Particuliere bouwer krijgt bijna geen kans meer Begroting Justitie zonder motie aanvaard Herhaling van de crisis van 1929 in aantocht? Bemoedigend antwoord op een benauwende vraag de$aS door 1 HET DOMEIN D is een KINDERFEEST Wat lezen onze kinderen? RADIO- Commentaar vermoeidheid r Weg naar socialisatie geëffend Eenzijdige bevordering van woningwet- bouw voor rijk en gemeenten Kamermeerderheid achter minister bij treffen met mr. Burger Ergens pijn MEENK's, POEDERS Nergens pijn Moord in Mijdrecht voor rechtbank (sCHEEPYAARTBERICHTÈiT) Wij luisteren naar J Blijft Monnet president van Hoge Autoriteit? VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 PAGINA 11 particulier initiatief Er kome vrij baan voor Examens Verpleeginrichting voor asthmatische kinderen Plan van Vereniging R.K, Herstellingsoorden enen ovet... de nieuwe SENATOR Regeringen dringen aan MARKTBERICHTEN (Van onze redacteur) Een „cri de coeur" ten behoeve van het particulier initiatief. Zo kan men in het kort de portee van het congres van Nederlandse bouwondernemers, dat Donderdag in Rotterdam is gehouden, kenschetsen. Men ziet, zo wordt in een resolutie, die aan het einde van het congres werd aangenomen, ge steld, in de jaren na de oorlog een eenzijdige bevordering van de woning wetbouw. Dit heeft geleid tot verstoring van de verhoudingen, die in zich bergt een structurele wijziging van de woningbouw- en exploitatie-praktijk, Waardoor de weg naar socialisatie wordt geëffend. De Rijksoverheid dient ten aanzien van de woningbouw een subsidie-politiek te voeren, die er op gericht is het particulier initiatief zo veel mogelijk te steunen. De eenzijdige bevordering van de woningwetbouw wordt veroorzaakt door de ongelijkheid in subsidieverlening op basis van de Beschikking Bijdragen Woningwet 1950 enerzijds en voor de particulieren door middel van de Premie- en Bijdrage regeling Woningbouw 1953 anderzijds. De voorzitter van de bond, de heer C. van Gelderen, heeft met nadruk gezegd, dat de realisatie en exploi tatie van de woningbouw geen staats zaak is. Integendeel, hij beschouwt het principieel onjuist en ondemo cratisch als de overheid zelf bouwt en de exploitatie van woningen ter hand neemt. Dit laatste zou slechts door een zeer grote nood en door zeer bijzondere omstandigheden zijn te billijken. Tegenover een jaargemiddelde van hog geen 20 pet. van voor de oorlog bedroeg het percentage van de bouw Van woningen door gemeente en wo ningbouwverenigingen over de jaren 1946: 23.2; 1947: 62.8; 1948: 80.9; 1949: 73.7; 1950: 65.4; 1951: 68.8; 1952: 61 en in 1953: 66. In de jaren 1933-1936 be liep dat percentage tussen 3.7 en 9.7 Pet. Er moet, aldus de voorzitter, vrjj baan komen voor het particulier ini tiatief, opdat door middel van gezonde concurrentie, ondememingsdrang en ondernemingslust en een gezonde Volkshuisvesting kome. Met moet een premie geven aan de Particuliere bouw met de bepaling, dat Van deze premie ook genieten kunnen woningbouwverenigingen, zo ze niet duurder bouwen. Voorts moet bij grondtoewijzing door de gemeentebe sturen voorrang gegeven worden aan de particuliere bouw, die naast de Rijkspremie geen verdere aanspraak tot de publieke kassen richt in de vorm van voorschotten, garanties e.d. De algemeen secretaris van de bond, drs W. J. Valkenburg, heeft aangehaakt bij de cijfers door de voorzitter gege ven. In Amsterdam geschiedde de wo ningbouw in hoofdzaak door woning bouwverenigingen, die in 1953 voor niet minder dan 83 pet. van de wo ningbouwproductie voor haar rekening namen. Slechts ruim 13 pet. werd door particulieren gebouwd. In Rotterdam waren de cijfers voor dat jaa rals volgt: gemeente 25 pet., woningbouwvereni gingen 34.5 pet. en particulieren ruim 40 pet. Den Haag geeft het volgende beeld over 1953: gemeente 43 pet., wo ningbouwverenigingen 30 pet. en par ticulieren 27 pet. Principiële bezwaren Principiële bezwaren zijn aan te voe ren tegen gemeentebesturen, indien zij besluiten het hen toegewezen contin gent zodanig te verdelen, dat de parti culiere bouwondernemer voor een zeer groot deel of geheel wordt uitgesloten van de woningbouw en de gemeenten