Brits Lagerhuis aanvaardt est-Duitse herbewapening Bevan zet de zaken op zijn kop Nederland wijst Indonesische nota van de hand Waarom zijn vrouwen nerveus? 1 rs Minister Zijlstra geeft college in de Kamer jpas^ E Tuberculose maakte een eind aan het Tudor-huis Argentinië ontkent het optreden tegen de Kerk Hoest Uw Kind...! Noel Field ziek in Boedapest Vreemde vertoning van Labour Tweede nota vraagt op korte termijn bevredigende waarborgen W est-Duitsland bouwt atoomzuil Water en zeep tegen radio-activiteit Vier doden in Italië door felle vorst Zege voor Collar in Belgische Kamer Vrouwen achter het stuur Moeilijkheden zullen worden verholpen Nederl scooter met plastic carosserie In elke prijsklasse wok KAVEEWEE Motor..ongeluk Brits arts Politie verricht nog steeds arrestaties; studenten in staking Coördinatiewet en bezitsvorming „GEVREESDE ZIEKTE WIJZIGDE DE LOOP DER ENGELSE GESCHIEDENIS" VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 PAGINA 3 Zelfs de felste socialistische voorstanders onthouden zich Z WITS AL- SI R O O P Vonnis in Polen Secretaris kardinaal Wyszinski: 20 jaar Mishandeling Nederlandse arrestanten Na rede van Soekarno Hoojdparket stelt lijst van verdachte personen op Dodelijke mishandeling alleenwonende vrouw Dader veroordeeld Het stralend witte overhemd met een stralend succes sanf°r'sed \Pm onkreukbare Aeroline shirts prijs F 15.90 Basiliek van Sint Nicolaas onder water Motie van vertrouwen inzake schoolbeleid Nederland- —m -Rood-China Dr. H. Zeeman treedt op als zaakgelastigde Dr. Alvares beantwoordt klemmende vragen POEDER CREME N €M Jj a. ri n pas-acn" porselein kwaliteitsporselein Winkelsluiting en broodbezorging Kostwinnersvergoeding Gunstiger voorwaarden voor het grote gezin n Gezond idee Bestuurder in arrest Tandtechnicus beboet Wegens betalen van te hoge lonen Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Om kinderhoest te bestrijden is er: Naar het K.N.P. uit kringen van Pool se vluchtelingen te Londen verneemt, zou de wijbisschop van Gnesen, mgr. Anton Baraniac, voormalig secretaris van de primaat van Polen, kardinaal Wyszinski, in een geheime gerechtszit ting tot 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld zijn. Zijn gezondheidstoestand zou na zware mishandelingen zeer slecht geworden zijn. Men meldt verder, dat de bisschop zich in een ziekenhuis in de nabijheid van Krakau bevindt. Mgr. Baraniac werd reeds in October 1953 gearresteerd, ongeveer tegelijker tijd met kardinaal Wyszinski. Hem wer den de gebruikelijke „misdaden" ver weten. Verder legde men hem ten laste, dat hij het memorandum van de Poolse bisschoppen van Mei 1953, dat felle aanvallen richtte tegen de Poolse rege ring, aan het buitenland zou hebben doorgegeven. (K.N.P.) Noel Field, voormalig functionaris op het Amerikaans ministerie van buiten landse zaken, die vijf en een half jaar geleden met zijn vrouw Herta te Praag werd gearresteerd, is met een maagaan doening in een ziekenhuis te Boedapest opgenomen, aldus een mededeling van de Amerikaanse legatie aldaar. Een woordvoerder van de legatie ver telde Heuter telefonisch, dat de Ameri kaanse consul, Christian Ravndal, gister morgen Field en zijn vrouw in het zie kenhuis bezocht had. Noel Field werd deze week uit een Hongaarse gevangenis vrijgelaten. (Reuter). (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gedurende dertien uren zette het La gerhuis gisteren het Woensdag begonnen debat over de West-Duitse herbewape ning voort. Aan het eind werd de over eenkomst van Parijs aangenomen met 264 tegen 4 stemmen. Het Britse Lager huis is hiermee het eerste wetgevende lichaam van Europa dat zijn goedkeu ring heeft gehecht aan de overeenkomst. Ex-kanselier Hugh Gaitskell opende gisteren het debat namens de oppositie met een uitmuntende rede waarin hq duidelijk uiteenzette waarom men niet langer kon wachten met de rectificatie van de overeenkomst van Parijs en de herbewapening van Duitsland. Deze rede maakte de vertoning aan het eind van het debat, toen de