Elf Sint-burgemeesters zullen de Sint te Utrecht verwelkomen m smonmwt En underbar present SIMON DE WIT CoecCe* G&ertkjttot» U voelt he (jvv ving® vee tmet Sm ischoner Zuiver RUNDVET Koelhuis-ROOMBOTER Prima HUISHOUDKOFFIE 27-37 PHILIPS „PHILISHAVE Luisterrijke optocht door de stad Rassendiscriminatie in Engeland Fotografisch TBC- onderzoek Zet Ambonezen meer aan het werk Anglicaanse kerk sluit scholen Loefti weigert presidentschap OP DE DUBBELTJES! 0QKW0RST BOERENKAAS STR00IG0ED extra mooi SNELSCHEERAPPARAAT mmm schuimt nóg meen en kan niet krassen DINSDAG 23 NOVEMBER 1954 PAGINA 4 i2 Vakbondsleider wenst Ruim 100.000 personen er in betrokken Tweede Kamer over Maatschappelijk Werk In Zuid-Transvaal Sukiman eist aftreden van Sastroamidjojo Unilever verlaagt prijzen in Engeland Sastroamidjojo over de kwestie-Nieuw-Guinea Geen spoorwegbeambten meer naar Zuid-Afrika de echte Gelderse Groene erwten Spliterwten (grof) CA BE Bruine bonen Appelmoes (de baste) ■Pij Hollandse bruine aq per groot blik. Sm bonen 500 gram ranse sardines Jams diverse smaken, 4% 72-54-*F« Worteltjes met erwten per groot blik Volvette Heerlijke Knak- WOrStperpotaSst.lZd Theeworst een prachtig geschenk) Studentenhaver Petit beurre Vanille frou-frou 4 e Rode vruchtenwijn AA Ananas 4 schijven Vruchtenbowl Paladino Vermouth p. liter Abrikozen ïoogr. 29 Siam rijst grof Bessensap nieuwe Vruchtengries Amerikaans patent bloem 500 gramspak mm Cakemeel TOMATENSOEP met rijst Nagelborstels Vloeibare shampoo BA Wasknijpers prima met internationale garantie Met recht het meesf gevraagde droogscheerapparaat ter wereldf Gb reinigt vlugger, grondiger en... toch zo veilig U ziet het niet alleen, U voelt het! VIM maakt aangekoekte pannen, een groezelig bad, vuile tegels zó glad en schoon, dat Uw vingers over het oppervlak glijden. VIM - met snelschuim bruist het vuil radicaal weg, in 'n oogwenk en... lost vet radicaal op. Zo maakt U alles in Uw hele huis weer helder en fris, op de vlugste èn de veiligste manier met VIM. De nieuwe VIM in de gele bus! welkom! vgj «4 Wanneer we het goed begrepen heb ben, heeft Amsterdam gezegd: het spijt ons wel, maar we kunnen ze niet op de thee hebben, de elf heren burgemeesters van de Nederlandse „Sint-gemeenten". Maar gelukkig is Utrecht er ook nog. Het gemeentebestuur en de ijverige stichting Stadsontspanning hebben zich gehaast het edelachtbare elftal, dat in 1953 door de burgemeester van het Zeeuwse Sint Laurens werd samenge steld, uit te nodigen met zijn aanwezig heid luister bij te zetten aan de toch reeds luisterrijke ontvangst, die Sint Nicolaas Zaterdag 27 November in Utrecht te benrt zal vallen. De burgemeesters van Sint Annaland, Sint Geertruid, Sint Jansteen, Sint Lau rens, Sint Maarten, Sint Maartensdijk, Sint Michelsgestel. Sint Odiliënberg, Sint Oedenrode, Sint Pancras en Sint Philipsland, waarschijnlijk ook de bur gemeester en schepenen van het Bel gische Sint Niklaes, zullen 's middags half drie op de Van Asch van Wijck- kade staan om de per stoomboot uit Spanje arriverende bisschop te verwel komen. Daarna zal een luisterrijke cortège gevormd worden door Sint Nicolaas op z'n schimmel, pages te paard, zwarte Pieten, ruiters en ama- zohes van enige ruiterverenigingen, fanfares, vertegenwoordigers van wat zo fraai het „rijk geschakeerde Utrecht se leven" genoemd wordt, studenten en niet te vergeten de schooljeugd. Lang zaam zal de stoet een kilometer lang zich door de stad bewegen in de richting van Pays Bas, waar de Spaanse bisschop de traditionele beker Spaanse wijn zal worden aangeboden. Daarna wordt het hoge gezelschap op het stadhuis ontvangen. De school- Een vooraanstaande Britse vakbond leider, Leaks, heeft medegedeeld, dat hij alles in het werk zal stellen om be paalde rechten, welke negers in Enge land in dezelfde mate als blanken ge nieten, zoveel mogelijk te gaan beper ken. Hij wil bewerkstelligen dat, wan neer er een periode van meer werk loosheid zal aanbreken, de blanke ar beiders voorrang zullen verkrijgen. Leaks zal in de loop van deze week een honderdtal vooraanstaande vak bondleiders bijeen roepen en hun een programma voorleggen, dat onder meer voorstelt: 1. Negers geen toezicht houdend werk te laten verrichten over blanke arbei ders. 2. Negers en kleurlingen niet in dienst te nemen zolang er blanken voor het werk voorhanden zijn. 3. Het raadplegen van vakbondverte- gtuwoordigers bij het in dienst nemen van negers. 