INDONESIË over wenst nieuw Nw.-Guinea overleg Von Balluseck:,, Wij kunnen niet verdergaan een weg die slechts tot mislukking leidt Nederland onderwerpt zich niet aan uitspraak Clovis Dominici opnieuw zijn beschuldigt vader a*s sar aSS-5? Amerikanen veroordeeld in communistisch China Zeewier als zuurstofbron Voor duikboten en ruimteschepen FAMA Vier Nederlandse jongeren op Amerikaanse boerderijen Drie Bulgaren één gedachte P.O.D.-ambtenaren corrupt? op ORR Malik vervangt voorlopig Vishinsky Verklaring mr.Luns te New York Zwitsers beproeven hun bestuurbaar projectiel Doodstraf voor vier Chinezen Beloning van 50.000 mark uitgeloofd „Amerika is heel anders dan je het op de film te zien krijgt Villa van Göbbels geconfiskeerd Vrijspraak geëist De bestuurlijke indeling IJmond Het weer RESOLUTIE IN POLITIEKE COMMISSIE DER V.N. Bij aanvaarding Indonesische resolutie WEGENS SPIONNAGE' De autobandieten Vlucht naar het Westen Velser-affaire voor Hof in Amsterdam Den Haag zal zelf regeling ontwerpen WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26152 Gebreide Shawls - Mutsen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544 De Indonesische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, dr. Soedjarwo, heeft gisteren bij de opening van het debat over Westelijk Nieuw-Guinea in de politieke commissie een resolutie ingediend, waarin Indonesië de Alge mene Vergadering verzoekt, er bij Nederland op aan te dringen, de onder handelingen over Nieuw-Guinea terstond te hervatten met het doel tot „een spoedige overeenkomst' over de politieke status van het gebied te komen. De resolutie nodigt verder de secretaris-generaal der V.N. uit, iemand te benoemen, die zijn goede diensten zal aanbieden aan de onderhandelende partijen. Secretaris-generaal Hammarskjöld wordt ook verzocht, een rapport over deze onderhandelingen bij de volgende Algemene Vergadering in te dienen. De Nederlandse permanente gedele- f eerde bü de V. N., de heer D. J. von alluseck, zei, dat Nederland bü de vroeger gevoerde onderhandelingen zün verplichtingen meer dan ten volle is nagekomen. „WÜ zijn niet negatief geweest," zo verklaarde hij voor de commissie. ,,Wü hebben een aantal mogelijke oplossin gen voorgesteld, die echter alle ver- Worpen werden. Wij zün nu aan het einde van onze bereidwilligheid geko men en wij zijn niet meer in staat verder te gaan op een weg, die slechts tot een nieuwe mislukking kan leiden." „Mpn regering is bereid meer te doen voor Westelijk Nieuw-Guinea dan de Verplichtingen, die het handvest oplegt. De Russische ambassadeur in Londen, Jacob Malik, is gisteren naar New York gevlogen om de leiding op zich te ne men van de Sovjet-delegatie naar de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Malik neemt voorlopig de plaats in van Andrei Vishinsky, die eergisteren na een hartverlamming is overleden. Malik heeft grote ervaring in bespre kingen over het probleem der ontwape ning. Op de tweede verdieping van het ge- vwÜÏ' Yan de Sovjet-delegatie in New st°hd gisteren het stoffelijk over- van? ,>'an Vishinsky opgebaard. Aan- riei werden alleen leden van de ueiegaties en functionarissen van de vol kerenorganisatie toegelaten om 'n laat ste blik op de overleden politicus te werpen, maar later mochten ook andere belangstellenden naar binnen. In het ge heel defileerden 2.000 personen langs de baar. Het stoffelijk overschot van Vishinsky is vannacht met eeru vliegtuig van de Pan American World Airways naar Europa vervoerd. Vanmorgen is het gecharterde vliegtuig in Parijs aange komen. Mevrouw Vishinsky en haar dochter vlogen mee naar Parijs. Een Russisch vliegtuig zal het stof felijk overschot