VISHINSKY na hartaanval in New York overleden Van Kleffens: Sovjet-Unie heeft groot dienaar verloren Morgen schoolstaking in België Protest tegen beleid van Collard Indonesië antwoordt op Nederlandse nota TEGEN OPHEFFING VAN DE MINIMUM-BROODPRIJS In de toekomst twee soorten melk Dienstknecht van het Kremlin FA MA ORR BEGRAFENIS IN MOSKOU Verbazing over gevolgde procedure bij overhandiging van protest Nieuwe Tongen 1953 en 1954 Bakkerij stichting: Ons brood is het goedkoopste van geheel Europa Gebrek aan kwartjes Het weer mm DINSDAG 23 NOVEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26151 ips §11 Pools adviseur bij Verenigde Naties hartaanval m h Infiltratie in Nieuw-Guinea krijgt Voor emigranten Polis voor retourvlucht naar Nederland Anderhalf millioen voor de vluchtelingen Regering acht verhoging van het vetgehalte niet noodzakelijk Sjah van Perzië naar Verenigde Staten en Europa BOM VAN 500 KG. GEVONDEN Weer peren naar België Nieuwe motorbrandstof ontwikkeld in Wenen Teddy gevoerde windjackets BUREAU SMEDESTRAA1 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Adverfcnties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 14Ï480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 1/1, tel. 4790 Bi kantoor en Red. Umulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENIIEÏARIEF 28 cent» per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.15 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544 Gistermiddag om half vier Nederlandse tijd is de leider van de Sovjet- Russische delegatie naar de Algemene Vergadering der Verenigde Naties en eerste onder-minister van buitenlandse zaken der Sovjet-Unie, Andrei Vishinsky, op het bureau van de delegatie aan de Park Avenue te New York overleden. Als zijn doodsoorzaak Wordt hartverlamming opgegeven. Hij was juist van plan zich naar het gebouw van de V.N. te begeven om de rede van Mendès-France te beluisteren. Vishinsky is 71 jaar geworden. Het nieuws van zijn overlijden werd in de Algemene Vergadering meegedeeld door de voorzitter, onze landgenoot mr. E. N. van Kleffens. De vergaderingen wer den onmiddellijk geschorst om de afgevaardigden de gelegenheid te geven aan de delegatie van de Sovjet-Unie hun deelneming te betuigen. Giste'r- avond is de Algemene Vergadering in plenaire zitting bijeen gekomen om Vishinsky te herdenken. „Niemand," zo zeide mr. Van Kleffens, „die de gelegenheid heeft gehad hem in het debat te horen, en niemand, die de ge legenheid heeft gehad deel te nemen aan een debat met hem, zal ooit zijn vaardige geest vergeten, zijn buitengewone persoonlijkheid, zijn uitzonder lijke gaven van dialectiek. De Sovjet-Unie heeft een groot dienaar van de publieke zaak verloren." Het Russische persbureau Tass maak te de inhoud bekend van een commu niqué van het centrale comité van de communistische partij, waarin o.m. ge zegd wordt, dat het comité en de mi nisterraad hebben besloten het stoffe lijk overschot van Vishinsky naar Mos kou te laten overbrengen. Voor het re gelen van de begrafenisplechtigheden is een regeringscommissie in het leven ge roepen onder leiding van vice-premier Pervoechin. De commissie telt vier le den en onder hen bevindt zich de on der-minister van buitenlandse zaken, Gromyko. In totaal waren er tot dusver vijf onder-ministers van buitenlandse za ken. Behalve Vishinsky en Gromyko waren dat Malik, Zorin en Koetnet- sov. Koetnetsov is afkomstig uit de vakorganisaties, heeft veel in het bui- Andrei Vishinsky, de gisteren overle- tenland gereisd en komt volgens ve- den Russische afgevaardigde hij de Verenigde Naties en