übv.ïïleijer Tien jonge tekenaars kregen hun prijs thuisbezorgd Haarlemse slagers houden tentoonstelling in Vleeshal E.R.O.-SIGAREN FaJ.H.Schous igpKN Haarlems telefoonnet telt thans 20.000 abonné's Overal gelukkige gezichten Publiek kan proeven van de echte Haarlemse rookworst De Sint geeft het liefst iets goeds Micro-fotografie Zeven dagen toneel JAN VAN DER PIGGE VESTEN PULL-OVERS 't Silver Stoepke van Kimmenaede Elsje van Dam een en al verbazing .-JtÊÊtÊÊÊm VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 PAGINA 2 Ecclesia-groepen en v Katholieke Actie GROTE HOUTSTRAAT 16 S Burgerlijke Stand 50 bejaardenwoningen aan plein St. Bavo B. en W. stellen voor voor •schot te verlenen aan ,£t. Jozef" G.A .B.-Haarlem Drs. A. van der Straaten benoemd in Den Haag Daarom EEN KLEINE GREEP UIT 'N GROTE SORTERING VOOR DE SINT Bij afdeling Bevolking Biljarten Nieuwe katholieke begraafplaats Uitbreiding Noorder begraafplaats bij Ver- gierdeweg Padvinders in Stoops Bad precies mynlera» FABLO-OVERHEMDEN AMERICAN WHITE f 15.90 KERKO -OVERHEMDEN GABLE-SHIRTS Miniatuur Spoorwegen in werking gesteld Varende tentoonstelling drie weken in Haarlem HEEMSTEDE P VERBETERING VAN WONINGEN Vergoeding gymnastiek onderwijs St. Aloysiusschool Magnetofoon voor notulering raadsverslag Verhoging jaarwedde wethouders Beurs van Amsterdam Beurs van New York ZANDVOORTSE MUZIEKKAPEL Spoedig modernisering HANS HENKEMANS VERBREDING ZAND. VOORTSELAAN Verbetering Grote Krocht Behandeling begroting Dinsdag 30 November om 2 uur zal de directeur van het slachthuis, de heer F. J. A. Bruins, de Haarlemse Slagers- vaktentoonstelling openen, welke gehou den wordt in de Vleeshal. Dit gebouw zal derhalve eindelijk weer eens voor een doel worden gebruikt, dat overeen komt met zijn oorspronkelijke bestem ming. De tentoonstelling is georgani seerd in samenwerking tussen de Haar lemse Slagerspatroonsvereniging, de Ka tholieke Slagerspatroonsvereniging en de Haarlemse Grossiersvereniging voor de Vleeshandel, en wordt gehouden op 30 November en 1 December. Men wil met deze tentoonstelling, zoals die voor de eerste maal in Haarlem wordt gehouden, wat propaganda ma ken voor meer vleesverbruik. Om dit doel te bereiken, zal er een keur van vorstelijke vleesproducten worden geëx poseerd, tezamen ongeveer 400 stuks vlees en vleeswaren, sier- en étalage schotels. ingestuurd door 109 slagers. Te voren was er een cursus in het opmaken van vlees ingesteld, waaraan een 40-tal siagerspatroons met hun echtgenoten hebben deelgenomen. Bij de ingang van de Vleeshal zal een reusachtig stilleven worden aangebracht, waarvan de vervaardiging door de Sla gersvakschool is geschied. In dit stille ven is o.m. gewerkt met groot vlees als rundervoeten, hele schapen en halve varkens. Bedrijven, verwant aan de sla gerswereld. o.a. de Vleeskeuringsdienst van het Haarlemse Slachthuis, hebben toegezegd met enkele inzendingen aan de tentoonstelling deel te nemen. Het heeft veel moeite gekost om de Vleeshal voor dit doel beschikbaar ge steld te krijgen. In vroeger tijden werd in de Vleeshal nooit geslacht, zoals men wellicht denkt. Er mocht alleen vlees verkocht worden. Het publiek, dat de expositie bezocht, zal in de gelegenheid gesteld worden om kennis te maken met de originele Haarlemse rauwe rookworst, een delica tesse, die in niets onderdoet voor de Gelderse rookworst. Door een proef kunnen de bezoekers zich daarvan over tuigen. Voor de tentoonstelling heeft men een Advertentie De moderne sigaar van uitzonderlijk fijne kwaliteit. 22, 26, 30 en 40 cent in luxe verpakkingen van 10, 25 en 50 stuks. ALLEENVERKOOP voor HAARLEM: GROTE HOUTSTR. 