AMERIKA stemming zal zich van onthouden Ook Engeland en Columbia tegen Indonesische resolutie Indië en Sovjetblok wensen souvereiniteitsoverdracht El Zaak-Dominici wordt steeds minder overzichtelijk Rust op de West-Duitse autowegen keert terug Gottlieb Duttweiler ontketent in Zwitserland een benzine-oorlog Prijzenbreker van Ziirich rationaliseert de afzet Nederlandse marineschepen verlenen hulp op zee B N NI )RR DE POLITIEKE STATUS VAN NIEUW-GUINEA Nieuwe atoom- proeven in Australië? Komend voorjaar wetsontwerp Kikvorsenstrijd op Noord-Malakka De arrestatie van de Poolse primaat Familieleden noemen elkaar leugenaars Talrijke bekeuringen dekken de kosten van de politie ECONOMISCHE DON Wel vrede, maar geen pijp Spectaculaire reddingsactie van de Karei Doormanen de .Nortenaer Het weer St. Nico la as-geschenken VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 78sfe JAARGANG No. 26154 Afsluiting zeegaten Bierut wachtte tot na Stalin's dood ACHT VINGERS AFGEKNELD Communistisch gevaar in Indonesië Geen rijbewijs voor bromfietsers Verscheidene schepen door storm in nood Ook „Evertsen" in actie IS iejmifmiuij! DUFFEL MONTYCOATS BUREAU SMEDESTRAA1 S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. I. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENIIEIARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544 Tijdens de besprekingen over Westelijk Nieuw-Guinea, die gisteren door de politieke commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties zijn hervat, heeft de leider van de Britse delegatie, minister van staat Anthony Nutting, zich gekant tegen de Indonesische ontwerp-resolutie, waarin de Verenigde Naties o.m. wordt verzocht er op aan te dringen, dat de onder handelingen tussen Indonesië en Nederland worden hervat om spoedig tot een overeenkomst over de politieke status van het betrokken gebied te ge raken. „Aanvaarding van de resolutie," aldus Nutting, „zal de bevolking van Nieuw-Guinea niet gelukkiger, gezonder of welvarender maken." Nutting concludeerde, dat er geen enkele grond bestaat voor overdracht van Weste lijk Nieuw-Guinea door Nederland aan Indonesië. De Indische afgevaardigde daarentegen, D. K. Borooah, meende, dat de bevolking van Westelijk Nieuw- Guinea er alleen maar bij zouden winnen, wanneer zij van onderdanen van een koloniale mogendheid zouden worden tot volwaardige mede-burgers in de republiek Indonesië. De afgevaardigde van de Oekraïne, L. F. Pala- marchuk, maakte namens de Sovjet-groep duidelijk, dat Indonesië hier alle steun voor haar resolutie kan verwachten. Edmundo de Holte Castello ver klaarde zich namens Columbia op principiële gronden tegen de resolutie. De Verenigde Staten zijn vastbesloten zich van stemming te onthouden, aldus hebben Amerikaanse woordvoerders verklaard, omdat Washington geen van beide partijen tegen zich wil innemen. Een kleine groep Britse functionaris sen is naar Australië vertrokken voor beraadslagingen over de mogelijkheid van het houden van atoornproeven in Australië, aldus een mededeling van het ministerie van bevoorrading te Lon den. De groep staat onder leiding van J. M. Wilson, ondersecretaris bij dit mi nisterie. Waarschijnlijk zal begin volgend jaar blJ de Staten-Generaal een wetsontwerp borden ingediend, waarbij niet alleen bandacht zal worden geschonken aan een mogelijke afsluiting van de zee gaten tussen Voorne en Walcheren, •naar waarin ook de beveiliging van de streek langs de Rotterdamse Waterweg en die langs de Wester-Schelde zullen Worden betrokken. Ook de veiligheid Van de waterkeringen in het overige deel van het land wordt hierin betrok ken. Aldus