lDE SCHEEPSBOUWER-^1 Mr. Burger komt met motie tegen partijgenoot mr. Donker Over de behandeling van de ten onrechte gedetineerden Staking van katholieke leerkrachten in België Regering wijst suggestie van ANZUS-bemoeiing af Kruiswoordraadsel 9 s X 9 IE m 9 B 9 Eisenhower protesteert tegen de processen in China H Tegen overhaaste behandeling B.W. Laatste oproep tot priester-arbeiders Algemeen Christelijk Vakverbond dreigt met mars naar Brussel doei in Te. weinig aanbod van katholieke ambtenaren Minimum-brood prijs officieel afgeschaft Geen voetbalpools in ons land De man zonder hart Jacques Reule overleden Rassenscheiding op scholen in de V.S. SS&rESJÏÏ! TSroVj'SlS DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 PAGINA 5 Kardinaal Feltin: dfocTes61Voofe ietKgebied Vfn^ ELKE DAME weet het: verfraait Uw teint Wanordelijkhecfen in Leuven Memorie van Antwoord inzake N-Guinea-begroting Alom verkrijgbaar Toelichtende nota aan Kamer toegezegd Egypte wil vriendschap met Frankrijk door JEAN BROCARD 1* li Ti Oplossing van flp, passaat. 24. Woensdag Nieuwe „spionnage-zaken aangekondigd Belgische waarschuwing Tegen Nederlandse tandheelkundige klinieken Compromisvoorstel van minister Brownell Generaal Blanchard overleden Minister Mittérand: Algierse opstand tegen 1 Januari beraamd (Van onze parlementaire redacteur) Aan emoties heeft het bij het debat over de begroting van Justitie in de Tweede Kamer, dat vandaag wordt voortgezet, niet ontbroken. Een minister die kregel met de portefeuille zwaait, omdat men hem voor de zesde maal met kritiek op zijn gratiebeleid aan boord komt; een socialistische fractie leider, die met deze excellentie-partijgenoot op bedenkelijke wijze in de knoop raakt; een vrouwelijk Kamerlid ten slotte, in een interruptiegevecht verwikkeld met de meest eruptieve redenaar uit het Nederlandse parlement, met het gevolg, dat een en ander niet in de Handelingen zal worden opge nomen Dat waren enkele van de sensaties van de dag, die eindigde met het indienen van een motie, waarin mr. Burger zijn antwoord aan minister Donker samenvatte: De Kamer wil nadere voorzieningen inzake de toeken ning van schadeloosstelling aan personen, die ten onrechte als politieke delinquenten zijn behandeld. biijven. Dit laatste is ongetwijfeld een sterke troef in handen van de minister, die de Kamer bij iedere voorko mende gelegenheid te horen krijgt: denk eraan, dat ge de onafhankelijk heid van de rechterlijke macht niet aantast! De minister toonde op het punt van de schadevergoeding geen enkele be reidheid om iets toe te geven en vol stond met de slachtoffers naar Maat schappelijk Werk te verwijzen, waar over mr. Burger hem bij de replieken eveneens onder vuur nam. „Dat had u jaren geleden moeten doen. Uw be toog is op een wankele stelling ge bouwd. Het gaat om rechtsgeldigheid" Al dit vuurwerk werkte inspirerend op andere redenaars, onder wie prof. Gerbrandy, die een van zijn meest gloedvolle betogen hield terwille van een verantwoorde behandeling van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, nadat de minister had betoogd, dat de Kamer geen ingrijpend nieuw recht meer zou ontdekken in de thans ingediende ont werpen. Het ging volgens de minister slechts om kwesties van terminologie en formulering. Wanneer men de kern van de zaak - de thans ingediende ont werpen met de vier eerste boeken - eenmaal had verwerkt, dan zqu de rest vanzelf wel gaan. Met een zeldzaam élan, dat de Kamer geboeid deed toe luisteren, heeft de oud-professor in het handels-, proces- en internationaal privaatrecht. Gerbrandy, daartegen stelling genomen. „Het gaat om een codificatie van een heel wetboek: er moet recht in systeem worden ge bracht. Dan kan men eenvoudig niet de onderdelen van elkaar losmaken en afzonderlijk bezien. Wij moeten het geheel voor' ons hebben. Het pro en het contra van de synthese zal moeten ontstaan door vrije discussies bij