Goede resultaten van katholieke tafelten niscluhs Vraa Antwoord 0 V Jong Leven behoudt de leiding Plan van bedrijfsleven voor samenwerking met onderwijs Doelpunt bij De Munck itsiB Rechtsongelijkheid t.a.v. politieke delinquenten de Elke tand een brillant Luck Raek klopt Treffers; 8-2 Leerlingen kennis laten maken met de praktijk van het geleerde ■11 Amsterdam gelijk met Fortuna Onbillijkheden worden bezien Nieuw type duik boot voor de Marine i luisteren naar J SCHEEPVAARTBERICBTEN V. DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 PAGINA 7 Komende wedstrijden Schenk HH Schenk vreugde Voor goede Wijn ÏQBBCRS €N VAN 0€N /lOOGCN- Experimentele avonden Nederlands Ballet N.B.V.B. accoord Fusies Den HaagRot terdam en Graafschap Twente definitief Kees Broekman Noor? „Hij zal verstandiger zijn", zegt official van K.N.S.B. Gaan Rigtersbleek en wentse Profs samen? gingStRiXleieeka"n^7^ba^eretni- Afscheid van NBVB KINDERKLINIEK R.K. UNIVERSITEIT De ring der kloosterzusters Toevallige omstandigheden MARKTBERICHTEN 525ste STAATSLOTERIJ 4e kiqs se iijst nieten Geslaagde proeven in Noorse wateren Katholieke Illustratie 1.644.000 voor de vluchtelingen Grote gift van het NS.-personeel 12 49—21 10 33—17 7 64—16 21—29 3129 37—33 22—18 19—41 16—34 Advertentie Heemstede 1 Disnie 1 TOG GTTC Nedlloyd 2 Sparta 4 HBC Disnie 2 Bempa Heemstede 2 7 6 1 5 4 1 7 3 2 2 7 4 3 5 3 11 4 2 2 7 2 14 5 113 7 1 6 5 0 0 5 15 47—23 8 32—18 8 41—29 8 40—30 31—19 25—15 33—37 20—30 2446 2—48 In groep D heeft Smash een fraaie 82 overwinning geboekt op Barna 2. Kramer deed het bijzonder goed door al zijn tegenstanders te verslaan. De Haan en Kenter wonnen beiden van Th. en A. Bul, maar moesten in Al- bers hun meerdere erkennen. Achilles, dat zelf niet speelde, steeg een plaats je op de ranglijst, doordat Maccabi verloor. Hilversum 1 Sparta 3 KKK Povac 2 Smash Achilles Maccabi Barna 2 UTTC 6 6 - 12 4218 6 5 1 10 43—17 6 4 1 1 9 34—26 7 3 1 3 7 39—31 6 2 2 2 6 38—25 6 2 1 3 5 22—38 7 2 1 4 5 29—41 6 1 5 2 19—41 6 - 6 17—43 (Van onze tafeltennis-medewerker) In de hoofdklasse deed Luck Raek van zich spreken, door Treffers met 82 te verslaan en daarmede voorlopig althans uit het gedrang in de ge vaarlijke zone te komen. Sparta 2 verging het bij deze poging belangrijk minder goed en verloor met 82 van Povac, waarmede de Spartaanse reser ves danig in moeilijkheden raken. Bovenaan had Sparta 1 het bij Wibo lang niet gemakkelijk en kon slechts met 64 winnen, terwijl Wifra Nedlloyd met 73 de baas bleef en dus de leiding nog wat behield. Uit het Katholieke kamp diverse goede berichten. HBC deed nuttig werk door Heemstede 2 met 91 te kloppen en raakt dus een beetje uit de zorgen. Jong Leven be hield de leiding door een fraaie 7—3 overwinning op Chefana, en Smash roerde zich in de middenmoot opnieuw behoorlijk door Barna 2 met een 8—2 nederlaag naar Utrecht terug te sturen. GTTC week helaas van de rechte weg af en maakte tegen Nedlloyd 2 een lelijke misstap door met 73 te verliezen. Het zag er aanvankelijk niet haar Uit dat de belangrijke ontmoeting in Weert tussen Luciaiaek en Treffers in een zó grote zege voor de thuisploeg zou eindigen. Nico Heemskerk startle met een overwinning op Alberts, zijn broer Wout klopte Saarmans en zo kwa men de gasten dus direct al met 2—0 voor te staan. Daarmede hadden de Roelofarendsveenders blijkbaar al hun kruit verschoten, want zj konden geen punt meer maken. Coumans had in deze overwinning een belangrijk aandeel door drie maal te winnen. Zelfs tegenover Wout Heemskerk toonde hij zien met de cij fers 214 en 219 ongenaakbaar. De Weertenaren stegen hiermede naar de vijfde plaats, terwijl Sparta 2 naar de zevende afzakte. Tegen Povac waren zij, ondanks het afwezig zijn van Weel, volmaakt kansloos. Vrees en Stoop kon den elk slechts een maal scoren en wel tegen Meyer. Sparta heeft het in Den Haag bij Wibo beslist niet ge makkelijk gehad en haa zelfs net dub bel nodig om de volle winst te beha len. Du Buy won uiteraard driemaal, maar zijn team-genoot Onnes verloor zowel van Hogendoorn als van van der Spek, terwijl Goudsmit tegen Hogen doorn eveneens een nederlaag leed. Het dubbel leverde, zoals gez.egd, het zesde punt op, waarmede aparta uus opnieuw een lastige klip heeft omzeild. Wifra is er, geheel volgens verwachting, in ge slaagd, Nedlloyd te verslaan. Bij de Amsterdammers zorgde Pelser voor drie punten en klopte hij