meest het op Boeren ontginnenBrabantse waterkeringen SCHEEPSBOUWER- Advocaat verduistert ruim 40.000 gulden Bedenkelijke lectuur ongrijpbaar JEUK K ru iswoord raadse l j 11 J L m H m J i i r f i 1 Bredase rechtbank maakt uitstapje Dreigend conflict PTT-Alkmaar De A.N. V. V blijft geheel zelfstandig Eén jaar en drie D.D.D. maanden geëist Zuivelproductschap blijft uit De man zonder hart Vergoeding aan amateurs Tijdelijk 2 pakken vanityct. voor 74 ct.i VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 PAGINA 7 Perpak 42 cent Officier van Justitie waarschuwt Om bouw postkantoor Examens Staatssecretaris Veldkamp: Tourisme geen directe overheidszaak RELIGIEUZE-FILM- KALENDER Mgr. Ciobbe viert zijn priesterfeest te Rome Minister acht film keuring voldoende KLANKBEELD OVER ST. AUGUSTINUS door JEAN BROCARD F.I.F.A. besluit: Wereldkampioenschappen blijven in Zweden Zestien landen in 1956 naar Melbourne „60 JAAR IN DIENST DER FOTOGRAFIE" Schaap niet in Bondselftal Courses te Duindigt y 9 n *7 V •*9 vr w V9 sa *9 i 6y y y Ti F F Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Advertentie I (Van onze correspondent) In Brabants Westhoek heerst al ge ruime tijd verschil van mening over de drastische toepassing van de water schapsreglementen ten aanzien van de Waterkeringen. Deze reglementen wer den van oudsher niet meer nageleefd, met als gevolg dat de watersnood in 1953 eeii veel grotere omvang aannam, dan nodig was geweest. Gevolg daar van is, dat Gedeputeerde Staten en de polderbesturen, alsook de provincia le waterstaat zich genoodzaakt zien de reglementen nu met vaste hand door V,ir2Jiere!l' Want de landbouwers, die ken .e taluds van de binnendij- bennt „iW^ erl<ere,,de kaden hebben voet bouwland, gaan op de oude v"et voort. Dit bezorgde twee landbouwers uit ^naart C. F. en C. M. een proces verbaal. Zij moesten voor de kanton rechter te Zevenbergen terecht staan, rnaar werden vrijgesproken, omdat hun gronden niet in de waterschappen zou den liggen en niet meer van belang Waren voor de waterkering. Het betrof een kade langs de Mark. Deze vrijspraak is met vreugde be groet in de Westhoek van Brabant. Dit vertelde de secretaris van het Waterschap Grote Torenpolder, de heer Sneep, die voor de Bredase recht bank als getuige werd gehoord, want be ambtenaar O. M. was in appèl ge gaan. Het hoofdbestuur van de P.T.T. dreigt wi conflict te komen met het Alkmaar- se gemeentebestuur, indien het tenmin- s,c geen garantie aan dit stadsbestuur toil geven, dat binnen een tijdsbestek van vijf jaar begonnen zal worden met be bouw van een nieuw en modern in- Bericht postkantoor in het centrum van b- stad. Tijdens een Donderdag gehouden raadsvergadering heeft wethouder G. H. Doytink (A.R.) in antwoord op vragen yan een raadslid medegedeeld, dat de gemeente niet van plan is om een bouw- Vergunning te geven voor de voorgeno men verbouwing van het huidige, vol komen vervallen en voor niet-Alkmaar- ders geheel onvindbare postkantoor, in dien de bovengenoemde garantie uit blijft. Deze verbouwing zou 150.000 gulden bosten, hetgeen de gemeente onverant woord acht. Een ander bezwaar is, dat het de uit voering van het project-Dudok tot ver draaiing van het stadsgedeelte rond de r^ote Kerk zal tegenhouden. De ge steente heeft dit plan namelijk in over- met het hoofdbestuur van de pos- s rijen ontworpen, teneinde een ge- P(Ktute plaats te vinden voor een nieuw 'Kantoor. Zowel door de raad als keu»Ae P.T.T. is genoemd plan goedge- jaar onder voorwaarde, dat binnen vijf ervandus voor 1959> met de uitvoering Zou worden begonnen. totLEHlDï!N. 18 Nov. Gepromoveerd 1 doctor in de wis- en natuurkun- dinon? bet proefschrift „Structuur en hfïan van dihalogeen cycio- promovee'rA tKwestroo, Leiden. Ge- natuurkunde u°ctor wls" en vingsverschynseler.0 PrP,efscKhrlft .