oppositie, die zich officieel voorstander had verklaard, zich uit pure partij-overwegingen ont hield van stemming, tot een farce. Bevan, die nu een dan toegejuicht werd door zijn volgelingen en nu en dan werd onderbroken door critische opmerkingen van andere socialisten, hield een felle rede tegen de ratifica tie. Hij was zo opgewonden dat zijn stem meermalen dreigde over te slaan. Hij slaagde er in de gehele situatie op zijn kop te zetten. Hij verklaarde dat het getuigde van onverantwoorde lijke lichtzinnigheid herbewapening van Duitsland voor te stellen als een diplomatieke triomf. Anthony Eden zat onder de duim van Mendès-France en Dulles en er was geen sprake van een diplomatieke triomf, maar „van de meest schandelijke overgave in de mo derne Britse diplomatie". Volgens hem lag de oorzaak van de West-Europese crisis niet in de betrek kingen tussen Brittannië en Rusland, maar in de betrekkingen tussen West- Europa en de Verenigde Staten. Groot- Brittannië zou niet het vertrouwen win nen van Amerika door op de loop te gaan voor de Amerikaanse staatssecre taris Foster Dulles. Anthony Eden besloot het debat met een uitmuntende redevoering. Hij prees de wijsheid, getoond door Morrison, Attlee en Gaitskell in hun redevoerin gen, maar verklaarde dat hij het niet Nederlandse regering heeft thans een tweede protestnota over de mis handelingen van Nederlandse arrestan ten aan de Indonesische regering ge- konden. Het ministerie van Buitenland se Zaken deelt hierover mede dat na de Indonesische afwijzing van zijn eer ste nota van 18 October het Hoge Com missariaat - te Djakarta op 17 Nov. 1954 een nota heeft overhandigd, waarin De plaatsvervangend procureur-ge neraal te Djakarta, Moro, heeft ver klaard, dat het hoofdparket reeds lang geleden een lijst heeft opgesteld van personen, die verdacht worden gelden in ontvangst te hebben genomen, Waarop president Soekarno in zijn rede te Palembang doelde. Ook is een lijst opgesteld van degenen, die dit geld hebben verstrekt. Deze personen zijn in categorieën verdeeld en zullen per categorie onderzocht worden. Dit zal, met de vele moeilijkheden die men ondervindt, lange tijd vergen, te meer daar hier sprake is van een wijd vertakte organisatie, die over uitste kende verbinteniskanalen beschikt, zo dat meerdere malen van tactiek zal moeten worden veranderd, aldus Moro. Vjjftien grote West-Duitse firma's hebben zich verbonden om de bouw van ©en Duitse atoomzuil, waarschijnlijk bij München of Karlsruhe, voor te be reiden. Prof. Heisenberger, de vooraanstaan de Duitse atoomgeleerde, zal de weten- •chappelijke leiding bij de bouw krijgen. Dr. Telschow, secretaris-generaal van het Max-Planck-instituut, wordt direc teur van de organisatie. E>e bondsregering zal aan de bouw van de reactor, die volgens deskun- j^gen 15 tot 25 millioen mark zal ver- ongeveer anderhalf millioen mark fjdragen. De deelnemende ondernemin- h storten elk 100.000 mark. In gezaghebbende kringen te Bonn ^Üst men er op, dat de reactor s 6chts voor burgerlijke doeleinden worden gebruikt. Bondskanselier ■Adenauer heeft zich namens de bonds republiek verplicht, dat de maximale kwPaClteit Van de reactor de 10-000 niet zal overschrijden. (DPA-ANP) De 78-jarige A. H. uit die veertien dagen geleden Nassau, dase rechtbank terecht stonrf e" zware mishandeling van een an^egens nende vrouw, tengevolge waar^T vrouw was overleden, is gisteren door de Bredase rechtbank veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waar van zeven maanden voorwaardelijk eiï Opname in een gesticht ter verpleging. wordt gezegd ,,dat de Nederlandse re gering niet kan berusten in het verstrek te antwoord op haar nota van 18 Octo ber 1954. Mitsdien handhaaft de Neder landse regering de juistheid van alle door haar tot dusver gesignaleerde on rechtmatige handelingen tegenover Ne derlandse arrestanten van de Indone sische politie en haar daarop by vorige nota's gegronde verzoeken." Het Hoge Commissariaat heeft aan de nota een situatieschets toegevoegd