TWEE DAGEN IN VIJF UUR De vrijheid zijn patiënt van Gedwongen ziekteverzekering bewiis van onmondigheid Tweede stichter der Capuci 100 jaar geleden <™f? geboren M Russische duikboot op radarscherm PAGINA 9 DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 Koning Stephanus Fonds Hulp voor ontheemde Hongaren Sneeuwbal van leningen Tegen reserve-kapitein twee jaar geëist Vele mogelijkheden in de vrije sector Bespreking over vrij lating kardinaal Mindszenty Primaat zou zelf gratie moeten vragen Examens Kerst- en Nieuwjaars groeten uit Canada Eén dode, twee zwaar gewonden Verkeersongevallen op de Veluwe Argentijns Episcopaat Bij geallieerde manoeuvres Te Den Haag is het Koning Stephanus Fonds in het leven geroepen, welke stichting zich bijzonder het lot zal aan trekken van ontheemde Hongaren in Duitse kampen, die niet voor emigratie in aanmerking komen, dus voornamelijk bejaarden, zieken en kinderen. Het Ko ning Stephanus Fonds wil de nood leni gen, die er bestaat aan kleding, schoeisel, dekens en medicamenten. Zijn gironum mer is 618100 te Den Haag; giften kun nen ook worden overgemaakt aan de Bank Heldring Pierson. Het Koning Stephanus Fonds staat in relatie met de grote actie, die op het ogenblik in Nederland wordt gevoerd voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland. Het werd hier in Neder land opgericht mede door de bemoeiin gen van de Hongaarse minister van Bui tenlandse Zaken in ballingschap, de heer Henney. Het Koning Stephanus Fonds wordt voorgezeten door douairière dr. W. C. A. baron van Vredenburch baronesse Apor van Altorjo, Hongaarse van geboorte. (Van onze redacteur) /eder individu heeft een primair en onvervreemdbaat recht om zorg te dragen voor zijn gezondheid en om in vrijheid de hulpmiddelen te kiezen, die voor het volbrengen van die taak nodig zijn. Dit recht steunt op de zedelijke plicht, cm op een redelijke wijze voor zijn gezondheid te zorgen. De staat moet dit recht eerbiedigen Dwingend optreden van de staat kan uitsluitend gerecht vaardigd zijn als er sprake is van een noodsituatie. Vooi het treffen van voorzieningen, om aan deze noodsituatie het hoofd te bieden, is er in het ziekenfondssysteem een welkome gelegenheid. Echter alleen in zoverre er inder daad van een dergelijke situatie gesproken kan worden leder, die enerzijds niet in staat is zelf individueel de ver zorging van zijn gezondheid, wat het financiële aspect betreft, te behartigen 'en die anderzijds wegens de hoogte van de premie evenmin de behartiging veilig kan stellen door een verzekering, hoort in het ziekenfonds thuis. Het gaat echter veel te ver als de staatsbemoeienis dus danig orri zich heen grijpt, dat ongeveer 55 pet. van de bevolking verplicht verzekerd is (waarnaast nog een 20 pet. komt, vallende onder de Vrijwillige verzekering met de grens van f 3750.Allen, die thans minder dan f 5.025.verdienen, zijn gedwongen verzekerd. De artsen, zich gesteund wetend door zeer velen, die op het belang rijke punt van de gezondheidszorg er op staan hun vrij heid van handelen te behouden, voeren thans een felle strijd om te voorkomen, dat het voornemen van minister Suurhoff, om de grens op f 6.000.te stellen, werkelijk heid wordt. Men moet de zaak principieel stellen: Wij gaar hier te zeer de socialistische en marxistische kant op. De democratie, die de burger een zekere mate van vrijheid garandeert, wordt hier beslist te kort gedaan. Ieder is verantwoordelijk voor zijn persoonlijk leven, zeker op het moment van ziek worden. De staatsdwang, het staats socialisme, dat hier opmarcheert, moet een dringend halt worden toegeroepen. Ieder in vrijheid denkend individu moet stelling nemen tegen deze ver doorgevoerde socia listische opvattingen en het streven de gehele volksge zondheid een onderwerp van staatszorg te maken. De Koninklijke Ned. Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunde heeft zich in 1953 unaniem tégen de ver hoging tot f 6.000.uitgesproken. Zal zij nu buigen en daarmee een precedent scheppen? Het is te verwachten, dat het niet bij de voorgenomen verhoging zal blijven. Moet men met zijn fel verzet wachten tot aanstonds 90 of 95 pet. van de bevolking onder de gesocialiseerde staatszorg valt? De koude socialisatie, die al een flinke schrede vooruit heeft gemaakt, is dan een feit geworden. zoals deze voor de politieambtenaren en voor de beambten van verscheide ne provincies werken. Men is daar verzekerd van een behan deling in de particuliere sfeer het typische verzorgingsidee is niet aanwe zig en vooral, men handelt als vrij individu, de knellende dwang van ho gerhand is afwezig. Het vrije beroep van de arts wordt voor een groot deel hersteld. Het gevaar staatsambtenaar te worden is, daar het staatsmonopolie een halt wordt toegeroepen, afgewend. Daarnaast is het voor wat de artsen betreft nodig, dat zij in de zieken fondssfeer meer vrijheid krijgen en dat hun geen beperkingen worden op gelegd t.a.v. het voorschrijven van de receptuur. Wij hebben hier vorig jaar Augustus reeds op gewezen. Een com missie uit artsen, medewerkers en zie kenfondsen zou terzake aan de Zieken fondsraad van advies kunnen dienen. En tenslotte is het gewenst, dat er bij conflictsituaties een alzijdige arbitrage commissie in het leven geroepen wordt, die onafhankelijk van wederzijdse be langen een oordeel uitspreekt. Enkele bladen hebben hierop al gezinspeeld. 71 M en moge zich op de Zaterdag te /I/I houden bijeenkomst van de art- J-'-L sen te utrecht wél laten leiden door het algemeen belang en het been stijf houden. Ook moge men tot een uitspraak komen over de loon- of in komensgrens. Het vaststellen van een loongrens namelijk is, daar zeer velen uit andere bron dan hun dienstbetrek king inkomsten hebben, nogal ridicuul. Verscheidene lezers hebben ons van hun verwondering daarover doen blij ken. En de Kamer moge er aanstonds op aandringen, de voorgenomen verhoging van de grens tot f 6.000.in ieder geval enkele maanden uit te. stellen, zodat er voldoende gelegenheid is om een nieuw plan, waaraan in de particuliere ver zekeringssector hard gewerkt wordt, op zijn mérites te beoordelen. Voor de krijgsraad te Velde-Oost heeft terecht gestaan de 50-jarige re serve-kapitein der landmacht, J. J. K. te Apeldoorn, op beschuldiging van medio 1952 tot en met begin 1954 meer malen oplichting en verduistering te hebben gepleegd voor een bedrag van in totaal ongeveer f 250.000. Twee jaar met aftrek en ontslag uit de militaire dienst, zonder echte: ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen, eiste de auditeur, tegen K., die reeds sinds 21 April van dit jaar in voorarrest is gesteld. De aanloop tot deze affaire was een vermeende staalleverantie door een sergeant uit het Amerikaanse bezet tingsleger in Duitsland. Uit geleend geld stelde K. deze sergeant vijftienduizend gulden ter hand. Vr.n de sergeant noch van het geld heeft K. echter nooit iets terug gezien. Ook zijn nasporinger in Duitsland hadden geen resultaat. Zijn geldgever had hij echter de teruggave van het bedrag plus een flinke winst in de transactie toegezegd en nog wel op korte termijn. Geld plus winst kreeg deze inderdaad, maar uit weer van een ander geleend geld. Als een sneeuwbal gingen deze leningen door, waarbij K. steeds maar winst toezegde en in steeds grotere bedragen verviel, tot hij op een gegeven moment tegen de lamp liep. Uitspraak 2 December. en. bloeien ook de ziekteverzeke ringsmaatschappijen (hoewel men hier door de verhoging van de loongrens een deel van zijn verzekerden