-WnJ- 2" P WinkLi r n m vloeibaar helium recht.' mej. J.' van^i, Doct°raaJ„Ned H. H. M. op de La°lda"en' ?ren Haa£: Korthals Altes, Amster£,8n f Waanders, Den PIa®g e^laii; B- Cn Bloemendaal en G.' Berk Vtc' Den Haag. ind0l°Sie (eC°n) k Stephen.' UTRECHT, 17 Nov. Cand. Ned lettere mej. C.' Sweep, Utrecht; cand. geneeskïS de: B. Bruinsma, Utrecht, J. Knopnere Amersfoort, G. van de Linde, Zwolle Th' ■h Litjens, Hilversum, A. de Pagter, 'Midi delburg, J. van Sloten, Soest, P. Veeger, ®reda, P. Vuister, Breda; cand. rechten: P?ei. E. ten Berge, Soest, G. de Gier. utrecht, A. Vrij. Den Bosch, mej. B. van £*®mel, Hilversum, M. van Erp Taalman Wip, Arnhem. „Door deze vrijspraak menen de boeren, dat zij weer overal kunnen ploegen", zei ,de secretaris, die ver telde, dat men in een nieuwe dijk in Heiningen, welke drie honderd duizend gulden heeft gekost, weer vol op aan het spitten is. Voor de rechtbank ging het vooral om de vraag of de kade langs de Mark, geploegd door F., nog wel een waterkering was. De kade is name lijk op bepaalde plaatsen slechts twin tig centimeter hoog. In de locale water staatkundige omstandigheden zou de kade van geen belang meer zijn, maar de deskundige van Waterstaat, die als getuige werd gehoord, meende, dat, gezien de ervaringen tijdens de waters nood, deze kaden langs de Mark zeker niet verwaarloosd mogen worden. In zijn requisitoir stelde de officier van Justitie, mr. Temmink, dat er wel degelijk sprake is van waterkeringen, al zijn die dan niet in ideale staat. „Er zijn millioenen aan besteed en wat er ook in het verleden gebeurd mag zijn, nu moeten de voorschriften worden nageleefd". De officier vroeg vernietiging van het vonnis van de kan tonrechter en een principiële boete van vijf gulden. „Daarin kunnen de land bouwers een waarschuwing zien, vant ook als er op juridische gronden in deze zaken een vrijspraak mocht komen, dan wil dit niet zeggen, dat er overal ge graven en geploegd mag worden in de dijken. Mijnerzijds zal de politie ingeschakeld worden en zullen proces sen verbaal volgen", aldus de officier. Rechtbank op „molshoop" De verdediger mr. Roggeveen uit Haarlem achtte het gewenst, dat de rechtbank zich ter plaatse op de hoog te zou stellen vnn het waterkerend ka rakter van de kade en het dijktalud en de rechtbank gaf aan dit verzoek gevolg. De zittinj werd verplaatst naar het kille polderland, waar de betref fende kade langs ue Mark in feite een, zoals de verdediger het zei, „lang gerekte molshoop" bleek te zijn. Met de vette polderklei aan de schoenen keerde het college in Breda terug. Daar volstond de verdediger met te wijzen op het door de recht bank geconstateerdè feit, dat niet van een waterkering meer kon worden ge sproken. „Het is zo", aldus de ver dediger, „dat de zaken van deze land bouwers niet typerend zijn voor het kwaad, waar het in deze streken om gaat". Hij vroeg vrijspraak. De of ficier van justitie vroeg ten slotte de rechtbank te willen laten uitkomen, dat ook in geval van een ontslag van rechtsvervolging, of een vrijspraak, dit niet betekent, dat de reglementen niet meer van toepassing zouden zijn. Uitspraak 2 December. (Van onze parlementaire redacteur) Staatssecretaris dr. Veldkamp heeft in de Tweede Kamer duidelijk gemaakt, dat de regering geen reden ziet om de Algemene Vereniging voor Vr mdelin- genverkeer direct onder de zorg van de overheid te betrekken. Toerisme, ook sociaa toerisme, aldus dr. Veldkamp, is typisch een terrein waarop het par ticulier initiatief alle kansen moeten worden geboden. De heer Peschar (P.v.d.A.) had een beschouwing gehouden waarin sugges ties werden gedaan over een meer op de behoeften afgestemd beleid inzake toerisme, hotelbouw en mogelijkheden voor vacantiebesteding. Hij had gevraagd dat de Kamer eindelijk eens iets zou ho ren omtrent het rapport der commissie Hirschfeld over de A.N.V.V., maar de staatssecretaris zette uiteen, dat de re gering daar zelf geen inzage van heeft en ook niet wil hebben. Het rapport is een intern verenigingsrapport