deelt minister Algera in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer mede. Over een volledige afsluiting van de Waterweg met schutsluizen wordt thans n.iet gedacht. Ten aanzien van de ver- zilting zouden de voordelen niet over wegend zijn. Ten aanzien van de Wester-Schelde moet worden opgemerkt, dat het voors hands niet in het voornemen ligt de mogelijkheid van een afsluiting van deze zeearm, die zonder twijfel enorme moeilijkheden en grote consequenties zou meebrengen, onder ogen te zien. Voor de visserij en in het bijzonder voor oester- en mosselcultuur zullen door de afdammingen van enkele zee armen inderdaad moeilijkheden worden geschapen. Met grote ernst wordt ge zocht naar oplossingen die de bezwaren tot de geringst mogelijke proporties terugbrengen. In vijf achtereenvolgende jaren zal telkens vier millioen worden aange vraagd voor het opheffen van de hin derlijkste gelijkvloerse kruisingen tus sen spoor- en rijwegen. Ook de N.S. Willen voor dit doel jaarlijks vier mil lioen reserveren. -Vlak bij het dorp Sungei Patani in Noord-Malakka woedt sinds vorige week Woensdag een strijd op leven en dood tossen tienduizenden bruine waterkik- Wusen en cvenzovele zwarte landkik- f'orsen. De oorzaak van deze vijandig heden op grote schaal zijn niet bekend. dat4 moerasachtig gebied in de jungle, v,ï de strijdlustige kikvorsen tot slag- h'd dient, is reeds overdekt met vele „,J"'erden gesneuvelde „bruinen" en kn-fften". Tientallen Vr^n automobilisten vre. van heinde en verre om deze in ï.'hde strijd te zien, die momenteel ®t voordeel van de De .zwarten" H. K. Lim, die Vrachtauto-chauffeur hacj strijd met eigen ogen aanschouwd zicht Zeh dat het een „fantastisch" ge- ne j" Was toen een hele „divisie" brui- Wee ers de vlucht over de straat- .zwartanV terwijl een eenheid van het ging j leger" een verbeten achtervol- biina De kikvorsen schijnen een hun taSellkG strategie te volgen bij In de strijd van u1??val en tegenaanval, bruiken de sprin'[ tegen kikker ge* kelde achterpoten ,Un ferk °ntwik- genstander op de i-u,, n dun te- hij gemakkelijk gedood® unjgen' waarna De dorpelingen vinden Veldslag echter minder nrPfS kikkei- een slecht voorteken zou ziin 7-aur 1 beren zich nog zeer goed, dat 'ook il®"/?" Vooravond van de tweede wereid^ i een dergelijke strijd tussen de zwarte en Hoe"®, kJkV°lu" ".e!Jt_.-?iaatsgevondem joewel de strijd nóg niet beslist is is dL?erste phase van de slaS in het voor del van de „ZWarten" afgesloten, daar Qe „bruinen" ben"r""'cl\ ^Ph ln het moeras heb- en teruggetrokken, volgens „deskun dige toeschouwers" om zich te hergroe- De Columbiaanse afgevaardige deel de het bezwaar, dat ook door de Britse afgevaardigde naar voren was gebracht, namelijk dat door deze re solutie wordt getracht de Verenigde Naties te maken tot een lichaam, dat bevoegd is internationale overeenkom sten te herzien. Hij kon trouwens ook niet inzien, hoe een gebied onder de souvereiniteit van een andere staat kon worden gesteld, uitsluitend, omdat het gebied in ont wikkeling achter stond, en zonder dat de betrokken bevolking in staat was haar eigen wensen tot uitdrukking te brengen. De Britse afgevaardigde zei nog: ,,Men zou kunnen zeggen, dat het In ternationale Gerechtshof het tribu naal zou moeten zijn, doch in 1951 weigerde Indonesië toe te stemmen de kwestie-Nieuw-Guinea aan het Hof voor te leggen, omdat het volgens Indonesië een kwestie van politieke en niet van juridische aard was. In donesië is er dus blijkbaar zelf van overtuigd, dat hier geen werkelijk rechtsgeschil ligt. En als. dat zo is, dan is het helemaal verkeerd te trachten van de