Autobandieten plegen vier overvallen in één nacht Groep gangsters siet door slordig werk een sak met juwelen over het hoofd Kinderfeest in W.-Europa 1 Otto Strasser mag naar W.-Duitsland terugkeren Autopeddelaars in Amsterdam Mysterieuze „ZWARTE MAN" in het proces-Dominici Tekenwedstrijd voor de jeugd Inleidende beschieting D ^5 millioen voor hondenbrood B N IN DE ONVEILIGHEID OP DE DUITSE AUTOWEGEN Roofoverval op gemeentekassier Ongeregeldheden in Casablanca Nabestaanden van slachtoffer willen scha de vergoeding St. Nicolaas komt aan en de T.Y. laat het zien Hitiers voormalige strijdmakker zal geen politieke partij stichten Nieuwe competitie- indeling Geen spoor van vermoeidheid Verslaggevers aan de voeten der rechters Rockefeller wil half eiland kopen Het weer St. Nicolaas-geschenken ffi ZATERDAG 20 NOVEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26149 Benzinefirma slaat munt uit de situatie Te Maastricht VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BI/DRAGEN „Triton"-ramp Fraude te Oude Pekela Directeur van post kantoor in arrest NEDERLANDS VISUM OVERBODIG Terroristen overvallen Tjigalontang Zes doden, tien gewonden Handschoenen met lamsvacht BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraai 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Ors H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per mlllimeter- hoogte. Omroeper» 16 cent» per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds teL 21544 Vier nieuwe overvallen in één nacht hebben de schrik nog meer om de harten der Duitse automobilisten doen slaan, die zich in de late uren in de buurt van Keulen of Düsseldorf op weg moeten begeven. Twee van de vier werden volgens het beproefde recept uitgevoerd, de andere twee waren meer van het klassieke genre der beroving van misleide taxichauffeurs. De brutaalste rovers, twee jongemannen, die de taxichauffeur niet alleen zijn geld ontstalen, doch ook nog zijn wagen, werden in Wuppertal gegrepen. Een andere groep gangsters, die op de autobaan nabij Keulen opereerde, heeft door haar slordige werk een grote buit gemist. De mannen hielden een handelaar in juwelen aan en waren zozeer verheugd over het feit, dat deze bijna duizend mark kon afdragen, dat zij geen tijd namen voor een grondige inspectie van de waged. Daarin lag nog een zak met edelstenen en wanneer de rovers deze bemachtigd hadden, dan hadden zij voorlopig enkele weken rust kunnen nemen. Een tot nog toe onbekende man heeft Vrijdagmiddag geprobeerd de kassier van de Maastrichtse gemeente-admini stratie te overvallen en te beroven. De poging is mislukt, maar de dader is ontvlucht. Het bijkantoor te Wijk van het ge meentelijk Maastrichts betalingskan toor is gevestigd in de hal van de bioscoop „Cinema Palace". Toen de kassier, de 62-jarige heer C. Nijpels om kwart over twaalf de hal wilde ver laten met een bedrag van ongeveer 1500 gulden betalingen voor gas, electriciteit en water werd hij Plot seling door een man met een gevulde zak hard op het hoofd geslagen. De heer Nijpels ging door de slag wel even door de knieën, doch wist op de been te blijven door zich aan de deur te grijpen. Terwijl de overvaller trachtte hem de tas met geld te ontrukken, riep de heer Nijpels om hulp. Zijn geroep werd buiten in de drukke straat ge hoord en direct kwamen mensen de hal binnen. Door de toen ontstaande verwarring zag de overvaller kans zonder de tas te ontvluchten door naL o„edeur in de hal, die leidde een uitgang in een zijstraat. cc£fi„P?Iitie' die een bureau heeft scnum