Verkeersproblemen in Haarlem en de tunnelbouw bij Velsen Binnen 2'/? jaar geen oplossing voor Haarlem te vinden „Kapitein Venijn" bij de Rederijkers van „Alberdingk Thijm" Een plaid... m Zes solisten en vier koren geven opera-concert s I I I JONGSTE BEDIENDE Mangelsters en hulpkrachten Visie A.N.W.B. 250 N B.E.F. in Haarlem met jeugdforum Trio hobo-fluit-piano isserijgolf COSTUUMS MET VEST JONGEDAME 'N ASSISTENT-MAGAZIJNMEESTER Amateurtoneel in Haarlem OoutenUeR als cadeautje -v^lUeeté Een succesvolle avond Waarom so weinig belangstelling Stotijn—A Ima—Burge een STERK HORLOGE voor ECHTE JONGENS 't Silver Stoepke EENIEDER WORDT GEACHT. P. E. TEGELBERG OVERLEDEN COTTONBREIER op het laboratorium Perssters gevraagd VRL. KRACHTEN MEISJE DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 PAGINA 11 MEUBELSHOW li VOORDE BABy Anegang 46, Gr. Moutstr. 116, Haarlem Gewichtheffen HA A RLEMMERLIED E Vergadering gemeenteraad Noord-Holland vrij van runder-t.b.c. ÉÉ1 VLAG OP BOUWWERK BE JA A RDENCOMPLEX Winkelsluitingstijden in Haarlem VULPENNEN MUI3S Biljarten BLOEMEN DAAL Uit boom gevallen Welfare-tentoonstelling in Marinehospitaal Ook daar kan men St. Nicolaasinkopen doen Twee jubilarissen Ook GEHUWDEN komen in aanmerking Aanmelden: EERSTE HAARLEMSCHE STOOMWASSCHERIJ Kampersingel 56 Haarlem GEVRAAGD RECLAME-AFDELING VERKOOPSTERS voor de buffetten EEN WERKSTER Advertentie De visie van de A.N.W.B. op de verkeersproblemen in Haarlem in verband met de openstelling van de tunnels bij Velsen, medio 1957, is samen te vat ten in de volgende stelling: Bij de openstelling zullen direct 10.000 tot 12.000 auto's in beide richtingen hiervan gebruik maken. Het ligt in de verwachting, dat dan de wegen naar het noorden gereed zullen zijn, maar die naar het zuiden niet. De verkeersveiligheid in Haarlem komt derhalve in het ge drang. Het is onmogelijk om binnen VA jaar tijd voor Haarlem een oplossing te vinden. De plannen, die B. en W. van Haarlem tot nog toe hebben ont worpen, beschouwt de A.N.W.B. als noodoplossingen. Wat ze overigens ook zijn. De critiek van de ANWB richt zich op het beleid van de overheid. Men heeft, aldus de ANWB, bij het ontwer pen van het tunnelplan in 1945 geen rekening gehouden met het tijdig aan leggen van wegen, die het verkeer kun nen aan- en afvoeren. Hetzelfde euvel heeft zich voorgedaan bij de aanleg van de Afsluitdijk. Hiervoor was 15 jaar nodig. Maar toen de 15 jaren wa ren verstreken werd pas een begin ge maakt met de weg Zurich Harlin- gen, wat nog 3 jaar kostte. Het verkeer uit het zuiden met be stemming Noordholland moet zich een weg banen door Haarlem. Althans wan neer men vast wil houden aan het plan van de Rijkswaterstaat de bestaande rjjksweg tussen het snijpunt met de Delftlaan en de tunnel te verdubbelen. Het verkeer kan dan alleen een weg vinden via Delftlaan en Rijksstraatweg. Dit acht de ANWB, uit een oogpunt van verkeersveiligheid, onaanvaardbaar. Men stelt hier tegenover, dat een voortzetting van de DelflaanKlever parkweg zuidwaarts, ten westen van de spoorbaan, met aansluiting op de Zand- voortselaan, enige verbetering zou bren gen, maar het kruispunt Zandvoortse- modelkamers WONINGINRICHTING BEVER WUK laanHeerenweg wordt onvoldoende geacht. De Zandvoortselaan is boven dien ongeschikt voor verkeer in twee richtingen. De spoorwegovergang zou in ieder geval ongelijkvloers dienen te worden. Het is onmogelijk binnen twee en een half jaar tijd dergelijke verbe teringen aan te brengen. Een aanslui ting op het Delftplein via de Vondelweg, dus een Oostelijke stedelijke traverse langs de Spaarndamseweg, Oostvest, Heerensingel en Schalkwijkerstraat naar de Schipholweg zou spoediger ge reed kunnen zijn, maar het blijft dan toch een weg door de bebouwde kom. Buiten Haarlem om. De ANWB zou er de voorkeur aan