van Vishinsky van de Eranse hoofdstad naar Moskou over brengen. Naar het officiële Sovjet-Russische nieuwsbureau „Tass" heeft meege deeld, zal Vishinsky op het Rode Plein in Moskou by'gezet worden. Het stof- felijk overschot zal eerst opgebaard worden in het Huis van de Sovjets en het publiek zal toegang hebben. Reuter tekent hierbü aan, dat Vishin- sky's doodkist naar schatting 8.000 dol lar heeft gekost. (Reuter-UP) In het büzondere geval van Westelijk Nieuw-Guinea heeft de Nederlandse re gering herhaaldelük uit eigener bewe ging verklaard, dat zü te gelegener tüd de bevolking van Nederlands Nieuw- Guinea de gelegenheid zal geven om zelf over haar toekomst te beslissen." De Nederlandse gedelegeerde zei, dat wanneer het omstreden gebied aan Indonesië overgedragen zou worden, het een Indonesische kolonie zou wor den. „Ondanks de voorzieningen in hel handvest zouden dan geen rapporten meer over dit gebied meer worden uitgebracht er. zou de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea nimmier worden toegestaan over haar eigen toegomst te beslissen," zo voegde Von Balluseck hier aan toe. De Nederlandse gedelegeerde zeide verder, dat het debat over Westelijk Nieuw-Guinea wellicht onrust zou ver wekken, wanneer namelijk „emotione le of slecht gefundeerde verklarin gen verwarring stichten in een ge bied, waar nu rus' g gewerkt wordt aan een vreedzaam en rechtmatig ont wikkelingsproces, dat gericht is op zelf bestuur en uiteindelijk op zelfbeschik king." Hij verklaarde verder, dat er slechts een bedreiging voor de vrede zou wor den geschapen, wanneer Indonesië tot een aggressieve actie overging. In dat geval, zo zeide hü, zou Westelük Nieuw-Guinea een kwestie voor de Vei ligheidsraad van de V.N. worden; deze heeft namelijk de kwestie nog steeds op zijn agenda. Soedjarwo betoogde, dat de inheemse bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea in „koloniale slaver- nü" werd gehouden en dat deze om standigheid een bedreiging van de vrede in Azië betekent. Hij zei, dat de bewoners van Weste lijk Nieuw-Guinea in feite Indonesiërs zün en dat dit gebied „politiek gezien" een deel vormt van de Indonesische republiek. Hij deed een aanval op het Neder landse bestuur in Westelük Nieuw- Guinea, dat hü er van beschuldigde de inheemse bevolking te verhinderen naar de Indonesische radiouitzendingen uit Djakarta te luisteren. „Naar verluidt," zo zei hü, „heeft de inheemse bevolking onlangs een aanval gedaan op het Nederlandse ra diostation in Hollandia om dit on klaar te maken, daar het niet de wil en de stem van het vrüe volk van West-Irian vertegenwoordigt." De Indonesische gedelegeerde deed uit naam van zün regering de toezeg ging, dat indien Westelük Nieuw-Guinea een deel van de Indonesische republiek zou worden, dit gebied „de grootst mo- gelüke autonomie" zou krijgen. „Wij wensen op gematigde wüze aan de besprekingen bü te dragen om het bereiken van een vreedzame oplossing voor dit netelige probleem te verge- makkeiyken. Wü willen noch voor Ne derland noch voor deze commissie en de Algemene Vergadering de zaken moeiiyker maken dan zü reeds zün. Wü wensen geen oude wonden open te rijten," aldus Soedjarwo. Minister Luns heeft te New York verklaard, dat Nederland, als de poli tieke commissie het Indonesische ver zoek voor liervatting van het overleg met Nederland over de status van Ne derlands Nieuw-Guinea aanvaardt, zich niet aan deze uitspraak zal on derwerpen. „Wij kunnen met een dergelijke uit spraak niet accoord gaan. Wij zullen dat niet doen, omdat voor overleg een basis nodig is. Als de V. N. zulk een resolutie zouden aanvaarden, wat zou Indonesië er dan van