tegenover de bioscoop, was bin nen enkele minuten ter plaatse en kon een gedeeltelijk signalement van de overvaller vaststellen. Deze moet met de situatie ter plaatse goed bekend zijn geweest, want bij zijn vlucht koos hij Precies de deur die hij van binnenuit kon openen en die toegang gaf naar een stille zijstraat. De algemene staking in Marokko heeft gisteren in de nieuwe Arabische wjjk van Casablanca tot ongeregeld heden geleid. Een menigte viel een door politie geëscorteerde groep werk willigen aan. De politie maakte daar op gebruik van haar vuurwapens. Daarbij werd één Marokkaan gedood; drie andere liepen verwondingen op. In tal van fabrieken te Casablanca en Rabat had men gisteren het werk her vat. Terstond na het incident zijn de politie en de veiligheidstroepen geal armeerd. Verkenningsvliegtuigen vlogen laag over de Arabische wijk om de bewegingen van groepen betogers te observeren. De naar schatting 3.000 man Alge rijnse opstandelingen hebben zich vol gens Franse militaire waarnemers ge splitst in kleine mobiele groepen, die contact met de Franse troepen vermij den. Nieuwe operaties van parachutis ten, gesteund door tanks en artillerie, hebben nog niet tot enige gevechtsaan raking geleid, 's Nachts mogen nu in Algiers geen passagierstreinen meer rijden en 1100 gevangenen, die tot dus ver in een plaatsje 13 km ten Zuid- Oosten van het Franse hoofdkwartier in Batna werden vastgehouden, worden overgebracht naar andere gevangenis sen in Algiers °n in Frankrijk. Rust wordt hun overigens door de politie niet gegund. De controleposten, die nu alom op de autowegen staan opgesteld, zien er uit als militaire pos ten in volle oorlogstijd. Zij zijn in drie afdelingen ingericht: een waarschuwen de, een controlerende en een (zo no dig) schietende. Zulk een controlepunt is een fel belichte wegstrook van 150 meter lengte, waarbinnen de automo bielen door alle mogelijke hekwerken moeten slingeren. Iedere post is met vier machinepistolen gewapend. De Duitsers, die nog altijd graag in militaire termen denken, vergelijken de situatie in het gebied van Keu len nu met de partisanengevechten in de oorlogstijd. Ook toen stonden stevig uitgeruste wachtposten tegen over een onzichtbare vijand. Nu heeft zich over de politiemaatre gelen, nadat deze twee dodelijke slacht offers hebben gevergd, een heftige po litieke discussie ontwikkeld. De vroege re socialistische minister van binnen landse zaken van Noordrijn-Westfalen, Menzel, is van leer getrokken tegen minister Meijers, die nu de veldtocht leidt en die voor de radio heeft be loofd, dat hij met harde middelen de veiligheid zal herstellen. Menzel be weert namelijk, dat al het pompeuze politievertoon niets kan uithalen, omdat de „jongens" niet zo slecht geschoold zouden zijn, dat zij de politieposten niet tijdig zouden herkennen. Menzel heeft een „veel betere metho de" aan de hand gedaan: alle politie in burger en in huurauto's op de wegen en dan maar wachten tot zq zelf over vallen worden. Nu is Menzel niet de enige, die de politie van advies wil dienen. I->. het Keulse politiebureau staat de telefoon niet sil. Daar horen de dienstdoende agenten iedere minuut een andere tip en zoals het bij deze dingen gebruikelijk is weet iedereen het beter dan de politie zelf. Met Menzels tip is het echter iets anders gesteld. Zij is een vervolg op de door de socialistische afgevaardigde Arndt ingezette campagne tegen de christelijke minister Meijers in Düssel dorf. Terwijl zo in de hoogste regionen de strijd als het ware boven het plan