81 Balmoral-Assortimenten steeds uit voorraad leverbaar van 10.- t/mf 100.- In hotel „De Leeuwerik" heeft de katholieke actie in het Bisdom Haarlem een bijeenkomst belegd, welke onder leiding stond van de heer A. van Dru- nen. De bedoeling van deze samen komst was te komen tot oprichting van zgn. ecclesia-groepen in iedere paro chie. Drs. B. Evers hield een inleiding over „Wat moet een gespreksleider we ten van de ecciesia-beweging" en ver der over „Wat zijn ecclesia-groepen?" Hij zette uiteen, dat iedere groep uit 8 a 10 personen bestaat, dames en heren, jongeren en ouderen van elke staat en stand: Deze mensen komen bij elkaar om samen godsdienstig- apostolische onderwerpen te bespreken, daarover van gedachten te wisselen en een eigen mening te toetsen aan die van een ander. Er zal iemand moeten zijn, die het initiatief neemt en de leiding op zich neemt. Contact zal er moeten zijn met de parochie-priester. Het zal verder no dig zijn om de twee of drie weken bij elkaar te komen en in het „Pinkster vuur" zullen genoeg onderwerpen wor den aangegeven, welke ter bespreking kunnen dienen. Een verslagje van het besprokene kan naar de priester wor den gezonden, opdat hij op de hoogte is van de gang van zaken. Spreker wees tenslotte op de mooie taak, die een ecclesia-groep kan heb ben, als het werk met ware apostolaats- zin wordt gedaan. Kapelaan W. Berger uit Overveen be handelde het onderwerp „Wat heb ik aan de ecclesiabeweging?" Hij toonde aan, dat de deelnemers het werk zich zelf en andere ten goede kunnen laten komen. Men leert elkaar begrijpen, men schept betere menselijke verhou dingen. Ter vergadering werd nog het een en ander besproken en binnenkort zul len er nieuwe bijeenkomsten worden belegd, maar dan meer bedoeld voor de districten. Advertentie GEBOREN: A. P. Jagervan der Weide, z; G. F. A. M. KropmanDe- libes, z; J. J. M. ThoolenWesthof, z; O. BenjaminsSchroder, z; D. van 9tootenNoble, z; W. G. Tademade Jong, d; G. P. van KampenLange- veld, d; S. van ZijlCop, d; J. M. Ho- gervorstGenis, d. ONDERTROUWD: W. K. Kwinke- lenberg en C. Roozendaal. GETROUWD: J. Lucas en M. D. S. Opdam; A. H. J. van Os en C. T. van Damme; J. P. Kemper en E. A. Wen- tink; W. Vellinga en E. Willemse; J. van Zijtveld en C. W. Hummeling; J. A. Chr. Tempelaar en M. Teilegen; J. J. Hubert en J. M. de Groot; J. Hars kamp en E. Pannekoek Loois; N. Lod der en H. C. J. Haartman. OVERLEDEN: M. DrossaersSpuy- man, 31 jaar, Hazepaterslaan; N. Vlaar, 58 jaar, Kamperlaan; J. B. W. Bolo- mey, 77 jaar, Hazepaterslaan; L. W. Logmans, 62 jaar, Denys van Hulle- laan. datum gekozen, die ongeveer ligt tussen het zilveren bestaansfeest van de Haar lemse Katholieke Slagerspatroonsvereni ging, dat dit jaar gevierd is, en het 65- jarig bestaansfeest van de Algemene Slagerspatroonsvereniging, dat het vol gend jaar zal worden herdacht. De tentoonstelling zal geopend zijn Dinsdag 30 November van 2.3010.30 uur en Woensdag 1 December van 1010 uur ('s middags van 12.3013.30 geslo ten). In onze editie van gisteren hebben we er reeds de aandacht op gevestigd, dat B. en W. van Haarlem aan de raad voorstellen om een bedrag van 436.560 als voorschot te verlenen aan de woningbouwvereniging „Sint Jozef' voor de bouw van 50 woningen voor bejaarden op het terrein aan en nabij de Bisschop Callierstraat, in het kader van het uitbreidingsplan. B. en W. merken in de toelichting op het voor stel op, dat de ligging van het complex in de onmiddellijke omgeving van de kathedrale basiliek van de bouw een hogere aesthetische verzorging vereist dan gewoonlijk aan de woningwetbouw wordt gesteld. Er zijn o.a. afsluithek ken van het