oud-minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet- Unie. maakte hij deel uit van de Mensjewiki, een groepering in de sociaal-democra tische partij, die het later tegen de Bolsjewiki moest afleggen. Vishinsky trad echter pas in 1920 tot de commu nistische party toe. In 1923 werd hy pro cureur-generaal te Moskou, maar twee jaar later gaf men hem een hoogle- raarsfuncie. In 1928 werd hy president van het Hooggerechtshof en van 1931 Vishinsky by de Verenigde Naties. Vishinsky is op 9 December 1883 in Odessa geboren. Hij studeerde rechten in Kiev en begaf zich al spoedig in de politiek. By de „generale repetitie van de revolutie" in 1905 was hij lid van de Sovjet van Bakoe. Daar huwde hij de onderwijzeres Kapitonina Isodo- rovna. Hun enige dochter, Zinaida, koos later ook de rechtenstudie en was enige tijd lectrice aan de universiteit van Moskou. Eind 1914 was Vishinsky een bekend advocaat in Moskou. In die tyd (Van onze Belgische correspondent) Brussel, Maandagavond Morgen zullen talrijke katholieke leer krachten in België in staking gaan als protest tegen de schoolpolitiek van de minister van onderwijs, de socialist Collard. Deze staking vormt een onder deel van een protestactie, georgani seerd door het Algemeen Christelijk Vakverbond. In vele steden zullen pro testbetogingen worden gehouden. De katholieke bladen hebben een campagne gevoerd om de christelijke ouders er toe aan te zetten hun kinderen morgen niet naar school te sturen. De regering heeft namelijk in haar begroting aan gekondigd, dat de subsidies van het bijzonder middelbaar en technisch on derwijs met twintig procent zullen wor den besnoeid. Tezelfdertijd stelt zij een salarisverhoging voor de leerkrachten by het openbaar onderwijs in het voor- Uitzicht. De vorige katholieke minister van onderwijs, Harmei, onthulde verleden week in de Kamer dat de katholieke middelbare scholen tot dusver tever geefs hebben gewacht op sommige reeds by de wet vastgelegde toelagen. De protestactie wordt volledig gedekt door de Belgische bisschoppen. In een onlangs gehouden toespraak liet de bisschop van Brugge, mgr. De Smedt, zich als volgt over de zaak uit: „De bisschop, aldus mgr. De Smedt, is gewoon te zeggen aan de mensen dat zy braaf moeten zyn, dat hoort by zyn beroep. Maar er werd hem nooit opgedragen te zeggen dat de men sen té braaf moeten zyn en hun rechten met voeten moeten laten treden." De regering heeft vanwege de actie der oppositie reeds moeten inbinden by het willekeurig afwijzen van leraren, die in het bezit zyn van een diploma afgegeven door een katholieke instel ling. De vraag is of zy het zal laten aankomen op een echte schoolstrijd, zoals die welke in de jaren tachtig werd gevoerd door een liberale rege ring, die er tenslotte het leven by inschoot. tot 1938 verwierf hy in de hele wereld bekendheid, nu opnieuw als „openbaar aanklager" en wel in de grote zuive ringsprocessen, speciaal die van 1936 tot 1938. In 1937 werd Vishinsky opgenomen in de Opperste Sovjet en hy bracht het tot vice-voorzitter van de Raad van Volkscommissarissen. Tijdens de twee de wereldoorlog bewoog hij zich op het terrein van de buitenlandse politiek en hy woonde een groot aantal belangrijke conferenties by, benevens het proces van Neurenberg. In het voorjaar van 1949 volgde hij Molotov op als minister van buitenland se zaken. Op 7 Maart 1953, daags na het bekend worden van de dood van Stalin, toen Vishinsky de Algemene Vergadering van de V.N. in New York bijwoonde, maakte radio Moskou be kend, dat in de nieuwe regering onder Malenkov de portefeuille van buiten landse zaken weer door Molotov be heerd zou worden. Vishinsky