van het angstwekkende bandietenbedrjjf is uitgegroeid, heeft een benzineonderne ming het nodig gevonden zelf mede in de bres te springen voor de vreesach tige clientele. ZU heeft luidkeels aan gekondigd, dat zij een prijs van vijf dui zend mark op het hoofd der rovers heeft gezet, en rommige automobilisten zien daarin een nog betere reclamestunt dan de recente processen over de benaming van de diverse benzine-toevoegsels. Naar United Press meldt is de familie van Heinz Schultz, een der 28 passa giers die bij het ongeluk met KLM- vliegtuig te Shannon op 5 September om het leven kwamen, voornemens de KLM in rechten voor schadevergoeding aan te spreken. Schultz, Duitser van geboorte, was als kunsthandelaar in New York gevestigd. Het blijkt de familie Schultz geweest te zijn die op 10 November een ano nieme advertentie in de New York Times plaatste, waarin inlichtingen werden verzocht over de oorzaak van de ramp. Schultz bevond zich op weg naar New York, nadat hij in Europa had vertoefd voor het aankopen van mo derne kunstwerken, toen het ongeluk hem overkwam. Het doel van de advertentie was het verkrijgen van ter zake dienende in formatie ter ondersteuning van de eisen voor schadevergoeding, die namens de familie Schultz zullen worden inge diend tegen de KLM en zulke andere personen als verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor de ramp, aldus heeft de advocaat der familie medege deeld. Door de postale recherche Is dezer degen de 55-jarige J. B., directeur van het postkantoor te Oude Pekela, ter zake het plegen van fraude gearres teerd. Hoewel het onderzoek nog gaande is, staat vast, dat het hier gaat om een flink bedrag. Het trok in de gemeente wel de nodige aandacht, dat B. de laatste tijd boven zijn stand leefde. Zo had hij zich onlangs nog een grote nieuwe auto aangeschaft. In het dorp heeft deze arrestatie groot opzien gebaard, te meer daar B„ die te Oude Pekela is geboren en er zijn jeugd heeft doorgebracht, ter plaatse de algemene achting genoot. Reeds 35 jaren was hij in dienstbetrekking bij de P. T. T. (Van onze Radio- en TV-medewerker) Vanmiddag is het feest geweest voor, naar schatting, zes a acht millioen kin deren in België, Frankrijk, Duitsland, Engeland en Nederland. St. Nicolaas heeft zijn, zo langzamerhand wereldver maarde, intocht in Amsterdam gemaakt. Een groots opgezette show is de grote kindervriend gevolgd, maar dit keer zijn niet alleen de Amsterdamse kleintjes daar getuige van geweest. De Neder landse TV heeft er zorg voor gedragen dat heel het land, ja heel West-Europa mee heeft kunnen genieten. Is het ook voor de kinderen uit an dere landen een feest geweest? „Sure", zegt de B.B.C.-commentator Richard Dimbleby, die wij vóór het feest ge sproken hebben. „Wat zullen onze kin deren nu eigenlijk voor verschil zien met Santa Claus bij ons. Ik zal er de nadruk op leggen, dat Santa Claus hog wel- een paar weken tijd nodig heeft om naar Engeland te komen. Overigens, Nederland is te feliciteren met een zo groots, ja indrukwekkend kinderfeest". Dat is het woord van een groot man, want hij spreekt voor meer dan drié millioen toestellen. In West-Duitsland zijn nog niet zo veel kijkers, maar er is wel veel be- Vei'bluffende feiten zijn aan het licht gekomen tijdens een receptle in Londen van hrLjVerbond van Britse Vnrï „jlbr°odf abrikanten, gels» u®ar hebben de En- totaal vnoornminnalrS in van ruim 7a bedrag den h^nden^rood611 gU'' kocht. Dat is £d ge- meer dan in 1953 f1 geland b v. is uitgegeven aan radiotoestellen. Die 75 millioen