Radio-Moskou kondigt drastische aan Kremlin stuurt overbodige ambtenaren de laan uit „Opgezwollen bureaucratie gaat naar fabrieken en boerderijen Alg Gratie voor honderden gevangenen in Hongarije West-Duitse politie op zoek naar blonde Carl Hebben Uw dochters goed opgepast?'' Dominici beschuldigt 18-jarige kleinzoon in bedekte termen Beroep op de vrye wereld Maatregelen tegen onderduikers er Hiss wordt vrijgelaten Poging om ruimere steun te krijgen voor het rode regiem? Naguib niet voor de rechtbank Honderdduizend op no. 9870 HOTELHOUDER TE MILL BIJ VECHTPARTIJ GEDOOD Drie inbraken O Ito Strasser eerst naar Zwitserland Het weer OPLOSSING IN ZICHT? pfïillf I Nieuw verhoor? Op Soedanees versoek Ook in Oost-Duitsland Staatsloterij ONDER AUTO GEDOOD Onrustige nacht in O.-Brabant Vijf dagen gevangenis straf voor Argentijnse priesters PRINS BERNHARD VERKOOPT WIJN Nederlands kampioen pijproken Mist in het Noorden legt verkeer lam Vorst zwaait weer af WOLLEN JUMPERS - VESTEN MAANDAG 22 NOVEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26150 De Russische regering heeft bekend gemaakt dat er drastische maatregelen zullen worden genomen om een einde te maken aan de „opgezwollen bureau cratie". Duizenden overbodig geachte ambtenaren zullen te werk worden ge steld op de staatsboerderijen, ook in de nieuw-ontgonnen gebieden, in het Noor den, in Siberië, in de Oeral en in het De vroegere ambtenaar van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken Aiger Hiss zal Zaterdag a.s. op vrjje voeten worden gesteld. Hiss, wiens veroordeling wegens mein eed in 1950 veel stof deed opwaaien, zit gevangen te Lewisburg, in Pennsylva nia. Hiss is in 1950 tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld, daar hjj voor een Congrescommissie had volgehou den geen geheime stukken van het de partement van Buitenlandse Zaken aan de communisten te hebben doorgege ven. De voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis, Velde, heeft eerder mede gedeeld, dat als Hiss wordt vrijgela ten, hij misschien weer voor een ver hoor zal worden opgeroepen. Indien Hiss weer ontkent, zal hij andermaal wegens meineed vervolgd kunnen worden. Verre Oosten. Deze bekendmaking, die door radio Moskou en de Pravda wereld kundig is gemaakt, kondigt de grootste aanval aan die tot nog toe is onder nomen op de topzware Russische amb tenarij, die al zo dikwijls voor een grote plaag werd uitgekreten. De bekendma king maakt gewag van vele tekortko mingen in het ambtelijk apparaat. Het is tot een gewoonte geworden, niet zozeer de aandacht te richten op de con crete en levende taak van het organise ren van de werkende massa's, als wel het opstellen van talrijke directieven, resoluties, verwijzingen, brieven en re keningen, aldus radio Moskou. Dit leidde tot „verwarring, bureaucratisch getreu zel en onverantwoordelijk gedoe". Om een einde te maken aan de pro ductie van de papierlawine zouden de communistische partij en de Russische regering belangrijke maatregelen treffen die neerkomen op een bureaucraten- zuivering, aldus de Russische radio Vele milliarden roebels zouden door dit in grijpen worden bespaard. Radio Moskou kondigde aan dat er tegen zou worden gewaakt dat ambte naren van het ene administratieve ap paraat naar het andere zouden worden overgeheveld om de zuivering te ont lopen. Ze moeten rechtstreeks worden tewerkgesteld bij de productie. Hier toe zou de overtollige ambtenaar wor den omringd door de zorgen van rege ring en partij, die er op zullen toezien dat hij inderdaad zo nuttig mogelijk aan de slag kan gaan. Ambtenaren die naar ondernemingen, staatsboerderijen en tractorstations wor den overgeplaatst zullen twee