en de A.N.V.V. behoude haar zuiver particu lier karakter. Het gaat er de regering alleen maar om te weten of het verant woord is deze vereniging subsidie te geven. Daarvan is zij overtuigd, omdat de A.N.V.V. in het algemeen goed ge werkt heeft. De regering is wel van plan de A.N. V.V. te verzoeken om in haar jaarver slag wat meer inzicht te geven omtrent haar werkzaamheden. Ook neeft de staatssecretaris de Kamer een overzicht toegezegd van de hotelbouw. Daaruit zal blijken dat de Marshallgelden niet overwegend in d provincie zijn aange wend. Het grootste deel daarvan is be- steeds voor nieuwe hotels in Amster dam, Den Haag, Scheveningen, Utrecht en Arnhem. In opdracht van het centraal bureau der Derde Orde te Brummen hebben pater dr. J. B. Knipping en pater R. Baekers een religieuze filmkalender samengesteld, die behalve foto's ook uit voerige teksten bevat. In de inleiding be togen de samenstellers, dat de film iets meer kan zijn dan banaal amusement en dat zij met name de religie dienen kan. Volgen dan de kalenderbladen met tel kens een foto uit een religieuze film of althans uit een film, die in direct of ver wijderd verband met de godsdienst staat. De achterzijde van de foto's bevat een tekst, waarin over de film in kwestie enigszins critisch wordt uitgeweid. De samenstellers hebben zich aan de voor zichtige kant gehouden en zijn eenvou dig en verstaanbaar in hun teksten. Een aardig idee dus, zo'n kalender, maar Ars Catholica te Leiden had het geheel iets royaler kunnen verzorgen. Zeker de voorpagina, door C. Boost ge tekend en gemonteerd, had van dege lijker papier kunnen zijn De pauselijke Internuntius te Den Haag, mgr. Paolo Giobbe, die momen teel te Rome vertoeft en vermoedelijk eerst in de tweede helft van December in ons land zal terugkeren, zal 4 De cember zijn vijftigjarig priesterfeest vieren. 5 December draagt hij in het Nederlandse college te Rome een H. Mis op, waarna er gelegenheid is hem geluk te wensen. Het feest van de 75ste verjaardag van de Internuntius zal in Januari in Nederland worden gevferd. 41. Bij de aanblik van de vreemde vrouw van het eiland, die zich hier in Edzar's burcht volkomen op haar gemak schijnt te voelen, is Eric's eerste gedachte: Dus kende die schurk haar tóch. Is mijn vrijlating dan misschien aan haar te danken? Naar de blikken te oordelen, die zij hem toewerpt, lijkt dat niet uitgesloten. Maar dat zou er dan op kunnen wijzen, dat zij weet wie hij is, hoewel het hem een raadsel is, hóe zij dat te weten geko men moet zijn. „Ge kent deze vrouw, nietwaar?" onderbreekt de grom mende stem van Edzar Eric's gedachten. „Zeer zeker, en omdat ik meende, dat gij haar ook kende, kwam ik hier", antwoordt Eric droog. „Achteraf blijkt mijn mening juist te zijn. Gij hebt een vreemde wijze van diensten belonen!" „Ge trekt zeer snel conclusies", merkt de vrouw met een vage glimlach op en Eric is eensklaps op zijn hoede als hij ziet, dat zij daarbij slinks tegen hem knipoogt. „In ieder geval hebt ge uw vrijheid aan haar te danken", knort Edzar, „hoewel ik dat al weer betreur, want ge schijnt een van mijn mannen nogal mishandeld te hebben". Zo kalm mogelijk geeft Eric een verslag van zijn lotgevallen in Sanno's smidse. Gelukkig laat Edzar het onderwerp varen en op aandringen van de vrouw, die tot Eric's verbazing geen geringe invloed op de reusachtige zeerover schijnt te hebben, hand haaft deze het besluit Eric en de twee jongens in vrijheid te laten. „En hoe staat het met De Heruli?" vraagt Eric bedaard. „Wij waren met ons vieren". Met een kwaadaardig gegrom verheft de Sakser zich van zijn zetel. Ook de vrouw staat snel op. „Dat is een billijke eis", zegt zij haastig i.i haar gebrekkige tongval. „Een slaaf stelt geen eisen aan Edzar de Sakser!" orult de piraat eensklaps woedend. „Naar mijn smaak ben je nu net iets te ver gegaan, onbeschaamde kinkel; dat zal je opbreken". (Van onze Brabantse