappelijk en cultureel terrein steun te verlenen. Tot de gebieden die op de bijstand van de U.N.O. mogen reke nen behoort Indië. En die bijstand is hard nodig. Het sterftecijfer in dit land is hoog. Een gevolg van de slechte voedselpositie. De gezondheid van de inwoners laat Veel te wensen over: Jaarlijks sterven een millioen bewoners aan malaria. Ongeveer 80 pet. van de bevolking is analphabeet, wat een hin derpaal betekent voor de ontwikkeling van het onderwijs. De Unesco heeft ter bestrijding van dit euvel onlangs de eerste openbare leeszaal opgericht. Het gebrek aan krachten voor de vorming van een middelbaar kader in het bedrijfsleven is bijzonder nijpend. Vandaar de stichting van Highschools. Een dergelijke Highschool staat in de stad Ranikhet. Deze school heeft momenteel een tekort aan instrumentaria voor de practicumlokalen (wis-, natuur- en scheikunde). Voor de aanschaf en in richting is een som van 15.000 nodig. De Haarlemse scholieren en die uit de omgeving proberen met de verkoop van vlakgummetjes (een kwartje per stuk) dit bedrag bijeen te brengen. In het Haarlemse stadhuis ligt voor een waarde van 60.000 opgeslagen. Voor lopig kan men dus vooruit. Het eindbe drag wordt omgezet in geschenkbon nen, z.g. unums (Unesco Unit of Mo ney). Met de bekende folder van het Interscholair Comité ontvangen de leer lingen binnenkort een kaart met een af beelding van de Ranikhet Highschool. Aan de kaart is een strook bevestigd, waarop ze naam en adres kunnen in vullen, met het verzoek om toezending van de naam van een leerling van de school in Ranikhet, teneinde met die scholier te kunnen corresponderen. Men neemt aan, dat van de 14.000 leerlingen er ongeveer een 1400 met dit plan instemmen. De actie bete kent een directe steun van het werk van de Unesco om het basisonderwijs in de daarvoor in aanmerking komen de gebieden te vestigen. In de afge lopen 12 jaar zjjn de grondslagen daar voor gelegd inj/Iexico, in Egypte, en in Afrika. Reeds eerder werden de leerlingen van de arbeid van de Unesco op de hoogte gesteld, door middel van het vertonen van films over de hulpver lening in Griekenland. Ir. Weber hield destijds in Haarlem een inleiding over de Ranikhet Highschool. Wij hopen, dat dit plan een volledig succes zal wor den, omdat de doeleinden van de V.N. gericht zijn op betere verhoudingen tussen de volkeren. Verhoudingen, die mede zullen beslissen over de toe komst van de jeugd. Zaterdag 20 en Zondag 21 Novem ber, stadsschouwburg, het Rotterdams Toneel met „De merkwaardige meneer Pennypacker", een blijspel dat op een geval van bigamie steunt, hetwelk even wel op een dwaas en amusant plan wordt getrokken, vooral dank zij het spel van Bob de Lange in de titelrol. Een charmante attractie van de voor stelling is, dat er acht jeugdige tijde lijke krachten van het gezelschap in op treden. Woensdag 24 November, Minerva Theater, Heemstede, Het Hemelbed, Jan de Hartog's bekende kroniek van een huwelijk, met Lily Bouwmeester, Frits v. Dongen én het ouderwetse, statige ledikant met een hemel. Vrijdag 26 November, Stadsschouw burg, de Haagse Comedie met „Midzo- mernachtsdroom" voor G. en W. een voorstelling waarin het feestelijke karak ter meer tot z(jn recht komt dan de droom; de befaamde scènes met de toneelspelende handwerkslieden zijn zeer goed bezet. Teneinde de aandacht nog meer op zijn straat te vestigen, heeft het Anegang- comité als uiting