dus ook de grote verrassing van de laatste tijd, Wim Stoop. De overige gastheren ble ven zonder winst, zodat Wifra dus ruim met 73 zegevierde. Wifra 7 6 1 Sparta 1 5 5 0 0 Povac 5 3 11 Nedlloyd 5 2 12 LuckRaek 6 2 13 Wibo 7 2 14 Sparta 2 6 114 Treffers 6 1 4 Quick 51 4 in groep C van de overgangs-klasse uitsteKend nieuws van HBC, dat een forse 9—1 overwinning op Heemstede 2 boekte en hiermede een plaats op de ranglijst klom. J, v. d. Dries en J. Leuven bleven beiden ongeslagen, maar Fr. Smit gunde zijn tegenstan ders tenminste het genoegen de eer QrpS^Óen, door een maal te verliezen. v L deed het helaas minder door an Nedlloyd 2 te verliezen, iets waar- "ah het ontbreken van B. Spee, die door p. Blom werd vervangen, wel hiet vreemd geweest zal zijn. Th. Blom eri P. Sleper wonnen elk een enkel- SP®1, en wel van Schildmeyer, waarna 2e samen ook het dubbel voor hun Jekening namen en zo de uitslag op 3 brachten. 6 6 0 0 12 44—16 6 5 0 1 10 45—15 6 5 1 10 41—19 6 4 1 1 9 37—23 6 2 1 3 5 26—34 6 2 0 4 4 26—34 7 2 0 5 4 25—45 6 0 1 5 1 19—41 7 0 jL 6 1 17—53 Jong Leven handhaafde tegen Chefana zijn ongeslagen record, door met 73 te winnen. Putman boekte alweer drie overwinningen, maar had met Bernard toch wel danig moeite. Van Duin kwam twee maal tot winst, maar ver loor van de goed spelende Bernard, die op de moeilijk spelende van Duin het juiste tegenspel wist te vinden. Het zesde punt kwam van T. Kramer, die v. Galen verving en alleen Beekman wist te verslaan. Het dubbelspel bracht hierna de uitslag op 73 zodat de Jong Leven-ploeg haar fraaie leidende positie alweer een week geprolongeerd heeft. Jong Leven Barna A VGA AMVJ Chefana Sparta 5 Povac 3 Tuindorp Hilversum 2 Deze week in de hoofdklasse opnieuw in de lagere regionen twee belangrijke ontmoetingen. Quick ontvangt Sparta 2, terwijl LuckRaek Wibo op bezoek krijgt. In beide gevallen lijken de gasten ster ker, maar een verrassing van het felle LuckRaek of van het in het nauw ge dreven Quick is toch zeker niet onmo gelijk. Spanning zal er voorts te over zijn tussen Nedlloyd en Povac, terwijl Sparta bij Treffers een gemakkelijke opgave krijgt. In groep C een RK der by en wel tussen GTTC en HBC. Een zege van de gastheren is wel het meest waarschijnlijk. In D gaan even eens de beide R.K. ploegen, Achilles en Smash elkaar te l\jf. Hier zien wij Smash wel winnen. Jong Leven tenslot te krijgt het in E opnieuw heel hard te verduren. Tegen AVGA moeten de koplopers wel in hun beste vorm ste ken om te kunnen winnen. Zondag a.s. wordt er in het Krelage- huis te Haarlem een groot tournooi gehouden, waaraan diverse prominente spelers uit het gehele Westen van ons land deelnemen. De organisatie is in handen van de afdeling Kennemerland. Volgens het tijdschema zal om half tien de laatste finale verspeeld worden. Advertentie taV1 Velperweg 23-Arnhem Wijnkopers sinds 1842 Zoals bekend is, acht de leidster van het Nederlands Ballet, Sonia Gaskell, het geven van experimentele avonden een van de middelen om op de duur te komen tot een eigen stijl. Op 20, 21, 22, en 23 Januari zal de eerste van een serie van vier op achter eenvolgende dagen te houden experi mentele avonden worden gegeven in het Nieuwe de la Mar-theater in Amsterdam. De avonden worden ver zorgd door jonge Nederlandse choreo grafen uit eigen ballet en krijgen een intiem karakter, dus zonder de luxe van een normale opvoering. De vier organisaties van werkgevers zullen waarschijnlijk binnenkort een stichting in het leven roepen die het contact tussen bedrijfsleven en onder wijs zal stimuleren en zo nodig daaraan leiding geven. Uit practische overwe ging blijft het contact voorlopig be perkt tot het Middelbaar Onderwijs. Pas nadat de samenwerking met het Middelbaar Onderwijs behoorlijk is ge organiseerd, zal worden overwogen een soortgelijk contact op te nemen met het Uitgebreid Lager en het Lager On derwijs. Deze mededeling deed mr. J. W. Schuit, voorzitter van de commissie be drijfsleven-onderwijs van de Haagse kring van werkgevers, vanmiddag in de radiorubriek „Uit het bedrijfsleven". De heer Schuit sprak over het onderwerp: „Bedrijfsleven en onderwijs". „Het gaat er de werkgevers niet om betweterig de docenten mede te delen hoe huns inziens het onderwijs moet nsgïgsa Na afloop van de wedstrijd tussen Amsterdam en Fortuna is gisteravond nog een vergadering van de NBVB ge houden. Er waren nog enkele moeilijk