4. Het op de eerste plaats ontslaan van negers in geval van malaise. Leaks deelde mede dat hij deze maat regelen nodig achtte om moeilijkheden te voorkomen wanneer in de toekomst de werkloosheid zou stijgen. Niemand denkt aan rassenscheidingen, aldus Leaks, doch er rullen bittere gevoelens ontstaan wanneer men op den duur een neger in dienst zou houden, terwijl bijvoorbeeld vijf blanke arbeiders moe ten worden ontslagen. Onze loyaliteit behoort in de eerste plaats uit te gaan naar de blanken, die hier horen, wonen en sinds lange tijd werkzaam zijn, aldus Leaks. Ieder jaar emigreren duizenden in woners van Jamaica naar Engeland. De actie van Leaks moet hoofdzakelijk ge zien worden als gericht tegen deze groe pen emigranten. Aangenomen mag wor den dat verantwoordelijke Britse vak bondleiders niet met de voorstellen van Leaks zullen instemmen. (UP.) (Van onze correspondent) Het algemeen bestuur van de Stich ting „Fonds tot opsporing van tuber culose Leiden", kortweg Fotu genaamd, is te Leiden bijeen gekomen om zich te beraden over de kostprijs van de foto's en het nieuwe plan de campagne voor 1955. Uit het jaarverslag van de districts arts, de heer J. E. Zweers, bleek o.m. dat bij het in 1954 gehouden onder zoek niet minder dan 114.401 personen gefotografeerd werden. Het gemiddelde opkomstpercentage inclusief de personen, die onder gere gelde controle staan bedroeg 86.3%. Gevonden werden: 70 gevallen van ac tieve tuberculose en 1257 gevallen van inactieve tuberculose, waarvan 217 op het Consultatie Bureau bekend waren. Bovendien werden 331 andere afwij kingen in 'mgen of borstholte gecon stateerd. Opvallend is, dat de opkomst in de plaatsen in de bollenstreek veel groter was dan „voorsteden" als Oegstgeest, Leiderdorp, Leidschendam. In deze laatste plaats gaf bijvoorbeeld slechts 56.5 pet. gehoor aa> de oproep. De sa menwerking met het team van de Fotu Delft was, evenals in de voorafgaan de jaren, zeer prettig. De financiële staat van de Stichting is, aldus d voorzitter van Fotu Leiden, de heer K. van Diepeningen, gezond te noemen. Besloten werd voorts een richtprijs van de foto's voor 1955 op 95 ct. vast te stellen. De stichting geeft de plaatselijke comité's echter de vrij heid de bevolking één gulden in reke ning te brengen. Het plan de campagne voor 1955 zal plaatsen als Naaldwijk, Leidschendam. Oegstgeest, Monster- Poeldijk en Hillegom in het onderzoek 1 ctrekken. In September zal het toe stel beschikbaar worden gesteld aan de Technische Hogeschool te Delft, waar 2000 studenten gefotografeerd zullen worden. Het aantal te verrichten onder zoekingen wordt geschat op 112.239. kinderen zullen in de hal zingen, door niemand minder dan Utrechts muzikale burgemeester De Ranitz op de piano begeleid, en prof. dr. C. F. A. van Dam, directeur van het Spaans Instituut, zal de Sint in het Spaans toespreken, welke toespraak de bisschop in het Spaans be antwoorden zaL Men fluistert in Utrecht, dat Johan Bodegraven, die om een of andere duistere reden iets met dit feest te maken heeft, druk doende is z'n Spaans wat op te halen Vervolgens zullen alle Sint-burge meesters iets uit de zak van Sint Nico laas krijgen, op voorwaarde dat zij to nen nog Sinterklaasliedjes te kunnen zingen. Voor de jeugd is het feest dan afgelopen. De burgemeesters gaan met de stichting Stadsontspanning en andere gasten ergens gezellig