waarop de ligging is aangegeven van de vijver bij de weg naar Lembang, waar in enkele Nederlandse arrestanten wer den ondergedompeld, teneinde hen tot het bekennen van bepaalde handelingen te bewegen. De Nederlandse regering vestigt er voorts de aandacht op dat in de nota van het Hoge Commissariaat van 18 October 1954 onder meer de garantie van de Indonesische regering wordt ver zocht, dat de Nederlandse arrestanten, die getuigen zijn in het tegen de Neder lander H. Schmidt aanhangig gemaak te proces en op hun tijdens het voor onderzoek onder dwang afgelegde ver klaringen wensen terug te komen, ge vrijwaard zullen blijven van represail les tegen hen en hun nog in Indonesië verblijvende gezinnen. Aangezien in de Indonesische nota de verzochte waarborgen niet werden aan- getroften en de betrokken Nederlanders binnenkort als getuigen zullen worden verhoord, vraagt het Hoge Commissari aat op korte termijn de ontvangst van de gevraagde toezegging. eens was met de mening van Attlee dat men onderhandelingen met Rusland kon beginnen voordat de ratificatie van de overeenkomst van Parijs een voldongen feit was. In verband met Bevan's beschuldiging, dat zijn beleid gedicteerd was door Dulles en Mendès- France, verklaarde hij, dat door geen van de twee staatslieden ooit van hem was gevraagd de verklaring over het stationneren van Britse troepen in Duitsland af te leggen. Aan het eind van zijn rede deed Eden een dringend beroep op de oppo sitie om voor de regeringsmotie te. stemmen en aldus haar steun te ver lenen aan een besluit dat zij zo wel sprekend hadden verdedigd in hun re devoeringen. Hij was bang, dat Europa anders niet zou begrijpen hoe groot de werkelijke overeenstemming in het Lagerhuis was en hoezeer alle leden hoopten dat het Huis door zijn arbeid kon bijdragen tot een vrede gedurende vele generaties. Maar het hielp niet. Zelfs de meest-welsprekende socialis tische voorstanders van de West-Duitse herbewapening bleven op hun plaats zitten, toen het op stemmen aankwam. De regeringsmotie werd aangenomen met 264 tegen 4 stemmen. Eén socialist had de zure moed om zqn geweten te volgen en voor de motie te stemmen. De zes socialisten die tegen stemden, dat wil zeggen de vier die hun stem uitbrachter. en de twee die fungeerden als hun tellers, waren niet Bevanianen, doch behoorden tot de kern van paci fisten, die altjjd te vinden is geweest in de Labourpartq. Door te stemmen handelden zy lijnrecht in strqd met de party-instructies dat de fractie zich zou onthouden van stemming, en het partij bestuur zal nu moeten overwegen of het disciplinaire maatregelen zal ne men tegen de overtreders. Advertentie dubbele manchetten JnTU gevoerd front Dr. Walter Claus van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft op een conferentie van Amerikaanse en Japanse atoomgeleerden in Tokio ver klaard, dat radio-actief stof van een atoombom door goed wassen met water en zeep van de huid verwijderd kan worden. Als „hardnekkig" radio-actief stof op de huid kleeft zou men zich volgens hem kunnen ontsmetten door bij frt wassen een zacht schuurmiddel te gebruiken. Hij dacht hierbij o.m. aan maïsmeel. Ook radio-actief besmette groente zou, naar hij meende, voor consumptie geschikt kunnen worden gemaakt door goed wassen en het verwijderen van de bui tenste bladeren. (Reuter) In de Italiaanse Alpen zijn Woensdag nacht vier personen doodgevroren, na dat de temperatuur tamelijk snel was gedaald tot twintig graden Celsius on der nul. In Zuid-Italië en op Sicilië heb ben zich op vele plaatsen overstromin gen voorgedaan als gevolg van zware regens en storm. De oude havenwyk van Bari is door de bevolking ontruimd. In dit stadsdeel staat bijna twee meter water. Een van de gebouwen, die in het water staan, is de basiliek van de H. Nicolaas, waar het gebeente rust van de goede Sint, nadat het in 1087 van Klein-Azië daarheen is overgebracht. Verscheidene vissersboten zijn in Si- ciliaanse havens gezonken. Een vissers boot met 20 man aan boord wordt ver mist. Boven