EEN KUNSTMAAN OP STAPEL? Ruimtevaarders geblinddoekte pioniers in een land met wegwijzers langs de wegen YBERT Amerika of Rusland? Loongrens Ziektewet per 1 Januari op f 6.000,- Australië bestrijdt de Indonesische aanspraken NIEUW luidt een nieuw tijdperk in! 80 Gustave Dominici trekt zijn beschuldiging in „GOD SAVE THE QUEEN Geruststelling Deens bioloog bewaart levende vissen in ijs De IJ-verbindingen Groslijststemming K.V.P. Niet iedere loonsverhoging gepaard met optrekken van de loongrens Internationale uitvinders tentoonstelling Mijn vader is onschuldig DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 PAGINA 3 BESCHERM UW KEEL A.N.W.B. over extra heffing Thuisblijvers blijven buiten beschouwing WETSONTWERP INGEDIEND Nieuw-Guinea in de Politieke Commissie Van 7—10 December in R.A.L-gebouw 'n Nieuw tijdperk van echt zuiver en puur Virginia-rookgenot. Nooit rookte U zo n geurige lekkere Virginia-sigaret! Steek hem op en U zegt: VAN SCHLAGER TOT VOLKSLIED Dank voor aardappelrooiers Directie N.O.-polder geeft verlofdag In Berlijn Twee buitenlandse journalisten bedreigd Tijdens verkiezingsbijeen komst van Duitse Partij Advertentie Wanneer het woord ruimtevaart genoemd wordt, zijn velen geneigd dan over een tocht naar de maan te spreken en zelfs over interplanetair verkeer, waarbij dan een uitstapje van onze planeet naar Mars favo riet schijnt te zijn. En er zijn ook nog al wat mensen, die een beetje kregelig beginnen te worden als zij over ruimtevaart horen praten. Waarschijnlijk, omdat zij niet graag voor de mal gehouden worden en zij, diep in hun hart, zich bovendien toch eigenlijk te groot voelen voor zulk soort Jules Verne- verhaaltjes. Maar misschien kan er in het feit, dat de ruimtevaart-enthousiasten in de laatste tijd méér en gedetailleerder spreken over het houwen van een kunst matige satelliet een kunstmaan, die om de aarde heen zal moeten draaien dan over vacantietripjes naar de echte maan, een aanwijzing liggen, dat de ruimtevaart toch niet alleen maar zo'n Jules Verne-geval is, als zij den ken. Trouwens, er is alleen maar tijd nodig geweest, om vele van Jules Verne's fantasieën werkelijkheid te zien worden. Aan een vlucht rechtstreeks van de aarde naar de maan gelooft niemand meer. En ook in ruimtevaartkringen leeft het besef, dat de eerste maanrei- ziger hier op aarde nog wel niet gebo ren zal zijn. Maar de kunstmaan is op het ogenblik reeds te verwezenlijken. En het ziet er zelfs naar uit, dat vrij spoedig de eerste kunstmaan „op stapel gezet" zal worden. Als er al niet, ergens achter het ijzeren gordijn, zonder dat wij het weten, zo'n .kunst maan „op stapel staat." Een paar eken geleden vertelde William P. Lear, de president van de Raad van bestuur van de Ameri kaanse vliegtuigindustrie Lear Inc. te Michigan op een persconferentie, dat men in de Verenigde State' het volgend jaar hoopt te beginnen met het opstellen van plannen voor de bouw van een kunstmatige satelliet, een kunstmaan, die op een hoogte van ongeveer 800 km om de aarde zou moeten cirkelen. Zijn firma ver vaardigt ook automatische piloten en andere vliegtuiginstrumenten en on derdelen en Lear hoopte, dat zij de opdracht zou krijgen de instrumenten voor deze kunstmaan te fabriceren. HU wist zelfs bijzonderheden te ver melden en zei, dat de aardsatelliet; een middellijn zou krijgen van onge veer 150 meter en dat zij zou worden uitgerust met automatische televisie camera's, die op de dagelijkse toch ten de kunstmaan zou om de aar de heen blijven cirkelen met zo'n snelheid, dat ze één omwenteling per etmaal volbrengt elk deel van het aardoppervlak zouden kunnen fo tograferen en door middel van zen ders hun beelden naar een ontvang- en voorkom ver koudheid door ge bruik van Het advies van de Rijkscommissie inzake Oeververbindingen Noordzeeka naal en IJ bepaalt zich m.b.t. de Am sterdamse verkeersmoeilijkheden