een borreltje pak ken. Het feest wordt besloten met een bezoek aan de Schouwburg, waar het Nederlands Ballet een voorstelling geeft, geeft. Vele Tweede Kamerleden, die In stemmen met de uitspraak van de minister Van Thiel, dat het beleid ten aanzien van de Ambonezen primair op hun terugkeer naar Indonesië moet zijn gericht, betogen in het voor lopig verslag op de begroting van Maatschappelijk Werk dat zulks, ge zien de op dit punt zo onzekere toe komst, niet wegneemt, dat de opne ming in het Nederlandse arbeidsle ven stellig dient te worden bevor derd. Bij de huidige schaarste aan arbeidskrachten is hier zeker meer mogelijkheid dan tot dusver werd be nut. Sommige leden verwonderen zich er over, dat het Ambonezenbeleid nog steeds gericht blijft op terugkeer naar Indonesië. Zolang de regering zich niet op het standpunt stelt, dat de bewo ners der Zuid-Molukken ten volle het recht toekomt, over hun eigen positie te beslissen, zolang zij dus niet komt tot erkenning van de republiek der Zuid-Molukken en daarnaar handelt, zal zij zich vleien met een ijdele hoop, indien zij verwacht, dat de Ambonezen vrijwillig zullen terugkeren. Daarom zal de regering, naar het oor deel van deze leden, systematisch moe ten voortgaan, niet alleen met de op leidingscursussen voor mannen en vrou wen, maar ook met de uitbreiding van woonruimte. Ook vragen de hier aan het woord zijnde leden, of de regering de thans beste oplossing: overbrenging van allen of van een deel naar Nieuw-Guinea, blijft afwijzen. Vrij algemeen heeft men met belang stelling en waardering kennis genomen van de aanstelling van een Raad voor Sociale Aangelegenheden bij het Hoge Commissariaat te Djakarta. Men heeft niet de indruk gekregen, dat in Indo nesië inmiddels een apparatuur is op gebouwd, welke in het bijzonder ook geschikt is om aan de taak, met be trekking tot de beoordeling van vragen om financiële hulp voor overtocht naar Nederland, het hoofd te bieden. Men uit daarom zijn bezorgdheid over een te geringe voortgang in deze, waarme de ook in overeenstemming is, hetgeen men vernomen heeft omtrent het feit, dat op het Hoge Commissariaat nog tal loze verzoeken om financiële steun voor overtocht naar Nederland reeds gerui me tijd onafgedaan liggen opgestapeld. De Anglicaanse bisschop van Johan nesburg, Ambrose Reeves, heeft op dracht gegeven alle Anglicaanse zen dingsscholen in Zuid-Transvaal met in gang van 1 April a.s. te sluiten, omdat hü niet wil meewerken bij het ten uit voer leggen van de wet op het onderwijs aan Bantoes. Volgens deze wet, die vorig jaar door het parlement van Zuid-Transvaal werd aanvaard, komt dit onderwijs onder het departement voor zaken betreffende in heemsen in plaats var. onder het depar tement van onderwijs. De Bantoes, zo wordt in de wet gezegd, zullen onderwijs ontvangen, dat „beter" past bij de mo gelijkheden om later werk te vinden. Voorts Ixjjgt het eerstgenoemde depar tement het recht de vergunning aan ker ken om scholen in inheemse dorpen te hebben, in te trekken, als het bezwaar heeft tegen het optreden van de desbe treffende kerk. In Zuid-Transvaal zijn 23 zendings scholen, die door meer dan 10.000 Ban toe-kinderen worden bezocht. Bisschop Reeves noemde de politiek, zoals deze in genoemde wet tot uitdrukking komt, „moreel onverdedigbaar" en 'n „schen ding van de christelijke normen". De sluiting van de zendingsscholen maakt een einde aan de sinds vijftig jaar bestaande samenwerking tussen de Anglicaanse Kerk en de staat op het ge bied van het onderwijs. Sukiman, vice-voorzitter van de Mas- jumi heeft op een bijeenkomst van de ze partij gezegd, dat de Indonesische re gering het Zuid-Oost-Aziatische verdedi gingsverdrag heeft verworpen, zonder volledig op de hoogte te zijn van de bedoeling van dit verdrag. Hij zei, dat de verwerping door de regering van Sastroamidjojo betekent, dat de Indone sische regering haar neutrale en onaf