BANGE DAGEN OVER EEN BENAUWDE STAD Bouw Bloemendaalse St. nadert verwezenlijking Josephschool Pleidooi voor contact tussen de standen ^-Leffelaar Hoe te handelen met water leiding in vorstperiode? Maria's vertrek Tussen 1566 en 1581 voltrok zich een drama Nieuw ontwerp ingediend bij schoonheidscommissie Directeur Gemeentelijk bedrijf geeft aanwijsingen Prijsstop wasserijen DINSDAG 23 NOVEMBER 1954 PAGINA 2 VAKRAAD KATH. MIDDENSTAND KUNSTHANDEL 4DEL/"^ Cncadreur Restaur aleur van schilderijen en prenten PROV. WEGENFONDS NOORD-HOLLAND Begroting 1955 aan Staten aangeboden Vechtpartij voor politie bureau Smedestraat Zakkenrolster op heterdaad betrapt Concert N.Ph.O. Burgerlijke Stand Pax Christi-Beweging „TRESLON G"-NIGHT BY CANDLELIGHT Maria Zamora, Usha, Her Heierman en Mary Miller IJSCLUB HAARLEM EN OMSTREKEN K.A.B. Kring Centrum Duivententoonstelling Sanctus Bavo J. VAN BORSSUM BUISMAN EXPOSEERT in R.K. Leeszaal Bloemendaalse agent houdt vier maanden Hoge Raad verwerpt cassatieberoep Treinstel N.Z.H. ontspoord Lichte aanrijding op Rijksstraatweg Plannen ondervonden veel vertraging Mm r,' jBfijfiH HEEMSTEDE Kath. Gemengd Koor en St. Nicolaas Instuifavonden beginnen Klaverjasavond K.J.B. BLOEMENDAAL Praatavond R.K. Middenstandsvereniging SPAARNDAM Vereniging „Haerlem" Wethouder Happé over het verkeersplan E. Prager overleden Directeur van het Frans Halstheater In tien gevallen dispensatie Garantieprijs voor de melk wordt verhoogd Naar gedifferentieerde garanties? Waterstanden Beurs van Amsterdam „Die Spaerne Ghesellen" Beurs van New York In restaurant Brinkmann waren gis teravond de vakbestuurders van de bij de R.K. Middenstandsvereniging aan gesloten organisaties in vakraadsverga dering bijeen. Naast verschillende prac- tische en bestuurstechnische probleem- behandelingen, vormde de urgente kwestie, verhouding grootbedrijf-klein bedrijf, het hoofdthema van de bespre kingen. Was de strijd tussen groot- en kleinbedrijf door de omstandigheden tijdens de oorlog geluwd, hij is thans in heviger mate ontbrand. Daarom worden van middenstandszijde alle krachten gemobiliseerd om het hoofd te kunnen bieden aan de concurrentie van de grootwinkelbedrijven. Tijdens de vergadering kwamen dien tengevolge vele opwekkingen tot samen bundeling van krachten naar voren. Om hechter contact te krijgen met de con sument, is o.a. ook van belang de inte resse-verdieping aangaande de andere standen. De voorzitter, de heer F. van Reijsen bepleitte dan ook een grotere samenwerking tussen de diverse stan den. Verder wees hij op het belang van de R.K. Leeszaal, welke ook de middenstanders in staat stelt zich geestelijk te ontwikkelen. Het aantal leden van de R.K. Leeszaal 900 is voor katholiek Haarlem toch wel be schamend. Het bestuur van de R.K. Middenstandsvereniging kon de leden inviteren voor een bijeenkomst, waarin de heer W. van Willige, directeur Haar lems Bloei, uiteen zal zetten welke de werkzaamheden behelzen van de stich ting Haarlems Bloei en haar voordeel voor de middenstand. Bij ontstentenis van de geestelijk ad viseur, kapelaan C. J. A. Schoonder- woerd, sprak rector Bot enige open hartige woorden, welke op even open hartige wijze via een discussie beant woord werden. Hierbij bleek dat uit een negatieve behandeling van zaken Advertentie HAARLEM Ged. Staten van Noord-Holland heb ben de Prov. Staten de begroting 1955 van het Prov. Wegenfonds ter vaststel ling aangeboden. De totalen van de ramingen van baten en lasten bedragen f 4.623.777. Voor dekking van het nadelig saldo is een bedrag begroot van f 1.879.541.14. De kapitaaldienst vermeldt een totaal aan inkomsten en aan uitga ven van f 10.274.500. De op het Wegen fonds nog drukkende schuld aan de provincie bedraagt per 1 Januari 1955 ruim f 24.400.000. Hiervoor zijn tot een bedrag van ruim 21 millioen aan lenin gen gesloten. Vlak voor het politiebureau aan de Smedestraat heeft zich een dezer avon den een vechtpartij afgespeeld tussen enkele agenten en twee mannen. Een 27-jarige losarbeider verkeerde in ken nelijke staat van dronkenschap en werd doo- een agent aangehouden, toen hij met beide handen op een win kelruit in de Smedestraat stond te trommelen. De losarbeider maakte zich gereed om de agent een boksstoot toe te dienen, maar de laatste was hem voor en sloeg hem met een welgemik te doffer op de kin knock out, waar door verdere verwikkelingen werden voorkomen. Een winkelier was bij het transport naar het bureau behulpzaam. Voor het bureau scheurde zich echter een andere figuur uit