werd nu onder-minister van buitenlandse zaken en permanent afgevaardigde by de Verenigde Naties, maar hij maakte geen deel meer uit van het presidium van de communistische party. Men verwacht daarom van zijn overlyden geen belang rijke wijzigingen in de Russische bui tenlandse politiek. (AFP-Reuter-UP). II 1 glpppapip Het Indonesische ministerié van Bui tenlandse Zaken heeft geantwoord op de Nederlandse nota van 6 November, waarin Indonesië wordt beschuldigd van infiltratie door het Indonesische le ger van Ambon uit in Irian Barat, aldus een mededeling van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. Hierin wordt het volgende gezegd: „In tegenstelling tot de gebruikelijke proce dure, dat een nota van het Hoge Com missariaat door de verantwoordelijke ambtenaar van liet Hoge Commissariaat wordt overhandigd aan de verantwoor delijke ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken, is het minis terie ten zeerste verbaasd, dat de pro testnota van de Hoge Commissaris van 6 November overhandigd is door een lagere ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Aangezien een nota gewoonlijk overhandigd wordt door een diplomatieke, of door een consulaire vertegenwoordiger, had naar de mening van het ministerie genoemde protest nota op zijn minst overhandigd moeten worden door een ambtenaar van het Hoge Commissariaat zelf. Het ministe rie kan zich niet losmaken van de ver bazing, dat het H.C. een ordonnans stuurde om de nota aan een lagere amb tenaar van de afdeling expeditie van het ministerie van Buitenlandse Zaken te overhandigen. Door de eigenaardige wijze van overhandigen op Zaterdag 6 November, tegen sluitingstijd, gevolgd door een feestdag op 7 en een op 8 November, resp. een Zondag en de jaardag van profeet Mohammed, is ge noemde nota pas 10 November door de verantwoordelijke ambtenaar op het mi- Eén adviseur van de Poolse dele gatie by de V.N., Jan Lubacz, is gis teren op het hoofdkwartier van de V.N. te New York in elkaar gezakt als gevolg van een hartaanval, die ech ter van onschuldige aard was. Hij is naar de kliniek van de V.N. overge bracht. Een 64-jarige Amerikaanse tourist overleed, nadat hy de grote zaal van de Algemene Vergadering had verlaten, waar hij de Franse premier, Pierre Mendès-France, had horen spreken. Binnenkort zal, zoals wy reeds heb ben aangekondigd, een viertal grote ver zekeringsmaatschappijen voor adspirant- emigran,ten de gelegenheid openstellen een verzekering af te sluiten op het leven van familieleden. By overlyden van het betreffende familielid wordt een onmiddellijke terugreis per vliegtuig naar het moederland alsmede een ver blijf aldaar gedurende enige weken ge garandeerd. De eerste betaling voor de tijd van één jaar zal dienen te geschie den in Nederlandse courant, de volgende betalingen in dollars of ponden. yjv.wgt.jrHUW7,'.'{w;y.jf Twee weken na de fatale nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953, werd de bovenste foto gemaakt nabij Nieuwe Tonge, waar de dijken het tomeloze geweld van het water niet vermochten te keren.... 21 maanden later werd de onderste foto gemaakt vanaf de toren van het uit de 15de eeuw daterende kerkje Rondom staan nieuwe, moderne huizen. 