hankelijke buitenlandse politiek heeft verlaten en dat „de wet wordt voorge schreven door vreemdelingen". Sukiman eiste het aftreden van de regering, omdat zij „het communisme een enorme octopus beschermt, dat nu vrij is in dit land tot ontwik keling te komen. In Engeland hebben maatschappijen behorende tot de Unllevergroep een prijsverlaging aangekondigd voor was- poeder, o.m. van Omo. In de aankondiging wordt gezegd dat de vraag thans zodanig is, dat men de volledig e efficiency van de massapro ductie heeft bereikt De Indonesische minister-president, Sastroadmidjojo, heeft in een rede voor de radio over Nieuw-Guinea gezegd, dat de activiteiten van de Indonesische de legatie bij de Verenigde Naties geba seerd zijn op de strategie en politiek van de regering en dat de positie, welke zij in het internationale forum inneemt, afhankelijk is van de Indonesische re gering thuis. „Daarom betekent elke po ging om de positie van de regering te verzwakken vanzelfsprekend een ver zwakking van de positie van de dele gatie bij de V.N. Vooral nu zij op het ogenblik in een moeilijk en opwindend debat is gewikkeld. Een dergelijke poli tieke actie is derhalve in het nadeel van het nationaal belang ten aanzien van het probleem West-Irian", aldus de premier. Sastroamidjojo, die een overzicht gaf van de herschikking van het kabinet en van de „politieke opwinding, waarvan het doel was een kabinetscrisis van bin nenuit te bewerkstelligen", zei, dat de moeilijkheden nu zijn overwonnen. De bejaarde, ongeveer 80 jaar oude Egyptische wijsgeer Ahmed Loefti, heeft bevestigd, dat de Egyptische re gering hem benaderd had in verband met net vervullen van het president schap van de republiek, welke post sinds de afzetting vaq generaal Naguib vacant is. Naar DPA uit Pretoria bericht heb ben de Zuid-Afrikaanse spoorwegen de spoorwegmissie, die in ons land en in Duitsland tweeduizend werkkrachten voor de spoorwegen in Zuid-Afrika zou den aanwerven, terug geroepen. Als raden daarvoor wordt opgegeven, dat de instelling van de jonge Europese krachten voor het werk als rangeer der, wisselwachter, stoker en legger van dwarsliggers, niet heeft voldaan. Zij bleken voor deze beroepen „te be kwaam", hetgeen tot ontevredenheid en onaangenaamheden leidde. Wij herinneren er aan, dat 17 No vember zich 14 Nederlandse spoorweg emigranten in Durban hebben inge scheept. Zij keren met de „Waterman" naar ons land terug, nadat er ge schillen waren ontstaan met de Zuid- afrikaanse spoorwegen. 195 gram of zwaarder p.stuk v. 72 voor per 500 gram per 500 gram Wa E2EI •w originele import, 500 gr. in olijfolie, per blik per groot Belegen t per extra belegen) 100 oud I qr per stuk (100 gram) per pot Mevr. Birgitta Hellberg- Aug. Wahlströms v. 6 Danderyd ZWEDEN „Een geschenk kopen voor een man is ook hier in Zweden een lasiige opgave. Ik kwam echier op hei idee, hem een Philips „PhiliShave" Snelscheerapparaai ie geven. Dai is een cadeau, waar hij nu eens „echt ieis aan heeli". élke dag weerl" Jr 500 gramsbeker van 68 voor per 250 gramspak van 99 voor per 100 gram per pak (200 gram). .*01* per 100 gram per pak (200 gram) J per fles7V per blik M mm per grote pot met gtatis borrelglas 250 gram van 169 voor gebroken. 500 gram oogst, per fles met vruchtjes, 200 gram 500 gramspak Blanke 250 rozijnen gr. heerlijk vers. 250 gram voor 5 borden, per pot van 54 voor per stuk 10 tot 15 wassingen p. fl. *m\m beukenhout 30 stuks 4^ Ook betaalbaar per week of per maand Inderdaad, het Philips Snelscheerapparaat is ideaal voor iedere man. Goed, gemakkelijk en snel schoon, scheren, dat zijn de kenmerken van dit wereld beroemde scheerapparaat. Vooral voor mannen met een gevoelige huid is het Philips „PhiliShave" Snelscheerapparaat een ware uitkomst I Iedere ver koper van dit Philips product zal het U gaarn» vrijblijvend demonstreren. II

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4