Expositie van werkstukken van kunstschilder Wim Steyn fly BEA I. KAN „De Spaarnestad" Peru neemt zes walvisvaarders van Onassis in beslag Positief richtsnoer voor reclamevoering vereist Het verlanglijstje Hans Henkemans in Zandvoort Damcompetitie in Kennemerland De spanning duurt voort Met lichte bómmen tot overgave gedwongen Ir. Otten wenst studiecommissie voor ondersoek naar uitwerking BRONCHITIS? Taakstellend budget noodmkelijk r MAAT- ANTHRACIET Wat KAN kan kan KAN alleen ZONNEWARMTE GESCHENKEN BOÉAARD De weg naar elkander 't SILVER STOEPKE inbraak in een Een welkom geschenk voor moeder en kind VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 PAGINA 5 VEEL OP HUN KERFSTOK CONCERT Ecclesiabeweging R.K. Werknemen/de Middenstand ST. NICOLAAS-GESCHENKEN HORLOGES van f 6.30 tot f 630.—. Juwelier - Horloger Barteljorisstraat 2 - Haarlem - Tel. 15004 Pontiac - Oris - Titus - Mido - Kienzle - - - - - - Alleen is beier dan die van onze voortreffelijke WALES ANTHRACIET VICTORIOUS WALES (Super kwal.) Fr. Varkenmarkt 6lo - - Film over Zandvoort klaar Pas op voor zakkenrollers Zes maanden geëist wegens bigamie SANTPOORT CULTURELE GEZINS AVOND Jeugdkoor „Inter Nos" zingt voor radio VERLOVINGSRINGEN 3ROTE HOUTSTRAAT 49 BLOEMEN DAAL Vorm van hulp aan vluchtelingen aanleiding tot commentaar EFFECTENKANTOOR Buit bedraagt ruim f25.000 Zaak „Bau Masepe" in der minne geschikt Afschaffing collectieve paspoorten Met ingang van 1 Januari Vernielingen in kerk te Eindhoven Waterstanden Drie jeugdige vernielers in arrest Na ongeval te Oegstgeest Eén jaar geëist tegen chauffeur Automobilist gearresteerd Congres Genootschap voor Reclame /77Tv\ Ruimtevaartforum in Amsterdam Prof. Verdoorn: Het is wel een gelukkig mo ment waarop de in Bentveld wo nende schilder Wim Steyn ons een over zicht geeft van zijn oeuvre uit de laatste jaren. Van de bijdragen aan groepstentoonstel lingen kennen wij zijn aarzelende, door het steeds maar weer overschilderen kleurloos gewor den palet-achtige schilderijen, altijd bijzonder van stem ming en zwaar van onrust; worstelin gen, niet zozeer met de materie, maar in de mate- tie met de inhoud. Daarnaast is er een andere Steyn gekomen; een standpunt tegen over de natuur, zelfbewuster, posi tiever inzake de vorm, kloeker van verfstreek en di recter van opzet, zó direct nu en dan, dat de sche ring en de inslag van het doek zicht baar zijn gebleven en de kleur on onderbroken is ge groepeerd. Portret, van mevrouw Chapon door W. Steyn (1954). Dat is dë nieuwe Steyn, die in het verloop van de laatste drie jaren, eerst wat schuchter, allengs langduriger en vaker te voorschijn is gekomen, waar tegenover de oude met steeds groter tussenpozen optreedt. Dit is een ontwikkeling, een rij- pirigsproces, dat niet overhaast werd, waardoor bij de verworvenheden van de rijping de kwaliteiten van weleer bewaard zijn gebleven: een verrijking dus. Het moment van de expositie is daarom zo gelukkig gekozen, omdat er een schilderij bij is, kortelings ont staan, dat die evolutie resoluut afge sloten heeft en voor de nieuwe periode een definitief begin betekenen zal. Het is het doekje, dat slechts een Zes-tal lege oestersi# ;alen als onder werp heeft. De plastische kracht er van is zo voortreffelijk, de zilte paar- lemoerkleur zo raak en de weergave van de materie zo overtuigend, de compositie van zulk een verrassende eenvoud, en dit alles zo spontaan van doen, dat dit stilleven voor ons de waarde heeft gekregen van een apo theose. Dit schilderij heeft de tentoon stelling gecompleteerd tot een afge- tond geheel. Bij fragmenten is de hiervoor ge- Schetste vernieuwing in de collectie olieverven te observeren. De Staande figuur ('54) en Moeder met ziek kmd ('50), die naast elkaar hangen, geven ten duidelijkste de groeirichting aan. Een eerste teken van de vernieuwing treft men hier in het Zelfportret Uit '51. Zonnebloemen voor de kleur staat hier tegenover het machtige Winter eer waarin een oud, vele malen op- He?1611 erna n°g eenmaal glorieert. ernstiV POrtret van mevr. Chapon is, tnnei-7 ®n. doorwerkt, maar zonder Worden3"1 een voornaam stuk ge~ Een