168 zijn er neergezet, waaronder 16, die geschonken zijn door het Finse volk. nisterie ontvangen. De verbazing van het ministerie is des te groter, doordat het H.C. zonder voorafgaande kennis-, geving de inhoud van de nota publiceer de. Door deze eigenaardige handelwijze was de inhoud van de nota overal pu bliekelijk bekend, zonder dat het minis terie er van op de hoogte was. Wat betreft het protest is het mi nisterie doende een onderzoek in te stellen in deze materie. Op grond van deze onderzoekingen zal het ministerie te zijner tijd zijn mening bekend maken", aldus de medede ling van het Indonesische ministerie. Ernstig misverstand Naar aanleiding van deze publicatie h ?ft een woordvoerder van het Hoge Commissariaat te Djakarta het volgen de opgemerkt „De nota van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken zal uiteraard binnen zo kort mogelijke tijd officieel worden beantwoord. Voor uitlopend op dit antwoord, wordt thans volstaan met de mededeling, dat bij de indiening van de nota van de Hoge Commissaris van 6 November op geen enkele wijze is afgeweken van het ter- ..e bestaande internationale gebruik, hetwelk door he* Indonesische ministe rie van Buitenlandse Zaken zelf in zijn verkeer met de diplomatieke missies ook pleegt te worden gevolgd. Blijkbaar heerst bij het Indonesische ministerie een ernstig misverstand. In Nederland is het feit van de infiltra tie op Nieuw-Guinea op 4 November gepubliceerd. De diplomatieke nota van de H. C. van 6 November is echter noch in Nederland noch in Indonesië voor publicatie vrijgegeven. Uit de no ta van 22 November van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Za ken blijkt, dat de nota van de Hoge Commissaris diezelfde dag op het mi nisterie is ontvangen. Dat deze nota eerst vier dagen la ter een verantwoordelijk ambtenaar al daar heeft bereikt, schijnt een interne aangelegenheid van dat ministerie", al dus de woordvoerder van het Neder landse Hoge Commissariaat in Djakar ta. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft de afgelopen dagen 70.000 ont vangen. Gevoegd by de 1.501.000 die al waren binnengekomen, levert dit een totaal bedrag op van 1.571.000. Maandagmiddag heeft een zware brand gewoed in een militaire opslagplaats te Naarden. De vlammen breidden zich als gevolg van de stevige wind snel uit, doch de brandweer wist met hard werken het vuur meester te worden. In het arsenaal lagen veel goederen opgestapeld, zoals geweren, geweervet, brens, cylinders, en kledingstukken. Bovenstaande foto laat zien, hoe het houten dak in lichter laaie staat. Kort na het maken -van de foto stortte het in. (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse Bakkerijstichting heeft Maandag in Den Haag haar ernstige bezwaren doen horen tegen het besluit van de regering om de minimumprijs van het brood op te heffen. Men wijst erop, dat deze minimum prijs dient te worden onderscheiden van de in "ele bedrijfstakken voorko mende adviesprijs. De minimumprijs voor brood is slechts bedoeld als bo dem in de markt. Zij ligt drie cent beneden de geldende prijs, die is af gestemd op de kosten van het gemid delde bedrijf. Verwerpt men deze bo dem in de markt, dan dreigt er een chaos in de bedrijfstak. Alleen door dumping een wanhoopsdaad van oneconomisch werkende bedrijven kan men beneden de minimumprijs komen. De aard van het product brengt mee, dat de consument snel reageert op prijs verschillen en de structuur van het be drijf brengt mee, dat relatief kleine debietsverschuivmgen grote invloed uit oefenen op de rentabiliteit der onder nemingen. Een en ander heeft tengevolge, dat bij een prijsverlaging, ingezet door één bakker, de gehele plaatselijke bakkerij verplicht is op straffe van debietsver- mindering deze prijsverlaging te volgen. Bij een excessieve daling van de prijs kan de gehele plaatselijke bakkerij daar om langdurig grote schade worden toe gebracht. Er ontstaat dan een ongeremde brood oorlog met de mogelijkheid van overtre dingen van de warenwet e.d. De bakke rij kan het plaatselijk