VISHINSKY: Brillant werktuig in dienst van sinistere politiek Hij liquideerde contra-revolutionnairen en Oost-Europese democratieën 4 A Aspirin Mendès-France stelt Grote Vier Huidige Russische voorstellen conferentie voor in Mei onrealistisch der Rector Van der Hoogte over het bisschoppelijk mandement BICABPAN' Openbaar aanklager in de grote zuiveringsprocessen Kardinaal Feltin :s toespraak Maurits van Hessen buiten vervolging Schoenmakersambacht niet gewild REDE VOOR DE VERENIGDE NATIES Oplossing van Oostenrijks probleem is dringend nodig Discussies aan de openbaarheid prijsgeven kan onrust geven Kanselier Raab bij Eisenhower Steeds maagpijn? Duitsland betaalt Nobelprijs 1935 Schiphol wordt een N.V. L.T.B. HIELD BONDSVERGADERING IN HAARLEM Ook Rotterdam in Raad van Bestuur? DINSDAG 23 NOVEMBER 1954 PAGINA 3 Een verduidelijking Argentijns episcopaat richt zich tot Peron Katholieke radio-uitzen dingen gestaakt Zaak-Montesi: Portugese bisschop in Nederland Meer differentiatie in loonschaal nodig F. Witteveen overleden Andrei Vishinsky, die in New York aan een hartverlamming is over leden, was in zekere zin een raadselachtige figuur. Zijn scherpe, ana lytische geest maakte hem tot een van de bekwaamste en krachtigste figuren in de Russische buitenlandse politiek. Hij was een bekwaam en nauwgezet dienaar van het communisme, maar in zijn uiterlijk onder scheidde hij zich in niets van een gedistingeerd kapitalist. Hij droeg altijd costuums, die van onberispelijke snit waren. Tijdens internationale confe renties kon hij oneindig charmant zijn, maar de meedogenloze wijze, waarop hij in de Verenigde Naties de kracht van zijn argumenten aanvulde, be zorgde hem daar de bijnaam „Mijnheer Veto". Maar al eerder had hij van zich doen spreken. Van 1936 tot 1938 maakte hij naam als openbaar aan klager in de grote zuiveringsprocessen van die jaren en zo hard en kil was toen zijn optreden, dat hij zijn hooggeleerde collega's en zijn studenten aan de universiteit van Moskou verbaasde en schokte. Zij kenden alleen de vrien delijke kant van zijn karakter. Misschien moet men de oplossing van de raadselen, die Vishinsky omgaven, zoeken in zijn afkomst. Want deze open bare aanklager van de revolutie, deze Fouquier Tinville van de twintigste eeuw, kwam in feite uit een bourgeois-milieu. Zijn vader was een Pools chemicus, zijn moeder muziek-paedagoge. Zonder twijfel moet de wil van Andrei Vishinsky om aan de werkelijke proletariërs het bewijs te leveren, Op de Sovjet-ambassade te Washing- dat ook proletariërs-uit-eigen-verkiezing onbuigzaam kunnen zijn, gezien ton had Vishinsky in 1949 een onder- worden als een der drijfveren tot zijn dikwijls sinistere diensten aan de J1-*—Sovjet-Unie. houd met een hoogwaardigheidsbekle der van de Russische Orthodoxe Kerk. Het gebeurde tijdens1 een receptie ter In 1928 was Vishinsky president van gelegenheid van de 32ste verjaardag het Opperste Gerechtshof tijdens het mnn rt <o nnfnhor.roimllltifl t rr C-i LniVIfPS Wflfirhil VllftlÉT van de October-revolutie. De correspondent van het K.N.P. te Parijs deelt ons de volgende verduide lijking mede, welke hij aan de beste bronnen ontleent; zij betreft de verkla ring, welke kardinaal Feltin heeft af gelegd over het lidmaatschap van poli tieke partijen: „Om de woorden van de kardinaal aartsbisschop van Parijs, ge sproken tijdens de H. Mis bij de ope ning van het Franse parlement, volgens hun juiste betekenis uit te leggen, dient men de twee volgende punten voor ogen te houden: 1. De kardinaal heeft zich tot de Franse Parlementsleden gericht. Zijn enige doel was hun in feitelijke om standigheden christelijke aanwijzingen te geven, hoe zij hun politieke bedrij vigheid moeten uitoefenen. 