zal verlie zen), in weerwil zelfs van de overdre ven staatszorg op dit gebied. Zeer ve len hebben naast de verplichte verze kering zich extra verzekerd voor een behandeling door de arts in de particu liere sfeer, voor een betere ziekenhuis ligging. Daarnaast hebben tallozen boven de loongrens zich veilig gesteld voor de grote risico's, specialistenbehandeling, opname in ziekenhuizen, operaties. Tal van stichtingen en coöperaties bieden een uitgebreide mogelijkheid van ver zekering, het particuliere verzekerings bedrijf heeft vele tienduizenden verze kerden. Hierop, en ook op de collectieve bedrijfsverzekeringen, kan bij een nieu we regeling, waarvoor momenteel stei-k geijverd wordt, worden aangehaakt. Het staat vast dat zeer velen zich, geheel tot hun genoegen, in de particuliere sfeer hebben gevrijwaard voor een groot risico bij ziekte. Laat men nu, zo is onze mening, de grens voor de verplichte verzekering definitief stellen op f5.500.even tueel lager, al naargelang een onder zoek door economen en sociologen uit maakt. Daarnaast en daarboven is er alle gelegenheid zich tegen eqn redelijk tarief te verzekeren in de vrije sector, in de collectieve bedrijfsverzekering, bij de particuliere verzekeringsmaat schappijen, bij de talloze stichtingen of coöperaties en in de verzekeringen. De militaire leiders van de NATO-landen nebben in W ashing.on een conferentie gehouden .er bespreking van de toekom stige sterkte en samenstelling van de Westelijke strijdkrachten. Men ziet hier de heren bijeen, kort voor de zitting aanving, v. I. n. r.: Generaal Guiseppe Mancinelli, chef van de Italiaanse generale staf: generaal Augustin Guillaume chef van de Franse generale staf en voorzitter van de militaire commissie van de NATO; generaal B. R. P. F. Hassel- man, de chef-staf van het Nederlandse leger; en luitenant-generaal Stylianos Pallis, van Griekenland. De militaire com missie bleef evenwel in plaats van twee dagen, zoals oorspronkelijk het plan was, nog geen vijf uur bijeen. Tijdens de besprekingen vermeed men zorgvuldig de kwestie van de Duitse herbewapening aan te roeren. Onverwacht stelde men de besprekingen uit tot de volgende maand.... Men doet bij dit al goed, de taak van de ziekenfondsen niet te onderschatten. Voor velen uit de lagere inkomensklas sen vormen zij een uitkomst in het ge val van ziekte, waardoor het huishoud budget veel te zwaar belast zou wor den. Zeer velen verdienen nu eenmaal te weinig om enig risico te dragen. Maar men moet er beslist bezwaar tegen ma ken, dat de gehele ziekenfondskwestie getrokken wordt in de politieke sfeer, dat ook velen, die althans gedeelte lijk de kosten van ziekte kunnen dragen, zonder enige medezeggenschap gedwongen verzekerd zijn en daarmede een bewijs van onmondigheid gekregen hebben. Deze onmondigheid blijkt ook uit het volgende: Er is al bezwaar te maken tegen de noodzaak van verplichte verzekering, waardoor bij een ziektege val een geldelijke uitkering verkregen wordt, een uitkering, waarmee men ver der naar eigen inzicht kan handelen (en die natuurlijk aangewend zal worden ter bestrijding van de kosten die de ziekte meebrengt). Maar ernstiger moet men stelling nemen tegen het ontvan gen van een gereglementeerde zorg, die de ziekenfondsen bieden. Een zorg, die primair een typisch-individuele menselijke en persoonlijke aangelegen heid van de verzekerde betreft. Hier wordt zeer ernstig ingegrepen in de rechten van het individu. Volgens het Katholiek Nederlands Persbureau zijn momenteel in Hongarije onderhandelingen gaande over de vrij lating van de Primaat van Hongarije, kardinaal Mindszenty, die in Februari 1949 tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld wegens beweerde spion- nage. De communistische regering van