allen die er belang bij hebben. Als buiten staanders zich er niet intensief mee bezig houden, dan kan de Kamer zich geen oordeel vormen". Tenslotte kwam de heer Gerbrandy met een bijzonder sterk zakelijk argument: gij wilt het onderwerp door één en dezelfde Ka mer laten behandelen. Welnu dan is de aangewezen weg, dat ge wacht tot na 1956. De Kamer die er dan aan be gint heeft ruimschoots de tijd om het af te maken. De thans zittende volks vertegenwoordiging kan daar onmoge lijk in slagen. Intussen ligt daar de motie over de kwestie met mr. Burger, die nog tot vreemde consequenties aanleiding kan geven. Minister Donker, die met felie woorden zijn standpunt tegen zijn eigen Partijgenoot had verdedigd terzake het toepassen van de wet over de ten on- «echte gedetineerden, zal zich nog moe ten verdedigen tegen wat mr. Burger tweede instantie naar voren heeft Sebracht. Salomonsoordeel De jurist mr. Van Rijckevorsel van de K.V.P. heeft reeds een Salomons oordeel uitgesproken, dat de situatie bondig weergeeft: beiden hebben ge lijk. De heer Burger ,op zakelijke gronden, omdat de wet niet aan haar bedoeling beantwoordt, waarin de mi nister wel degelijk zal hebben te voorzien. Maar ook de minister heeft op formele gronden gelijk, als hij be toogt, dat hij niet voor het tot stand komen van deze wet verantwoorde lijk is (als Kamerlid heeft mr. Don ker destijds tegengestemd). Ook kan hij om dezelfde formele re denen niet voor de toepassing daarvan verantwoordelijk worden gesteld, want, zoals de minister triomfantelijk naar Voren had gebracht, dat is een zaak die geheel aan de rechterlijke macht moet (Van onze Parijse correspondent) In La Croix van hedenavond is een tekst gepubliceerd van de hand van de aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Feltin, waarin het onlangs verschenen boek over de priester-arbeiders wordt veroordeeld op de volgende gronden: Dit boek bevat volgens de Kardinaal een voorstelling van zaken geschreven door diegenen die de beslissingen van de Kerk niet aanvaard hebben en derhalve de kerk in het arbeidsmilieu niet meer Vertegenwoordigen. Ten tweede is de documentatie fragmentarisch en partij dig. Ten derde wordt de zending van de kerk geweld aangedaan. De kerk vraagt het Evangelie te verkondigen en niet hitsluitend te strijden voor tijdelijke Saken. Ten vierde hebben zij een nieu we uitdrukking var het priesterschap Willen geven uitgaande van het prole tarisch bewustzijn dat in strijd is met ^et geloof. Ten vijfde bevat het boek "h.juiste opvattingen over de houding van de kerk ten opzichte van de ar- ^dderswereld en het kapitalistisch stelsel. Tenslotte nodigt de Kardinaal een laatste maal de enkele priesters van zijn aiocees die nog niet naar de Kerk ge duisterd hebben uit hun trouw te to- Haa aan llet Pr' rschap dat zij van tot ar,antVan6en nebben. Degenen die zelfrip ,?!-!? diocesen behoren en in de- Pariis ,,!^tandigheden verkeren en in herinneringendatrenf?t :ie Kardinaal in voeedheid okk z" Seen enkele be- gaan voort wegen te Kardinaal. Wij Evangelie te brengen in°^ken het wereld met priesters die 'cich me^dè noden v. d. arbeiderswerein j bezig houden en door een vaak telijke ervaring hierop voorbereid bor den. Deze priesters zijn besloten een diep bovennatuurlijk gevoed priesterlik leven te leiden en tevens nauwe ban den te onderhonden onder elkaar met dé Parochiegeestelijkheid, met de christe nen die Christüs in hun arbeidsleven zijn trouw gebleven en in 'iet bijzonder met de leken van de Katholieke Actie "*oder de arbeiders. Minister Donker zal vandaag op nieuw een verdediging moeten op bouwen, wil hij niet aan prestige in boeten. Het kan interessant worden, nu ook de K.V.P. reeds heeft laten weten, dat zij van de minister ver wacht, dat hij iets voor de gedupeer den zal doen. Zij staat dus achter de zakelijke inhoud van de motie. Feite lijk ook freule Wttewaal van Stoet wegen, al bracht zij iets