geven, wanneer men zijn toevlucht zou nemen tot het maken van een spoedig begin met de aanleg van de in de toe komst geprojecteerde rijksweg oostelijk van Haarlem en ten oosten van de Mooie Hel, met een voorlopige aansluiting via de Slaperdijk naar de Rijksweg te Sant poort. Het verkeer uit de richtingen Halfweg, Spaarnwouderdwarswefe en Kruisweg zou daardoor geheel buiten Haarlem en Heemstede om geleid worden. Maar ook de voorbereiding en uitbreiding hiervan roepen enorme pro blemen op en vragen tijd. De voorgenomen overbrugging van de sluizen in IJmuiden geeft voor Haar lem geen verlichting. Advertentie Aa-Be plaids in de prijs van ƒ15.90 Origineel Eng. zeer fijne tinten 22.50 Zaterdag 27 November organiseert de Haarlemse Krachtsport Vereniging „Haarlem" een drie-kamp gewichthef fen in het H. J. M. V.-gebouw Lange Margarethastraat 13. Deze wedstrijd zal gaan tussen „Sandow" uit Delft, L. IC V. uit Leiden en de H. K. V. „Haarlem". Woensdag 1 December 's avonds om half acht zal de Gemeenteraad van Haarlemmer-liede en Spaarnwoude in openbare vergadering bijeenkomen. De raadsstukken liggen naast de gewone kantooruren ter inzage op 29 Novem ber van 7.30-8.30 uur. Ook de R.K. Rederijkerskamer „Al berdingk Thijm" schijnt met het hei lige voornemen bezield te zijn om dit seizoen stukken te presenteren, die bo ven de middelmaat uitsteken. Het is niet gemakkelijk om zo'n heilig voor nemen te realiseren, want on® am.?" teur-toneel kan nu niet bepaald put ten uit een arsenaal van ver- antwoorde producten. Jan Naaijkens heeft nu de amateurs een kans gege ven met zijn comedie „Kapitein Ve nijn", een spel, dat terecht bekroond is geworden, maar dat toch een te lan ge aanloop nodig heeft om terzake te komen. Dat geeft in den beginne veel traagheid, die een regisseur zal moe ten onderwerpen om niet bij voorbaat de intrige uit het verband te rukken. De belevenissen van Kapitein Ve- niin spelen zich af in het Spanje van ornstreeks 1848, waar burgeroorlog 5an de orde van de dag is. De Kapi- teih, uiterlijk een vervaarlijke dragon- °eL die geen blad voor de mond heemt, raakt gewond en wordt ter Verpleging opgenomen bij een weduwe, öje samen met haar dochter en een dienstmeisje een vorstelijk huis bewo- hen. Zonder enige bijbedoeling omrin gen de drie vrouwen hem met veel z°rg, maar de kapitein reageert daar op met grove en volgens hem soldateske bewoordingen. Hij kan ech ter zo driest en onbehouwen niet zijn, of tegen wil en dank wordt hij ontbol sterd en de liefde krijgt het soldaten hart in haar macht. Jan Naaijkens, die gisteravond bij de voorstelling door „Alberdingk Thijm" in de stadsschouwburg aanwe zig was, heeft zijn spel met een pretti ge en vooral aanstekelijke humor op gebouwd. Hét is allemaal gezond en rond, zonder goedkope lol, een stuk dus, dat op een goed niveau staat. Als dan ooit een regisseur gelegen heid h^ft gekregen een comedie naar hartelust uit te werken, dan is het ditmaal Ton van Otterloo geweest. Hij heeft zijn kansen helaas niet in alle opzichten benut, zeker niet in de twee bedrijven vóór de pauze. De vonken hadden er af moeten slaan, het hele geval had een feestelijk vuurwerk moeten worden, een razend spel van: Wie kaatst, moet de bal verwachten. Het ging echter allemaal zo ver schrikkelijk serieus, zo doodernstig soms en bovendien werden de tegen stellingen lang niet alle uit de grond- verf gehaald. Me dunkt, dat de regis seur b.v. de figuur van het dienstmeis je niet helemaal begrepen heeft. Dat Was maar niet een bijrolletje zoals te doen gebruikelijk om de scènes San elkaar te lijmen, maar een onmis baar element in de comedie. Het was öus beslist fout het meisje vrijwel steeds op het tweede plan te houden, Waardoor vele effecten verloren gin gen. En wat had verder de kapitein kos telijk kunnen chargeren; zo'n