2. Toen hij in het Voorbijgaan de vraag omtrent het beginsel aanroerde, heeft hij uitdrukkelijk vastgesteld, dat het recht der christenen, om zich bij verschillende politieke partijen aan te sluiten een zeker aantal beperkingen meebrengt. Het is duidelijk, dat aan de plaatselijke hiërarchie het recht toekomt voor elk land en met het oog op de bij zondere omstandigheden, nader te om- schrijven tot hoever die beperkingen kunnen gaan". "De kardinalen, aartsbisschoppen en lisschoppen van Argentinië hebben president Peron gisterei een brief ge zonden, waarin zij hun ongerustheid uitspreken over de beschuldigingen, die de president heeft geuit jegens et aantal katholieke geestelijken en verenigingen. Zij hebben de president verzocht op de hoogte te worden ge steld van alle concrete beschuldigin gen. Inmiddels hebben de Argentijnse radiostations de uitzending van ka tholieke kerkdiensten gestaakt. Zondag is in Buenos Aires een pastoor gearresteerd, die in zijn preek verklaard had, dat sociale aangelegen heden behoren tot de competentie van de Kerk. De pastoor herinnerde in dit verband aan woorden van de Paus. Ook trok hij een vergelijking tussen de houding van Hitier tegenover de katholieke geestelijkheid en de hou ding van de Argentijnse regering. Er ontstond tumult, toen een aantal gelo vigen de kerk wilden verlaten. (Rtr/ UP) Rafaello Sepe, die juist het onderzoek |n de zaak van de dood van Wilma Mon- tesi heeft beëindigd, heeft het paspoort van prins Maurits van Hessen, de neef van ex-koning Umberto II, aan hem doen teruggeven. Dit betekent, dat prins Maurits definitief van vervolging ontslagen is. De oud-prefect van politie Saverio Po- lito, Piero Piccioni en Ugo Montagno, van wie de paspoorten ook waren in getrokken, werden onlangs voorlopig in vrijheid gesteld. (AFP) z.g. .Sjakty' '-proces, waarbij vijftig Russen en drie Duitsers terecht ston den wegens contra-revolutionnaire ac tiviteiten. Het feit, waardoor dit pro ces in internationale kring opviel, was de wijze, waarop de beklaagden zich zelf beschuldigden. Dit feit werd later een van de „normale" kenmerken van een communistisch proces. In 1933 was hij aanklager in het proces Metro-Vickers, toen Britse en Amerikaanse ingenieurs in Moskou te recht stonden op beschuldiging van sa botage en spionnage. Maar zijn grote kans kwam eind 1936, toen de grote zuiveringsprocessen begonnen. Churchill heeft in „The Second World War" iets van de achtergronden van dat proces belicht. President Benesj van Tsjechoslowakije stond in die da gen onder zware druk van Duitse zijde. In het najaar 1936 werd hem gerappor teerd, dat via de Sovjet-ambassade in Praag boodschappen werden uitgewis seld tussen belangrijke persoonlijkhe den in de Sovjet-Unie en de Duitse regering. Dit was een onderdeel van het z.g. complot van militairen en communis- ten-van-de-oude-garde om Stalin te ver-, wijderen en een nieuw régime in te voeren, dat gebaseerd was op een pro- Duitse politiek. Benesj gaf onmiddel lijk alles wat hij wist door aan Sta lin Daarna volgden, in de woorden van Churchill, „de meedogenloze, maar misschien niet nodeloze militaire en politieke zuivering in Sovjet-Rusland, en de reeksen processen in Januari 1937, waarin Vishinsky, de openbare aankla ger, zo'n meesterlijke rol vervulde." Churchill