Uit Kennemerland Uitzicht over de Vissershaven gewaarborgd Nell Herbert I.KAN Jonge avonturiers dronken bier en wilden in het vreemdelingenlegioen Modern. uitgebreid ziekenhuis is officieel geopend Piëteitvolle herdenking van dr. Büller en dr. Goslinga t-L-effelaar Garage Den Hout Overeenstemming tussen gemeente en Staatsvissershavenbedrijf Nieuw bedrijf Sint Nicolaas-geschenken Geeft eens iets luxe „DE SPAARNESTAD" Maar zij kwamen niet verder dan tot in Vogelenzang Roode Kruis Beverwijk BRONCHITIS? Aanrijding bracht automobilist weer tot bewustzijn Gemeente koopt tuingrond PRETTIG IS HEI.... oto-atelier VEIL LANGER Om vrije Woensdag middag HAARLEMSE RECHTBANK ENKELE MINUTEN STRAATVERLICHTING WORDT IN HEEMSTEDE GEMODERNISEERD Hoge onderscheiding geneesheer-directeur VINDT U 'T GEK i>£lUeeHb Alcohol werkte gevaar lijker uit dan hij had kunnen vermoeden Eervolle vermelding voor Heemstedenaar Zonder vooruitbetaling HAARL. KLEDING CENTRALE CREDIETEN VOOR ONDERWIJS Mogen Uw handen gezien worden? VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 PAGINA 13 KUNSTHANDEL 1DEL/O Kunsinijvere geschenken Immortelle bloemsierkunst VELSEN-IJMUIDEN CULTURELE AGENDA Katholieke Vrouwen beweging CASTRICUM PLANNEN IN CASTRICUM Optreden van IJmond Cabaret HEEMSKERR Brandweergaragè~gërëëd K.A.B.O.-vergadering Waterstanden Voor gemeentelijke bad-, was- en zweminrichtingen KATHOLIEKE RAADS- FRACTIE Aan reglement gebonden WAT KAN KAN KAN KAX ALLEEN JUWELIER - HORLOCER BARTELJORISSTRAAT 2 .- HAARLEM - TEL. 13004 VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES BRANDSTOFFENHANDEL BONTE AVOND VOOR BEJAARDEN rijden mei de nieuwe D.K.W. 3 cylinder en U beni overtuigd van de geweldige rijcapaciieii. Brandstofverbruik 1 op 13 Prijzen vanaf f 6175.— Wagenweg 166-168 Tel. 12138 Openingsplechtigheid VOOR DE BABy HOUTSTR. 116 - HAARLEM ANEGANG 46 /7m\ Schorsenerenveiling Onderlinge wedstrijden Turnlust Gymnastiekwedstrijden R. Prinsen Geerligs Prijs Uitgebreide sortering DAMES- EN HERENKLEDING Brandje in de Kleine Houtstraat SANTPOORT Voor woningbouw Het in de raadsvergadering van 1 Au gustus 1950 vastgesteld en bij beschik king van Ged. Staten van Noordholland van 8 Augustus 1951 goedgekeurde uit breidingsplan in hoofdzaak voor het ge deelte der gemeente, gelegen ten zuiden van het Noordzeekanaal, omvatte onder meer een strook grond nabij de Vissers haven en langs de Havenkade te IJ- muiden, welke als overgang van de woonbebouwing naar de visserij-indu strie de bestemming van „groenstrook" had gekregen. De Staat der Nederlan den (het Staatsvissershavenbedrijf) had, als eigenaar van de grond, bezwaar tegen deze bestemming, omdat hij de grond wenste te gebruiken voor indus triële bebouwing. Het op grond van dit bezwaar bij de Kroon aanhangig ge maakte beroep had tot gevolg, dat als nog de goedkeuring aan het uitbrei dingsplan in hoofdzaak onthouden werd voor zover het deze grondstrook betrof. Rekening houdende met het betref fende Kon. Besluit is in de raadsver gadering van 3 December 1953 vastge steld het 4e plan tot herziening van het onderwerpeljjk uitbreidingsplan, Advertentie HAARLEM Bij het Agenda-Bureau van de Stichting „De Velser Gemeenschap", Cult. Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden, tel. 5743, werden voor de week van 28 November tot en met 4 December de volgende bijeenkom sten genoteerd (van redactie-wege aange vuld) 28 Nov. Heidestraat 42, 25 uur: Felison, Expositie werken van de schilderes B. W estêndorpOsieck. Jeugdsluis, 111 uur, 2.305 uur en 711 uur: Boekententoonstelling KAB IJmui- den-West. 20 Nov. Patronaat, 14.30 en 19.30 uur: On derwijzers Toneelver. Kennemerland met „Nofrita. de woudprinses". Herv. Jeugqgebouw, IJmuiden-O., 8 uur: Jaarvergadering P. v. d. A„ IJmuiden. SO Nov. Patronaat, 7.30 uur: Als 29 Nov. Herv. Jeugdhuis, Santpoort, 8 uur: Com missie Natuurbescherming Velsen. Vo gelfilm „Wildzang". Hex-theater, 8 uur: Toneelver. „Varia" met „George en Margaret". 