de duisternis los, die de agent en de winkelier dwong de arrestant los te laten. Ook deze man nam de bokshouding aan. Twee andere agenten, die vhet bureau kwa men, grepen de man in zijn kraag, zo dat de arrestant in veiligheid kon wor den gebracht. Tegen de 2e weerspan nige, een 21-iarige asphalteur, zal pro ces-verbaal worden opgemaakt. De Haarlemse recherche betrapte gistermorgen omstreeks 11 uur de 22- jarige mevrouw F. M. v. G.v. B. op heterdaad, toen zij trachtte een porte- monnaie uit de tas van een dame te rollen. De eigenaresse van de porte- monnaie stond aan een marktkraam op de Gedempte Oude Gracht. Toen de politie de zakkenrolster bij het verhoor nader aan de tand voelde, bekende zij meerdere portemonnaies op week markten gerold te hebben, alsmede en kele winkeldiefstallen te hebben ge pleegd. De vrouw is ingesloten. Dinsdag 30 November vindt het vier de concert van de Serie D plaats, o.l.v. Toon Verhey. met solistische medewer king van de bariton Pierre Hollet. Het programma bevat de volgende werken: „Ouv. „Iphigenia in Aulis"; Von Gluck; Hymne au Soleil, Rameau; Le Carnaval Romain, Berlioz; Don Qui- chotte a Dulcinée, Rhapsodie Espagnole, Ravel; Symphonie No. 3, Schubert. GEBOREN: C. van der LaanBeek- huijs; W. M. Gortvan der Zon; T. VinkWeistra; A. de Haanvan Eek; P. M. RozendaalDam; M. M. van HartenBrandwijk, allen een zoon. H. van Beelenvan Steijnen; J. Wusten Lind; M. Rooseboom de VriesCom mandeur; N. de Ruitervan Bemmel; Chr. C. WolversKors; C. G. van Schaikvan Doorn; P. A. Nelisvan der Meer; A. M. VeeningsHeems kerk; H. M. van DijkmanBezem; J. A. KempenaarBanning, allen een dochter. ONDERTROUWD; H. Rodrigues Pe- reira en E. G. van Rhyn; C. Koeman en G. J. Bosch; B. Gouw en E. R. Schütz; J. J. Bijster en J. M. van Leeuwen. OVERLEDEN: J. Telkamp, 76 jr. Westerhoutpark. M. van den Berg— Naber, 79 jr. Kamperlaan. M. H. Meij er—van Dijk, 72 jr. Staten Bolwerk. G. Rijpma, 57 jr. Soendastraat. R. H. S. Lodders, 20 u. Zaanenlaan. G. M. C. C. de Jong, 14 m. Kamperlaan. M. ter Haakvan der Werff, 89 jr. Linscho- tenstraat. W. C. Dielemans, 63 jr. Klei ne Houtweg. E. Hallervan Brugge, 35 jr. Indischestraat. D. Tibboel. 62 jr. van Loostraat. C. J. Hirsch—Hamer, 66 jr. van Nesstraat. positieve plannen ter tafel kunnen ko men. Wat betreft de actie, die de R.K. Mid denstand voert tegen „eigen beheers- werk door centrale en gemeentelijke overheid", zij vermeld, dat de vergade ring bij monde van de heer Kunst ver zocht om een diepgaand onderzoek naar de werkwijze van de „Bouwkas". Bij de rondvraag werd o.a. aandacht gevraagd voor de moeilijkheden rond de Winkelsluitingswet. De groep Haarlem van de Pax Chris- ti zal tot intentie van de vrede iedere maand een mis op laten dragen, welke mis in de plaats komt van het ge meenschappelijke rozenhoedje in de ka pel van Maria van Haarlem. De zusters van de Koningstraat 20 hebben hun kapel iedere 4e Zondag ven de maand beschikbaar gesteld. De mis begint om 9.30 uur en wordt opgedragen door de geestelijke leider de weleerwaarde heer C. J. Kuik van het seminarie Ha- geveld, die tevens een korte overwe ging over de vredesgedachte zal hou den. Allen die de vrede willen bevorderen en bijzonder zij die het rozenhoedje kwamen biclien worden uitgenodigd dit M. Misoffer te komen meevieren, op Zondag 28 November a.s. Inlichtingen kunnen verkregen wor den bij G. van Thienen, Zwaardstraat 16. FILMS E REMBRANDT: „Koning der melodieën", a. 1. Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. PALACE: „U spreekt met uw moordenaar", 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „De groene halsdoek" 14 jaar. Tij den 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Doctor in the house", a. I. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: Tot en met Do.: De avonturen van kapitein Fabian'volw. Tijden: 2.30 en 8 uur. MINERVA: Di. en Wo.: „Het oerwoud roept" a. 1. Tijden Di. 8.15 u., Wo. 2.30 u. Dinsdag 23 November Stadsschouwburg: Toneelvereniging „Lu- damus" met „De dubbelganger", 20 uur. Concertgebouw: Pianorecital door Robert Weisz, 20 uur. Woensdag 24 November Stadsschouwburg: R.K. Toneelvereniging „Alb. Thym" met „Kapitein Venijn", 20 u. Concertgebouw: Opera-koor „Bel Canto" speelt Opera-concert o.l.v. E. H. Kerkhoven, 20 uur. Minerva: Jan de Hartog's toneelstuk „Het Hemelbed" met Lily Bouwmeester en Frits van Dongen. Aanvang 8.15 uur. De Vleeshal: Kamermuziekavond m.m.v. Stotijn, hobo; Alma, fluit en Bunge piano, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1016 uur. Zo. van 1316 u. Tinholthuis: Vrijburgiaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953 Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal. Wagen weg 102: Schilderijen, gouaches en tekenin gen van Wim steijn (t/m 27 Nov.). Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland 66. - Schilderijen van Poolse expressionisten (tot eind Nov.). Het Huis met de kogel, Spekstraat 12: Portretten en bloemstillevens door Georg Reuter. Van 6 tot 27 November. De directeur van het Gemeentelijk Waterbedrijf Haarlem maakt de ge bruikers er op attent, dat zij verplicht zijn te zorgen voor het vorstvrijhou- den van de watermeter en de binnen leiding. Schade toegebracht aan de water meter door vorst of anderszins is voor rekening van de gebruiker. Water, verloren gegaan uit door vorst veroorzaakte lekken of door een aftapkraantje dat open is blijven staan, moet worden betaald. De meterputten dienen te worden af gedekt door een houten bovendeksel, dat de put goed afsluit tegen de wind. In een meterput buitenshuis moet bo vendien op halve hoogte een houten tussendeksel, voorzien van een hand vat, worden aangebracht, zodat tus sen dit deksel en de watermeter een isolerende luchtlaag wordt gevormd. Het tussendeksel kan het volgend jaar wederom dienst doen nadat men dit in het voorjaar uit de meterput heeft verwijderd en opgeborgen. Op winderige en zeer koude plaatsen is het raadzaam bovendien op het hou ten tussendeksel en nauwsluitend in de put een zak gevuld met stro aan te brengen. Het afdekken van de watermeter door middel van kranten, \os stro e.d. is ver boden. Aangezien het openen van een buiten gelegen meterput tijdens vorst het ge vaar van bevriezing van de watermeter en de leiding vergroot, verdient het aan beveling binnenshuis een stopkraan met aftapkraan te laten maken. Dit geeft bovendien veel gemak bij het afsluiten. Watermeters, welke binnenshuis onder de vloer zijn geplaatst moeten zijn voor zien van een overal goed sluitende om- timmering, ter bescherming tegen vorst. Indien deze omtimmering, dan wel de betonnen of gemetselde meterput, aan de bovenzijde niet tegen de onderkant van de vloer aansluit, is het gewenst een houten tussendeksel aan te brengen. Overtuigt U nu reeds of de hoofd kraan bij de watermeter goed afsluit en indien dit niet het geval is, geeft daar van dan onmiddellijk kennis aan het Waterbedrijf, Kampersingel nr. 4, tele foon 15257. Zodra gevaar voor bevriezing ontstaat, is het noodzakelijk onderstaande aan wijzingen nauwkeurig op te volgen. 1. Sluit de hoofdkraan 's avonds zo Advertentie 24 Nov. in "TRESLONG" - HILLEGOM tijdens het dansen in het Café en het Restaurant optreden van: MENU'S VANAF 4.50. Tafelreservering K 2520 5347 In de Maandagavond gehouden alge mene ledenvergadering van de „IJsclub voor Haarlem e.o." werd behalve het uit brengen van het jaarverslag en van het verslag van de penningmeester afscheid genomen van het bestuurslid de heer P. C. de Jongh, die is afgetreden i.v.m. zijn vertrek naar Dieren. Hij werd toege sproken door de voorzitter, de heer jhr P. J. Bogaert, die hem als aandenken aan deze periode een fraaie asbak aanbood, voorzien van een zilveren schaats met inscriptie, hlsmede een kist sigaren. In de vacature van de heer De Jongh werd nog niet voorzien. Het bestuur werd als volgt samengesteld: jhr. P. J. Boogaert, voorzitter; A. Sandtke, secretaris; Th Beccari, penningmeester; G. H. Kaars Sijpesteijn, vice-voorzitter;- R. Verwer, A. J. G. Hop, J. Verweij en J. Moerbeek. Ter aanvulling van de ontwikkelings avond van kring Centrum der K.A.B. op morgen, 24 November, in het gebouw „Flora", Pretoriaplein, zij nog medege deeld, dat de omlijsting is: kienen om fraaie prijzen. In haar clubgebouw aan de Achter weg organiseert de Haarlemse Postdui venvereniging De Reisduif Zaterdag en Zondag een tentoonstelling. De opening vindt plaats Zaterdagmiddag om 5 uur Voor de leden van de R.K. Studenten vereniging Sanctus Bavo zal morgen avond in de sociëteit De Waag de heei Van Dijk, hoofdredacteur van De Nieu we Eeuw, spreken naar aanleiding van het mandement. De lezing begint 8 uur. vroeg mogelijk af, wanneer dit kan ook overdag. Van te voren natuurlijk eerst voldoende water in voorraad nemen. 2. Open het aftapkraantje op het laag ste punt benevens alle tapkranen ten einde de leiding te laten leeplopen. Trek de closetstortbakken door. De stopkraan vóór de stortbak mag niet worden geslo ten. 3. Indien slechts een gedeelte van de binnenleiding aan bevriezing bloot staat en hiervoor een stopkraan en aftap kraantje aanwezig is, deze tijdig contro leren en bij vorst sluiten en de leiding ledigen. De hoofdkraan kan dan ge opend blijven. 