gelegen heid doet zich niet zo spoedig meer Voor. Na de pauze en vermoedelijk ha een stevige injectie kwamen de - De gehele provincie Noord-Holland ~ial op i Januari 1955 vrij zijn van run- j t-t.b.c., aldus het jaarverslag van tj *®ei 1953—30 April 1954 van de stich- vdg „De Provinciale Gezondheidsdienst 20?.r Dieren". Een nauwkeurig onder- na heeft aan het licht gebracht, dat Mp:bestrijdingsactie in de periode ta„ 1953—April 1954 tiet reactiepercen- ppK® 's gedaald van 1.8 tot 6,5; in het lc°led boven het Noordzeekanaal van '2 tot 22,5. Over de runderharzelbestrijding blij- te4c raPPorteurs uitermate tevreden de .vo°ral m.b.t. het Noorden van ue provincie. Hol£ndetiLK'I"vereniÊin8en in Noord- raoDort 289 de kleinste volgens het de srootste 6den met 2699 runderen en H%llr0rundereVnereniglng 890 lede* m6t Motorclub Haarlem De Motorclub Haarlem organiseert Zondag 'n betrouwbaarheidsrit "oor mo toren en auto's. Het parcours loopt over goede wegen en heeft een lente van Plm. 75 kilometer. Start om 1.30 uur bij café Kennemer- huid, Rijksstraatweg 433, Haarlem-Noord. Inschrijven vanaf 1 uur. Ook passagiers kunnen inschrijven. Zij dingen dan mee haar een extra prijs voor de beste kaart lezerfes). Prijsuitreiking direct na af loop. mensen van Thijm geheel anders uit hun rol. Toen flitsten de woorden heen en weer, werd er vlot voor de hand weggespeeld, kortom toen kreeg de voorstelling een ander gezicht. En dat heeft veel, zo niet alles, goedgemaakt. „Alberdingk Thij'rrr" beschikt geluk kig nog steeds over goed materiaal en daaraan is het te danken, dat de voor stelling, los van bovenstaande opmer kingen, bij de amateurs heeft ingesla gen. Natuurlijk zou het gewenst zijn, dat bij een volgende gelegenheid eens een jongere of althans andere garde aan bod kwam, maar de klacht is al gemeen, dat jonge mensen niet gemak kelijk meer aangetrokken worden voor het (amateur)-toneel. Wat de individuele prestaties betreft, kan ik kort zijn. Iedereen was gebon den aan de gedachte, die de regisseur uit het stuk gepuurd had. Ria Brok kon zich daardoor niet ten volle ont plooien, maar vaak verraste zij door haar onbevangenheid en spontaan rea geren. Het was feitelijk alleen Joop Kruyver, die zijn rol het volle pond kon geven. Zijn markies was fijntjes en hoofs, maar tintelend van ironie. Henk Boeree had veel werk gemaakt van zijn kapitein, had hij zich echter vrijer mogen laten gaan, de comedie was dan met meer verve op de plan ken gekomen. Datzelfde kan gezegd worden van de dokter van Johan van Zwieten, en van de weduwe, die een te waardige creatie kreeg van Miep Beyk. Dat er nog voldoende gloed van het spel uitging, was te danken aan Cocky van Bottenburg-Bakker, die de dochter des huizes een temperamentvol karak ter meegaf. Jan van Bottenburg had nog kans gezien om de plotseling ziek gewor den Henk van Impelen te elfder ure en verdienstelijk te vervangen en ten slotte kwam Frits Wernik nog even als knecht voor het voetlicht en liet Wied Janmaat horen, hoe hij met zijn gitaar wel voor sfeer kan zorgen. Samenvat tend kan dus gezegd worden, dat de Rederijkerskamer een gelukkige keus heeft gemaakt, dat de voorstelling bo ven de middelmaat uitstak, maar dat zeker vóór de pauze de comedie aan kracht gewonnen zou hebben, als de tegenstellingen scherper tegen elkaar waren uitgespeeld. W. H. Een kijkje in de wijnkelder van de firma Okhuijsen, die bijna gereed is geko men. De kelder is gebouwd achter het pand van de wijnhandel aan de Breestraat. De gemeente Haarlem heeft een gedeelte van de kosten gedragen, omdat deze kelder in tijden van nood gebruikt moet worden als schuilplaats. Dinsdag zal de kelder met een feestelijk tintje geopend worden in het bijzijn van o.a. enkele autoriteiten van Bescherming Burgerbevolking. De Nederlandse driekleur en de