Hard tegen hard Onthullingen van Rustvorov Beria's val voorkwam een burgeroorlog in Rusland Troepen stonden te Moskou al in slagorde opgesteld Schepen in nood op de Atlantische Oceaan Nederlandse torpedoboot]ager snelt te hulp 1 f FAMA Ook de kinderbijslagen met 6 pet. verhoogd Nauw verhuld dreigement met ongebreidelde represailles Marokkanen genieten van hun geroosterde sprinkhanen i ORR Tijdens stormnacht Beroepsmilitairen redden Malenkov De broodprijs TheodorBlank door jongelui bekogeld Spionnage-geval in Engeland Moord in Amerik. gevangenis 2.500 nieuwe personen onder de Noodwet Ouderdomsvoorziening Het woord strijdi tien betekenissen Nieuwe toepassing van oude Indianenpractijk Ceylonse boer vindt reuzensaffier Het weer DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26153 Sjah van Perzië naar Verenigde Staten en Europa Graaft van Bylandt in Nederland ét. voor al Uw LEDERWAREN Klerk trachtte van twee wallen te eten Wraakneming met politieke achtergrond? Het „lekkenschandaal" Voorstel tot schorsing van inspecteur Dides Indonesische delegatie over Nieuw-Guinea IS iejcteifmiuLf/ FALCON GABARDINEJASSEN) BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, I 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds teL 21544 Indonesië staat op het ogenblik weer in het brandpunt van de belangstelling zowel nationaal als internationaal. Internatio naal, in zoverre de politieke com missie van de Verenigde Naties deze Week een resolutie aan de orde heeft gesteld welke de Indonesische dele gatie heeft ingediend, om langs de ze weg te komen tot een hervatting van de onderhandelingen met Neder land over de politieke status van Nederlands Nieuw Guineanatio naal, omdat te zelfder tijd in de Tweede Kamer de Indonesische in filtraties op Nieuw Guinea werden besproken. Hoewel wij geenszins het belang dezer kwesties willen ontken nen, raken zij toch grotendeels het uitwendig beleid van de Indonesi sche regering. Zij zijn in zoverre dan ook van secundaire betekenis, dat zij slechts een zwakke afspiege ling zijn van wat zich thans op in tern politiek gebied in Indonesië af speelt. Uit de wijze, waarop de Neder landse regering thans de kwesties aanpakt, blijkt, dat zij eindelijk door schade en schande wijs is geworden. De nota's van het ministerie van Buitenlandse Zaken over de infiltra ties op Nieuw Guinea en de mis handeling van gevangen genomen Nederlanders winden er geen doek jes meer om. Openhartig, glashel der en voor geen tegenspraak vat baar worden de feiten, die zich afspelen, blootgelegd voor de wereld opinie. Ontkenningen van Indonesi sche zijde worden vrijwel door nie mand meer serieus genomen, omdat de bewijzen zwart op wit op tafel lig gen. Het is te begrijpen, dat onze regering nu ook gemakkelijker een positief standpunt kan innemen. Het is duidelijk, dat Den Haag alle ver trouwen in deze Indonesische re gering heeft verloren. In de koude oorlog tussen Djakarta en Neder land behoeft ons land niet langer de partij te zijn die steeds het lood je legt, omdat het de Indonesische autoriteiten steeds maar opnieuw met fluwelen handschoenen aanpak te. Schade en schande hebben de Nederlandse regering wijs gemaakt. Nu kon tenminste de Nederlandse delegatie in New York duidelijke taal spreken. ,,Wij zijn aan het einde van onze bereidwilligheid gekomen en wi.i ziin niet meer in staat verder 0 gaan op een weg, die slechts tot een hieuwe mislukking kan leiden. En minister Luns verklaarde on omwonden, dat Nederland, als de po litieke commissie het Indonesische verzoek voor hervatting van het overleg met Nederland over de sta tus van Nederlands Nieuw Guinea aanvaardt, z' :h niet aan deze uit spraak zal onderwerpen. Het is de eruge houding, die mogelijk is. Ook in de Tweede Kamer zijn dinsdag verstandige woorden ge sproken tijdens het debat over de begrotingen van de departementen Van Oorlog en Marine. „Tegenover de Indonesische