zegt dan verder, dat het zeer wel mogelijk is, dat Stalin de me dedelingen van Benesj gebruikte om lastige rivalen op te ruimen, of, zoals de gangbare term toen luidde, te „li quideren". In ieder geval beschuldigde Vishins ky voormalige premiers, ministers,, ambassadeurs, officieren en vooral politieke leiders van brandstichting, moord, verraad, sabotage en andere misdrijven. Men schrijft hem toe in de periode van Mei 1937 tot Februari 1938 meer dan zesduizend doodvonnis sen in openbare rechtszittingen te hebben verkregen, dikwijls tegen voormalige kameraden en vrienden. In Juni 1940, toen de Sovjet-Unie zich opmaakte om alle vette brokken die Hitler-Duitsland haar toewierp te ver slinden, trok Vishinsky in gezelschap van Zhdanov naar de Baltische landen. Hij was het, die de president van Let land naar Siberië liet deporteren en een volledig communistisch bewind op richtte. Zijn officiële titel luidde toen „plaatsvervangend commissaris voor Buitenlandse Zaken" en hij stond onder Molotov. In 1943 werd hij Russisch vertegen woordiger in de intergeallieerde com missie voor het Middellandse Zee-ge bied, die was ingesteld om de proble men, ontstaan door de capitulatie van Italië, te regelen. Mendès-France ont moette Vishinsky bijvoorbeeld voor het eerst in Algiers. De voornaamste ge allieerde conferenties tijdens en na de oorlog werden door Vishinsky bijge woond: Moskou, Cairo, Teheran, Yalta en Potsdam. Hij was een brilliant werktuig in dienst van onheilspellende machten. In de zomer van 1944, toen de stad Warschau in opstand kwam tegen de Duitsers, deden Engeland en Amerika alles wat zij konden om de opstande lingen te helpen. Zo vlogen b.v. op 13 Augustus 28 Britse vliegtuigen van bases in Itali ëde 700 mijlen derwaarts. Drie toestellen gingen verloren. Onder die omstandigheden was het Vishinsky, die op de avond van de zestiende Augustus de Amerikaanse ambassadeur bij zich riep en hem zon der blikken of blozen de volgende ver klaring voorlas: „De regering van de Sovjet-Unie kan er zich natuurlijk niet tegen verzetten, dat Britse of Ameri kaanse vliegtuigen wapens neerlaten in het gebied van Warschau, aangezien dit een Britse, en Amerikaanse zaak is. Maar zij verzet er zich zeer be slist tegen, dat Amerikaanse of Britse vliegtuigen, na wapens te hebben neer- Vishinsky, als hoofd van de Sovjet-delegatie bij de Verenigde Naties, in gesprek met zijn mede-gedelegeerde Valerian Zorin, tijdens een zitting in April 1953. geworpen in het gebied van Warschau, landen op Sovjet-grondgebied, aange zien de Sovjet-regering zich direct noch indirect wil inlaten met het avon tuur in Warschau." Deze verklaring van Vishinsky, een van de meest er gerniswekkende documenten uit de ge schiedenis van de diplomatie, droeg in belangrijke mate bij tot de knechting van het heldhaftige Poolse volk. Nog actiever werkte Vishinsky aan de knechting van Roemenië. Terwijl Churchill in het Lagerhuis nog stond te spreken over de resultaten van Yal ta, begaf Vishinsky zich op 27 Februa ri 1945 in Boekarest naar koning Mi- chaël en zijn bedoeling was niet meer of minder dan de schending van alle democratische clausules van het ver drag. Hij eiste het ontslag van de re gering, die na de koninklijke staats greep van Augustus 1944 uit alle Roe meense partijen was gevormd en die had geleid tot de verdrijving van de Duitsers uit het land. De jonge mo narch, gesteund door zijn minister van Een ontmoeting in 1947 tussen de Rus sische diplomaten Vishinsky en Cro- myko. In het midden