pén katholieke beambtenbond voor hoofdarbeiders bepleit T)E SCHEEPSBOUWER-' t Britse Labourfractie wil de zeven rebellen uitstoten Concordia neemt monumentale nieuw bouw te Utrecht in gebruik FRANKRIJK en TUNIS stellen ultimatum aan fellagha's K ru is woord raadse l Vooraanstaande militaire leiders ontslagen Wegens aanzetten van kadetten tot nazi-activiteit Jluidige organisatie ontoereikend Rede voorzitter H.K.W. Instemming van K.A.B.-voorzitter Omdat zij zich over de Duitse her bewapening niet onthouden hebben Levensverzekering van K.A.B. in 47jaar tot 270 millioen gulden gegroeid Nederlander krijgt FAO-functie Geen massale bombardementen in Algiers Publiek eist geld terug Prijsstop Maandag afgekondigd Bromfietser slaat alarm Volgens Deense .Poliliken De man zonder hart Staking trawlers bemanningen Paniek in dakota DINSDAG 23 NOVEMBER 1954 PAGINA 5 IJsselmeerronde op autoped ten einde BEGONNEN AAN EEN KLEERMAKERSTAFEL Ir. v. d. Plassche gekozen KONINKLIJK HUIS Directie sluit bioscoop na tweede voorstelling Haarden en kachels En vindt zijn vermiste vrouw thuis Sun» <nrPT door JEAN BROCARD Vloot „vliegende schotels" passeert lijntoestel Examens pe voorzitter van de katholieke bond voor handels-, kantoor- en winkel personeel „St. Franciscus van Assisië", de heer J. de Wit, heeft op de Zondag K, Amsterdam begonnen en Maandag voortgezette bondsvergadering gepleit v,o0r de vorming van één katholieke beambtenbond. „Alhoewel wij ons ener zijds kanten tegen de invoering van bedrijfsbonden zijn wij er anderzijds tcli volle van overtuigd, dat wij met onze bond in zijn tegenwoordige vorm onmogelijk kunnen blijven doorgaan. Slechts door een samenbundeling van alle beschikbare krachten in de nauwst denkbare samenwerking zullen de j,eambten in het bedrijfsleven er in slagen een redelijke invloed te krijgen." yvldus sprak de voorzitter van de H.K.W. worden opgekomen in het verbondsbe- stuur, of zelfs in het dagelijks bestuur, maar ook, dat zij zoveel mogelijk een De ervaringen van de laatste jaren j0nen aan, dat voor het vaststellen van bedrijfstaksgewijze regelingen van de arbeidsvoorwaarden door middel van C.A.O. marr ook voor de vertegen woordiging in de te vormen bedrijfs organen niet het begrip „administra tieve employé", technicus, werkmees ter enz. de norm is, maar de collec tieve aanduiding „beambten in het be drijfsleven". Van dit criterium moeten wij uitgaan bij het bepalen van een antwoord op de vraag hoe wij onze organisatie moeten anpassen aan de jiuidige verhoudingen, Hoe langer wordt gewacht met deze nieuwe con centratie, hoe mee) kansen wij ver- apelen om in de nieuwe bedrijfsorga nen te worden ingeschakeld", aldus de voorzitter. .Met de Nederlandse Christelijke be ambtenbond hebben wij na de uit treding van het N.V.V. uit de raad van vakcentralen een samenwerking aan gegaan (bij gelegenheid van de laatste 6 pet. salarisverhoging), die alhoewel ze niet gereglementeerd is, toch een ge meenschappelijk optr .en mogelijk maakt in het belang van beide orga nisaties. Deze samenwerking is vooral gericht op de regeling der arbeidsvoor waarden en van de vertegenwoordiging van het beambtenelement in de nieuwe organen van het bedrijfsleven," zo ging spreker verder. Sprekend over de verhouding waarin De voorzitter van de KAB, de heer J. Middelhuis, heeft, aldus de voorzit ter van de Ned. Kath. Bond van ad ministratief en verzekeringspersoneel „St. Franciscus van Assisië" (HKW), medegedeeld, bereid te zijn mede të werken aan de fusie van de HKW en de katholieke bonden van technici, handelsreizigers en werkmeesters. Het zal beslist niet zo zijn, dat na een eventuele reorganisatie de HKW met zijn 18.600 leden in de ene katholieke beambtenbond de boventoon zal gaan voeren. Aan de behartiging der be- roepsbelangen van de onderscheiden groepen zal integendeel zeer veel aan dacht worden besteed. De heer de Wit legde er nog de nadruk op, dat de bedrijfstakgewijze georganiseerde groe pen van hoofdarbeiders binnen de KAB in permanent overleg moeten staan met de corresponderende groepen van handarbeiders. Als niet gesalarieerde bondsbestuur- ders werden herkozen de heren P. J. van