groter genoegen nog dan aan Advertentie Vliegen per is een H nieuwe ervaring V reist rustig cn uiterst comfortabel op 8000 m hoogte cn met een snelheid van 8000 ra per minuut, dank lij de turbine-motoren en drukcabines van de VISCOUNT - het nieuwe wonder van comfort. ingelegd op de lijnen Manchester cn Dusseldorf. Inlichtingen cn boekingen bij Uw reisbureau of bij de BEA Lcidseplcin29 Amsterdam-C Tel. 64848 £0HOPE'S flHEST AIO FLEEt BRITISH EUROPEAN AIRWAYS Zoals bekend, heeft de Haarlemse po litie de 32-jarige H. J. P. en de 20-jarige P. ten H., gearresteerd, o.m. als verdacht van de diefstal bij de firma Lampe. Bij het verhoor bekenden de mannen ook, dat zij gestolen hadden in Haarlemse metaalbedrijven en dat zij zich meester hadden gemaakt van een partij koper in ®en Heemsteeds bedrijf. Daarop werd de Haarlemse opkoper W. v. d. W., oud 21 jaar, aangehouden, die zich schuldig fad gemaakt aan heling. In samenwer- 'hg met de Heemsteedse politie konden j_n Maarssen vier koperen buizen, af gunstig van het bestolen bedrijf in ^emstede, achterhaald worden, die gjhen een waarde hadden van duizend t6 men. De koper bleek echter geheel Soeder trouw. h„P°hderdag 25 November a.s. geeft r, Haarlems Chr. Mannenkoor o.l.v. 2 ®^hard Verboom in de Gem. Concert- men een naJaarsconcert. Hieraan wordt taireegvWerltt door de Koninklijke Mili- van YDapel uit Den Haag. l v. Rocus legenheidedeJT d?Ze ,bijz°ndere. ge" blijkt grote hel apel te beluisteren Er zullen ooi?ngstelllng te bestaan, ken worden uitB|?Z™fnU:>k !nig® ™er" zenkoor uit „der Fiff?' n £8ïi jtr0" het Soldatenkoor uit Sp"det Hoilander i Hope and Glory" en het VrijhëidsUed De Katholieke Actie in het bisdo Haarlem organiseert Donderdag 25 vember een voorlichtingsavond over dë Ecclesia-beweging in het bisdom Haar lem. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel „De Leeuwerik". De agenda vermeldt onder meer in leidingen van drs. B. Evers en kape laan drs. W. Berger. de schilderijen beleeft men aan het bekijken van de tekeningen: beneden in de vitrines en boven een zaal vol. De beste zijn uiterst sober en, met een haast stugge lijnvoering gedaan. Ze zijn transparant en zeer gevoelig uit het papier ontwikkeld, opgebouwd vanuit en rondom de accenten, vooral bij de landschappen is dat te zien. Als een voor uitbreiding vatbare, evenwel niet geheel willekeurige voorkeur noe men wij: de beide landschappen uit Zuid-Frankrijk, het Rhónedal, Castri- cum en Bentveld, Liggend naakt (44) en het kleine Vrouwenportret. Hier is een bezonken schoonheid met het ka rakter van een klassieke waardigheid. Zij komt voort uit een begaafdheid, die zichzelf wantrouwt, en het is die oprechte bescheidenheid en eerbied uit verwondering, die de charme van dit werk mede bepaalt en het behoedt voor overmoed en oppervlakkige licht zinnigheid. Tot 27 November blijft de tentoon stelling ingericht. L. T. Advertentie Hans Henkemans, die als een der grootste pianisten wordt beschouwd, geeft op Donderdag 25 November in Theater Monopole te Zandvoort een pia no-recital, waarvan het programma be staat uit werken van Mozart, Beetho ven, Debussy en Ravel. De pianist begint met Mozart's prach tige sonate in Bes gr. t. Het is in deze sonate zeer duidelijk waar te nemen tot welke graad de sonate bij Mozart in ontwikkeling gekomen is. Hierna volgt Beethoven's laatste sonate in c kl. t., opus 111, waarin Beethoven zijn gehele meesterschap ten toon spreidt. Na de pauze worden wij in de moderne sfeer van Debussy en Ravel geplaatst. Van de eerste componist speelt Henke mans 3 études: pour ies tièrces, pour les quartes en pour les arpèges composés. Hierna volgen „Valses nobles et sen- timentales" van Ravel prachtig kleur rijke klankstukjes en tot slot het be kende „Alborada del Gracioso" uit de bundel „Mimoires". De Stichting 't Helm, die dit piano recital arrangeert, heeft besloten ter tegemoetkoming aan veler verlangen en ter voorkoming van lang wachten het aanvangstijdstip op 8.30 uur te stellen. Dit programma speelt Henkemans een week later te Londen. Zondag 21 November opent de Katho lieke Werknemende Middenstand het seizoen 