Mannen verzuimen per jaar gemiddeld 2. vrouwen 3 weken wegens ziekte 11 firnEH Botte reactie van Indonesische minister van voorlichting Nederland verantwoordelijk Voor Westelijk Nieuw-Guinea WSSÊm EXTRA Ut inter E rad® GEORGES ROUX is weer het gewone mannetje van vroeger ZIJN „LEER" ONZINNIG MAAR GEVAARLIJK Brand in de sociëteit van Delfts studenten corps Helpt Katholieke Kinderuitzending Verzuim wordt beïnvloed door de sfeer in het bedrijf Dameshonden Opstellen kan iedereen schrijven" Regering set in brochure standpunt nogmaals uiteen Huldigingscomité brengt fonds bijeen WIE IS DE „CHRISTUS VAN MONTFA VET"? (II) Prinses Wilhelmina ontvangt deputatie uit Triest INTERVIEW MET PROFESSOR HORNSTRA Nieuw-Guinea en mishandeling arrestanten Stichting verzendt 250 Kerstpakketten Ten hemel gevaren Twee brandweerlieden liepen verwondingen op Meisje door vrachtauto gegrepen en gedood Zondag verkoop van loten bij parochiekerken Ongedwongen contact Parlement en Kiezer ZATERDAG 20 NOVEMBER 1954 PAGINA 5 ruwofschraal?, ^Liturgische weekkalender Priesterfeest mgr. Giobbe Hulpactie Hongarije Waarom geeft een man de voor keur aan Dulcia-Ondergoed Reeds jaren profiteert een enorm aantal automobilisten van de extra kwaliteiten van Esso Extra Motor Oil. Door de buitengewoon hoge Viscositeits-Index de juiste vloei baarheid bij elke temperatuur, dus de beste bescherming van de motor onder alle omstandigheden. Vertrouw op de wereldreputatie van Esso in de carburateur, welke nu reeds kan optreden. Voorkom de 3 nadelen: verminderd motorvermogen - verhoogd benzineverbruik - grote kans op afslaan bg stationnair draaien. Tank bij de blauw/witte Esso pomp en geef de motor ook 's winters alle voordeden van een klopvaste benzine met extra hoog octaangetal: vlugge start - sneller op temperatuur - geen ijsvorming. Oplichter of gek Goocheltruc Commentaar overbodig Hoe is 't mogelijk? öe lage sterftecijfers zeggen niet al- 'es omtrent d§ deugdelijkheid van de ïezondheidszorg in Nederland en ons *°'k is niet zo gezond als men vaak ®enkt. Het ziekteverzuim der arbei- ?®rs, de afwijkingën die schoolartsen b|j kinderen constateren en het grote Percentage afgekeurden voor de mili taire dienst spreken duidelijke taal. Sterftelijn en ziektelijn lopen niet pa rallel; er is een zekere discrepantie tussen, die een verdere ontwikkeling ^an de sociale geneeskunde en de "Verschakeling van ziektezorg op ge zondheidszorg eist. Aldus prof. R. Hornstra op het ver teden maand in Arnhem gehouden ge zondheidscongres. We vonden de Utrechtse hoogleraar in de sociale ge neeskunde bereid het probleem van het Ziekteverzuim in een onderhoud nader t°e te lichten. .Met alle voorzichtigheid overigens, "et is niet alleen 'n moeilijk probleem, hiaar bovendien een probleem waarvan then nog maar weinig weet. Sinds enige jaren houdt de afdeling Statistiek van het Instituut voor Praeventieve Ge neeskunde te Leiden er zich mee be zig door gegevens te verzamelen van een groot aantal bedrijven. Globaal kan gesteld worden, het geen prof. dr. S. T. Bok in 1951 deed dat de mannelijke arbeiders in het Nederlandse bedrijfsleven gemiddeld twee weken per jaar niet werken we gens ziekte; de vrouwelijke gemiddeld drie weken. Een hoog verzuim, dat niet alleen economische, maar ook medische en sociale aspecten heeft. .Het is heel eenvoudig, aldus prof. "ornstra, de oorzaak hiervan te wijten *an de hoge uitkeringen van ziektegeld; yele bedrijven betalen zelfs het volle '°on uit. Men hoort daarom wel eens Jërkondigen, dat de uitkeringen omlaag boeten. Politiek is zo'n leuze aan een 