de Star (Zwolle), J. A. C. Aarts (Den Bosch) en G. J. van de Broek (Eindhoven). Als nieuwe bestuurders werden aangewezen J. W. Lindeman (Utrecht), J. G. H. van Noort (Den Haag). Bij de bespreking der begroting werd een contributieverhoging goed- de door hem bepleite beambtenbond gekeurd. Voorts werd besloten tot op- tot de K.A.B. zou moeten staan zeide de -4-1-*" - - J""* voorzitter, dat deze binner het verband der K.A.B. een stevige concentratie moet vormen van alle katholieke be ambten in het bedrijfsleven, die een nauwe samenwerking met de andere bij de K.A.B. aangesloten bondol on derhoudt. Dit zal niet alleen kunnen Inhouden, dat hun vertegenwoordigers richting van twee nieuwe districtskan toren, in Den Haag en in Zwolle en tot aanstelling van een tiende gesala rieerde districtsbestuurder. De penning meester gaf de raad „voort te gaan met de ledenwerving in verband met de grote activiteit van het NVV; alle zeilen zullen moeten worden bijgezet om „Mercurius" bij te houden". eigen vertegenwoordiging vinden in die commissies waarin vraagstukken aan de rde komen, die voor de beambten van bijzonder belang zijn. Een dusda nige structuur zou naar het inzicht van spreke' tevens het vertrouwen in de K.A.B. versterken bjj die groepen welke thans nog buiten deze vakcen trale staan. Zou de leiding der K.A.B. niet reeds thans een stap in de goede richting zetten zo vroeg de spreker indien zij een stud4 commissie zou instellen on een reorganisatieplan uit te wer ken? Deze commissie zou in af wachting van een beslissing van het episcopaat over he* in zijn opdracht door de commissie Beaufort uitgebracht rapport over het vraagstuk van de be- dri'fsbond een practisch advies aan het episcopaat kunnen aanbieden. Concrete suggest'es, die d> practische zijde van het re j.ganisa tie vraagstuk van de K A.B. betreffen, kunnen straks diensten bewijzen bij verwezenlijking van de plannen. Over de samenstelling van de loon- raad van de S.F.R. (die straks de taak van de looncommissie van de Stichting van de -irbc en het college van rijks bemiddelaars zal overnemen) merkte de heer De Vit o.a. ~p, het met het oog op de omvangrijke taak van de raad van groot belang te achten, dat de samenstelling zodanig is, dat de op vattingen over de loonvorming en loonhoogte der beambten, voldoende tot hun recht komen. Daarom zeide hij een voorstander te zijn van de in stelling van sub-commissies van de loonraad, waarbij één voor beambten. 44. „De zweep?herhaalt Edzar verbaasd, „ge wilt vechten met een zwéép tegen zwaarden en bijlen?" Dan barst hij in een bulderend gelach uit en Eric's vier tegen standers vallen hem schamper bij. Alleen Sanno lacht niet. Niemand beter dan hij beseft de waarde van een goede, lange zweep. Op bevel van de piratenhoofdmar\ wordt een aantal zwijnslederen zwepen gehaald en met zorg kiest Eric de langste uit. Peinzend gluurt Sanno de Noorman aan en als hij de staalharde onheilspellende gloed in Eric's spottende ogen ziet, zegt de slavendrijver onbehaaglijk„M-maar dat is niet eerlijk, heer Edzar, een zweep is geen wapen! Ik bedoeleh een heel ander soort wapen. Ik verlang ook een zweep." „Voel je je niet lekkerSanno?" grijnst Edzar sarcastisch, „je wapen heb je gekozen en daar blijft het bij. Maar je kan je nog terugtrekken, dan neemt een betere je plaats in." De stekende blikken van zijn strijdgenoten benemen de lafaard echter de moed, zich nu nog terug te trekken, en met een sputterend geslis scharrelt hij naar de achterhoede. Edzar bakent de ruimte af, vtaarbinnen de vechtenden zich mogen bewegen een gedeelte van het binnenerf ingesloten door de palissade en de gebouwen en dan nemev de kemphanen hun plaatsen in. Het nieuws van het gevecht is als een lopend vuurtje de nederzetting rondgegaan en opgewonden drommen de Saksers bijeen, om nietê van het schouwspel te missen. Ergens te midden van de zeerovers staan Erwin en Axe, bleek als een dode. De Noorman heeft zich dicht tegen de palissade opgesteld om ten minste in de rug gedekt te zijn. De lange zweep losjes in de hand, wacht hij af. Dan geeft Edzar een teken en alt één man springen de vijf Saksers op Eric toe. De zes Noordhollandse zuivelarbeiders uit Sint Maartensvlotbrug hebben hun rit van ruim 500 km per autoped rond het IJsselmeer Zaterdag met goed ge volg beëindigd. Toen de zes „steppers" 's middags op de „thuishaven" terug keerden, werden zij met gejuich in het vlaggende dorp begroet en met ge schenken overladen. Namens het gemeentebestuur werden de zes mannen toegesproken. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De officiële leiding van de Labour fractie besloot gisteren na een debat van twee uren om disciplinaire maat regelen te nemen tegen de zeven leden van de fractie die de vorige week wei gerden te gehoorzamen, toen de leiding voorschreef dat de fractie zich in haar Naar de typische naam „Nooit Ge- dacht"-straat in Zeist, waar Concordia zijn eerste onderdak vond op een zol derkamertje van de notaris zijn vandaag veler gedachten afgedwaald bij de officiële opening van het monu mentale gebouw, dat voor de Coöp. Levensverzekeringsmij. U.A. „Concor dia" aan het Oudenoord te Utrecht verrezen is. De oprichters zullen in 1907 Nooit Gedacht hebben, dat het geen zij zo bescheiden begonnen wa ren op een kleermakerstafel met een gerepareerd biljartlaken bin nen een halve eeuw zou uitgroeien tot een instelling, die in staat zou zijn zich zo comiortabel te misvesten als Concordia vandaag gedaan heeft. Begrijpelijk daarom, dat er een sfeer van grote vreugde en danbaarheid heerste, die in menige toespraak en gelukwens tot uiting kwam. Het gebouw is ontworpen door het Rotterdamse architectenbureau Kraaij- vanger en uitgevoerd in beton met een grotendeels bakstenen bekleding. Het front, 46 meter breed en 17 meter hoog, heeft een ronde vorm, die het op de hoek van een straat uitstekend doet, maar aan de constructie bijzonder hoge eisen stelde. De ontwerpers zijn er echter in geslaagd een waarlijk monu mentaal gebouw neer te zetten, dat zijn zakelijke inslag weliswaar niet verbergt, maar toch meer geworden is dan een pakhuis voor archiefkasten. Het front wordt beheerst door forse verticale lij nen, die de raamvlakken aangeven, welke een consequente doortrekking zijn van de lijnen in de voorgevel van het belend 1 .de Huis van de Arbeid. De middenpartij van het symetrische front wordt bekroond door een zeer geslaag de beeldengroep van de Utrechtse beeldhouwer René van Seumeren, voor stellend een gezin, waarvan de be schermende vader de verzekeringsge dachte uitbeeldt. Onder de beeldengroep bevindt zich de hoofdingang, door welke men de hall betreedt, die uitgevoerd is in na tuursteen met een wandbekleeding van travertin op zwart marmeren plint. Hierachter ligt de hoog opgetrokken administratieruimte, die tot aan de vloer van de tweede verdieping reikt en slechts door glaswanden van het trap penhuis en de galerij op de eerste ver dieping gescheiden is. Op de eerste verdieping vindt men de directiekamer met een vorstelijk tapijt, geknoopt door patiënten van Berg en Bosch, en een fraaie meubilering, ontworpen door de binnenhuisarchitect M. C. Grondhout, die ook de inrichting van de luxe con ferentiezaal ontwierp. De overige ruim ten zijn in zeer eenvoudig materiaal opgetrokken: de wijze van toepassing en de gehele vormgeving geven er echter een voornaam cachet aan. Nadat rector J. Doesburg, assessor van de verbondsadviseur, het gebouw Maandagmiddag had ingezegend, droeg hij vanmorgen in de St. Monicakerk een plechtige H. Mis op, waarna om tien uur in het nieuwe kantoor een bijeenkomst gehouden werd in aanwe zigheid van de raad van commissaris sen, Verbondsvoorzitter J. A. Middel huis, het Verbondsbestuur, het gemeen tebestuur van Utrecht en de directeuren van een aantal K.A.B.