Engeland en in de buurt van Parijs hing gisteren overdag een zware mist, waardoor o.m. het lucht verkeer grote vertraging ondervond. (Reuter—UP) De Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers heeft een motie van ver trouwen in het schoolbeleid van de so- cialistisch-Iiberale regering aangeno men met 107 tegen 90 stemmen by drie onthoudingen. Katholieke oppositieleden hadden de minister van onderwas, Collar, ervan beschuldigd de belangen van katholieke leerkrachten te schaden. De unie van katholieke leerkrachten kondigde uit naam van haar 25.000 le den eerder in de week een staking van 24 uur aan tegen volgende week Woens dag. De staking zal een protest zün te gen „het door de regering gemaakte onderscheid" tussen leerkrachten in ka tholieke en niet-confessionele scholen. (Reuter) De regering van het koninkrijk der Nederlanden en de regering van de Chinese volksrepubliek zijn na onder handelingen, gebaseerd op de gemeen schappelijke wens om tussen beide landen diplomatieke betrekkingen te vestigen, overeengekomen wederzüds over te gaan tot het benoemen van zaakgelastigden. Gelijk bekend heeft Nederland de Chinese volksrepubliek in 1950 erkend, doch tot een formele uitwisseling van diplomatieke vertegenwoordigers was tot nu toe nog niet besloten. De be sprekingen in Peking werden gevoerd door dr. H. J. Zeeman, ambassaderaad, die thans aldaar als zaakgelastigde zal optreden, aldus deelt het ministerie van Buitenlandse Zaken mede. Advertentie Stel U zelf twee vragen bij het verzorgen van Uw make-up: „Welke creme is voor mijn huid het meest geschikt?" „Welk poeder in kleur èn past het beste bij mijn type?" Het goede antwoord is: 4711 Tosca Creme en 4711 Tosca Poeder, beide geparfumeerd met de romantische Tosca-geur. Waardoor wordt een vrouw nerveus en irriteert zij haar man? Op deze klem mende vraag heeft dr. Walter C. Alvarez, een vooraanstaand auteur op medisch gebied, ten dele antwoord gegeven. Hy vertelde eerst, dat vrouwen te veel pie keren en mopperen, eigenschappen, waar hun echtgenoten niet bijster enthousiast over kunnen zijn. Een goede remedie hiertegen was volgens dr. Alvarez om 's avonds om een uur of negen een „tukje" te doen. Vele vrouwen waren volgens hem zo Advertentie z PAS A A N UI m LU II m CO PAS AANZ 20 jaor garantie met garantiebewijs alleen echt met dit merk indelij k is het dan toch gebeurd. Niet minder dan 49 pro cent van de gevraagde dames heeft tijdens een onlangs gehouden ver keersenquête in Parijs toegegeven, dat de man nen beter chaufferen, maar zij ontkenden hef tig, dat de vrouwelijke inferioriteit achter het stuurwiel iets te maken zou hebben met een langzaam reactie-vermo gen. De redenen, waarom zij minder goed dan mannen reden, waren volgens de dames zelf: omdat zij nerveus waren (21 pro cent) omdat zij afwe zig waren (24 procent), omdat zij besluiteloos waren (24 procent); geen bepaalde reden (28 pro cent). Slechts drie procent van de gevraagde dames geloofde, dat mannen een sneller reactievermogen hadden. De enquête werd gehouden door een team van politiefunctionaris sen, die niet minder dan 40.000 bestuurders en be stuursters van auto's lie ten stoppen en hun een aantal vragen voorleg den. De automobilisten toon den zich ook verrassend streng ten opzichte van zichzelf. Om de verkeers chaos in de Parijse stra ten te ontwarren stelden zij de volgende draconi sche maatregelen voor: Het ter plaatse boete be talen voor het parkeren van wagens op niet daar voor bestemde plaatsen en voor andere overtre dingen van de geldende verkeersregels. Strenger toezicht op het parkeer verbod. Een verbod voor het naast elkaar parkeren in plaats van achter el kaar parkeren. Handha ving van het nu reeds vier maanden oude ver bod om overbodig ge bruik van claxons en dergelijke te maken. Strengere toepassing van de voorschriften der an- ti-lawaaicampagne in het algemeen. Politiemaatre gelen tegen voetgangers, die zich niet aan de over steekplaatsen houden of zich niet aan de stop lichten