heden, maar deze zijn thans uit de weg geruimd. De fusies tussen Den Haag en Rotterdam en tussen De Graafschap en Twentse Profs gaan namelijk definitief door. Hoe deze zaken in details worden geregeld is niet bekend, omdat hierover namelijk niet gesproken is. Het staat intussen wel vast, dat het elftal van Den Haag de wedstrijd tegen Zwolse Boys zal spelen. De Nederlandse schaatskampioen Kees Broekman heeft te kennen gege ven dat hij mogelijk het Noorse staats burgerschap zal aanvragen, zo weet Uni ted Press uit Hamar te melden. Broek man vertelde dat hij het volgend voor laar in het huwelijk zal treden als hij ®en plaats vindt om te wonen en dat h,j zich als getrouwd man hoogstwaar schijnlijk in Noorwegen zal vestigen. RCoekman merkte op dat het wonen in jy Oorwegen als Noors burger in zijn ge- U j3Vee' voordelen zou opleveren, aldus uj^ij hebben ons in dit verband tot de j."®r H. Roos, voorzitter van de tech- r» ?he commissie van de KNSB gewend. J"e heer Roos antwoordde, dat Broek man voorlopig wel wijzer zal zijn. Hij Sn ,narriehjk in 1956 aan de Olympische deelnemen en kan dit alleen als ,n<Jer. Het is trouwens niet de ronri Vkeer_dat dergelijke berichten Hees Broekman in omloop zijn. Profs hebben informatieve h gen gehouden om de mogelijkbeid^van een samengaan onder ogen te zien Het bestuur van Rigtersbleek zal zich'deze week nader beraden terwijl de Twentse Profs eerst nog een onderhoud zullen nebben met ,,De Graafschap", met wel_ he vereniging men aanvankelijk zou fusionneren. (Van onze sportredacteur) Ongeveer twintigduizend toeschou wers een record voor het stadion sinds de start van de Tour de France hebben gisteravond in het Olympisch Stadion een vriendschappelijke wed strijd tussen dé profclubs Amsterdam en Fortuna gezien. Z'onder tot buiten gewoon goede prestaties te komen brachten de sterkste ploegen van de N.B.V.B. een aantrekkelijke wedstrijd. En hoewel Fortuna vooral na de rust, toen Amsterdam zich meer en meer in de verdediging terugtrok, het meest in de aanval is geweest, heeft het tot twee minuten voor het einde geduurd eer de Limburgse ploeg een achterstand van 10 heeft kunnen wegwerken. Een Am sterdamse aanval, door de Munck met een duik op de schoen van Vonhoff on derbroken, leidde het uitstekende gelijkmakende doelpunt in. z.msterdam speelde zijn laatste wed strijd in N.B.V.B.-verband niet met het volledige elftal. In de ploeg ontbraken Meijer, Strieker en Klein, terwijl Bos kamp met een licht geblesseerde knie Gallis, zelf onzichtbaar op de foto, heeft Amsterdams eerste en enige doel punt 'gemaakt De Munck heeft zelfs niet kunnen reageren, zo snel ging alles in zijn werk. Tussen de verdedigers van Fortuna ziet men Vonhoff. worden ingericht om een beter en nut tiger effect te verkrijgen, doch om in vriendschappelijke sfeer aan de leraren de behoefte van het bedrijfsleven ken baar te maken en in overleg met hen na te gaan of binnen het kader van het bestaande onderwijssysteem geen vruchtbare samenwerking tot stand kan komen. De werkgevers zijn van de gedach te uitgegaan dat er al zeer veel is gewonnen, indien de leerkrachten niet alleen uit boekjes en laboratorium proeven de theorie leren, doch daar naast bij of na de behandeling van een bepaalde stof in de gelegenheid worden gesteld te zien rf door prac- tijkmensen te horen vertellen hoe de op school geleerde theorie in de verschillende bedrijven wordt toege past Voor iedere leraar is er volgens spreker zeker 'n aanknopingspunt met 't bedrijfsleven. Niet alleen voor de le raren op de HBS-en A en B en de handelsscholen, maar zeker ook voor de leraren van de gymnasia, omdat im mers juist het gymnasium beoogt de leerlingen die eigenschappen te geven, waaraan de bedrijven de allergrootste behoefte hebben. Vraagstukken als ge zag, macht e.d., die in de antieke philosophic ampel worden besproken, vormen een brandend probleem in het bedrijfsleven bij het aanstellen van stafemployees. Ongetwijfeld is het bo vendien voor de leerlingen van middel bare scholen uiterst leerzaam en nut tig om met hen eens te spreken over vraagstukken betrekking hebbende op de plaats van de mens in de onderne ming en algemene problemen te be handelen als: „welke rol speelt het bedrijfsleven in de gemeenschap?", „welke betekenis hebben de arbeids voorwaarden?", „hoe en om welke redenen worden de personeelsvoorzie ningen getroffen?", „op welke wijze worden