2 Dec. Patronaat, 14.30 uur: Als 29 Nov. S Dec. Patronaat, 19.30 uur: Als 29 Nov 4 Dec Patronaat: Sint Nicolaasfeest R.K. Speeltuin ver. Vrij en Blij. Op de tweede ledenvergadering in dit seizoen zijn de dames van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging in IJmuiden- West door de heer Broertjes in gedach- *eri meegevoerd naar een 80 jaar gele- Pen. Hij nam hen mee naar het prille p®gin van IJmuiden. Op het witte doek toonde hij het ontstaan van de „mond van het IJ", het graven van het Noord- Zeekanaal, de bouw van de pieren in Zee en het maken van de eerste sluis. Ontzettend waren de verwoesting en ravage, die IJmuiden als herinnering ®an de bezettingstijd overhield. Vele foto's lieten zien, hoe erg het wel was. ■Maar de wederopbouw werd ter hand genomen en zo kwam ook deze interes sante causerie tot een climax: Een her boren IJmuiden, een mooi en welvarend ■IJmuiden, gegroeid uit het puin van het vernielde IJmuiden. Aauerleuue om bij hel maken van een opname bij ons een keus uit proeven te kri|gen Lange Veerstraat 13, tel. 11178 Een aantal personen in Bakkum is ae mening toegedaan dat er de laatste jaren tijdens het zomerseizoen veel te weinig wordt gedaan om de gasten het verblijf zo aangenaam mogelijk te ma ken en hen daardoor als het ware te dwingen hun vermaak in Castricum zelf te zoeken. Men herinnert daarom aan de vooroorlogse tijd, toen de BB op dit terrein veel goeds wist te be reiken, bijv. geslaagde feestweken met versierde straten en feestverlichting Dok denkt men aan het mooie initia tief tot oprichting van een speeltuin, echter met de opheffing van dé buurtvereniging Bakkum totaal in erval is geraakt. Daarom is het plan geopperd tot heroprichting van de ^uurtvereniging over tp gaan en met béi doel in Januari een bijeenkomst te e6gen. pen6'1 der joigste cabaretgezelschap- !Ub,aret. heeft gisteravond ueelzaai van het Prov Uit Kennemerland, het «nboscVhan leden lnS Onts^, ^gezelschap IJmond in de to- het Prov. Ziekenhuis een programma verzorgd eniginlr'rw 011 donateurs van de Ver een sfe»=i"j?panninS voor Allen. Het is met een vooruitstre- mende jonSi kestaat uit onderne- Nicn r>„. ui, die onder leiding van 2e naam mende jongem, Nico Out ernaa beschaafd caba,Ustreven een §oed en gen. aDai etprogramma te bren- De nieuwe gemeentelijke garage is thans gereed gekom^dweer1 binnenkort officieel in gebruTk ^U genomen. In het gebouw is ook 'n afde" Jlng gereserveerd vnnr e ken Iereserveerd wor Openbare Wer-" Ken en een vergaderruimte. waarin de bestemming van de bedoel de grondstrook nader werd geregeld, en wel zodanig, dat het mogelijk zou zijn een zekere industriële bebouwing, ech ter tot een aangegeven hoogte, te ver wezenlijken. Ook hiertegen had het Staatsvissers havenbedrijf bezwaar, omdat naar zijn mening uit de bewoordingen van het Kon. Besluit moest worden afgeleid, dat de omstreden grondstrook geheel buiten een uitbreidingsplan diende te worden gelaten, althans dat er een bestemming aan diende te worden gegeven, waarbij met de belangen van het Staatsvissers havenbedrijf rekening wordt gehouden, overeenkomstig een bebouwingsvoorstel, behorende bij het zijnerzijds bij de Raad ingediende bezwaarschrift.. Dit bezwaarschrift heeft geen wijzi ging van het 4e herzieningsplan tot ge volg gehad, omdat de Raad met B. en W. van mening was, dat de in het Kon. Besluit vermelde overwegingen op vol doende wijze in acht waren genomen. Het Staatsvissershavenbedrijf heeft daarop een bezwaarschrift ingediend bij Ged. Staten. Hierop is nog geen beslis sing gevallen. Inmiddels heeft echter de stedebouw kundig adviseur van de Rijkswaterstaat, op verzoek van de provinciale commis sie voor de gemeentelijke plannen, een plan opgemaakt, waarbij zowel met de stedebouwkundige belangen van de ge meente als met de financieel-economi- sche belangen van het Staatsvissersha venbedrijf zoveel mogelijk rekening is gehouden. Met dit plan, waarbij een van de es sentiële bestanddelen van de aangele genheid, nl. een vrij uitzicht over de Vissershaven, gehandhaafd blijft, kun nen B. en W. zich verenigen. Ook het Staatsvissershavenbedrijf heeft zijn In stemming met dit plan betuigd. In ver band hiermede is het niet langer nood zakelijk het gemelde 4e herzieningsplan te handhaven, zodat B. en W. de Raad voorstellen dit in te trekken. Het nieuwe plan zal daarna zo spoedig mogelijk ter inzage worden gelegd en vervolgens aan de Raad ter vaststelling worden aange boden. Op Dinsdag 30 November, 's avonds 8 uur, houdt de Katholieke Bond van Overheidspersoneel KABO, afdeling Velsen, in de bovenzaal van