tot een autotunnel en een brug bij Schel- lingwoude. Met de spoor- en autotun nel bij Hembrug wordt als streefjaar genoemd 1970. Van de zijde van het departement van Financiën is ken baar gemaakt, dat wanneer het weg verkeer ongenegen is om voor het ge- bruik van de objecten tol te betalen, ter bestrijding van de rente van te lenen kapitaal voor een „versnelde" uitvoering, het gereedkomen van de tunnels nog langer zal duren. Wanneer men deze feiten onder ogen neemt, dan, aldus de zienswijze van de A.N.W.B. bevreemdt het in hoge mate, dat de bereidheid totspoedige uitvoering der werken over te gaan van het betalen van tol afhankelijk wordt gesteld, daar bij gelet op de enorme verliezen die door 2 millioen motorrijtuigen in 1954 werden gemaakt aan veergelden en wachttijden. De A.N.W.B. acht het onredelijk een extra financieel beroep te doen op de Weggebruiker, met als stok achter de deur, een vertraging van de wegen aanleg. In 1936 besloot de regering als bezuinigingsmaatregel de bruggenbouw in een langzamer tempo uit te voeren. Door de extra heffing van een halve cent per 1. benzine op het bijzonder in voerrecht, kon dit euvel worden Lzzwo- ren. Het vraagstuk van de bruggen bouw in 1936 ligt reeds ver in het ver leden. Maar de extra heffing is geble- tiaDfze „vergeten halve cent" bracht a 1947 ongeveer 32.000.000 op, waar- an 'Heen in 1954 ruim 5.000.000. .Deze gelden zou de A.N.W.B. graag Zien voor rentebetaling. Kortom, het Lentraal Overleg van de samenwerken de verkeers- en vervoersorganisaties heeft bij de minister op een snelle uit voering van de tunnelplannen aange drongen, zonder enige vorm van tol heffing. De plannen voor een brug bij de slui zen te Schellingwoude voor medio 1955 zou er dan een uitwijkmogelijk heid voor het verkeer bestaan zijn, naar de A.N.W.B. meent blijven steken in de trage onderhandelingen' van de Rijkswaterstaat en de gemeente Am sterdam. Deze gang van zaken wordt ernstig betreurd. Het partijbestuur van de Katholieke volkspartij heeft, gelet op de grote te genstand in de meerderheid der Kring vergaderingen, het voorstel om de thuis blijvers bij de groslijststemming als voor stemmers te beschouwen, teruggenomen. Bij de behandeling van de voorstellen tot wijziging van een aantal reglementen Van de partij in de eerste vergadering Van de bestuursraad, die Zaterdag in Utrecht wordt gehouden, komt deze kwestie dus niet meer aan de orde. station ergens op aarde zouden kun nen doorzenden. Ook over de bouw van de kunstmaan wist hij het een en ander te vertellen. Al verklaarde hij dat de details van het gehele plan geheim zijn. Het is namelijk de bedoeling, volgens Lear, de onderdelen van de satelliet de ruimte in te schieten en ze te sturen naar een bepaald punt in die ruimte op 800 km hoogte. Daar zouden de onderdelen langs radiografische weg door middel van afstandsbesturing zoals b\j de geleide raketten wordt toegepast tot het geheel worden sa mengevoegd, geassembleerd. Lear schijnt het niet met zoveel woor den gezegd te hebben, maar er is hier blijkbaar sprake van een onbemande satelliet, zodat aspirant-ruimtevaarders zich voorlopig nog niet behoeven te melden. Geheime wedloop Alles wijst er op, dat er een on dergrondse wedstrijd aan de gang is tussen de Verenigde Staten en Rus land, wie het eerst de constructie van zulk een kunstmaan zal verwe zenlijkt hebben. In dit diepste geheim worden de voorstudies verricht en zo af en toe lekt er wat uit of wie zal het zeggen wordt er met een bepaalde bedoeling iets over de plannen losgelaten. Het is alweer zes jaar geleden het was in December 1948 dat aan Ame rikaanse kant het eerste woord erover viel. Het was niet zo maar een opge wonden fantast, die het liet vallen, maar niemand minder da:i James For- restal, in die dagen minister van de fensie van de Ver. Staten. Op 29 December 1948 legde hij aan het Congres een