4. Blaas de leiding door, want dit kan noodzakelijk zijn. Begin daarbij op de zolder en eindig beneden. Daardoor vloeit het nog in de leidingen achterge bleven water door het aftapkraantje weg. 5. Sluit daarna alle tapkranen. Daar mede voorkomt U waterverlies of over stroming wanneer de hoofdkraan of stopkraan later weer wordt openge draaid. 6. Bij het weder in gebruik nemen van de leiding moet allereerst het aftap kraantje goed worden gesloten en dan pas de hoofdkraan of stopkraan geopend. 7. Het is absoluut noodzakelijk om direct hierna de in de leiding achter gebleven lucht gelegenheid te geven te ontsnappen door alle tapkranen even te openen. Hoewel het personeel van het water bedrijf geen onwerkbaar weer of vorst verlet kent, dient men er rekening mee te houden, dat zolang de vorst duurt en ook na de vorst dit bedrijf niet altijd direct hulp zal kunnen verlenen. Neemt derhalve de hiervoor vermelde maatregelen in Uw eigen belang. De R.K. Leeszaal aan de N. Gracht vraagt tot half December de aandacht van haar bezoekers voor de beeldhou wer Jan van Borssum Buisman die daar enkele houtskooltekeningen: mo delstudies en landschappen, en een drietal kleine sculpturen heeft tentoon gesteld. In 1939 ging Buisman in Delft bouw kunde studeren en eerst daar bleek hem dat het in het studieprogramma opgenomen vak beeldhouwen hem bij zonder aantrok. In de bezettingstijd, toen de Techn. Hogeschool gesloten werd, ging hij op weg naar Engeland maar vond in Zwitserland ajn taak. Voor zover de dienst het toeliet werk te hij op het atelier van de aldaar wel bekende beeldhouwer Paquet. Na de bevrijding keerde hij terug naar ons land maar eerst in 1946, na zijn ont slag als militair vatte hij de studie weer op. Twee jaar werkte hij onder leiding van prof. Wenckebach in Delft, was daar tevens conservator van Museum Tetar Van Elven en volgde de avond cursus van de Haagse Academie. Via een beurs kon hij nog een jaar stude ren aan de Ecole des Beaux Arts in Parijs. In 1949 vestigde hij zich als beeldhouwer in zijn geboortestad Haarlem. Na de dood van zijn vader, die conservator was van het Teyler- museum, werd hij in 1951 benoemd tot adjunct-conservator onder prof. Van Regtergn Altena. In opdracht van de Rijksgebouwen dienst heeft hij o.a. een grote figuur gehouwen voor de gevel van het nieu we telefoongebouw in Roosendaal. Voor Monumentenzorg heeft hij beel den gemaakt voor het gerestaureerde raadhuis van Naarden. Momenteel werkt hij aan twee reliëfs die bestemd zijn voor de nieuwe aula van het Ste delijk Gymnasium alhier. Hij is lid van K.Z.O.D. en van De Groep. (Van onze Haagse redactie) De Hoge Raad heeft het beroep op cassatie van de Bloemendaalse agent van politie T. W. verworpen. W. was in cassatie gegaan van een vonnis van het Amsterdamse Gerechtshof, waarbij hij werd veroordeeld tot een gevangenis straf van vier maanden, wegens mishan deling en meineed. Door de Haarlemse rechtbank was W. reeds eerder tot deze straf veroordeeld. De politie-agent heeft in 1952 in Bloe- mendaal een student, die hij wilde be keuren wegens een verkeersovertreding, mishandeld. Tijdens de behandeling van deze zaak voor het Ambtenarengerecht legde verdachte een meinedige verkla ring af. Maandag ontspoorde een treinstel van de N.Z.H. bij een wisel voor de remise aan de Leidsevaart. Het personeel van de maatschappij had ongeveer 50 minu ten werk om de tram weer op de rails te plaatsen. Het verkeer had een vertra ging van bijna twee uur. De Rijksstraatweg was gisteren weer het toneel voor een aanrijding, die ge lukkig in haar gevolgen niet ernstig was. Een motorrijder, de 44-jarige uit voerder W. N. Kerkmeer uit Haarlem, haalde, rijdend in noordelijke richting, een voor hem rijdende bus in, maar zag niet, dat een bestelauto, die voor de bus reed, linksaf sloeg. Hij remde krachtig, maar reed niettemin tegen de achter zijde van de bestelauto op. Hij viel en liep enkele schaafwonden aan zijn ge zicht op. Oom Barend, die een man was vol van de glorie van zijn tijd, de gouden eeuw, die welvaart bracht en geestelijke hoog-conjunctuur, kon soms lang stilstaan bij de gebeurtenissen in de eeuw, die eraan voorafging. Hij had 't de kinderen van Agnietje eenvoudig en in korte trekken verteld: de Carmelieten waren uit de stad gevlucht en hadden het miraculeuze Mariabeeld meegenomen naar Vlaanderen. De oudste monniken