zouden kunnen wijzen op een aanzienlijke omvang van het aantal honden in Engeland, op een hoge mate van ver zorging, maar ook op de gestegen kwaliteit van het hondenbrood. Niet al leen honden zetten tegen woordig namelijk hun landen in dit product. Het gebleken, dat tal van Engelsen zelf verslaafd lunch altijd een paar zijn geraakt aan het menu van hun trouwe viervoe ter. De voorzitter van het verbond van hondenbrood- fabrikanten in Engeland, Sydney Crawford, ver telde: „Dertig jaar gele den was het hondenbrood zo hard, dat er minstens een stevig hondengebit of een hamer voor nodig was om het klein te krijgen. Maar op het ogenblik zijn het zo goed, dat mijn vrouw dikwijls een of twee brokken bij de thee neemt". Mevrouw Craw- ord staat niet alleen met „aar.yuurkeur. Dat bleek g tijdens de receptie. Er kwam een brief bin nen van fabrieksarbeiders uit Noord-Engeland, die meedeelden, dat zij na de brokken toe namen, als delicatesse om zo te zeg gen. En een predikant uit Devon schreef: „Hon denbrood smaakt heerlijk bij wijze van ontbijt". De receptie van het ver bond van fabrikanten werd bijgewoond door onge veer vijftig gasten, die bij hun sherry gezellig wat knabbelden op honden brood. Vier honden, die anders de rol van „voor proevers" op de fabrie ken vervullen, verschenen nu op de cocktailparty. Het voortdurend nuttigen van hun beroepsmenu weerhield hen er .niet van, bij deze gelegenheid met onmiskenbare gretigheid toe te tasten van de brood jes kaviaar en de sneetjes zalm, die voor de gasten waren klaargezet langstelling. Frau dr. Ilse Obrig, die het Duitse verhaal vertelt, vindt het geheel een wondermooi volksfeest. Ook zij is niet bang voor kindervragen, nietwaar: ziet een kind onderscheid tussen Knecht Rupprecht en Zw rte Piet? En de kleur dan? „Ach, toe nu!", zegt ze. Nou, de wereld gaat dus toch vooruit. M. Pierre Tchernia. de Fransman, is, hoe is 't mogelijk, gereserveerder. „Maar ik kom er ook wel uit", denkt hij. De Nederlandse technici hebben in middels, op het moment dat U dit leest, een heksenketel achter de rug. „Och", zegt de technische man de heer P. de Vlaam, „op zichzelf is het eigenlijk routine-werk. Maar de moei lijkheid is de veelheid van de veelheid van zaken". Als U het volgen kunt, en wilt, dan zullen we een uiteenzettinkje geven, Voor de St. Nicolaaskerk is het hoofd kwartier. Daar heeft men een optrekje gemaakt (niet semi-permanent, Am sterdammers!), waarin de commenta toren hun verslag geven. Zij zitten eenvoudig op een rijtje elk voor een TV-scherm en vertellen van wat zij zien door de nieuwste „lip"-microfoons, waardoor zij elkaar niet storen. In dat „optrekje" heeft de P.T.T. in de gauwigheid even 25 lijnen aangelegd. Zeventien zijn er direct bestemd voor geluid en contact, drie voor diverse doel einden, enige voor reserve. Uit dit ge bouwtje gaat het geluid, door de tele foon, West-Europa in. Men heeft een speciaal apparaat geconstrueerd om op de vaste verbindingen door middel van een tijdsein contact te houden. Op de kade staat ook de reportage wagen van de N.T.S., geheel nieuw ge- installeerd, van de nieuwste snufjes voorzien. Drie camera's „verslaan" het geheel. Eén tegenover de St. Nicolaaskerk, één op het gebouwtje van Bergmann aan het Damrak en een rijdende camera. Vijf microfoons, in deze omgeving ver spreidt, zorgen voor de geluidsvoorzie- spreid, zorgen voor de geluidsvoorzie- De N.T.S., die de organisatie in han den heeft, had vooraf de andere uit zenders uitvoerig ingelicht over het ka rakter van dit kinderfeest. Tenslotte