Zandvoortse vlag wapperden Woensdag van het bouwwerk van het complex voor bejaarden aan de Zandvoortse laan te Zandvoort. Dit in verband met het feit dat de kap van het grote ge bouw was bereikt; de derde verdieping is nu gereed gekomen en thans kan met de afwerking van het gebouw worden begonnen. De bij het complex behorende 48 een gezinswoningen voor bejaarden zijn reeds gereed. Als het omliggende ter rein in orde is gemaakt en de toegangs weg is aangelegd, zullen deze woningen betrokken kunnen worden. Men ver moedt, dat dit omstreeks half Februari 1955 het geval zal zijn. De opening van het grote pension-tehuis zal vermoede lijk in Augustus 1955 plaatsvinden. Naar aanleiding van het latere slui tingsuur van 27 November t.m. Zater dag 4 December heeft men ons verzocht, het publiek er op attent te rhaïen, dat een groot aantal zaken tussen 18 en 19.30 uur gesloten is. Voor bijzonder heden verwijzen wij naar de elders in dit blad voorkomende advertentie. Advertentie koopt men in een speciaalzaak. Ged. Oude Gracht 103/105, Telef. 11723 Haarlem Dirigent Kerkhoven specialiseert zich op het uitvoeren van operamuziek in concertvorm. Deze wijze van uitvoeren is en blijft een gewaagde onderneming. Wil men opera's, ook fragmenten er uit, volkomen tot hun recht laten komen, dan dienen zij te worden uitgevoerd in de schouwburg. Dus gespeeld en ge zongen op het toneel met al zijn mid delen om de bezoekers de handeling te suggereren. Nu ontbreken het spel, de costuums, décors, belichting en boven dien zoals nu de orkestbegeleiding, die instrumentale klankkleur bij die van de zang moet verschaffen. Kerkhoven beschikt echter wel over goede solisten, waaronder zich gerouti neerde krachten bevinden, voor hun taak berekende accompagnateurs op piano en-orgel en over een flink bezet, klankrijk koor. Weten de solisten door gaans de hoorders door degelijk begrip van hunne partijen de inhoud van het operafragment te verduidelijken, Kerk hoven slaagt er veelal in de amateurs koristen te doen opgaan in hun rol, waardoor ook zij door hun doorvoelde zang min of meer het gemis aan acte ren vergoeden. Het koor vervulde een niet grote, doch dankbare rol. Zesmaal voegde het zich op verdienstelijke wijze bij solozang, meestal in schitterende slotscènes. Bij afzonderlijk optreden van het dames koor vielen het fraaie timbre van de so pranen en de mooie donkere klank, maar tevens de iets te vlakke zang van de alten op. De dirigent liet de dames een oud Italiaans lied fijn genuanceerd zingen. Geopend werd met „Abend- glocken" van Kreutzer te zamen door de 4 koren, die een opmerkelijk homogeen geheel vormden. Van de solisten blonk wederom de vang egaal geluid en sterke spannings volle uitbeeldingskracht. Zij glorieerde opnieuw met fragmenten uit Verdi's „Troubadaur" en „Un ballo in Masche- ra" en zong op verdienstelijke wijze een duet met Ciska Engelenburg uit „Aïda". Deze jeugdige, dramatische sopraan is een nieuwe verschijning aan het opera firmament. Haar stem kwam goed tot zijn recht in „La Forza del Destiino" de iets geforceerde, minder mooi klinkende hoge tonen waren het gevolg van een lichte verkoudheid daarna nog veel beter in genoemd duet en in samenzang met Peter van Zon, echter alleen in die nummers, waarin deze tenor zijn stem niet te veel uitzette en daarmede het toonpeil een weinig op dreef. Nog doorgezette studie zal deze Sopraan een eerste plaats doen innemen. Ze bezit reeds een grote dosis muzikali teit en techniek. De bassen Georg Spijkstra en Frans de Geus muntten uit door uitmuntend gebruik van hun sonoor klinkende stemmen en in-muzikale voordracht. Spijkstra in het bijzonder in de Kerk scène uit Faust, de Geus zowel het ernstige, als het komische genre (Lort- zing's „Füftausend Thaler"!). Tenor van Zon bezit een fameus volume, ver rast er