binnenterrein en een kost bare balconconstructie nodig. De kos ten van deze bijzondere voorzieningen worden geraamd op 7500. Dit bedrag wordt echter door het Rijk bij de vast stelling van huren en bijdragen niet in aanmerking genomen. Daarom is een andere manier van financieren nodig. Het bisdom Haarlem is bereid gevon den 75 pet. van die kosten voor zijn rekening te nemen. De resterende 25 ptt. dienen dan bij wijze van bijdrage a fonds perdu uit de gemeentekas te worden verstrekt. De huurprijs zal vermoedelijk 7.70 per week bedragen. Het is mogelijk dat deze prijs tot 5.80 zal worden terug gebracht, omdat het Rijk waarschijn lijk een „bejaardenbijdrage" zal ver lenen. Voor de aankoop van 50 gasgeysers wordt een som van 9.000 geraamd. De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau Haarlem, drs A. van der Straaten, zal met ingang van 1 Decem ber in functie treden als hoofd van de afdeling Beleidsvorming en Arbeids marktzaken van het Rijksarbeidsbureau te Den Haag. Tevens is de heer Van der Straaten benoemd tot plaatsvervan gend directeur. Sinds 1 Juli 1953 was de heer Van der Straaten directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem. Voordien be kleedde hij eenzelfde functie in Apel doorn. Advertentie DOUBLE 20 «cm 17 tte«ns ancrc Anti-mjqnetisch TWEE JAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL de kleine zaak met de GROOTSTE KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 49 Films REMBRANDT: „Koning der melodieën", a.l. Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. PALACE: „Door dik en dun", a.l. Tijden 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. LUXOR: Een liefde in Parijst", str. volw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De man met een millioen", a.l. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: „Buffalo Bill op het oorlogspad", 14 jaar. Tijden Vr. en Za. 2.30, 7. 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Van Ma. t/m Do.: „Road to Bali", 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. FRANS' HALS: Van Za. t/m Wo: „100 meisjes en een zeeman", str. volw. Tijden 2.30, 7 en 8.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do. „De man in het grijs", 18 jaar. MINERVA: Vr. t/m Zo. „City Lights", a.l. Tijden Vr. 8.15 uur. Za. 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Di. „Lili", a.l. 8.15. Do. „Casa Blanca", 18 j. 8.15 uur. Vrijdag 26 November Stadsschouwburg: „De Haagsche Come die" voert „Midzomerdachtdroom" op. (Ver. „Geloof en Wetenschap"), 8 uur. Concertgebouw: 3e Concert van de serie van het Noord-Holl. Philharmonisch Orkest oi.v. Marinus Adam, 8 uur. Zaterdag 27 November Stadsschouwburg: „De drie zusters", door de „Nederlandse Comedie", 7.30 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1016 uur. Zo. van 1316 u. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal. Wagen weg 102: Schilderijen, gouaches en tekenin gen van Wim Steijn (t/m .27 Nov.). Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland 66. - Schilderijen van Poolse expressionisten (tot eind Nov.). Advertentie autopeds m. autopeds m. fietsjes 2-1.95 speeltafeltjes 10.40 kruiwagens 11.65 dejeuners 2.60 drinkbekertjes 2.55 In onze textielafdeling: babymutsjes kindermutsen Eknit shawls wantjes vanaf slofjes vanaf slabben kraagfrontjes Hacoma overgooiers tinneroy peignoirtjes regencapes m. cap 1.70 4.50 4.55 2.60 4.30 0.80 3.