is men gekomen tot een „draaiboek", „van seconde tot seconde", dat begon met een zeer uitgebalanceerde inleiding. Hierin werd een indruk gegeven van de wachtende menigte kleintjes, de ge schiedenis van St. Nicolaas en van Am sterdam. Daarna liet men de aankomst in zijn geheel zien en ook het voorbijgaan van de gehele optocht. Na het Victoriahotel kon men helaas geen beeld meer geven. Het proces-Dominici werpt een fel licht van publiciteit op de familie van de 77 jaar oude boer, die voor het Gerechtshof van Digne terecht staat. Uiterlijk blijft de familie onbewogen onder deze schrille openbaarheid, die niet alleen Digne maar heel Frankrijk in haar ban heeft. „Het proces" is daar het gesprek van de dag; de voorpagina's van de kranten houden met grote koppen het verloop van de berechting nauwgezet bij. Wat gaat er om in de gedachten van deze mensen? Raakt deze openbaarheid hen dan helemaal niet? Hier ziet men vrijwel de' gehele familie Domimcx m een van de straten van Digne, waar een krantenverkoper het laatste nieuws van de rechtszitting tracht te verkopen. V.l.n.r.; Gustave en Clovis Dominici (met de rug naar de camera); geheel links de vrouw van Gustave, Yvette; de vrouw van Gaston, Marie (rechts van Clovis) en, naast de krantenverkoper, Aime, eveneens een zoon van Gaston. Dr. Otto Strasser, die met Adolf Hitler de nationaal-socialistische partij stichtte doch later voor het nazibewind moest vluchten, behoeft niet langer een vacantieverblijf in Nederland voor te bereiden. Het hoogste administra tieve gerecht van de West-Duitse Bondsrepubliek heeft Strasser namelijk in het gelijk gesteld in een lange en felle strijd, die hij tegen het ministerie van Binnenlandse Zaken voerde om weer toegang tot Duitsland te kunnen krijgen. Sedert jaren doet Strasser daartoe vergeefse pogingen en zijn laatste plan was naar Nederland te reizen en daar te wachten tot hij als illegaal vertoevend buitenlander over de Duitse grens zou worden gezet. Een zelfde plan had hij eerder gehad met Zweden, doch toen hij op het punt stond in Canada het vliegtuig naar Stockholm te bestijgen, werd hem zijn visum afgenomen. Naar Strasser aan zijn vrienden in Duitsland schreef zou hij er later echter in geslaagd zijn een Nederlands visum te verkrijgen. De nieuwe competitie-indeling Voor de eerste klasse K.N.V.B. is vandaag be kend gemaakt. De commissie, belast met de indeling en de regeling van de competitie voor de eerste klasse, heeft onderstaande indeling vastgesteld, welke door het bondsbestuur van de K.N.V.B. is goed gekeurd. De nieuwe competitie begint Zondag 28 November. Afdeling A: Roda-Sport, NAC, Den Haag/Rotterdam, DOS. Emma, Excelsior, Go Ahead, Veendam, Leeuwarden, Lon- ga, MVV, Stormvogels, Amsterdam, Zwolse Boys. Afdeling B: ADO, SW, DWS, EDO, Sparta, Elinkwijk/Utrecht, Fortuna '54, Heracles. Sittardia, Brabantia, Rigters- bleek, Hèerenveen, Wageningen, Wil lem H. Afdeling C: Alkmaar '54, Blauw Wit, Enschedese Boys, Feijenoord, GVAV, Haarlem, Hermes DVS, Juliana/Rapid, Limburgia, NEC, NOAD, PSV, EBOH, Vitesse. Afdeling D: AGOW, Be Quick, BW, DFC, Eindhoven, Enschede, De Graaf schap. HVC, RBC, Ajax, De Volewqc- kers, VSV, WV, Xerxes. De beslissing van het administratieve gerecht maakt al die omwegen echter overbodig. Het ministerie van binnen landse zaxen is thans verplicht Stras ser ais Duits staatsburger te boek te stellen en het verliest daarmee de mo gelijkheid om hem als ongewenst vreem deling buiten de deur te houden. Van die kans om de „Heimat" weer te zien wil Strasser