van de stad waren heengegaan. Thuisgekomen van de wandeling door Haarlem in de herfstmiddag, moest hij toch nog eens terugkomen op deze episode uit de geschiedenis van de stad. De duisternis was gevallen. Ze hadden het avondmaal gegeten en zaten nu onder het licht van de kaarsen bijeen. Tevreden nam oom Barend zijn borreltje. Agnietje nestelde zich behaaglijk bij het vuur, waar Johan z'n vaste plaats reeds had ingenomen. De kinderen om hen heen, mochten wat, langer opblijven, ter ere van het bezoek van oom Barend, die tenslotte niet zo heel dikwijls uit Amsterdam overkwam die trekschuit gaat me te lang zaam, placht de oude zeeman te zeggen. te, dat Oom een goede leermeester was. En nu moet ik natuurlijk zeggen, dat jouw zoon een bijzonder goed leerling is, lachte Oom Barend. Nou, dat is ie. Willem Jan, je hebt gelijk, die Bisschop van Mierlo moet gedacht hebben: laat ik ze gunstig stemmen, dan kunnen we allemaal in vrede leven, 't Is heel an ders gelopen. De hervormden hadden in Haarlem de wind mee. Ze hadden nu de Bakenesserkerk. Ze kochten er met behulp van de Prins de Carmelie- tenkerk bij. Niet van de katholieken, dat moet je niet denken, maar van de regering, die alle Katholieke bezittin gen conflskeerde. Strubbelingen bleven niet uit. Ze kwa men tot hevige uitba ting op 29 Mei 1578, Sacramentsdag, dag van de Haar lemse Noon, toen opnieuw benden de St. Bavo binnenrukten, geestelijken en gelovigen verjoegen, de oude halfblin de priester Petrus Balling vermoord den, de kerk plunderden en ontwijd den. Daarna werd het Minderbroeders klooster bestormd en enkele andere conventen. Als boer vermomd verliet de Bisschop de stad. Maatregelen wer den genomen tegen de benden. Offici eel werd het gebeurde afgekeurd, werd bepaald, dat de Katholieken hun gods dienstoefeningen zouden kunnen blij ven houden in de kapel van het St. Jansconvent, in de vrouwenkloosters en het begijnhof. De St. Bavo zou ge sloten blijven, maar... werd kort daar na in het bezit van de Gereformeerden gesteld, ondanks Katholieke protesten. Op 24 April 1581 tenslotte heeft Haar lem geheel me' de Katholieke gods dienst afgerekend en bepaald, dat geen andere exercitie van religie zal worden toegelaten dan van de Gereformeerde religie. Uitoefening van de Katholieke godsdienst was daarmee verboden en alle geestelijke goederen in Haarlem vervielen aan de stad. Dat is me een tijd geweest, knikte Johan ernstig. Eigenlijk is het nog zo, wist Barend er aan toe te voegen, al- Ja, zuchtte deoude baas, de Carme lieten verlieten Haarlem. Wat een won der. Jarenlang was de toestand er voor de Katholieken ondraaglijker dan waar ook. Het beg' ai in 1566, toen de St. Bavo uit vrees voor beeldstor- mers gesloten moest worden gehouden. Op 3 Juli 1572 koos de stad de zijde van de Prins, die Berkenrode, Colter man en Kies tot Haarlemse gemach tigden had, en plechtig werd vrijheid van godsdienst beloofd en aan alle kloosterlingen gegarandeerd de onbe lemmerde uitoefening van hun religie binnen hun conventen. Maar de ge machtigden waren nog druk aan het onderhandelen, toen de anti-paapse stemming in de stad zich uitte in mo lestaties van geestelijken. Bisschop God fried van Mierlo, de tweede Haarlem se bisschop, verliet op 24 Juni 1572 de stad. Zijn vicaris-generaal Hieronymus Va- vilenius bleef en maakte de bange tijd van het beleg mee. Voor de Ka tholieken van Haarlem was een ont zettende tijd aangebroken. Op 4 De cember 1572 drong Ripperda met een bende de St. Bavo binnen, vernielde de beelden en „wijdde" de kerk aan de dienst van de „Christelijke Gerefor meerde religie." Op 6 Maart 1573 werden zelfs de fun damenten van dé altaren verwijderd, misschien wel om dienst te doen bij de versterking van de stadsmuren. Op Nieuwjaarsdag 1573 had de predikant Simon Simonszoon het „ware woord Gods" in de St Bavo verkondigd. Men liet het niet bij de St. Bavo. De beloften van de Prins ten spijt, werden ook de andere kerken en de kloosters geplunderd en ten dele verwoest. Hoe langer het beleg duurde, des te meer koelde zich de woede en de haat van de benauwde ingesloten Haarlemmers op de eigen Katholieke buren en hun geestelijken. Het duurde tot 13 Juli 1573. De stad gaf zich toen over aan Don Frederik. Alleen het Begijnhof en het St. Ursula- klooster waren de dans ontsprongen, bleven ongedeerd. Bisschop Godfried van Mierlo keerde terug, liet vanuit de ongeschonden Begijnhofkerk een dankdienst houden en mocht op 15 Au gustus, het grote Mariafeest, de St. Bavo opnieuw consacreren. De storm