storen. Bijzonder krachtig optreden van de politie tegen de taxi chauffeurs, die even hard rijden als zij schelden kunnen. nerveus, omdat: „Sommigen te veel din gen buitenshuis doen en daardoor ver moeid raken"; „Velen zich soms kinder achtig en onredelijk gedragen, waardoor zij de liefde en achting van hun echtge noten verloren, wat weer nervositeit tengevolge heeft"; „Velen zich afmatten met eindeloos delibereren of volmaakt onbelangrijke kwesties, waarin een be slissing genomen moet worden"; „Som migen het leven van iedereen om hen heen trachten te bedisselen"; „Velen te veel volmaaktheid om zich heen willen scheppen"; „Velen van een volslagen normaal, beweeglijk zoontje een soort lieftallig kereltje willen maken"; „Velen voortdurend oude koeien uit de sloot halen en zich opwinden over oude grie ven en dergelijke"; „Velen een energie ter waarde van tien dollar ten toon spreiden bij het volbrengen van een „tien cents"-taak". Volledigheidshalve dient hier vermeld te worden, dat dr. Alvarez zich er niet op beroemd heeft alle redenen gegeven te hebben. (Vervolg van pag. 1) De minister schetste de positie van Nederland als volgt: de periode van geleidelijke aanpassing van het bin nenlands aan het buitenlands prijs peil is nog steeds aan de gang. Ge leidelijk worden daarbij de subsidies afgeschaft, hetgeen kostenverhogend werkt. Er is voorts een intensieve buitenlandse vraag, die in onze eco nomie knelpunten doet ontstaan. Het Nederlandse prijsniveau vertoont bo vendien een zekere starheid zowel naar beneden als naar boven. Minister Zijlstra schatte het tekort aan arbeiders in ons land op honderd duizend man. Met de aanwas van 50.000 man beroepsbevolking per jaar zal een klein vleugje tegenwind reed» het evenwicht op de arbeidsmarkt kun nen herstellen. Door beperking van de bestedingen zal dat evenwicht echter niet worden gevonden. Dit zou er slechts toe leiden dat ons deviezen- bezit toeneemt, waar wij op het ogen blik niet van zouden profiteren. Extra maatregelen om de investeringen aan te wakkeren achtte de minister dan ook niet gewenst. Minister Zijlstra heeft voorts de heren Blaisse en Nederhorst, die beiden de taak van de Kolen- en Staal Ge meenschap op dit critieke ogenblik van de Europese integratie wilden ver ruimen, geremd in hun enthousiasme. Juist op dit ogenblik achtte hij het niet juist de K.S.G. tot een instrument van algemene conjunctuurpolitiek te maken. Wij moeten wat behoedzaam zijn om geen brokken te maken, meen de hij. Het aftreden van Jean Monnet betreurde de minister met het par lement, juist nu zich een zekere aar zeling voordoet om het werk der Europese eenwording voort te zetten. Hij was van mening dat het punt niet veraf zou kunnen zijn voor het in het leven roepen van een Beneluxraad over het te voeren conjunctuurbeleid. Superkartel of gemeenschap? De minister heeft het parlement er van verzekerd, dat hij steeds op de bres zal blijven staan wanneer hij symp tomen ziet van een verstarring in de Europese productie. Hij had daarbij de K.S.G. op het oog, die hem reden tot bezorgdheid gaf. De organisatie staat volgens hem op een keerpunt. Zal het een superkartel worden of een open gemeenschap? Wat de bedreiging van onze eieren- export naar Duitsland betreft, er schijnt kans te zijn dat het inderdaad zeer na delige invoertarief niet doorgaat. Consumentenbelangen Tenslotte gaf de minister een mo tivering van zijn voorstel tot subsidie aan de Consumentenbond, die dit jaar voor het eerst op de begroting voor komt. Hij moest de Kamerleden die hiertegen bezwaren hadden gemaakt toegeven dat het representatief karak ter van de bond nog te wensen over laat en dat ook de taakafbakening nog niet geheel is geregeld. Maar de minister achtte het van groot belang dat ook de consumenten een spreek buis hebben en wilde het dus met deze organisatie eens proberen. Staatssecretaris dr. Veldkamp heeft in de Tweede Kamer toegezegd, dat hij in het ontwerp-Winkelsluitingswet zal tegemoet komen aan de moeilijkheden, die ontstaan door