Vishinsky's doch ter. De begroeting vond plaats op de kade van New York. Buitenlandse Zaken, Visoianu, hield zijn verzet één dag vol. Toen verscheen Vishinsky opnieuw. Hij wimpelde het verzoek van Mi- chaël om dan tenminste de leiders van de politieke partijen te mogen raadplegen op onbeschofte wijze af, beukte met zijn vuist op tafel, schreeuwde dat ogenblikkelijke aan vaarding van zijn eisen noodzakelijk was en liet de deur dreunend achter zich in het slot vallen. Toen koning Michaël door het venster naar buiten keek, zag hij de Sovjet-tanks en troe pen, die zich door de straten ver spreidden en op 6 Maart aanvaardde een door de Russen benoemd be wind de regering. Z. H. Exc. n>»r. Agostinho Lopes de Moura C.S.Sp., bisschop van Portalegre in Portugal, is ir ons land -.angekomen. De bisschop, die oud-pro-inciaal is van de Portugese orovincie der Con gregatie van de H. Geest, bracht een bezoi k aan de groot-seminaria van Warmond, Pijsenv g en' Haaren en aa het missie-seminarie van Gemert. Advertentie het beproefde Hay&ipreparaat „Er bestaat bij de jonge mensen in ons land geen belangstelling meer voor het ambacht. Het bedrijfsleven heeft te kampen met een tekort aan leerlingen. Dit alles moge genoegzaam bekend zijn, minder bekend is het, dat wij zelfs moeite hebben, de ouderen aan ons am bacht te blijven verbinden," aldus sprak Maandag de heer F. H. Castelein, voorzitter van het Bureau Voorlichting Schoenmakerij in zijn openingswoord voor de Vak wedstrijd en Vaktentoon- stelling voor schoenherstellers, welke tot en met Dinsdagavond in de 's-Gra- venhaagse Vakschool voor Schoenma kers wordt gehouden. „Laten wij degenen, die wij hebben," zo vervolgde de heer Castelein, „be houden, door hen een hoger loon te betalen. Er moet meer differentiatie komen in de loonschaal voor geschool de- en halfwaskrachten. Het is voorts noodzakelijk, dat in verband met de moderne machines, die meer en meer in onze bedrijven in gebruik worden genomen, aandacht wordt geschonken aan de herscholing van het personeel. Dit zou bijvoorbeeld kunnen geschieden in de vorm van lezingen voor kleine clubs. Hiernaast moeten wij echter ook aan dacht blijven besteden aan het kweken van de nodige animo bij de jeugd voor het ambacht van schoenmaker en schoenhersteller." In dit verband deel de de heer Castelein mede, dat er ean de zijde van het Bureau Voorlichting Schoenmakerij reeds contact is opgeno men met de Gewestelijke Arbeidsbu- reaux en de Bureaux voor de Beroeps keuze. De organisatie van de tentoonstellin gen was opgedragen aan de Commissie Zuid-Holland Dagen. Op de expositie worden de werkstukken, vervaardigd in de Vakwedstrtjd tentoongesteld. De eer ste prijzen, zowel in de A-klasse, het machinale werk, ais in de B-klasse, het handwerk, werden behaald door de heer M. J. Schans uit Delft. De expositie wordt gecompleteerd met stands op het gebied van leer, machines, fournituren, wasproducten en schoen-onderhouds middelen. Te Heerenveen is op ruim 74-jarige leeftijd vrij plotseling overleden de heer Flucie P. A. Witteveen Sr., eigenaar van een tachtig jaar bestaande manu- facturenhandel. Onder zeer grote belangstelling van de afgevaardigden heeft de Franse minister-president, Pierre Mendès-France, gisteren een toespraak gehouden tot de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Hij wees daarin alle Russische pogingen om door het voorstellen van interna tionale conferenties de ratificatie van de verdragen van Parijs tegen te houden, af. „Een'discussie