sollicitanten geselecteerd?" en „hoe verhoudt de sociale vooruitgang zich tot de ontwikkeling van het be drijfsleven?" Op 1 December a.s. zal te Nijmegen de kinderkliniek van de Medische Fa culteit plechtig worden geopend. De kliniek staat onder leiding van de on langs tot hoogleraar benoemde Eind- hovense kinderarts prof. Slooff. speelde. De afwezigheid van Meijer werd nog het minst gevoeld, daar in valler van Houten zich voortreffelijk heeft geweerd in de verdediging. De voorhoede, die door de afwezigheid van Klein nogal was veranderd, was echter aanmerkelijk zwakker, ook al, omdat Vonhoff allerminst excelleerde. De beste man in de Amsterdamse ploeg was ech ter doelman van Raalte, die met de meest ongelooflijke reacties de moeilijk ste schoten stopte. Zijn reactie op een kogel van Cor van der Hart, uit een vrije schop van dertig meter afstand, was verbluffend. In de ploeg van For tuna excelleerden de Munck. die ook enkele fraaie reddingen op zijn naam bracht, Angenent en Ravenstein, die aanmerkelijk doelmatiger speelde dan in zijn amateuristische loopbaan bij MVV. Amsterdam nam de leiding na acht entwintig minuten, toen Gallis uit een door /Tolmeyer goed genomen corner ineens inkopte. Nog voor de rust toonde van Raalte zijn aanleg en vorm bij schoten en kopstoten als schoten van Ravenstein en Angenent. Het huzaren stukje na het zuiver gerichte, harde schot van Van der Hart leverde hij na de rust. Twe£ minuten voor het einde kwam, zoals gezegd, de gelijkmaker. (Van onze parlementaire redacteur) Het gratiebeleid is Woensdag in de Tweede Kamer weer uitvoerig ter sprake gekomen. Minister Donker was kennelijk van plan een einde aan de dis cussies te maken, waarmee hij ieder jaar opnieuw wordt lastig gevallen. Li- tes finiri oportet (aan het gekrakeel moet een einde komen), zo luidde zijn conclu sie, maar de Kamer liet hem niet met rust. De minister heeft in grote trekken nog eens de grondslagen van zijn beleid aangegeven: Wat nun daden betreft zijn Ravenstein" enS' Angenent speelden "de politieke delinquenten voor hem gelijk Amsterdamse verdediging uit positie aan gewone criminelen hoewel zij nest en toen schoot Angenent. verdiend voor al het tienvoudige op hun geweten heb- 1 ben. Binnen deze grenzen is de mims- Fortuna, raak. I Uitkering ziekengeld R. de. B. Mijn salaris ligt iets bo ven de loongrens van ƒ5300, voor ver plicht verzekerden. Nu ben ik kort ge leden ziek geworden en moet enige maanden volledige rust houden. Mijn aanvraag om uitkering ziekengeld is af gewezen op grond van het feit, dat ik een salaris heb boven de loongrens. Mijn vraag is nu of deze geringe over schrijding zulke VERstrekkende gevol gen medebrengt, dat de bedrijfsvereni ging zich aan alle sociale verplichtin gen moet onttrekken of dat er wel een weg is, die tot bevredigende oplossing leidt. Antwoord: Er is ons een ding niet duidelijk uit uw brief en wel dit: Go- noot u voor 1 October 1954 reeds het door u genoemde salaris of is dit sala ris een gevolg van de loonsverhoging van 6 pet, die per 1 October 1954 is bepaald. Uit uw schrijven kunnen wij opmaken, dat de overschrijding een gevolg is van de loonsverhoging van 1 Januari 1954, omdat de bedrijfsvereni ging uitkering geweigerd heeft. Indien dit zo is, is deze weigering geheel over eenkomstig de voorschriften. Het doet er niet toe of de overschrijding ƒ25, of 0,50 is. Er was een grens van ƒ5300 en daar heeft men zich aan te houden, zonder meer. Dat u daar aan geen ogenblik gedacht hebt, zoals u schrijft, is erg vervelend voor u, maar u kunt zich daarop niet beroepen, want het is immers zo, dat u als onze veronderstelling juist is van 1 Januari 1954 af, ook geen ziekencoupon- netjes meer ontving, althans ontvangen mocht. U wist toen dus, dat u nie' meer verplicht verzekerd was en had de gevolgen daarvan kunnen voorzien. Thans zien wij geen andere mogelijk heid alweer als onze veronderstel ling juist is dan u te beroepen op artikel 1638 c van het burgerlijk wet boek, waarbij bepaald is, dat een werk gever in geval van ziekte gedurende korte tijd verplicht is uw salaris door te betalen, altijd natuurlijk als de ziekte niet aan eigen toedoen te wijten is. U kunt zich ook wenden tot de R.K. Bond van handels-, kantoor en winkelbedien den, Jan Luijkenstraat 12 te Amster dam. Aan de hand van de door u te verstrekken gegevens zal deze bond u wellicht kunnen inlichten of en wat u terzake nog