gepronon ceerder naar voren, dat men minister Donker niet kan verwijten dat de wet onbevredigend werkt. óf de minister óf de fractieleider van de P.v.d.A. zullen er dus vermoedelijk niet zonder prestigeverlies af komen. Uit het antwoord van de minister aan de Kamer noteren wij nog het vol gende: De behandeling van degenen die de Nederlandse nationaliteit terugwensen nadat zij deze door steunverlening aan de vijand hobben verloren, verloopt inderdaad in langzaam tempo. Dit is behalve een nood echter ook een deugd. Men zou er op het Plein niet uitko men als alle '40.000 gevallen ineens moesten worden behandeld. Verhouding politie-burgers Degenen die de minister te hardhan dig optreden van de politie tegenover burgers hadden voorgehouden, liet hij de keerzijde van de medaille zien; 150 gevallen van mishandeling van politie ambtenaren in 'de periode van 1 Janft- ari 1952 tot heden, waarvan enkele ge vallen met dodelijke afloop. Voor de salarissen van de rangen van wacht meester tot adjudant der rijkspolitie komt buiten de loonronde binnenkort een nieuwe regeling. Dat het aantal ontsnappingen van ge vangenen toeneemt, kon de minister met de statistiek in de hand tegenspre ken. Wel komen er na de oorlog meer gevallen voor, maar dat is een scha duwzijde van de nieuwe Gevangenis- wet waar zo veel beters tegenover staat. Advertentie mm/urn (Van onze Belgische correspondent) Brussel, Woensdagavond. Meer dan 30.000 katholieke leer krachten hebben vandaag over het hele land gestaakt, gehoor gevend aan de oproep van het Algemeen Christelijk Vakverbond, dat een nationale protest- dag had afgekondigd tegen de school politiek van de regering. De katholie ke instellingen voor lager, middelbaar en technisch onderwijs sloten hun deu ren. Ook vele gemeentescholen bleven leeg, omdat de katholieke leerkrachten dienst weigerden. In enkele rijksmiddel bare scholen bleef een deel van de leerlingen weg. De staking ging in de hoofdplaatsen van de provincie gepaaid met protestbetogingen waaraan naast de stakende leerkrachten talrijke sym pathisanten deelnamen. Te Gent bedroeg het aantal betogers tienduizend, te Leuven bij de twintig duizend. In de laatste stad kwam het tot incidenten. De marechaussee char geerde tegen de studenten, die hun ver ontwaardiging over de schoolpolitiek met studentikoze luidruchtigheid lucht ten. Te Gent werden een paar betogende studenten gearresteerd. De leiding van het ACV heeft van avond aangekondigd dat als de re gering tegen 31 December geen be vredigende oplossing brengt voor de schoolkwestie en voor een aantal an dere vraagstukken, op 13 Januari van het volgend jaar een mars naar Brus sel zal worden georganiseerd. Door deze protestactie willen de katholie ken bereiken dat de regering de uit sluitingsmaatregelen, getroffen tegen leerkrachten met een diploma van een bijzondere school, volledig teniet doet. De minister heeft onder de druk van de oppositie reeds een deel van het onrecht hersteld, maar er blijven nog 27 gevallen te regelen. Bovendien gaat het protest tegen de besnoeiing van de toelagen voor de bijzondere middelbare scholen. De voorganger van de huidige mi nister van onderwijs had voor het lo pende jaar toelagen begroot tot een bedrag van 8.000 francs per leerling (in de officiële .cholen kost elke leer ling de staat 25.000 francs per jaar). De huidige minister heeft deze som met de helft verminderd. Dit betekent, dat de katholieke ouders met een be scheiden inkomen, die, handelend vol gens hun overtuiging, hun kinderen naar een bijzondere school sturen, schoolgeld zullen moeten betalen. Zij zijn daarvan vrijgesteld, als zij hun kin deren naar de officiële school zenden. Advertentie isp 46. Eric geeft een wanhopige ruk aan de zweep, maar inmiddels heeft Bolmar het andere einde stevig vastgegrepen en poogt het wapen uit Eric's hand te trek ken. Zonder zich een moment te bedenken, hakt Eric de zweep met één