kan niet objectief eri doeltreffend zijn, zolang de rechtstreeks belanghebbende landen van West-%uropa het verdragenstelsel van Parijs niet hebben bekrachtigd. Anders handelen zou een sprong in het onbekende zijn en zeker op een mislukking uitlopen," aldus de minister president. Mendès-France zette uiteen, dat de ondertekenaars van de Parijse overeenkomsten in het begin van de komende lente de ratificatie voltooid kunnen hebben. In Frankrijk zal dat vermoedelijk in Februari geschieden. Is die ratificatie eenmaal overal een feit, dan is hernieuwd overleg tussen Oost en West alleen maar toe te juichen. „Waarom zouden we er dan niet toe besluiten, dat er b.v. in Mei een conferentie van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk wordt gehouden? De Franse regering is bereid zulk een bespreking in Parijs te organiseren, als dat de andere partijen goed uitkomt," aldus Mendès-France. „De vredestaak en het hartstochtelijk zoeken naar internationale ontspannin gen" mogen volgens de Franse staats man niet blijven rusten. Men moet niet gaan geloven, dat het Westen tegen vrede is en gelegenheden tot toena dering en verzoening voorbij laat gaan, dat het niet gelooft in een stelsel van vreedzaam naast elkaar bestaan. „Daarom," aldus Mendès-France, „roe pen wij luide uit, dat de deur voor onderhandelingen niet gesloten is." De laatste nota's van de Sovjet-Unie noem de hij „onrealistisch en onredelijk." Het Russische plan voor eenconferen tie over de collectieve veiligheid van Europa ontbeerde naar zijn mening „een concrete basis voor succes." Mendès-France vervolgde: „Zonder aarzelen zeg ik tot onze Sovjet-collega's, dat dit voorstel niet serieus is. Heb ben zij een enkel ogenblik geloofd, dat wjj hun uitnodiging zouden aanvaar den?" Ook het uitstel van de conferen tie, dat door Molotov is aangeboden, hield volgens Mendès-France geen prin cipiële wijziging in, aangezien het af hankelijk werd gesteld van het ach terwege laten van de bekrachtiging van de Parijse accoorden. Als voorwaarde voor een nieuwe conferentie van de Grote Vier moest niet alleen de ratificatie van de Pa rijse accoorden een feit zijn, maar zouden ook uitgebreide voorbereidin gen getroffen moeten worden om een gedetailleerde uitwisseling van me- Het bisschoppelijk mandement is ook gisteren besproken op de algemene bondsvergadering, die de L.T.B. te Haarlem hield in gebouw „Sint Bavo". De geestelijk adviseur, rector J. van der Hoogte, meende, dat nu de kruit damp wat is opgetrokken de Katholieken zich eens terdege moeten be zinnen op de gehele inhoud van het mandement. Dit schrijven van de bisschoppen is voor Nederland immers wat Quadragesimo Anno voor de gehele wereld is. Spreker vond het jammer, dat er nog katholieken zijn, die op alle mogelijke manieren onder het mandement proberen uit te komen. Onder deze katholieken wilde en mocht hij zo verklaarde hij met klem niet de groep intellectuelen rekenen van „Te Elfder Ure". Wel betreurde hij het, dat de discussies en het beraad van deze groep, die nog niet eens tot conclusies is gekomen, onder het volk versrpeid worden. Dat kan volgens hem alleen maar verwarrend werken en onrust zaaien. Het gevaar is namelijk niet denkbeeldig, dat sommige katholieken uit die discussies alleen datgene halen wat in hun kraam te pas komt. Daarom sprak rector Van der Hoogte de verwachting uit, dat „Te Elfder Ure" met meer bedachtzaamheid te werk zal gaan. Spreker stelde verder, dat de katho lieken dienen te bedenken, of een eigen oordeel gesteld