kunt doen. Klaverjasclub W.v.S: Kunt u mij het adres geven van het secretariaat van een niet in 'n café spelende klaverjasclub te Haarlem Antwoord: Klaverjasclub ,,St. Jan", on derafdeling van de K.A.B. clubavonden elke Donderdag in het Jeugdgebouw St. Jan, Teylerplein. Voorzitter K.V.P. H. J. de W.: Gaarne 't adres van mr. van Doorn, voorzitter van de K.V.P. Antwoord: Dat adres is: Mr. H. W. van Doorn, Statenlaan 9, Rotterdam. Mej. P.F. de S: Dragen alle nonnen een trouwring? En aan welke hand? Antwoord: Wij weten werkelijk niet of alle vrouwelijke kloosterlingen en reli gieuzen een ring dragen („trouwring" lijkt ons een minder juiste uitdrukking), maar we weten wel, dat dit gewoonlijk zo is. De tijdelijk-geprofeston dragen de ring aan de linkerhand, de» eeuwig- geprofesten aan de rechterhand. Het gebruik, dat Godgewijde maagden rin gen dragen, dateert al uit de 4de eeuw. Levensbeschrijvingen V. E.: 2oudt u mij een korte levensbe schrijving van de volgende heiligen en zaligen willen geven? Antwoord: wij zijn niet bereid in onze krant de levensbeschrijvingen te geven van een vijftigtal heiligen, zeker niet in deze rubriek, u spreekt zelf nogal Vragen voor doze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komenOver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. oneerbiedig over „een waslijst". Voor de beantwoording der vragen kunt u lectuur raadplegen, die zeker in een katholieke leeszaal aanwezig zal zijn. Naar de huisarts J.D.: Weet u het adres van een katho liek sexuoloog? Antwoord: Wat zouden wij u anders kunnen raden, dan met deze vraag naar uw huisarts te gaan. Hij kan niet alleen beoordelen welke sexuoloog voor u het gemakkelijkst te bereiken valt, maar kan tevens oordelen over de vraag of een dergelijke specialistische hulp van node is. Sociale voorziening J. M. A. Een Oostenrijkse woont reeds meer dan 25 jaar in Nederland. Voor haar zijn steeds rentezegels ge plakt en ook heeft zij steeds haar aan deel betaald in de verplichte zieken fondsverzekering. Komt zij nu in aan merking voor steun, indien zij ziek wordt, of anderszins haar werk niet meer kan verrichten? Antwoord: De kosten voor arts en verpleegmiddelen "worden voor haar evengoed door een ziekenfonds voldaan als voor een ander. Ook krijgt zij een uitkering voor invaliditeit, indien zij daarvoor verzekerd is. Tegen armoede is geen verzekering, maar zolang er in Nederland nog gemeentelijke diensten voor sociale zaken zijn, ..al hier nie mand verhongeren, die hier wordt toe gelaten. Overigens moet ook huisperso neel zichzelf verzekeren voor de oude dag, zolang daarvoor nog geen verplich te verzekering is. ter wel bereid iets te doen om onbil lijkheden recht te trekken. „Ik ben echter behalve voor deze mensen ook nog voor de gerechtigheid en voor de bescherming van de maatschappij ver antwoordelijk. Indien om billijkheids redenen correcties xunnen worden ge maakt, gebeurt dat ook, aldus de minister, die een voorbeeld van recente datum noemde. Hij houdt echter vast aan zijn eigen beginselen en vroeg de Kamer er rekening mede te houden dat het re sidu van thans bestaat uit zware cri minelen en dat het gratiebeleid daar aan dient te worden aangepast. Onge lijkheid tussen vroeger en nu opheffen is niet altijd mogelijk De gewone cri minelen zouden zich dan terecht ach tergesteld kunnen voelen bij gedeti neerden, die gratie verkrijgen, hoewel zij aan het tienvoudige schuldig zijn. Hoewel minister Donker een kleine lichtstraal had laten doorschemeren, door te verklaren dat hij onbillijkheden wil bezien, zoals freule Wttewaal opmerk te, sloot hij zijn betoog toch in geprik kelde stemming af met de 'opmerking, dat het nu de zesde maal is dat hij in een orgaan van de volksvertegenwoordi ging zijn beleid terzake heeft moeten verdedigen. „Men weet nu wat men aan mjj heeft en men moet daar maar de consequenties uit trekken." Hoe strijdvaardig deze woorden ook klonken, bij de replieken argumen teerde mr. van Rijckevorsel (KVP) rustig, dat de rechter de aard van de gevallen, naargelang van hun poli tiek of niet politiek karakter, reeds tegen elkaar heeft afgewogen, zodat de minister daar geen argumenten aan kan ontlenen ten aanzien van on gelijkheid van politieke en gewone de licten. Wel is er een heel andere on gelijkheid, namelijk die welke door toevallige omstandigheden is ontstaan. De ene delinquent wiens naam met een B begint, Komt