Royal, Wijk aan Zeeërweg 29 te IJmuiden-Oost, een belangrijke ledenvergadering. De voorzitter zal verslag uitbrengen van het bondscongres en daarna vindt de verkiezing plaats van de afgevaardig den voor de groepsraden. .IJMUIDEN, 26 November. Hoog water: 4.05 u. en 16.16 u. Laag water: 12.03 u. Nu de gemeente Velsen de beschik king heeft gekregen over de overdekte bad- en zweminrichting „Velserbad" en de badinrichting „Spaarnberg" en binnen afzienbare tijd de inbedrijfstel- ling van de bad- en wasinrichting aan de Snelliusstraat kan worden verwacht, is het noodzakelijk, een definitieve re geling vast te stellen omtrent het be heer van deze inrichtingen. De bedrijfs vorm, waarbij alle inrichtingen worden ondergebracht bij één afzonderlij ke dienst, komt B. en W. daarvoor het meest wenselijk voor. Het bedrijf zal niet alleen in admini stratief opzicht een zelfstandig lichaam dienen te vormen, doch tevens zal het nodig zijn, het geldelijk beheer van het bedrijf af te scheiden van het beheer van de overige geldmiddelen der ge meente en dit op commerciële leest te schoeien. Daardoor zal een juist inzicht kunnen worden verkregen in de exploitatie-re sultaten van. het bedrijf als geheel en van elke daarbij ondergebrachte in richting afzonderlijk en zal een betere verdeling der lasten kunnen worden be reikt. In verband hiermede stellen B. en W. de Rapd voor te besluiten tot instelling van een „Bedrijf Bad-, Was- en Zwem inrichtingen" en tot aanwijzing van dit bedrijf als tak van dienst in de zin van artikel 252 der Gemeentewet. Ontwerp besluiten daartoe zijn aan de Gemeen teraad aangeboden. Tevens stellen B. en W. voor de thans in functie zijnde bedrijfsleider van de gemeentelijke bad-, was- en zweminrichtingen te be noemen tot directeur van het bedrijf. Na overleg tussen het partijbestuur en de katholieke raadsfractie hebben de KVP-leden in de Velsense gemeente raad voor zich een huishoudelijk regle ment samengesteld. Dit beoogt het werk van de fractie een meer gedegen basis te geven en daarnaast de wegen aan te wijzen voor een hechter contact met het partijbestuur en de partij als geheel. De leden van de huidige frac tie hebben, door het plaatsen van hun handtekening daaronder, dit reglement als richtsnoer aanvaard. De opzet is om dit principe ook te la ten gelden voor toekomstige fracties in volgende zittingsperiodes. Zeer waar schijnlijk is de katholieke raadsfractie in Velsen de eerste in den lande, die zich op deze wijze gebonden heeft aan een richtsnoer. Het secretariaat van de katholieke raadsfractie in Velsen is in handen ge legd van de heer J.A.Andriesma, Hoofd straat 156, Santpoort-dorp, tel, K. 2560 - 8473. Zij, die ernstige problemen on der de aandacht van de fractie wensen te brengen, kunnen dat schriftelijk doen aan het adres van de secretaris. Men krijgt dan in elk geval antwoord. Wel wordt de aandacht er op gevestigd, dat de raadsleden over het algemeen zeer druk bezet zijn, zodat de fractie er op rekent, dat alleen urgente kwesties aanhangig gemaakt worden, dus die Zaterdag 27 November: Hoog water: 4.401 zaken, waarvoor op andere wijze geen u. en 16.52 u. Laag water: 0.21 u. en 12.38 u. oplossing te vinden is. Advertentie Advertentie doet U met een mud kolen als U onze niet te overtreffen WALES anthraciet stookt. Neemt 'n proef met: (Super kwal.) Afm. 20/30 11.15 p. H.L. (le kwal.) Afm. 20^30 10.65 p. H.L. ALLEEN-VERKOOP Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904. De melkslijters ic Velsen laten het er niet bij zitten, dat de gemeente raad afwijzend beschikte op hun ver zoek om voor deze branche inplaats van de Dinsdagmiddag de Woensdag middags als verplichte middag voor de winkelsluiting aan te merken. Zü zijn van mening, dat bij het bepalen van het standpunt in de Raad door de meer derheid ten onrechte „vak-technische" elementen in het geding gebracht zijn. De melkslijters zijn dan ook voorne mens in hoger beroep te gaan. In een nagenoeg geheel bezet Patro naatsgebouw hebben Donderdagavond honderden ouden van dagen de laatste van een serie avonden bijgewoond, die door het Haarlems gezelschap „Musi- corda" voor de bejaarden in de gemeen te Velsen verzorgd werden. Het is een aardig programma gewor den, waarvan naast bejaarden ook zie ken en sanatorium-patiënten