houw van Helge's zwaard doormidden. Bolmar staat nog beduusd naar het waardeloze eindje in zijn hand te kijken, als achter Eric de stem van Sanno, mtzinnig van triomf, schreeuwt: „De Noorse hond is mijn! Ik zal hem doden." In een flits ziet Ene hem de zware bijl met beide handen opheffen voor de dodelijke worp. Snel als de ge dachte duikt hij terzijde en de bijl zoeft rakelings langs zijn schouder. Bolmar kan echter het moordende wapen niet meer ontwijken en als aan de grond genageld zien Svein, Groke en Sanno hun eigen makker vallen. Van hun korte aarzeling maakt. Eric snel gebruik. Als hij hen niet onschadelijk maakt, zullen zij het hem doen. Met het afgekapte eind van de zweep in zijn hand. vormt het zware, ijzeren handvat een machtig slagwapen en Svein de gevaarlijkste van de overgebleven drie is de eerste, die dit ondervindt. De reusachtige kerel wankelt onder de slag en onderwijl jaagt Eric Groke en Sanno in een felle aanval achteruit. De laat ste, die zo'n wending van het gevecht niet voor mogelijk heeft gehouden, ontbreekt de moed om het zo goed als alleen en dan nog bovendien ongewapend tegen deze vervaarlijke tegenstander op te nemen. Rillend van angst werpt de lafaard zich op de grond en begint luide om genade te kermen, zeer tot misnoegen van de omstanders, die hun minachting in luide kreten lucht geven. Een moment heeft Eric de pas ingehouden bij de jammerende Sanno en van dat moment maakt deze dankbaar gebruik. Zijn harige armen klemmen zich als een schroef om Eric's benen. De Noorman verliest het evenwicht en slaat achterover. En terwijl Svein en Groke haastig naderengilt de verraderlijke Sanno hun schel van vreugde toe: „Doodt hem! Snel, voor hij mij weer ontglipt." Zoals reeds uit herhaalde recente of ficiële verklaringen kon worden afge leid, is de regering overeenkomstig het gevoelen van zeer vele Tweede Ka merleden blijkens het voorlopig verslag op de begroting van Nieuw Guinea van oordeel, dat men een overdreven beeld van de situatie geeft, wanneer men zou stellen, dat de positie van Nieuw-Guinea geheel beheerst wordt door de wereldpolitiek in het algemeen en de Aziatische en Pacific-politiek in het bijzonder. De regering kan dan ook niet toegeven, dat het meer zou liggen op de weg van Australië, de landen van het Anzus-pact en die van het Zuid- Oost-Azië-pact om zich te interesseren voor de status van Nieuw-Guinea dan op de weg van Nederland. Aldus schrijft de minister van Overzeese Rijksdelen in de memorie van antwoord op boven genoemd voorlopig verslag. Reeds bij herhaling heeft de regering verklaard, dat voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea de steun van het risico dragend kapitaal niet kan worden ont beerd en dat zij bereid is elk bona fide particulier initiatief, waar nodig en mo gelijk is, te bevorderen, aldus de minis ter. De leden, die hebben gevraagd naar In de vergadering van de Tweede Ka mer is Woensdag mededeling gedaan van een schrijven van de minister van Economische Zaken inzake de vernieti ging van de verordening Broodprijzen 1942. In dit schrijven wordt medege deeld, dat de ministerraad in zijn verga dering van 22 November tot de conclu sie is gekomen, dat het noodzakelijk is zijn besluit tot vernietiging van de ver ordening Broodprijzen 1942 te handha ven. De vernietiging gaat 20 December in. De minister verklaart zich bereid in de eerste week van December de Kamer een nota aan te bieden, waarin hij nader in gaat op de overwegingen, waarop tot vernietiging van de verordening mini mum-broodprijzen wordt overgegaan. In de desbetreffende beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, die Woensdag in de Staatscourant is gepubliceerd, wordt gezegd dat naar het oordeel van de rege ring minimumprijzen uit een oogpunx van algemeen belang slechts dan aan vaardbaar zijn, indien bij het ontbreken daarvan een desastreuze concurrentie zou ontstaan, als gevolg waarvan