weerhouden, om over een paar jaar terug te komen en de rest van het eiland, of Portugees Timor te vragen?" Mr. Luns herinner de in dit verband aan de verklaringen zijn Udens een van de verhoren in het proces-Dominici raakt de advocaat-gene- - al Rozan (links) in dispuut met een van de verdedigers van Dominici, Alfred. De gendarme kijkt ongeïnteresseerd toe; Gaston Dominici luistert gespannen en lichtelijk geamuseerd. met de Britse kampeerders gevochten had, toen hü een aardstorting was gaan inspecteren, en dat hü all 2 drie gedood had. „Toen de politie mij dit liet her halen in tegenwoordigheid van mün vader noemde hü imj een leugenaar," aldus Clovis. Gaston zou op geheim houding hebben aangedrongen. Aanvankelük had Clovis zün broer Gustave verdacht, doch zün verdenking was op zün vader gevallen, toen hü gemerkt had, dat de karabijn uit de schuur verdwenen as en nadat Gus tave gezegd had, dat de vader de schoten in de nacht gelost had. Van toen af aan had hü zich niet meer aan geheimhouding gebonden geacht. Nog voor het einde van de getuigen verklaring werd de zitting tot vandaag verdaagd. (Reuter) -V Charles 77riariceenv^eelt clov's Dominici van de moordt (1Gfton;. beschuldigd Rechter Bousq£e? u j?1 Le Urummond- schuwd dat het T «ewaar- een zoon, om zün ^as,.vP.?.r gen. Clovis antwoordde- Op een avond had zün vader meer dan gewoonluk gedronken en hij wfs boos op de moeder, die zich vroeg te fuggetrokken had. De vader had toen 1T> een hartstochtelüke uitbarsting ge. zegd: „ik heb er drie gedood en als -Jhoest zou ik een vierde doden 4-ün vader had hem verteld, dat hü van de Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Casey, waarin deze zich kantte tegen de Indonesische aan spraken. „Wanneer u een wereldkaart bekijkt, zult u zien, dat er alle mogelijke „Iredenta"-aanspraken zijn", zo ver volgde hij. Hij noemde Guatemala's aanspraak op Brits-Hond uras en de Spaanse aanspraak op Gibraltar, op grond van het afgument, dat de be volking van deze rotsvesting Spaans spreekt. „In sommige van deze geval len hebben wü met een schijn-kwestie te maken", voegde hij er aan toe. Wij kunnen, aldus mr. Luns, aanspraken op een deel van Engeland laten gel den. Het zou een droeve dag voor de V. N. zün als zij deze gevallen zouden moeten uitzoeken. De minister had de persconferentie geopend met enige algemene opmer kingen. Als minister van Buitenlandse Zaken had hij, toen de kwèstie-Nieuw- Guinea in September op de agenda was geplaatst, er enigszins aan getwij feld of Nederland wel aan het debat zou moeten deelnemen. „Doch ik be sloot dat het beter was, dat de V. N. geheel met de zaak op de hoogte wa ren. Wij hebben niets te verbergen. In donesië kan niet beweren, dat wij weigeren te praten. Wij spreken voor de gehele wereld". Mr. Luns zei er graag de nadruk op te willen leggen, dat Nederland dit niet beschouwt als een koloniale kwestie. Als dit in de zin van het handvest der V. N. het geval was, zou Nederland de kwestie bespreken, om dat het de wet eerbiedigt. „Juist het zelfbeschikkingsrecht, waarop Indone sië zijn aanspraken baseert, verbiedt het aan Nederland Westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië over te dragen", aldus de minister. Gevraagd naar de mogelijkheid van een gewapend conflict zei de heer Luns: „Het zou mij spüten voor Indo nesië en de gehele wereld indien het zover zou komen. Ik ben er zeker van, dat Indonesië zo verstandig zal zün niet over te gaan tot aanvallen op de inheemse bevolking". (Reuter-UP). Op een afgelegen oefenterrein in de Alpen heeft het Zwitserse leger voor de eerste maal in zijn geschiedenis een geleid projectiel afgevuurd. Technische