-instellingen. De heer J. Alders, president-commis saris, verwelkomde hen, waarna een der directeuren, de heer H. H. Dekkers, een overzicht gaf van de historische groei en ontwikkeling van Concordia. Hij re leveerde de talrijke verhuizingen (ne gen) die de maatschappij heeft meege maakt, omdat de beschikbare ruimte steeds te klein werd voor het snel groeiende Concordia. Na tien jaar was het eerste millioen verzekerd kapitaal aanwezig, dat bij het zilveren feest in 1932 tot 26 millioen was aangegroeid, in 1945 bijna 75 millioen bedroeg en thans tot 270 millioen gulden gestegen is, verdeeld over ruim 635.000 contrac ten. Deze groei rechtvaardigde in 1950 het besluit om tot de bouw van het nieuwe kantoor over te gaan. Spr. acht te voorshands de vrees ongegrond, dat de groter wordende sociale zekerheid een belangrijk remmende invloed op de gunstige ontwikkeling zal uitoefenen. Het levensverzekeringsbedrijf biedt nu aan velen de mogelijkheid om door het sluiten van een aanvullende verzekering de bestaande voorzieningen tot een meer afdoende oudedags- en gezinsver zorging te completeren. De officiële opening van het gebouw werd verricht door de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. waarna de gasten in „Noord Brabant" eën lunch werd aangeboden ie de middag maakten velen van de gelegen heid gebruik om tijdens de receptie het nieuwe gebouw te bezichten. De Nederlandse directeur-generaal van de Landbouw, ir. A. W. van de Plassche, is gisteren te Londen gekozen tot voorzitter van een subcommissie vrpor landbouwkundig onderzoek, die door de Europese afdeling van de voedsel- en landbouworganisatie der V. N., de F. A. O., in het leven is ge roepen. De bijeenkomst te Londen, die wordt bijgewoond door 24 deskundigen uit zeventien Europese landen, zal vier dagen duren De regeringen van Frankrijk en Tu nis hebben de Tunesische fellagha's (vogelvrij verklaarde opstandelingen) gisteravond een ultimatum gesteld, waarbij met „meedogenloze" militaire actie wordt gedreigd, indien zij hun wa pens niet neerleggen. De ongeveer drie duizend opstande lingen, die twee Franse divisies tegen over zich vinden, werd volledige vrij heid beloofd, indien zij zich overgeven. Het aanbod geldt ook voor terroristen, die moorden hebben bedreven. In een gemeenschappelijke verkla ring, welke te Parijs en Tunis werd uitgegeven, wordt gezegd, dat de fel lagha's geholpen zullen worden, wan neer zij hun normale leven hervatten. De bewoners van het protectoraat wordt verzocht wapens, die zij illegaal in bezit hebben, in te leveren. Er zul len geen maatregelen tegen hen, die aan de oproep gehoor geven, genomen worden. Om de fellagha's in de gelegenheid te stellen zich over te geven moet de strijd eerst aan beide kanten worden gestaakt. De gehele operatie zal naar verwachting drie weken in be slag nemen. De gouverneur-generaal van Algiers, Roger Leonard, heeft naar aanleiding H.M. de Koningin heeft op haar ver zoek eervol ontslag verleend aan naar grootmeesteres, douairière C. M. baro nesse van Tuyll van Serooskerken, gebo ren jonkvrouwe Boreel, ondei dank zegging voor de vele en gewichtige diensten, gedurende een lange reeks van jaren aan H.M. en haar huis bewe zen, en onder gelijktijdige benoeming tot grootmeesteres honoraire. H.M. heeft voorts tijdelijk benoemd tot haar grootmeesteres douairière A A. baronesse van Heeckeren van Mole- caten, geboren jonkvrouwe Groeninx van Zoelen. Tot dame du palais heeft de Koningin van berichten, dat er een groot aantal Franse bommenwerpers op de Alge rijnse vliegvelden is, verklaard, dat in het gebied van Aurès (Algiers), waar zich opstandelingen schuil houden, geen massale bombardementen zullen wor den uitgevoerd. (AFP-Reuter). geheel zou onthouden van stemming aan het eind van het debat over de herbewapening van West-Duitsland. V"n de zeven rebellen stemden zes te gen en een voor. Attlee en de zijnen hebben nu besloten de zeven opstan- f'gen uit de fractie te stoten. Dit be sluit dient evenwel bekrachtigd te wor den door de gehele fractie. Deze komt vanavond bijeen en de vergadering, welke plaats zal vinden achter gesloten deuren, belooft stormachtig te wor den. Het is vrij zeker dat Bevan met zijn gehele anhang de rebellen, althans de zes tegenstemmers, zal verdedigen en da' zijn groep egen de partijleiding zal stemmen. Het is eveneens vrij zeker dat zich f .1 aaltal Labourleden van stemming zullen onthouden. En of schoon het waarschijnlijk is dat de lei ding zal winnen, als Attlee er een ver trouwenskwestie v; n maakt, kan de disciplinaire maatr gel slechts kwaad bloed zetten bij ve'leden van Labour binnen en buiten het Parlement. Het is