premier Imre Nagy zou volgens berich ten, die in Oostenrijk ontvangen zijn, bereid zijn de kardinaal in vrijheid te stellen, mits hij zelf om gratie verzoekt en vrijwillig afstand doet van zijn func tie als Primaat van Hongarije. Gisteren hebben de drie ministers van buitenlandse zaken der Benelux te Brussel een bespreking gewijd aan de internationale toestand, inzonderheid over de kwestie van de Londense en Parijse overeenkomsten ten aanzien van de West-Duitse bewapening. Een van de besproken punten werd ge vormd door de „economische implica ties" van de voorgenomen bewapenings- pool van de nieuwe West-Europese Unie, aldus een zegsman van Keuter, die in nauw contact staat met de Bel gische regering. Dit punt zal in Janua ri door regeringsexperts in Parijs be sproken worden. De Beneluxlanden wensen bij de wa penproductie een zodanige verdeling te zien, dat er geen „economische sto ringen" optreden, aldus genoemde bron. Voorts, aldus AFP, is nog de kwes tie aangesneden van de zetel der ko len- en staalgemeenschap. De drie mi nisters zouden overeengekomen zijn, dat de zes belanghebbende regeringen tezamen een beslissing ten aanzien van de zetel dienen te nemen. Ook de ge volgen voor de Benelux van een recht streekse economische samenwerking tussen Frankrijk en West-Duitsland is volgens AFP door de drie ministers be handeld (AFP-Reuter) AMSTERDAM, 24 Nov. (G.U.). Doc toraal politieke en sociale wetenschap pen (sectie c) M. Brouwer (Amsterdam). AMSTERDAM, 24 Nov. (G.U.) Be vorderd tot arts mej. S. M. S. Bosman, mej. J. Olijslager en de heren P. A. Tuinman, H. Bakker, D. Bakker, H. S. Schneider en A. de Geus (Amsterdam). Artsexamen le ged. R. G. Buwalda, H. R. van Swol, H. C. Brinkert (Amster dam), J. F. A. Pieterse (Haarlem). W. T. F. Seignette (Limmen) en H. P. S. Verheggen (Buggenum). LEIDEN, 24 Nov. Cand. sociologie: E. Bambang Oetomo, Oegstgeest. Doet. Chinese taal- en lett.: J. West, Leiden. Cand. A wis- en natuurk.: P. R. Locher, Leiden. Cand. F wis- en natuurk.: K. Schol, Eindhoven en K. S. Wiarda, Lei den. Doctoraal scheikunde: mej. M. A. F. Vreeburg, Leiden (cum laude); C. van Rees, Den Haag; B. E. Kuiper, Leiden en D. v. d. Steen, Leiden. Doctoraal sterren kunde L. Woltjer, Leiden (cum laude). TILBURG (R.K. LEERGANGEN): (Hoger bouwkunst onderricht) C. Bar- det, Breda; W. Bogaert, Breda; M. van Geel, Breda; (met lof) H. de Graaf, 's- Hertogenbosch; J. Hendriks, Nijmegen; H. Hirdes, Voorburg; W. Schellinx, Maastricht; H. Tilmanns, 's-Hertogen- bosch; (met lof) U. Titulaer, Blerick; A. Vercruysse, Arnhem. De Nederlandse afdeling van radio Canada in Montreal zal een aantal Ne derlandse immigranten in Canada de gelegenheid geven groeten uit te spre ken tijdens de Kerstdagen en Nieuwjaar. 25 en 26 December en 1 en Januari worden deze 's avonds van 7.15 tot 7.45 uur uitgezonden over de korte golt De bezwaren tegen de thans betrek kelijk hoge en aanstonds ho- penlijk niet verhoogde grens zijn duidelijk. Stel, zo wordt aange voerd. men stelt de grens van de ver plichte ziekenfondsverzekering op f 4.000.De ziekenfondsen missen dan de relatief hogere premie van degenen, die thans minder dan f 5.025.— verdie nen. De inkomsten warden in verhou ding minder. Men zal de verzekerden een niet zo veelomvattende hulp kunnen bl®den, of, als men deze op het huidige Pe'l wil handhaven, zal het tekort be langrijk groter worden. bepali Er schijnen echter moeilijkheden te zijn ontstaan, omdat de kardinaal wei gert zelf om gratie te vragen. Wel is het waarschijnlijk, dat hij. wanneer hij vrijgelaten wordt, afstand doet van zijn functie. Zijn gezondheidstoestand is van die aard. dat hij deze zware last niet meer kan dragen. Volgens dezelfde bronnen werkt het Hongaarse Episco paat thans aan een