moet worden boven het bisschoppelijk gezag, dat tenslotte geïnspireerd wordt door de H, Geest. Nadrukkelijk herinnerde rec tor Van der Hoogte er aan, dat het Mandement afkomstig is van de Neder landse bisschoppen. Het is niet juist vergelijkingen te trekken met wat bis schoppen (b.v. Kardinaal Feltin in Frankrijk) in het buitenland zeggen. In Nederland zijn we gelukkig nu zo ver, dat de bisschoppen hun gedachten, zoals die in het Mandement zijn neer gelegd, in Nederland kunnen publiceren. Andere bisschoppen zouden dat ook zo graag doen, maar in het buitenland is men daar vaak zover nog niet. Uitvoerig ging spreker tenslotte nog in op de vele facetten van het Man dement en hij drong aan op innerlijke heiliging naar binnen en een uiterlijk getuigen naar buiten. De twee factoren kunnen slechts een goed apostolaat ver zekeren. Ter vergadering kwamen vele voor stellen aan de orde, o.a. betreffende de ruilverkaveling, en uitvoerig werd er gesproken over de taxatie van gronden. Algemeen was menhet er over eens, dat één deskundige onvoldoende is om de rechtszekerheid voor de belanghebben den te versterken. Vele afgevaardigden wilden per geval zelfs drie taxateurs, maar tenslotte ging de vergadering ac- coord met het bestuursvoorstel om bij de bevoegde instanties aan te dringen op twee taxateurs. Inzake de onteigening stelde het hoofd bestuur, dat zoveel mogelijk aan de gedupeerde grondgebruikers een gelijk waardig bedrijf elders (gedacht wordt aan de landaanwinningen) zal moeten worden aangeboden. Vanuit de vergadering werd nog op gemerkt, dat de tuin- en landbouwers bij de grote steden altijd aan het kort ste eind trekken. De overheid toont vaak weinig begrip voor de gedupeerden en stelt simpele bedragen beschikbaar te genover de millioenen, die in de stads uitbreiding worden geïnvesteerd. De voorzitter deelde desgevraagd mee, dat voor de technische commissie inzake grondzaken thans een jurist is aange trokken. Ten aanzien van de planologie werd van de bestuurstafel opgemerkt, dat er bij de uitbreiding van steden en dorpen nauwlettend op zal moeten worden toe gezien, dat de belangen van land- en tuinbouw niet méér geschaad worden dan strikt noodzakelijk is. Vele andere kwesties kwamen nog ter sprake en zo kwam de Kring Leiden met een motie, die een drastische vereenvoudiging en dan op zeer korte termijn van de loonadministratie beoogde. De vergade ring ging daarmede accoord en de motie zal ter kennis gebracht worden van de K.V.P., de K.N.B.T.B., de Stichting voor de Landbouw en de Bedrijfsvereniging voor het agrarisch bedrijf. Geklaagd werd nog over te lage lonen in de landbouw. De arbeiders kunnen veel meer verdienen in de grote steden en zo komt het b.v. dat de bieten, die volgens contract 20 November uit de grond moesten zijn, pas half December gerooid zullen zijn. Bij de behandeling van de begroting deelde de voorzitter mede, dat het bonds- kantoor aan de Parklaan te Haarlem veel te krap is. Er zal een nieuw ge bouw moeten komen, en men heeft reeds het oog op een royaal pand in Haarlem, dat vermoedelijk aangekocht kan wor den. Over het klemmende vraagstuk van het grondgebruik sprak tenslotte mr. Brouwer, de secretaris van de K.N.B.T.B., Hij merkte op, dat de overheid haar bouwplannen eerst tot in details vast stelt en dan voor de openbaarheid vrij geeft in uiterst vage termen als ka dastrale .sectie. Daar begrijpt de gewone man niets van. Daarom deed hij de suggestie, de raadsleden-agrariërs meer ingeschoten te laten raken op die