maanden salaris ontvangen ais pleister op de wonde. Werkers die naar staatsboerde- Het Hongaarse persbureau heeft be kend gemaakt, dat op voorstel van de minister van justitie, Erik Molnar, gratie is verleend aan Anna Kethly, een socialistisch leidster van interna tionale bekendheid. In Mei j.l. was van de zijde van Hongaarse vluchtelingen gemeld, dat zij tot twaalf jaar gevange nisstraf was veroordeeld. Volgens het Hongaarse persbureau is haar thans de rest van deze straf kwijtgescholden. De 65-jarige mevrouw Kethly, wier vrijlating dicht volgt op die van het Amerikaanse echtpaar Noel en Herta Field, is in 1948 afgetreden als vice- voorzitter van het Hongaarse parle ment, toen de socialistische partij een fusie aanging ..iet de communisten. Het volgende jaar werd zij in hechtenis genomen. Tijdens de Duitse bezetting wist zij zich "oor de Gestapo te ver bergen in een Slowaaks dorp. Zij was het enige lid van het dagelijks bestuur, der socialistische partij, da: werd her kozen, nadat Hongarije door de Russen was bevrijd. Lange tijd stond zij be kend als een gematigd socialist, die ge- De Soedanese delegatie, die onder leiding van de minister voor openbare Werken Sayyed Mohammed Noer el Din naar Cairo is gekomen, heeft be kendgemaakt, dat zij met de Egypti sche regering is overeengekomen, dat ex-president Mohammed Naguib niet voor het gerecht zal worden gedaagd. Egyptische Revolutionnaire Raad voert thans besprekingen met oud-mi- Jiister Loefty el Sayyed over de moge- Jjikheid om hem tot president van de Egyptische republiek te benoemen. -Tevens heeft de Raad de Brits- Egyptische overeenkomst over de eva- cbatie van het Suez-kanaal geratifi ceerd. Naar verluidt zou een van de 'edenen voor het afzetten van Naguib 8,jn geweest, dat hij het met deze over eenkomst niet eens was. Vandaag begint het proces tegen de HPPerste Gids van de Broederschap, dierfSan el Hodeiby. Hij wordt beschul- wS,v® het voorbereiden van een ge- staaljA g.e omverwerping van het be- een r.égime en van de vorming van Ichulrt1^?lm leger. In de acte van be- Hodeih-f wordt al de doodstraf tegen Hodeiby geeist. (AFP-Reuter) loofde in banden zowel met Oost als met West. Volgens te Wenen ontvangen berich ten uit gewoonlijk betrouwbare kringen in Boedapest heeft de Hongaarse rege ring honderden personen in vrijheid gesteld. Waarnemers zien in deze vrij latingen, gepaard gaande met verkla ringen over „ongerechtvaardigde ar restaties", een poging om een ruimere steun te winnen voor het communisti sche regiem, dat zich ziet geplaatst voor een groeiende economische crisis. Velen van de in vrijheid gestelden waren gevangen gezet in verband met het in September 1949 gevoerde proces tegen de oud-minister van binnenlandse zaken Laszlo Rajk, die op beschuldiging van verraad en spionnage werd terecht gesteld. (Reuter) rjjen gestuurd zullen worden in de nieuw-ontgonnen gebieden die op grote afstand gelegen zijn krijgen een extraatje van drie maanden salaris. Er zullen op grote schaal omscholingscur sussen worden georganiseerd. De onge schoolde bureaucraten moeten tijdens een oefentijd van drie maanden tonen te hebben geleerd hoe door werken aan de kost te komen die drie maanden zullen ze dan nog hun oude salaris blij ven toucheren. „Neues Deutschland", het voornaamste blad van de Oost-Duitse communisti sche partij, heeft gisteren scherpe cri- tiek geleverd op bureaucratie in de Oost-Duitse staat, vooral in het minis terie van Landbouw. Er worden te veel instructies uitgegeven en vergade ringen gehouden, aldus het blad. Be langrijk werk werd daardoor onder een vloed van papieren en gepraat bedol ven. (UP-Reuter) Op lot 9870 van de 525ste staatsloterij, 5e lijst, 4e klasse, is de prijs van 100.000.