rapport voor, dat tot titel had „Earth Satellite Vehicle Pro gramme." Het vermeldde, dat de stu die van dit program reeds in 1946 was Thans heeft minister Suurhoff by de Tweede Kamer ingediend liet wetsont werp inzake de eenmaking van de loon grenzen, waardoor de loongrens van de Ziekte- en Invaliditeitswet op 6.000. komt. De minister wil de verhoging van de grens 1 Januari 1955 doen ingaan. Hierdoor noopt, aldus de toelichting, niet alleen de zo wenselijke coördina tie in de sociale verzekering, maar ook de inmiddels voorgekomen ontwikkeling van het loonpeil. De loonsverhoging van 1 Januari j.l., die aanleiding was de loongrens tot f 5.300 te verhogen, blijkt achteraf gemiddeld ongeveer negen pet. te hebben bedragen. De loongrens is echter slechts met vijf pet. verhoogd. De nieuwe loonronde van zes pet. in aan merking genomen, zou de loongrens eerst met vier en dan nog eens met zes pet. moeten worden verhoogd,, en der halve op f 5.850 komen. Houdt men re kening met een mogelijk medio 1955 te effectueren huurverhoging, die misschien nog tot een geringe correctie van de lonen aanleiding kan geven, dan is het peil van f 6.000 nagenoeg bereikt. In de toekomst dient niet iedere loons verhoging gepaard te gaan met het op trekken van de loongrens van de sociale verzekering, doch periodiek is op lange termijn een wyziging van de loongrens onder ogen te zien, tenzij voordien de wijzigingen in de index van de rege lingslonen een belangrijke marge over schrijden. inzake de verhoging van de loongrens van de Ziektewet, welke mede geldt voor de verplichte verzekering ingevol ge het Ziekenfondsbesluit, wordt in de toelichting herinnerd aan het overleg jDe Australische afgevaardigde in de politieke commissie der Verenigde A,1 ,es> Sir Percy Spender, heeft gisteren verklaard, dat het standpunt van ^«stralië onveranderd is gebleven en dat het tegen overdracht van de hvereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea is. Hij herinnerde de afge- ardigden aan de „bittere les van de Japannezen, dat Nieuw-Guinea altijd machtige springplank zal blijven voor een invasie in Australië". ah'iu is thans in Australië geen enkele stem, politiek of individueel, die een Aust e menin£ is toegedaan en die zou beweren, dat de veiligheid van '«"alië en die van Nieuw-Guinea van elkaar gescheiden kunnen worden." 0nv^ bevolking van Australië is er blipu t eld van overtuigd, dat de repu- 0p ^Indonesië geen enkele aanspraak dat nfv'Nieuw-Guinea kan maken en de inu moet worden toegestaan, dat Nieuw_Gf.fmse bevolking van West- öe zorg ,!lea wordt overgedragen aan nu Indonesië fnig ander land> of dit dat haar voli?pr,ee", ander land ia. doch geest van het h! j bepalingen en de worden toegestaan e,st der V'N- moet eindelijke bestemen over haar uit" Sir Percy zeide, daf h te beslissen". heid noch naar inhoud „ze aangeleSen- onder de werkelijke iuriea- ,naar vorm Verenigde Naties valt. dictie van de „Gedurende de afgelonen a per weken zullen de leden wel berin!! in de pers hebben gezienTver regeldheden en infiltraties door rüaÜ! desiërs in West-Nieuw-Guinea". Kunne^ r'!J> nu zij op dit hachelijke ogenblik "Wrien, aannemen, zoals ons gevraagd N aan te nemen, dat dit zuiver plunder tochten zyn onder leiding van ongeor ganiseerde en ongecoördineerde plaat selijke bandieten?" De Belgische afgevaardigde, Ferdi nand van Langehoven, zei, dat Neder land volgens art. 2, paragraaf 7 van het Handvest in deze kwestie ongetwij feld rechtsbevoegd is. In de laatste jaren neemt de neiging steeds toe deze bepaling over het hoofd te zien en, als men niet voldaan is over gevoerde on derhandelingen, een beroep te doen op de Algemene Vergadering om op die manier politieke druk op de andere staat uit te oefenen. Van Langehoven zei niet in te zien, hoe een overdracht van souvereiniteit, waarbij de bevolking van Nieuw-Gui nea slechts een