nu, volgens zijn advocaat, zo snel mogelijk gebruik ma ken. Daa.bij zal, wanneer men de ad vocaat mag geloven, ook blijken, dat de reden waarom minister Schróder Strasser buiten wilde sluiten volkomen ongegrond is. De minister vreesde namelijk dat Hitler's oude strijdmakker alleen maar wilde overkomen om zijn oude „Zwart Front" te laten herleven en daarmee weer wat nieuw leyen in het kamp der rechtse extremisten te brengen. De Bondsdagcommissie ter bescher ming der grondwet had de minister daarin groot gelijk gegeven. Politieke vrienden heeft Strasser ook thans nog genoeg. Strasser heeft echter geschreven, dat hij niet van plan is nog eens een politieke party te gaan stich ten. Met zijn beide voorgaande party en heeft hij slechte ervaringen genoeg gehad. De nu 57 jarige Strasser behoor de met zün broer Gregor tot Adolf Hitler's trouwste kameraden in de eer ste jaren van de opbouw van de nazi party. Hij kreeg echter in 1930 ruzie met Hitier en ging hem concurrentie aan doen met een „Zwart Front". Daarom zag hij zich in 1933 genoodzaakt voor zijn oude vriend te vluchten. Hitler's minister van binnenlandse zaken, Frick, ontnam hem in 1934 het Duitse staats burgerschap. Thans wordt minister Schróder, tegen zijn wil, genoodzaakt deze nationaal-socialistische geste weer ongedaan te maken. (ANP) Het Westduitse ministerie voor de voed se] voorziening heeft met ingang van 23 November een verbod afgekondigd voor de invoer van appelen in West-Duitsland. De invoer uit Nederland wordt door het invoerverbod niet getroffen. (Van onze verslaggever) Vooraf gegaan door drie gemotori seerde agenten van de rijkspolitie ar riveerden Vrijdagmiddag even na vie ren de zes autopeddelaars na hun vijf dagen lange tocht om het IJsselmeer, op het Rembrandtsplein in Amsterdam. Natuurlijk waren zij nog in gezelschap van de 66-jarige gepensionneerde spoor wegarbeider, de heer G. Bakker, en de hen begeleidende volgwagens. Er was op de gezichten geen spoor van. vermoeidheid te bespeuren, ze had den vandaag immers de gemakkelijk ste tocht gehad. 's Morgens hadden zij een bezoek aan een studio in Hilversum gebracht en waren geïnterviewd door de Wereldom roep. De paar kilometers van Hilver sum naar Amsterdam waren in een oogwenk volbracht. Van tijd tot tijd bereikten zij een gemiddelde snelheid van 25 kilometer per uur, geen wonder dat zij met een voorsprong van drie kwartier in Amsterdam aankwamen. Opgewekt vertelden zij hun ervarin gen van de 1. atste dagen. De eerste dag was buiten kijf het zwaarst ge weest; die oneindig schijnende Afsluit dijk met voortdurend een straffe wind tegen. Bovendien liepen zij juist toen hun enige lekke band op. Maar al met al willen zij de tocht nog best eens overdoen. Beste verzorging onderweg, eten, drinken, roken, allemaal gratis. De heer Veenstra is tenminste drie pond zwaarder geworden. Op de Veluwe onmoetten zij een bus vol met mensen uit hun woonplaats Maartensvlotbrug. Dat gaf natuurlijk een feest. In Nunspeet kregen ze een overdonderend onthaal van de leden van de zuivelfabriek, voor ieder een groot bouquet bloemen en een triom- In het proces-Dominici is gisteren een mysterieuze persoon ter sprake ge komen, die volgens een getuigeverkla- ring op die avond van de moord op de Drummonds de kampeerplaats van het Britse gezin zou zqn gepasseerd. Deze persoon, die een pak pp de rug zou hebben gedragen en een lang voor werp, geiykend op een geweer of een hengel bij zich had, heeft men niet kunnen opsporen. De man zou lang en zeer mager zün geweest en een