- gevallen. Serie A van dit lot is verkocht door de collectrice mevr. M. Kevenaar te Tilburg. Het lot is in twintigjes verkocht aan twin tig verschillende personen. Serie B is in kleine coupures verkocht door de dames Passtoors te Arnhem. Serie C is in Amsterdam verkocht, dcor de collectrice mevrouw H. Vlot-van Lonk- huijzen, in een kwart, vier tientjes en ze ven twintigjes. Het kwart lot is gekocht ten behoeve van een clubje, de tientjes en twintigjes werden „uit de hand ver kocht". Serie D is door mej. P. Willems uit Tiel in verscheidene kleine coupures verkocht. Twee tientjes gingen naar een in Bever wijk wonende bevriende relatie van de collectrice, een tientje is door een inwo ner van Ophemert gekocht, drie tientjes en drie twintigjes werden door zes ver schillende personen uit Tiel afgenomen en een kwart werd aangekocht door een lo terijclub in Gel.dermalsen. Zaterdagmiddag is op de Wal te Eind hoven de twaalfjarige H. v. D. uit Aalst, die op de fiets reed, onder een hem achterop komende vrachtauto met aanhangwagen gevallen. Hij kreeg het achterwiel over het hoofd en was op slag dood. De West-Duitse politie heeft in Keulen een speciaal centrum opgericht voor de strijd tegen de auto-bandieten. Uit de talloze signalementen, die van de gangster zijn opgetekend, meent zij te kunnen afleiden, dat in de meeste gevallen een lange jongeman met blond krulhaar in het spel is. Zij vermoedt, dat dit signalement klopt met dat van Carl Edel, een zeer gezocht man, die al lang wegens diefstal te boek staat. Edel is eigenlijk meubelmaker van zijn vak, doch hij is ook een tijdlang politieman geweest en heeft daarom alle kans gehad om zich meester te maken van de politie-uniformen, waarmee bij de laatste overvallen werd geopereerd. Hij woonde het laatst in Aken, is eind October naar Keulen vertrokken en kort daarna zijn de eerste gang sterstreken in deze buurt begonnen. Alles speurt nu naar Carl Edel en zijn signalement is slechts aan weinigen in de bondsrepubliek niet bekend. De man is echter nog altijd niet in de mazen van het steeds dichter ge trokken politienet gelopen. Voor zijn ar restatie is thans een prijs uitgeloofd van 20.009 mark. Het bedrag wordt regel matig verhoogd door organisaties, die menen een duit in het zakje te moeten doen ten behoeve van de geplaagde au tomobilisten. Het brutaalste stukje, dat de auto bandieten tot dusver hebben uitgehaald, wordt ui* Düsseldorf gemeld. Een paar jongelui reden met een blauwe Ford bij avond naar een benzinestation midden in de stad en maakten na het tanken met de dienstdoende chef het ge bruikelijke praatje over de onveiligheid op de weg. Toen de chef de rekening uitschreef, greèp een van de klanten een autobatterij, sloeg de chef daarmee bewusteloos en graaide een bedrag van 500 mark uit de kas. Dat het niet meer was, was alleen te danken aan het feit, dat bij de slag ook de lamp getroffen werd, zodat de rovers hun buit-in het donker moesten opstrijken. Een waker van de nabijgele gen parkeerplaats had het geraas wel gehoord, maar hij werd door een paar dronken mannen afgeleid en pas toen de blauwe Ford een veilig eind uit de buurt was, vond hij de bewusteloze chef. De stemming is met dat al zo ner veus geworden, dat de politie overstelpt wordt met eindeloze reeksen van aan giften van verdachte automobilisten. In de meeste gevallen blijkt bij het on derzoek, dat de aanmelders spoken, ge zien hebben. In Wuppertal heeft zulk een mis verstand tot een formele kloppartij ge leid. Daar meende een dappere auto mobilist, dat een bandiet hem op ver dachte wijze gepasseerd was en aan stalten maakte hem de weg af te