de be trokken branche in haar geheel in een noodsituatie zou dreigen te geraken. In de onderhavige branche is geen ontwik keling waar te nemen of voor de naaste toekomst te voorzien, welke op de bo vengenoemde grond een zodanige beper king van de mededinging, als uit een en kele minimumprijsregeling voortvloeit, zou rechtvaardigen, aldus de minister in de aan de beschikking toegevoegde over wegingen. de resultaten der tonijnvisserij, wordt gewezen op het feit, dat het niet in de bedoeling heeft gelegen ten aanzien van dit visserij-onderdeel verder te gaan dan een experimenteel onderzoek naar mogelijkheden. Deze zijn aangetoond en thans bestaat van buitenlandse zijde belangstelling voor een dergelijk vis serijproject Het ligt daarom in de be doeling thans de aandacht te concen treren op andere aspecten van het vis- serijvraagstuk en in de eerste plaats te streven naar betere binnenlandse vis voorziening. Wat de plannen omtrent de rijstcul tuur in de omgeving van Merauke be treft is voorlopig gerekend op een proef bedrijf van 400 a 500 ha. Verwacht mag worden, dat de eerste rijst in het ko mende begrotingsjaar zal worden ge plant. De minister kan zich verenigen met de opvatting van vele leden, dat mis sie en zending op gelijke wijze steun en hulp van het gouvernement be horen te ontvangen. Door veie leden is nogmaals de kwes tie aangeroerd van het geringe aantal katholieken in overheidsdienst in Nieuw-Guinea. Terzake moge worden aangetekend, dat reeds eerder door de regering er op is gewezen, dat deze si tuatie in generlei opzicht berust op een bepaalde godsdienstige voorkeur bij de aantrekking van ambtelijke krachten, doch uitsluitend het gevolg is van on voldoende aanbod van geschikte katho lieke ambtenaren. De gouverneur ziet op korte termijn geen mogelijkheid om tot formele over dracht van het beheer der ziekenhuizen over te gaan. In verband hiermede kan de vraag, of de katholieke missie in aanmerking komt voor een zieken- inrichting te Hollandia-haven. Mano- kwari en Wisselmeren nog geen beant woording vinden. Intussen mag niet uit het oog worden verloren, dat zending en missie ook onder de huidige ver houdingen praktisch reeds de leiding van verschillende ziekeninrichtingen in handen hebben. Naar aanleiding van een onlangs tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gericht verzoek om te mogen overgaan tot de oprichting van een z.g. voetbal-pool en mede in ver band met de op dit onderwerp betrek king hebbende vragen, welke het minis terie van O. K. en W. regelmatig be reiken, deelt de persdienst van het mi nisterie mede, dat geen regeringsmaat regelen zijn te verwachten welke het organiseren van voetbal-pools mogelijk zullen maken. Een woordvoerder van het Egypti sche ministerie van buitenlandse zaken heeft gisterenavond te Cairo gezegd, dat Egypte een vriendschappelijke oplos sing met Frankrijk zoekt in de huidi ge wrijving tussen beide landen. De Egyptische militaire attaché te Parijs, kolonel Sarwat Okasja, die Dinsdag te Cairo kwam om rapport uit te brengen over de situatie, zou naar Parijs terug vliegen om Mendès- France voor te stellen dat beide landen hun aanvallen via de pers en radio op elkaar zouden verminderen. (Reuter) President Eisenhower heeft gisteren in antwoord op een verzoek om hulp van de moeder van de 32-jarige ma joor William Baumer verklaard, dat al le vreedzame middelen worden ge bruikt om de vrijlating van dertien Amerikanen, die Dinsdag tot gevangenis straffen van twee jaar tot levenslang wegens spionnage in communistisch China zijn veroordeeld, te bewerkstelli gen. Baumer werd tot acht jaren ge vangenisstraf veroordeeld. De Amerikaanse consul-generaal te Genève, Franklin C. Gowen, verzocht gisteren de communistisch-Chinese functionarissen aldaar om een onder houd teneinde volgens instructies van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, ,,zo krachtig mo gelijk te