4antal mensen wel te verkopen, maar J|0or de grote meerderheid van de werk nemers zou het een grqve onrechtvaar digheid zijn. Bedrijfsartsen zijn het er over eens, t simulatie practisch niet voorkomt, hetgeen overigens niet zeg den wil, dat er nooit een dag te veel Verzuimd wordt. Zo is het b.v. opval lend, dat de werkhervatting na ziekte *eel minder op Zaterdag geschiedt dan 9P andere dagen, speciaal op Maandag. Maar dat ligt voor de hand. De huisarts *n de controlerende geneesheer moeten nu eenmaal een dag noemen, zonder volkomen objectief te kunnen vaststel- jen op welke dag precies de gezond heidstoestand weer zodanig is, dat het ™erk hervat kan worden. Het „blijf ueze week nog maar thuis en begin volgende week maar weer" ligt dan zo voor de hand. -Opmerkelijk is wel, vervolgde prof. «Ornstra, dat het verzuim in grote bedrijven aanzienlijker is dan in klei- fte. Het grote bedrijf is nu eenmaal Advertentie Oeett handen om trots op te zijn. gebureaucratiseerd en geformaliseerd; het volgt zijn eigen wetten, waaraan zelfs ook de patroon ondergeschikt is. Het gevolg is, dat arbeiders geneigd zijn het minder nauw te nemen. In kleine bedrijven daarentegen, waar de arbeider in een persoonlijke relatie tot zijn patroon staat, voelt de eerste zich meer persoonlijk verantwoordelijk en is hij zelfs geneigd eerder dan zijn gezondheidstoestand feitelijk toestaat weer aan het werk te gaan. Willen we het ziekteverzuim precies nagaan, dan zullen de arbeiders geclas sificeerd moeten worden in hun ver houding tot het bedrijf. Voelt hij voor z'n werk, dan zal hij minder geneigd zijn tot lijntrekken. Het grote probleem is daarom een goede sfeer in het be drijf. Grote bedrijven zullen deze moe ten bevorderen, o.m. in de opleiding van bazen, die dienën te weten, dat het niet alleen een kwestie is van er-uit- halen-wat-er-in-zit. Want dat laatste wil de arbeider zelf ook wel, wanneer de verstandhouding in het bedrijf tenmin ste goed is, hij vindt het zelf veel prettiger poot-aan te spelen dan er de kantjes af te lopen. De oorzaken van het verzuim? Ook hierover is nog slechts weinig bekend. In het algemeen kan gesteld worden, dat de mensen niet ongezonder zijn dan vroeger; voeding en huisvesting zijn be ter, het drankmisbruik is afgenomen. Maar de psychische oorzaken nemen toe; er komen in gezin en bedrijf meer spanningen voor; de overgang van een agrarische samenleving naar een in dustriële werkt aanpassingsstoornissen in de hand. In de ontwikkeling van de samenleving en van de cultuur in het algemeen vindt men factoren, die ziek- te-gevoelens veroorzaken. Helaas is er nog geen betrouwbare ziektestatistiek, zodat het moeilijk is op dit punt con creet te zijn. Wat echter wel duidelijk is: de klem toon zal daardoor meer op het research- werk moeten vallen. De geneeskunde kan niet meer volsiaan met zich te occu peren met de zieke mens; de gezonde mens is minstens even belangrijk. Er zijn bedrijven, die hun personeel vitamine-tabletten verstrekken. Wordt het ziekteverzuim hierdoor verminderd? Er dreigt een angstige overwaardering voor vitaminen te ontstaan. Het pu bliek wordt door de reclame hiervoor overdreven beïnvloed; men maakt er hypochonders van. Laat de vitaminen aan de medici. Wie behoorlijk eet en voldoende afwisseling in het menu brengt, zal gezonder zijn dan degene, die niet meer slapen kan wanneer hjj z'n pilletje-zus of pilletje-zo niet geslikt heeft! Advertentie De Indonesische minister van Voor lichting dr. Tobing heeft Vrijdag, zoals wij reeds in het kort hebben gemeld, offi cieel de door het Nederlands