vaststellen van minimumprijzen, op het moment dat de omstandigheden zulks noodzakelijk zou den maken, moeilijk aanvaarden. De ze procedure kost tijd en het kwaad is dan reeds geschied. De bakkers brengen verder naar vo- De regering is in overeenstemming met de Voedingsraad van mening, dat een verhoging van het vetgehalte van de melk niet in het belang van de volksgezondheid, noodzakelijk is. Dit zou de melk belangrijk duurder maken, hetgeen juist in het belang van de volksgezondheid moet worden verme den. Dit deelt minister Mansholt aan de Tweede Kamer mede. Hierbij dient ook in het oog te wor den gehouden, dat op de consumptie- melk nog een belangrijke subsidie uit 's Rijks kas wordt verleend. Deze be draagt thans voor he+ Westen des landse 4,7 ct. en voor 't overige gebied 3,95 ct. per liter. Indien de regering zich op dit terrein geheel zou terugtrekken, d.w.z. wanneer zij de subsidie geheel zou afschaffen en het vetgehalte zou laten stijgen tot ongeveer het gemid delde van de in Nederland gewonnen melk, dan zou dit een verhoging van de prijs van de consumptiemelk met 9 a 10 ct. per liter ten gevolge heb ben, nog afgezien van de verhogingen, welke zullen moeten tot stand komen i.v.m. de kostprijsstijging van de melk voor de periode November 1954 - No vember 1955. Ten aanzien van de vermindering van het boteroverscbo* door verhoging van het vetgehalte van de consumptiemelk valt op te merken, dat, ezien de sterk wisselende productiecijfers gedu rende de loop van het jaar, daardoor niet een evenredige verlaging van be doeld overschot zou bereikt worden en dus ook het verlies daarop niet even redig zou verminderen. Met name in de winterperiode zul1 i door de verlaging van de boterproductie moei lijkheden kunnen ontstaan. Dat is dan ook één van de belangrijkste oorzaken van het meningsverschil, dat in discus sies in het bedrijfsleven over de wen selijkheid van een verhoging van het vetgehalte naar voren is gekomen. Het vetgehalte van de consumptie melk volgens van de OEEC verkregen inlichtingen bedraagt in: Denemarken 4 pet., West-Duitsland 3.6 pet.. Oosten rijk 3,7 pet., Frankrijk 3.75 pet. Het probleem van het beschikbaar stellen van twee soorten melk is thans in studie bij het bedrijfsleven. Wordt tot deze maatregel overgegaan, dan zal de consument, evenals in vorengenoemde landen, volle melk kunnen drinken, doch daarnaast de mogelijkheid behouden cok goedkope melk te betrekken, hetgeen uit een oogpunt van voedingspolitiek ge wenst moet worden geacht. Naar de mening van de minister zal de consumentensubsidie op melk van 3% pet. lager dienen te zijn dan die op r' melk van 2'pet. Hij is nog steeds van oordeel, dat gestreefd moet worden naar een geleidelijke vermindering ar de subsidie op consumptiemelk. De Sjah van Perzië en koningin Soraya zullen op 5 December naar de V.S. vliegen voor een reis van ongeveer twee maanden, waarna eveneens een bezoek aan Europa zal worden gebracht, aldus heeft het Iraanse hof bekend ge maakt. ren, dat de Nederlandse broodprijs de laagste van geheel Europa is en dat dank zy verschillende sanerende maat regelen ons brood, wanneer men het prijspeil omrekent, lager in prijs is dan voor de oorlog. Inzake de sanering wordt er op gewezen, dat er jaarlijks ongeveer honderd bedrijven afvallen. Ten bewyze van het feit, dat de broodprijs niet te hoog is, voert men ook aan, dat de coöperaties uit de bak keryen slechts minimale uitkeringen kunnen doen. (Van onze correspondent) De Nederlandse Handelmaatschappij te Doetinchem beklaagt zich in een brief aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Arnhem over het gebrek