infiltraties moet een krijgsmacht aanwezig zijn, die flink kan toeslaan als er weer militairen °P het eiland landen," zei de ka tholieke afgevaardigde kolonel Visch. Het is te hopen, dat minister Staf er precies zo over denkt. Een slap militair beleid kan hier alleen maar een eindeloze miserie veroorzaken en zowel Nederland als de bevolking Van Nieuw Guinea in een gevaar lijke positie brengen. De Papoea's moeten zien, dat Nederland een rechtlijnig, vast beleid voert, zonder compromissen. Alleen zulk een be leid versterkt het wederzijds vér trouwen. Van het hoogste belang is intus sen wat zich intern in de hoog ste Indonesische kringen af speelt. We kunnen dit nauwelijks meer'een crisis noemen; een crisis toestand is immers allang iets per manents geworden in Indonesië. Als niet alle tekenen bedriegen gaat In donesië langzaam maar zeker de weg op, die op een bepaald moment moet eindigen in een alarmtoestand, Waaruit in het uiterste geval hetzij een burgeroorlog, hetzy, na een staatsgreep, een dioatuur te voor schijn zal treden. Mogelijk ook zul len beide parallel lopen. Aan een schijn-regering, een schijn-parlement en een schijn-democratie zal dan Voorgoed een einde komen. Reeds nu is er een strijd gaande Van hard tegen hard, zowel tussen Personen als tussen partijen. Het zijn de voorpostengevechten, die nu Teeds aan de algemene verkiezin gen, welke waarschijnlijk in Maart a-s. zullen worden gehouden, voor tgaan. De strijd speelt zich in hoofd tak af tussen de P.N.I., waarvan de vroegere partijleider president Sukarno de strijdlustige bescherm heer is en de machtige Masjoemi- partij. Van zijn positi: van consti tutioneel staatshoofd, die boven de Partijen behoort te staan, heeft Su- prno zich nooit veel aangetrokken, tegendeel, hij misbruikt zijn posi ng om op allerlei min of meer on- aa°°rloofde wijzen zijn partij bij de w ^taande verkiezingen de grootste apht in handen te spelen. De op- P°sitie tracht hij uit te schakelen P°°r sommige autoriteiten ervan te °psehuldigen, dat zij zijn omgekocht ooor buitenlanders om het huidige ten va] te brengen. Geheime i worden opgesteld van zoge- ,i*® onbetrouwbare personen, menten, g0-ZfiVerd 7" If" honderd procent J°°r '°lle oflp/,1» achter Sukarno hebben geschaard en h-t is een pu bliek geheim, dat de president rads een soort eigen leger heeft gevormd dat, mochten de verkiezingen niet de gewenste resultaten opleveren met zou aarzelen door een coup dè macht in handen te nemen. Velen verwachten deze staatsgreep zelfs al Voor de verkiezingen. Natuurlijk zit ook de oppositie niet stil. Ook zij beschikt over gewapen de troepen. Het is duidelijk dat er Geinig voor nodig is om een burger oorlog te doen ontbranden. Men is op tal van plaatsen bezig ontplof baar materiaal aan te dragen. Joeri Rastvorov, die als leider van de. Sovjet-spionnage-organisatie in Japan in Januari van dit jaar naar de Amerikanen overliep, heeft in „Life" een artikel gepubliceerd, waarin hij zegt, dat Lavrenti Beria vier maanden na de dood van Stalin met behulp van twee divisies gepoogd heeft het Kremlin aan zijn macht te onderwerpen. Hij had de troepen reeds in slag orde in Moskou doen opstellen, doch ook de huidige premier, Malenkov, had twee divisies gereed staan voor een aanval op Beria, die de controle had over de Sovjet-Russische geheime politie. In de nacht van 26 Juni werd over het lot van de Sovjet-Unie beslist, terwijl de twee tegenover elkaar staande strijdkrachten gereed waren om slag te leveren. Er werd echter geen schot gelóst, want de spionnen van Malenkov hadden de spionnen van Beria, zelf een meester-spion, overtroefd en Beria werd gearresteerd, om tenslotte zelf terechtgesteld te worden. „Life" schrijft dat Rastvorov, als hoofd van de spionnagedienst in Japan, toegang had tot de geheimste inlichtingen in Moskou en dat hij in onafgebroken contact met de belangrijkste agenten uit Moskou stond. De Sjah van Perzië en Koningin Soraya zullen op 5 December naar de V.S. vliegen voor een reis van ongeveer twee maanden, waarna eveneens een oezoek aan Europa zal worden gebracht, aldus heeft het Iraanse hof bekend ge maakt. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr. W. F. L. Graaf van By landt, die 11 November uit Indonesië vertrok voor het voeren van routinebe sprekingen in Nederland, is dezer dagen, na een particulier bezoek aan Rome, in ons land aangekomen. De Hoge Com missaris zal enkele weken in Nederland vertoeven. Het heeft vannacht weer danig ge spookt op de Atlantische Oceaan. Niet minder dan drie schepen hebben ernstig iji nood verkeerd en men vreest, dat er minstens één in de golven is omgeko men. Voor de Zuid-Westkust van Noor wegen raakte het Zweedse schip ,,West- fahrt" in ongerede. De Zweedse „Exide" kreeg tussen Noorwegen en Denemarken ernstige moeilijkheden en is waarschijn lijk vergaan. De Costaricaanse „Capetan Giannis" dreef in de buurt van de Ork- ney-eilanden ten Noorden van Schotland met een gebroken stuurinrichting rond. Intussen had men ook van de Deense driemaster „Svardfisken" noodseinen opgevangen, waaruit bleek, dat zij een mankement aan de stuurinrichting had. Het schip was met een groep weten schappelijke onderzoekers op weg naar de Noordelijke wateren. Kort na mid dernacht seinde de „Svardfisken" echter, dat het mankement verholpen was en dat zij een haven zou binnenlopen om In de laatste periode van zijn leven had Stalin het gehele bestuursapparaat gereorganiseerd, teneinde het gehele gezag, behalve zijn eigen persoonlijke macht, te verzwakken, en de rivaliteit tussen de „troonpretendenten" te ver scherpen. Beria, zo vervolgt het artikel in „Life", begon zijn complot door het ministerie voor staatsveiligheid en het ministerie van binnenlandse zaken sa men te voegen en dit laatste te zuiveren van „algemeen gehate elementen". Hij deed verder een poging om steun bij het volk te vinden door een algemene amnestie te gelasten en de artsen van het Kremlin voor het merendeel Joden vrij te laten en te doen vrij spreken. Deze artsen waren beschul digd van aanslagen op de levens van Sovjet-leiders. Tot de belangrijkste militaire mede standers van Beria behoorden de com mandant van het Kremlin en de com mandant van Moskou en met mede- Werking van deze twee hoöpte Beria in één enkele slag de regeringsleiders in handen te krijgen, alsmede de ge hele stad. Met een klein aantal mede standers in de rest van de Sovjet-Unie zou Beria de macht in handen nemen „tot in de verste uithoeken". Beria's tijd van actie kwam, toen Malenkov Vassily Stalin, een zoon van de dicta tor, van zijn post onthief. Generaal Pavel Artemiev, een van Beria's mede standers, zond toen twee divisies uit de provincie naar Moskou. Beria meende, dat hij met zijn aanhangers in Moskou er zijn ondergeschikten in alle delen van de Sovjet-Unie en haar „satellie ten" in enkele uren tijds zijn macht kon vestigen. Volgens Rastvorov werd Malenkov door trouwe communisten, die tot in de samenzwering van Beria waren doorgedrongen, gewaarschuwd, en hij bracht zijn eigen medestanders op de hoogte. Hiertoe behoorden voor het merendeel de hoge beroepsmilitairen, die zich achter Malenkov schaarden in hun afkeer van Beria en zijn apparaat van terreur. Tot hen behoorde ook maarschalk Zjoekov, de redder van Moskou en de veroveraar van Berlijn, die bij Stalin in discrediet was geraakt. Zjoekov en zijn meerderen, maar schalk Boelganin en maarschalk Vas- siljevsky, waren het er over eens,' dat de troepen in het district van Moskou niet te vertrouwen waren en daarom werden in het geheim twee gardedivisies uit de Oeral met pant serwapens naar Moskou ontboden. Malenkov riep voor de 26ste Juni een voltallige vergadering van de centrale commissie van de partij bijeen. Toen Beria in het gebouw aangekomen was, werden de deuren door gewapende