mede, doch hoede zich voor te grote stemuitzetting. Zijn stem klinkt bepaald zeer mooi in piano-zang, zoals in een duet uit Mascagni's „L'Amico Frits". Marcel Lafosse voldeed uitermate goed aande vleugel. Hij speelde zeer slagvaardig en karakteristiek. Jan Nib- bering had achter het orgel plaats ge nomen en gaf keurig spel. Henk Kerkhoven heeft eer van zijn werk, operamuziek schijnt voor hem geen geheimen te bezitten. Een volle zaal. Een bewijs, dat het publiek gesteld is op operamuziek, zij het in Concertvorm. De laatste vier van de 20 nummers alt-mezzo-sopraan Mimi Aarden uit door konden wij vanwege het late uur' niet haar imponerend, over de gehele om-1 meer beluisteren. K. In de raadzaal van het Haarlems stad huis werd Dinsdagavond 'n forumavond gehouden, belegd door de afdeling Haarlem van de Beweging Europese Federalisten. Het forum werd gevormd door de heren H. Zachte (Nieuwe Koers), F. M. Burmanje (K.V.P.), P. J. Matthies (Arjos), dr. Noordlohne (V.V.D.) en W. Scholten- (C.H.U.). Mr. C. C. van Helsdingen, voorzitter van de jongerenbeweging van de B.E.F., opende de bijeenkomst en gaf daarna het woord aan mr. C. van Rij, die de moeilijke tijd, welke het federalisme thans doormaakt, aan een bespreking onderwierp. De grote vraag is: wat wil Mendès-France? Enkele symptomen wijzen er op, dat hij de Europese inte gratiegedachte niet onverdeeld voor staat. Verschillende personen zijn ver wijderd' uit het ministerie van Buiten landse Zaken, in Brussel legde hij een anti-Monnet verklaring af. Met het be sluit, dat er geen Europees leger, maar een nationaal Duits en een nationaal Frans leger komt. is de integratie vast gelopen, zo constateerde de heer Van Rij. Op een vraag uit het publiek, waarom er voor de integ^atiegedachte zo weinig belangstelling bestaat, antwoordde de heer Zachte, dat die belangstelling niet vermindert. De heer Matthies consta teerde echter, dat de belangstelling wel afneemt. Misschien is die'vermindering te wijten aan de tegenslagen, die de federalisten keer op keer hebben moe ten verduren. We hebben, zo zei hij, ons te lang vastgebeten op aanvaarding van het E.D.G.-verdrag door Frankrijk. Er treedt thans een rustperiode op, die door de B.E.F. als een tijd van bezin ning moet worden gebruikt. Sprekend over de economische verhoudingen merkte dr. Nordlohne op, dat deze aan zienlijk zijn verbeterd, waardoor de behoefte om te integreren is afgenomen. De heer Scholten constateerde, dat er onder de jongeren nog maar weinig be langstelling voor het werk van de B ER. bestaat, en vroeg zich af of de BE.F. wel op de goede weg is. Mr. van Rij was iets optimistischer, yanuit ons ideaal, zo zei hij. moeten we invloed op de massa uitoefenen. Voorts werd op de bijeenkomst gesproken over de wijze, waarop het werk voor de toekomst moet worden aangepakt. omstreken: F. Leuven A. Broertjes K. van Veen F. Leuven J. Wunnik K. van Veen C. Neeskens J. Winthorst J. Wunnik J. Bouwer J. Winthorst J. Bouwer klasse Haarlem en 51 19 12 268 0 100 19 35 526 2 84 36 13 233 0 100 36 10 277 2 i00 27 12 370 2 82 27 10 303 2 91 45 15 202 0 100 45 15 222 2 .100 26 13 384 2 49 26 14 188 0 100 29 13 344 1 100 29 17 344 1 Een concert in de vorm zoals wij dat gisteravond in de Vleeshal mochten be luisteren, komt niet veelvuldig voor. Dit betreft op de eerste plaats de sa menstelling. Hokon Stotijn, hobo. Dirk Alma, fluit, en Sas Bunge aan de vleu gel hadden bovendien een zeer interes sant programma samengesteld. De avond werd geopend met de prachtige Trio- Sonate in F-dur van Loeillet. Reeds vanaf het allereerste ogenblik werd men opgenomen in een hooggestemde musi- ceervreugde. Welk een muzikale sou plesse poarde zich hier aan een speelse musiceerdrift. Uit de aard der zaak valt de draagkracht van de hobo. wegens haar penetrant geluid, qua