— 11.45 20.30 12.15 Zojuist ontvangen: org. geruit jack v.a. 15.20 Oude Groenmarkt 14—16 Haarlem Tel. K 2500 - 11266 Zaterdag en de gehele volgende week 's avonds tot 10 uur geopend. Voor de oorlog; werd in Nederland het z.g. persoonskaartenstelsel inge voerd, (l.w.z. dat voor iedere Neder lander (Nederlandse) een kaart, met alle mogelijke gegevens, betreffende de burgerlijke staat, werd aangelegd. Ver huist men uit de gemeente Haarlem, dan verhuist de kaart mee naar de nieuwe gemeente van inwoning. Van iemand die overlijdt, het land ver laat, wordt de kaart opgeborgen in het Centraal Bevolkingsarchief in Den Haag. Op grond van een besluit van 1936 dient van deze kaarten, alsmede van kinderen, die, hoewel in Haarlem geboren, maar elders wonen, een af schrift te worden gemaakt. Het aantal vertrokken personen, overledenen en z.g. toevallig geborenen bedraagt in onze gemeente jaarlijks ongeveer 10.000. Met het maken van 10.000 afschriften gaat veel tijd ver loren. Daarnaast rijst het probleem van het opbergen der afschriften. Se dert de invoering van het persoonskaar tenstelsel is in Haarlem het aantal van 150.000 reeds overschreden. Het laatste vergt een grote archiefruimte. Deze methode vordert per jaar ongeveer 3800 arbeidsuren, met het risico van het maken van fouten. B. en W. zijn, na een langdurig on derzoek, tot de conclusie gekomen, dat de toepassing van de micro-fotografie het meest aangewezen middel is om tijd te besparen en fouten te voorko men. Hiermee zijn slechts 390 arbeids uren gemoeid, per jaar. De prijs van de micro-kaarten bedraagt 23,80 per 100 stuks. Er zijn 1200 kaarten per jaar nodig (400 voor de dagelijkse dienst op de afd. bevolking, 400 voor een extra archief (de negatieven) en 400 voor het z.g. schaduwregister in Den Haag (Rijksinspectie van de Bevolkingsre gisters). B. en W. vragen de raad voor het aanschaffen van een micro-foto-instal latie en het u-ichten van een donkere kamer een uedrag van 11.500. De uitslagen van de wedstrijden om het kampioenschap derde klasse Haar lem en omstreken zijn als volgt: C. Broertjes A. de Bruin F. Leuven J. Wunnik C. Neeskens K. van Veen 100 22 28 454 2 79 22 27 359 0 100 42 10 238 2 67 42 7 159 0 100 22 15 455 2 62 22 12 272 0 De stand tot en met Donderdag is; gew. verl. gel. h. s. pt. 1. J. Wunnik 4 1 0 16 8 2. C. Broertjes 3 0 1 35 7 3. J. Winthorst 2 1 2 15 6 4. F. Leuven 3 2 0 14 6 5. A. de Bruin 2 3 0 22 4 6. K. van Veen. 2 3 0 19 4 7. J. Bouwer 1 3 1 17 3 8. C. Neeskens 1 5 0 15 2 Zaterdag 27 en Zondag 28 November: Stadsschouwburg: de Nederlandse Co medie met „De Drie Zusters". Zuiver af gestemd stemmingtoneel onder regie van Peter Scharoff, met rijk geschakeerde rollen van Ank v. d. Moer, Ellen Vogel, Bep Dekker,, Louis v. Gasteren, Fons Rademakers, Ko v. Dijk en Joh. Schmitz. Maandag 29 November, Minerva Theater, Heemstede. Gezelschap Johan Kaart met „Potasch en Perlemoer op vacan- tie". Een nieuwe serie leuke, onschuldi ge belevenissen van de compagnons, die elkaar in de vacantie hadden willen ontlopen. De overige week heerst er muiterij in de Stadsschouwburg. De Nederlandse Comedie komt terug met „Muiterij op de Caine"; in de zeer sterk bezette voorstelling krijgen vooral de hoofdrol len een bijzonder boeiende en knappe vertolking van Joan Remmels, Han Bentz v.d. Berg en Guus Oster. Een mooie gele genheid, evenals „De Drie Zusters", voor de oudere jeugd om kennis te maken met begaafd en doorvoeld toneelspel. De voorstellingen worden gegeven op Maandag 29, Dinsdag 30 November en Dinsdagmiddag (voor de Ver. v. Huis vrouwen), Woensdag 1 en Donderdag 2 December. Zoals wij reeds enkele dagen gele den berichtten, hebben B. en W. het plan de Algemene Noorderbegraaf plaats uit te breiden op een gedeelte ten oosten van de Vergierdeweg. De ze ruimte zou bestemd zijn als katho lieke begraafplaats. De kosten worden geraamd op f 510.300. Men heeft