bijzonderheden over dit projectiel zijn niet verstrekt, doch men neemt aan, dat. het hier een zogenaamde „AA-rocket" betreft, een projectiel, dat automa tisch zijn doel uitzoekt door middel van een radar-installatie. Hier ziet men het 7 meter lange projectiel, klaar om afgevuurd te worden op een verplaats bare afvuur-installatie. S5 In een te Parü's ontvangen bericht van het eommunistisch-Chinese pers bureau „Nieuw China" wordt gezegd, dat 13 Amerikanen en 9 Chinese natio nalisten wegens spionnage zün veroor deeld, sommigen tot de doodstraf, de rest tot gevangenisstraffen. Onder de Amerikanen bevinden zich een kolonel en een majoor van de luchtmacht. Eén spionnagegroep stond onder lei ding van luitenant-kolonel John Knox Arnold, commandant van de 581ste bevoorradings- en verbindingsgroep der luchtmacht, aldus het bericht. Onder De regering van Noordrijn-Westfalen heeft 50.000 mark uitgeloofd voor de gene, die aanwijzingen kan geven welke leiden tot de aanhouding van de autobandieten. Door particulieren is in totaal reeds 30.000 mark uitgeloofd. In de nabüheid van Grevenbroich in West-Duitsland werd gistermorgen vroeg door inzittenden van een Belgi sche vrachtauto gemeld, dat zü door autobandieten waren beroofd van 4.000 Belgische francs en een klein bedrag aan marken. De politie heeft vastgesteld, dat de Belgen de overval gefingeerd hebben. (AFP-DPA) Marine-onderzoekers geloven naar wordt medegedeeld in het lo pende nummer van „Research Re- views", een uitgave van het Ameri kaanse marine-onderzoekingsinstituut dat een klein groen plantje van de zeewierfamilie, Chlorella, benut kan worden, om als zuurstofbron te fun geren in onderzeeërs en ruimtesche pen. Mïlliarden jaren geleden hebben de „voorouders" van dit wier de pho- tosynthese uitgevonden, een proces, waarbij de plant koolzuurgas en water omvormt tot levende cellen onder in vloed van het zonlicht. Hierbij komt zuurstof als bijproduct vrij, een stof, waaraan alle levende wezens op aarde hun bestaan danken. In het tijdschrift wordt verslag ge daan over proefnemingen, om een methode te vinden die mogelijk maakt, dat de Chlorella aan de arbeid gaat in de besloten ruimte van duikboten of ruimteschepen. Theoretisch moet dit mogelijk zijn, aldus de schrijver, J A. Bassham, van het uitstralingslaborato rium van de universiteit van Califor- nië. De kwestie is vooral van belang voor atoomduikboten, omdat de mo toren daarvan geen zuurstof gebrui ken, zodat de tijd, dat een dergelijk vaartuig onder water kan blijven, vol ledig afhankelijk is van de hoeveelheid lucht, die de bemanning ten dienste staat. Voor luchtschepen op de ruimte vaart geldt hetzelfde. Bassham heeft uitgerekend, dat „de ademhaling van iedere man zou kun nen worden geregeld met gebruikma king van de photosynthese van een kilo netto zeewier". Deze zou zich in een toestel moeten bevinden, dat on geveer 50 kubieke voet per beman ningslid zou zou beslaan. Volgens Bassham zou deze ruimte veel com pacter kunen worden gemaakt door een betere vormgeving. Indien duik boot of ruimteschip voortbewogen wordt door kernenergie, zouden de Chlorella-eenheden niet meer atoom brandstof vergen dan ongeveer tien gram per jaar per man. (Ü.P.) hem stond majoor William Hurl Bau- mer van het 91ste strategische ver kenningseskader. Als deel uitmakend van een tweede spionnagegroep worden genoemd John Thomas Downey en Richard George Fecteau. De eerste kreeg le venslang en de tweede 20 jaar. Arnold is tot tien jaar en Baumer tot acht jaar veroordeeld. De negen andere Amerikanen kregen straffen van vier tot zes jaar. Vier Chinezen zün ter dood veroor deeld. De andere Chinezen kregen lange