ministerie van Buitenlandse Zaken Donderdag uit gegeven verklaring over de infiltratie in Nieuw-Guinea door eenheden van het Indonesische leger tegengesproken. „Van de verklaring is niets waar. Op stellen kan iedereen schrijven. Naar mijn mening is het de politiek van Nederland, aan de vooravond van de bespreking van de kwestie West-Irian in de alge mene vergadering der V. N. te trachten, zoveel mogelijk argumenten te verza melen om een voor Nederland gunstige stemming te kweken en om in het ge schil sterker te staan", aldus dr. To bing. Hij zei, dat de Indonesische regering niets afweet van de beweerde infiltra tie. Wel is het haar bekend, dat er in Westelijk Nieuw-Guinea onrust heerst. Dit is echter begrijpelijk en wijst op de toenemende wens naar onafhankelijk heid va,, het volk. Dat deze drang naar onafhankelijkheid af en toe losbarst, is uitsluitend het gevolg van deze wens en hij komt tot uiting, zonder dat daartoe inmenging, van buiten nodig is. Indone sische infiltranten hebben hiermede niets te maken, aldus de minister. Hij noemde de verklaring van de Neder- »Het is de vaste overtuiging van de •Jederla.ndse regering, dat haar blijvende verantwoordelijkheid voor Westelijk 'euw-Guinea, in de huidige omstandig- eden, de enige juiste opvatting is van -et Handvest der V.N., dat zij heeft on- ertekend en tot de nauwgezette uit- °ering waarvan zij is verplicht". Öit is de slotzin van een in de Engelse aal gestelde geïllustreerde brochure an vele pagina's, die bij de Nederiand- Staatsdrukkerij is verschenen. De Vaderlandse regering zet daarin uiteen, daarom het bestuur van Westelijk 'ueuw-Guinea bij Nederland moet blij- en. In het voorwoord verklaart de re dering, dat haar weigering tot hervatting an onderhandelingen over dit gebied /Jet Indonesië niet de eenzijdige handel- jjUze is, die het naar de mening van e Indonesiërs zou zijn. Het Nederlandse landpunt is het directe en onvermij- ont gevolg van de gebeurtenissen en utwikkelingen in de toestand sedert e souvereiniteitsoverdracht over Indo le, waarvoor de verantwoordelijkheid "eel aan Indonesische zijde ligt. i,.jpe brochure ziet allereerst de wette- Jke kant van het vraagstuk onder het °g en bespreekt daarbij o.a. de acte der rJUvereiniteitsoverdracht van 1949, aarbij Nieuw-Guinea uitdrukkelijk s.a" de overdracht werd uitgezonderd; t'eihg heeft Indonesië geen enkel recht te t eis van Indonesische souvereini- v' de jure over Nieuw-Guinea. Ver- igens wordt in het kort een overzicht iüH6ven van cle onderhandelingen met fdonesië sedert 1950 en de uiteindelijke sl"kking daarvan in 1952. 21 November: 24e Zondag na pra steren; eigen mis; 2 geb. O. L. Vr. Drieii statie; Credo; prefatie van de H. prflQeedheid; laatste evang. van O. L. Vr. ■toAAlVT?ntatie; ëroen. ei„„ ^AG: H. Cecilia, maagd-martelares; UlNsn - rood. mie cv Clemens, paus-martelaar; fatie v diligis» 2 geb. H. Felicitas; pre- WOENSDap.06 aPosteien; rood. beliider Joannes van het Kruis H Chryso"k'craa" mis In medio; 2 geb Donderdag""?; c,ïeclo; - wit. telares; mis' r „1 Catharina, maagd-inar- trones van de qU£b?r; <In Utrecht: pa- rood. kathedraal: Credo); VRIJDAG: H. Silvest»- 2 geb. H. Petrus' mis °s justi; (Utrecht: 2 geb H nVï. Ale*and'rië; H. Petrus; Credo)- 1_ "na; 3 geb. ZATERDAG: Utrecht: H w,„ol. schop-belijder; mis Sacêrrinti bls" Catharina; Credo; - wit "1 2-Seb. H. v-dtiiaiiiia, ucuu, wit zz' Albricus, bisschop-belijder- S H' dotes; 2 geb. A cunctSf's .1Sacer" keuze; wit. Den Bosch: H. Oda mis Vultum tuum; wit. Brécbl" u Acharius, bisschop-belijder; mis Sacerdn' tes; wit. Roermond: H. AmelberJ maagd; mis Dilexisti; wit. «-ONDAG 28 November: le Zondag van de Actvent; eigen mis; geen Gloria; 2 geb. Deus, qui de beatae; 3 geb. voor Kerk °f Paus; (Utrecht 2 geb. H. Catharina; Roermond: 2 geb. H. Oda; 3 geb. h u'vT"u 1 c:c beatae); Credo: prefatie van ae H. Drieëenheid; paars. landse regering „ongelooflijk". Van de in de Nederlandse verklaring genoem de „O.P.I." (operatie Irian) had de mi nister b.v. nooit gehoord. Met betrekking tot de jongste Neder landse nota over het mishandelen van gearresteerde Nederlanders volstond mi nister Tobing met te zeggen: „Onze re gering heeft hierop reeds duidelijk ge noeg geantwoord. Wij hebben de zaak terdege onderzocht en op dat onder zoek was ons antwoord gebaseerd". Het plan bestaat, zo spoedig mogelijk de pauselijke internuntius in Nederland, Mgr. Paolo Giobbe, die reeds bijna 20 jaren Z.H. de Paus bij H. M. de Ko ningin vertegenwoordigt, te huldigen, ter gelegenheid van zijn 50-jarig priester feest, dat op 4 December wordt her dacht. In overleg en met volle instemming van het Hoogwaardig Episcopaat is daarom een huldigingscomité in het le ven geroepen. Het stelt zich ten doel bij de officiële viering Mgr. Giobbe als bewijs van waardering en erkente lijkheid een passend geschenk aan te bieden, dat de vorm van een fonds zal dragen. Een erecomité is reeds gevormd: daarin hebben de Nederlandse bisschop pen, de katholieke ministers en staats secretarissen alsmede de voorzitter der Tweede Kamer zitting genomen. Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong is ere voorzitter. Het is aldus de regering de onvriendschappelijke houding van In donesië jegens Nederland geweest, en vooral de aandrang tot het verbreken van de Unieband de enige grond slag voor een zekere mate van samen werking ten aanzien van Nieuw-Gui nea die Nederland er toe gebracht heeft, in de kwestie Nieuw-Guinea het been stijf te houden. In een volgend hoofdstuk gaat de regering over tot het weerleggen van de Indonesische eisen, hetgeen geschiedt op aardrijkskundige, raciale en histo rische gronden, waarna wordt ingegaan op aantijgingen van Indonesische zijde op het stuk van gebrek aan belangstel ling van Nederlandse zijde in de volksontwikkeling en de volkswelvaart, alsmede het handhaven van „kolonia lisme" in Nk .w-Guinea. Aan de hand van de cijfers, o.a. het aandeel dat door Nederland in de begroting van Nieuw-Guinea x wordt bijgedragen, wordt aangetoond wat Nederland voor de ontwikkeling van het land doet. Met een verwijzing naar de nieuwe staatkundige verhouding tussen Neder land, Suriname en de Ned. Antillen ontzenuwt de regering de beschuldiging van een voortgezet koloniaal bewind in Nieuw-Guinea. Het begrip „kolonia lisme" aldus de regering is trou wens volkomen in strijd met de moder ne wereld-opvatting van bestuur. In de laatste paragraaf belicht de brochure het vraagstuk van het zelf beschikkingsrecht der bevolking en wordt een vergelijking getrokken tus sen hetgeen de Indonesiërs in Indonesië en de Nederlanders in Nieuw-Guinea tot stand lebben gebracht op het stuk van onderwijs en opvoeding der resp. bevolkingen op de weg naar zelfbe stuur. De Kerstactie van de Stichting Hulp actie voor Hongarije is ten einde. Ai kon de Stichting niet alle plannen aan gaande de Kerstactie verwezenlijken omdat deze door de grote nationale Vluchtelingenhulpactie doorkruist werd, wordt toch aan 2500 vluchtelingen een Kerstfeest bereid. Bovendien zijn 250 Kerstpakketten naar Hongarije verzon den. De Kerstpakketten, die op 1 De cember naar kampen in Duitsland en Hongarije