protesteren" tegen de gevan genschap der Amerikanen ,,op ver zonnen beschuldigingen." Dit verzoek is overeenkomstig de pro cedure, die gedurende de conferentie over Azië te Genève eerder in dit jaar is opgesteld voor contacten tussen Amerikanen en Chinezen betreffende burgers, die in een van beide landen worden vastgehouden. Volgens een communiqué van 't Chi nese ministerie van openbare veiligheid zijn sinds 1951 124 „Amerikaanse spion nen", gevangengenomen en nog 106 ge dood. Onder de eerste groep bevonden zich luitenant-kolonel John Knox Arnold jr. f.n John Thomas Downey, die Dinsdag tot gevangenisstraffen werden veroor deeld. tie. Ze zitten zeker te wachten op de terugkomst van de Man Zonder Hart, die gisteren zijn werk niet heeft kun nen voltooien. Het is nu alleen maar de vraag watz uilen wij doen? Wach ten op een betere gelegenheid wanneer de politie over een week of zo de wacht weer intrekt of proberen nu nog iets te bereiken." Verontwaardigd stoven de drie vrien den op en het was John aan te zien, dat hij het volkomen met de drie an deren eens was, al paste hjj zich er wel voor zich in het gesprek te men gen Victor gaf echter op zijijn onstui- Een sterk grijs koord om het middel mi«e mani.er de mening van de ande- zich taJ van artikelen waarvan men het zeker alTeen van de nret genieten doel slechts kon Niks ervan mannetje. Politie of geen masker was ook Y°°rlopig uL!?pi politie. Wij willen vannacht persé op van die zakken ^PSeborgen. Hoewel er visite LUneb \ye zouden niet gerust vrywel met werd gesproken was het siapen wanneet; we onze vriend niet de mannen aan te zien, dat zjj zich eerst persoonlijk goeden nacht hadden nu m hun element voelden. John, de hinnpT; wprl(;pn 28 anders zo brommerige huisknecht, zat met z'n zware bas zachtjes voor zich heen te neuriën, terwijl hij de auto han dig door de Parijse straten loodste. Het was nog een vrij lange rit naar de villawijk, waar het huis van mon- kunnen wensen. „Wel, als jyllïe me er toe dwingen dan moet je het zelf maar weten, maar je behoeft me nooit te verwijten, dat ik je niet heb gewaarschuwd en je hoeft er ook niet op te rekenen, dat ik een goed woordje voor jullie doe T T j 1I\ CC1I CUCU ï»UVJlUJt v wi j uim. sieur Lunel stond. In de buurt van yj de rechter, wanneer jullie allemaal het huis gekomen reed John wat lang- J j zamer zodat ze zouden kunnen zien of op water en brood zitten. Want jullie m hebben me onder bedreiging met ge- l AÏVnj, weid gedwongen om aan die slechte deng b™nSverdiepTngtato^ral%S8 *P*lleties mec te doen! brandde en bovendien zagen ze, dat er een politieman voor de voordeur Zo, spottend met het gevaar, dat hun te wachten stond, reden ze in de auto op post stond. Toen ze weer uit het naar de straat die achter langs de j .Hi.1.ètiïn iron X nnal'c hiiie lian Dn rla hrtolf gezicht van de politieman waren ver dwenen, gaf Jean een wenk om te stop- tuin van Lunel's huis liep. Op de hoek van dezelfde dwarsstraat, waar de vo- pen. Van zijn plaats naast John keerde rige nacht de Man Zonder Hart was hij zich om naar de anderen. „Wel verdwenen, liet Jean de auto stoppen jullie hebt het gezien, onze vriend Lu- en na John enkele instructies te heb- nel heeft vannacht bezoek van de poli- ben gegeven verlieten ze de wagen. Nu zonder de broek en het jasje, dat zij ter camouflage hadden gedragen. In het nachtelijk duister waren ze bij na niet te onderscheiden in hun effen- grijze costuums. De maskers hadden ze nu ook voor het gelaat. Geruisloos bewogen zij zich, met Jean aan het hoofd in de richting van het houten hek, dat Lunel's tuin aan de achter zijde afsloot. Toen zij er nog een tien tal meters van verwijderd waren be duidde Jean de anderen even te wach ten en hij ging alleen verder. Vol maakt een met het duister, sloop hij in elkaar gedoken vooruit langs het hek. Het getrainde lichaam tot het uiterste gespannen bewoog hij zich ge ruisloos en vrijwel onzichtbaar