bijzonder ongelukkig voor de fractieleiding da* de bijl, nu zij dreigt te vallen, op de verkeerde haisen terecht komt. Want dezonden- bokken behoren niet tot de Bevan- groep. De behandeling van John McGovern, de snode socialist die vóór Duitne herbewapening heeft dur- •t stemmen, grenst aan het pot sierlijke. Dit lid van Labour namelijk heeft door zijn stem uit te brengen niets meer of minder gedaan dan het beleid bekrachtigen dat gevolgd werd door Labour toen zij aan de macht was, het beleid tevens da. de vorge week door de Labourfractie in het Lagerhui, nogmaals in een stem- m g zou zijn bekrachtigd door voor de regering te stemmen, indien niet Attlee en de zijnen op de loop waren gegaan voor Bevan en zijn groep en zich liever van stemming onthielden dan de onenigheid in hun partij bloot te leggen. Dn het eind van het lied is lat na de vernederende houding van dc vorige week de on enigheid groter dan ooit. Indien vanavond het vonnis over de rebellen wordt bekrachtigd. betekent dit slechts dat de zeven socialisten als onafhankelijke leden in het Lagerhuis - zullen blijven. Zij zullen niet langermiddellijk versterking kreeg, aan het deel mogen nemen aan de fractieverga- j dreggen. Auto's werden langs het kanaal deringen en aan de bijeenkomsten van geparkeerd om hun koplichten op het fractiecommissies. Na enige tijd mogen I water te richten. Langs de kanten en r-'i evenwel vragen wederom tot demet bokschuiten begon men te dreg- fractie toegelaten te worden, een ver- J gen, doch toen men na enige uren nog Van Vrijdag af zouden in een thea ter te Den Haag twee hoofdfilms in één programma draaien. Het beeld en het geluid waren echter zo slecht, dat het publiek na de voorstellingen van Vrijdag en Zater dag op luidruchtige wijze zijn misnoe gen te kennen gaf en zijn geld terug eisteen kreeg. Dit is Vrijdagavond na de voorstelling geschied. Zaterdag weigerde het publiek zelfs de zaal te verlaten voordat het entréegeld was terugbetaald. Dit laatste heeft men toen Zondagmiddag gedaan. Middeler wijl heeft de directie van het thea ter de voorstellingen gestaakt. In de Staatsconrant is een be schikking afgekondigd van de mi nister van Economische Zaken, waar bij wordt bepaald, dat de prijzen, welke voor haarden, haardkachels en kachels mogen worden berekend, niet hoger mogen zijn dan die, welke op 1 September golden. In bijzondere geval len kltn de directeur-generaal voor de prijzen afwijkende prijzen vaststellen. De beschikking treedt op 27 November in werking. Op 5 October besloten de fabrikanten, aangesloten bij de Ned. Unie van me taalgieterijen en aanverwante bedrijven de prijzen van haarden en kachels met ingang van 11 Oct. te verhogen met 5 procent. De minister van Economische Zaken is er niet van overtuigd, dat deze prijsverhoging door een dienovereen komstige stijging van de kosten in de individuele bedrijven wordt gemotiveerd en gezien de rentabiliteit der bedrijven nodig was, getuige ook het feit, dat een tweetal fabrikanten zich van prijsver hoging onthield. Aangezien naar de me ning van de minister dergelijke collec tieve prijsverhogingen een bedreiging vormen voor het algemene evenwicht tussen lonen en prijzen en de fabrikan ten niet bereid bleken de prijsverhoging ongedaan te maken, is tot afkondiging van de prijsstop overgegaan. Het stille dorpje Lutten aan de Dedemsvaart werd Zondagavond opge schrikt doordat een voorbijrijdende bromfietser alarm sloeg, omdat zijn bromfietsende vrouw in de Dedemsvaart was geraakt. De man was geheel van streek. Heel de bevolking toog onder leiding van het politieapparaat, dat on- z^ck dat meestal wordt ingewilligd. Volgens de reglementen van de La- bourpartij moet het vonnis over de rebel'en officieel worden meegedeeld aan het landelijke hoofdbestuur van de partij, welk laatste het gezar bezit om nog verder te gaan met represailles en de rebellen gehec' uit de Labourpartij te stoten, hetgeen zou betekenen dat zij bij nieuwe verkiezingen niet lan ger de steun zouden hebben van de partij, welke andere candidaten zou aanwijzen. Doch men verwacht dat het hoofdbestuur niet zover zal gaan. niets had gevonden, ging men in arren