redactie) „Het gebeurt maar zelden, dat een gedetineerde verstek laat gaan", zo be gon de officier van justitie, mr. baron van Imhoff, Donderdagmiddag zijn re quisitoir in de zaak tegen de Bossche advocaat, mr. H. W.. die beschuldigd was van verduistering van in totaal ruim 40.000.In dit „drama W.", zoals mr. Van Imhoff deze zaak noemde, eiste hij aan het slot van de zitting een jaar en drie. maanden gevangenisstraf. In korte trekken schetste hij, hoe de nu 35-jarige advocaat in 1949 naar Den Bosch was gekomen en in 1950 door een ommekeer in zijn persoonlijk leven aan de boemel was geraakt. Al spoedig bemerkte hij, hoe gemakkelijk het was geld te nemen en het te verteren. Uit drie bronnen putte verd. zijn inkom sten. Ongeveer f 12.000.eigende hij zich toe als curator in een faillissement, f 10.000.uit een onbeheerde nalaten schap en ruim f 20.000.— uit de „Voor ste Stroomrekening". Deze laatste zaak betrof de processen, die tal van inwoners van Oisterwijk ge voerd hebben met de gemeente Tilburg, naar aanleiding van de vervuiling van de Voorste Stroom door deze gemeente. Al dit geld liep over een afzonderlijke bankrekening. Mr. W. boekte de ontvan gen bedragen, min het honorarium als aan de Oisterwijkers uitbetaald. In fei te echter ontvingen deze slechts een gedeelte van dit bedrag. Dit ging te ge makkelijker, omdat mr. W. de mensen wist te bewegen blanco kwitanties ie tekenen. Het bedrag, dat hij hun. uit betaalde, werd dan pas later ingevuid. Het verschil verdween in de zak van de advocaat. In het nadeel van verdachte is het, aldus mr. Van Imhoff,, dat hij tien duizenden guldens heeft opgemaakt, niet voor een zwaar gezin of om ereschulden te betalen, maar uitslui tend aan zijn eigen behaagzucht en Tegenover die Kamerleden, die op nieuw hebben aangedrongen op krachtiger maatregelen tegen het ondermijnen van de zeden, waarbij zij vooral het oog hadden op de jeugd, wijst minister Donker in zijn Memorie van Antwoord er nogmaals op, dat het hier een terrein betreft, waarop niet alleen een taak ligt voor de organen van justitie en politie, welker mogelijkheden nu eenmaal beperkt zijn tot die, welke het straf recht biedt. De geschriften van uiteenlopende aard, die, in dit verband, in het Voorlopig Verslag zijn gesignaleerd eh waarvan de inhoud inderdaad veelal bepaaldelijk niet bijdraagt tot een verheffing van het zedelijk peil van de bevolking in het algemeen en van de jeugd in het bijzon der, blijken bij onderzoek gewoonlijk niet te behoren tot die, tegen welker verspreiding met succes strafrechtelijk kan worden opgetreden. Men zou nu wel kunnen trachten door wetswijziging de grondslag voor een strafrechtelijk ingrij pen te verruimen, doch zoals reeds meermalen, ook door de minister is op gemerkt bij het zoeken naar nieuwe criteria voor strafbaarheid, ter vervan ging of aanvulling van de bestaande, doen zich grote moeilijkheden voor, ge geven o.a. de verschillen van opvatting op het onderhavige gebied bij een ge mengde bevolking als die van Neder land. Of de criminaliteit onder de jeugd inderdaad dreigt toe te nemen als ge volg van de door sommige andere leden bedoelde films en drukwerken, is bij ge breke van exacte gegevens moeilijk vast te stellen. De minister kan zich aansluiten bij de leden, die van oordeel zijn, dat op basis van de bestaande strafbepalingen reeds veel kan worden bewerkt ter wering van de verkoop van onfatsoenlijke ge schriften en afbeeldingen. Hij heeft ze ker niet de indruk, dat justitie en politie hierbij in het algemeen onvoldoende diligent zouden zijn. Wat de filmkeuring betreft, is ook de minister, ofschoon deze keuring niet tot zijn competentie behoort, geneigd te menen, dat deze voldoende moet worden geacht. Advertentie Nietkrabben.Deheldervloei» bareD.