snij den. De man was niet van gisteren, passeerde op zijn beurt de verdachte en dwong hem te stoppen. Daarop De (Van onze correspondent) opwindende gebeurtenissen die West-Duitsland De Amerikaanse oud-president Herbert u Amerikaanse een bezoek van °?Ver 13 V°ST bondsrepubliek vertrokkc g6n a?n van W viii„. .verlr°kken aan» boord hower. Ho4eUrlgza?Lr^nde^ EiS6n" in Bonn. Berlijn en TUbiS* V°6r€n Verenigde Staten De maatschappiji die New York voorziet van gas en elec- tnciteit, de „Consolidated Edison" is van plan een aantal electriciteitscentra- les te bouwen, die worden aangedreven aoor atoomenergie De bouw zal ver moedelijk vijf jaar duren. zich in de nacht van Zaterdag op Zon dag in Oost-Brabant hebben voorge daan hebben de onrust die na de roof moord in Ravenstein gewekt is nog ver groot. In Mill werd in de bewuste nacht te ongeveer drie uur de 45-jarige hotelhou der Louis van Dooren met een zwaar voorwerp de schedel ingeslagen tijdens een vechtpartij voor zijn zaak. Een groep van vijf personen, voor het merendeel familie van het slachtoffer, wilde in be schonken toestand tussen twee en drie uur nog toegang tot het hotel Erica verkrijgen. Toen hun dit door Van Doo ren geweigerd werd, sloegen zij de rui ten in, waarop de hotelhouder naar bui ten kwam. Hij geraakte in gevecht en kreeg vermoedelijk met een hamer een slag op het hoofd. De politie vond hem met ingeslagen schedel op het bordes. Kort daarna is hij in het. St. Canisius- ziekenhuis te Nijmegen overleden. Omdat er reeds lang een felle vete heerste tussen het slachtoffer en de fa milie van zijn gescheiden vrouw stelde Twee katholieke geestelijken, die Dins dag te Cordoba door de Argentijnse po litie waren gearresteerd, zijn tot vijf dagen gevangenisstraf veroordeeld „we gens het verstoren van de openbare orde". de politie in deze kringen een onderzoek in, wat er toe leidde dat dezelfde nacht vijf personen gearresteerd werden. Het zijn het echtpaar F. uit Boxmeer en het echtpaar K. uit Vierlingsbeek. Ook werd "bij het echtpaar F. een Duitser gearresteerd, die eveneens in de vecht partij betrokken is geweest. Wie de dode lijke klap heeft toegebracht is nog niet bekend. In dezelfde nacht is in Veghel inge broken bij de juweliersfirma Van Hout. Hier werd de winkelruit ingeslagen, waarna voor een bedrag van ruim 6000 aan uurwerken ontvreemd werd. De politie beschikt over het signalement van een persoon die zich rond het mo ment van de inbraak, ongeveer twee uur, verdacht bij de winkel heeft opge houden. In Wanroy is Zaterdagavond een po ging tot diefstal gedaan bij de handelaar in landbouwmachines W. v. Gemert. Een insluiper, die tot de bovenverdie- ding doorgedrongen was, werd echter gestoord door de komst van de vrouw des huizes. De onbekende ontsnapte door van een platje te springen dat hij via een deur in de slaapkamer berei ken kon. Tenslotte werden, eveneens te onge veer twee uur in de nacht van Zater dag op Zondag, in Mierlo-Hout de inwo ners M. en S. gearresteerd, toen zij uit een hooimijt de buit kwamen ophalen die zij in de nacht van Vrijdag op Za terdag bij kapper v. d. Voort gestolen hadden. Het waren rookwaren en scheerartikelen tot een bedrag van on geveer duizend gulden. De politie had zich bij de hooimijt opgesteld en ver raste de misdadigers. Een van hen, S., poogde nog te ontsnappen en werd door de politie tot tweemaal toe in het been geschoten Hij is naar het ziekenhuis in Helmond overgebracht. werd hij prompt zelf voor autobandiet versleten en er zijn harde slagen ge vallen. Voordien had de politie van Wupper tal in een hoofdstraat van de stad al een paar Italiaanse textielhandelaren voor een lynchpartij door een woeden de