dit voorstel gedaan, om dat de begraaplaats St. Barbara en St. Bavo over enige jaren geen grafruim te meer beschikbaar zullen hebben. Het nieuwe gedeelte zou in de behoefte kunnen voorzien tot t jaar 2000. Op de begraafplaats zijn ongeveer 4300 graven geprojecteerd, verdeeld in 20 pries tergraven, 80 eerste klasse, 560 tweede klasse en 2440 huurgraven en 1200 alge mene graven; 250 vierkante m. is ge reserveerd voor kmdergraven en 100 vierkante m. voor graven in onge wijde aarde. Bij de opzet van dit plan is rekening gehouden met een mogelij ke uitbreiding in zuidelijke richting. Gisteravond vonden in Stoops' Bad te Overveen de jaarlijkse zwemwedstrijden plaats voor de leden van de Nederland se Padvindersvereniging in het district Haarlem. De verkenners van ,,Kon-tiki" uit Haarlem sleepten vele verdiende prijzen in de wacht. v| ■■J "vï De heer Te Winkel (rechts) in gesprek met zijn schoonmoeder. Links ir. J. M. de Vos, inspecteur van het telefoonnet Haarlem. Ten huize van de heer A. Ch. te Winkel aan de Leidsevaart 330 is giste ren de 20.000ste telefoonaansluiting in het locale net van Haarlem tot stand gebracht. Met een gezellige samenkomst in het huis van de nieuwe abonné is dit feit gevoerd. Daarbij waren o.a. aanwezig ir. .J. M. de Vos, directeur van bet telefoondistrict Haarlem, de heer P. Rolff, adjunctadministrateur van de P.T.T., de heren Wouters, Van Rossen en Kooy en de aansluitingsploeg be staande uit de heren Van Meel, Bolhuis en monteur Termaat. De heer Te Win kel zelf, die wegens herhalingsoefenin gen in militaire dienst is, had van zijn commandant verlof gehad bij de heug lijke gebeurtenis tegenwoordig te zijn. In een kort toespraakje verklaarde ir. De Vos, dat Haarlem in het P.T.T.- lichaam altijd een bijzondere plaats had ingenomen. Zo was in Haarlem in 1925 de eerste automatische telefooncentrale gereed gekomen onder volledige leiding van de P.T.T. Sinds 1945 was het aantal aansluitingen in Haarlem verdubbeld en steeds raakt men nog achterop door de gestage nieuwbouw. Vooral Haar lem-Noord baart in dit opzicht veel moeilijkheden. (Ter illustratie diene, dat in Haarlem per dag 5 a 6 aansluitingen worden tot stand gebracht). Ook voor het Staatsbedrijf van de P.T.T. vormde de 20.000e aansluiting een Advertentie in diverse effen pasteltinten f 4 A OA met Aeroline-boord lw,/u met dubb. front, in 3 mouw- #19 90 lengten 1 WOLLEN H. VESTEN, f TO OR o.a. in yersey SHAWLS HANDSCHOENEN ZELFBINDERS Uw Kleding-adviseur Gen. Cronjés»r»at 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 UnU'lli X1UUT9TXIAAA *±y 7. J. Bouwer 1 «5 i ii 01 uit naancm aiccpicu vwv. Vanaf Zaterdag tot 10 uur 's avonds en 8. C. Neeskens 1 5 0 15 2 prijzen in de wacht. Maandag de gehele dag geopend bijzondere gebeurtenis en daarom heeft de P.T.T. besloten de aanlegkosten zelf te betalen. De heer Te Winkel kreeg verder een grote taart, die hem door de heer Rolff werd aangeboden. De nieuwe abonné belde meteen zijn schoonmoeder op om het nieuwe toestel te proberen. De heer W. van Willige, directeur van de Stichting „Haarlems Bloei" heeft gis teravond met een druk op een knop de Nederlandse Miniatuurspoorwegen op gang gebracht, waarmee de heer Vlas kamp uit Haarlem weer drie weken in Haarlem komt exposeren. De korte plechtigheid, die werd bijgewoond door autoriteiten van de politie en de Haven dienst, vond plaats aan boord van de boot „De Smidse", nu nog gelegen in het Spaarne aan de Transvaalstraat, wordt vandaag overgebracht naar de Lange Brug tegenover de Gedempte Oude Gracht. De boeiende tentoonstelling heeft zich in Haarlem reeds tweemaal in een grote belangstelling mogen verheu