kunnen ge nieten. Het gezelschap, dat grotendeels uit jongedames bestaat, weet zo'n avond altijd met vaart en variatie te brengen. Men ziet hen musiceren en zingen op een wijze, die ook het oor bekoord. Zij vertellen aardige geschiedenisjes of spelen op eenvoudige wijze toneel. En dat alles in een bonte mengeling. De oudjes hebben zich dan ook zeer vermaakt. Twee Zandvoortse jongelui, de 22- jarige schelpenvisser J. B. en de 22- jarige opperman V. P., hadden eens flink de bloemetjes buiten gezet en een respectabel aantal glazen bier naar binnen geslagen. Voor de Haarlemse rechtbank verklaarde» zij Donderdag tenminste, dat zij ieder ongeveer dertig glazen bier hadden gedronken, maar dat had zijn uitwerking niet ge mist. 5 September j.l. waren zij vanaf 2 uur 's middags aan het „bieren" ge slagen in verschillende Zandvoortse café's en daarna waren zij 's avonds in een vrachtauto van B.'s zwager ge stapt en reden zij naar Haarlem. Daar dronken ze een biertje en vervolgens toerden zij naar Amsterdam, waar zij met een biertje hun dorst lesten. Het was inmiddels nacht geworden en het duo zocht Zandvoort maar weer eens op. In die vertrouwde omgeving kon den zij in een café nog wel terecht voor een biertje, maar daarna was het toch afgelopen. Advertentie De straatverlichting in Heemstede wordi gemoderniseerd. De verbetering is begonnen tijdens de aanleg van nieu we straten in de componistenwijk, na dat allereerst de Cruquiusweg van een doeltreffende natriumverlichting voor zien was. Ook de Herenweg kreeg ge deeltelijk een natriumverlichting en het schijnt, dat om de een of andere, tot nog toe onbekende reden de door trekking van deze verlichting tot aan de grens van Bennebroek op moeilijk heden stuit. In een vrij snel tempo zijn achtereen volgens verschillende wijken van bete re verlichting voorzien. Daaronder valt ook de Jan van Goyenstraat, die bij zonder goed is verlicht. De laatste tijd zijn zowel de Glipperweg als de Prin senlaan eveneens van een nieuwe ver lichting voorzien, zij het dan, dat eerst genoemde weg alleen aan de Oostzijde een electrische straatverlichting rijk is geworden, terwijl aan de Westzijde nog steeds de gaspitjes branden. Of deze mettertijd ook vervangen worden door electrische lampen, moet worden afgewacht. Thans is men bezig aan de Binnen weg de nieuwe masten voor electrische straatverlichting te plaatsen en het ligt in de bedoeling, deze in de komende week te laten branden, zodat het win kelend publiek hiervan kan profiteren. Wanneer deze verlichting gereed is, komt de Heemsteedse Dreef aan de beurt. Vergeleken bij de overige grote wegen, maakt deze hoofdader van het snelverkeer een ietwat armtierige in druk en het ergste is dat men momen teel nog niet precies weten kan, welk soort van verlichting voor deze weg het meest geschikt zal zijn. Zullen het ho ge masten worden, of lage masten met een ver uitstekende arm zodat de weg kant tegen het plantsoen aan in het schijnsel van de lampen komt te lig- gen. Men heeft dit laatste toegepast op de verlichting in de Prinsenlaan die momenteel wel als een model mag gel den op het gebied van goede straat verlichting. Daarbij moet echter reke ning worden gehouden met het feit, dat deze weg qua breedte slechts een der de is van de Heemsteedse Dreef. Behalve deze weg wachten de Indi sche Buurt en Cruquiusweg nog op een moderne straatverlichting, maar dat zal wel volgend jaar worden, eer hier en op de Herenweg en wellicht nog enkele verspreide straten, het laatste gaspitje vervangen zal zijn door een electrische lamp. Advertentie Op 21 September 1927 heeft Prins Hendrik, in zijn kwaliteit van voor- w Rnnrt" hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te Beverwijk het Roode Kruis-ziekenhuis, dat over 45 bedden beschikte, geopend. Een belangrijke gebeurtenis voor het Beverwijk van toen. Dat gisteren dé eerste ondervoorzitter van het hoofdbestuur, Lt.-Generaal A. G. J. M. F. Tfl0 £LT°n' u uitgebreide en geheel gemoderniseerde ziekenhuis met 160 bedden alle bezet en de wachtlijst is groot officieel heropende, tekent niet alleen de ontwikkeling van Beverwijk en omgeving, maar levert tevens het bewijs van grote activiteit en onverzettelijk doorzetten van he particuliere initiatief in de stad. Er bestond voor deze gebeurtenis zeer grote officiële belangstelling. De secr.