le den van het centrale comité versperd en toen Beria in de vergaderzaal on raad bespeurde en opstond om zich te verwijderen, werd terstond door Ma lenkov een uiteenzetting gegeven van Beria's „verraad aan de partij en zijn poging om zich boven de collectieve wil van de partijleiders te plaatsen". Toen Malenkov zijn beschuldiging had uitgesproken, schreden de maar schalken Zjoekov en Koniev voorwaarts om Beria te arresteren. Beria begon hierop om genade te smeken en be tuigde kruiperig zijn loyaliteit aan zijn oude kameraden. Hij werd echter door een zwaar gewapende groep weggeleid. Toen Beria achter de tralies was, stortte zijn samenzwering ineen. Arte- miev's twee divisies kregen nooit een kans en hij en zijn ondergeschikte be velhebbers werden gedegradeerd, ge arresteerd en later terechtgesteld. On der bewaking van pantserauto's werden honderden arrestaties verricht. Beria's adjudanten werden ingerekend en er begon een jacht op grote schaal op zijn andere medestanders, hoog en laag. Al zijn afdelingen werden gezuiverd en Vassily Stalin verdween. Sindsdien is nooit meer iets van hem gehoord. (Reuter) Gelukkig zijn er ook vele Indone siërs, die zich bewust zijn van het grote gevaar, dat het land bedreigt. Talrijk zijn de persstemmen, die de president waarschuwen, geen onbe raden sta jpen te doen. Steeds lui der wordt ook geëist, dat Sukarno zal aftreden. Wij geloven echter niet dat naar deze waarschuwingen zal worden geluisterd. Het kwaad is al te ver doorgevreten. Sukarno kan op de steun van de communistische par tij, de P.K.I. d.w.z. Moskou rekenen. Kan hij een betere hulp wensen op de weg naar de chaos, of naar een dictatuurstaat, welke de rol zou spelen van trouwe satelliet van Moskou op een vooruitgescho ven post van Zuid Oost Azië? w» de zware stormschade te laten herstel len. Verschillende andere schepen waren inmiddels al te hulp gesneld. Een red dingsboot uit Larwick op de Shetland- eilanden moest naar haar basis terugke ren, omdat de driemaster buiten zijn be reik lag. Kort nadat de noodseinen van de „Svardfisken" weren ontvangen, zond ook het Costoricaanse schip „Capetan Giannis" een bericht uit, dat het in moeilijkheden verkeerde. Het lag toen op ongeveer 120 mijl van Kinnaird Head en meldde, dat het al 24 uur stuurloos ronddreef. Uit de haven van Invergorden, waar momenteel een aantal Nederlandse oorlogsbodems lig gen, vertrok ook de „Evertsen". De Nederlandse torpedoboot jager werd door een Britse „Neptune"-bommen- werper naar het in nood verkerende schip geloodst. Verschillende andere schepen hadden intussen het Costori caanse schip opgezocht. Daaronder be vonden zich o.m. een aantal vaartui gen, die aanvankelijk de Deense „Svardfisken" te hulp waren geko men. Van de kleine Zweedse „Exide" is al leen maar bekend, dat het scheepje waarschijnlijk vergaan is tussen Dene marken en Zuid-Noorwegen. In Kristi- ansand had men op 20 mijl van de vuur toren van Ryvingen in Zuid-Noorwegen een klein bootje waargenomen en men neemt aan, dat dit een reddingboot van de „Exide" geweest is. Kort tevoren had men een laatste radioboodschap van het schip opgevangen, waaruit bleek, dat de bemanning op het punt stond het schip te verlaten. De „Exide" was toen zinkende. De Zweedse „Westfart" verkeerde voor de Zuid-Westkust van Noorwegen in ernstige moeilijkheden. Het schip dreef stuurloos rond. Een onbekend schip schoot gisteravond in het Kattegat nabij het Deense eiland Laesoe vuur pijlen af. Een kotter van de Deense ma rine verliet Fredrikhavn, maar slaagde er niet in het schip te vinden. Vandaag zouden vliegtuigen en schepen opnieuw op onderzoek uitgaan. Van de andere kant van de oceaan kwam tenslotte het bericht, dat de Nederlandse tanker „Eli sabeth" de Britse „D'Vora" op sleeptouw had genomen en mee zou nemen naar St. John's op Newfoundland. Het Brit se tankschip was op weg van Liver pool naar Canada, had onderweg