worden verzonden, bevatten o.m. 500 kilo kleding, 200 paar kinder schoenen, 5250 kilo vet, gecondenseerde melk en suiker, en verder 2000 blikken vlees en 3000 ontbijtkoeken, 150 kilo tof fees en suikerwerk, 2000 vruchten- en aroprollen, en bovendien 250 kilo kof fie en cacao. Voor de kinderen nog 2 kisten speelgoed. De kas van de Stich- i ting is thans uitgeput. Advertentie Omdat het de volgende voordelen bezit: PASVORM - Alle modellen zijn door buitengewone pasvorm en afwerking voor een ieder de ideale dracht KWALITEIT-Alleen van de beste 100e/o Peru Katoen worden de DULCIA arti kelen gefabriceerd DULCIA-BAND Deze elastiek band is door haar speci ale samenstelling, bij normaal ge bruik, onverslijt. baar. UilsluitanJ mtuijgban bij HerennraJc-zdwa Stop ijsvorming Jarenlange ervaring met „multigrade' motorolie Rijd ijsvrij met speciaal „anti-stalling" ingrediënt tegen ijsvorming in de carburateur fSSO NEDERLAND N.V. - „ESSO-GEBOVW ftEN HA AC (Speciale correOspondentie) Na lezing van ons vorig artikel zal menig lezer zich hebben afge vraagd: „Is er nu weer een ketterij gaande in de kerk?" Maakt u daarover echter geen zorgen, want de „Christus van Montfavet" heeft het sinds enige tijd raadzaam geacht weer te verdwijnen. Overigens heeft de kerkelijke overheid niet de minste officiële aandacht geschonken aan het geval „Montfavet". Na die drie processen, de woede van de Franse moeders en de 'hele publieke opinie, is „de Christus van Montfavet" maar weer „ten hemel gevaren". Georges Roux is weer het gewone mannetje geworden van vroeger en hij troont weer net als vroeger als een gezeten huisvader in zijn herenhuis te Montfavet met als een enigzins onaangename herinnering drie kinderlijkjes aan de debetzijde en een batig banksaldo voor zijn „genezingspraktijken" aan de creditzijde. Zijn fortuin is gemaakt. Vroeger woonde hij in het zelfde Montfavet, een klein plaatsje in de buurt van Avignon. Dat was in de tijd, dat hij elke morgen nog op zijn fiets „naar kantoor" reed, om er de postverdeling te controleren. Nu woont hij er nog, maar in het grote herenhuis, even buiten het dorp. Hij ontvangt er niemand meer. Wanneer iemand aan het deftige huis aanbelt, wordt hij ontvangen door de schoonzoon van Roux, een zekere Van Gerdingen, wiens naam nogal Neder lands aandoet. Deze René van Gerdingen is nu Apos tel nr. 1 van de „getuigen van Chris tus" en de impressario van zijn schoon vader. Op de vraag naar de heer Roux, „de Christus", worden dan twee wenkbrau wen héél hoog opgetrokken en krijgt de bezoeker steevast te horen: „Maar is u dan de enige vreemdeling in Jeruzalem, wist u niet, dat de Christus van Mont favet weer ten hemel opgevaren is"? En dan volgt er een uiteenzetting door de schoonzoon van Roux: „Ziet u, toen vier jaar geleden Christus zich in de heer Roux openbaarde, was dit om de wereld aan enkele waarheden te herinneren. Men heeft niet naar hem willen luisteren. Maria is ons meerdere malen verschenen en zij heeft ons gezegd, dat indien er voor de 14de Augustus 1954 niet 3000 ge tuigen van Christus waren, de mees ter weer van ons weg zou gaan en de mensheid alleen gelaten zou worden voor het aanschijn Gods. Dit is de reden, waarom hij, net als twintig jaar geleden, weer is teruggekeerd naar zijn Vader." Is Roux een oplichter of een gek? Een van tweëen is zeker. Of Roux is zich volkomen bewust van zijn han delingen en voelt, dat de grond te heet onder zijn voeten wordt, en neemt de vlucht voor de woede van heel het Fran- In de afgelopen nacht omstreeks één uur is brand uitgebroken op de archief- zolder