-generaal van het Departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, DiUf' Klatte> vertegenwoordigde de minister, jhr. mr. J. Beeiaerts van Blokland de commissaris der Koningin in de provincie. Voorts waren er de burgemeesters van B®verwyk, Velsen, Heemskerk en Castricum, hoofdbe stuursleden van het Ned, Roode Kruis, en, tekenend voor de goede sfeer, vele geestelijke autoriteiten, o.w. deken B. G. Hosman en pastoor P. C. Vollebregt. Tijdens de bijeenkomst is aan de geneesheer-directeur van het ziekenhuis, dr. S. Posthuma, het Kruis van Verdienste van het Ned. Roode Kruis uitgereikt. Aan de officiële opening ging een in tieme plechtigheid in de hall van het ziekenhuis vooraf. Namens het afde lingsbestuur bood de heer J. P. Mel- chers in een waarderende toespraak het college van regenten als blijvende herinnering een gedenkplaat aan. Deze was aangebracht in de hall van het ge bouw en werd door mevrouw A. Ingen Housz-Hovy onthuld. Voorzitter G. W. P. Stoutenbeek heeft dan hulde ge bracht aan ir. A. H. Ingen Housz voor diens vele werk in het belang van het ziekenhuis verricht en bood de heer J. Th. Winter en R. J. Vos van de bouwcommissie ter blijvende herinne ring een album met foto's van het werk aan. Wordt het ziekenhuis geleid door de regenten, de staf van doctoren en het gehele personeel houdt het in stand. Aan hen droeg hij het zieken huis over. Onder Gods zegen zullen zij er veel menslievend werk kunnen doen. Nadat de heer Winter dankwoorden had geuit en 'n persoonlijk woord tot de heer Stoutenbeek had gesproken, heeft deze in sobere, maar veelzeggen- de woorden dr. L. J. Büller herdacht, Heel Beverwijk volgde hem op zijn laatste gang, verbeten, maar vol liefde jegens de mens, die zoveel goed had gedaan. Namens de gehele bevolking van Beverwijk werd zijn nagedachtenis ge- eerd door de onthulling van een ge denkplaat in de hall van het zieken huis. Een dochter van dr. Büller ver richtte deze plechtigheid. De dag tevoren waren door bestuurs leden op het graf van de in Augustus van dit jaar overleden opvolger van dr. Büller, dr. J. R. Goslinga bloemen gelegd. Ook hem herdacht men eerbie dig. Omdat het ziekenhuis volledig bezet is, had de openingsplechtigheid plaats in het Kennemer Theater. Voorzitter G. W. P. Stoutenbeek heeft in een gedocu menteerde rede de geschiedenis gege ven van het tot stand komen van het ziekenhuis en de uitbreidingen in de loop der jaren, daarbij wijzend op het werk dat door velen werd verricht. Dan nodigde hij Lt.-Generaal Van der Kroon uit over te gaan tot de officiële opening. Deze deed dit na een toe spraak waarin htj van de grote waar dering getuigde voor hetgeen hier, sinds bpr die on 9 Anriï iqZi iófir„TL"~ "ijna 30 jaren geleden de eerste i 9 Aprill944 lafhai tig werd ver-1 initiatieven werden genomen, is tot moord. Dr. Bulier was een grote figuur. stand gekomen. Onder de zegen van de Allerhoogste moge het werk van barmhartigheid, in echte Rode Kruisgeest in het vernieuw de ziekenhuis worden verricht. Dan onthulde Lt.-Generaal Van der Kroon een foto van het ziekenhuis, waarmee de opening was verricht. Om in de geneesheer-directeur, dr. S. Posthuma allen te huldigen, die in het ziekenhuis hun werk verrichten, speldde hij deze het Kruis van Ver dienste van het Ned. Roode Kruis, onder machtig applaus, op de borst. Vele sprekers voerden het woord. Burgemeester mr. H. J. J. Schol- tens had bijzondere waardering voor het particulier initiatief, dat dit alles tot stand bracht. De gemeente kon zich beperken tot waarderend toezien en helpen bü de financiering. Hjj wenste bestuur, directie, staf en per soneel van het ziekenhuis geluk, maar evenzeer de gehele stad. De snelle ontwikkeling van Bever wijk, de ontwikkeling van de medische wetenschap en de sociale revolutie van het ziekenhuiswezen heeft men bijge houden. Het ziekenhuis is in moderne zin gesaneerd. Dr. J. J. van Gelderen vertegenwoordigde de Directeur-Gene raal van de Volksgezondheid hij drong aan op het kweken van een eerste klas verpleegsterscorps Dr. J. Voor zanger sprak namens de afd. Kenne merland van de Kon. Ned. Mij. ter bevordering van de Geneeskunde. Dan dankte dr. S. Posthuma, wijzend op de verplichting om het aanzien van het Roode