de beperkte mogelijk heden van de broodbezorging. Hij deed deze toezegging naar aanleiding van het vonnis door de Haarlemse economische rechter, waardoor een bezorger is ge troffen, die op Zaterdag na het slui tingsuur van de winkels nog brood had bezorgd. De huidige redactie van de Winkelsluitingswet veroorzaakt concur- rentiemoeiiykheden; met deze conclusie van de heer v. d. Wetering (C.H.) was dr. Veldkamp het eens. De staatssecretaris zal de minister van Justitie verzoeken om zolang de wet nog niet gewijzigd is bij vervolgingen de nodige soepelheid te willen doen be trachten. Een Nederlandse constructeur is er in geslaagd een eenvoudige scooter te bouwen, waarvan hy de eerste serie binnenkort op de markt hoopt te bren gen. De scooter heeft een 150 kub. cen timeter motor met geforceerde koeling, waarmee een snelheid tot tachtig km. kan worden ontwikkeld. Een büzonderheid van dit voertuig is de carosserie, die van polyester-glasve zelmateriaal vervaardigd is. Deze stof bestaat uit gekleurde plastic-hars, die versterkt is met glasvezel en glasmat. Over dit materiaal is lak gespoten. Deze roestvrije plastic-carosserie (een soort „gewapend beton" in plas tic dus) wordt o.a. in Zweden. Enge land en de Verenigde Staten reeds veel vuldig in de automobielindustrie toege past, speciaal voor exclusieve model len. Voor metalen carosserieën zyn zeer kostbare persmatryzen en instal laties nodig, die alleen maar by grote producties lonend worden. De plastic- carosserie echter wordt op een mal „opgelegd" en verhardt op en in de vulstof (glasmat en galsvezel) zonder druk by kamertemperatuur. Daardoor is het mogelijk reeds bij kleine series tot een lonende productie te komen. De carosserie van de scooter zal zal slechts zeven kilogram wegen. Ook de tank is van polyester-glasvezel ge maakt. Het verzoek van Nationaal Katholiek Thuisfront om de grote gezinnen te ont lasten in verband met de zware lasten, die op deze gezinnen drukken, by het vervullen van de krijgsdienst, is voor de minister van Oorlog aanleiding ge worden om gunstiger voorwaarden te scheppen voor het grote gezin. Ofschoon de belangen van de krijgsmacht niet toelaten, dat algehele vrijstelling aan de oudste zoon van het grote gezin wordt gegeven, is de minister toch aan het verzoek van het Thuisfront enigszins te gemoet kunnen komen, door een gun stiger regeling van de kostwinnersver goeding, welke met terugwerkende kracht vanaf 3 October 1954 in werking is getreden. Advertentie Vorige week Woensdag is de 31-jarige P.T.T.-chauffeur v.d. B. uit Den Bosch met zijn motor in de Zuid Willemsvaart te water gereden. Hijzelf was direct aan de wal,*doch zijn vrouw, die als duopassagiere meereed, kon slechts met grote moeite gered worden. Er zijn thans tegen v.d. B. verdenkingen gerezen, die tot zijn aanhouding en een verhoor door de officier van justitie te Den Bosch geleid hebben. Hoewel nog geen bewijs kon worden geleverd, heeft dit verhoor de verdenkingen slechts ver- •(U.P.) sterkt, v.d. B. is in hechtenis gehouden. In het Britse periodiek „Medical World" schryft dr. G. H. Smyth dat de t.b.c. de geschiedenis van Engeland heeft gewy'zigd. Verscheidene Tudor- koningen zijn het slachtoffer van de gevreesde ziekte geworden. Dr. Smyth constateert dat de Tudors, mensen met een sterke geest doch een zwak lichaam, slechts gedurende drie gene raties hebben geregeerd. De loop van de Engelse geschiedenis werd gewijzigd doordat de Tudors niet by machte waren in hun opvolging te voorzien, aldus de schrqver in een be schouwing over het vorstenhuis waar uit Hendrik de VIII en koningin Eli zabeth I zijn voortgekomen. De overgeërfde zwakheid, die zovele jonge Tudors ten grave heeft gedragen, was in oorsprong tuberculose. Enige generaties lang was er steeds min stens één actief geval van t.b.c. in de familie, waardoor ongeweten de jonge hoop der dynastie werd vernietigd. Het gezin van Hendrik de VIII werd volgens dr. Smyth mogelijk dubbel geïnfecteerd, omdat zijn gemalin, Elizabeth van