1954/1955 met een H. Mis om 9 uur in de kapel van de Eerw. Zusters aan de Koningstraat, waarna gezamen lijk ontbijt in ,,'t Stoofke" Stoofsteeg. Tijdens dit ontbijt wk&rbij ook afge vaardigden van de Zuster-Stands-Or- ganisaties zijn uitgenodigd zal de nieuwe voorzitter, de heer J. G. Boos, worden geïnstalleerd, terwijl er verder belangrijke mededelingen over het ko mende seizoen gedaan zullen worden. Advertentie St. Bavo is er niet in geslaagd om de wedstrijd van K.N.C. te winnen, althans voorlopig nog niet. Dit is wel het aller voornaamste nieuws van deze week. Zo als bekend, moesten drie van de sterkste spelers van de Heemstedenaren zich la ten vervangen en ontstond er dus een gerede kans voor de K.N.C.-ers op een goed resultaat In een uiterst spannende strijd kwamen, mede door het te laat aanvangen, slechts 6 borden tot een einde en die brachten aan beide kanten evenveel punten. Van de 4 afgebroken partijen staan er echter minstens 2 op winst voor St. Bavo en de andere zul len wel remise worden, zodat er uit eindelijk toch wel een overwinning van St. Bavo te verwachten is. Een vergis sing in de opstelling had bijna nog de kans in gevaar gebracht. Door de afwe zigheid van verschilende spelers hadden de bezoekers een speler meegebracht, die door ziekte bijna een jaar lang niet gespeeld had; abusievelijk werd deze speler aan een te hoog bord neergezet, hetgeen de competitieleider eerst enke le dagen na de wedstrijd ontdekte. De reglementen laten dit niet toe; de partij zai derhalve verloren verklaard moeten worden. Haarlem O.K. deed natuurlijk wat van hen verwacht werd en klopte D.C.Y. II met flinke cijfers: 14-6. Beverwijk on dervond in Hillegom inderdaad veel te genstand, doch wist nog net met de hak ken over de sloot te komen, 11-9. V.K.D. speelde tegen 't Oosten een goede wed strijd en wist één punt binnen te hou den, 10-10. De opstelling is nu: 1. Haarlem O.K. 5 4 1 9 2. St. Bavo 4 4 8 3. 't Oosten 5 2 3 7 4. Beverwijk 4 3 1 6 5. H.D.C. II 5 3 2 6 6. K.N.C. 3 1 2 4 7. V.K.D. 5 1 2 2 4 8. D.C.Y. II 5 1 4 2 9. Hillegom 5 5 0 10. Hillegom 5 5 0 1 afgebroken wedstrijd. Advertentie Afm. 20/30 11.15 p. H.L. SEVEN SISTERS WALES (le kwal.) Afm. 20/30 10.65 p. H.L. ALLEEN-VERKOOP Brandsfoffenhandel (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 D.C.Y. III doet het beter dan het 2de tiental, nu versloeg het de toch niet zwakke Cruquiusmannen met 12-8; Sportief won met 11-9 van Stabiel; H.D.C. III won eveneens van Stabiel doch met 12-8; Cruquius—K.N.C. II werd voorlopig 8-10 en Beverwijk III moest ook een flinke nederlaag incasseren tegen D.C.Y. III, 15-5. Hier luidt de stand nu: 1. D.C.Y. III 4 4 8 2. Hoofddorp 4 3 1 7 3. H.D.C. III 4 3 1 7 4. V.K.D. II 3 2 1 4 5. Sportief 4 2 2 4 6. Halfweg II 1 1 2 7. B.D.C. II 2 1 1 2 8. Stabiel 4 1 3 2 9. Cruquius 5 1 4 2 10. K.N.C. II 3 1 2 1 11. B.D.C. III 5 1 4 1 l afgebroken wedstrijd. Naar wij venemen, is de firma Bakels gereed gekomen met de opname voor de propagandafilm over Zand- v°ort\ waarvoor haar door de stichting „Touring Zandvoort" opdracht is ver leend. De film zal hedenavond in be sloten kring worden vertoond aan de reden van de gemeenteraad en de be stuursleden van „Touring Zandvoort". Ook hier dus een felle strijd om de titel en het gaat er voorlopig maar om wie de D.C.Y.-ers het eerste puntje zal afsnoepen. In deze week moeten de Beverwij- kers naar Halfweg; Hillegom krijgt zijn kans op de eerste overwinning en moet daartoe van de IJmuiden-reserves win nen, dit lijkt niet onwaarschijnlijk. V.K.D. krijgt weer een plaatsgenoot op bezoek, n.l. H.D.C. II. 't Oosten dat tot dusverre nog geen nederlaag leed, wel 3 wedstrijden gelijk wist te spelen, moet naar St. Bavo en zal nu alle zeilen bij moeten zetten om nog tot de kansheb bers te blijven, zou het nu een nederlaag worden dan kunnen de Oostelijken hun aspiraties wel opbergen tot een volgend jaar. Het rooster voor de 2de klas is door diverse omstandigheden wat ongelijk in elkaar gezet, terwijl enkele clubs reeds 5 wedstrijden gespeeld hebben, gaat Haarlem O.K. II deze week pas zijn 2de wedstrijd spelen en moet daartoe naar H.D.C. III; laatstgenoemde zal de pun ten wel thuis houden. Hetzelfde ver wachten we van K.N.C. II dat Beverwijk III op bezoek krijgt. Ook Beverwijk II komt weer eens te voorschijn en mag het eens proberen bij Sportief, het zal er wel spannen, maar de gastheren zul len wel aan het langste eind trekken. Tenslotte moeten de K.N.C.