volksmenigte móeten bewaren. Zij waren als gangsters gesignaleerd doch bleken met de opererende bende niets uitstaande te hebben. (ANP) Sint Nicolaas is de patroon van Amsterdam en het is dus begrijpelijk, dat hij als in zijn stad. Op de Prins Hendrikkade stapte de heilige man aan land, vlak de begroeting besteeg hij zijn schimmel voor de tocht nergens zo luisterrijk zijn intocht viert voor de aan hem toegewijde kerk, en na door de stad. Bij zijn aankomst in Amsterdam begroet Sint Nicolaas H. M. de Koningin en de prinsessen Margriet en Marijke, die ter begroeting aan de Prins Hen drikkade waren. Boven prinses Margriet uit is Trugve Lie, de oud-secretaris generaal der Verenigde Naties, die ook al van zijn belangstelling blijk gaf, nog juist te zien. Gaston Dominici, de 77-jarige Franse boer, die er van beschuldigd wordt het gezin Drummonds te hebben vermoord, heeft op de vierde dag van het proces verklaard, dat zijn zoon Clovis hem van de drievoudige moord heeft be schuldigd om een ander familielid te dekken. En in bedekte termen gaf hij te kennen, dat volgens hem dat andere familielid wel eens zijn 18-jarige klein zoon Roger Perrin kon zijn. Roger Perrin, een slagersjongen, stond vervolgens anderhalf uur in de getui genbank en sprak zichzelf, zonder daar over onthutst te geraken, herhaaldelijk tegen. Hij bekende de politie „een reeks leugens" over de moord op de Drum monds verteld te hebben. Hij zei, dat zijn tante Yvette (de echtgenote van Gaston Dominici's zoon Gustaaf) gezegd had, dat hij dit moest doen. Rechter Marcel Bousquet had Perrin gevraagd, waarom hij de politie ver teld had, dat hij op de dag van de moord brood was gaan halen bij een bakker, die reeds acht maanden dood was en melk bij een boerderij waar geen koeien waren. „Ik zeide dit zonder te weten wat ik zei", antwoordde Roger. Voor Perrin de getuigenbank verliet vroeg president Bousquet de oude Do minici of hij nog eens, en nu waar Per rin bij was, zijn beschuldigingen en be dekte toespelingen wilde herhalen. „Ze ker", antwoordde Dominici. „Zou mijn zoon Clovis mij beschuldigd hebben van de misdaad als hij niet daarmee een ander lid van de familie had willen dekken?" „Verdenkt u andere leden van de familie?", vroeg de president. „Ja", antwoordde Dominici, maar hij wilde geen namen noemen. (UP-Reuter-AFP) Dr. Otto Strasser, die krachtens een uitspraak van een Duits Hof de Duitse nationaliteit Leeft teruggekregen, heeft via zijn Zwitserse raadsman dr. Andrea Pozzy de Besta, een visum voor Zwit serland aangevraagd. Strasser, die op het ogenblik in Nieuw Schotland woont, heeft aan persverte genwoordigers verklaard, dat hij zich tegen het einde van het jaar bij zijn gezin in Zwitserland hoopt te voegen. Hij heeft zijn 22-jarige dochter en een 19-jarige zoon die in Bazel wonen, niet gezien sedert 1939. Prins Bernhard heeft in het weekein de een bezoek aan Beaune (Fr.) ge bracht, waar hij de jaarlijkse liefdadig heidsverkoping van de beste wijnsoor ten, afkomstig van de landerijen van de beroemde „Hospices de Beaune" leidde. Het vliegtuig, waarmee de Prins de reis maakte, kon tengevolge van een dichte mist niet op het vliegveld van Dijon landen en moest uitwijken naar de basis bij ^ïxauil. Op het nationale pijprokersconcours te 's-Gravenhage is Zondag het Nederlands kampioenschap 1954 gewonnen door de heer R. Friedrichs uit Den Haag. Hij rookte 3,3 gram tabak in 102 minuten. De vorige kampioen, de heer Van Bom mel, deed er 94 minuten oveT. In verschillende delen van het Noor den des lands heeft een zware mist het verkeer lamgelegd. Enkele busdiensten in Groningen en Friesland onder vonden aanzienlijke vertraging. Auto's moesten zeer langzaam rijden. De veer dienst naar Schiermonnikoog was aan zienlijk verlaat. Persoonlijke ongelukken deden zich, voor zover bekend, - t voor.