passieve rol zou ver vullen, op wonderbaarlijke wijze de toe stand van deze bevolking zou veran deren. Hij meende, dat interventie door de Algemene Vergadering zou neerko men op het overschrijden van de gren zen, die aan de macht van dit orgaan zijn gesteld. met .de organisatie van medewerkers (artsen) en ziekenlonasen dat (nog) niet tot enig tastbaar resultaat heeft geleid. Het plan tot het aanbrengen van ingrij pende wijzigingen in het huidige sys teem van ziekenfondsverzekering, dat door de medewerkersorganisatie is ont worpen (het plan voor de getrapte ver zekeringen, naar draagkracht Red.) kan geen genade vinden bij de zieken fondsorganisaties. De minister heeft te gen dit plan eveneens overwegende be zwaren. Bovendien zcu de uitvoering van dit plan, gesteld al, dat dit aan vaardbaar ware, wetswijziging nodig maken, met de voorbereiding waarvan geruime tijd gemoeid zou zijn. Daarom wil de minister niet langer wachten met een verdere verhoging van de loongren zen. In aansluiting op de unificatie der loongrenzen dient het maximum dag loon, waarnaar de premie en uitkering worden berekend, van alle sociale ver zekeringswetten te worden gebracht op f 16.(thans bedraagt het f 15.De loongrens voor de Invaliditeitswet, welke geldt bij de aanmelding voor de verzekering dient te worden verhoogd van f 3.000.— tot f 3.600.—. (Van onze verslaggever) Op zeven December aanstaande zal de burgemeester van Amsterdam mr. Arn. J. d'Ailly in een van de vleugels van het R.A.I.-gebouw in Amsterdam de eerste internationale uitvindersten toonstelling in Nederland openen. Voor deze tentoonstelling, die wordt georga niseerd onder auspiciën van het Eerste Nederlandse Trustkantoor, bestaat in binnen- en buitenland een grote belang stelling. Daar dit de eerste internatio nale tentoonstelling op dit gebied is, mag niet verwacht worden dat de or ganisatie op volle toeren is. De expositie draagt meer het karak ter van een beurs, want hij is bedoeld om de uitvinders in contact te bren gen met fabrikanten die noviteiten zoe ken. Alle geëxposeerde uitvindingen zijn reeds gepatenteerd of er werd reeds octrooi voor aangevraagd. Het merendeel van de deelnemers komt uit Duitsland, ongeve.er zestig procent. Uit Zwitserland komt vijftien procent van de bijna 200 exposanten en Nederland is met eenzelfde percentage vertegen woordigd. Voorts tonen uitvinders uit Amerika, Engeland en Oostenrijk er de producten van hun vernuftig brein. Er worden fabrikanten uit heel West- Europa verwacht. Dit laatste blijft voor verantwoordelijkheid van de organisa toren die dit hebben medegedeeld. Tengevolge van de R.A.I.-bepalingen zullen alle uitvindingen die betrekking hebben op automobielen en rijwielen niet kunnen worden geëxposeerd. Naar werd medegedeeld heeft men hiervoor ongeveer zestig aanvragen gehad, die echter geweigerd moesten worden. Het wordt een overwegend technische tentoonstelling. Er zullen echter ook enkele noviteiten getoond worden die de belangstelling van eenieder kunnen trekken. begonnen, dat het werk van de verschil lende diensten was gecoördineerd en dat de onderdelen werden overgelaten aan elk der drie militaire departe menten, leger, luchtmacht en marine. Het programma was nu ondergebracht by het centrale project voor bestuur bare projectielen. Daarmee was even een tipje van de sluier opgelicht. Een tipje maar, want tegelijkertijd was het duidelijk geworden, dat het program thuis hoorde in de hoogst geheime we reld van voor de landsverdediging be langrijke plannen. Dit verklaart, waar om sindsdien de hele verdere ontwik keling onder de roos is gebleven. En Rusland? De Russen verstaan de kunst van het zwijgen over het alge meen beter dan de Amerikanen. Doch ook in Sovjet-Rusland heeft al wel eens iemand, die er iets van zou kunnen weten, de opdracht gekregen er wat over te zeggen. Dit voorjaar werd er in Moskou ge