York, minstens een jaar lang geleefd heeft in de onmid dellijke nabijheid van Anne Warwick. Er zijn sterke vermoedens dat deze laatste aan longtuberculose leed. „De koninklijke appartementen kunnen zeer wel een broeinest van besmetting zijn geweest", aldus dr. Smyth, die hieraan toevoegt, dat er reden is om te geloven dat dit „bril- lante" geslacht ten offer viel niet aan eigen dwaasheid of ondeugd maar aan een ziekte die altijd het „prach tigste materiaal" als haar prooi heeft uitgekozen. De Argentynse ambassade te Rome heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat alle ge ruchten, volgens welke er een geschil is tussen de Kooms-Katholieke Kerk en de regering van Argentinië, van alle grond ontbloot zijn. In de Argentijnse grondwet is vastgelegd, dat de federa le regering van Argentinië de Rooms- Katholieke eredienst verdedigt. De hui dige regering, zo gaat de publicatie verder, heeft het godsdienstonderwijs op de scholen ingevoerd „als de doel treffendste methode, om de kinderen de beginselen van de leer van Christus bij te brengen." De Argentijnse politie heeft gisteren bq een inval in het hoofdkwartier van een Rooms-Katholieke organisatie in Cordoba negen personen, o.w. de ad viseurs van de organisatie, gearresteerd en een grote hoeveelheid literatuur en vlugschriften in beslag genomen. Voorts heeft de politie de meeste centra van onafhankelijke organisaties in de steden Buenos Aires en Eva Peron gesloten. In berichten uit de provincie is gemeld, dat het katholie ke atheneum van de universiteit van Cordoba en het universiteits-atheneum van Santa Fé eveneens door de poli tie zqn gesloten. Studenten in de rechten te Buenos Aires zijn een staking van twaalf da- De heer A. C. de Bruijn, minister voor de P.B.O. en de Bezitsvorming, heeft tin de Tweede Kamer degenen gerustge steld, die zoals de heer Roemers (P. v. d. A.) de wens hadden geuit, dat het beginsel der coördinatie in gevaar zou komen, wanneer wordt tegemoet geko men aan de wensen van de K.V.P., om de nodige faciliteiten te geven voor werkgevers, die voor hun arbeiders spaargelden storten en daarover geen vrijstelling van belasting meer krijgen. gen begonnen uit, protest tegen deze sluitingen en om de vrqlating van ge arresteerde studenten af te dwingen. Vol gens een gisteren gepubliceerde lijst bevinden zich 170 studenten, die aan hangers zqn van de radicale oppositie partij, in arrest. De regering van president Peron heeft gisteren in een boodschap aan de Twee de Kamer de radicale afgevaardigden Allende en Zanchi ervan beschuldigd de stakende studenten te hebben geholpen door het verspreiden van vlugschriften. Onder de onlangs benoemde onder- wijsautoriteiten in Cordoba, die ontslag hebben genomen, bevinden zich de di recteur van het Montserrat-college van de universiteit van Dordoba en de se cretaris-generaal van deze universiteit. De 37-jarige J. van W., eigenaar van 'n tandheelkundige inrichting te Rotter dam, is door de economische politie rechter te Rotterdam wegens het uit betalen van te hoge lonen veroordeeld tot een geldboete van 300,-. Ongeveer 350,- per week had hij zijn technici te veel gegeven. Zijn verweer luidde, dat zijns inziens de geldende loonregeling niet van toe passing is op de technici uit zqn bedrijf, deze mensen zouden bq hem een specia le opleiding ontvangen. Normale tand- technici zouden niet die tanden kunnen maken, die hq voor zqn bedrijf nodig heeft. De inrichting van v. W. maakt gebit ten zonder verhemelteplaat, de tanden en kiezen zijn hol en worden niet uit de fabriek betrokken, maar zelf ge maakt. „Mqn mensen moeten dus aan meer eisen voldoen en zq hebben er dan ook recht op hogere lonen te ont vangen." aldus de verdachte. Een getuige d skundige, de tandarts P. N. Bakker, voorzitter van de advies commissie in de tandteehniek, zei, dat de elementen, die W. specialiteit van zijn inrichting noemde, geregeld door normale tandtechnici worden gemaakt In de vorm van jaquet-kronen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3