Kruis Ziekenhuis in alle op zichten hoog te houden, en heeft dr. Schepel, chirurg, namens het personeel het bestuur een gong aangeboden. Rest ons te wijzen op het aandeel, dat de economisch-directeur van het zieken huis, de heer P. Regoort in het. tot stand komen van de uitbreiding heeft gehad. Advertentie een potje cadeau te geven? Wij hebben een grote sortering, waaronder de speciale Jongens-po's. Prijzen vanaf f 1.25 één ihealepaltj* De aanvoer op de schorseneren vei ling wordt al weer kleiner. Er was Donderdag een aanvoer van 23.000 KG. De prijzen waren ook nu weer goed te noemen. Er werd voor de eerste kwali teit tot 66 cent per kilo betaald, de twee de kwaliteit ging tot 45 cent per kilo. De aanvoer van sjalotten bedroeg 3000 kilo. Er werd tot 50 cent per kilo be taald. Er werd ook een 2000 kilo win- ter-peen geveild, die tot 17*4 cent per kilo ging. Turnlust hield voor haar aspirant-af delingen onderlinge turnwedstrijden Jongste meisjes: Groep 1: 1. Margot Klees, 40,5 p; 2. Sophie Albers, 38,5 p; 3. Irene van Esch, 38 p; Groep II: 1. Joke Spijker, 35,5 p; 2. W. Kaspers, W. Nooy en J. Hartog, allen 33,5 p; Eerste gelid: 1. Maaike Nooy, 41 p; 2. Jolla Bakker, 39,5 p; 3. Nelly Schou ten, 38,5 p; tweede gelid: 1. I. Schin- ning, 39 p"; 2. G. Koeten, 38,5 p; derde gelid: 1. Bea Buis en Joke Boere, 37 p; 2. Carla Slinger, 36 p; Middelste meisjes: eerste gelid, 1. M. v.d. Heul, 34,5 p; 2. I. Lagrand, 33,5 p; 3. N. Bakker, 31.5 p; tweede gelid: 1. M. Romeyn, 33,5 p; 2. I. Groot, 33 p; 3. S, Geel, 31 p; derde gelid: 1. T. Straat man, 32,5 p; 2. A. de Laat, 30 p; 3. S. Waterdrinker, 29,5 p; Oudste meisjes: eerste gelid: 1. L. Lin terman, 42,5 p; 2. B. v.d. Molen, 40 p; 3. G. Grapendaal, 36 p; tweede gelid, 1. R. Nykamp, 40 p; 2. W. Imansen, 38 p; 3. J. Fris, 37 p; derde gelid, 1. J. van Opzeeland; I. Bouwens; K. Flentge en G. v.d. Wel, allen 35 p. Jongens, Groep 1: 1. P. Bakker, 40 p; 2. S. Legrand, 39,5 p; 3. M. Vet, 39 p; groep II: 1. A. Buitenhuis, 38,5 p; 2. R. Heemstra, 32,5 p; 3. D. Joosten en F. Knossen, 31 p. De Christelijke gymnastiekvereniging „Hercules" hield voor haar adspiranten onderlinge wedstrijden, waarvan de uitslagen luiden: 1. M. Visser 65 p.; 2. J. Versteege 61 p.- 3. G. van Wijk en G. de Priester 6014 p! Oudste jongens; 1. A. Oldenburg 54 p.; 2. D. Blaauw en C. Schotel 53 p.; 3. J. van 't Hof 5114 p. Jongste meisjes B: 1. Martha Koomen 62 p.; 2. L. Lijnslager, E. de Bree 571a p.; 3. J. Steijn, A. van Rijn 57 p. Jongste jongens B: 1. B. Rodenburg 58 p.; 2. D. Tabak 56 p.; 3. K. Stevens 5414 p. Ze stapten weer in de vrachtauto, reden weg en kwamen tegen een of andere gevelpui terecht. Geen nood, ze waren spoedig weer op de „rechte" weg. Geschrokken evenwel en radeloos wilden ze koers zetten naar het zui den om meteen maar dienst te nemen in het Vreemdelingenlegioen. Op de Boulevard in Zandvoort kreeg de wa gen een lekke band en de jongelui zagen geen andere oplossing dan de auto aan kant te zetten en naar een andere wagen uit te zien. Zij troffen tenslotte een auto aan, waarvan het portier niet op slot was en een dub- betje kon het contactsleuteltje ver vangen. Toen ging het in snel tempo zuidwaarts, maar toch niet verder dan tot in Vogelenzang, want in de beruch te S-bocht van de Vogelenzangseweg reden zij tegen een boom, ten gevolge waarvan K. erstig letsel opliep. Getuigen verklaarden gisteren voor de Haarlemse rechtbank, waar de jon gelui moesten terecht staan, dat het tweetal behoorlijk onder invloed was. De schelpenvisser zou zelfs uitgeroepen hebben: „Ik ben een waardeloze ke rel. agent: schiet me maar dood!" De officier van justitie eiste tegen de schelpenvisser twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, en twee jaar ontzeg ging om een motorrijtuig te besturen. De verdediger, mr. Bijvoet, recon strueerde het hele geval nog eens uit voerig, bracht het aantal glazen bier terug op 18 a 20 en achtte diefstal van de auto niet overtuigend bewezen. Hij toonde o.m. voorts aan, dat de jongeman geen misdager is en dat een onvoorwaardelijke gevangenisstraf, ge lijk aan het voorarrest, voldoen',e zou zijn. Tegen de opperman eiste de officier 1 maand onvoorwaardelijk en 4 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Mr. Simons.' de verdediger, bepleitte, waar