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP genoegens. Ook de naam van de balie en van het advocatenkantoor, waar aan hij verbonden was, zijn door zijn gedragingen ernstig geschaad. Het psychiatrisch raoport, dat niet tijdens de zitting werd besDroken, als mede verdachte's ziekelijk optimisme ten aanzien van de toekomst, merkte de officier als verzachtend aan, alsmede het feit, dat verdachte tenslotte zichzelf heeft aangegeven. Uitspraak 2 December. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruijn, heeft in de Tweede Kamer me degedeeld, dat de vraag, of er een pro ductschap voor het zuivelbedrijf door de overheid moet worden ingesteld, een zaak is waarover het kabinet zijn stand punt zal bepalen. De minister heeft de Kamer toegezegd, dat mocht de rege ring deze oplossing kiezen, de volks vertegenwoordiging daarin mede zal krjjgen te beslissen. In de Kamer was men niet eensgezind over de vraag, of er een opgelegd pro ductschap zou komen ofwel dat men zich met een rijksDureau zal gaan behel pen. De heren Roemers (P. v. d. A.) en Van der Ploeg (KVP) hebben zich uitgesproken voor een productschap, zo dat men kan zeggen, dat de meerderheid voor is. De moeilijkheid die zich hier bij de betrokkenen voordoet, betreft niet de vraag, of een productschap wense lijk is, maar alleen de vraag hoe werk gevers en werknemers daarin vertegen woordigd zullen zijn. paritair of niet paritair. Bij de replieken bleek duidelijk, dat de Kamer het liefst de totstandkoming van een productschap zou zien en dat zij de andere oplossing in het geheel niet gewenst acht. Ook de heer Roe mers heeft dit uitdrukkelijk verklaard. Dat in onze tijd een predicatie zou worden onderbroken door luide bij valsbetuigingen van de zijde der ge lovigen laat zich niet goed indenken, maar in de tijd toen de grote kerk leraar Augustinus leefde, was dit nor maal. Vandaar dan ook, dat in de K.R.O.-uitzending van Zondag 21 No vember (14.5516.10 uur) „Een uur in Hippo Regius anno 413", waarin een originele predicatie van St. Augustinus de hoofdschotel vormt, dit oude ge bruik zal terugkeren. Het klankbeeld verplaatst de luisteraar in de Noord- Afrikaanse stad Hippo ten tijde van Augustinus' leven. In kort bestek zal een beeld worden gegeven van het milieu van de Kerk vader en zal tevens de situatie van Kerk en Romeinse Rijk in 413 worden belicht. De predicatie van Augustinus is door prof. F v. d. Meer vertaald uit de Latijnse ekst, welke enige jaren geleden in vollediger vorm is uitge geven door Dom Lambot van Mared- sous. Deze uitzending houdt verband met de viering van het 16e eeuwfeest van de geboorte van St. \ugustinus. De restauratie van de in Zaandijk staande meeimolen „De Dood", die ge ruime tijd was gestaakt, wordt hervat. De Zaandijker molenmaker Husslage zal pogen „De Dood", in oude glorie te rug te orengen. 23 Een hevige paniek beving Lunel. Hij moest weg, weg voor dat monster, dat daar lachend naar boven kwam om hem net als die anderen, te vermoor den. Razendsnel werkten zijn hersens. De trap kon hij niet af en een andere uitgang was er niet naar beneden. In doodsangst voor de man, die nu nog maar een tiental treden van hem ver wijderd was, rende hij als een opge jaagd dier terug naar de slaapkamer en met bevende vingers draaide hij de sleutel om. Hij zou de politie opbellen Meteen nam hij de telefoon al van de haak, toen hij zich plotseling realiseer de, dat vóór de politie hier zou zijn, hij allang zou zijn vermoord. Op de gang hóórde hij nu de» voet stappen van zijn achtervolger nader- komen. Rustig zonder zich te haasten, kwam de verschrikkelijke nog steeds lachende moordenaar op zijn kamer deur toe. Zeker van zijn prooi, die toch niet kon ontsnappen. Binnen in de kamer begon Lunel al les wat hij maar grijpen kon, op te sta pelen voor de deur, waarachter hij de moordenaar al aan de knop hoorde morrelen. De tafel, de stoel en tenslotte het zware ledikant schoof hij voor de deur. Toen hij niets meer kon beden ken om er voor te zetten greep hij de telefoon en de enkele seconden die het duurde voor hij