aan kwartjes. Dit tekort schijnt groot onge- gerief te veroorzaken. Het postkantoor te Doetinchem kan aan de vraag naar kwartjes slechts matig voldoen; zulks blijkt soms ook in andere plaatsen het geval te zijn. Het tekort aan kwartjes heeft twee oorzaken. De eerste ligt in een tè geringe toewijzing van het aanmaakmateriaal nikkel door de Verenigde Staten. Over deze toewijzing beslist de International Materials Conference te Washington. De andere oorzaak ligt in het feit, dat de omloop der munten in grote hoeveel heden worden geblokkeerd, vooral door de automaten. Immers, indien in tien duizend automaten vijftig kwartjes en kele dagen worden vastgehouden, be tekent dit reeds een omloopblokkade van een half millioen kwartjes. Het ge brek aan dubbeltjes is soms eveneens voelbaar, maar in veel geringere mate. Arbeiders van de P.T.T. hebben Maan dagmiddag bij graafwerkzaamheden in de Prins Hendrikstraat tè IJmuiden een bom van 500 kilogram gevonden, die ongeveer een halve meter onder het wegdek lag. Zij stootten hierop toen zij een sleuf maakten langs een van de gebouwen van koelhuis IJsvries, waarin zij een telefoonkabel zouden leggen. Met een pikhouweel raakten zij toen de bom, onkundig van het gevaar dat zij daarbij liepen. Vanmorgen heeft de Hulpverlenings dienst de blindganger uitgegraven. Het was een bom van 500 kilogram van Engelse oorsprong, lang ongeveer een meter bij een dikte van 60 centimeter. De achterplaat was er afgeslagen, zodat er weinig gevaar voor exploderen was. De heer G. Vollaerts van de H.V.D., die gekomen wasom de bom te demon teren, had het dus al heel gemakkelijk en adjudant Boes met zijn helper von den het een eenvoudig karweitje. Nadat de bom rondom blootgelegd was is het gevaarlijke projectiel op een wagen getakeld om naar de opslag plaats bij Arnhem vervoerd te worden. Op een later tijdstip zal de bom, tege lijk met andere bommen, die hier en daar nog steeds gevonden worden, en op de springplaats vernietigd worden. Op korte afstand was al eerder ook een blindganger opgegraven, terwijl in de naaste omgeving tijdens de bezet tingstijd tal van bommen gevallen zijn, waaronder eveneens vele blindgangers. Mede met het oog op de marktsitua tie heeft België met ingang van 23 No vember, de invoer van peren uit Ne derland weer toegestaan. De Belgische afnemers moeten echter in het bezit zijn van een geldige in- uervergunning. Toen gisteren bekend werd dat de Sovjet-afgevaardigde by de V.N., Vishinsky, was overleden, zyn er fraaie woorden aan zijn nagedachtenis gewijd. Ook vooraanstaande Westerse diplomaten hebben zich uitgedrukt in de beleefde gemeenplaatsen die men zelfs bij de dood van een onbemind per soon pleegt te gebruiken. Men heeft hem geprezen als een buitengewoon kundig diplomaat, en terecht heeft men geconstateerd dat zijn heengaan een groot verlies zal betekenen voor de regering van de Sovjet-Unie. Maar alle loftuitingen op de bekwaam heden van Andrei Vishinsky mogen ons niet uit het oog doen verliezen dat deze Russische staatsman zyn onmis kenbare talenten op de meest afschu welijke wijze heeft misbruikt. De dood van Vishinsky herinnert ons aan die historische dag, een kleine twee jaar geleden, toen de Sovjet-dictator Stalin om het leven kwam. Stalin had decen nia lang de politiek van Rusland ge vormd. By die bepaling van de politieke koers heeft Vinshinsky geen grote rol gespeeld. Maar als Stalin's trouwe die naar is hij steeds de perfecte uitvoerder geweest van de lijn die door de leider werd uitgestippeld. Weinig personen in de hele wereldgeschiedenis hebben zoveel menselijk leed veroorzaakt als Stalin. Maar