wets- techniek. Deze mensen moeten een bij zondere voorlichting krijgen Hier ligt een taak voor alle agrarische organisaties en het zou verder prettig zijn, als gemeenten verplicht werden tot sociografisch onderzoek en bodem- kartering. De K.N.B.T.B. heeft een programma samengesteld, waarvan een der richt lijnen is, dat bij selectie voor de Noord- Oost-Polder en ontgonnen gebieden een groot deel van het areaal te bestemmen voor de gedupeerden van onteigening en sanering. ningen met de Sovjet-Unie mogelijk te maken. Door gedegen voorberei ding zou de aanleiding zijn weggeno men voor „luidruchtige demonstra ties en propagandamanoeuvres", die de resultaten alleen maar in gevaar kunnen brengen, zo verklaarde de Franse minister-president. Twee andere belangrijke punten wer den door Mendès-France nog met spe ciale nadruk behandeld. In de eerste plaats drong hij met kracht aan op een regeling van het Oostenrijkse vraagstuk. Daardoor, zo meende hij, zou tot de verbetering van de inter nationale atmosfeer meer worden bij gedragen dan door tien spectaculaire aankondigingen, „op goed geluk uitge sproken ter wille van de propaganda." Hij deed een concreet voorstel. „Ik heb vernomen," zei hij, „dat het staatsverdrag met Oostenrijk voorziet in een terugtrekking van de bezettings troepen binnen drie maanden na rati ficatie en dat de Sovjet-Unie deze tijd te kort vindt. Zou Oostenrijk kunnen instemming m l een tijdslimiet van an derhalf tot twee jaar, gevolgd door een geleidelijke evacuatie? En als dat zo is, zou de Sovjet-Unie dan bereid zijn het staatsverdrag te tekenen? Dit zijn enkele serieuze vragen, waar ik gaar ne een serieus antwoord op zou willen krijgen." De Franse minister-president zou ook de totstandkoming toejuichen van een Oost-Europees verdedigingsstelsel, maar dan naar het voorbeeld van de West-Europese Unie en mits de aam gesloten landen een zekere mate van eigen zeggenschap zouden kunnen be waren. Op die wijze zou men door overleg tussen de beide stelsels tot be perking van de bewapening kunnen komen, zo meende hij. Mendès-France, die zich zeer prij zend uitliet over het staatsmanschap van de voorzitter van de Algemene Vergadering, onze landgenoot mr. E. N. van Kleffens, en over de activiteit van het bureau van secretaris-gene raal Hammarskjöld, werd bij aan komst en na het uitspreken van zijn in de Franse taal gestelde rede langdurig toegejuicht door de ruim twee duizend aanwezigen. Tot de bij zondere gasten van de Assemblée behoorde o.m. mevrouw Eleanor Roo sevelt. De leiders van de Amerikaanse en de Britse delegaties, Henry Cabot Lod ge en Anthony Nutting, lieten zich waarderend over de rede van Mendès- France uit en een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde, dat de Verenigde Staten het voorstel van de Franse minister-president zeker gron dig zullen bestuderen. (AFP-Reuter-UP) De Oostenrijke kanselier Julius Raab, die een bezoek aan Amerika brengt, heeft gistermiddag zijn eerste onder houd gehad met minister Dulles op het departement van buitenlandse zaken. Daarna begaf hij zich naar het Witte Huis, waar hij de lunch gebruikte met president Eisenhower. Na afloop daarvan werd later op de middag een communiqué uitgegeven waarin werd gezegd dat Eisenhower en Raab de internationale toestand aan een algemene beschouwing hadden onder worpen en dat daarbij in het bijzonder aandacht was besteed aan een staats verdrag met Oostenrijk. Naar men meent, wil de Oostenrijkse kanselier ook de mogelijkheid bespre ken van een