compromis-oplos sing. waarin bepaald zou worden, dat niet de kardinaal zelf. maar de geza menlijke bisschoppen de vrijlating van zijne Eminentie vragen. De kardinaal is Primaat van Hon garije, omdat hij bisschop is van Eszter- gom. Als zodanig staat hij aan het hoofd van het Hongaarse Episcopaat. Wan neer hij afstand zou willen doen van zijn functie van Primaat van Honga rije, heeft hij de toestemming nodig van het Vaticaan. (K.NP.) Maar waarom, zo stellen wij hier te genover, zal slechts een deel van dege nen die in de hogere inkomensklassen vallen, de 75 pet. namelijk van nu, de SO pet. misschien van over enkele jaren, door hun hogere premie (4 pet. van het loon, n.l. 2 pet. van de werkgever en 2 pet. van de werknemer) het'risico ge ringer moetenmaken? Waarom moet het gehele volk niet opkomen voor het tekort, dat een goede gezondheids zorg voor de minder draagkrachtigen meebrengt? Laat het gehele volk relatief naar het inkomen bijdragen: uit de be lastingen. Vandaag, 25 November, is het 100 jaar geleden, dat P. Bernardinus in de wereld Joannes van der Voort, te Uden geboren, in het Capu- ctjnenklooster te Velp overleed. Het is vooral aan hem te danken, dat de Capucijnenorde in Nederland en België van de ondergang gered en weer tot grote bloei werd gebracht. Het Capucijnenklooster van Velp bij Grave, in het Land van Ravestein ge legen, was reeds in 1645 gesticht. Het vormde sinds 1782, met de Capucijnen- kloosters van Maasseyck, Hasselt, St. Truiden, Maastricht en Munsterbilsen in het prinsdom Luik, en van Geldern, op Pruisisch gebied gelegen, één custo- die (bestuursgebied). Want deze zeven kloosters die nu een eenheid vormden, waren in 1782 door een caesaro-papis- tische maatregel van de katholieke keizer Jaseph II van de Capucijnen- kloosters in de Oostenrijkse (Zuidelijke) Nederlanden gescheiden; de klooster lingen in het gebied vap deze keizer mochten niet onderworpen zijn aan het gezag van oversten van een andere staat. De troepen van de Franse revo lutie veroverden de Zuidelijke Neder landen en hieven in 1796 alle kloosters op, ook de meeste kloosters van de custodie van de Capucijnen. Na de nederlaag van Napoleon bij Leipzig, ontruimden de Franse troepen einde 1813 de vesting Grave. Nu acht te P. Gedeon, die custos was, het ogen blik gekomen, om het Velpse klooster weer in bezit te nemen. Hij verbrak de zegels, en vestigde zich met enige Ca pucijnen, die in de nabijheid waren ge bleven, weer in het klooster. Weldra waren alle Capucijnen in Velp terugge keerd behalve twee, die in de balling schap waren gestorven. Op 2 Juni 1814 werd een custodiaal kapittel gehouden; er werden nieuwe oversten gekozen, die het kloosterleven na de vervolging weer in goede banen leidden. Tijdens de Franse revolutie kwamen te Velp maar weinig nieuwe leden bin nen; en sinds 1814 was het aannemen van nieuwe leden streng verboden. Ge volg was dat het aantal kloosterlingen op de lijsten, die de oversten van het Capucijnenklooster van Velp jaarlijks moesten inzenden, steeds kleiner werd. In 1835 waren er in het Velpse klooster nog zeven oude en gebrekkige klooster lingen over. Bleef deze toestand zo voortduren, dan ging de Capucijnenorde in Nederland binnen korte tijd haar ondergang tegemoet. Intussen was voor de kloosterlingen in België, dat sinds 1830 van Nederland was gescheiden, de toestand gunstiger geworden. De nieu we Belgische grondwet gaf aan hare onderdanen het recht van vereniging; men kon dus vrij een kloostergemeente stichten. Maar in België waren reeds in 1796 alle kloosters opgeheven; en van de Capucijnen waren verreweg de meesten gestorven, in vele gevallen door terechtstelling of in de gevangenis; anderen waren naar Cayenne gedepor teerd of bleven in de parochies werk