aansluiting had, leken hem wel eeuwen toe. Eindelijk klonk aan de andere zijde een slaperige stem. Gejaagd begon Lunel te spreken. „In godsnaam, kom onmiddellijk, de man zonder hart staat voor mijn slaapka mer. Wacht geen ogenblik, want dan is het te laat. Hoort U wel hoe hij lacht enOh God, hij is bezig de deur er uit te slaan!" De man aan de andere kant van de lijn, die eerst nog even meende met een miplaatste grap te doen te hebben was nu meteen klaar wakker. „Met wie spreek ik monsieur, hoe is het adres?" Met het angstzweet op het voorhoofd, de ogen voortdurend op de deur ge richt, gaf Lunel het adres op, smekende om toch vooral snel te komen. „In tien minuten zijn we bij U mon sieur," klonk het van de andere zijde en meteen werd de verbinding verbro ken. Lunel voelde zich nu geheel door iedereen verlaten en met de hoorn van de telefoon nog in zijn hand zag hij tot zijn ontzetting, dat de geweidig'- slagen, die zijn achtervolger tegen de deur gaf, niet zonder uitwerking ble ven. Er verscheen een grote scheui en met een knal sprong nu ook het slot stuk. De man aan de andere zijde wilde reeds triomfantelijk de deur opendoen, toen hij bemerkte, dat deze werd te gengehouden door het daartegen ge stapelde meubilair. Het lachen scheen nu nog luider te worden, alsof de reus zich amuseerde bij de gedachte dat men hem met dergelijke nietigheden dacht te kunnen weerstaan. Door de brede scheur in het paneel zag Lunel hoe de kerel zijn schouder tegen de deur plaatste en begon de duwen! Langzaam schoof de deur open; ta fel, stoel en ledikant schoven opzij als of het kindermeubeltjes waren. Nog even dan zou de opening groot genoeg zijn om de moordenaar door te laten. Radeloos keek Lunel om zich heen, niet meer wetend wat te beginnen, op het punt krankzinnig te worden van angst. Toen als, in een visioen zag hij het venster voor zich en zonder één ogenblik te aarzelen rende hij er op toe, opende de ramen zover hij kon en wierp zich over de vensterbank, juist toen de Man Zonder Hart de slaapka mer binnentrad. Lunel, die na zijn sprong in een bloembed was terechtgekomen, nam niet eens de tijd om na te gaan of hij zich bij deze spi'ong had bezeerd, maar be gon te rennen zoals hij nog nooit ge rend had, naar het huis van zijn bu ren, dat enkele honderden neters ver der stond. Daar begon hij luid te bel len en te roepen, totdat de hevig ver schrikte bewoners van het huis het hoofd uit het raam staken. Het duurae even voor zij in de hevig verschrikte man in nachtkleding monsieur Lunel herkenden en naar beneden kwamen om hem binnen te laten. Er ging ge ruime tijd voorbij, voor Lunel in zo verre van de schrik was bekomen, dat hij kon vertellen wat hem overkomen was. Juist had hij zijn verhaal beëin digd. toen een sirene de komst van de politie aankondigde. In een inderhaast geleende broek en jas rende Lunel, gevolgd door zijn buurman naar buiten de politie tegen, moet, vastbesloten wraak te nemen op de reus, die hem zo'n geweldige angst had aangejaagd. Terwijl de politie mannen het huis omsingelden, deed Lu nel zijn verhaal aan Inspecteur Chas seur, die met de pyama nog onder zijn kleding, de leiding had. Er was niets te horen in het huis en uiterst voorzich tig trokken de politiemannen, twaalf in getal, de ring steeds nauwer om de kleine villa. Met verbeten gezichten hielden de politiemannen hun wapens gereed om te schieten. Toen ze het huis tot op ongeveer tien meter genade.d waren gaf Chasseur bevel halt te hou den. Met een vastberaden gelaat nam hij een lichte mitrailleur over van een van zijn manschappen en trad hiermede gewapend op de voordeur toe, die half open stond. Met de voet duwde hij de deur helemaal open en beval toen met luide stem de moordenaar, zich over te geven. Vanuit het huis klonk geen enkel antwoord maar toch hieven zowel Chasseur als de anderen het hoofd verschrikt op, want op grote afstand van het huis weerklonk een bulde