bleek geluwd. Bisschop van Mierlo was jiterst welwillend te genover de hervormden. Veel te welwillend, gooide Willem Jan er ineens tussen. Ze keken hem aan. Ja, vervolgde de jongen, dat heeft Oom onderweg verteld. Hij stel de de kerk van O. L. Vrouw op Bakenes voor hen beschikbaar. De Paus was daar boos om. Oom Barend keek voldaan en Johan knipoogde tegen Agnietje, die opmerk- Maandag 29 November zal de schoon heidscommissie van Bloemendaal een tweede ontwerp voor de bouw van een nieuwe St. Josephschool te Bloemen daal ter beoordeling worden voorgelegd. Het recente ontwerp voorziet in de bouw van een vierklassige school met toegevoegde hal. Er kunnen echter, in dien zulks noodzakelijk wordt ^rie lo kalen worden bijgebouwd, alsmede een gymnastiekzaal. Het schoolbestuur hoopt nu uiteraard, dat het ontwerp van architect van de Leur te Nijmegen, dezelfde, die ook de kerk heeft uitgedacht, door de schoon heidscommissie zal worden goedge keurd, opdat er spoedig een einde mo ge komen aan de noodhuisvesting van de nog jonge St. Jozephschool. Momen teel is deze school ondergebracht in het vervallen, eens zo glorierijke Bis- pinckhuis aan de Bloemendaalseweg. De klaslokalen zelf zijn modern en vrij comfortabel, maar de outillage laat veel te wensen over. Er zijn bijvoor beeld maar twee we's voor de drie klassen, die tezamen thans 114 leerlin gen tellen. Tot voor kort werd een behoorlijke speelplaats nog tot de wens dromen gerekend. Over enige tijd komt echter het parkeerterrein voor de on langs voltooide kerk gereed, dat dan als speelplaats mag worden gebruikt. De oude oranjerie doet nu dienst als fietsenstalling voor de school, een grote verbetering vergeleken bij het rommeli ge vertrek in het Bispinckhuis, dat tot dusver werd gebruikt voor dit doel. De St. Josefschool telt nu drie leer krachten. Dat de bouw van een nieuw gebouw met minstens vier lokalen bij zonder urgent is, leert een simpel re kensommetje. In September 1953 start te de school met 67 leerlingen, een aan tal, dat volgens de Lager Onderwijswet recht gaf op slechts twee leerkrachten. In September 1954 was het aantal jon gens en meisjes, die op de St. Joseph school onderricht genoten, gestegen tot 106, aan wie drie leerkrachten hun krachten mochten wijden. Nadien heb ben zich nog 8 leerlingen gemeld, ter wijl voor September van het volgende jaar al 12 aanvragen zijn binnengeko men. Het leerlingental is daarmee ge stegen tót boven 121 en derhalve is het schoolbestuur verplicht met ingang van 1 September 1955 een vierde leer kracht te benoemen. Docher zijn maar drie lokalen! Deze ontwikkeling was door het schoolbestuur reeds lang voorzien en einde 1953 arriveerde bij de Bloemen daalse schoonheidscommissie het eer ste ontwerp van architect Van de Leur voor de bouw van een zevenklassige hallenschool, enigszins luxueus van op zet met een monumentale gevel en be rekend op de toekomst. Het plan kwam er niet door, ook al niet, omdat de plaats, waarop de school was gepro jecteerd, namelijk geheel op het eigen terrein van de Bispinckstichting, niet paste in het uitbreidingsplan „Sparren- heuvel", opgesteld door de planologi sche dienst van de gemeente Bloemen daal. De beslissing van de commissie vormde uiteraard een tegenvaller voor het schoolbestuur, dat nu verplicht werd de school gedeeltelijk te projec teren op grond van de kwekerij van Van Riessen. Teneinde de bouw mo gelijk te maken, zou deze grond moe ten worden gekocht of eventueel moe ten worden onteigend. De financiële po sitie van schoolbesturen is echter nooit zo bijzonder gunstig en een onteige ningsprocedure, door welke instantie ook gevoerd, zou te tijdrovend zijn. Een tussenweg is nu gevonden door de goedkeuring van de gemeente Bloe mendaal om het schoolgebouw iets naar de zijde van de Korte Kleverlaan te verplaatsen zodat de vierklassige school, die voor September 1955 moet verrijzen, wil de toestand niet onhoud- baar worden, op eigen terrein kan wor den gebouwd. Deze goedkeuring heeft inmiddels lang op zich laten wachten. In Mei 1954 trachtte het gemeentebestuur het schoolbestuur er toe over te ha len om de school aan de Zuidzijde van de vijver achte r net oude P.E.N.