naar de opening in het hek, die de Man Zonder Hart daar de vorige nacht met geweld in had getrapt. Zijn vrienden trachtten ingespannen zijn bewegingen te volgen en hoewel zy ongeveer wisten waar hij zich be vinden moest, hadden zelfs zij de groot ste moeite de sluipende gedaante in het gezicht te houden. Nog geen meter was Jean van de opening verwijderd, toen hij zich voorover op de grond liet zakken. De laatste decimeters bewoog hij zich op de vingers en tenen vooruit. Als een slang schoof hij langs de grond. Toen hij met het hoofd de opening had bereikt zag hij, dat zijn voorzorgen niet tevergeefs waren geweest want hij be vond zich vis a vis met een paar zwa re schoenen, waarin aan de zwarte broekspijpen die er over hingen te zien, ongetwijfeld een politieman stond, trouw wakende, opdat de Man Zonder Hart niet door deze opening voor de tweede maal Lunel's leven zou bedrei gen. De aanblik van de zware schoe nen riep bij Jean philosophische be schouwingen op en hij vroeg zich af waarom vrijwel overal in de wereld de dienaren van Hermandad toch zul ke plompe schoenen droegen. Hij ver diepte zich echter niet verder, want hij realiseerde zich bijtijds, dat hü daar voor nu niet hier op de grond lag. Hij kon echter toch geen weerstand bie den aan de plotseling opkomende aan drang en hevig verschrikt voelde de bijna ingedutte politieman zich plotse ling in de kuit geknepen. Van schrik maakte hij een luchtsprong, om zich dan direct voorover te buigen, tenein de te zien wie zich aan zijn „kuiten in functie" had durven vergrijpen. Deze buiging, die hij ongeweten maakte voor de grootste concurrent van de politie, was het laatste wat hij zich van deze nacht zou herinneren, want even later werd hij heel zachtjes in het gras neergevleid in de schaduw van een struik, waarna Jean zich over het hoofd wreef, dat hij had bezeerd tegen een uniformknoop, toen hij zijn schedel in de maag van de politieman had gepord. Voor de zekerheid nam de Man Zonder Wapens één der oren van de politieman nog even tussen duim en wijsvinger en gaf toen met de zij kant van zijn andere hand een niet har de maar zeer deskundige slag op een bepaalde plaats achter dat oor, waar door hij naar zijn berekening de poli tieman enkele uren rustige slaap ver zekerde. Vervolg' s ging hij terug naar de straat om de drie achtergebleven grijze figuren te waarschuwen, hetgeen echter niet nodig was, aangezien deze reeds gereed stonden de tuin binnen te komen. In de onverlichte tuin zagen zij ver der geen bewaking, wel echter aan de buitenzijde van de achterdeur. De po litieman, die daar post had, scheen een lange dienst te verwachten, want hij had het zich gemakkelijk gemaakt in een rieten tuinstoel, die daar stond. (Wordt vervolgd) Horizontaal: 1 sluwheid, 5. treuzelaar, 8. vaderlands vriend 9. wondkorst, 11 damesjapon, 13 lidwoord, 14. plaats op (le Veluwe 16. verbindings stuk 17. eerste gevechts linie 19. effen, 20. zangstem, 21 signaal, 23. oude vrouw, 25. galop, 26. tongbeweging 28 indigoplant, 30 erejonker 31 alleen, 32. mand, 33 beendergestel. Verticaal: 1 Ital. munt, 2. stop van een vat, 3 zijden stof, 1 geloofs belijdenis, insect, 6. ringvormig koraaleiland, I. zangvogel, 10. trainen, 12 onwillig, 14 uitgebouwd venster, 15 een loot op een boomstam beves tigen. 1 3 4 5 6 7 10 11 12 li 14 15 16 1? k 19 20 21 22 24 15 26 27 2S 29 30 32 33 fï. zweer. 18 tien (Eng.), 22 verkiezing, 23. driemast- zeilschii 24 tooi, 26 schaapkameel, 27. bedehuis, 29. moed, 30. costuum. lasso, 25. smart. 3 ego, 7. ge, 9. dol, Horizontaal: 1. 10 est. 11. gle, 12. sop 13. sla, 17. lis, poter, 5. regen, 8. 18. sas, 19. ram, 20. terdege. 