mogelijk, clementie. Uitspraak volgt op Donderdag 9 De cember. In de avond van Dinsdag 19 Octo ber j.l. veroorzaakte de 51-jarige Haar lemmer B. op de Haarlemse Dreef met zijn auto een aanrijding, waarvan hij overigens zelf niet veel gemerkt scheen te hebben, en daarna reed hij. komend uit de Spanjaardslaan, pardoes tegen het huis met de Beelden. Gis terenochtend moest de heer B. zich voor de Haarlemse rechtbank verant woorden, omdat hij zijn auto onder in vloed van alcohol bestuurd zou heb ben. Een getuigende politieman verklaarde namelijk, dat de heer B. direct na het ongeval symptomen vertoonde van iemand, die rterk onder invloed ver keerde; een bloedproef wees trouwens ook in die richting. Het hele geval werd echter een raadsel. Op een samen komst met collega's in Brinkmann had de heer B. over een betrekkelijk ruim tijdsbestek twee borrels gedronken, een glas witte en rode wijn gedronken. Tot slot dronk hij een glas cognac, maar uit het verdere getuigenverhoor bleek, dat B. een heel gewone indruk maakte. Hij hield een normale speech tijdens de bijeenkomst en na afloop wandelde hij heel normaal naar zijn auto, die op de Oude Groenmarkt stond geparkeerd. De enige oplossing kon slechts ge weest zijn, dat de heer B. onder het rijden in de auto „bevangen" was en weer tot bewustzijn was gekomen bij de botsing op de Wagenweg. De heer B. kon zich van dat alles niet meer herinneren, maar bleek ter zitting diep onder de indruk te zijn van het voor gevallene. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, gewaagde niettemin van een zeer ernstige gen val. Weliswaar was de heer B. voor een dergelijk feit nimmer veroordeeld, en stond hij als een geacht burger be kend, maar een stevige straf achtte de officier wel op haar plaats. Hij eiste een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden en intrek king van het rijbewijs gedurende twee jaar. De verdediger, mr. F. van der Goot, was kennelijk geschrokken van deze zware eis en hij kon zich moeilijk verenigen met de nieuwe vergeldings theorie, dat fatsoenlijke mensen juist om hun enige misstap strenger moeten worden gestraft. Hij deelde mede, dat zijn cliënt besloten had nooit meei te zullen drinken „Mijn cliënt is geen grootspreker, mijnheer de president", zo verzekerde mr. Van der Goot, „hij draait er niet om heen, hij is door en door eerlijk". De verdediger voerde nog eens met nadruk aan. dat de heer B. in een toestand van onbewustheid moet gere den hebben. Hij tekende de figuur van de heer B. als van een mens, die in hoog aazien staat en niet alleen in zijn werkkring maar vooral ook om zijn grote en niet genoeg te waarderen steun, die hij aan alle mogelijke ac ties voor het goed doel geeft. Ten be wijze daarvan overhandigde hij brie ven van drie Haarlemse notabelen, die door de officier van justitie in dit ge val nog scherp gedegradeerd werden tot „supporters uit betere kringen". Die uitlating nam de verdediger niet en hij voegde de officier toe: „Men trapt niet op een hond, die op de grond ligt; de verdediging strijdt hier met eer lijke middelen en die zgn. supporters zijn mensen, die waarheid van onwaar heid weten te onderscheiden". Mr. van der Goot verzocht de rechtbank ten slotte zijn cliënt geen vrijheidsstraf op te leggen. Ook bepleitte hij cle mentie ten aanzien van de intrekking van het rijbewijs. Nadat de officier van justitie nog verklaard had, dat hij wellicht te scherp uitgevallen was, en zijn spijt daarover betuigd had, bepaalde de president de uitspraak op Donderdag 9 December a.s. Woensdagmiddag is in de Gem. Uni versiteit van Amsterdam de Reina Prinsen Geerligs Prijs uitgereikt aan de dichter H. Meier uit Amsterdam. De Heemstedenaar mr. H. F. Leffe- laar, die thans tijdelijk in Amerika ver blijft voor studiedoeleinden, verwierf een eervolle vermelding voor zijn ma nuscript „Op eigen gezag". Advertentie Betaling vanaf 2." per week JANSSTRAAT 63 - HAARLEM KERKSTRAAT 8, BEVERWIJK B. en W. van Haarlem stellen de raad voor beschikbaar te stellen; f 3810.voor de aanschaffing van boeken en leermiddelen en voor het aanbrengen van een wandversiering in 2 nieuwe lokalen van de Theo Tijssen- school; f 820.voor leermiddelen voor de „Koorschool" aan het Wilhelminapark (Stichting Muziekinstituut van de Ka thedraal van St. Bavo); f 2760.voor de inrichtingskosten van een nieuwe klas in de R.K.B.L.O.