zaam. Slechts enigen verzamelden zich in het oude klooster van Brugge, waar na 1830 ook enige Nederlanders intra den. Toch had de Capucünenorde in België in 't begin weinig voortgang. Het verlossende woord kwam tens'otte van de zeer verdraagzame koning Wil lem II. Op 28 November 1840, op de dag van zijn inhuldiging te Amsterdam, verordende hij bij koninklijk besluit, dat de bestaande kloostergemeenten in N. Brabant en de congregatie van de Redemptoristen, nieuwe leden mochten aannemen. Deze kloosterorden hadden nu in Nederland recht van bestaan gekregen. Het oude Capucijnenklooster van Velp kwam weer tot nieuw leven: in 1841 waren er al 12 nieuwe leden, - Dit is de enig juiste weg. Niet een deel, dat vaak niet verplicht verzekerd wil zijn en dat het medische massabe- drijf, zoals de doktersbehandeling in het ziekenfonds genoemd wordt, in het geheel niet waardeert, moet een rede lijke medische verzorging van de min der bedeelden ten dele garanderen, maar ons volk als geheel. Op dezelf de manier waarop om enkele geheel andere onderwerpen te noemen de kosten voor het gevangeniswezen, die voor de wegenaanleg en voor het poli- tie-apparaat worden bestreden: uit de belastingopbrengsten. (Van onze correspondent) Op de Veluwe zijn Woensdag enkele verkeersongevallen gebeurd, waarbij één dode en twee zwaar gewonden zijn te betreuren. In Apeldoorn kwamen tegen het middaguur twee vrachtauto's met elkaar in botsing. De 48-jarige venter B. Stoeler werd met zijn fiets tussen de twee auto's bekneld en op slag gedood. In Ernst (gemeente Epe) reed een zware truck met oplegger, geladen met wortelen, in volle vaart tegen een boom. Een naast de chauffeur zittende persoon, K. uit Sevenum, werd uit de auto ge slingerd en liep ernstige verwondingen op. De chauffeur kon pas na ruim een uur uit de geheel in elkaar gedeukte cabine worden bevrijd. Hij had slechts enkele schrammetjes opgelopen. In Nijbroek kwam een bestelauto bij het passeren van een bus te slippen. De bestelauto botste tegen de bus, waardoor de chauffeur A. P. ernstig werd gewond. Met een schedelbasisfractuur werd P. naar het St. Geertruidenziekenhuis te Deventer vervoerd. naast de 6 zeer oude Capucijnen. De Velpse kloostergemeente was geheel verjongd. In 1841 had ook Joannes van der Voort uit Uden, te Velp het klooster kleed aangenomen, en ontving de naam van Bernardinus. Na zijn hoge re studies had hij nog theologie ge studeerd aan de universiteit van Leu ven; daarna was hij nog een jaar kapelaan geweest in Wessem (Lim burg) en trad toen in de Capucijnen orde te Velp. Spoedig begon men de grote gaven van deze wijze en ge leerde man te waarderen. Geen won der dat hij anderhalf jaar na de klei ne professie met bijzondere' toestem ming van P. Generaal, op het kapit tel van 8 Maart 1844 tot custos-gar- diaan van het Velpse klooster werd 'gekozen. P. Bernardinus begon met grote energie en voorzichtigheid aan de opbouw m uitbreiding van de orde in Nederland. Pogingen om kloosters te stichten in plaatsen, waar vroeger Capucijnenkloosters waren, n.l. te Breda, in Den Bosch, alsook in Gel dern en Maaseyck, faalden. In deze tijd was in Nederland de bisschoppelijke hiërarchie nog niet her steld; en als men bedenkt, dat de stich ting van kloostercongregaties toen in het begin, nog dikwijls werd gecamou fleerd, dan valt het te begrijpen, dat de stichting van Capucijnenkloosters met het uitgesproken uiterlijk van een mon nikenorde door de geestelijke over heid in die tijd niet opportuun gevon den werd. Wel slaagde P. Bernardinus er later in 1848 in, met toestemming van mgr. J. Zwijsen, te Handel onder de gemeente Gemetr een kerk en Capu cijnenklooster te stichten. In deze plaats was, evenals in het aangrenzende Land van Ravestein, tijdens de reformatie