uitsluitend de woningbouw wensen ge- (Van onze parlementaire redacteur) Dat wat een dag tevoren nog een «rnstige bron van conflict tussen twee Partjjgejjoten leek te worden, is met Geinig moeite in zakelijke sfeer afge handeld, alvorens de begroting van Jus- 4it'e zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. De motie-Burger is door de banier niet aanvaard. Met 47 tegen 29 stemmen is de daarin weergegeven ge dachte, nadere voorzieningen te treffen voor personen die ten onrechte als poli tieke delinquenten zjjn behandeld, afge wezen. Minister Donker had twee middelen hm de motie ten uitvoer te brengen afge wezen, n.l. de mogelijkheid om in hoger beroep te gaan en het inschakelen van een administratieve herziening. In beide oplossingen zag hij een afbreuk aan de Rechterlijke Macht. Restte dan nog als derde oplossing, deze delicate zaken, als *ij daarvoor wegens hun schrijnend Advertentie hoofdpij"- en per.od.eW Rotterdam, 25 Nov. (st. Kim. h.o.) ^emi-artsexamen: M. J. den Engelsman, tt^el, H. den Butter, Haarlemmermeer, U- C. Tjon Fie Fat, Rotterdam, J. A. ?andkuyl, Den Haag, G. A. Zoek, Rot- .erdam, J. H. A. Grimbergen, Poeldijk, A. de Boer, Akmarijp. Artsex: mej. jj' T- V. de Haan, Zeist, R. W. van den jjOven, Den Haag, J. J. van den Andel, jSêulem, P. L. Los, Den Haag, C. van Zundert, G. J. Ossenkoppele, Al- *0 en lvr T? TZnelman Haarlpm. j en M. R. Koelman, Haarlem. doe^tDEN, 25 Nov. Gepromoveerd tot schnJ: in de geneeskunde, op het proef- PiratJ, "The historipoathology of the res- Ph t,ry tract in human influenza" J. F. te Leirirs' geb- te Rijsoord en wonende leerrih 11 (cum laude). Cand. godge it nd: Wuister, Schiedam. gescM ERdAM' 25 Nov- (Ned' Ec' Ho" ■\ff Cand. economische wetensch.: de' „Vries Robbé, Rotterdam en G. J. AlnhS?rtog' Den Haag. Doet.: W. Kooi, Botterdam"-de-n- Rijn' A' H' Vellekoop, ■yy yana. economiscne weienscn.: den H 'Vries Robbé, Rotterdam en G. J. SITTard en H. de Roo, Rotterdam. Maatschapn'eliit J?ov- (R-K- School voor schappelijk Werk^erk)- Diploma Maat- gemeen Sociale 7 met aantekening Al r.ca, Beek (L.) m'8/. de dames: L- Ame- rf TJoeenlnn,, TT Bapffpn floloein TVT T7 d. Besselaar. Hoensh,-?a,ggen' Geleen, M. v. den, R. Bögels Brun^ M- Beumers. Hel" Jo, H. Pütz, Roermond"' d Michels- oir" broek (N.H.), S. Schimt Ro°d, Span- G. Weitjens, Den Haae- efwinselen, M. voor kinderbescherming de At aantekenlng men, Heerlen, W. Krüjdze? Ts: G Bloe" Snijders, Ubachsberg; met Voorburg. C. voor arbeidszaken de dames- Is n tkening Kerkrade, R. van der Tuyn ScL?acken' NIJMEGEN 25 Nov. Cand.'recMen Langenhorst, Helmond. mef- UTRECHT, 24 Nov. Op het proefschrm knri® 5ourt of o£ the European ?dd steel community" is tot doctor in «chtsgeleerdheid gepromoveerd D. Valer.6 le' geboren te Saltwood (Kent, Engel"" karakter in aanmerking komen, in han den te geven van het Ministerie van Maatschappelijk Werk. Maar dat wilde de heer Burger niet. Hij betoogde, dat hier sprake is van rechtsongelijkheid, niet op de eerste plaats van sociaal leed en dat het vaak ook daar, waar geen financiële nood uit die rechtsongelijk heid ontstaat, om een erezaak gaat, die verdient dat zij hersteld wordt. Prof. Gerbrandy (A.R.) was wat dat laatste betreft van hetzelfde gevoelen. Het gaat hier vaak om zeer delicate kwesties, waarbij het spreekwoord „Geld verzoet alle dingen'' allerminst opgaat. Maar tot verandering van de wet, die vier jaar geleden in het parlement zo is vastge steld, dat juist voor deze zaken geen beroep mogelijk is, terwijl de normen geheel aan de rechter zijn toevertrouwd, voelde hij niets. Prof. Lemaire (K:N.P.