donker costuum en een zwarte baret hebben gedragen. Volgens de politie is een man, die enigszins voldeed aan deze beschrijving na verhoord te zijn, vrijgelaten, omdat hq een alibi had voor de tijd waarop de geheimzinnige vreemdeling in het zwart opgemerkt was. Vandaag zal een aantal politie-ge- tuigen worden gehoord. Vermoedelijk zal een belangrijk deel van de zitting in beslag worden genomen door de ver klaringen van inspecteur Sebeille, die met taaie volharding aan de oplossing van de lastige moordzaak heeft ge werkt. De publieke belangstelling in de rechtszaal van Digne was gisteren groter dan ooit. Vele verslaggevers, die het gesprokene niet konden ver staan, verlieten hun plaatsen om meer naar voren te gaan. Sommige van hen kropen zelfs tot aan de voe ten van de rechters. Tot dusver zqn twaalf van de 74 ge tuigen gehoord. De advocaten zijn van oordeel, dat het proces waarschijnlijk tot het midden van de volgende week zal duren. fantelijke rondrit in open landauers. Hun normale „rennerscostuum" was een gewone blauwe overall. Maar als het herfstige weer het noodzakelijk maakte, trokken zij hun speciale re genkleding aan, die met een volgwa- gen werd vervoerd. Vrijdagavond zijn ze voor de afwis seling maar eens te voet naar de bi oscoop gegaan, maar laat hebben ze het niet gemaakt. De Zaterdag kon namelijk druk wor den. Ten eerste hebben ze 85 km. voor de boeg, maar verder staat hen nog zo veel te wachten.... In Burgerbrug wor den ze met muziek opgewacht; er staan daar 6 andere jongelui klaar, ook op de autoped en gezamenlijk zullen zij de tocht met enige feestelijke onderbre kingen volbrengen. In St. Maartensvlotbrug zullen ze officiële toespraken en bloemenhuldes moeten doorstaan doch de klap op de vuurpijl wordt een gigantisch diner in Hotel Homan. De heer Burger, fractievoorzitter van de P.v.d.A., heeft er behoef te aan gehad, in Het Vrqe Volk van gisteren eraan te herinneren, dat de politieke verhoudingen nog altyd ge spannen zijn en dat een uitbarsting tot de mogelijkheden biyft behoren. Bijzonder dankbaar mogen wq hem zjjn voor de duideiykheid van zqn uit spraak, dat de P.v.d.A. zqns inziens niet mag begeren regeringsverantwoor- deiykheid te dragen „wanneer zou moe ten worden geconstateerd bijv. door dat katholieken geen lid zouden kun nen zün van de P.v.d.A. dat de de mocratie onder een zodanige regerings coalitie niet veilig zou zyn." Kort ge zegd: als het voor katholieken onmoge lijk is om lid van de P.v.d.A. te zijn, ver breken de socialisten de samenwerking in de regering. Of katholieken lid kunnen zün van de P.v.d.A. kan de heer Burger in het Mandement lezen. Of de thans lid zqnde katholieken het zullen blijven, zal hy moeten afwachten. En of hq de rege ringscoalitie wil verbreken is zijn zaak. Maar dat de democratie niet langer veilig zou zqn, wanneer geen katholieken lid kunnen zijn van de P.v.d.A., is een dramatisch aandoende doch onzinnige bewering, die niet aan waarschqnlqk- heid wint naarmate zij vaker van so cialistische zijde wordt herhaald. Er spreekt alleen een mateloze pretentie uit en volslagen onbegrip voor de rang orde van staatkundige en geestelqke vrijheid: een democratie wordt eerst ondemocratisch wanneer zq niet ge doogt, dat ieder naar zqn geweten han delt. Hoe dat geweten gevormd wordt, met name de rol welke bisschoppelijke maanwoorden spelen met betrekking tot de gewetensvorming van katholie ken, staat niet aan de P.v.d.A. ter be oordeling. In datzelfde artikel laat de heer Bur ger een dreigend gegrom horen over de