-ers, die zich tegen St. Bavo zo goed geweerd hebben, de schijven gaan bespelen tegen Haarlem O.K. Deze ernstige kampioens- candidaat zal geen risico nemen en de punten wel binnen weten te houden. Al met al weer een week met zeer be langrijke ontmoetingen. De Haarlemse politie waarschuwt nog eens met nadruk voor zakkenrollers. Tij dens de intocht van Sinterklaas hebben verschillende lieden weer hun slag ge slagen. Bij de politie kwamen vier aan giften van zakkenrollerij binnen. Een thans 34-jarige Sudeten-Duitser, wonend in Aalsmeer, heeft voor de Haarlemse rechtbank terecht gestaan, omdat hij bigamie zou hebben gepleegd. Hij was in de oorlog in dienst van het Duitse leger en diende in België. Daar deserteerde hij, maar spoedig daarop werd hij in de kraag gegrepen en over gebracht naar Nederland. Hij wist te ontsnappen en onder te duiken in Aals meer. Daar leerde hij een meisje ken nen, dat hij in 1947 trouwde. Later kwam uit, dat hij, voor hij in het Duitse leger werd ingelijfd, met een Tsjechisch meisje was getrouwd. De officier van justitie achtte bigamie bewezen en eiste een gevangenisstraf van zes maanden. Uitspraak 2 December. Advertentie RADIO - STOFZUIGER - RIJWIEL WASMACHINE - KINDERRIJWIE LEN en AUTOPEDS. Grote sortering bij FLORESSTRAAT 15, b. h. Soendapl. Betaling in overleg. In de zaal van Zomerlust heeft de kring Santpoort van de K.A.B. een zo genaamde culturele gezinsavond gehou den, waar voor de leden en hun dames de heer J. H. M. Derksen, lid van de Eerste Kamer, het onderwerp „Katho liek onderwijs en katholieke eenheid" behandelde. De inleider kon hierbij aan haken aan wat zich momenteel in Bel gië afspeelt en waarover men bijna da gelijks in de kranten kan lezen. Daar is een felle schoolstrijd gaande, een strijd, die al jaren geleden door de toen malige katholieke minister voor onder wijs voorspeld was ijdens een interna tionaal congres. De heer Derksen wees er op, hoe bij de Grondwetsherziening van 1848 reeds de vrije schoolkeuze mogelijk gemaakt werd. Doch het moest nog 80 jaar du ren, voordat in 1920 de wet De Visser de werkelijke gelijkstelling van het lager onderwijs bracht, zodat ook de bijzonde re scholen gesubsidieerd werden. Om het katholieke onderwijs te krij gen en te kunnen behouden was en is de katholieke eenheid van doorslagge vende betekenis. De gang van zaken in België geeft hiervan een wel heel dui delijk bewijs. En deze eenheid dient in zonderheid in de politiek tot uiting te komen, willen de katholieken zich kun nen laten gelden. Deze interessante avond werd muzi kaal omlijst door „De Inca's" uit IJmui- den-Oost. Zij brachten rustige en be schaafde muziek op een prettige wijze ten gehore, wat ook zeer gewaardeerd werd. Het jeugdkoor „Inter Nos", dirigent Jan Booda, heeft van de A.V.R.O. de vererende uitnodiging ontvangen om voor de radio „A Ceremony of Carols" van Benjamin Britten uit te voeren. Een gedeelte van het jeugdkoor zong dit buitengewoon mooie, maar zeer moeilijke werk reeds eerder met veel succes, op de Kerstuitvoering van de 2de Kerstdag van het vorig jaar. Deze groep jongens en meisjes is nu sinds enige tijd weer met intense studie aan dit werk verder gegaan. Op Donderdag 16 December 's avonds 8.15 uur zal de A.V.R.O. het werk uit zenden, terwijl de heer Felix de Nobel Dinsdagavond 14 Dec. het werk zal be spreken. De begeleiding welke alleen uit harp bestaat zal door de bekende harpiste Rosa Spier verzorgd worden. Advertentie hebt U gevonden. Nu wilt U zich gaan verloven. U zult de weg naar T SILVER STOEPKE ook gemakkelijk vinden en voor naar Uw wens is dit de juiste weg. Gaat daarom hand in hand met het merk „CONSTANT". De kleine zaak met de grootste keuze. Het grootste deel van de agendapunten, die de Bloemendaalse raad gistermid dag te behandelen kreeg, bleek