> vond de terughoudendheid van de mi nister begrijpelijk. Wat in de motie staat is te vaag. Gaat men achteraf mogelijk heden tot beroep scheppen, dan zou het gezag van de Rechterlijke Macht worden aangetast. Hij zag echter wel een kans om tot maatregelen ten gunste van de gedupeerden te komen, als men de wet telijke norm in de wet zou wijzigen, ofwel met een hardheidsbepaling de schrijnende gevallen tegemoet zou ko men. Ongeveer dezelfde meningen lieten prof. Oud (V.V.D.) en freule Wttewaal (C.H.) horen. Bij de stemming bleek, dat de socia listen en communisten voor waren. Bij hen schaarden zich mr. Van Rijckevorsel en de heer Engelbertink van de K.V.P. en de heer Bruins Slot (A.R.). In zijn antwoord wees minister Don ker wat het gratiebeleid betreft de sug gestie van mr. Van Rijckevorsel van de hand, om politiek veroordeelden anders te beoordelen dan gewone criminelen. Juist omdat ik daar steeds aan vast houd, lopen onze meningen totaal uiteen. Ook wanneer ik correcties toepas, houd ik altijd die stelregel voor ogen, aldus de minister. Verruiming der voorwaardelijke in vrijheidstelling, waarvoor de heer N. van den Heuvel (K.V.P.) gepleit had, is een zaak van interdepartementaal over leg. Er zijn meer kanten aan deze zaak dan alleen die van het middel tot re socialiseren. (Van onze correspondent) Uit het jaarverslag van de Vereniging R.K. Herstellingsoorden, die de sanatoria Dekkerswald te Groesbeek, Heliomare te Wijk aan Zee en Caesarea te Ugchelen exploiteert, blijkt, dat het bestuur ern stige plannen heeft tot stichting van een herstellingsoord voor asthmatische kin deren. Voor Dekkerswald zijn uitbrei dingsplannen in studie genomen. Men wil meer gelegenheid tot ontspanning voor de patiënten scheppen. Op de dr. van Spanjekliniek werden regelmatig enkele asthmatische patiënten verpleegd. De behoefte hieraan is evenwel zo groot, dat er ernstige plannen bestaan, om, met name voor kinderen, een asthmaherstel- lingsoord op te richten. Het ligt voorts in de bedoeling de ver eniging om te zetten in een stichting. De ontwerp-statuten van de stichting zijn gereed. Hierop is reeds de bisschoppe lijke goedkeuring ontvangen. Het wach ten is nu nog op de ministeriële goed keuring. reaiiseerd te zien door de Woningwet- bouw. Tenslotte merkte de secretaris op, dat de particuliere bouwondernemer voor stander is van het eigen woningbezit. Hij is krachtens zijn functie de meest aangewezene juist deze woningbouw ter hand te nemen. Waarom dan het parti culier initiatief zo niet volledig, dan toch voor een groot gedeelte uit te schakelen en deze taak als gezamenlijke gemeenten ter hand genomen? In de resolutie wordt verder o.m. ge steld, dat de particuliere bouwonderne mer minstens over gelijke steun en fa ciliteiten behoort te beschikken als voor woningwetbouw nodig wordt geoor deeld. En: Het doel en de strekking van Woningwet- en Woningbesluit dient te worden nagestreefd. Derhalve moet de woningbouwpolitiek van Rijk en ge meente daarop gericht zijn, dat eerst dan de woningwetbouw ter hand wordt genomen, indien en voor zover de par ticuliere bouwondernemers in gebreke blijken te zijn. Voor de Utrechtse Rechtbank diende hedenm<-0en de zaak tegen de 25-jari- ge P.v.d.H. uit Vinkeveen, aan wie doodslag, subs, zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, ten laste ge legd is. Op 30 Januari van dit jaar werd de 62-jarige veehouder A. Speld te Mij drecht zwaar gewond op zijn erf aan getroffen; hij overleed enige dagen la ter in het ziekenhuis te Utrecht. Aan vankelijk stond de politie voor een raadsel, maar spoedig rees het ver moeden, dat v.d. H. aan deze doodslag schuldig was. In Juli werd hij gearres teerd en volgde de bekentenis Hij zou met enige vrienden in Leiden een avond in een café doorgebracht hebben en toen tot de ontdekking gekomen zijn, dat hij geen geld meer had. Per auto ging het gezelschap naar Speld, die echter geweigerd zou heb ben v.d.H. geld te lenen. Zonder geld keerde de laatste naar de auto terug, waarin zijn vrienden wachtten. De vol gende morgen vond men het slachtof fer. De jongeman verklaarde door de veehouder te zijn aangevallen en hem uit zelfverdediging neergeslagen te hebben. De Kon. Rotterdamsche Lloyd heeft de bouw van een nieuw vrachtschip met een draagvermogen van 10.750 ton en een passagiersaccommodatie van twaalf volwassenen, opgedragen aan de Rot terdamse Droogdokmaatschappij. Advertentie Advertentie "N f Deze week is er een mijlpaal bereikt en gepasseerd in de economische geschiedenis. Afgelopen Dinsdag bereikten de effectenkoersen in Wall Street, de beurs van New York dus, het punt, waarop in 1929 de rampzalige crisis