van de sociëteit „Phoenix" van het Delfts Studenten Corps te Delft. Ruim een kwartier later werd het vuur ontdekt door enige studenten, die in een zaal bijeen waren ter viering van de 107e dies van de sociëteit. Door een groot raam in deze zaal zag men een vuurgloed. Aanvankelijk dacht men aan een grap, maar toen een lid van het sociëteitsbestuor poolshoogte had ge nomen. werden onmiddellijk maatrege len genomen. Twee leden van het per soneel begonnen met het blussingswerk. Terwijl een „ketting" van studenten werd gevormd om de boeken, archief stukken en vaandels van de onderver enigingen in veiligheid te brengen, werd de Delftse brandweer gewaarschuwd. Deze was zeer spoedig ter plaatse. Met vier stralen werd het vuur aan getast; ongeveer een half uur latei had men het gevaar voor uitbreiding be zworen. Vloer en dak hebben over een oppervlakte van vijf en twintig vier kante meter ernstig van het vuur te lijden gehad. Vrijwel het gehele be- stuurs- en sociëteitsarchief van vóór 1944 is verloren gegaan. Bij het blussingswerk werd een brand weerman, vermoedelijk tengevolge van de rookontwikkeling, onwel. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Een ander stapte door een glasraam en liep snijwonden aan een arm op. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. se volk, dat zich met de zaak bemoeit. Of hij is een geestelijke verminkte, zo, dat zijn omgeving het nodig oordeelt om hem uit de circulatie te nemen. In bei de gevallen zullen nu zijn discipelen wel op de hoogte zijn van de waarde van het evangelie dat hun meester hun te pas en te onpas preekte, het evange lie van een weergaloze misbruiker van de menselijke goedgelovigheid, of dat van een gek. Een kort overzicht van de leer van deze onzinnige kan voldoende zijn om dit aan te tonen. Toen Roux, na de onschuldige periode van zijn wonderdok terschap, zijn goddelijke zending aan de wereld bekend maakte, antwoordde deze daarop met een misprijzend lach en. Toen sommigen een waarschuwend woord lieten horen, om zich niet te la ten beetnemen, voelde Roux zich ech ter geroepen, zijn goddelijke zending te bewijzen. Hij volgde het recept Van alle gods dienstvernieuwers, haalde hier en daar een passage uit de Bijbel, die hem te pas kwam en verluchtte deze met zijn persoonlijke kanttekeningen om ze ver volgens aan zijn getrouwen ter medi tatie aan te bevelen in zijn tijdschrift „Messidor". Voor een normaal den kend mens gaan deze kanttekeningen buiten het gewone begripsvermogen en zijn zij de moeite niet waard van een herhaling. Onzinnig zijn bij voorbeeld de twee bewijzen die hjj aan haalt om aan te tonen dat zijn naam ROUX de betekenis van CHRISTUS draagt. In mijn jonge jaren heb ik mij vaak vermaakt met een cijfercode van een zekere Nostradamus, een heerschgp uit de middeleeuwen. Deze had een bepaal de cijferconstructie uitgevonden, om sommige van zijn z.g. profetieën te be- wijzen.Heeft Roux, wien het cijferen als oud inspecteur van de posterijen in het bloed zat, schijnt bij deze obscure fi guur zijn licht te hebben opgestoken. Roux beweert dat zijn naam wiskun dig precies hetzelfde als Christus be tekent. Zonder X of Pi. Wie het begrij pen kan; dat hij het begrijpe. Hij be^ gint met al de letters van het alfabet nummers te geven A-l, B-2 enz. Zo komt hij er toe te ontdekken dat de eerste letter van zijn naam (R) de 18de let ter is. En dan begint het goocheltrucje. 