te be staan uit hamerstukken. Slechts het voorstel om de bijdrage van het Bloe- mendaals gemeentepersoneel aan het Comité Vluchtelingenhulp 1954 met een gelijke som van de zijde van het ge meentebestuur te verdubbelen, leverde stof voor enig commentaar. Voor de zitting begon sprak de heer Pinxter (KVP) een dankwoord voor de ondervonden belangstelling tijdens zijn ziekte. De heer Fijen (KVP) vroeg zich, naar aanleiding van het voorstel om de bezoldiging van het gemeentepersoneel met 6 pet. te verhogen, af, hoe het zou gaan met de pensioenen. Deze kwestie is nog in onderzoek, zo deelde de bur gemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, mee. Het personeel van de gemeente Bloe- mendaal heeft ongeveer f 595.bijeen gebracht voor het comité vluchtelingen hulp 1954. Het voorstel van B. en W. om uit de gemeentekas eenzelfde som als bijdrage te bestemmen voor de vluchtelingenhulp, ontmoette tegenstand van de heer Van Holten (VVD). Hij achtte deze vorm van hulp in strijd met de gemeentewet. De mededeling van de burgemeester, dat de minister een aan beveling tot de gemeentebesturen had gericht om de actie te steunen, was voor de heer Van Holten alleen maar aanlei ding om zijn verwondering er over uit te spreken, dat de minister blijkbaar de gemeentewet negeert. Op voorstel van de burgemeester werd het woord bijdrage in het voorstel vervangen door het woord subsidie. Met dit voorstel konden zich zowel de heer Van Holten, als de heer Vliegen (P.v.d.A.) als de heer De Jong Schouwenburg (P.C.) verenigen. Het ging hun alleen maar om de vorm, waarin die medewerking zou bestaan. De regering van Peru heeft zes sche pen uit de walvisvaart vloot van de Griekse reder Onassis aangehouden en op laten brengen. De schepen zullen worden geconfiskeerd en ingelijfd bij de Peruviaanse koopvaardijvloot. De Pana mese regering heeft krachtig geprotes teerd b(j die van Peru tegen het in be slag nemen van deze schepen, die alle onder Panamese vlag varen. Panama wii de kwestie binnen tien dagen voor de Verenigde Naties brengen, indien Peru niet tijdig genoegdoening verschaft. De Peruviaanse regering heeft meegedeeld, dat de schepen zijn aangehouden binnen de territoriale zone van 200 mijl, die de regering van Peru heeft vastgesteld. De rederij van Onassis heeft inmiddels ver klaard, dat zjj deze zone in strijd acht met de internationale wetten en dat bovendien drie der schepen zich buiten de zone bevonden, toen zjj werden aan gehouden. Zeven schepen van de walvisvaart- vloot, die niet zijn aangehouden, hebben opdracht gekregen zich onverwijld naar Panama 'te begeven. Gevreesd wordt echter, dat zij met brandstofgebrek te kampen zullen krijgen, aangezien hun moederschip, dat hen normaliter van brandstof moet voorzien, door Peru in beslag genomen is. De rederij van Onassis heeft via een Londense verzekeringsmaatschappij het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken verzocht in deze zaak te bemidde len. Ook is het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken om bemidde' ling gevraagd, aangezien de meeste be manningsleden der in beslag genomen schepen Duitsers ~ijn. Men neemt aan, dat andere landen die zich met de wal visvaart bezig houden, met name de Scandinavische landen en Frankrijk, zullen protesteren tegen de aanhou ding. De regering te Bonn heeft te kennen gegeven dat zij alleen tussen beide zal komen, wanneer leven, vrij heid en gezondheid van de bemannings leden in gevaar zijn. Dit schijnt volgens de eerste berichten vooralsnog niet het geval te zijn. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft slechts lateo weten, dat het deze zomer reeds te ken nen heeft gegeven, dat het de 200 mijls zone rond de kust van Peru, Chili en Ecuador niet erkent. De V.S. wensen zich afzijdig te houden. De in beslag genomen schepen zijn een schip met ingebouwde fabriek voor de verwerking van walvistraan en een vijftal jagers. Het fabriekschip, de „Olympic Challenger", werd opgemerkt door een Peruviaanse Catalina-vlieg- boot. Dit geschiedde op 350 mijl buiten de Peruviaanse kust. De vliegboot gaf de kapitein van het schip opdracht naar de Peruviaanse kust te koersen en zich over te geven. De „Olympic Challenger" weigerde echter en ver snelde zijn vaart. Daarop wierp de Ca- De inbreker, die zich vannacht door forcering van een deur toegang heeft verschaft tot een effectenkantoor aan de Sarphatistraat te Amsterdam, heeft het wel gemakkelijk gehad. De achterzijde van het perceel is via een aan de openbare weg grenzende tuin te bereiken. Aan de achterzijde heeft de inbreker een deur geforceerd en kwam toen in het effectenkantoor, dat op de begane grond gevestigd is. In een lade van een schrijfbureau vond hij de sleutel van de brandkast en het kostte hem toen geen moeite meer om die te openen. De buit lag voor het grijpen: een bedrag van 25.000.—, bestaande uit bankbiljetten van ver schillende coupures en geldsbedragen van 300 en 500 uit twee geldkistjes. De politie stelt een onderzoek in. Het Indonesische schip „Bau Mase pe", dat sinds 12 November in de Am sterdamse Houthaven aan de ketting ligt, is na een minnelijke schikking vrij gelaten, aldus deelde mr. G. Gros heide mede, die namens de Indonesi sche Scheepvaartmij. is opgetreden. De Noorse rederij Olaf Petersen, die een vordering van f 430.000 had op ge noemde scheepvaartmaatschappij, had door middel van de deurwaarder be slag op het schip gelegd. Een tweede beslag kwam van een Rotterdamse re der, waaraan de Indonesische maat schappij f 22.000 schuldig was. Woensdagmorgen is de zaak tussen de Noorse en Indonesische rederijen in kort geding voor de rechtbank be handeld, doch dezelfde dag is de kwestie in der minne geschikt. De Rot terdamse reder oordeelde het toen niet meer nodig het beslag te handhaven. Zoals bekend, werd in het begin van dit jaar besloten tot verlaging van de prijs der paspoorten voor wat het Rijk betreft en werd de geldigheidsduur verlengd van twee tot vijf jaar. In verband met deze wijziging werd te vens besloten de collectieve paspoorten voor het merendeel af te schaffen. D ~e afschaffing zou einde van dit jaar plaats hebben. Thans is besloten tot de datum van 1 Januari 1955. Voorlopig zullen nog collectieve pas poorten geldig blijven voor reizen met een wetenschappelijk, een cultureel of een godsdienstig doel, benevens voor dagtochten. Vandalen zijn aan het werk geweest in de Baptistenkerk aan .de Wattstraat te Eindhoven. Enkele banken werden vernield, de preekstoel omver geworpen, gordijnen losgescheurd, een paar ruiten en lampen stuk geslagen en het harmo nium omgegooid en stuk gemaakt. In het keukentje van de kerk werd een gas- geyser van de muur gerukt, waarna het leidingwater de kerk binnenliep en de vloer blank zette. Het kerkbestuur heeft als schade een bedrag van f 350 op gegeven. Men neemt aan dat de vernie lingen het werk van volwassenen zijn geweest, te meer daar deze omtrent twee uur 's nachts werden aangericht. Om trent de motieven tast de politie in het duister, evenals met betrekking tot de vraag, wie de daders geweest kunnen zijn. Vrijdag 19 November Hoog water: 11.01 u. en 23.39 u. Laag water: 6.21 u. en 18.46 u. Zaterdag 20 November Hoog water: 12.14 u. Laag water: 7.35 u. en 19.54 n. talina enige lichte bommen in de on middellijke omgeving van het schip, waarna de kapitein besloot gevolg te geven aan de opdracht. Drie uur later kwamen drie Peruviaanse torpedoboot- jagers, die de „Olympic Challenger" naar de haven van Paita begeleidden. Het schip had slechts lichte schade opgelopen. Onder bewaking van andere Peru viaanse oorlogsschepen kwamen later nog vijf jagers van Onassis in de haven van Paita aan. Het zijn schepen van on geveer 1200 ton met een bemanning van 19 man. Men neemt aan, dat de schepen morgen zullen worden overgebracht naar de belangrijke Peruviaanse haven Callao. Panama heeft aan de Organisatie van Amerikaanse Staten een geschil voor gelegd met Peru over het opbrengen van onder Panamese vlag varende schepen door marine-eenheden van Peru. De Organisatie heeft stappen ge daan om beide landen er toe te bewe gen het geschil in onderling overleg op te lossen. De door Peruaanse oorlogsbodems op gebrachte schepen maken deel uit van de in totaal 19 schepen tellende