Amerikaanse lening voor de financiering van waterkrachtwer- ken, die Italië, Frankrijk, Duitsland en Oostenrijk zelf van stroom zouden voor zien. (Reuter-UP) Terwijl president Eisenhower (links) toeziet, toont zijn staatssecretaris John Foster Dulles (rechts) een aantal documenten aan de Franse premier Pierre Mè.ndes-France. „P. M. F." is in Washington, om daar met Amerikaanse auto riteiten Frans-Amerikaanse belangen te bespreken, zoals Noord-Afnka, Indo-China en de Duitse herbewapening. Advertentie Laat U niet kwellen, ëteem^-^r^ West-Duitsland zal de dochter van wijlen Carl von Ossietzky schadeloos stellen voor het verlies van de ruim 85.000 gulden van de Nobelprijs vooi de vrede, welke haar vader in 1936 kreeg toen hij in een concentratie kamp van de Nazi's verbleef, aldus wel ingelichte Duitse kringen te Stockholm. Carl von Ossietzky, een Duitse paci fist,, kwam in een concentratiekamp, toen Hitler in 1933 aan de macht kwam. Hitler was woedend, toen in 1936 be kend gemaakt werd, dat de Nobelprijs voor de vrede voor 1935 was toegekend aan de gevangene en hoewel hij onder druk van de wereldopinie genoodzaakt was de pacifist vrij te laten, werd Von Ossietzky in een sanatorium in strenge afzondering gehouden, tot zijn dood in 1938. De Gestapo nam het geld van de prijs in beslag. Rosalinda, wier moeder de dochter van een Engelse generaal was, was tien jaar toen haar vader werd gearresteerd. Door bemiddeling van een Britse orga nisatie kwam zij in 1933 met de eerste groep Duitse Joodse kinderen naar En geland, waar zij in huis kwam bij de Engelse filosoof Bertrand Russell. Toen haar vader de Nobelprijs was toegekend, werd zij uitgenodigd naar Stockholm te komen, waar zij hoopte haar vader te ontmoeten. Von Ossietzky kreeg ech ter geen toestemming Duitsland te ver laten. Zijn dochter bleef-.in Stockholm, verkreeg de Zweedse nationaliteit en huwde met de journalist Bjpem Palm. Naar B. en W. van Amsterdam aan de Raad mededelen is in principe over eenstemming bereikt met de regering inzake de toekomstige beheersvorm van Schiphol, dat een N. V. zal worden met de hoogste macht aan de aandeel houders, die een Raad van Bestuur zullen benoemen. De dagelijkse leiding, welke nog na der gedefinieerd moet worden, zal wor den opgedragen aan de directeur. In overleg met B. en W. heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat contact opgenomen met het gemeente bestuur van Rotterdam over deelne ming van Rotterdam in de op te rich ten N.V. Amsterdam heeft voorgesteld de voorzitter van de Raad van Beheer door de Kroon te laten benoemen, maar dat heeft de minister afgewezen. De ontwerp statuten worden thans opgesteld. De lange duur van de onder handelingen tussen het Rijk en de ge meente is onbevredigend. Intussen bestaat het plan om het te klein geworden verkeersareaal van Schiphol te verplaatsen naar de Rijks weg Amsterdam-Den Haag waarbij voorlopig van het bestaande banenpa- troon gebruik zal worden gemaakt. Naar behoefte zullen later verdere banen kunnen worden toegevoegd. De studie van de globale vormgeving van het toekomstige verkeersareaal na dert haar voltooiing. Een uitbreiding van het luchtverkeer tussen Schiphol en Oost-Europa zal ze ker van grote betekenis zijn voor Am sterdam, maar het ligt niet op de weg van het gemeentebestuur dit te bevor deren. B. en W. achten de kans op een aan vaardbaar compromis met de minister inzake de uitbreiding van de sfd. In tercontinentaal gunstig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3