moede de familie waarschuwen. Tot ieders grote verbazing trof men de vrouw riMig bij haar familie aan, niet vermoedende dat ze aanleiding had ge geven tot grootscheepse actie voor haar redding. Toen haar man door een tege moet rijdende auto was verblind ge raakt, was ze eenvoudig doorgereden in de veronderstelling dat haar man zo meteen zou volgen. Ze zat op hem te wachten, menend dat hij moeilijkheden had. Die had hij ook maar andere dan zij vermoedde. Horizontaal: 1. bevoeling 4. berggeit 8. dierengeluid 10. zwemvogel 12. solomuziek uitvoering 15. mannetjeshond 16. voegwoord 17. rozengaarde 19. medicijn 20. nachtkleed 21. ton 22. titel Benedictij nen-priesters 24. schok 26. onderricht 28. erg 31. waaronder (afk.) 32. lof 33. boze geesten 35. roeispaan 37. windrichting 38. inlandse vogel 39. rots in zee Verticaal: 1. telwoord 2. Atomic Energy Commission (afk.) 3. geestrijk vocht 5. riviertje in Friesland 6. schapen met zeer fijne wol 7. teleurstellend 8. lol 9. groei 11. verzamelplaats mil. voertuigen (Eng.) 13. doortochtgeld 14. vod 18. groente 26. kleefstof 31. insect 19. afweren 27. overzetvaartuig 34. vroegere benaming 23. wild zwijn 29. uitstap Indonesië (afk.). 25. klein paard 30. water doorlatende 36. zangnoot Volgens het Deense gematigd-radicale ochtendblad „Politiken" heeft de stafchef van het Deense leger zijn ontslag genomen en is het hoofd van een legeracademie over geplaatst, nadat vernomen was dat zij vijf kadetten toestemming hadden gegeven, deel te nemen aan een nazi-studiegroep. Het be richt is door de Deense radio uit „Politi ken"4*vergenomen, maar officiële bevesti ging is niet gegeven. Volgens „Politiken" is generaal-majoor C. M. Noerresoe, stafchef van de landstrijd krachten, tot aftreden gedwongen, en zal kolonel Thuge Johansen, hoofd van de le geracademie van het kasteel Frederiks- berg te Kopenhagen, een andere functie krijgen en waarschijnlijk worden overge plaatst naar het geodeitsch instituut van liet leger. „Politiken" roept in herinnering dat de léider van de beweerde nazi-cursus de vroe gere kapitein Laerum is, die na de oorlog veroordeeld is tot vier jaar gevangenisstraf vegens subversieve activiteit tijdens de Duitse bezetting. Het onderwerp van de cur sor was „Oorlogsondervinding van het Oos telijk front tijdens de tweede wereldoorlog". Volgens „Politiken" is de automatische pro motie van de vijf jonge kadetten tot luite nant opgeschort. De promotie zou op 1 No vember hebben moeten plaats vinden. Vol gens het blad heeft het voorlopig onderzoek uitgewezen dat de nazi-invloed beperkt is gebleven tot deze vijf kadetten. In totaal hadden zich zeven man voor de cursus van Laerum gemeld, maar twee hunner hebben zich na een twist teruggetrokken. Dit twee tal is normaal tot luitenant bevorderd. Laerum werd leider van de nationaal-so- cialistische jeugdbeweging in Denemarken kort na het begin van de Duitse bezetting in Denemarken. In 1943 nam hij dienst in de Duitse divisie-Nordland in de Waffen-SS als kapitein. Na de oorlog ging hij vier jaar de gevangenis in, maar volgens „Politiken" hervatte hij daarna onmiddellijk zijn nazi activiteit. Het blad zegt dat de achtergrond van Noeresoe en Johansen verschillend is. Na de bevrijding van Denemarken is Noer resoe er van beschuldigd zijn bewondering voor het Duitse militairisme te hebben uit gesproken en gezegd te hebben dat het voor Denemarken het beste was geweest als die bemoeial, te grijpen!..." deze echter nauwelijks aan zijn oor ge- Toen de Hoofdcommissaris hem aar- bracht, toen hij al wist wie die ,,per- zelend in de rede wilde vallen legde soonlijk vriend" was. Natuurlijk de Chasseur hem met een handbeweging MAN ZONDER WAPENS! Dat had hij het zwijgen op, alsof de rollen omge- wel kunnen denken. Er kon tegenwoor- keerd waren en niet de Hoofdcommis- dig niets meer gebeuren van enig be- saris, maar Inspecteur Chasseur de chef lang, of die kerel hing aan de telefoon was en besloot hij zijn woedend uitge- om zijn wijsheid ten beste te geven. Chasseur had zich die ochtend al zo dikwijls kwaad gemaakt, dat het voor hem nu niets bijzonders meer was. Zonder de man aan de andere kant 26 