zegd, dat de raketgeleerden van de Sovjet-linie de nodige kennig bezaten om kunstmatige aardsatellieten te bouwen. Dat was niet zo heel ver bazingwekkend, want de hele historie was eigenlijk begonnen niet de be faamde V-raketten, en op dat onont gonnen terrein waren de Duitsers de Amerikanen een heel stuk vóór ge weest. Zy hadden tijdens de oorlog al over zaken als kunstmatige aard- satellieten gedacht en waren er niet pas in 1946 mee begonnen. En de Russen waren er na de oorlog ook in geslaagd de hand te leggen op een stuk of wat Duitse raketdeskun digen uit het proefstation voor V-wa pens te Peenemiinde. Wat willen deze aëronauten met hun kunstmatige satellieten? Op de eerste plaats ervaring opdoen en belangrijke, ja onmisbare gegevens verzamelen voor de uitbouw en verwezenlijking van hun stoutmoedige plannen. Want zo'n satel liet kan, ook onbemand, dienst doen als een voortreffelijke waarnemingspost om met behulp van allerlei zelfregis- trerende instrumenten tal van, langs andere weg niet vergaarbare, gegevens uit deze hoge regionen te verzamelen en deze naar de aarde door te seinen. Maar daarnaast zouden zij in de toe komst de rol kunnen gaan spelen van „tussenstation", van springplank voor een werkelijke duik in de interplane taire ruimte. De militaire belangstelling is uiter aard een heel andere. Ze is minder vreedzaam. Zij zien zulk een satelliet ais een prachtige militaire waarnemings post, van waaruit gezien geen gehei men op aarde meer verborgen zullen kunnen blyven. Van daaruit zal men bij wijze van spreken bij zyn vijand op tafel kunnen kijken. En hém dan zelfs zand of erger in'z'n pap kunnen gooien. Zij dromen zelfs een griezelige droom van zo'n aardsatelliet, uitgerust met ruimtespiegels, parabolische zonlichtre flectoren, waarmee men 'n geconcentreer de alles verschroeiende bundel zonne stralen op een bepaalde plek op aarde ën dan in het land van de vijand zal kunnen concentreren. De ruimtevaar ders bepalen zich tot het wijzen op de idylle, welke men van dit aardse tra nendal zou kunnen maken, als men met behulp van deze zonlichtbundels het kli maat van bepaalde streken op aarde zou kunnen verbeteren. Daar zyn de boze plannen van de krijgslieden intus sen niet mee uitgeschakeld. Het bezit van Luik een kunstmaan is intussen voor de mogendheid, die er het eerst mee in dc lucht is, een angstig bezit. Want een vijandige macht zal zulk een kostbaar maantje vrij gemakkelijk met behulp van ge leide projectielen kunnen vernietigen. Het chapiter „Satellite Countermeasu- res", afweermaatregelen tegen satel lieten" is dan ook in de Verenig de Staten al aan de orde gesteld. Men kan zich dus met reden afvra gen, of er wel zo heel veel plaats voor de idylle zal overblijven. Maar laten wij goede moed houden. Via de atoombom zijn wjj ook gekomen tot het atoom voor vreedzame doeleinden. Mr. H. C. M. EDELMAN Advertenti* TRAFFIC ^TRAFFIC 55 „Myn vader is onschuldig", aldus is Gustave Dominici gisteren zyn getuige nis in het proces tegen zyn vader, die van de drievoudige moord op het Brit se gezin Drummond wordt beschuldigd, begonnen. Deze verklaring is een ern stige slag voor de openbare aanklager, daar Gaston Dominici in hoofdzaak op de bezwarende verklaringen van zijn zoon Gustave is gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. Gustave had namelijk in November 1952 verklaard van zijn vader zelf vernomen te hebben, da, hij de drievoudige moordenaar was. Gustave zei nu, dat zyn broer Clovis hem er toe had aangezet zyn vader te beschuldigen. Hy zou dit zelf doen, „en als jij het ook doet, zyn er twee getuigen tegen vader." „Myn vader is onschuldig, evenals trouwens onze gehele familie. Wy we ten niets van deze zaak af," aldus Gus- Advertentie Wynahd Fockink Er zijn verschillende redenen, waarom er in Engeland minder over het volks lied is geschreven dan b.v. bij ons over het „Wilhelmus" Maar dat betekent niet, dat het „God save the King" of, zoais het tegenwoordig luidt, het „God save the Queen" geheel zonder commentaar is gebleven. Juist dezer dagen is er een boek verschenen van de Engelse musico loog dr. Percy Scholes waarin de soms vrij ne velachtige geschiedenis van het Britse volks lied wordt nagegaan Niemand weet wie de tekst ooit heeft geschre ven; de woorden zijn ge leidelijk ontstaan en ver anderd sinds het bewind van Karei II. De her komst van de melodie is eveneens onzeker, maar de meest waarschijnlijke gis is. dat zij ontleend is aan een gaillarde, een hofdans die gecompo neerd is door een zekere John Buil, een toondich ter uit de tijd van ko ningin Elizabeth I. Wat men wel zeker weet, is dat het lied po pulair werd door een to neelvoorstelling in Drury Lane op 28 September 1745. De Jacobieten on der Karei Eduard ruk ten op Londen aan. Pa niek hing in de lucht. De directeur van het Ko ninklijke Toneelgezel schap, Lacey, bood zijn hele troupe als vrijwilli gers aan en om de. ernst van zijn aanbod duide lijk te laterr uitkomen, liet hij zijn voornaamste actrice, mevrouw Cibber, opkomen, die een nieuw patriottisch lied zong, dat gearrangeerd was door de regisseur, dr. Arne, „God Save Great George Our King". Het werd onmiddellijk een schlagei en later werd het geleidelijk aanvaard, als eerste patriottisch lied dat met Arne's an dere schepping „Rule, Brittarnia" vergeleken kon worden en later als nationale hymne. Maar over de tekst is men nooit bijster tevreden geweest Honderden keren zijn veranderingen aange bracht. Longfellow en Tennyson deden er alle bei hun best op. W. S. Gilbert zei later: „Het is niet geschikt om Opge lapt te worden, omdat er geen enkele overtuigende regel in staat. Het zou eigenlijk helemaal op nieuw geschreven moeten worden". Professor Saints- bury, de grote Engelse geleerde, liet er zich wat scherper over uit: „Als ik koning was, zóu ik mij erover schamen". Maar langzamerhand ging het ermee, zoals Mark Twain zegt, dat het met het weer gaat: „Iedereen praat prover, maar nie mand doet er wat aan". Wat men thans zingt is de tekst, zoals die omstreeks het midden van het Vic toriaanse tijdperk was gevormd. Het metrum is zeer aantrekkelijk en de melodie werd vroeger voor vele andere doel einden gebruikt, b.v. op de markt om vis aan te prijzen. Dr. Scholes heeft ook enkele gegevens ver zameld over het gebruik van het volkslied. Het moet een pijniging van het trommelvlies zijn ge weest, als men aanwezig was bij de ontvangst van vorstelijke personen door de maharadja van Patia- la. Uit pure trouw aan de Britse kroon liet de maharadja het volkslied dan tegelijkertijd uitvoe ren door al zijn drie or kesten: een drumband met pijpers, een fanfare orkest en door een aan tal doedelzakspelers. tave. Ook zei hij door de politie te zijn geslagen en daarom zyn vader te heb ben beschuldigd. Hy is destijds tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij de kleine Elizabeth Drummond nog levend had aangetroffen, doch haar geen hulp had geboden. In antwoord op een vraag van de president, waarom hij dat niet had ge daan, antwoordde Gustave, tot veront waardiging der toehoorders: „Ik dacht, dat haar ouders haar hadden gedood". Hierop waarschuwde de voorzitter van het hof Gustave, dat, ook al kon hy niet onder ede worden gehoord, hij toch allerminst het recht had te pogen een loopje met de rechters te nemen. „Dit gaat te ver," zei hij. De president herinnerde Gustave er daarna aan, dat hij indertijd heeft ge zegd het elfjarige meisje geen hulp te hebben geboden, omdat hij bevreesd was voetafdrukken in ëe omgeving van de plaats van de moord achter te laten. Hij wees hem er ook op, dat hij heeft verklaard het lijk van mevrouw Drum mond te hebben verplaatst, om te zien of zijn vader geen patroonhulzen had achtergelaten. „Dat waren allemaal