18 is drie maal 6. De tweede letter van zijn naam (O) is de 15de letter dus drie maal 5. De U is de 21ste, dus 3 maal 7 en de X is de 24-ste, dus 3 maal 8. Alles tezamen is dit 78. Welnu zegt hij dan, 78 is een weldadig getal. Waar hjj dat vandaan haalt laat hjj aan de lezer over. Vervolgens vraagt hij aan iedereen, welwillend te aanvaarden, dat het cijfer 3 dat telkens terugkomt, het teken van het licht is in het zonnestel sel. Enzovoorts. Zelfs de stof verkondigt de glorie van de godheid van Roux, althans volgens de beweringen van hem zelf. Hij zegt bijvoorbeeld het volgende: „Lis le signe de mon nom et dis moi; si je ne suis pas pour toi". (Lees het teken va nmijn naam en zeg mij of ik niet voor u ben) l'R klinkt in het Frans als l'AIR is Lucht. l'O klinkt in het Frans als l'EAU is water. l'UX klinkt in het Frans als LUX, welk woord latijn is en licht betekent. Iemand die ik dit te lezen gaf zei mij: „Die man heeft zijn hersens onder steboven in zijn hoofd liggen. Erger wordt het als Roux de conse quenties trekt uit zijn leer en zijn be ruchte raadgevingen de wereld instuurt. De ziel is niei onsterfelijk, beweert hij, natuurlijk behalve die van Roux zelf en die van de andere getuigen van de Christus van Montfavet. Een hel be staat er niet. want alle onnuttige ele menten, en dat zijn behalve de getui gen, alle mensen en dingen, verdwij nen weer in het niet. Deze aarde is een ongeluksoord en zal binnenkort weer verdwijnen. De eerste conclusie is dus, dat er voor dit leven niets mag worden gedaan om het op een buiten gewone wijze in stand te houden, bijge volg: als er ziekte is, mag men niets doen om deze te genezen, want het gaat niet om het lichaam, maar om de ziel. Alles wat men aan het zieke lichaam doet schaadt de ziel. De tussenkomst van een dokter inroepen bij een zieke is uit den boze en bederft de ziel. Drie kinderen zijn aan de verderfe lijkheid van deze leer gestorven. De voorzitter van de secte van de Getui gen van Christus, in Parijs Claude Pel- lissier, verklaarde onlangs: „Indien de getuigen van Christus de bijstand van een medicus weigeren, dan is dat, om dat zij de reden van het verblijf der mensen kennen en ook de wetten die hier op aarde het leven regelen. De ziekte is 'n waarschuwing aan de mens dat hij niet getrouw is geweest aan de ze wetten. Om weer gezond te worden, moet men weer de rechte weg bewan delen. De genezing geschiedt door de handoplegging van de getuigen van Christus en door op hen de wet van de liefde toe te passen." Nu zou men kunnen vragen welk kwaad dan de drie onschuldige kinderen Payant, Debray en Danemont hebben gedaan, maar dat is schijnbaar niet aan de orde. Met verbazing denkt men dan dat zo iets in onze dagen mogelijk is, bij een volk dat vroeger, nog geen honderd jaar geleden, als de allerchristelijkste natie werd bestempeld. Een schrijnend heimwee naar vaste normen van leven en christendom heeft zich hier voor de zoveelste keer verraden. Iemand zei me een dezer dagen: „Als je dergelijk monsterachtig be drog van nabij bekijkt dan schijnt daardoor het grote bedrog van een hele eeuw door. Je mag het-Roux kwa lijk nemen of niet; de grote verant woordelijken zijn de verkondigers van het grote bedrog van een kleine eeuw geleden, die ons de ware Godsdienst hebben ontstolen. Dit feit is een wraakneming die op hun geweten terugvalt". Die dit zei was geen man van geloof en zeker geen practi- serend katholiek, maar iemand die Fransman was in hart en nieren en het grote zeer van zijn volk zuiver aanvoelt. De H. Pastoor van Ars zeide eens: „Laat een parochie gedurende tien jaar zonder priester, men zal er de dieren aanbidden". De feiten maken het elke dag waar. De grote wonde van Frankrijk is zijn gebrek aan priesters en dit