volume al- toijd tegenover de fluit in het voordeel uit. Dit neemt niet weg, dat de verhou ding echter uitstekend was. Stotijn liet ons in alel opzichten van bijzonder mooi spel genieten in Vivaldi's Sonate in c moll voor hobo en piano. Sas Bunge bewees hierin welk een uitnemend be geleider hij is. In een eerste uitvoering in Nederland ging vanavond een Trio van de Duits-Engelse componist Franz Reizenstein. Het bleek een degelijk stuk muziek te zijn, effectvol en niet ont bloot van inventie. De rhythmische moeilijkheden werden door de uitvoe renden spelenderwijze overwonnen, zo dat de luisteraars in de gelegenheid ge steld werden, dit het compositorisch vakmanschap geschreven stuk, zonder onoverkomelijke moeilijkheden in zich op te nemen. Het trio oogstte hiermede dan ook terecht groot succes. Een thema met variaties van Hendrik Andriessen, in deezlfde bezetting, verkreeg niet minder bijval, zulks eveneens met alle recht. In dit werk worden beide blaas instrumenten alle kansen gegeven, en Sas Bunge heeft bovendien, evenals in het stuk van Reizenstein. een min of meer- zelfstandige pianopartij, met alle muzikale genoegens van dien. Bijzonder fraai fluitspel demonstreer de Dirk Alma in de Sonatine „Jeux' van Jacques Ibert. Hij is een fluitist, die over bijzondere toonkwaliteiten be schikt, uitmuntend door gaafheid en Subtiliteit. Met de Sonate in c moll van Loeillet, wedèrom voor Trio, fascine rend door het drietal gespeeld, sloot het officiële programma. Een toegift, in de vorm van een virtuoos gespeelde Taran tella volgde nog hierop. Een prachtig concert, waaraan we veel vreugde be- leefd hebben. J AN LAARVELD Gistermiddag om 5 uur heeft de 11- jarige J. R. op pijnlijke wijze de gevol gen van het klimmen in bomen erva ren Bij het spelen in de duinen viel hij doordat een tak afbrak. Met een beenbreuk is de jongen in het Marine hospitaal opgenomen. Maandag 29 en Dinsdag 30 Novem ber zal des namiddags van twee tot vijf uur, in kamer 220 van het Marine- Hospitaal te Overveen een tentoonstel ling worden gehouden van door patiën ten vervaardigde werkstukken. De op brengst van de op deze tentoonstelling ter verkoop aangeboden artikelen is bestemd voor het Rode Kruis Welfare- werk. De expositie is ingericht onder leiding van de dames J. Bredero en M. M. Riegstra. De commandant van het hos pitaal, de kapitein ter zee arts E. W. Creyghton, zal de verkoopdagen Maandagmiddag om twee uur openen. Daarna kan een ieder er terecht om Sint Nicolaas inkopen te doen. Men steunt, door daar te kopen, het Rode Kruis Welfarewerk. Men kan er allerlei werkstukken ko pen: lederen voorwerpen, houtsnijwerk, vilten en wollen gebruiksvoorwer pen en andere goed bruikbare voor werpen. 9 December hoopt de heer G. A. Meijer de dag te herdenken, waarop hij vijfentwintig jaar geleden in dienst trad bij het Provinciaal Electriciteits- bedrjjf van Noordholland. De jubilaris is thans tekenaar eerste klasse. De heer J. Zeepvat, leraar handen arbeid aan het Kennemer Lyceum te Overveen,is vandaag door leraren en leerlingen gehuldigd, omdat het een kwart eeuw geleden is, dat hij als amanuensis bij het Kennemer Lyceum in dienst trad. De heer Zeepvat is in Overveen geen onbekende door zijn werk voor de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal. Advertentie Koop in een Warenhuis niet, wanneer een vakman U BETER en GOEDKOPER biedt. Daarom geef een in eenvoudige en Luxe uitvoering, in prijzen van 19.25 - 19.90 - 20.90 - 22.95 In water- en stofdicht model 33.75 de kleine zaak met de GROOTSTE KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 49 Eenieder wordt geacht de wet te ken nen. De landman èn de edelman. In de Middeleeuwen zal dat wel anders geweest zijn. Nu zijn we echter met de democratie een heel eind op scheut. Nu werkt zo ongeveer iedereen