Verenigde Naties ge bruik te maken voor het uitoefenen van politieke druk op de Nederlandse regering. De Indische afgevaardigde meende, dat het politieke klimaat van Zuid-Oost- Azië in ongunstige zin wordt aangetast door het voortduren van de „impasse". Hij bestreed, dat de kwestie buiten de bevoegdheid van de Verenigde Na ties valt. Over de vraag, of overdracht van souvereiniteit zou bijdragen tot de welvaart van de bevolking, zei Boroo ah: „Kan men werkelijk in ernst bewe ren, dat aan Nederland, omdat het langer dan een eeuw heeft gefaald iets te doen, dat de primitieve bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea uit haar verschrikkelijke toestand kan opheffen, thans de verantwoordelijkheid moet worden toevertrouwd om "snelle voor uitgang" te boeken bij de ontwikkeling van de bevolking van het betrokken gebied?" En hij vervolgde: „Mijn delegatie meent, dat het niet slechts oneerlijk tegenover de bevolking van Indonesië en Nieuw-Guinea is, doch ook tegen over de Nederlanders om hen aan te moedigen deze zware last verder te dragen". Dat de bewoners van Nieuw-Guinea ethnisch, cultureel, historisch en religi eus grote verschillen vertonen met de volken van Indonesië, achtte hij geen steekhoudend argument, omdat slechts weinig landen kunnen bogen op eenheid van ras, terwijl vele andere zich kun nen beroepen op het vreedzaam en har monieus naast elkaar bestaan van ver schillende ethnische en taalkundige groepen binnen hun staatsgebied. Volgens Josef Sviatlo, een gevluchte ambtenaar van de Poolse veiligheids dienst, heeft maarschalk Stalin bij een vroegere gelegenheid eens de arrestatie verhinderd van Josef kardinaal Wyszins- ky, primaat van Polen. Stalin deelde de communistische premier van Polen, Bo- leslav Bierut, mee, dat het tijdstip voor de arrestatie niet gunstig was, ofschoon het „heel goed zou zjjn te beschikken over een betrouwbare primaat in Po len". In een'uitzending van Radio Vrij Eu ropa te München zei Sviatlo, dat Bie rut naar Stalin ging met het verzoek te mogen overgaan tot de arrestatie van de kardinaal. Dit zou het begin zjjn van een campagne om de enige legale oppo sitie tegen het régime, de Kerk, te li quideren. Ofschoon Stalin de arrestatie van de kardinaal op dat tijdstip verhin derde, dreef Bierut na de dood van de dictator toch zijn zin door. (UP) Advertentie u& voor Uw o.a. Bijouterieën - Plateel - Gero - Koperwerk .- Tin enz. BARTELJORISSTR. 9 - TEL. 13475 De heer H. S., die in Baarn woont, maar werkt aan Polynorm te Bunscho ten, had bij het ponswerk, dat hij ver richtte, het ongeluk, zijn beide handen waarin hij het werkstuk hield, niet tij dig genoeg terug te trekken. Hierdoor werden hem alle acht vin gers, waarmede hij het werkstuk vast hield, afgekneld. In -.heel België wordt deze week door de onderwijskrachten aan de katholieke scholen geprotesteerd tegen de school politiek van de Belgische regering, die het openbaar onderwijs wil uitbreiden ten koste van het katholieke onderwijs. Dat dit protest zich niet alleen uit in een staking van de leerkrachten aan de katholieke scholen, toont deze joto, die een beeld geeft van de relletjes tussen de studenten van de universiteit van Leuven, die eveneens in staking waren gegaan, en de politie, die dan ook door kr-chtig in te grijpen de orde moest bewaren. „Indonesië wordt ernstig bedreigd door het communisme", aldus schrijft de correspondent van de „Daily Telegraph" in Djakarta. „Een jaar geleden waren er redenen aan te nemen, dat de on vermijdelijke botsing tussen de Islam en het communisme zou eindigen in een overwinning van de Islam. Thans is er weinig reden