van grote activiteit het plan opgevat een zeer bijzondere straatverlichting in de Anegang aan te brengen. Uitgaande van het standpunt, dat door middel van de moderne tech niek een verwezenlijking mogelijk moet zijn van een speelse en sierlijke ver lichting, is een techniek toegepast en vormgeving gekozen, die in Nederland voor straatverlichting nog niet werd ge bruikt. De Anegang zal namelijk met neon worden verlicht. Op 26 November zal waarschijnlijk de officiële inwer kingstelling in het bijzijn van talrijke autoriteiten geschieden. Bij het ontwerp is uitgegaan van de gedachte een decoratieve verlichting te maken. Het aanzien mocht echter niet te feestelijk worden. Er is dan een han gend ornament van een zeer bijzondere vormgeving ontworpen. In dit ornament ontspruiten namelijk uit een grote me talen bol in waaiervorm tien lichtgeven de buizen. Het ornament is afgedekt met een licht gebogen kap van plexi-glas in een blauwe kleur. De grootste breedte van een lamp bedraagt 150 cm, terwijl Advertentie is thans gereed om U te ontvangen. U vindt daar 'n keurcollectie TABAKSPIJPEN: Wereldmerken: COMOY (eigen import) CHACOM De JAN v. d. PIGGE PIJP (eigen import uit Londen) SPORTPIJPEN vanaf 2.50 RONSON FLAMINAIRE (Gasaanstekers) en verder goed functione rende aanstekers v.a. 2.10, en vele exclusieve ACCESSOIRES Vakkundige bediening. Volledige garantie en service. GROTE HOUTSTRAAT 81 Dinsdag 23 November is onze zaak de GEHELE dag geopend. Wij vestigen er de aandacht op, dat de voorstelling van „De drie zusters", hedenavond in de Stadsschouwburg, niet begint om acht uur, maar om half acht. Propagandamiddag Bond van Gepensionneerden Donderdagmiddag hield in het Miner- va-theater de Alg. Bond van Gepension neerden een propagandamiddag, die vrij goed was bezocht. De voorzitter, de heer N. Vos, hield een propaganda speech, waarin hij ver klaarde, dat de actie van de Bond ten doel heeft, vooral de omstandigheden van de laagst gepensionneerden te ver beteren. De stijgende welstand, welke zich o.m. kenmerkt door het feit, dat in Heemstede alleen 11 millionairs wo nen en 350 ingezetenen, wier inkomen meer dan 200.000 per jaar bedraagt, wettigt dit verlangen. Daarom heeft, naar aanleiding van de onvoldoende ge bleken verbeteringen het hoofdbestuur namens 56.000 leden zich met een schrij ven tot de regering en de leden van de Tweede Kamer gewend, alsmede tót de leden van de commissie v. Poelje. Het overige gedeelte van de middag werd daarna op verdienstelijke wijze gevuld door Mr. Hadé, goochelaar en Mr. Figo die als sneltekenaar aardige dingen deed.' De N.V. Slavenburgs Bank heeft 17 Juli 1953 een mondelinge koopovereen komst gesloten, waarbij zij in het bezit zou zijn gekomen van het Grand Hotel Funckler N.V. aan de Kruisstraat in Haarlem. Zodoende zou de bank op de plaats van het hotel een nieuw bijkan toor kunnen openen. De heer Funckler ontkent, dat de overeenkomst tot stand is gekomen. Hedenmorgen werd voor het Amsterdamse Gerechtshof het kort ge ding tussen de N.V. Slavenburgs Bank en het Grand Hotel Funckler behandeld. Mr. J. P. van Loon, die voor Slaven burgs Bank optrad, verklaarde, dat op het hotel een bod was gedaan van f 140.000 en dat een vertegenwoordiger van de Bank een mondelinge koopover eenkomst had gesloten. Het aanbod was door de aandeelhouders van het hotel aanvaard. Een Haarlems notaris had een concept van het koopcontract opge