11. als, 14. ps, 21. so. 22. as, 23. stoel, 15. oeral, 16. ta. De toneelspeler Jacques Reule, die nog maar pas enkele dagen geleden 75 jaar is geworden, is Woensdag in het ziekenhuis Zuidwal te 's-Gravenhage overleden. Johannes Laurens Reule, die zich Jacques Reule noemde, was 17 Novem ber 1879 te 's-Gravenhage geboren. Tal van rollen uit het klassieke re pertoire heeft hij gespeeld: Arend in Vondels Gijsbreght, Cassio in Sha- kespeares Othello, Lucentie in diens Ge temde Feeks, Orsino en de Nar in Drie koningenavond, Oberon in Midzomer- nachtsdroom, Christian de Neuvillete in Rostands Cyrano de Bergerac. Zijn grootste faam verkreeg Jacques Reule echter met tal van jeune premier-rol len, vooral als de prins in Oud-Heidel- berg. In een mededeling aan het publiek heeft 't Belgische ministerie van Volks gezondheid gewaarschuwd tegen som mige tandheelkundige klinieken, welke gebruik maken van klantenjagers om hele landstreken systematisch af te werken. In dit verband acht het mi nisterie zich verplicht zijn twijfel uit te spreken over de therapeutische waar de van de tandverzorging, welke wordt verleend door sommige Nederlandse instituten, die in België worden ver tegenwoordigd door afgevaardigden, die hun bedrijvigheid verschui len onder een vereniging zonder winstbejag. Het aantal Belgische tand heelkundigen is ruim voldoende om in de behoefte van de bevolking te voor zien. aldus deze mededeling, en het is niet nodig zijn toevlucht te nemen tot vreemdelingen wier handelingen in eigen land worden afgekeurd. (A.NP.) Volgens het communiqué zou de cen trale geheime dienst der Verenigde Sta ten of de nationalistische Chinese over heid de 230 agenten hebben neergela ten. Ook waren 998 geweren, zes zestig- miliimeter-mortieren, 179.005 patronen en 95 radio-toestellen in beslag geno men, benevens, geheime oodes, onzicht bare inkt, zenders-ontvangers, weerkun dige uitrustingen, valse papieren en passen, goud- en zilvergeld voor de agenten, uitrusting om constant in de buitenlucht te leve- en „allerlei uit rusting!, n om m.slade- te begaan." In het communiqué werd gezegd, dat het onderzoek inzake de agenten was voltooid. Zjj zouden door plaatselijke volksrechtbanken worden berecht. (Reuter) De Amerikaanse minister van Justi tie, Brownell, heeft het Opperste Ge rechtshof voorgesteld, dat de afschaf fing van de rassenscheiding op de openbare scholen op gewestelijk ni veau zal worden uitgevoerd onder lei ding van de federale districtsrecht banken in de betrokken gebieden. Dit neemt echter niet weg, aldus de mi nister, dat het Opperste Gerechtshof de jurisdictie in de kwestie moet be houden „ten einde eventueel die ver dere orders uit te vaardigen, welke noodzakelijk mochten zijn". Brownell's voorstel komt overeen met suggesties aan het Opperste Ge rechtshof van de zijde van vier Zuide lijke staten en van advocaten van de belanghebbende negerouders. De sta ten verzochten aan de lagere rechter lijke organen een ruime vrijheid van handelen te geven, terwijl de advoca ten van de negerouders het Opperste Gerechtshof hadden gevraagd een nauwkeurige termijn vast te stellen, waarbinnen de rassenscheiding zou moeten worden afgeschaft. (Rtr). Generaal Georges Blanchard, die zich in 1940 heeft onderscheiden bij de slag van Duinkerken, is gisteren, in de leeftijd van 70 jaar, te Parijs overle den. Als bevelhebber der Franse troepen in Vlaanderen wist hij tegenover de in een nijptangbeweging oprukkende Duit se pantsertroepen, op zeer geslaagde wijze vertragingsacties te doen uitvoe ren, waardoor een groot gedeelte der bedreigde Brits-Franse troepen uit Duinkerken kon weg komen en Enge land bereiken. (AFP) De Franse minister van Binnenland se Zaken, Mittérand, heeft gisteren in de Raad van de Republiek, de Franse Eerste Kamer, verklaard, dat de rege ring er kennis van droeg, dat in Al giers een opstand werd beraamd door de ultra-nationalistische „Beweging voor de overwinning van de democra tische vrijheden". De opstand had in Januari moeten uitbreken, doch „enige jonge activist en" hadden, gehoor ge vend aan oproepen uit het buiten land", de actie vervroegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5