leugens" aldus Gustave. Langzamerhand is het tot mijn neefje Hans doorge drongen, dat Sinterklaas een vent met een aange plakte baard is. Met ietwat overdreven nadruk getuigt hij in deze dagen overal van zijn ongeloof. Ik heb al eens op een avond voor de deur van zijn slaapka mer met kettingen gerammeld, maar dat helpt al niet meer. Gisteren kwam hij het me weer uit leggen: „Sinterklaas bestaat niet." „Denk je dat", zei ik koeltjes. „Dan verwacht je zeker ook geen cadeautjes meer." „Jawel", zei Hans op geruststellende toon. „Mama gelooft er nog in." De directie van de Noordoostpolcfer-wer- ken heeft, om haar dank te betuigen voor het gereed komen van de bieten- en aard appeloogst, aan alle werkers die hieraan hun krachten hebben gegeven een extra betaalde verlofdag toegekend. Zij heeft dit in een algemene publicatie aan haar per soneel medegedeeld en deze dag vastge steld op 24 December, zodat de arbeiders die in de werkkampen zijn gehuisvest reeds in de middag van 23 December naar huis kunnen. Een Franse en een Joegoslavische journalist, die Dinsdagavond in West- Berlijn een verkiezingsbijeenkomst van de Dnitse Party bijwoonden, zijn door de aanwezigen ernstig bedreigd, omdat zy weigerden het „Deutschland über Alles" mee te zingen. De buitenlandse persvereniging in Bonn heeft gisteren by de leiding van de Duitse partij officieel geprotesteerd tegen deze handelwijze. De bijeenkomst had plaats in het „Sportpalast". De journalisten waren de West-Duitse correspondenten van „Le Monde" en het Joegoslavische blad „Politika". Dezelfde avond wer den ook nog drie studenten afgeranseld omdat zij tijdens het zingen van het „Deutschlandlied" niet van hun stoel wa ren opgestaan. Partijfunctionarissen had den hun toegeschreeuwd: „Joodse zwij nen. verraders, dus jullie zijn nog net uit de gaskamers ontsnapt, hè?" De Duit se Partij is een extreem-rechtse natio nalistische groepering. (U.P.). Een Deens bioloog, dr. Afne Joeker. heeft de vis-exporteurs van zijn land een revolutionnaire methode aan de hand gedaan om vissen een maand lang vers te houden. Hij laat de vissen, en dan bij voorkeur forellen, in een diepvries-toestand brengen en wel op een zodanige manier, dat zij naderhand weer gewoon leven. Pas anderhalf jaar geleden is dr. Joeker met zyn expe rimenten begonnen. Hij begon ermee de organische activiteiten van de vissen langzamer hand te verminderen. Eerst werden de vissen verdoofd met urethaan, een che mische verbinding. Bewegen de vissen hun kieuwen normaal eens in de drie seconden, na een behandeling met urethaan wordt dat eens in de tien se conden. Vervolgens worden de vissen by temperaturen van twintig tot veer tig graden onder nul ingevroren. Het is noodzakelijk, dat dit in enkele seconden tijds gebeurt en men gebruikt ervoor de pauze tussen twee kieuwbe wegingen. De vis is nu met een ijslaag bedekt. In die toestand blijft het dier twee dagen; daarna wordt het in een ijsblok bevroren. Het beslissende experiment, waar mee dr. Joeker de practische waar de van zijn uitvinding moest bewy- zen, had enkele maanden geleden plaats. Hij liet toen enkele vissen op de bekende wijze bevriezen; een maand later ontdooide hy de vissen door hen in een emmer water te dom pelen. Vier vissen bleken te zyn ge storven, maar vier anderen zwom men na enkele minuten rond, alsof er niets was gebeurd. Sindsdien heeft de Deense geleerde proeven genomen met forellen, schol len en schelvissen. Hij is tot de slotsom gekomen, dat het geen verschil maakt, of men met zoetwater- dan wel met zoutwatervissen te maken heeft. De Deense visserijwereld stelt groot belang in de experimenten van dr. Joe ker, aangezien zij naar vele delen v^n de wereld levende „luxe-vissen" expor teert, speciaal iorellen. Men hoopt door de nieuwe methode een besparing van de transportkosten te bereiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3