begon. Om een algemeen beeld van de effectenkoers in één cijfer samen te vatten, maakt men n.l. gebruik van de z.g. Dow Jones-index voor industriële fondsen. In 1927 schommelde dat cijfer nog rond de 160. Op 3 September 1929 was de Dow Jones-index gestegen tot 381.127. Dat was als het ware de top, waarna een malaise inzette, die niet alleen de index in nauwelijks drie jaar deed dalen tot 51, maar die ook werkloosheid en ellende veroorzaakte in alle landen met een enigszins ontwikkelde economie. flaw spoelen door dg Gedurende een lange tijd scheen het, alsof de economie van haar zinnen was beroofd, alsof de wereld niet meer wist, hoe zij de geproduceerde welvaart moest verdelen en verbruiken. Het her stel verliep vrij vlot tot 1937, toen Wall Street opnieuw tekenen van onrust ver toonde. Toen kwamen de oorlog, inflatie, vol ledige werkgelegenheid en een over stelpende productie, die de industriële koersen in de Verenigde Staten voort durend heeft doen stijgen, totdat het Dow Jones indexcijfer afgelopen Dins dag triomfantelijk het record van 1929 brak en sloot op 382.74. De volgende dag steeg het gemiddelde volgens de eerste berekening zelfs tot 385.63. Het is nauwelijks te verwonderen, dat de vraag is gesteld, of het mogelijk is, dat een crisis van dezelfde grootte als die van 1929 in het nabije verschiet ligt. Het antwoord daarop kan volgens hen, die het kunnen weten, ontkennedn luiden. Het is nauwelijks mogelijk om de toestand van nu en die van 25 jaar geleden te vergelijken. De enorme hoogconjunctuur van het einde der jaren twintig steunde op ge leend geld. Iedereen, te beginnen bij de liftboy, stak tot zijn nek in de schul- I den, maar bezat aandelen en andere waardepapieren, gekocht op van de 5 banken geleend geld. Nog nooit heeft een volk zo gespeculeerd als de Ame rikanen in die dagen. De koersen werden niet meer be rekend naar de lopende dividenden. Nieuwe criteria werden aangelegd. Men ging kijken naar de omzet van de betrokken firma's en ten slotte zelfs naar de verwachte omzet ten over tien of vijftien jaar, uitgaan de van de veronderstelling, dat pro ductie en consumptie en winsten en algemene welvaart zich zouden uit breiden met de toenemende regel maat van samengestelde intrest. Zulk een grondslag voor de prijzen van effecten is slechts houd baar, zolang voldoende mensen er in geloven. Ook het buitenland wilde een kansje wagen en het goud, ook en vooral uit verarmde landen, stroom de de Verenigde Staten binnen, zulks zeer ten nadele van de koopkracht van de dollar. In October barstte de zeep bel met alle gevolgen van dien voor individuen en banken. Tegenwoordig is dat allemaal anders. De koersen van Wall Street zijn geba seerd op een redelijke winstbasis. Er wordt betrekkelijk weinig gespeculeerd met geleend geld. Bovenal is het Ame rikaanse bankwezen thans omgeven met zoveel beschermende en matigen de bepalingen, dat een algemene ineen storting van banken, zoals die in 1933 voorkwam, zeker niet opnieuw te ver wachten is. Er zijn zelfs deskundigen, die menen, dat het feit, dat deDow Jones index thans pas weer het gemiddelde van 1929 heeft bereikt, na alle inflatoire in vloeden van de laatste jaren, een ge ruststellend teken is. De Belgische minister van Economi sche Zaken heeft verklaard, dat de 6 leden-regeringen der Europese Kolen- en Staalgemeenschap er gezamenlijk op aan zullen dringen, dat Jean Monnet aan het hoofd zal blijven staan van de Hoge Autoriteit der EKSG. De Belgische minister deelde in een bijeenkomst van de Belgische senaats commissie voor economische zaken me de, dat de genoemde 6 regeringen de post van president der Hoge Autoriteit niet vacant achten, ondanks de verkla ring van Monnet, dat hij niet voor her verkiezing in Februari a.s. in aanmer king wil komen. Natuurlijk, zal iedereen, die deze titel leest, dadelijk zeggen. Sinterklaas, dat is het feest bij uitstek voor de kinderen. We vinden het zo vanzelfsprekend, dat we het niet eens nodig vinden, daar verder over te spreken, maar toch zouden wij wil len vragen: Handelen we er ook naar? Sinterklaas is het feest voor de kinderen, maar er komt vooral