gevangenisstraffen. Geen der Amerikanen kreeg de dood straf. Elf van hen sprongen uit een vliegtuig, dat in Januari 1953 boven Mandsjoerüe werd neergeschoten. (AFP-Reuter) Advertentie Vier jongelui uit Nederland, die in het kader van het Internationale Uit wisselingsprogramma voor Plattelands jongeren een half jaar bij Amerikaanse boeren-gezinnen hebben gewerkt, zijn gisteren per s.s. Maasdam weer naar hun vaderland teruggekeerd. Het zijn Anny Vethman uit Anna Paulowna (K.H.), Johan Bartelink uit Wieringer- meer (N.H.), Gerard de Boer uit Leeuwarden en Tjitte Talsma uit Hal- lum in Friesland. Het uitwisselingsprogramma gaat bij zijn werkzaamheden uit van de grond gedachte dat begrip tussen de volken onderling de grondslag vormt voor de wereldvrede. De uitwisseling wordt financieel mogelijk gemaakt door de Stichting van de Nationale 4-H Clubs en de Bijzondere Dienst van het Ame rikaanse Ministerie van Landbouw. In het kader van dit programma worden tussen de Verenigde Staten enerzijds en 40 landen in Europa, Latijns Amerika, Afrika, Azië, het Verre Oosten en het Nabije en Midden Oosten anderzijds jonge landbouwers uitgewisseld. De hiervoor in aanmerking komende per sonen zijn mannen en vrouwen tussen de 20 en 30 jaar oud; zij nemen vier tot zes maanden hun intrek bü boeren gezinnen in de landen, waar zij te gast zijn. De kosten worden bestre den door de bijdragen van de 4-H Clubs en van particuliere organisaties, stichtingen, de industrie en van parti culieren die belang stellen in een be ter onderling begrip tussen de volken; overheidsgelden worden voor dit doel niet ter beschikking gesteld. Mej. Vethman heeft bij 19 gezin nen in Kansas en Mississippi gewoond Drie Bulgaren, die deel uitmaakten van een Bulgaarse arbeidersdelegatie, die een bezoek aan Oost-Duitsland bracht, en die zonder het van elkaar te weten ieder op eigen gelegenheid naar het Westen vluchtten, ontmoetten elkaar gisteren weer in München. Zü verklaarden alle drie reeds ge ruime tüd het plan gehad te hebben om naar het Westen te vluchten en dat zü zich opzettelük als lid van de dele gatie hadden opgegeven om naar West- Duitsland te kunnen vluchten. Zü had den echter nimmer met elkaar over hun plannen durven spreken. De drie Bulgaren, jonge arbeiders van omstreeks 27 jaar, vertelden, dat de delegatie in vier groepen van 15 tot 17 personen gesplitst was. Aan het hoofd van elke groep stond een vol bloed communist als „politiek voor man". Twee van de gevluchte Bulgaren, Neschkoff en Warjasch, hadden eind October in het geheim de trein naar Oost-Berlün genomen, vanwaar zü naar de Amerikaanse sector gevlucht waren. De derde, Bojadziev, was twee uur later naar de Britse sector gevlucht. (UP) Een vorstelüke villa met een groot park op het Schwanenwerder-eiland in West-Berlyn, het bezit van wülen dr. Joseph Göbbels, de minister van pro paganda van Hitier, zal geconfiskeerd worden, aldus een beslissing na een verklaring van een West-Berlijns de- nazificatie-hof, dat Göbbels een nazi leider was. Zoals bekend pleegde Göb bels negen jaar geleden zelfmoord in Hitiers kanselarij- (Rtr) ITALIË Een felle brand heeft meer dan de helft van het Alpendorpje Bre- simo in de as gelegd. Veertig gezinnen zün dakloos. Het enige gedeelte uit de zgn. Vel- ser affaire, dat de burgerlijke rechter in handen is gegeven, betreft de zaak van twee voormalige P.O.D.