de uitoefening van c e katholieke godsdienst blijven voortbestaan. Mgr. Zwijsen gaf de Capucijnen tevens de geestelijke lei ding vn de broeders van Huize Padua te Boekei. Hij was met P. Bernardinus zeer bevriend, en benoemde hem tot examinator synodalis. zowel van de se culiere als reguliere geestelijkheid. Het aantal nieuwe leden bleef groeien; het Velpse klooster was te klein geworden. P. Bernardinus had een uitweg gezocht en gevonden, door contact op te nemen met het Capucijnenklooster van Brugge. Zowel hier als in het Velpse klooster verlangde men zich tot een custodie te verenigen; en zo werd op 30 Septem ber 1845 de Hollands-Belgiscjie custodie gevormd: de vereniging van het Velpse en Brugse klooster. P. Bernardinus stond aan het hoofd van deze custodie met de titel van custos provinciaal. Bij de oprichting van deze custodie waren er te Velp 26 kloosterlingen, te Brugge 15. Achtereenvolgens richtte P. Bernar dinus kloosters op te: Edinghen (Eng- hien), Brussel, Hazebjouck (Frans- Vlaanderen) en legde de grondslag voor de stichting van een klooster te Antwerpen. Vóór alles werkte P. Bernardinus aan Het Argentijnse Episcopaat heeft een herderlijk schrijven opgesteld, dat Zon dag in alle kerken in het land zal wor den voorgelezen. Hierin wordt meege deeld, dat het verdedigen van de be ginselen van de Kerk geen inmenging in partij-politieke beginselen betekent. Het Episcopaat merkt op, dat „met het oog op de atheïstische en materia listische tendenzen van het commu nisme onder het volk, geen priester onverschillig kan blijven. Hij zal de eeuwige waarden vastberaden moeten verdedigen. Een dergelijke afweer mag niet worden beschouwd als politieke oppositie, maar moet worden opgevat als een verplichte verdediging van het altaar. De Kerk is vastbesloten het misverstand dat er bestaat tussen haar en de regering Peron uit de weg te ruimen." (UP). Het logge staatsapparaat van de ziekenfondsen, dat geen concur rentie kent, dat de verzekerden geen enkele zeggenschap geeft, dat van boven af gedirigeerd wordt, moet door opneming van nog meer verplicht ver zekerden niet nog onhandelbaarder ge maakt worden. Ons volk is zeer beslist voor de verzekering in het algemeen. De gedegen leefwijze en het koele tem perament maken dat het terugschrikt voor onvoorziene, grote uitgaven. Men stelt zich liever veilig, wil geen groot risico lopen en verzekert zich dus tegen brand, ongelukken en ook tegen ziekte. De verzekeringsmaatschappijen groeien de voorzieningen in het belang van de verkeersveiligheid te geraken is lastig. Men stelt in Engeland, en Duitsland weer geheel andere eisen bij het afleg gen van verkeersexamens en rijproeven dan bij ons. Daarentegen behoeft in Bel gië niemand een rij-examen te doen. In Zweden staan de rijscholen onder rijks- toezicht. Bij ons wordt een certificaat van erkenning door particuliere instan ties (b.v. de K.N.A.C.) verstrekt. Even min bieden de statistieken in de ver schillende landen een houvast, om op grond daarvan te zoeken naar de beste maatregelen i.v.m. de verkeersveilig- neid. Uiteindelijk zijn dan nog de geo grafische gesteldheid, de aard van het verkeer totaal verschillend. Wel heeft het nut om de goede regelingen van het ouitemana over te nemen. Een rijkstoezicht op de rijscholen is aanbevelenswaardig. Maar hoe? De be staande wetgeving biedt weinig moge lijkheden. Men zou terecht komen bij de Vestigingswet. Deze berust op twee elementen: de vakbekwaamheid van de candidaat en zijn credietwaardigheid. Maar met de Vestigingswet in de hand kan men geen eisen stellen aan de outil lage van een rijschool. Toch zal er in die richting iets gedaan moeten wor den. zo nodig in de vorm van een sa nering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9