rend gelach. Het gelach van een waanzinnige! Het was onmiskenbaar het geluid van de Man Zonder Hart! Na een haastig bevel aan drie man om achter te blijven, stormde hij, ge volgd door de andere politiemannen naar de overvalwagen en de laatste zat nauwelijks op zijn plaats toen de wagen reeds onder oorverdovend sire- negeloei, in volle vaart vooruitschoot in de richting vanwaar het lachen ge klonken {iad. De drie achtergebleven politieman nen staarden met gemengde gevoelens hun collega's na. Aan de ene kant von den ze het jammer dat ze de jacht op de geheimzinnige moordenaar niet zouden meemaken, maar aan de andere kant week die toch wel zoveel af van de andere misdadigers die zij in hun loopbaan te bestrijden hadden gekre gen, dat zij er heimelijk niet rouwig om waren, dat ze hier konden blijven. (Wordt vervolgd) De vergadering van de Internationale Voetbalfederatie, de FIFA te Stockholm heeft uitvoerig gedefinieerd, wat een amateur, wat een professional, en wat eer. non-amateur is. De laatste cate gorie is een novum, om de vele tussen vormen tussen prof en amateur onder één noemer te brengen. Een amateur mag vergoedingen voor reis- en verblijfkosten ontvangen, even tueel voor loonderving en onder uit drukkelijke toestemming van de Natio nale Bond ook voor uitrusting en verze kering tegen ongevallen. Het staat elke Nationale Bond vrij zijn eigen amateursbepalingen te hand haven. Aan de Olympische Spelen en andere tournooien of wedstrijden, die uitdrukkelijk voor amateurs zijn voor behouden. mogen echter alleen die spe lers deelnemen, die voldoen aan door de FIFA gestelde eisen. Tijdens de bestuursvergadering van de FIFA te Stockholm zijn nog verschei dene belangrijke punten, behalve de vaststelling van het artikel over het amateurisme, besproken. Op de eerste plaats is er geen sprake van, dat de Zweedse voetbalbond van de organisa tie van het eindtournooi om het wereld kampioenschap 1958 afziet. Integendeel, men heeft in Zweden reeds verscheide ne voorbereidende maatregelen getrof fen. Het bestuur van de FIFA is over gegaan tot de samenstelling van het organisatiecomité voor deze wereldkam pioenschappen. Hierin hebben zitting genomen, behalve de Zweedse vertegen woordiger Bergerus en onze landgenoot de heer K. J. J. Lotsy, dr. ir. O Barassi (Italië), H. Delaunay (Frankrijk), V. Granatkin (Rusland), Sir Stanley Rous (Engeland), James P. McQuire (V.S.) en J. Vilizio (Uruguay). Ook het Olympisch voetbaltournooi van 1956 kwam aan de orde, waarbij duidelijk werd, dat zeker meer dan zestien landen voor het tournooi te Mel bourne zullen Inschrijven. Het Interna tionaal Olympisch Comité staat op het standpunt dat slechts zestien landen aan het Olympisch tournooi zullen kunnen deelnemen, m.a.w. men moet er rekening mee houden, dat er voorwedstrijden zullen worden georganiseerd. Het FIFA jeugdtournooi zal omstreeks de Paasdagen van 1955 in "talië worden georganiseerd. Hieraan zullen uitslui tend ploegen van Europese voetballan den kunnen deelnemen. De volgende bestuursvergadering zai in Mei 1955 in Moskou plaatsvinden. Polygoon-Profilti heeft een film ge maakt over de bekende firma Gevaert te' Antwerpen en daarin de geschiedenis van de onderneming verteld alsmede de rol getekend, die Gevaert in dienst van de fotografie heeft gespeeld. Dat die rol niet mis is geweest, is onlangs nog uit voerig betoogd door een onzer medewer kers, maar men kan het met eigen ogen ook aanschouwen in de film van Poly goon. De film is in kleuren. Dat moest wel in dit geval en men mag toegeven, dat de kleur nu en dan een treffende rol speelt in het geheel. De makers hebben meer aandacht gehad voor het juiste detail dan voor het rhythmische, maar ook dat is te begrijpen, aangezien zij vooral historisch accuraat wilden zijn. Men zou „60 jaar in dienst der foto grafie" een geslaagde bedrijfsfilm kun nen noemen, die in alle geval de ge schiedenis van Gevaert's