socialistische verlangens met betrek king tot de belastingverlaging (hq wil niet weten van verlaging der ven nootschapsbelasting) en de huur- egalisatie. Speculerend op het senti ment vraagt hij rhetorisch: welke belastingverlagingen worden straks gekozen, de kapitalistische of de sociale? En in dezelfde sfeer weet hq een huurverhoging zónder huurbelas ting te trekken door te vragen of zal worden gedoogd, dat huizenbezit een speculatie-object is op de woningnood. Hq vergeet duidelqk te maken, zoals men dat van socialistische zqde tot nu toe trouw vergeten heeft, dat bq een huurverhoging plus huurbelasting en egalisatiefonds weliswaar iets aan de verhuurder onthouden wordt, maar dat dat „iets" tenslotte door de huurder moet worden opgebracht. In dit alles wordt typisch en open- lijk tot uitdrukking gebracht wat wij deze week in onze artikelen „Politieke manoeuvres" hebben aangewezen als evenzovele pijlen op de socialistische boog. Tenslotte slaat de heer Burger zich ferm op de borst met de uitspraak: „Onze stelling hebben wq in alle dui delijkheid afgebakend, we zqn geen duim geweken, men weet precies wat men aan ons heeft. Ik zou mq kunnen denken, dat er partqen zijn, die deze positie benqd- baar achten, alle beweringen van het tegendeel ten spijt." De toekomst zal spoedig leren, waar om de heer Burger zich in Het Vrqe Volk voor deze inleidende beschieting in hinderlaag heeft gelegd. e tekenwedstrijd voor de jeugd in het kader van het Maria-jaar is een groot succes geworden. Vele uren is de jury bestaande uit drie alleszins bekwame mensen bezig ge weest met het bekijken en waarderen van de honderden tekeningen, die zqn binnengekomen. Tenslotte heeft zq een keus moeten doen en de beste tekenin gen van iedere groep (namelqk I voor kinderen van 6 tot 9 jaar en II voor kinderen van 9 tot 14 jaar) aangewezen. Op pagina 3 treft de lezer een al gemene indruk aan van de jury en en kele kanttekeningen op het tekenon- derwqs op de lagere scholen. De tien prqswinnaars vinden hun namen ver meld en van zes van hen zijn de teke ningen gereproduceerd Wq moeten daarbij echter opmerken, dat de repro ducties niet tot haar recht kunnen ko men, omdat de kleuren moesten verval len. Daardoor gaat helaas veel van het effect verloren. De troostprqswinnaars zullen hun na men aantreffen op pagina 2. Laurence S. Rockefeller, de derde zoon van John D. Rockefeller, heeft opties verkregen op de aankoop van ongeveer de helft van het eiland St. John, een Amerikaans eiland in de Ca- raïbische Zee, aldus meldt de „New York Times". Rockefeller hoopt, dat van het grootste deel van het eiland een nationaal park kan worden gemaakt. „De ongerepte natuur vein het ge bied trok mij aan en ik wens het te gen een te grote ontwikkeling te be schermen", aldus Rockefeller. Terroristische benden hebben een overval gepleegd op de plaats Tjigalon tang. Zes personen werden gedood en tien gewond; 84 huizen gingen in vlam men op. Afdelingen van het Indonesische leger kwamen in actie en voerden een strijd van twee uren met de aanvallers, die van vier zijden de plaats bestormd hadden. (U.P.) Aavertentit (tot Zondagavond) Vannacht en morgenochtend plaat- selqk mist en weinig wind. Morgen overdag nevelig en over het alge meen weinig bewolking. Overwegend matige Zuidoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets la gere. Zondag: Zon: 8.09-16.42. Maan: 4.00-14.33. Maandag: Zon: 8.10-16.4L Maan: 5.09-14.50. Advertentie voor Uw BARTELJORISSTK. 9 - TEL. 13475

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1