walvis- vloot van de Grieks-Argentijnse reder en milliardair Aristoteles Socrates Onas sis. De meeste opgebrachte schepen werden onder escorte van oorlogssche pen naar Peruaanse havens gebracht, daar zij op walvissen gejaagd zouden hebben binnen de 200-mijlszone, welke reeds enige tijd geleden door Peru is ingesteld. Dergelijke territoriale 200- mijlszones zijn ook ingesteld door Chili en Equador. De meeste zeevarende mogendheden van West-Europa, waaronder Engeland, Nederland, Frankrijk en de Scandina vische landen, hebben de drie Zuid- Amerikaanse republieken echter reeds laten weten, dat zij deze eigenmachtig ingestelde territoriale zone niet erken nen. (Reuter-UP) Zaterdag en Zondag heeft de jeugd uit baldadigheid in een matrassenfabriek aan de Kanaalweg te Utrecht danig huis gehouden en daar voor duizenden gul dens schade aangericht. Drie van de elf daaraan schuldige jongens tussen acht en twaalf jaar zijn door de zorg van de jeugdbrigade van de Utrechtse politie voor enkele maanden opgeborgen in een rijksobservatiehuis. Wat daarna met de veelbelovende jongens zal gebeuren hangt af van hun gedrag in de inrichting. Zij hebben zich al eerder aan dergelijke ernstige vernielingen schuldig gemaakt. Advertentie fietsje autoped hobbelpaard kruiwagen poppenwagen poppenwandelwagen speeltafeltje speelstoeltje kinderstoel babybox een leuk Steiffbeest. Onze TEXTIELAFD. biedt U een pracht sor tering; WOLLEN BABY- en KLEUTERKLEDING. OUDE GROENMARKT 16-W Teieioon 11266 HAARLEM ||Pl De rechtbank te 's-Gravenhage heeft het ongeval behandeld, dat is geschied in de nacht van de Tweede Paasdag van dit jaar te Oegstgeest, waarbij vier mensen zijn omgekomen in een fel bran dende kleine auto, nadat deze wagen in botsing was gekomen met een vracht auto. De 45-jarige aannemer Klaas M. uit Broek op Langendijk wordt er van beschuldigd het ongeval te hebben ver oorzaakt De officier van Justitie zei in zijn re quisitoir dat dit een ongeval is zoals zelden is voorgekomen. De verdachte heeft gehandeld alsof hij die bewuste nacht niet had behoeven te rijden, maar kon gaan slapen. Daardoor heeft hem, zoals hij zelf heeft erkend, de slaap be slopen. Hij is even ingedommeld achter het stuur. Hem moet een gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef of onver schilligheid worden verweten. Een jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar, luidde de eis. De verdediger, mr. J. M. Gasille, vroeg de rechtbank een onderzoek door des kundigen te laten instellen. Uitspraak 2 December. De Leidse koopman, die op de Oost- zanerdijk in Amsterdam-Noord een 25- jarige wielrijder heeft doodgereden, is gearresteerd en zal morgen voor de Of ficier van Justitie worden geleid. Op de eerste middagvergadering van het 17e Congres van het Genootschap voor Reclame, dat Donderdag en Vrij dag in Rotterdam werd gehouden, heeft de vice-voorzitter van het Genootschap, de heer A. E. Janssen, een rede uitge sproken, welke was opgesteld door ir. P. F. S. Otten, voorzitter van het Presi dium van de Raad van Bestuur van Phi lips. De heer Otten, die op de terugweg was naar Nederland, na een wereldreis, is in Athene door een griepaanval ge troffen, zodat hij niet persoonlijk op dit Congres aanwezig kon zijn. In deze rede, over het onderwerp „Reclame als onmisbaar onderdeel van de bedrijfsvoe ring", merkte ir. Otten op, dat de werking van de reclame heden ten dage nog maar al te vaak te verge lijken is met het effect, dat het hanteren van een koevoet teweeg brengt. Een koevoet blijft maar een grof instrument en het gevaar van beschadiging bij het gebruik er van is niet denkbeeldig. Wij zullen zover moeten komen, dat ons po sitief wordt verteld, hoe we zullen moe ten handelen om op de meest economi sche en psychologisch verantwoorde wijze, de reclame te hanteren. Dat wil zeggen: inplaats van een negatieve uit spraak: zó nier, moeten we komen tot een positieve uitspraak: zo wél. Ik vlei mij niet met de hoop, aldus vervolgde spreker, dat dit positieve element snel het negatieve zal kunnen vervangen. Ik ben echter wel van me ning, dat men reeds thans kan beginnen het zwaartepunt