voor de kost. De aanslager onder de hijskraan in de haven èn de freule van-dit-tot-dat. Bei den worden voor de Rechter gesleept ais ze gehandeld hebben in strijd met de wet. Zoals b.v. de hoogwelgeboren vrouwe die in haar functie als particu lier verpleegster met haar auto brok ken had gemaakt in de Binnen Ban tammer te Amsterdam. Ze reed in de eerste, passeerde een groentenkar en greep bij die manoeuvre een fietsende kok die plotseling opdook uit de richting van de Kromme Waal. De freule stapte uit, constateerde dat de schade aan de fiets en aan der auto ongeveer even groot was en reed weer door. Maar een van die vinnige volks vrouwtjes die je wel vaker in de Bin nen Bantammer ziet, noteerde het num mer en leverde dat uit aan de ietwat geschrokken kok. „Eenieder wordt geacht de wet te kennen", zuchtte de Rechter, ,,U dus ook. U had moeten wachten of U althans binnen 24 uur bij de politie moeten mel den. We zullen de getuigen even horen". Het vrouwtje keek de freule eens vinnig aan en deed haar ooggetuigever- slag. Het had volgens haar nergens op geleken. Dat is t(*h ook geen manier van doen om in z#n enge buurt knoer- hart te rjjje. En weet je wat ze zei, zij daar? O, zei ze, die kok heeft een deuk in het spatbord, ik heb er een in de bumper, we zijn du^ kiet! En ver dween! De tweede getuige had in de wagen van de freule gezeten. Een eenvoudige man op twee stokken die in de sehaduw woonde van de Montelbaanstoren en door de freule helemaal voor niets van Zeist naar Amsterdam was gereden. De man zette een gezicht alsof hij zeggen wilde: een fijne zuster, deze freule! Ja, viel de Politierechter hem bij, er zijn nog goeje mensen op de wereld die een wagen hebben en een medemens die op twee stokken is aangewezen, ook een plaatsje gunnen in het gestroomlijnde vehikel. ,,Reed de jonkvrouwe hard?" „Nee, Edelachtbare, heel zachjes, o, zó zachjes!" Of het nu hard was gegaan of zacht jes, interesseerde de Officier niet zo bij zonder. De dame had moeten wachten en daarmee uit. En dat vond de Rech ter ook die de freule conform veroor deelde tot 15. Niemand wilde in hoger beroep. Be halve dan het volksvrouwtje dat het nummer had genoteerd. Maar haar werd niets gevraagd. Met een zuurzoet mondje verliet ze de zaal alsof ze zeg gen wilde: het is Godgeklaagd! Twee haringtrawlers, één vistrawler, twee haringloggers, vier visloggers en vjjf kotters zorgden Woensdag voor een totaal aanvoer van 6.825 kisten verse vis, 525 stjjve kabeljauwen en 600 kilo tong. Er waren 5.540 kisten verse ha ring, 15 kisten makreel, 900 kisten schel vis, 75 kisten kabeljauw en gul, 55 kis ten wijting, 20 kisten radio en 180 kisten diversen. In de visprijzen kwam Woensdag wei nig verandering. Haring bleef goedkoop en verse vissoorten bleven duur. C e schol deed 55,-, groot middel i- tot 58,-, klein middel 60^, schol I 62,- en schol II 43,- tot 41,-. Grote schelvis deed nu 62.- tot 41,-, groot middel ƒ54,- tot 38,-. klein middel 51,- tot 40,-, pennen 48,- tot 31.- en braad 36,- tot 27,-. Haring deed 12,- tot ƒ10,- per kist. Grote regels k? ?1- jauw gingen voor 106,- tot 80,- naar België, kleine regels voor 46,- tot 27,- grote kisten voor 136.- tot 108,-. Schar deed 26,- tot 20.-. Heilbot no teerde 3,40 tot 2.55, tarbot 3,10 tot 1.90. grote tong 3,70 tot 3.20, groot middel 2,80 tot 2,72, klein middel 2,76 tot ƒ2.52. tong I ƒ2,42 tot 2J0 en tong II 2.40 tot 2,18 per kilo. Voor de Donderdagmarkt was de trawler Elie Chenivière UM 32 reeds Woensdag te IJmuiden binnen met 1500 kisten verse haring aan boord. Ver wacht werd de trawler Schoorl UM 39 met 400 kisten verse vis. Onder commando van schipper C. van der Leek vertrok de, voor Brazilië be stemde, Toronto IJM 97 Woensdag naar de Noordzee voor een aantal proefrerzen. De trawler Flamingo IJM 25 ligt an- wege slechte bedrijfsuitkomsten en een tekort aan personeel nog steeds binnen. De visserij in het Kanaal is niet zo goed. Er worden geen grote hoeveelhe den haring buitgemaakt. Er werden trekken van 20 tot 70 manden haring gemeld. De Oceaan 9 deed nog trekken van 100 tot 120 manden haring. De Postboy IJM 35 was aan het klagen. Er was geen haring te vangen voor de trawlervloot. De kustvloot deed trekken van 3 manden vis en 35 kilo tong. Advertentie Zo juist ontvangen een nieuwe serie ook in corpulente maten 124.