voor optimisme", zo zegt hij. Hij maakt melding van het feit, dat in 1951 het aantal aanhangers van de communistische partij in Indonesië de 12.000 had overschreden. Thans bedraagt dit aantal 160.000. Voorts zegt hij, dat bovendien de vakbonden en andere or ganisaties, die aangesloten zijn bij de communistisch partij, in totaal 2.800.000 leden tellen. Hij meent voorts, dat het huidige coalitie-kabinet dat de steun van de communisten heeft, zich niet zonder die steun zal kunnen handhaven. Voor bromfietsers, die een brommer met een hulpmotor van ten hoogste 50 cm3 cylinder-inhoud berijden, zal vooralsnog geen rijbewijs vereist zijn. Aldus deelt minister Algera in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer mede. Op de autowegen van het Rijnland keert men nu langzaam weer tot nor male omstandigheden terug. De angst- psychose, waaronder de avondlijke automobilisten leven, neemt geleidelijk aan af. In de kranten leest men welis waar nog levendige reportages over lege nachtelijke autowegen, maar het feit, dat de autobaanrovers zich al vijf dagen lang niet meer hebben geroerd, geeft de burger weer moed. Geleidelijk aan herstelt zich ook het avondlijke verkeer, ook al zijn er altijd nog heel wat angstige lieden, die op de auto baan het kielzog van betrouwbaar uit ziende wagens zoeken. Enkele dagen lang wekten de kranten In Zwitserland, dat schijnbaar zo rustige touristenland, woedt op het ogenblik een oorlog. Het is wel niet zo'n spectaculair gebeuren als de onenigheid tussen de Griekse reder Onassis en de regering van Peru, maar het is toch een interessante ontwikkeling en daar komt nog bij, dat zij zich thans op een aanverwant terrein beweegt. Gottlieb Duttweiler, de eeuwige „prijzenbreker" uit Zurich, levert sinds enige tijd slag tegen de be staande benzinefirma's en verkoopt aan zijn eigen pompen, de z.g. „Migrol"- pompen, de benzine voor 49 Rappen per liter, dat is zes Rappen goedkoper dan bij de meeste andere pompen. Zijn concurrenten hebben hierop gerea geerd door in de nabijheid van elke „Migrol"-pomp een „Kampftankstelle" te plaatsen, waar benzine te koop is voor 47 Rappen. Duttweiler is president directeur van een geweldig concern, het „Migro"-concern, en, ofschoon dat vroeger anders is geweest, thans is dat concern geworden tot het instrument, dat Duttweiler gebruikt voor het nastreven van zijn economische hobbies, die door menigeen als economische waandenkbeelden worden gezien, en die allemaal samengevat kunnen worden onder deze leuze: vereenvoudiging van het distributie-apparaat. Duttweiler meent, dat er de laatste decennia revolutionnaire verbeteringen zijn aangebracht in het productiewezen, maar dat de handelswegen, die produ cent en consument verbinden, tot dus ver nauwelijks van de vooruitgang heb ben geprofiteerd. Hij geeft er bp zijn optreden blijk van zich niet strikt te beperken tot de consequenties van de ze gedachte. Het Migro-concern heeft met zijn nieuwe verkoopmethoden op de rationa lisatietentoonstelling te Düsseldorf in 1953 een gouden medaille gewonnen en tal van handelsdelegaties komen een kijkje nemen in Zürich. Maar „Dutti", zoals de president-directeur van Migro bij zijn landgenoten heet, voert ge heel los daarvan een onvermoeibare strijd tegen kartels, trusts en andere vormen van economische concentratie, waarbij hij min of meer over het hoofd ziet, dat hij zelf aan het hoofd staat van een aanzienlijke concentratie, die altijd nog één procent van de totale Zwitserse omzet op haar naam heeft staan. Migro voorziet een zesde deel van alle Zwitserse gezinnnen van levens middelen en andere artikelen en