vrij, terwijl de andere, met een W als eerste letter, blijft zitten, omdat er toevallig een andere minister is gekomen die de portefeuille heeft overgenomen om redenen die niets met justitiële kwesties te maken hebben. Juist onder die omstandigheden had minister Donker, om rechtsongelijkheid te voorkomen, het beleid van zijn voor gangers streng moeten voortzetten. Van deze rechtsongelijkheid ten aanzien van politieke delinquenten heeft de minister zich volgens mr. van Rijckevorsel niet kunnen vrijpleiten, zodat de woord voerder van de K.y.P. het in gene dele met zijn beleid eens kon zijn. KAASMARKT WOERDEN 24 Nov. Aan voer: 102 partijen. Prijzen: eerste soort 2.36 —2.42 tweede soort 2.302.35, extra kwali teit tot f 2.50. KATOENNOTERING R'DAM 24 Nov. - U.S.A. strict middling one inch staple f 3.30 (3.29%), Mexicaanse strict middling one inch f 3.27% 13.27y2per kg. VEILING POELDIJK, 24 Nov. 1954. Toma ten A 5.30—9.10, B 4.70—6.60, C 4.40—7.40, CC HOGE PRIJZEN ƒ2000 5825 14573 ƒ1500 12616 ƒ1000 2458 5180 12816 14653 19058 ƒ400 1213 4215 5553 6103 6273 9904 10223 11400 11555 16197 16929 17758 19679 21884 ƒ300 2107 2854 2948 3506 3536 5589 6831 6995 7813 S065 8270 S?33 8860 9604 10085 11017 12460 13558 14055 14286 16576 16610 1268 493 606 614 2103 104 170 225 862 951 3004 113 159 254' 905 4122 392 404 475 949 8143 184 275 285 6009 022 081 209 898 7060 131 239 263 983 994 8050 125 143 206 806 892 961 994 0064 098 204 243 872 977 10065 083 120 134 525 548 723 726 1032 058 085 097 216 230 313 321 552 586 593 601 786 836 852 873 2025 078 153 187 316 324 330 333 505 528 531 538 914 918 941 965 3029 030 037 043 278 340 401 404 630 711 735 756 861 938 942 944 4001 086 110 147 329 340 401 412 626 649 659 732 856 871 930 955 6031 040 074 100 202 204 242 334 480 492 518 530 646 682 697 698 840 842 845 918 6025 035 056 070 313 360 401 407 523 624 648 665 848 861 935 939 7038 050 053 080 255 273 276 298 417 438 444 471 685 687 752 765 964 979 992 996 8043 057 085 094 245 287 391 398 660 668 674 727 875 899 912 916 9010 012 032 058 181 214 290 337 466 480 487 492 660 743 800 801 10053 057 100 163 380 412 445 455 612 619 692 729 865 892 900 911 11009 015 043 062 203 235 237 309 499 508 519 522 PRIJZEN VAN 80— 864 929 11085 163 665 735 397 633 637 677 849 532 555 670 759 350 596 655 665 764 840 316 481 432 445 657 773 972 593 611 882 559 750 812 853 898 220 379 436 462 595 500 722 761 780 823 344 360 879 996 407 426 436 828 871 13062 083 689 807 18022 057 887 14051 110 456 506 15022 106 701 775 16069 113 17298 306 18157 193 781 805 19056 113 20026 069 890 911 31334 384 254 263 280 417 489 525 573 653 917 987 226 253 257 264 370 521 563 650 891 900 064 228 345 484 673 728 749 858 129 147 594 638 109 144 800 913 126 147 448 520 342 475 868 902 167 466 151 388 923 928 387 462 305 307 348 381 390 400 695 712 725 756 811 404 468 475 495 593 633 174 221 545 868 537 765 793 925 945 616 624 633 658 683 738 938 944 947 542 600 901 407 571 576 649 709 733 516 697 745 785 858 860 159 161 167 378 407 446 636 701 715 931 977 995 196 238 268 389 395 421 717 718 741 981 994 100 120 163 500 526 533 772 790 794 990 993 192 207 211 450 504 514 773 775 836 7 128 139 143 403 429 454 584 630 636 734 746 783 990 236 286 292 455 478 485 706 770 783 135 162 177 358 359 377 569 570 575 774 79^899 I 134 190 203 499 503 506 742 796 815 988 086 107 132 367 370 374 i 512 524 584 I 916 919 949 267 293 343 495 511 571 740 794 818 941 995 998 069 084 143 379 402 437 602 650 664 204 206 465 475 755 770 292 298 467 493 771 866 240 274 570 615 820 849 250 310 585 623 845 854 184 187 457 472 639 643 800 831 298 312 489 512 806 847 198 217 388 392 624 653 930 949 214 243 586 607 820 826 142 177 388 452 615 622 961 969 367 370 577 607 842 846 999 182 191 449 474 668 695 709 12024 303 655 901 13087 291 547 873 14005 185 431 692 933 15050 200 297 596 908 16002 202 526 850 17005 182 525 730 937 18012 321 598 820 19018 392 736 984 20019 235 508 771 21023 329 771 735 751 755 025 028 044 373 418 478 668 694 721 902 931 954 137 168 213 296 308 336 548 564 578 875 892 928 031 060 069 240 246 299 433 472 514 707 721 745 947 958 058 066 069 224 234 245 320 332 342 608 731 734 928 953 961 035 078 094 241 245 246 617 626 639 875 876 883 007 026 050 211 214 217 548 571 572 738 778 782 976 039 080 082 350 382 391 644 676 688 865 879 895 044 061 183 416 431 442 791 805 811 779 