maakt. dat echter door de heer Funckler als ongeldig werd verworpen. De verdediger van de heer Funckler, mr. A. Viskil, trok in twijfel of de ver tegenwoordiger van de N.V. Slavenburgs Bank (een makelaar), die de overeen komst gesloten zou hebben, een rechts geldig persoon was. Uitspraak 31 December. Voor de commissie „De Vrije Tijd" van de Haarlemse Sint Vincentiusver- eniging sprak gisterenavond in de tuin zaal van het Haarlems concertgebouw jhr. dr. J. C. Mollerus over Rusland. Als vanouds werd ook deze bijeenkomst geopend door de heer A. G. van Luxem burg en daarna deed jhr. Mollerus uit voerig en op de hem eigen wijze ver slag van zijn ervaringen in Sowjet-Rus- land, waar bij 32 dagen heeft doorge- .bracht en gezworven. Hij stelde aller eerst vast, dat er geen land ter wereld is, waar de reiziger-tourist zoveel ser vice geniet als juist in Rusland. Spre kend over de Russische steden vertel de hij, dat in een stad als Leningrad het centrum volkomen normaal is; mooie gebouwen en goed aangelegde straten. In de buitenwijken is het ech ter armoe troef. Bij alle indrukken, die de tourist opdoet, is het hem onmoge lijk een vergelijking'te trekken met de landen in West-Europa. De Russen be horen tot het Slavische ras en vanuit die aard bezien kunnen zij slechts be oordeeld worden. Jhr. Mollerus bleek ook kennis ge maakt te hebben met het productie proces, dat geïmporteerd is uit het „kapitalistische" Amerika. In een fa briek, waar duizenden arbeid(st)ers werkzaam waren, had hij kunnen con stateren, hoe verfoeilijk feitelijk het lo- pende-band-werk is. De mensen aan de band, die zonder meer machines zijn, moeten tenslotte alle levensvreugde mis- sen. Het politiek regiem verfoeiend wees jhr. Mollerus er op, dat er in Rusland grote dingen tot stand zijn gebracht en dat dit land nog enorme mogelijk heden bezit. Hij illustreerde zijn verslag met in teressante lichtbeelden en hem werd tenslotte hartelijk dank gezegd door de heer Captein. Donderdagavond is in de parochiekerk van de H. Bavo te Heemstede het feest van het Veertigurengebed geopend met een plechtig Lof. Tevens werd het nieuwe altaar, een geschenk van de parochie aan pastoor Chr. v. Mierlo ter gele genheid van diens vijftig-jarig priesterfeest, voor het eerst in gebruik genomen. Het nieuwe altaar, ontworpen door architect V. d. Lubbe, is een grote en schone aanwinst voor het kerkgebouw. De achterzijde van het altaar bestaat uit gele bakstenen, waarin op vier plaatsen ruimte is uitgespaard voor nog aan te brengen beeldhouwwerk. Het altaar zelf is van marmer en het beeld houwwerk, voorstellende de gekruisigde Christus, met Maria en Johannes onder het Kruis, is een schepping van de beeldhouwer Pic hot. De kandelaars zijn ontworpen en vervaardigd door de Heemsteedse smid Th. v. d. Asdonk en sluiten door hun vormgeving goed bij het geheel aan. Na afloop van de plechtigheid gingen vele parochianen nog even naar het fraaie geschenk kijken. De winkelgalerij aan de Oostzijde van de Thorbeckestraat tegenover „Hotel Bouwes" te Zandvoort is gereed geko men. Onder een arcade bevinden zich zes winkels. De winkels hebben alie een souterrain en boven elke winkel zijn in twee woonlagen nog afzonderlijke woningen gemaakt. Het geheel maakt een monumentale mdruk en als het bouwplan om deze galerij aan te slui ten aan de Zuidzijde van de Kerkstraat zal zijn uitgevoerd, dan zal weer een stuk van Zandvoorts