houdt er zelf twaalf fabrieken op na. Dutt weiler is leider van een politieke groe pering, de onafhankelijke „Landes- ring", die met tien zetels in het Zwit serse parlement vertegenwoordigd is. Het tijdschrift „Wir Briickenbauer" en het dagblad „Die Tat", een van de grootste kranten in Zwitserland, staan onder Duttweiler. Hij is ook de grote man in de filmmaatschappij „Prasens", die rolprenten heeft uitge bracht als „Vier in een jeep" en „De laatste kans". Verder verzorgt het Migro-concern in 837 cursussen goed koop avondonderwijs voor volwassenen. Dagelijks gaan de Migro-auto's „de boer op" en Duttweiler beweert, dat zijn methode er toe leidt de omzet te verhogen. De auto's stoppen op bepaal de punten en de huisvrouwen komen naar buiten om te kopen. Zij weten echter, dat zij van de meeste artikelen niet minder dan twee kilo kunnen be trekken. Er zijn afgeronde prijzen, geen afgeronde hoeveelheden. Men koopt niet een pond koffie, maar men koopt voor vijf franc van de beste koffie. Principieel zijn er van één artikel nooit meer dan twaalf kwaliteiten en er wordt alleen contant verkocht. De Mi gro heeft nog tal van andere methoden ontwikkeld om de verkoop gemakkelijk en snel te doen verlopen. Maar Duttweiler's grootste genoegen is gelegen in het bestrijden van geves tigde machtsposities op economisch ge bied. Meestal laat hij zijn campagnes vooraf gaan door een inleidende actie van „Die Tat". Zo voerde hij een bitte re strijd tegen het wasmiddel Persil van de Henkelmaatschappij door met een eigen wasmiddel uit te komen, dat slechts de helft kostte van een pak Persil. Het verweer van Henkei was, dat Duttweiler gemakkelijk riemen kon snijden van andermans leer. Hij be spaarde zich alle kosten, die het ont wikkelen van een deugdelijk wasmid del meebrengen en imiteerde eenvou dig een bestaand product. Inplaats van het schuurmiddel Vim kwam Migro met een eigen fabrikaat, dat inplaats van 75 slechts 25 Rappen kostte. Zijn optreden tegen de Lux-zeep bezorgde Duttweiled zijn 53ste proces. De goedkope benzine brengt Duttwei ler aan de markt door ruwe olie in te kopen van de American Independent Oil Company in San Francisco, een onafhankelijke maatschappij die over concessies beschikt in Koeweit. Dat scheelt hem 1.54 Rappen per liter. Het raffineren Iaat Duttweiler in Genua doen, maar volgens het Duitse week blad „Der Spiegel" voert hij thans ook onderhandelingen in België en Neder land. De andere benzine-handelaren bestrij den Duttweiler niet alleen met nóg lagere prijzen en soortgelijke maat regelen, zü bieden ook plausibele argu menten. Zij zeggen, dat Duttweiler zijn benzine alleen r.anbiedt op punten, die gemakkelijk te bevoorraden zijn en waar hij verzekerd kan zijn- van een grote omzet. De afgelegen streken van Zwitserland, waar de exploitatie van benzinepompen aanzienlijk minder ren dabel is, laat hij over aan de andere maatschappijen. De meeste Zwitsers zien in Dutt weiler de vermogende oude man, die met een zeker fanatisme telkens nieu we stokpaardjes berijdt, een soort economische Don Quichote, op wie men eigenlijk niet boos kan worden. Toch blijkt uit de aanhang voor zijn politieke partij, dat velen in zün denk beelden toch nog wel iets meer zien dan alleen grillen van voorbijgaande aard. En die befaamde .Landeskring" houdt er ook denkbeelden op na met betrekking tot de buitenlandse poli tiek. Duttweiler en de zijnen achten de handhaving van de Zwitserse neu traliteit helemaal niet zo vast gewaar borgd. Zij willen dat Zwitserland de Verenigde Naties officieel aanbiedt in tijd van oorlog de kunstschatten, geëvacueerde kinderen en de zwaar