-ambtena ren uit Velsen, de rechercheur H. en de monteur v. d. V„ die er van zijn beschuldigd zich te hebben laten om kopen ten gunste van het echtpaar V., eveneens uit Velsen, dat in 1945 als politiek delinquent in het kamp te IJmuiden was gedetineerd. V. was slager en tijdens de bezetting leveran- c: van het Duitse leger. Beide ver dachten werden dit voorjaar door de rechtbank te Haarlem vrijgesproken. Dinsdagmiddag concludeerde de Pro cureur-Generaal bij het Hof te Am sterdam aan het eind van een uren lange zitting, waarop alles nogmaals aan een nauwkeurig cmderzoek werd onderworpen, eveneens tot vrijspraak. Tijdens de behandeling van deze geruchtmakende, maar overigens wei nig spectaculaire zaak voor het Am sterdamse Hof kwamen vrijwel de zelfde feiten aan het licht als destijds voor de rechtbank te Haarlem. De kroongetuige V. kende beide verdachten nog vanuit de oorlog en kwam in het kamp te IJmuiden met hen opnieuw in contact. Ze zouden hem gezegd hebben, dat ze iets konden doen ter bevordering van zijn zaak en daar op had hij hun een brief meegegeven voor sen zakenman in Den Haag, de heer S., waarin deze verzocht werd de beide ambtenaren het een en ander mee te geven. Na zijn invrijheidsstel- ling zou V. wel komen afrekenen. De heer S. verklaarde, dat verdachten ongeveer zesmaaleen pakketje in ont vangst hadden genomen. Verdachten ontkenden niet, dat ze inderdaad by S. in Den Haag geweest waren, maar niet om er de pakketten in ontvangst te nemen, maar om er een onderzoek in te stellen naar schil derijen van V., die by S. zouden zijn ondergebracht. Ze gaven echter toe niet bijzonder vlytig naar de schilde- rüen te hebben gezocht. Ook hadden ze één keer een geschenkpakketje aangenomen van S„ maar enkel omdat het hun was opgedrongen. Daarna hadden ze getracht die goederen te betalen. Tijdens huiszoekingen bij ver dachten was inderdaad emballage-ma teriaal van de firma S. aangetroffen. Getuige hield echter vol, dat verdach ten rookwaren, drank en levensmidde len herhaaldelijk in ontvangst hadden genomen in het duidelijke besef wat er voor werd terug verlangd; een be spoediging van de zaak-V. De heer S. bevestigde, dat de beide ambtenaren regelmatig bij hem thuis waren ge veest, waar dan een lijstje werd op gemaakt wat ze wensten. De Proc.-Gen. achtte genoegzaam bewezen, dat verdachten geschenken hadden aanvaard voor medewerking aan de begunstiging van de zaak van V. T ie handelwijze achtte hij echter niet in strijd met de plicht van verdachten. Hun aanvaarden van geschenken acht te hij wel strafbaar. En ook wel bewe zen voor zover het is gebeurd vóór 1 October 1945. De delicten vóór die datum vallen binnen de verjaringster mijn. Voor de delicten na die datum achtte hij het bewijs niet geleverd, zodat hij na er eerst nog op te heb ben gewezen, dat et ernstige overtre dingen betrof aandrong op algehele vrijspraak, die ook door de beide ver dedigers werd bepleit. Uitspraak 7 De cember. op boerderijen, waar men zich toeleg de op het -'erbouwen va., graan, ka toen en mais en het fokken van slachtvee. Tij werd- beschouwd als een lid van het gezin en hielp in het huishouden; zij genoot in het bijzonder van „square dancing" een soort Amerikaanse volksdans, waar mee men zich op het platteland ver maakt. De heer Bartelink heeft ge woond bij negen gezinnen in Virginia en Montana en heeft daar geholpen by alle werkzaamheden die verband - houden met de verbouw van graan, de melkwinning, het gemengde boe- renbedryf en in Montana bij de ver zorging van het slachtvee. Hij was vol lof over het intensieve gemeen- schapsleven dat hij in de Verenigde Staten heeft aangetroffen. Frans de Boer heeft die maanden gewoond by vijf families in New York en Oregon en heeft geconstateerd dat de Amerikaanse boeren harde werkers zijn. Hij heeft daar zyn iicht opge stoken in allerlei boerenbedrijven waaronder melkvee- en slachtveeboer derijen. De Amerikaanse vrouwen wer ken zeer