opent de poort voor tovenaars en bedriegers. Men zie ons blad van 13 Novem ber ji. (Van onze correspondent) Een zestienjarig meisje uit Rosmalen is ter hoogte van de Dungense brug aan de Zuid-Willemsvaart door een truck met oplegger aangereden. Zij werd zo ernstig gewond, dat zij nog tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Den Bosch is overleden. De Katholieke Kinderuitzending in het bisdom Haarlem laat een noodkreet horen. Het Prinses-Marijke-Kleuter- huis te Zeist staat op het punt failliet te gaan. Daarom is met toestemming van de minister, en de bijzondere aan beveling van Z. H. E. mgr. Huibers een loterij op touw gezet, om uit Ce financiële moeilijkheden te komen. Ook verschillende pastoors hebben hun volledige medewerking toegezegd, om deze loterij te doen slagen. Er hangt ook te veel van af. Een massale actie is daarom op touw gezet, om deze lo terij, die bijna als een bliksemloterij beschouwd kan worden, volledig te doen slagen. Wat gaat er n.l. gebeu ren? Zondag 21 November zullen aan ver schillende kerken in het bisdom loten verkocht worden. Zaterdag 27 Novem ber is de officiële trekking. De hoofd prijs is een huis. De officiële trekkingslijst zal met toe stemming van de pastoors opgehangen worden in de portalen van de kerken. De Katholieke Kinderuitzending re kent er op, dat de Katholieken in het Bisdom Haarlem zullen laten zien, wat zij voor hun kleuters over hebben. Alle loten moeten weg. Verloofden, eng-behuisden, grijpt Uw kans op een eigen huis, koopt een lot. U helpt Uzelf en ook het zwakke kind. Een deputatie van twaalf personen, gekozen uit de 100 vluchtelingen, die zich ia Nederland konden vestigen dank zij de „Ton voor Triëst"-actie, is Vrij dag ruim anderhalf uur de gast ge weest van H. K. H. prinses Willhelmi- na op „Het Loo". Zoals men zich zal herinneren heeft H, K. H. vorig jaar Kerstmis de mensen in de vluchtelingenkampen te Triëst verrast met kerstpakketten en het trof wel buitengewoon, dat zich bij de de putatie twee vluchtelingen bevonden, die de gecalligrafeerde dankbetuiging hadden gestuurd als blijk van grote waardering, voor deze koninklijke ges te. De prinses had deze dankbetuiging meegenomen naar de groene salons, waar de ontvangst plaats had. Zij had tevens de prachtige ets meegebracht, welke een der vluchtelingen had ge maakt voor H. K. H. en het gedenk boek met foto's, dat zij eveneens had mogen ontvangen. Prinses Wilhelmina toonde zich uiter mate gelukkig, dat zij eens persoonlijk contact mocht hebben met deze men sen en de vluchtelingen op hun beurt waren opgetogen over het gastvrije ont haal en over het feit, dat zij nu weer in vrijheid konden leven en werken. Het was natuurlijk uitermate moei lijk, om een vlot gesprek te voeren met deze mensen, die de talen van de Balkanlanden spreken, maar gelukkig bevond zich onder hen de 24-jarige Maria Popov, die de moderne talen en zelfs een beetje Nederlands sprak, zo dat de prinses zich met haar hulp met haar gasten kon onderhouden. Het onderhoud werd voorts bijge woond door ds. J. A. van Nieuwen- huyzen en drs. O. W Heldring, resp. voorzitter en secretaris van de „Ton voor Triëst"-actie. Bij de uitgever Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage is thans wederom verschenen het bekende jaarboekje „Parlement en Kiezer" (1954-1955), dat, evenals vorige jaren, werd ra- mengesteld door de heer F. K. van Iterson. Het bevat ee schat van gegevens betreffende inrichting, sa menstelling en werkwijze van onze regering en volksvertegenwoordiging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5