gewonden van beide partijen op te nemen en te verzorgen, teneinde al dus een practische basis voor zijn neutraliteitspolitiek te vinden. Duttweiler is een opmerkelijk man, die met zijn daden en denkbeelden een concern heeft gevormd, dat tien milli oen Zwitserse francs waard moet zijn. Het opmerkelijkste is evenwel, dat hij in het najaar van 1940 zijn advocaten bij zich riep en hun meedeelde, dat hij de firma cadeau deed aan zijn vaste klanten: dat zijn er nu bijna een kwart millioen. Duttweiler zelf hield één mil lioen als appeltje voor de dorst en sindsdien is hij de democratisch ver kozen president-directeur van Migro. de indruk alsof 's nachts alleen nog maar sensatie zoekende journalisten op de weg waren, die er toch bij voorbaat zeker van konden zijn, dat hun even tuele offers aan de bandieten op de on- kostenrekening geschreven konden wor den. Zij allen hebben echter een beetje mismoedig moeten rapporteren, dat zij geen spoor van bandieten hebben kun nen vinden. Helaas geldt datzelfde ook voor de politie, die haar massale actie tot dusverre alleen maar beloond heeft gezien door wat als „bijverdienste" zou kunnen worden aangemerkt. De minister van binnenlandse zaken van Noordrijn-Westfalen, Meyers, die de actie leidt en daarom ook de groeien de critiek moet opvangen, heeft ten minste de verheugende mededeling kunnen doen, dat bij de actie meer dan 16.000 boeteplichtige waarschu wingen zijn uitgereikt, hetgeen de kos ten voor een deel gedekt heeft. Bovendien zijn 55 autodieven geknipt en meer dan honderd vermiste wagens opgespoord. Wanneer men daarnaast nog in aanmerking neemt, dat meer dan honderd autorijders dronken van achter het stuur zijn gehaald, dan kan men welhaast zeggen, dat de auto bandieten de autobezitters en de veilig heid van het verkeer goede diensten hebben bewezen. Minister Meyers heeft inmiddels toe gegeven, dat in minstens een geval de politiè in haar jacht op autobandieten al te onverantwoordelijk van haar schietwapens heeft gebruik gemaakt. In Grevenbroich, niet ver van de Ne derlandse grens, had een politiepa trouille een boer van zijn tractor ge schoten, waarmee de man zjjn land aan het ploegen was. Hij weed ernstig gewond. Daarvoor was volgens de mi nister generlei excuus. Er is een disci plinaire actie tegen de betrokken poli tiemannen begonnen. (ANP) Gisteren, de achtste dag van het pro ces tegen de 77-jarige Franse boer Gaston Dominici, die beschuldigd wordt van drievoudige moord op het Britse gezin Drummond, was in de rechtszaal van Digne een zekere teleurstelling merkbaar. De voornaamste aanleiding hiertoe is, de onoverzichtelijkheid, waardoor de gehele zaak wordt geken merkt. Eén ding springt nochtans dui delijk naar voren: de haat, die de tal rijke leden der familie Dominici koes teren jegens het enige familielid, dat zijn beschuldiging van de oude Gastou nog handhaaft, de oudste zoon Clovis. Gaston Dominici heeft Clovis er gis- feren van beschuldigd de eigenaar te zijn van de karabijn, waarmede het gezin Drummond is vermoord. Vol gens Gaston zou ook Clovis het wapen (dat in een rivier werd teruggevonden) hebben verborgen. Tevoren had hij echter verklaard dat zijn jongere zoon, Gustave zich in de nacht van de moord, met de karabijn, in een kla verveld had opgehouden, hetgeen door laatstgenoemde werd ontkend. Deze beschuld'gingen waren de hoog tepunten van een dag, die vooral ge kenmerkt werd door hevig twisten tus sen de verschillende Dominici's, die elkander herhaaldelijk voor leugenaar uitmaakten. Zo kwam het op een gegeven ogen blik tot een heftige uiteenzetting tus sen Clovis, Gustave en Clément