eveneens onmetelijk is de ellende waarvoor de gesiepen dienst knecht Vishinsky verantwoordelijk ge steld moet worden. In de dood van vele duizenden heeft hij een groot persoon lijk aandeel gehad, terwijl daarnaast millioenen indirect het slachtoffer zijn geworden van zijn politieke daden. Toen hij in de dertiger jaren als openbaar aanklager optrad by Stalin's beruchte zuiveringsprocessen heeft hij een onnoemelijk groot aantal doodvon nissen weten te bewerken. Enige tijd later speelde hij een hoofdrol in de tragedie van de Baltische landen. En de gevol gen van zyn snode daad werken tot op de dag van heden door. In de conferen ties van Yalta en Potsdam, die de toe komst van een groot deel van de we reld op zo noodlottige wijze hebben be paald, heeft ook Vishinsky een aandeel gehad. Zijn naam prijkt op een der zwartste bladzijden uit de hele duistere Sovjet-historie: de bladzijde die getiteld zou moeten zyn „Het verraad van Warschau". Hij heeft Roemenië achter het IJzeren Gordijn gebracht. Hij heeft enkele jaren geleden de West-Berlijners een verschrikkelijke tjjd bezorgd, en zo zou men de lijst van zijn wandaden nog met talloze gevallen kunnen uit breiden. Inderdaad was Vishinsky een kundig diplomaat. Hij kon zich voordoen als een hoogst beminnelijk persoon, terwijl hij zelfs niet gespeend was van een zeker gevoel voor humor. Eigenschap pen die men gewoonlijk by vooraan staande communisten niet aantreft. Achter zyn uiterlijke charme en zijn grappen scholen echter steeds duivelse bedoelingen. Maar slechts als hem dit raadzaam voorkwam liet hij nu en dan een ogenblik het masker vallen. Vishinsky was een man voor wie er geen geweten bestond. Een volslagen cynicus. Hy geloofde slechts in één be ginsel: de verbreiding van het commu nisme, zoals dat door Marx, Lenin en Stalin was gepredikt. Gedurende de laatste weken van zijn leven heeft de ondoorgrondelijke Vis hinsky de vrije wereld nog voor een raadsel geplaatst. Zijn spel begon an derhalve maand geleden, toen hy in de Verenigde Naties plotseling ver rassende ontwapeningsvoorstellen deed. In het Westen vroeg men zich af of de Sovjet-Unie inderdaad een koersver andering inluidde. Men is dan ook ern stig op de nieuwe Russische suggesties ingegaan. Intussen nam Vishinsky ook een ogenschijnlijk verzoenende houding aan tegenover Eisenhower's plan voor het vreedzaam gebruik van atoom energie. Kort voor zijn dood had de Sovjet-gedelegeerde nog met zyn Ame rikaanse tegenspeler over de atoom kwesties onderhandeld. Of Vishinsky uiteindelijk wezenlijke concessies zon hebben gedaan is echter een geheim dat ons eerst uit de houding van zyn op volger zal duidelijk worden. Advertentie Drie Weense ingenieurs hebben een nieuwe motorbrandstof ontwikkeld, die, afgezien van een vloeistof, waarvan de samensteUing geheim wordt gehouden, bestaat uit twee delen water tegen drie delen benzine. De nieuwe brandstof is gebruikt door een voertuig, dat bij wijze van proef enkele tienduizenden kilometers heeft gereden. Deze proeven zouden uitste kende resultaten hebben gegeven. Proeven op Duitse en Oostenrijkse la boratoria hebben uitgewezen, dat het gas, dat bij gebruik van dit mengsel vrij komt, niet vergiftig is. Met de industriële productie zal bin nenkort te Graz worden begonnen. Een maatschappij voor de exploitatie van deze uitvinding zou in oprichting zijn. (AFP) Advertent te (tot Woensdagavond) Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Weinig verande ring in temperatuur. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Zon: 8.14-16.39. Maan: 7.25-15.39.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1