langzamer hand te verleggen. De reclamewereld zou hiertoe o.m. als positieve bijdragen kunnen leveren: ten eerste het co- ordineren en planmatig uitvoeren van onderzoek naar de resultaten van de reclame, en vervolgens het uitbouwen van de opleiding tot all-round re clame-chef. „Ik zou u", zo stelde ir. Otten voor, „in overweging willen geven, uit Uw midden een commissie te benoemen, die eventueel andere deskundigen aantrekt, om deze vraagstukken na der te bestuderen en uit te werken". Voor nog te veel mensen en in nog te veel gevallen is het maken van reclame synoniem met het brengen van mooie campagnes en het uitvoeren van aardige Advertentie één theelepeltje 'MIXTURAl geen suiker siroop) Na afloop van de algemene ledenver gadering der Nederandse vereniging voor Ruimtevaart zal Zaterdagmiddag in „Die Port van Cleve" te Amsterdam 'n „ruimtevaartforum" worden gehou den. Het forum zal bestaan uit dr. ir. J. M. J. Kooy, dr. J. J. Raimond jr., ir M. J. Bottema, ir. J. Geertsma, ir. J. H. Houtman, M. Vertregt en J. v. d. Vliet. De heer J. de Groot zal voor dit gedeelte van de vergadering als voorzitter optreden. stunts. Zonder tekort te willen doen aan de waarde hiervan op korte termijn, was ir. Otten van mening dat de recla me-activiteit, gericht op continuïteit, niet kan bestaan uit een aaneenschake ling van min of meer van elkaar los staande campagnes en stunts, maar dat deze moeten worden gedragen door een centrale gedachte. Wij kunnen vaststellen, aldus besloot ir. Otten zijn rede, dat, terwijl er in de afgelopen decennia op velerlei gebied spectaculaire ontwikkelingen hebben, plaatsgevonden, op het gebied der recla me de ontwikkeling is achtergebleven. Er zijn veel nieuwe reclame-technieken ontwikkeld en er is research in het psychologisch vlak uitgevoerd, maar dit alles heeft er nog niet toe geleid, dat we het kwantitatieve verband weten te leggen tussen de dosering van de recla me en de uitwerking daarvan. De tweede en tevens laatste dag van het congres van het- Genootschap voor Reclame, in Rotterdam gehouden, werd hedenmorgen geopend met eep inleiding door prof. dr. J. Verdoom, buitenge woon hoogleraar der Nederlandse Eco nomische Hogeschool te Rotterdam, over de doelmatigheid van het budget. In zijn betoog zette prof. Verdoom uiteen, dat, wil men de mogelijkheden, die de recla me biedt, inderdaad ten volle uitbuiten, dan ook periodiek moet worden nage gaan, welke deze mogelijkheden zijn. Het vaste percentage over de verkopen mag dan niet meer optreden als een be grenzing van het budget, hetzij als een grens naar boven, dan wel als een grens naar beneden. Hiermee, aldus vervolgde de inleider, spreek ik mij dus regelrecht uit voor het taakstellende budget. M.i. levert dit namelijk de enige mogelijkheid, tot een budget te komen, dat werkelijk verant woord is. Deze voorkeur is gebaseerd op de practische overweging, dat de toe passing van het taakstellende budget voorkomt, dat reclame „in het wilde weg" wordt gemaakt, al zai welis waar niet steeds kunnen worden voor komen, dat er verspilling optreedt door een te weinig of een teveel aan reclame. Het belangrijkste hierbij is, dat alleen deze methode de waarborgen biedt voor een goed uitgebalanceerde verkooppo- litiek. De tweede spreker van deze morgen, mr. A. Everett Jones, managing director Everett's Advertising te Londen, gaf in zijn inleiding enkele interessante cij fers over de reclame in Engeland. In Groot-Brittannië werd in 1952 ruim 54% van het bedrag, dat voor reclame-doel einden werd uitgegeven, besteed aan ad vertenties in dagbladen, tijdschriften, e.d. Landelijke bladen kregen hiervan 12%, provinciale bladen 16%, tijdschrif ten 11.5% en vakbladen 10,3%. Het ove rige deel van het budget werd besteed voor advertenties in catalogi e.d. (10,8%), etalages (7,9%), radio-reclame - via radio Luxemburg (3%), tentoonstellin gen (5%). In totaal werd voor reclame een bedrag uitgegeven van 200 millioen pond of 1.54% van het nationale inko men. Hierbij is echter niet inbegrepen de reclame welke voor export-artikelen werd gemaakt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5