- gebouw te doen zetten. De bezwaren van het schoolbestuur tegen het uit zicht en de onvrije ligging (ook de schoolinspectie wees het plan af) vonden echter begrip bij de ge meente. De beide families, die sinds twee jaar de bovenverdieping van het Bis pinckhuis bewonen, zullen vandaag ver trekken. Zo spoedig mogelijk zal dan begonnen worden met de ombouw van de gehele verdieping tot jeugdhuis, als zodanig thans de vroegere pastorie wordt gebruikt. De schoollokalen zul len, indien de nieuwe St. Josephschool zal zijn verrezen, worden gebruikt als kleuterklassen. De oude oranjerie zal voorts worden afgebroken. De toekomst van het exterieur van het Bispinckhuis is nog onzeker. Een algehele restauratie, die het gebouw eigenlijk dringend behoeft, zou een veel te hoog bedrag belopen, zodat voor lopig wel zal worden volstaan met een gedeeltelijk opknappen. In het Bispinckhuis is nu de in 1953 opgerichte St. Josephschool gevestigd. Het gebouw verkeert in vervallen staat en schreeuwt om een algehele restauratie. Op de bovenverdieping zal bimenkort begonnen worden met de inrichting van een parochiezaal. De nieuwe St. Josephschool zal een stuk achter het Bispinckhuis gebouwd worden op eigen grond. De uitbreiding van deze nieuwe school zal echter op grond van de kwekerij van Van Ries sen moeten plaats vinden. Het blijkt, dat nog niet alle vaders en moeders weten tot wie zij zich moeten wenden, om er zeker van te zijn, dat de goede Sint ook bij hun kinderen een persoonlijk bezoek komt brengen. Het Kath. Gemengd Koor heeft van de Sint toestemming gekregen als bemiddelend orgaan op te treden en is gaarne bereid, in het belang van de ouders en de kin deren te bewerken, dat de Sint inder daad komt. Een briefje of telefoontje aan het adres van de voorzitter, kape laan jhr. Von Fisenne, pastorie Valken burgerplein, alhier, en de zaak komt keurig voor elkaar tegen weinig kosten, die dan nog de kas van het Kath. Kin derkoor ten goede komen. Men kan zich ook wenden tot mevrouw Arink, Val kenburgerlaan te Heemstede. Nu de grote parochie-missie, welke acht weken heeft geduurd, in de paro chie Valkenburg weer tot het verleden behoort, gaan de instuifavonden in het parochiehuis weer de aandacht vragen. In het begin van dit seizoen zijn deze reeds enige malen gehouden met zeer groot succes. De organisatoren hebben daarom besloten, onder het motto „de jeugd een kans bij spel en dans" weer een nieuwe reeks te organiseren, waar van de eerste wordt gehouden op Zon dag 28 November na het Lof. Alle jon geren boven 18 jaar, die een vrolijke en beschaafde avond willen bijwonen, wor den dan in het parochiehuis verwacht. De volgende avonden zijn: 12 December, 26 December, 16 Januari 1955, 30 Janu ari, 20 Februari, 13 Maart, 3 April, 17 April en als slotavond 15 Mei. Omdat klaverjasavonden nog steeds zeer in trek zijn, organiseert de K.J.B. hedenavond weer een klaverjasbijeen- komst in het parochiehuis aan de Ach terweg. Liefhebbers van kaarten weten dus waar zij zich kunnen vervoegen en zij kunnen er al vast rekening mee hou den, dat nog meerdere van deze avon den zullen volgen. In de voormalige pastorie aan de Bloemendaalseweg heeft de R.K. Mid denstandsvereniging van Overveen en Eloemendaal een praatavond georgani seerd, waarop het forum werd ge vormd door pastoor dr. A. A. Olierook en door de bondspropagandist van de R.K. Middenstandsvereniging, de heer Borsten. De vraaggesprekken o.a. over produc tie, distrubutie, consumptie e.d. gaven voor de pauze voldoende stof en de conclusie was, dat het kleinbedrijf een zegen is voor de maatschappij. Na de pauze gaf de heer Borsten een summier overzicht van de taak van het Hoofdbestuur en de plaats van een middenstander in het sociale en eco nomische leven. Daar in het hoofdbestuur diverse f ncties bekleed worden door ter zake kundigen uit ambacht en industrie, kan men verzekerd zijn van een juiste voorlichting. Met woorden van grote dank aan het fo.um in het bijzonder aan pastoor Olierook voor zijn zeer geanimeerde en vlotte voordracht, besloot de voorzit ter de heer J. Vogei de leerrijke avond, waarvan de belangstelling tegen viel. min detmePlpte er nu *n la*t vrij hun gang gaanV°M«een-grH?t 0661 cte tiirt viol wg Maar m die eer ste tijd viel het niet mee De eeestelii- ken, broeders tn zusto„„ geestenj- straat, kregen alleen uitt en op de stad (uit de inkomsC "nT* Va" conflskeerde kloosters) wanneer z| ff" vallig werden, althans, wannoll z a op betrapt werden d© H. Mis bil to Gr~ nen of op te dragen verviel de uitkering terstond. uitkering Er is over die tijd nog veel te ver tellen, besloot Oom Barend, maar dé kinderen moeten naar bed en boven dien heb ik 'n droge keel gekregen van al dat praten. Waarom ik nogal uitvoe rig ben geweest? Ik wilde goed dóen uitkomen, hoe moeilijk het in die da. gen was en hoezeer de Haarlemmer^ O.L.Vrouw van Haarlem hebben