sproken commentaar met de woorden: „En ten slotte nog dit, monsieur de Hoofdcommissaris. Wanneer U wilt, dat ik verder ga met die zaak van de Man Zonder Hart, dan wil ik een vol- van de lijn dan ook gelegenheid te ge- ledige volmacht hebben, zodat ik weer ven meer dan een paar woorden te niet zoals vannacht in mijn hemd kom zeggen viel hij uit: „Ik weet er alles Chasseur haalde diep adem voor hij te staan. Krijg ik die volmacht niet, van monsieur. U komt ons natuurlijk weer antwoord gaf. „Als monsieur de dan neemt u maar een ander om de weer even vertellen wat we te doen Hoofdcommissaris mij de schuld wil kastanjes uit het vuur te halen!" hebben of misschien wilt u wel met geven van de mislukking van vannacht, Als een serie uitroeptekens achter een zeggen, dat we er maar mee moeten dan moet ik direct toegeven, dat ik deze opstandige woorden klonk de slag uitscheiden, want dat we overbodig zijn Inderdaad te veel op één kaart heb waarmee Chasseur de deur achter zich nu uwe excellentie weer in Parijs is. gezet op het moment dat ik naar dat dicht trok, terwijl de Hoofdcommissa- Dat heb ik tenminste vanmorgen al idiote, lachende spook toeging, maar ris "verslagen en overbluft achter zijn in de krant kunnen lezen. Maar laat lessenaar bleef zitten. Woedend liep Chasseur met grote passen de gang over, terug naar zijn eigen kamer in het hoofdbureau. Zo was hij van woede vervuld over de aanmerkingen van de Hoofdcommissa- dat hij bijna de brigadier onder- misschien mag ik de Hoofdcommissa ris nog aan een kleinigheid herinneren. Toen ik vannacht met de overvalwagen uitrukte gaf ik direct opdracht met een tweede wagen met nogmaals twaalf man te volgen. Voor een dergelijke grootscheepse actie was echter toestem- ris, ik u nu even dit vertellenWat u doet of wat u niet doet, laat me koud! Alleen, de eerste de beste gelegenheid die ik krijg om u onschadelijk te ma ken, zal ik waarnemen. Ik heb genoeg aan de Hoofdcommissaris om me de les te laten lezen en ik ben niet van ming nodig van de Hoofdcommissaris, steboven liep, die hem tegemoet kwam. plan ook ïog aanmerkingen in ont- zodat die eerst moest worden opgebeld. Toen ze zich beiden van de schok her- Die tweede overvalwagen kwam niet... steld hadden zei de brigadier: ,,Ik was omdat de Hoofdcommissaris het niet no- u juist aan het zoeken Inspecteur, er dig vond! Was die tweede wagen wel is telefoon voor u. Zal ik het gesprek gekomen, dan hadden er twaalf man bij op uw kamer laten overzetten?" het huis kunnen achterblijven en was „Wie is net?" informeerde Chasseur, de moordenaar hoogstwaarschijnlijk wél „Hij heeft zich niet bekend gemaakt, gepakt! En wat die Man Zonder Wa- maar noemde zich een persoonlijke pens betreft... al lang vóór U hier hoofdcommissaris was hebben wij alles vangst te nemen van een loslopende moordenaar. Houd uw adviezen dan maar voor u! Er is maar één advies, dat me op het cgenblik interesseert, namelijk, hoe ik de Man Zonder Wa pens te pakken kan krijgen! En nu goedemorgen!" Met een smak smeet Chasseur de in het werk gesteld om hem te grijpen. Hoofdcommissaris Maillot heeft zich in dertijd zélf nog met dit geval bemoeid, al greep hij dan ook de verkeerde. vriend van u, en meneer vertelde dat hoorn weer op het toestel en bleef er het erg belangrijk was, wat hij u te zo kwaadaardig naar zitten kijken of vertellen had. Het ging over die zaak het de Man Zonder Wapens zelf was van vannacht, moest ik u maar zeg- die daar op zijn bureau troonde in- gen." plaats van het telefoonapparaat. Nieuwsgierig liep Chasseur door naar Hij zat de telefoon nog steeds te kwam en hem een briefje overhandigde. „Alstublieft Inspecteur. Er is een bood schap voor u binnengekomen met het verzoek u dit te overhandigen." Met zijn gedachten nog elders nam Chasseur het briefje aan en las het. Hij had al enkele regels gelezen toen het plotseling tot hem doordrong wat er eigenlijk geschreven stond. De bri gadier schrok van de wijze waarop de Inspecteur op het briefje reageerde. Het leek wel of hij een beroerte kreeg zo woedend werd hij, terwijl het an ders een doodkalme man was. „Hoe kom je aan dit briefje?" brulde hij nu de geschrokken