- (Van onze weerkundige medewerker) Het afgelopen weekeinde hebben wij kennis gemaakt met de voor de deur staande winter. Met uitzondering van een kleine streek vlak aan de zee, heeft het in ons land overal gevroren. In het Zuiden en Oosten van ons land gister nacht zelfs 4 graden. Ook overdag kwam de temperatuur gisteren in het Noorden en in het öosten van ons land maar even boven het vriespunt. Het hogedrukgeoied boven Rusland trekt zich weer naar de Oeral terug. De barometer is hierdoor gisteren en ook in de afgelopen nacht regelmatig gaan dalen. Boven de oceaan komen actieve depressies voor, waarvan een regenfront over Engeland naar het Oosten trekt. De Zuidoostenwind zal evenals de be wolking in kracht toenemen. Komende nacht zal de vorst dan ook maar van weinig of geen betekenis meer zijn. De kans op enige regen en zachter weer met naar Zuidwestelijke richting draaiende wind is komende dagen groot. WÜ hebben Zaterdag een drama tische oproep vermeld van een Vietnamese priester, pater Khue, die voor de katholieken van Noord- Vietnam het recht opeist zelf hun woonplaats te kiezen, zoals in het ac- coord van Genève bepaald was. De communistische regering van de Viet Minh heeft dit accoord geschonden door de landwegen, die naar het niet-com- munistische Zuiden voeren, af te slui ten. Slechts een deel der vluchtelingen ontkomt per prauw over zee. Van deze perfide woordbreuk zijn duizenden katholieken het slachtoffer geworden. Pater Khue heeft niet ge wacht, tot hij voor de rechten van de mens en de zaak van het geloof kon getuigen binnen de vier muren van een communistische gevangenis. Hij zou dit lot nog enige jaren kunnen zijn ontlo pen. Toen hij een verslaggever van de Figaro ontmoette, heeft hij van de ge legenheid gebruik gemaakt. Hij wist, dat de Vietminh hem deze oproep aan de mensheid niet zal vergeven. Hij is kortweg een held. Is hij een martelaar? Men kan de rechten van de mens zien als een ob ject van politiek en zelfs de belangen van een missiegebied als een aards be lang. Als echter de daad van pater Khue een politieke daad was, dan blij.t al leen, van welke vitale betekenis de po litiek is voor de hoogste waarden van de mens. Het is verschrikkelijk belang rijk, of een accoord ais dat van Genève met habituele woordbrekers wordt ge sloten en of er ergens een grenslijn op een kaart wordt getrokken, waardoor ruillioenen mensen worden uitgeleverd. Maar even belangrijk is het wat daar aan is voorafgegaan aan verzuim, kort zichtigheid en egoïsme. Het gaat in de politiek niet om kleinigheden. Soms be seft men op het ogenblik zelf niet wat de gevolgen zullen zijn. Als later ech ter de gevolgen zich aandienen, wil de wereld dan althans luisteren naar de kreten van de onschuldige slachtoffers? Of is de oproep van pater Khue ge doemd» weg te sterven, omdat de mens heid verleerd heeft zich te schamen? Aaverteiitie (tot Dinsdagavond) Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk, in hoofdzaak in het Wes ten van het land, wat lichte regen. Geleidelijk oplopende temperatuur, maar in het Noorden en Noordoosten nog temperaturen om het vriespunt. Matige tot krachtige Zuidelijke wind. Zon: 8.12-16.40. Maan: 6.17-15.12. BUREAU SMEDESTRAAI 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk. Breestraat 121, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuwariklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W Severlr». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEE 28 cents pet millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1