moei lijkheden gekregen, waardoor de voor raad steenkolen was uitgeput. (U.P.) De afschaffing van de minimum-prijs voor brood heeft in de kring van be langhebbenden enige deining veroor zaakt. De Nederlandse Bakkerijstichting heeft daarvan getuigd door te wijzen op het gevaar van een chaos in de betref fende bedrijfstak, welke zich o.a. zou uiten in een ongeremde broodoorlog. Deze reactie is begrijpelijk. Maar de zelfde overwegingen die tot begrip er van leiden, kunnen voeren tot andere gedachten dan de Nederlandse Bakkerij stichting blijken te bezielen. De bij el kaar aansluitende perioden van crisis, oorlog en na-oorlogse tijd vormen samen een zó langdurige tijdsspanne een generatie is er in opgegroeid dat men de abnormale economie, waartoe ongewone omstandigheden dwongen, onwillekeurig als normaal is gaan zien. Abnormaal schijnt dan op het eerste gezicht de terugkeer tot de bij gewone omstandigheden passende manier van doen. Sterker: het in uitzonderlijke om standigheden gebodene heeft de dog matische aureool gekregen van het enig jnlste. De begrijpelijkheid van deze opvattin gen in het licht van het verleden mag niet voorbij doen zien aan het gevaar van derzelver canonisering. Hoe men het keert of wendt, wij zullen lang zamerhand terug moeten naar een nor male markteconomie. En ofschoon een „broodoorlog" overeenkomstig de mar tiale klank van dit woord als een exces moet worden beschouwd, achten wij de opheffing van de minimum-prijs in zo verre goed als zij bevorderlijk kan zijn voor een in sociaal-economisch opzicht nastreefbaar ideaal: een beheerste con currentie. Advertentie Kruisstraat 35 - Haarlem Gen. Cronjéstraat 35 - Haarlem Breestraat 4 - Beverwijk Gisterenavond is de West-Duitse re geringscommissaris voor defensie, Theo dor Blank, gewond op een verkie zingsvergadering van de Christen-demo cratische partij te Augsburg. Groepen jonge mannen, die er niet voor voelen in een nieuw Duits leger te dienen, begonnen met glazen te gooien in het restaurant waar de verga dering werd gehouden. Blank werd licht gewond, toen hij het restaurant verliet, nadat hij zijn plan om een rede te houden had opgegeven. Het eerste bataljon van de Engelse Royal East Kents (de Buffs), dat twintig maanden strijd tegen de Mau Mau in Kenya achter de rug heeft, zal met Kerstmis thuis zijn. Met de bajonetten op het geweer hebben de manschappen in Nairobi een af scheids parade gehouden. Voor een Londense rechtbank stond gisteren de 27-jarige klerk John Claren ce terecht. Hij wordt er van beschul digd gegevens te hebben genoteerd over verdedigingswerken aan de Noord- Oost-kust van Engeland en zijn dien sten te hebben aangeboden aan een Russisch consulaat. Clarence heeft in 1953 enkele maanden gewerkt bij een eenheid van de burgerwacht in North umberland. De zaak is verwezen naar de „Old Bailey" te Londen. De man, die het Russische consulaat, Barabanov genaamd, zou Clarence heb ben overgehaald zich in de gunst te dringen van de Amerikaanse autoritei ten in Engeland om op die wijze be paalde inlichtingen te krijgen. Clarence ging naar het bureau van de Amerikaanse marine te Londen, maar zei dat hij voor Barabanov werk te en bood op zijn beurt de Amerikanen zijn diensten aan. (Reuter) Twee autodieven, die hun straftijd uitzitten in het tuchthuis te Lewisburg in de Amerikaanse staat Pennsylvania zijn er gisteren van beschuldigd de ge vangene William Walter Remington vermoord te hebben door hem met een in een sok gewikkelde baksteen slagen op hoofd en gezicht toe te brengen. Remington, een econoom, die voor heen werkzaam is geweest op het de partement van Handel, was tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld we gens meineed. Hij had ontkend geheime documenten aan een communistische spionnage-organisatie te hebben gege ven. In sommige kringen doet de theorie opgeld, dat de aanval op Remington voortvloeide uit wrok onder de ge