- school (Nicolaas v. d. Laanstraat 25); f 4320.voor het bestuur van de Chr. B. L. O.-school (Prinses Marijkeschool) en voor het verkrijgen van meubelen en leer- en hulpmiddelen bij het on derwijs; f 1280.voor de uitbreiding met een zevende leslokaal van de St. Bonaven- turaschool aan de Wouw-rmanstraat Een brandje heeft gewoed in de woon kamer van het pand nr. 82 aan de Kleine Houtstraat, waardoor deze ka mer geheel is uitgebrand en enig meu bilair verloren is gegaan. De hoofdbe woner van het huis, die zich ter rus te had begeven, hoorde omstreeks 10 uur geknetter, dat uit de richting van de woonkamer kwam. Toen hij daarop een kijkje nam, bleken de radio en het dressoir in brand te staan. Direct alarmeerde hij de brandweer, die spoedig arriveerde en met drie stralen op de waterleiding het vuur bluste. Het brandje is vermoedelijk ontstaan door oververhitting van de pijp, die in het plafond niet met. eterniet was afgedekt. De echtgenote van de hoofd bewoner was ongeveer kwart over 9 naar kennissen gegaan. Tussen kwart over 9 en 10 uur moet het brandje dus zijn ontstaan. Advertentie Ja, dank zij de nieuwe wetenschap pelijk bereide handcrême SUNBALM behoren rode, ruwe handen thans definitief tot het verleden. SUNBALM is erg prettig in het gebruik. Het heeft een opvallend weldadige diepte werking en maakt de huid niet kleve rig of glimmend. Uw Apotheker of Drogist zal U graag een tube SUNBALM handcrême verkopen, omdat het zo uitzonderlijk goed is. Aan de gemeente Velsen zijn te koop aangeboden percelen tuingrond langs de Jan Gijzenvaart, resp. groot 71 are en 60 ca en 90 are en 70 ca. Een gedeelte van deze grond zal krach tens het in voorbereiding zijnde uit breidingsplan een bestemming krij gen voor bebouwing met meergezins- woonhuizen. Het bezit van deze grond biedt de mogelijkheid deze woningen te bouwen ais vervangende woonruimte voor de in het te saneren gebied van Santpoort staande wo.onnuizen. Een an der deel van de grond zal nodig zijn voor de aanleg van sportvelden en van de verkeersweg langs de Jan Gijzen vaart, welke de W üstelaan met de Delftiaan te Haariem zal verbinden, zo als deze is geprojecteerd in het reeds goedgekeurde uitbreidingsplan in hoofd zaak. Aankoop van de gemelde perce len is dus voor de gemeente van be lang. De eigenaren hiervan wensen boven dien te verkopen een perceel tuingrond aan de Kruid oergerweg ter grootte van 69 are en 70 are. Deze grond is volgens het uitbreidingsplan in hoofdzaak be stemd voor womngbouw, zodat de ei gendom hiervan voor de gemeente even eens van belang is. De gronden zijn thans in gebruik bij 'één van de eigenaren te weten de heer J. van Duyn te Santpoort, doch kunnen per 1 November vrij van pacht worden opgeleverd. De eigenaren hebben zich uiteinde lijk bereid verklaard de gemelde onroe rende goederen aan d egemeente te ver kopen voor een bedrag van 79.000.- in totaal. Dit bedrag is als volgt sa mengesteld: Verkoopwaarde 42.009.— inkomensschade 31.998,40 en vermo gensschade f 31.998.40 en vermogens schade f 5.200.—. Dit laatste be drag staat in verband met de herbouw van de zich op de aan te kopen grond bevindende bollen- en wagenschuur. B. en W. achten de aankoopsom aan vaardbaar. Naast de gebruikelijke, die nen aan de verkoop de volgende voor waarden verbonden te worden: 1. De gronden zullen tot 1 November 1955 gratis in gebruik blijven bij J. van Duyn te Santpoort; 2. De door J. van Duyn te betalen en door de Inspecteur van de Belastingen vast te stellen, uit de verkoop voort vloeiende zogenaamde belastingschade wordt door de gemeente vergoed 3. De grond wordt op 1 November 1955 pachtvrij opgeleverd en de verkopers nemen eventuele aanspraken op scha- delosstelling wegens beëindiging van lopende pachtcontracten of te verlen gen pachtcontracten voor hun rekening, indien mocht blijken, dat dergelijke contracten bestaan bij ingebruikneming van de grond voor woningbouw e.d.; 4. Aan J. van Duyn zal te zijner tijd woonruimte worden toegewezen bij de tuingrond, gelegen bij de samenkomst van de Kwekerslaan en de Biezenweg te Santpoort, bijv. in één der woningen, staande ten noorden van de Overbildt- weg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 13