nodm gehad. Viel het je niet op, terwijl vertelde, dat haar' kerk. de Begijnhof, kerk in de ergste brand, de tijd va^ het beleg gespaard is gebleven? Je zult dan ook wel graag het verhaal van de. ze Lieve Vrouw willen horen. De Haar. lemmers hadden een groot vertrouwen in Haar. Jan B.. De heer W. F. Happé, wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting van de gemeente Haarlem zal op Dins dag 30 November voor de leden van de Vereniging „Haerlem" spreken over Het Haarlemse verkeersplan. De bij eenkomst wordt gehouden in restaurant Brinkmann en begint om 8 uur. Na een ernstige ziekte is te Haar lem in de leeftijd van 54 jaar overle den de heer E. Prager. Zijn bekend heid ter stede genoot de heer Prager vooral als directeur van het Frans Halstheater, dat hij samen met de heer Strjjbos in de dertiger jaren bouwde. Op 7 Januarj 1935 werd het theater in gebruik genomen en het lag in de bedoeling over enkele maanden het twintigjarig bestaan te herdenken. De heer Prager was uiteraard geen onbekende in de bioscoopwereld, te meer daar hij verschillende jaren in het bestuur zitting heeft gehad van de afdeling Centrum van deze bond. Dank zij de heer Prager was het theater veie malen gratis beschikbaar voor liefdadigheidsvoorstellingen en voor voorstellingen tot ontspanning van de jeugd. De begrafenis vindt plaats op Vrij dag a.s., 's morgens om drie uur, op Westerveld. Naar w\j vernemen zal mevrouw Pra ger de exploitatie van het theater voort zetten. Vanaf heden tot en met Vrijdag zal het Frans Halstheater gesloten zijn. (Van onze Haagse redacteur) Van de honderd wasserijen, üie hn het departement van Economische Za ken dispensatie hebben gevraagd van de door minister Zijlstra afgekondigde prijsstop, hebben er tien vergunning gekregen hun prijzen te verhogen. Het betreft hier gevallen, waarbij een onderzoek heeft uitgewezen, dat de prijsverhoging gerechtvaardigd is. De andere aanvragen zijn nog in behande ling. De besprekingen over de garantie- prijs voor de melk voor de periode van November 1954 November 1955 zijn nog niet beëindigd, zodat nog geen definitieve mededelingen kunnen wor den gedaan. Wel staat het vast, dat deze prijs in verband met de gestegen kostprijzen van de melk verhoogd zal moeten worden. Uit de kostprijsberekeningen van het LEI is gebleken, dat de verschillen in kostprijs in de onderscheidene gebie den wederom groter zijn geworden, waardoor de kostprijs in het duurst producerende gebied 7.5 ct. hoger ia dan in het goedkoopst producerende. Aldus deelt minister Mansholt in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer mede. Deze grotere spreiding in de kost prijzen is aanleiding geweest tot uit voerige besprekingen met de georga niseerde landbouw en zal waarschijn lijk leiden tot de invoering van een stelsel met gedifferentieerde garanties. Over de wijze, waarop een dergelijke regeling zal kunnen worden uitgevoerd, wordt nog overleg gepleegd, waarbij ook aandacht wordt besteed aan de mogelijkheid voor de eerste hoeveelheid geleverde melk een hogere prijs te be talen dan voor de rest. Dinsdag 23 November Hoog water: 2.17 u. en 14,31 u. Laag water: 10.16 u. en 22.26 li* Woensdag 24 November Hoog water: 2.54 u. en 15.06 u. Laag water: 10.53 u. en 23.05 u. In Spaarndam werd Zaterdagavond door de toneelvereniging „die Spaerne Ghesellen" het stuk „Als de klok waar schuwt" opgevoerd. De voorstelling mag zeer geslaagd genoemd worden. Gisteren kwamen „die Spaerne Ghesellen" met hetzelfde toneelstuk óp de planken. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 23/11 3% Ned 1953 104% Hi Ned 1953 103 3% Ned 1948 100% 3% act Neo 1956 100 3% Ned 1954 100% 3-3% Neo .947 100& 100A 3 Ned 32-64 Del tac. 101% inscnr Grtbk 1946 3 pC 98% Neo Hande) Mil cert 210% A.K..U 296% 296% vtan Berkel's Patent 168 .aive-Deift eert 248V4 262% Van Gelder kon Hoogovens eert 279% 283% Untie vei eert 454% 457% Neo (Ca be) 254 Philips 370% 374 kon Petroleum 534% 533% .Amsterdam' Rubber 112% 108 4 Holi Amerka Hm 183 kon Ned Stoom b MIJ 182% 181 Neo Scheëpv Unie 159% 158 H V.A 148 145 Deli Mi) eert 139% 136 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric. General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp Republic Steel Royal Dutch aneii Union Oil uthern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel 19/11 42% 93% 62% 45 90% 93% 73 26% 37% 22/11 44 93% 63% 45'/, 90'% 94% 27% 26% 37% 693% 7o i, 56% 56 50% 51% 63% 69% 26% 26'/, 66% 67% Stemming: vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2