vangenen in verband met de publici teit die de a.s. vrijlating van Alger Hiss vergezelt. Hiss krijgt 15 maan den mindering op zijn straf van vijf jaar, hem opgelegd in een spionnage- zaak. Hiss zal a.s. Zaterdag op vrije voeten komen. (Reuter-UP) Tsjechoslowaklje. Te Hradec Kra- love in Bohemen zijn 25 „terroristen", onder wie zes vrouwen, veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend van le venslang tot vier jaar. In overeenstemming met de 6 pet. loonsverhoging per 1 October dienen met ingang van die datum ook de kinderbij slagen met 6 pet. te worden verhoogd. Daartoe heeft minister Sunrhoff bij de Tweede Kamer enkele wetsontwerpen ingediend. De kinderbijslagen zullen, zoals reeds is aangekondigd, resp. worden gebracht op: 51 cent voor het eerste kind, 57 cent voor het tweede en der de kind, 80 cent voor het vierde en vijfde kind, en 90 cent voor het zesde en volgende kinderen. Over het laatste kwartaal van dit jaar zal dit een extra uitgave vorderen van rond f 4,5 min. Over 1955 zal de totale uitkering stij gen met rond 18,4 min. Het bedrag dat moet worden ver diend om het volle bedrag van de kin derbijslag over één dag te kunnen" ont vangen, wordt gebracht op f 4,90. De kinderbijslagen voor rentetrekkers worden resp. gebracht op f 13,25, f 14.90, f 20.80 en f 23,40 per maand. Voor 1955 is hiermede een hoger bedrag gemoeid van f 1,2 min., voor het vierde kwar taal 1954 een hoger bedrag van f 256.000. De uitkeringsbedragen voor de kleine zelfstandigen worden gebracht tot 32 cent voor het eerste kind, waarvoor recht op kindertoeslag bestaat, en op f 0,46 voor de volgende kinderen. Hoge re kosten: voor 1955 f 400.000, voor het vierde kwartaal 1954: f 95.000. Ook de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening wor den met 6 pet. vernoogd. Voor alle echt paren in alle gemeenteklassen .betekent dit een verhoging van de uitkering van f 72.en voor ongehuwden van f 42. Ook de inkomensgrenzen van de Noodwet-Ouderdomsvoorziening wor den verhoogd. Hierdoor wordt een Een comité van onderzoek van de Franse politie heeft voorgesteld, dat in specteur Dides voor zes maanden zal worden geschorst in verband met zijn beleid inzake het uitlekken van bepaal de defensiegeheimen. Hij zou hebben verzuimd, zijn superieuren terstond me de te delen, dat bepaalde vertrouwelij ke documenten hem in handen waren gekomen. (U.P.) nieuwe groep van personen, van wie geredelijk kan worden aangenomen, dat zij tot de „vergeten groepen" zul len behoren, onder de werking van de Noodwet gebracht. De inkomens grenzen worden verhoogd, voor ge huwde mannen naar gelang van de gemeenteklasse, variërend van f 2000 tot f 1.665 en voor ongehuwden van f 1.350 tot f 1.135. In totaal zullen on geveer 2500 nieuwe personen onder de werking van de Noodwet-Ouder domsvoorziening worden gebracht. Een en ander vordert een extra uitgave van 21 min. per jaar. De kosten verbonden aan de hogere uitkeringen inzake de Invaliditeitswet en Weduwenwet zullen f 2,5 min. per jaar bedragen. De gezinstoeslag dient op f 45 te worden gesteld. De rente krach tens de ongevallenwetten worden dien overeenkomstig verhoogd, Deze laatste voorzieningen kosten het Rijk 1,3 min. per jaar extra. In een reeks hoogst onduidelijke ver klaringen heeft de heer L. N. Palar, lid van de Indonesische delegatie naar de Verenigde Naties, Woensdagavond op een persconferentie in het gebouw van de V.N. te New York verklaard, dat het Indonesische volk „bereid is te strij den voor Nederlands Nieuw-Guinea". In antwoord op een vraag zei hij, dat Indonesië de Nederlanders slechts vraagt „een gelegenheid om met hen te strijden met woorden, niet met wapens." Hij voegde hier aan toe: „Wij wensen geen strijd, maar ons volk is bereid te strijden. De Indonesische bevolking denkt reeds aan strijd, maar de regering heeft „neen" gezegd. Wij zijn bereid te onderhandelen." Later zei een woordvoerder