wederopbouw ver wezenlijkt zijn. Enkele woningen boven de galerij zijn reeds betrokken en bin nenkort zullen ook de winkels geopend worden. Er zullen zich daar o.a. vesti gen een kapper, een drogist en een ban ketbakker. Een winkel zal als show room worden gebezigd, een andere voor de verkoop van souvenirs de grootste hoogte eveneens 150 cm is. De fabricage van de metalen bol leverde verschillende moeilijkheden op, omdat er nergens een firma te vinden was, die een bol met een diameter van 75 cm kon forceren. Het plexi-glasdak krijgt een speciaal ontworpen constructie. De be nodigde hoeveelheid was'echter dermate ongewoon, dat het verkrijgen ervan geen eenvoudige zaak was. In de bol werden drie hoogspan-transformatoren van 800 Volt aangebracht. Voorts wor den in elk van de acht aan te brengen ornamenten tien neon-glasbuizen met een lengte vanelk drie meter gemon teerd. In totaal wordt dus 240 meter neonbuis voor de lampen verwerkt. De kleur is warm-wit. Het gewicht van een ornament bedraagt 85 kg, terwijl boven dien bij de constructie rekening is ge houden met een sneeuwbelasting van 85 kg. Om het project te verwezenlijken was de bemiddeling van B. en W. van Haarlem en van het Gemeentelijk Ener gie Bedrijf onmisbaar. Van deze beide overheidslichamen heeft het Anegang- comité veel steun ondervonden. De verlichting draagt een permanent ka- raker. Doch het actieve Anegang-comité heeft echter nog meer pijlen op zijn boog. Onlangs zijn enkele bestuursle den naar Rijssel (Frankrijk) geweest, waar zij zich op de hoogte hebben ge steld van straatverwarming.Tot nog toe echter heeft geen enkel systeem de volle instemming van het comité verwor ven. Voor de aanleg van een straat verwarming in de Anegang heeft het comité reeds veie besprekingen ge voerd en het hoopt, naar men ons me dedeelde, binnen niet al te lange tijd met een constructief plan te komen. Advertentie Kiy.MAHOERSTRflflT 109 HAARLEM TEL 157 56 (Zondag 14 November) Eerste prijs 10.—: N. Duijndam, Nieuw-Guineastraat 48, Haarlem, zeven punten. Tweede prijs 7,50: B. Langelaan, Vreewijk 19, Lisse, zes punten. Derde prijs 5.C. Boeree, Ant. Morstraat 37, Heemskerk, zes punten. Vierde prijs 2.50: J. G. Geuke, Mui- derslotweg 218, Haarlem, zes punten. KLAPROOSCOLLECTE De klaprooscollecte in Haarlem heeft opgebracht f 4807.74. Deze som overtreft verre de reseultaten van vorige jaren. Over enkele weken zal de Ane gang voorzien zijn van een nieuwe verlichting, welke bestaan zal uit acht neon-lampen. Bovenstaande foto, tot stand gekomen door truckage, geeft een beeld van de Anegang, zoals deze er waar schijnlijk eind November uitziet. De heer A. Rood, voorzitter van de R. K. Woningbouwvereniging St. Bavo Oost, deelde op de jaarvergadering, die in het parochiehuis werd gehouden, mee, dat binnenkort een feestcommissie zal worden benoemd, i.v.m. het 40-jarig bestaan in October 1955. De aftredende bestuursleden, de heren J. W. Luiten en H. Zonneveld, werden herkozen. De jaar verslagen en statutenwijzigingen werden onveranderd door de vergadering goed gekeurd. Bijzondere dank werd gebracht aan de voorzitter, de heer A. Rood, en aan de secretaris-penningmeester, de heer F. Feenings, voor de vele werk zaamheden, die zij in het belang van de vereniging hadden verricht. Het bestuur heeft zich op de hoogte gesteld van de bouw van woningen voor bejaarden in Hilversum. Ter navolging hiervan wil men de gelegenheid vinden woningen voor bejaarden te bouwen in de buurt van de parochiekerk. Van de 181 nieuwe woningen in de Hannie Schaftstraat zullen er 55 aan de veren, worden toegewezen. Men hoopt met de bouw over een jaar gereed te zijn. Ter vergadering werd medegedeeld, dat de deuren, die geverfd zijn en waar van het resultaat mindeT is gebleken dan men aanvankelijk had gedacht, opnieuw een verfje zullen krijgen. De K.R.O. heeft Donderdag enkele opnamen gemaakt in de jeugdafdeling van de R.K. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek aan de Nieuwe Gracht. Deze zullen worden uitgezonden in het half uurtje van „De Wigwam", morgen tus sen half 5 en 5 uur. Laat de kleine luisteraars (en luisteraartjes) attent zijn! Het maken van de opnamen is de reporter van de K.R.O. zo goed be vallen, dat hij beloofd heeft, in de Boe kenweek terug te zullen komen voor een nieuwe uitzending. Donderdag heeft de ambtenaar G Wijker, ten huize Graafschapstraat 67, na een bijkans 40jarige dienstvervulling afscheid genomen van het P.T.T.-bedrijf. De scheidende ambtenaar, die werk zaam was als besteller-chauffeur op de afd. Pakketpost, werd toegesproken door de heer J. H. v. d. Kop, chef van die afdeling. De heer v. d. Kop dankte de jubilaris voor de grote plichtsvervulling. De jubilaris werd namens het perso neel een zilveren sigarettenkoker over handigd. Daarna sprak de heer W. Flooren, die hoopte dat de heer Wijker nog vele ja ren in goede gezondheid van zijn pen sioen zou mogen genieten. Hierna sprak de voorzitter van het jubileumfonds, de heer P. Koomen, die namens het fonds een enveloppe mot inhoud aanbood. De heer G. Wijker sprak daarna nog een kort dankwoord tot de vele aan wezigen. Advertentia voor Uw BARTELJORISSTR. 9 - TEL. 13475 Het bestuur van de muziekvereniging „Euphonia" heeft besloten het concert, dat Zondag a.s. zou worden gegeven in het parochiehuis aan het Teylerplein, tot nader order uit te stellen, zulks n.a.v. het overlijden van pastoor G. A. Jongejan. De plaatselijke commissie „Steun Wet tig Gezag" organiseert Maandagavond, 22 November in „Zomerlust" te Zand voort, een contactavond ter versterking van de onderlinge band tussen de vrij willigers der diverse reservediensten. Aan het programma wfcrken o.a. mee een aantal eden van de toneelvereni ging ,,'t Voetlicht", bijgestaan door „The Sea-Side Rhythm .Club". (Niet officiële Koersen) Vorig slot 3% Nea 1953 10448 Nea 1953 103 3V« Neo 1948 100 ft 3% jCI Nea 1850 100% 3V« Nea 1954 10014 4-3% Nea .947 100% j Nea 62-64 oei. fac. 1011 inscm GrtbK 1946 3 pC 98;,5 Nea Handel Mil. eert 208% A.K.U 291% Can berKel s Fatent 169% .aJve-Delft eert 247 Van Geloei 260 iion Hoogovens eert- 271'/a umlevei eert 447% Nea KabeJ 255 Philips 366 Kon Petroleum 520 .Amsterdam" Rubber 110ft Holl Amerka Ll]n 182% Kon Nea Stoomb Mi] 291% Nea Seheepv Unie 159% KVA 148% Dell Mi] Cert 136 Opening 19/11 100 A 289 274 444 Vt 362 522 110 182 157 '/a 146 137 17/11 Anaconda Copper 43 ij, Bethlehem Steel 941% Chrysler Corp 62% General Electric. 4534 General Motors 90% Kennecott Copper 95 Montgomery Ward 71% North American Co. 26% Radio Corp 38% Republic Steel 69% Royal Dutch 69 obeli Umcb, Oil 57 muthern Pacific 50% Southern Railway 68% ridewater 27 U.S Steel 67% 18/11 42% 93% 60% 45% 90% 94% 72% 26''2 37% 68% 69 56% 49% 67% 26% A nd Stemming: nauwelijks prijshoudei

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2