hard ir huis en zo nodig ook op de boerderij.. Het leven in de Ver enigde Staten is niet zo als wel wordt te zien gegeven in Amerikaanse films, waar iedereen knap en rijk is, zeide hij. De heer Talsma heeft gewerkt bij zes boerengezinnen in Jowa en Massachu setts, waar hy geholpen heeft by de verzorging van melk- en slachtvee, var kens en de verbouw van voederge wassen. Hjij legde eveneens de nadruk op het feit dat hij door het zien van Amerikaanse films een volkomen ver keerde indruk heeft gekregen van het leven ir* de Verenigde Staten. De Amerikaanse boer heeft niet veel land arbeiders om hem te helpen en dus moet hij met zijn gezin al het werk doen. Hij heeft weliswaar machines, maar met die machines moet hij heel hard werken, zeide de heer Talsma. Tijdens de bijeenkomsten werden de jongelui gevraagd iets mede te delen over hun ervaringen in de Verenigde Staten en over het uitwisselingspro gramma in het bijzonder. Frans de Boer gaf als zijn mening te kennen dat het programma aan een grote behoefte voldoet, omdat er heden ten dage overal in d? wereld misverstanden heersen. Hij voegde er aan toe, dat de Amerikanen zeer vriendelijke en be hulpzame mense zijn. Mej. Vethman zeide dat het uitwisselingsprogramma daarom zo uitmuntend is omdat de ge wone mensen op deze wijze in de ge legenheid komen elkaar te ontmoeten er „zien is geloven", liet zij hierop volgen. De vier Amerikaanse jongelui, die krachtens deze uitwisseling gedu rende vijf maanden bij boerengezinnen in Nederland hebben doorgebracht zijn reeds op 8 November naar de V.S. te ruggekeerd en zullen in de staten waar zij wonen -erslag uitbrengen over hun bevindingen in Nede land. De samenstellers van het plan- IJmond hebben geen suggesties ge daan ten aanzien van de bestuurlijke indeling van de IJmond, omvattende de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk, met Beverwijk als mid delpunt van de nieuwe stedelijke agglomeratie. Wel hebben zij in hun rapport daaromtrent een en ander opgemerkt, waar ze, samenvattend, zeggen: „De bestuurlijke problemen maken uiteraard in het kader van het alge mene onderzoek naar de gemeente lijke indeling in Noord-Holland reeds een punt van overweging uit by Ge deputeerde Staten van die provincie. Voorzover vragen van deze aard bij de huidige studie aan de orde ko men, zullen zij een onderwerp van behandeling moeten uitmaken in de uitgebreiue werkcommissie. Ontraden wordt de huidige ge meentelijke indeling tot uitgangspunt te maken voor de aan te bevelen planologische oplossingen." In een normaal geval, wanneer een gemeente uit haar „jasje" groeit, gaat deze annexatieplannen ontwer pen om deze aan de hogere instanties voor te leggen. Dit zal aan IJmond niet het geval zijn, vernemen we. De andere volgorde wordt hier toege past. Den Haag zelf zal in samenwer king met Ged. Staten de nieuwe be stuurlijke regeling, ter voorkoming dat de IJmond-gemeenten elkaar in de wielen rijden, ontwerpen. Begin volgend jaar verwacht men, dat de IJmond-gemeenten zullen worden uitgenodigd over het plan van Den Haag en Haarlem him mening te ge ven. Uit dit contact hoopt men dan tot een bevredigende oplossing voor de IJmond te komen. Advertentie (tot Donderdagavond) Aanvankelijk opklaringen met in de nacht en ochtend plaatselyk mist en behalve in het Noordoosten van het land lagere temperaturen. Mor gen toenemende bewolking met la ter van het Westen uit weer wat regen. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag. Aanvan kelijk zwakke wind, later matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. Zon: 8.15-16.38. Maan: 8.29-16.13.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1