tegenwoor dig ook heel wat zakelijk heid aan te pas. Toch voelen we er alles voor, dat ook bij alle zakelijkheid niet uit het oog wordt verloren, dat het eigenlijk een kjnderfeest is. Zou het nu zo moeilijk zijn om de zakelijke aanspo ringen in zo'n vorm te gie ten, dat het wezen van de goedheilig man er niet door wordt aangetast? Hebben wij, volwassenen, ons niet een beetje al te veel St. Nicolaas toegeëigend? Is hij soms niet veel meer re clameobject dan Kinder vriend? En blijkt dit al niet door de al te veelvuldige en vaak al te onverzorgde wii- ze, waarop wij de H. Man laten optreden? Welk kind kan nog blijven geloven in een heilige, waardige St. Nicolaas, als wij de bisschop op een bromfiets zetten enhem vandaag hier en morgen daar op spectaculaire, maar weinig waardige wijze laten verschijnen? Doden we niet zelf het ge loof in de goedheid en rechtvaardigheid van St. Nicolaas, als wij voor de kinderen overdreven, kost bare geschenken aanschaf fen, terwijl brave, maar ar me kindertjes in de buurt niets of alleen maar een kleinigheidje krijgen? Wat gaan de kinderen denken, als voor het ene kind de H. Man zes keer rijdt, namelijk bij grootouders en ooms en tan tes en voor het andere toch ook wel oppassende kind niets. De grootte van de cadeaux behoeft bij de kinderen be paald geen rol te spelen, als we ze daar niet zelf naar toe leiden. Een snoepje of een ander klein geschenk van St. Nicolaas is voor het kind van veel groter waar de dan een duurder cadeau tje uit de winkel. Vorige week werden bij een kennis van me voor het eerst weer de schoentjes gezet. „Een keer in de week", is daar het consigne, omdat mam mie het veel te inhalig vindt, het elke dag te laten doen. 's Morgens lag er voor de een een doosje chocolade sigaret es in de schoen, waar van hij er dadelijk een gaf aan het jongere broertje, dat erg stout was geweest en nu een vermanend briefje van Zwarte Piet had gevonden. „En nu zet ik het doosje voor het raam, Mam", zei hij, „dan kunnen alle mensen zien, dat ik dat van Sinterklaas heb gekregen". Om de straf niet al te zwaar te maken voor de jeugdige boosdoener heeft mammie toen maar over haar hart gestreken en gezegd, dat voor deze ene keer 's avonds nog eens de schoen gezet mocht worden. De glorie, toen er de volgende och tend werkelijk een paar lek kertjes in bleken te zitten, was reusachtig. Bovendien deed de kleine ondeugd wer kelijk erg zijn best om braaf te zijn. Toch was dit bepaald geen vrees voor de straf, maar veeleer het verlangen naar een beloning van de Sint. Toen Sinterklaas ten minste enige dagen later plechtig zijn intocht deed, vergezeld van vele Zwarte Pieten, probeerde hij niet zich schuil te houden. Inte gendeel. Dapper stapte hij op Zwarte Piet af, gaf hem een hand en vertelde trots, dat hij al drie dagen niet ondeugend geweest was, wat Zwarte Piet natuurlijk met een goedkeurend gebrom be antwoordde. Heus, onze kinderen zijn niet inhalig of veeleisend, als wij hen zelf niet zo maken. Als wij de kinderen vertel len, dat St. Nicolaas zo heel veel kindertjes blij moet ma ken, dat alles erg duur is en dat natuurlijk niet het ene kind alles en het andere niets kan hebben, dan zult u eens zien, hoe bescheiden ze in hun wensen zijn. Het „zou dat niet te duur zijn?" of „Zou ik dat wel mogen vragen?" zal dan al spoedig het „ik vraag dit" en „ik vraag dat" vervangen. Maar ook bescheidenheid moet ge leerd worden. In Amerika is een groot scheepse actie opgezet om het verspreiden tegen te gaan van de zogenaamde stripver halen. Het is gebleken, dat die tekenverhalen, waarmee de markt overstroomd wordt, een zeer verderfelijke invloed hebben op de jeugd. Een aantal goedwillende lieden heeft nu het besluit geno men, dat daar paal en perk aan gesteld moet worden en is er zelfs in geslaagd ook de uitgevers van de boekjes tot medewerking te bewe gen, zodat men er van verze kerd zal kunnen zijn, dat in de tekenverhalen de immora liteit niet langer gepreekt en toegejuicht zal worden. Het is wel ver met ons gekomen, denk je, als je zo'n bericht leest. We moeten dus afspra ken gaan maken, dat we niet langer zullen voortgaan met de