838 076 179 524 567 728 750 977 998 215 222 343 405 586 605 942 953 077 082 323 328 560 574 765 772 856 857 947 951 181 222 297 298 595 611 618 653 826 835 841 861 262 280 406 436 635 715 959 975 119 146 331 344 625 650 802 820 288 290 439 495 789 870 169 170 359 382 658 671 821 829 101 102 125 130 162 180 259 262 264 269 271 278 380 392 429 532 566 567 735 745 804 872 876 880 118 120 146 258 282 379 641 741 769 900 913 955 053 070 078 288 321 400 611 635 636 800 821 882 156 207 227 399 425 537 703 711 731 196 274 277 469 521 532 820 851 888 155 173 175 404 463 480 780 82U 836 995 998 125 160 178 418 421 508 637 677 693 889 914 935 237 245 280 547 584 593 756 785 819 278 282 310 592 673 692 910 922 950 021 034 043 063 077 088 095 140 158 260 280 287 308 322 354 359 384 385 517 542 612 622 657 707 743 758 764 775 804 813 865 884 915 960 034 077 083 085 106 142 150 154 298 408 415 532 562 589 650 657 692 693 781 813 913 934 989 (Van onze Haagse redactie) De Koninklijke Marine heeft onlangs in de wateren bij Noorwegen in het diepste geheim proeven genomen met het nieuwe type duikboot, waarvan de bouw ongeveer één a twee jaar geleden door autoriteiten van de Marine werd aangekondigd. Deze pro ven zijn als zeer geslaagd te beschouwen, aldus ver nemen wij van gezaghebbende zijde. Dit is de reden, dat drie duikboten van het nieuw type zullen worden ge bouwd. Wilton Fijenoord en de Rot terdamse Droogdokmaatschappij zullen de eerste boot houwen. Als deze aan de verwachtingen voldoet, zullen de twee andere vor en geconstrueerd. Het nieuwe type duikboot verschilt aanmerkelijk van het gangbare type. De thans te bouwen onderzeeër zal "be staan uit drie cylinders. De bovenste is bestemd voor het verblijf van de be manning. de twee onderste voor de technische apparatuur. Door deze con structie kan de onderzeeër veel dieper duiken dan TToeper het geval was. Men spreekt in dit verband reeds van diepten van 200 tot 300 meter. „Een groot medewerker van de Paus'', zo wordt in een aan hem gewijd artikel mgr. Montini genoemd, pas benoemd tot aartsbisschop van Milaan en tot nu toe pro-secretaris aan het pauselijk staatssecretariaat, een man van buiten gewone werkkracht en bekwaamheid Als aartsbisschop van Milaan zal hij na enige tijd zonder twijfel tot kardi naal worden gecreëerd, een verheffing welke hij enige jaren geleden uit nede righeid niet heeft willen aanvaarden. Er is verder een causerie over pater Van Doornik van de Una Sancta en zijn werk. met name over de door hem geredigeerde schriftelijke cursus in de katholieke leer, die ook door vele nief- katholieken wordt gevolgd. J. W. Hof dijk beschrijft de moeilijkheden en ge varen van de Midden-Limburgse ver zetsgroep te midden van het steeds wis selend oorlogstij en hoe zij tevergeefs trachtte de kerktoren van Neer te red den. Oud-piloot Van Veenendaal vertelt Onderhoudend over vluchten en ervarin gen in de laatste tijd vóór de tweede wereldoorlog, toen de nadering der cata strophe zich reeds deed gevoelen. Een uitvoerige reportage is gewijd aan de Zuid-Amerikaanse republiek "Bolivia en haar benauwende problemen. Twee pa gina's zijn gevuld met charmante foto's van onze prinsessen, gereproduceerd uit de pas weer verschenen Prinsessen- kalender, Jan Glissenaar, van de jeep expres, vertelt over de Perzische stad Isfahan, de herinneringen daar aan de Oost-Indische Compagnie en over enige merkwaardige ontmoetingen met aldaar gevestigde Nederlanders. Jan Cottaar bespreekt „De restauratie van de ko ninklijke voetbalbond", waarvoor nog veel werk moet worden verzet. Woensdag is bij het Comité Vluchte lingenhulp 1954 een bedrag van f43.000 binnengekomen. De opbrengst van de actie bedraagt thans f 1.644.000. De uur loonactie voor de vluchtelingen heeft in het bedrijf der Nederlandsche Spoor wegen ruim f47.000 opgebracht. Vijfen negentig procent van het personeel heeft er aan meegedaan. De directie der N.S. heeft het Comité Vluchtelingenhulp ge telegrafeerd, dat zij de opbrengst zal verdubbelen en dezer dagen ruim f 94.000 op de girorekening van het co mité zal overmaken. AAGTEDIJK 25 te Santos. ALDABI 25 te Monteviedo. AMPENAN p. 25 Bareel, n. Rotterdaam. APPINGEDUK 25 te Rotterdam. BENNEKOM 25 te Pt. of Spain. BLIJDENDIJK 25 te Antwerpen. BOISSEVAIN p. 25 Walvisb. n. Rio Jan. BOSCHFONTEIN 25 te A'dam. CHAMA 25 te Cristobal. HELFT 25 te Hamburg. DONGEDIJK 25 te Cristobal. FALCO p. 