van de Indonesische delegatie, dat de nadruk van de verklaring van Palar moet wor den gelegd op het feit, dat de Indone sische regering deze gevoelens van het volk onder controle heeft. „De nadruk moet niet worden gelegd op de strijd; dat zou de indruk kunnen vestigen, dat het volk bereid is ten strijde te trekken, hetgeen niet waar is." Volgens deze woordvoerder is de neiging tot strijd een gevolg van de dagen, toen het volk zelf zijn onafhankelijkheid verkreeg van de Nederlanders. Behalve de heer Palar was op de persconferentie ook aanwezig dr. Abu Hanifah, wiens verklaringen daaren tegen aan duidelijkheid weinig te wensen overlieten Hem werd ge vraagd, of, indien geen oplossing zou kunnen worden gevonden, er een mo gelijkheid van oorlog bestaat. Zijn antwoord luidde: „Oorlog is een groot De bewoners van de vallei van Sous- se in Marokko, die geteisterd worden door enorme sprinkhanenzwermen, heb ben bewezen, hoe men van de nood een deugd kan maken. Zij hebben de vraatzuchtige insecten geroosterd. Met een scheutje olie en een thijm gekookt ei 'schijnen de sprinkhanen een knapperige en niet te versmaden deli catesse te zijn. Sommige fijnproevers hebben nu de theorie ontworpen, dat de Joden ge durende hun 40-jarige verbanning in de —stijn op geroosterde sprinkhanen moeten hebben geleefd. Hoewel men in Európa, waar men aan oesters, mosselen en slakkken de voorkeur geeft, misschien de neus op haalt voor deze lekkernij, is de theo rie zo gek nog niet. Een Indianenstam in West-Cali- fornië wist vroeger reeds, dat ge roosterde sprinkhanen een ware de licatesse zijn. Wanneer sprinkhanen vroeger de maisoogsten oppeuzelden, dan peuzelden zü weer de vetgegeten insecten op, waardoor zij op een aan gename manier vermeden honger te lijden. In de Mormonennederzettingen ech ter, die ook in deze streek gevestigd waren, vond men deze delicatesse te griezelig met het gevolg, dat de kolo nisten na een sprinkhanenplaag honger leden. Dat znn zo de gevolgen van vooroor delen, (UP) woord. Maar er zijn veel Nederlan ders in ons land en menigten kunnen niet in bedwang worden gehouden. De politie kan niet elk huis bewa ken." Op een vraag of de Nederlanders als vijanden zouden worden beschouwd en misschien door betogers zouden worden aangevallen, antwooidde dr. Hanifah: „Neen, wij hebben de bevolking onder controle. Maar sentimenten in de pers zouden het volk kunnen opstoken. Het is niet prettig voor de regering. Het volk heeft geen waardering voor de houding van de Nederlanders en de regering moet rekening houden met het politieke kli maat. Indien iets zou gebeuren in de V.N. dat het Indonesische volk nog meer zou ontstemmen, zou dat de toestand kunnen verslechteren." Een boer in Znid-Ceylon heeft een ruwe saffier gevonden, die volgens ju weliers van ongewone grootte is. De steen zou ongeveer 3300 karaat wegen. De boer, Paluwatta Hinnimahat- maya, vond de steen toen hij zich in een stroompje, dat langs zijn land loopt, aan het wassen was. Hü vond het een merkwaardige steen en nam hem mee naar huis, zonder er echter de waarde van te beseffen. Toen de volgende dag zijn zoon met de steen naar een kraai gooide zag een passerende dorpeling, wat voor soort „steen" het was. Hij vroeg de steen te mogen hebben, maar de boer werd achterdochtig en weigerde. Hij nam de steen mee naar een boeddhis tische monnik, die verklaarde, dat het een kostbare ruwe saffier was. Talloze dorpelingen zijn nu in het riviertje aan het zoeken naar ruwe, blauwe saffieren, die overigens ook reeds vroeger op Ceylon gevonden wer den. (UP.) Advertentie II D RISSTfi )l STR 4 I. HAARLEM TEL. 13439 R A DAM Tfl 717167 (tot Vrijdagavond) Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen en enkele buien. Weinig ver andering in temperatuur. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Zon: 8.17—16.37 Maan: 9.28—16.57

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1