zielen van onze kinderen te vergiftigen of te laten vergiftigen. En je vraagt je af, of er in Amerika dan geen vaders en moeders meer zijn, die eens opletten, wat hun kinderen lezen. Nu weet ik ook wel, dat het verbazend moeilijk is voortdurend te controleren wat kinderen le zen en waarmee ze hun tijd zoek brengen. Maar ik geloof toch niet, dat bij enige ver standige en redelijke controle het onmogelijk is althans on geveer te weten wat het kind leest. Wij zijn persoon lijk tegenstander van spion neren, maar het is, dunkt ons, niet zo heel moeilijk een beetje op de hoogte te blijven van wat er zoal besproken wordt tussen vriendjes en vriendinnetjes. Een toevallig opgevangen woord of zinne tje kan ons al heel aardige aanwijzingen geven in die richting. Als het kind be paalde boekjes, die het van vriendjes of vriendinnetjes te leen heeft gekregen, niet ge woon in de huiskamer gaat zitten lezen, maar er zich een beetje heimelijk mee terug trekt, dan is het hoog tijd eens te informeren, wat uw zoontje of dochtertje eigen lijk leest. Ook op school wordt, zeker als wij daar eens op aandringen, een oogje in het zeil gehouden. Beter dan de ouders, weten dikwijls de onderwijzers en onderwijzeressen wat voor soort kinderen het zijn, met wie uw kinderen omgaan. Als zij merken, dat u zelf be zorgd bent, zullen zij u heus wel waarschuwen, als er iets niet helemaal in de haak is. Hoewel de tekenverhaaltjes, die de jeugd hier in handen krijgt, niet van zo verderfe lijke aard zijn als die waar van in Amerika sprake is, heeft toch de ervaring ge leerd, dat er ook hier heel wat op de markt komt, dat de toets van de critiek niet kan doorstaan. Misschien het allerbeste te gengif is wel het kind smaak bijbrengen voor wat goed en mooi is. Natuurlijk zal dat niet altijd helpen. Er zijn nu eenmaal kinderen, die zich aangetrokken voelen tot wat minder mooi, wat geheim zinnig en wat verboden is. Als we dat merken, is er maar één oplossing: strenge controle en onverbiddelijk optreden tegen dit gif. Men sen, die denken dat het zo'n vaart niet zal lopen, doen goed zich te laten overtuigen door wat andere mensen met meer ervaring daarover we ten te vertellen. Het is veel erger dan u in uw argeloos heid misschien denkt. Dit soort lectuur, of beter nog dit soort plaatjes, want lec tuur kan men het nauwelijks noemen, is in staat de geest van het kind voorgoed te be derven. Uw kind rustig in het bezit laten van dergelijke boekjes is minstens zo ge vaarlijk als het laten rondlo pen met een flesje ratten- kruid. Leer het kind lezen, leer het een goed boek lezen, praat eens over een goed verhaal of lees eens een goed verhaal voor. Wie smaak heeft voor het schone, zal al licht minder bevattelijk zijn voor wat vuil en smerig is. De V.A.R.A.-uitzending van „Mari- ken van Nimweghen" als hoorspel, Woensdagavond, was een gedurfde, en gelukkig geslaagde, daad van beteke nis. Gabriël Smit gaf in een korte, een voudige, inleiding een beeld van de tijd en de geesteswereld. Dan begint het spel. De regisseur heeft niets dan de tekst en de stemmen. Geen ge- luids- en electrische effecten kunnen hem helpen. Maar die tekst is sterk genoeg met een man, die er iets van begrijpt. Willem van Cappellen heeft het ge heel zeer sterk voor de microfoon gebracht. Er waren vaak prachtige momenten, er was een diep-aandach- tige sfeer. Die oom van Rien van Noppen en die Moeye van Dogi Ru- gani waren prachtig. Maar waarom Mariken te laten spelen door Eva Janssen, die als „Ina" al zo vervelend geaffecteerd spreekt? Ons Lieve Vrouwe van Madeion Waldorp was weer zeer mooi. Dat een goed acteur toch altijd zich zelf blijft; bewijst Jan van Ees, „Paul Vlaanderen", zegt d straat. Maar wat hij verder maakt, doet hij ook prima. Voor de A.V.R.O. schreef Jan Vrijman een, nogal zwak, probleem- spel, „Een spel om Helen", dat gister avond uitgezonden werd. Dank zij de, rondweg meesterlijke, regie van Henk Schaer, '~-erd het zwakke geheel soms waarlijk beklemmend. Jan van Ees liet hierbij horen wat hij waard was en Frans Somers bleek tot grote din gen in staat. Waarom krijgt, of neemt, Schaer nu niet eens zo'n „Mariken"-kans? Dat is één van de nog niet opgeloste raad selen van de aether. In de vooravond speelde Moura Lympany met het Radio Ph. Orkest het 4e piano-concert van Beethoven. Dit geschiedde o. L v. dr. C. L. Wal- ther Boer. Onder dezelfde omstandig heden zal dit concert worden uitge voerd a.s. Dinsdagavond om 21.30 uur met Leon Fleisher als solist. Zoals twee Zondagmiddagen achter elkaar het concert van Schumann te horen was. Leve de coördinatie! J. v. S NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN ALTAIR 24 te San Salvador. ANNENKERK 24 van Colombo n. Djibouti. ALMDIJK p. 24 Dungen. n. Lissabon. ATLAS 24 te Catania. AGAMEMNON 24 te Curasao. ALCHIBA p. 24 Recife n. Antw. ALDEGONDA 24 te Pladjoe. AMSTELBRUG p. 24 F mist. n. Antw. AMSTELSTAD 24 te Calcutta. BOREAS 24 te Rotterdam. BAARN 24 te Arica. BARENDRECHT 24 te Balik Papan. B1NTANG 24 te Djedaah. EKITSUM p. 24 Las Palmas n. R'dam. BACCHUS p. 24 Finist. n. St. Kitts. CASTOR 2 5te Maracaibo. CALTEZ NEDERLAND 24 te Kopenhagen. CRADLE OF LIBERTY p. 24 Azoren naar Fhilad. CLAVllLA p. 24 Ceylon n. Aden. CONGOSTKOOM 24 te Cape Coast. DUIVENDRECHT 24 te New York. DIDO p. 24 Algiers n. Gibraltar. ETREMA 24 te Spezia. EENDRACHT p. 24 Finist. n. Haifa. ELM1NA p. 24 Finist. n. R'dam. EOS 24 te Lexoes. ERINNA 24 te Singapore. EsSO ROTTERDAM 24 te Rotterdam. ELSENBURGH p. 24 Dungen. n. Casabl. FRIESLAND p. 24 Burlings n. Gibr. HEEMSKERK 24 te Bremen. HECTOR 24 te Beyrouth. HAARLEM 24 te Cristobal. HEELSUM p. 24 Azoren n. Hamilton. HERO 24 te Ciudad Trujillo. HILVERSUM 24 te Ummsaid. HYDRA 24 van Barranquilia n. Caracol. HELENA 24 te Amsteraam. ILIAS p. 24 Gibraltar n. Algiers. ILOS 24 te Genua. 1TTERSUM 24 te Hamburg. IVOORKUST 24 van Dakar n. Freetown. JAPARA K.P.M.) 24 te Durban. KATELYSIA 24 dw. Madeira n. Curasao. HERTOSONO p. 24 Malta n. Casablanca. LOOSDRECHT p. 24 Kuria Muria naar Ummsaid. LANglueCLYDE 24 te Livorno. LAAGKERK p. 24 Socotra n. Aden. LAURENSKERK 24 te Genua. LARENBERG 24 te Barranquilia. LE MAIRE 24 te Penang. LEOPOLDSKERK 24 van Ashar n. Band. Shapour. MEERKERK 24 te Kaapstad. MIRZA p. 24 Thursday Isl. n. Sydney. MAL VIN A p. 24 Okinawa n. Miri. MUREN A p. 24 Djeddah n. Fao. MIRZA p. 24 Mirauke n. Sycïney. MYON IA 24 te Geelong. MARPESSA p. 24 Ouess. n. Curasao. MARISA p. 24 Triniaad n. Gibr. MARIEKERK p. 24 Gibr. n. CasabL NIGERSTROOM 24 te Hamburg. ORESTES 24 van La Guaira n. Pto. Cab. ON DIN A p. 24 Kp. del Armi n. Berre. OBERON 24 te Trinidad. OOTMARSUM p. 24 Bahama n. Havre. ORION 24 te Famagusta. OMALA p. 24 Guadeloupe n. Curasao. ORANJE 24 van Smgap. n. Djakarta. PLAGIOLA 24 dw. Bermuda n. Sewaren. PEPERKUST 24 te Loanda. PRINS MAURITS p. 24 Finist. n. Alexandr. PRINS WILLEM UI 24 te Port Alfred. PHILETAS 24 te Cadiz. PLATO 24 te Kopenhagen. F.UFINA 24 te Grenada. REMPANG 24 te Banaar Shapour. S i RABO 24 te A'dam. STAD HAARLEM 24 te Wabana. STAD ARNHEM 24 van Pt. Said n. R'dam. STAD VLAARDINGEN p. 24 ScUly n. R'dam. SÏAD BREDA 25 te Rotterdam. STAD DORDRECHT 2 4te Civita Veccbia. STATUE OF LIBERTY p. 24 Azoren naar Philad. SIRRAH p. 24 Thursday Isl. n. Palembang. SaRPEDON 24 te Port au Prince. TIBERIUS 24 te Demerara. TOMORI p. 24 Minicoi n. Belawan. TABIAN 24 in Straat Orm. n. Djakarta. TARAKAN p. 24 Ouess. n. Tampa. TRITON 24 te Maracaibo. TJIBODAS 24 te Soerabaja. TJIBANTJET 24 te Colombo. TJISADANE p. 24 Tourane n. Singap. TERN ATE p. 24 Kreta n. R'dam. VAN SPILBERGEN p. 24 Finist. n. Havre. WALTON JONES 24 van Newport News naar Koweit. WATERMAN p. 24 Cape Palmas n. L. Palm. WAAL 24 te Kimassi. Pluimvee- en eierenmarkt Barneveld. 25 Nov. Eiermarkt. Hand. kalm. Aanv. ca. 2.250.000 stuks. Prijzen: kippeneieren f 17,25f 18,25 pet 100 stuks. Algemene prijs f 17,70 per 100 stuks. Kiloprijs f 2,85 (basis 62 gr.) bennen- eieren f 14,50—f 17.— per 100 stuks, kilo prijs f 2.94 (basis 53,5 gr.). Pluimveemarkt. Aanvoer ca. 64.000 stuks. Handel m siachtkippen kalm met iets aflo pende prijzen. Zeer grote aanvoer van siachtkuiKens en stugge handel. Prijzen: siachtkippen f 1.90—i 2.— per kg. Witte jonge hanen f 1.45—f 1.55 per kg. Piepkui kens f 1.30—1.60 per kg, kalkoenen f 2,90— 3.20 per Kg. KAASMARKT GOUDA 25 Nov. Aangev. 