25 Dungen. n. Casabl. GOOILAND 25 te Bahia. GORDIAS 25 te Amsterdam. HOUTMAN 25 te Rotterdam. KOTA BAROE 25 te Bremen. MARIEKERK 25 te Casablanca. MERWEDE p. 25 Houston n. Savannah. PRINS PH. WILLEM 25 te Detroit. STAD BREDA 25 te Rotterdam. STAD LEIDEN p. 25 Dungen. n. Dakar. STRAAT SOENDA 25 te Mauritius. TIBIA 25 te Aden. WALTON JONES p. 25 Philad. n. Kuwait. WESTERDAM p. 25 Kp. Race n. R'dam. WILLEMSTAD 25 te Aruba. ABBEKERK 25 te Rotterdam. ALAMAK p. 25 Kp. St. Vnc. n. Genua. ALNATI p. 25 Ouess. n. Antw. AMERSKERK 25 te Takubar. APPINGEDIJK 25 te Rotterdam. ARTEMIS 25 te New Orleans. BLOEMFONTEIN 25 te Las Palmas. BONAIRE p. 25 Kp. St. Vnc. n. Funchal. CALTEX UTRECHT (t.) p. 25 Malta naar Sdon. CLEODORA (t.) 25 van Billiton n. B Pap. DELFLAND p. 25 Montevideo n. B. Aires. DORDRECHT (t.) 25 te New Orleans. ESSO AMSTERDAM (t.) p. 25 Dungen. n. Antwerpen. GAASTERKERK p. 25 Kp. St. Vine, naar GROOTE BEER 25 van Southampton naar Rotterdam. HATHOR p. 25 Ouess. n. Adam. HECTOR 25 te Beyrouth. JAPARA KRL. 25 te Beyrouth. KEDOE 25 te Port Harcourt. KORATIA (t.) 25 te Singapore. KOTA GEDE p. 25 Kp. Guardafui naar Belawan. MANOERAN 25 te Amsterdam. MOLENKERK 25 vm. te Penang. P1ETER S 25 in Bristol Kanaal. PRINS WILLEM GEORGE FREDERIK p. 25 Cherbourg n. Hamburg. RIOUW 25 te Singapore. ROTTI 25 te Suez. RIJNDAM 25 te Le Havre. STAD ALKMAAR 25 te Aden. STAD SCHIEDAM p. 25 Dungen. n. Urn. TIBIA (t.) 25 te Aden. WILLEM RUYS p. 25 Kreta n. Napels. WONOGIRI 25 te Makassar. VRIJDAG VPRO: 22.40 caus.. 22.45 prot. pr. VARA: HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 23 00 nieuws, 23.15 Aus einem Totenhaus. nieuws, 7.10 muz.. 7.30 gram.. 7.45 prot. opera. pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 zieken. 9.30 vrouw, 9.40 gram.. 10.30 orot. pr.. 11.00 piano, 11.30 gram., 12.33 carillon. ENGELAND. BBC. home service. 330 m.: 14.40 pianorecital. 16.30 ork.conc 12.48 gram., 13.00 nieuws. 13.15 Prome- 23-15 recital, nade-ork., 14.05 jeugd. 14.35 omroepork. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: en solist, 15.10 voordr., 15.30 gram., 16.00 1230 lichte muz., 13.15 fabrleksfanfare rep. uit Kaapstad. 16.15 gram.. 16.30 viool 13 «5 orkestcon.. 16.00 amus.muz 16 45 en piano. 17.00 voordr., 17.20 vocaal ens lichte muz.. 18.00 mil ork.. 18.30 gevar en orgel. 17.45 stemmen van Overzee. 22.00 gevar. muz. 2320 gevar muz., 18.00 gram., 18.15 harmonie-ork., ,8.35 O-2" gevar. muz. gram.. 19.00 nieuws, 19.10 regeringsuitz.. 19.30 gram.. 20.00 radiokrant, 20.20 gram. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 20.30 feugd.' 21.0 Mathis der Maler, opera 309 m-: 12 00 gevar. muz., 13.10 omrork 22.45 prot. pr„ 23.00 nieuws. 23.15 Langs cn soliste. 16.00 kamermuz.. 19.15 opera- wegen van kunst en schoonheid, gram. 23.45 muz.. 23.20 kamerkoor en sol- rhythm. muz., 1.15 gevar muz. 0.25 HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 nieuws. 7.10 gram,. 7.15 gym., 7.33 gram.. 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.45 huisvrouw. 9.00 gym. vrouw. 9.10 gram., 9.40 school radio. VPRO: 10.00 caus. 10.05 prot pr. VARA: 10.20 kleuters. 10.40 orgel. 11.00 radiofeullleton, 11.20 gram. AVRO: 12.00 dansmuz.. 12.33 sport. 12.48 gram., 13.00 nieuws. 13.15 lichte muz.. i3.55 beursber.. '4 00 boek, 14.20 barokviool. blokfluit, cello en clavecimbel. 14.55 gevar. progr VARA: 16.00 orgel en zang 16.30 ieugd 17.00 gram., 17.20 muz. caus.. 18.00 nws 18.15 act.. 18.20 amus.muz., 18.45 jaus 19.00 jeugd. 19.10 muz caus VPRO: 19.30 caus., 20.00 nieuws, 20.05 boek, 2015 Zweedse liederen. 20.30 caus.. 20 40 caus VARA: 21.00 theaterork.. klein koor en sol., 21.35 buitenl. weekoverz.. 21.50 Spaanse volksdansen. 22.15 lichte muz NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 12.30 ork.conc.. 20.00 La Bohème, opera, 22.45 intern, solistenconc. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 vioolmuz., 12 20 balletmuz., 15.45 koorzang, 17.10 lichte muz., 19.40 volkszang. 484 m.: 15.00 Agripplna, opera. 16.05 lichte muz.. 17.30 pianorecital. 20.00 Ga- lathée, opera. ENGELAND. BBC. European Service Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws Zoëven verschenen. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). WU KUKEN NAAR TELEVISIE. VARA: 20.15 Act. 20.30 Tien jaar Pesta- lozzidorp. film. 20.40 Diamantstad, docu mentair TV-spel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7