onderneming goed vertelt. In het Bondselftal, dat Zondag a.s. op het terrein van Sparta te Rotterdam tegen het Rotterdams elftal zal aantre den om de Gouden Onafhankelijkheids beker, wordt de rechtsbinnenspeler Schaap van 't Gooi vervangen door La Croix van GVAVA (Groningeft), aange zien Schaap zich niet geheel fit voelt. De uitslagen van de gehouden drave rijen en rennen ce Duindigt luiden: Koningin Wilheirmnafonds-prijs, af stand 2140 m: 1. Sylvia Anna (A. Th. Knijnenburg) 3.15.6: 2. Patrijs S; 3. Shadow. Tot.: winn. f 3.20, pl.: f 1,40, f 1,90, fl,50; gekopp.: f 6.60; cov. f 7,70. Rode Kruis-prijs, afstand 2100 m; 1. Rolandus (J. L. misthoorn) 3.08.4. 2. Quelle Veine. 3. Ria Kitty. Tot: winn. f 2,70; pl. f 1,20. f 1.90, f 1,20; gekopp. f 7,80; cov. f 5,70. Dierenbescherming-prijs, afstand 2000 m. 1. Nuni Brewer (L. J. v. Harlingen) 2.57.5. 2. Pepsi Cola; 3. Leo Axkit. Tot.: winn. f 3,50, pl. f 1,80, f 3.f 3,40; ge kopp. f 7,80; cov. f 6,50. Oude Pikeurs-prijs, aistand 2100 m. 1. O Marijke (Ph. Knijnenburg) 3.03.6. 2. Prinses Zora. 3. Quatrième Pulain. Tot.: winn. f 1,70; pl. f 1,10, f 1,10; gekopp. f 2,20; cov. f 2,30. E.H.B.O.-pijs: afst. 1090 m. Ie deel: 1. Pepito (H. Leenneer) 2,17 na strijd lengte. 2. Kenitra 3. Frédérique. Tot.: winn. f 2,60; pl f l.lO, f 2,40; ge kopp. f 8,90; cov. f 7,20. Schipbreukelingen-prijs, afstand 1800 m, 1. Columbus (J. G. Nicolaas) 2.12.4 zeker gewonnen. 2. fliribi. 3. Margriet. Tot.: winn. f 2,30; gek. f 4,30; cov. f 2,60. Ondersteuningsfondsen-prijs, afstand 1900 m. 2e deel: 1. Karioka (J. G. Nico laas) 2.19.4 zeker gewonnen; 2. Phiki- ta. 3. Invicta. Tot.: winn f 1,70, pl. f 1,30, f 1,60; gekopp. f 6,20; cov. f 2,70. Totale omzet: f 41.4y2. V 6 At AV /6 AP Ja Af fj Ar Af JA Jr JV JA AP V W f* V/ SO SY Af Sf/ io ii Af Horizontaal: 1. sinds, 6. kleur, 11. anno (afk.), 12. pl. in Canada, 14. bar, 16. zeer krachtig uitademen, 19. grond toon, 20. wezen, 22. leed, 25. bloedvat, 26. pl. in Gelderland, 28. zoogdier, 29. onze (fr.), 31. bijwoord, 32. per expresse (afk.), 33. takje, 35. naam en woon plaats, 37. kwijnt, 40. indien, 41. rang in het leger, 42. afgelegen, 43. vloeistof, 44. rivier in Nederland, 46. pers. voorn.w., 47. nieuwe wereldtaal, 49. edelstenen. 52. persbureau, 54. aanslibbing, 56. maanstand (afk.), 57. en anderen (afk.), 58. ingedikt sap, 60. boom, 62. pers bureau. 63. dierenverblijf, 64. bijzonder, 67. meisjesnaam, 69. onmeetbaar getal, 70. molentrechter, 72. pi. op Ameland, 74. kerkelijk voorschrift, 77. verlaagde toon, 78. een misdaad begaan, 79. hef tige wind. Verticaal: 1. zangnoot, 2. aanwijzend voorn.w., 4. muziekterm, 5. geheel de uwe (lat. afk.), 6. octrooi, 7. bezittelijk voorn.w.. 8. mannelijk dier, 9. hetzelfde. 10. onder het nodige voorbehoud (lat. afk.), 11. afwezig, 13. spantouw, 15. ge rustgesteld, 17. gr.oet, 18. uitbouw, 21. slak zonder huisje, 23. herkauwer, 24. meisjesnaam, 27. moed nebben, 30. hoe veelheid, 32. gestrenge protestant, 34. volk, 36. ieder, 38. water in Friesland, 39. Eng. telwoord, 40. vogel, 45. fr. voegwoord, 46. balen, 48. vallei, 50. ge treiter, 51. pl. in Italië, 53. zelfzuchtig mens, 54. met kleine teugjes drinken, 55. drank, 59. verlaagde toon. 61. inhouds maat, 62. bergweide. 63. Duits lidwoord, 66. tijdperk, 68. vis, 71. lidwoord, 73. verlaagde toon, 75. pers. voorn.w., 76. zangnoot. Horizontaal: 1. tam, 4. album, 9. hut, 11. uit, 12. zo, 14. dosis, 16. meu, 17. A.P., 19. P.T.T., 20. reis, 21. vos, 23. riks, 24. critiek, 27. shop, 28. aap, 30. poot, 31. bof, 33. la, 34. rel, 35. kolom, 37. ijs, 38. nijd, 39. kim, 41., wafel, 42. kip. Verticaal: 2. ah, 3. mud, 5. luit, 6. bis, 7. ut, 8. kous. 10. top. 12. zeis. 13. lava, 15. stuip, 16. Mekka, 18. p.o., 20. Rie, 22. schol, 23. riool, 25. rot, 26. spar, 27. soes, 29. al, 30. prijs, 31. bode, 32. fok, 35. kijf. 36. mik, 38. na, 40. m.i.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7