12i partijen. Eerste kwaliteit van f 2.35 tot I 2.40 tw eede kwaliteit van f 2.30 tot f2.34, extra' kwaliteit van f 2.41 tot f 2.55. VEEMARKT DELFT 25 Nov. Aanvoer: 935 stuks. Prijzen: runderen f 400—725, nuch tere kalveren f 3545, lopers f 6595, big gen f 3245, drachtige zeugen f 250—350, lopers f 1.70—1.85 per kg lev. gew. RUBBERTERMUNMARKT AMSTERDAM 25 Nov. Stemming: prijshoudend. Omzet: 15 ton. Noteringen: Nov. 2.40, Dec, 238, Jan. 2.361,, Febr. 2.36',i, Mrt. 236/,. Jan.- Mrt. 2.37, Apr. 2.34, Mei 2.34, Juni 234, Apr.-Juni 2.34, Juli 2.32, Aug. 2.32, Sept. 232, Juli-Sept. 2.3214. CACAOMARKT A'DAM 25 Nov. Stem ming prijshoudend. Omzet 13 x 5 ton. No teringen: Dec. 4.194.23, Jan. 4.17430 Mrt. 4.164.17. Mei 4.154.17, Juli 4.144.16. Sept. 4.134.15. Opgave firma Heslenfeld). KATOENNOTERING R'DAM 25 Nov. - U.S.A. strict middling one inch staple f 3.32 (3.30), Mexicaanse strict middling one inch f 339% (337%). Varkensmarkt Barneveld 25 Nov. Aan voer 108 stuks. Handel kalm. Prijzen big gen f 4254 per stuk. Veluwse eierveiling „Barneveld-Ede". 25 Nov. Handel redelijk. Aanvoer ca. 1300.000 stuks. Prijzen: eieren van 49/55 gram f 14,50 16.18, eieren van 55/60 gram f 16.3616.78, eieren van 60/68 gram f 163418.55 per 100 stuks. Advertentie VEBKRUGtAAB SU APOTHEKERS MtOGiSTtM i-nUUU AMSTERDAM ZATERDAG 22.45 hoorspel, 23.15 nieuws, 2330 gram mSws^LlO^gram.,40 7.lT'këörzang! 9M0O0rgehnu^vrouwM "kleuters, «3» 16.4b ork.conc., 1930 ge- n o no var. muz. 1^55 BBC, light progr.,_ 1500 en 247 mj gram., 11.00 zieken, 11.45 gram.. Angelus, 12.03 gram., 12.33 gram., zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Metro- pole-ork., 14.00 boek. 14.10 gram„ 14.20 Eng. les, 14.40^mateurprogr„ 15.15 kron. letteren en kunsten, 15.55 gram., 16.00 schoonheid van Gregoriaans, 16.30 jeugd, 17.00 vocaal ens., 17.20 jeugd, 18.00 gram., 18.15 journ. weekoverz.. 18.25 gram. 18.30 Koorzang> rnyuu.i Binnenhof, 18.40 gram., 18.45regerings- mu2 22 '10 symph.ork„ 2230 rhythm 12.30 amusjtnuz, 13.15 amusnui, 15 00 amus.muz„ 17.15 mil. ork„ 18.00 jazzmuz- 19.00 ork.conc-, 23.15 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 amus.muz., 13.10 lichte muz 15.00 koorzang, 16.00 lichte muz., 18.00 19.25 koorzang. 20.00 rhythm. uitz., 19.00 nieuws, 19.10 Lichtbaken, 19 30 Avondgebed, 19.45 De Zilvervloot, 20.15 gevar. progr., 21.00 act., 21.15 de gewone man, 21.20 gram., 22.00 Wie 't weet mag 't zeggen, 22.30 gram.. 22.45 klankbeeld, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 2335 ka- merork. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.33 gram., 7.45 caus., 7.50 gram.. 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.55 vrouw, 9.00 gym. vrouw, 9.10 muz., 23.30 lichte muz.. 0.15 dansmuz.. 1.00 jazzmuz., 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m 12.30 ork.conc.. 14.17 symph.ork., 16.10 ork.conc.. 16.55 kamermuz., 19.21 Quit- recital, 20.00 gevar. muz., 22.30 viool en piano. BRUSSEL, 324 m.: 14.30 strijkkwartet 15 45 accordeonspel, 16.15 accordeonspel. 16.45 Engelse les. 1730 polyphone vocale gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. ork.conc.'. 20 00 cabaret. 23.05 VARA: 10.20 continubedrijven. 1135 la- VARA10.20 continubedrijven riton en piano, 12.00 gram., 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.20 Topsongs van Novem ber, 13.45 jeugd, 14.20 sport, 14.35 amus.- dansmuz. 484 m.: 15.30 Bel Canto, 16.30 lichte muz., 17.15 lichte muz„ 17.30 jazzmuz.. 1535 caus*-, 22.15 lichte muz. muz., 15.00 Gronings progr 15.40 orgel, 16.00 boek. 16.15 kamerork. en solist, 17.00 weekjoum., 17.35 politie- kapel, 18.00 nieuws, 18.20 gram., 19.00 Uitz. voor Nederl. artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 caus., 19.40 stemmenspel. 19.55 caus. VARA: 20.00 nieuws. 20.05 gevar. progr.. 22.00 soc. comm., 22.15 Community singing. ENGELAND. BBC, European Service. J. 17.00-17.15 Eng. les v. beginnelingen, lessen 147 en 148, deel 6. (Op 224 en 49 m.). 22.00-22.30 Nieuws. Zoeven verschenen. Op de planken (Op 224 m.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 11