brigadier toe. „Die boodschap kwam per telefoon, monsieur, met het verzoek het onmid- delijk op te schrijven en aan u door te geven, want er was haast bij." „Laat ik je dan dit zeggen," riep de woedende inspecteur uit, „als je nog meer van dergelijke boodschappen bij me laat brengen, zal ik je die briefjes persoonlijk laten opeten, en verdwijn nu alsjeblieft uit m'n ogen." Terwijl de brigadier zich ijlings uit de voeten maakte riep hij hem nog na, „en zeg maar," dat de eerste de beste die me vandaag nog durft te storen een stoel naar zijn hoofd krijgt!" Terwijl de brigadier nog hevig onder de indruk en het hoofd schuddend zijn collega's ging vertellen, dat inspecteur Chasseur last had van tropenkolder of iets dergelijks, las deze het briefje nog eens door, dat de brigadier hem had gebracht. Het was maar kort en voor een ander dan Chasseur waarschijnlijk onbegrijpelijk. (Wordt vervolgd benoemd H. P. J. baronesse van Till, Maar laat ik U de verzekering geven, zijn kamer en nam nog voor hij ging bekijken toen enkele minuten daarna geboren Tutein Nolthenius. dat ik alles in het werk zal stellen om zitten de hoorn van het toestel. Hij had dezelfde brigadier van zo-even binnen' Duitsland de oorlog had gewonnen. Er kon niet worden vastgesteld onder welke om standigheden de beweerde opmerkingen gemaakt zijn en Noerresoe werd vrijgespro ken. Johansen was tijdens de bezetting ac tief in de verzetsbeweging. In Maart 1945 werd hij door de Duitsers gepakt en naar het concentratiekamp Froeslev gestuurd. Naar aanleiding van het uitblijven van een beslissing inzake de jongste vrije loonronde voor de opvarenden van de vissersvaartuigen hebben de be manningen van de IJmuidense trawlers na een gecomBIneerde vergadering van O.V.B. en C.T.B. besloten tot een 24- uur-staking. De eerste schepen waarop gestaakt werd, waren de „Postboy" IJm 35, „Allan Water" IJm 34 en „Klaas Wij- ker" IJm. 85. Maandagmorgen ging de 24-uur-staking in voor de schepen, die zouden moeten varen, vijf in totaaal, waaronder de „Haarlem" IJm 9, „Bloe- mendaal" IJm 71 en „Eveline" IJm 116. De bedoeling is deze tactiek vol te hou den tot en met Zaterdag 27 November. Mocht dan nog geen beslissing genomen zijn, dan wordt overgegaan tot een al gehele staking. De vissers vragen niet de zes procent toe te passen op hun vol ledig inkomen, gebaseerd op de -besom ming, maar alleen op de bedragen van de dagloontabellen, die berekend zijn naar de gemiddelde lonen van een geheel jaar. Een vloot van negentien „vliegende schotels" heeft een paniek veroorzaakt onder de passagiers van een dakota die op weg was naar Rio de Janeiro. De „vliegende schotels" passeerden op en kele honderden meters afstand met fa belachtige snelheid het vliegtuig, aldus verklaarde de eerste piloot. De passa giers raakten hierover dusdanig in op winding, dat de bemanning van het vliegtuig in vier gevallen hardhandig moest optreden om de kalmte te be waren. (U.P.). LEIDEN 22 Nov. Cand. geneeskunde de dames Djie Kiok Nio te Leiden, Th. Jamin te Rotterdam (cum laude) C. Verhoeff te Rotterdam en de heren W. van Deventer te Den Haag, R. Geiler (U.S.A.), J. Houtman te Wassenaar en J. v. d. Roest te Den Haag. Doctoraal geneeskunde P. Jasperse te Den Haag, J. Kuyper te Den Haag, N. van Lith te Leiden, Th. Manuikin (U.S.A.), A. Vermeulen te Voorburg, K. de Vos te Oolt- gensplaat, J. Wiegman te Leiden, R. Wijs man te Leiden en P. Zuur te Voorburg. Arts examen le ged. J. Beekmans te Leiden, H. Goeglas te Wassenaar, C. Kole te Oegstgeest, J. Romer te Oosterbeek, J. Seholte te Den Haag en J. Vrolijk te Den Haag. Arts examen 2e ged. de dames E. Clap- roth te Leiden, E. MulderWijt te Leiden en de heren W. v. d. Valk te Leiden en A. van Vianen te Leiden. NIJMEGEN 22 Nov. Cand. examen Engels pater J. R. P. Larsen, C.I.C.M. te Nijme gen en pater S. G. M. Hoog OJÜ., Nij megen. WEST-DUITSLAND De koepel van het uitgebrande gebouw van de Rijks dag in Berlijn is gisteren opgeblazen- Men had dit reeds in het midden van October tevergeefs geprobeerd. Het ge- ,bouw ligt in de buurt van de grens met Oost-Berlijn. (DPA).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5