Cail- lat, een schoonzoon van de oude Gas ton. Caillat greep Clovis bij de arm, schudde die krachtig, en zeide: .Kijk mij aan, Clovis. Je weet alles van die karabijn af." Doch Clovis glimlachte slechts onbe wogen en zei: „Jullie liegen alle maal." Gisteren is het horen van de getui gen a décharge besloten. Vandaag zal de rechtskundige, die optreedt namens de nabestaanden van het gezin Drum mond, het woord voeren. Een Noors, een Duits, een Deens, een Zweeds en een Russisch schip hebben het geweld ondervonden van de storm, die gisteravond en in de afgelopen nacht langs de West- en Noord-Europese kus ten heeft gewoed. Een spectaculaire hulpactie heeft zich afgespeeld rondom het 1400 ton metende Noorse vrachtschip „Granfoss", dat ter hoogte van de Schot se kust in nood was geraakt. Het Ne derlandse vliegdekschip „Karei Door man" en de torpedojager „Kortcnaer" namen aan de hulpverlening deel. Vanmorgen vroeg berichtte het 500 ton metende Duitse vrachtschip „Hein- rich Büren" uit Bremerhaven, dat het de „Granfoss" op sleeptouw had geno men. Twee uur voordat het Duitse schip de „Granfoss" bereikte, had de Noor gemeld, dat hij nagenoeg zinkende was en dat de bemanning tussen de 18 en 25 man gereed stond om in de boten te gaan. „Wij zullen zo lang mogelijk aan boord blijven," voegde de kapitein hieraan toe. Toen de „Heinrich Büren" de „Granfoss" vanmorgen om 07.25 uur bereikte, maakte het schip een slagzij van tien graden. De „Karei Doorman" en de „Korte- naer" namen een werkzaam aandeel in de strijd om het behoud van het Noorse schip, dat te middernacht in nood was geraakt. Vliegtuigen van het vliegdek schip slaagden erin de in nood ver kerende Noor op te sporen, waarna in formaties werden doorgegeven aan de in de buurt varende vrachtschepen. Ook de Nederlandse torpedoboot- jager „Evertsen" is een in nood ver kerend schip, het Deense „Svaerd- fisken", te hulp gesneld. Het schip had ook reeds hulp ondervonden van een ander schip en van vliegtuigen van de Britse luchtmacht. De „Evert sen" bereikte de Deen echter het eerst. De torpedoboot jager is langszij de „Svaerdfisken" gebleven totdat een Noorse sleepboot was gearriveerd om de Deen weg te slepen. Het Noorse schip Malken heeft giste ren een in nood verkerend Zweeds vis sersvaartuig, de Exide, gevond n en de zes opvarenden gered. Het wrak van de Exide was nog in drijvende toestand en de zes mannen klemden zich er aan vast. Het wrak kan gevaar voor de scheepvaart opleveren. (Reuter-UP) Van nu af is er geen voorzitter van de N. B. V. B. meer. Gisteravond na melijk is de overeenkomst tussen de K. N. V. B. en N. B. V. B. getekend. Na ongeveer een jaar van strijd is de rust in de Nederlandse voetbalwereld teruggekeerd. De heren ir. H. F. Hop- ster (rechts), voorzitter van de K. N. V. B., en G. Joosten, voorzitter van de N. B. V. B., zaten aan één tafel. Er was dus zogezegd weer vrede. Maar de vredespijp, die hoort bij een ver broedering, ontbrak toch. Hetgeen overigens de heer Joosten niet kon beletten de brand te steken in de sigaar van de heer Hopster. Boze ton gen hebben beweerd, dat de heer Joosten de brand in het Nederlandse voetbal wilde steken, maar het tegen deel is nu toch wel aanschouwelijk bewezen. Aavertenne BE RISSTS STR 4 HAARLEM TEL 13439 R A DAM TFI 717162 (tot Zaterdagavond) Krachtige tot harde en nu en dan tot storm toenemende wind, aanvankelijk Zuidoostelijk, later ruimend naar Zuid-West. Aanvankelijk zwaar be wolkt met regen, later ■wisselend bewolkt met enkele bnien. Weinig veranderjng in temperatuur. Zon: 8.18-16.36 Maan: 10.18-17.50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1