—, 134.—, 154.—, 174.— HtrUl Gen. Cronjéstraat M If - Telefoon 15438 Haarlem-N oord Woensdag is te zijnen huize in Baarn op 80-jarige leeftijd overleden de heer P. E. Tegelberg, ©md-president- commissaris van de N.V. Stoomvaart Mij Nederland. De heer Tegelberg was in 1905 in dienst bij de maatschappij ge komen, waarvan zijn vader het direc teurschap van 1873 tot 1905 had be kleed. Op 1 Januari 1934 trad de heer Te gelberg als directeur af, waarna hij werd opgenomen in het college van commissarissen, waarvan hij tot 1 Maart 1954 de functie van president commissaris vervulde. De heer Tegelberg was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis is vastgesteld op Za terdag 27 November a.s. des morgens kwart voor twaalf op de begraafplaats te Baarn. Wij zijn met een speciale opleiding be gonnen voor Jongens van 16 tot 17 jaar. Deze Jongens zullen opgeleid worden tot Vakman-Cottonbreier bedient de mo dernste en ingewikkeldste breimachines. De opleiding, die officieel erkend is, geschiedt door gespecialiseerde leraren van de Bedrijfsschool. Het vak biedt de Jongeman ruime toe komstmogelijkheden. (Vaklieden ver dienen 80.— tot 100.— per week). Alleen pientere en handige Jongens komen in aanmerking. De aan te nemen Jongens moeten tenminste 7 klassen van de Lagere School met goed gevolg doorlopen hebben. Aanstelling geschiedt na medische en psychotechnische keuring en na de proeftijd wordt een leerlingen-contract van kracht. Vóór indiensttreding wordt met de ouders overleg gepleegd. Aanvangslonen tijdens de opleiding: 16-jarigen: 0.50 per uur. In 2 ploegendienst van 44 uur wordt dit in totaal 26.20 per week. Voor 17-jarigen: 0.60 per uur. In 2 ploegendienst van 44 uur wordt dit in totaal 31.44 per week. Aanmelden en inlichtingen Personeelafd. Zijlweg 138, Haarlem. De N.V. NEDERLANDSE RAFFINADERIJ VAN PETROLEUMPRODUCTEN, Spaarndamseweg 446, Haarlem, vraagt voor spoedige indiensttreding: (VRL.) Leeftijd: 1617 jaar. Persoonlijke aanmelding: Vrijdag 26 November a.s. des avonds van 7.308.30 uur aan boven staand adres. op de van een groot concern Leeftijd 18-22 jaar. Minstens in het bezit van Mulo-diploma en diploma typen. Aan flinke, intelligente kracht bieden wij een goed gehonoreerde, prettige en afwisselende werkkring. Brieven onder no. 83610 bureau van dit blad. Wasserij en Chemische wasserij KLEVERPARK, Santpoorterstraat 41, Haarlem, vraagt FLINKE VOOR ALLE AFDELINGEN Ook GEHUWDE VROUWEN voor halve dagen. In RUTECK'S CAFETARIA te HAARLEM kunnen worden geplaatst voor hele of halve dagen. voor hele of halve dagen. Inlichtingen omtrent arbeidsvoorwaarden zijn te ver krijgen op Zaterdag 27* November van 10 tot 12 uur en daarna dagelijks 'in Ruteck's Cafetaria. Kruisweg 22—24. N.V. IJSFABRIEK en KOELHUIS USVRIES IJMUIDEN vraagt voor spoedige indiensttreding Schriftelijke sollicitaties te richten aan KANAAL STRAAT 36, IJMUIDEN. gevraagd voor onmiddellijke indiensttreding op onze afdeling Sortering. Leeftijd tot 50 jaar. Inlichtingen en aanmelding: Personeelsafd. Zijlweg 138, Haarlem. Gevraagd per 1 Januari 1955 of eerder circa 16—17 jaar, voor lichte kantoorwerkzaamheden. Mulo-diploma en typen vereist. Zij die enige kantoor- ervaring bezitten genieten de voorkeur. Brieven no. 22363.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 11