gen, toen de ondernemer zijn miniatuur spoorwegen de Vishal heeft laten door kruisen, waar meer dan 24.000 bezoekers een kijkje kwamen nemen. Drie weken zal de varende tentoonstelling in Haar lem vertoeven en geopend zijn van 9-12, van 2-5 en van 7-9.30 uur. Zondags van 2-5 en van 7-9.30 uur. rolschaatsen langs 's Heren wegen vlie den. Aardig is, dat de beide meisjes vriendinnen zijn. Van nu af aan be horen zij tot het gemechaniseerde ver- keer. Bij Maria Tollenaar in Overveen en Nellie Burggraaf in Haarlem hebben onze redacteuren een horloge achterge laten. Walraed Cremers en Piet Kluwen in Haarlem hijsen met van mecano ge bouwde kranen porceleinen kopjes op, slaan bruggen over de gootsteen en vul len elke tekortkoming in huis met con structieve bouwsels aan. Anneke Koek uit Haarlem kreeg een pop. De laatste gelukkige, die het ongeluk had eerst om zes uur haar geschenk te mogen ont vangen, was de 6-jarige Elsje van Dam uit Haarlem. De jury had haar een step toegedacht. Onze redacteuren vertelden, dat zij nimmer zo weinig commentaar hadden gehoord: Elsje stond paf en haar ogen fixeerden de step, die zich gewil lig bekijken liet. Maar nu het aardige van dit verhaal. In negen van de tien gevallen gaven onze redacteuren de prijswinnaars een geschenkje, dat ook op de verlanglijst van Sint Nicolaas voorkwam. Heerlijk niet? De vreugde was dus eens zo groot. Tot en met Zondag is er nog ge legenheid om de expositie van de kin dertekeningen te bezichtigen in de gang naar de Mariakapel in de Jans straat. Cokkie Boekei uit Lisse moest meteen weten of de kleertjes, die zij nog had, geschikt waren voor haar nieuwe pop, die zij met haar tekening heeft gewon nen. Een echt poppenmoedertje, vindt u ook niet? In vele gezinnen, die een winnaar van de jeugdtekenwedstrijden onder hun leden telden, heeft Woensdagmiddag grote vreugde geheerst, toen twee van onze redacteuren de prijzen kwamen brengen. Op hun tocht door stad en streek hebben zij ervaren hoe leuk het is kinderen te verrassen. Zij waren met het prettigste deel van de wedstrijd be last. Overal hebben zij in spanning ver kerende jongens en meisjes ontmoet, die deze ke^r de vrije Woensdagmiddag te lang vonden duren. Ook op menig oudergezicht ontwaarden zij een glimp van oprechte bewondering (en trots) en verschillende malen hebben de ver tegenwoordigers van de courant moeten horen, dat bestellingen van het formaat fiets, autoped, horloge, etc. aan Sint Nicolaas niet waren opgegeven, waar mee wij maar willen zeggen, dat de Nieuwe Haarlemsche Courant meer dan alleen een kinderhand heeft gevuld. Onze redacteuren brachten allereerst Pierre van Velzen, zijn moeder en zijn broertje Felix bekijken de spiksplinter nieuwe fiets, die Pierre met zijn teke ning als deelnemer aan de jeugdteken- wedstrijd heeft gewonnen. Zijn teke ning werd door de jury met een eer ste prijs beloond. Natuurlijk moest de vier-jarige Felix het ventiel proberen; wanneer je dat opendraait hoor je im mers dat prachtige gesis! een bezoek aan prijswinnaar Pierre van Velzen in Heemstede. Slechts heel toe vallig is Pierre deelnemer van de wed strijd geworden. Tegen het sluiten van de termijn werd hij ziek en hij herin nerde zich de tekenwedstrijd. In tijd van drie kwartier zette hij zijn werk stuk op papier. Zijn vader oefende ern stige critiek uit, doch Pierre stuurde in. Reeds eerder veroverde Pierre ver schillende prijzen. Cokkie Boekei in Lisse was reusach tig in haar sas met de nieuwe pop, die zij met haar tekening verdiend had. Tootje van Bakel en Gemma Strodijk, respectievelijk uit Heemstede en Aer- denhout, kijken voortaan met begrijpe lijke „minachting" neer op de voetgan gers, wanneer zij op hun gloednieuwe Bij een onderzoek in 81 percelen van de Woningbouwvereniging „De Haem- stede" is gebleken, dat de keuken aanrechten. en gootstenen dringend be horen te worden vernieuwd. Het is te vens nodig, dat de plafonds worden gewit en het houtwerk wordt ver nieuwd en geschilderd. Het afschei dingsschot in de keukenkamer van de woningen van het complex aan de Kadijk-Talmastraat moet worden ver wijderd. De lichtval in het keukenge deelte wordt dan groter. Deze voor zieningen zullen voor de bewoners een belangrijke verbetering betekenen. De kosten worden geraamd op een bedrag van f 31.500, waarvoor de raad een crediet wordt gevraagd. Het betreft de complexen Balistraat en Sumatrastraat en zoals bovengenoemd het complex aan de Kadijk en de Talmastraat. Het kerkbestuur van de parochie van O. L. Vrouwe Hemelvaart te Heemstede heeft het verzoek ingediend ten behoeve van het gymnastiekonder wijs aan de St. Alpysiusschool (V. G. L. O), f 201.75 te mogen ontvangen als vergoeding voor de kosten van dit onderwijs over de periode van 1 Sep tember tot en met 31 December a.s. B. en W. vragen de raad het verzoek in te willigen. In de vorige raadsvergadering van Heemstede werd bij wijze van proef voor de notulering van het raadsver slag gebruik gemaakt van een magne tofoon. Deze proef heeft uitstekend voldaan en B. en W. stellen de raad dan ook voor tot definitieve aanschaf over te gaan. Hiermede is een bedrag gemoeid van f 1400. De raad van Heemstede wordt ver zócht het college van Gedeputeerde Staten te verzoeken de jaarwedden van elk der wethouders, die thans f 3750.— bedraagt, met ingang van 1 October 1954 met 6 pet. te willen verhogen. (Niet officiële koersen) Vorig Opening Slot 26/11 3% Ned 1953 3% Nea 1953 ij3/* 3('4 Nea 1948 JOJ 3% oCt Nea 1950 3% Ned 1954 100"« 3-3(4 Ned Sé? "O'4 100A 3 Ned 62-64 oei. fac. lOlj's lnscw. Urtbk 1946 3 pC 99 Nea Handel Mil. cert A.K.Ü. 3(® 317 Van Berkei's Patent Calve-Delft eert 333 V&D Gelder 2/5 Kon Hoogovens eert. ?93% 288% Unilever cert. 470 Ned Kabel *60 ,4 Ptüilps 381 Kon Petroleum 538 y2 539 „Amsterdam" Rubber 105% 10o% Hoiï Amerka Uin 182% Kon. Ned Stoom b Mij *79 179% Ned Scheepv Unie 156% 155% H.V.A. 145% 147 Dell MIJ Cert 133% 136 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chryslei Corp General Ëlectnc. General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Snel» Un»on Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 23/11 43% 94 62% 45% 92% 95% 72% 27 38% 70% 71% 57% 50 %e 70 26% 24/11 43% 94% 62% 45% 92% 92% 72% 26% 38% 70% 71% 59% 50% 70 26% Zoals wij reeds eerder berichtten heeft het bestuur van de Zandvoortse Muziekkapel plannen gemaakt om de kapel te moderniseren, zodat zij haar taak in het kader van het amusement en de ontspanning van de bevolking van Zandvoort en de badgasten behoorlijk kan vervullen. De instrumenten van de kapel, gro tendeels meer dan dertig jaren oud, moeten noodzakelijk vernieuwd worden. Voor het optreden naar buiten (zowel in als buiten het zomerseizoen) is het noodzakelijk dat de leden van de kapel in een eenvoudig doch practisch uniform gestoken zijn. Het bestuur stelt zich nu voor, in een "periode van 10 jaren de instrumenten van de kapel te vernieuwen. Rekening houdende met een gestadige uitbreiding van het aantal werkende leden, zal daarmede jaarlijks pl.m. f 1100.ge moeid zijn. Wat de uniformering betreft, hiervoor is een bedrag van rond f 5000.beno digd. Een actie tot het „adopteren" van muzikanten zal vermoedelijk f2500.— opleveren. Het ontbrekende bedrag kan de kapel niet zelf op tafel brengen en daarom vraagt het bestuur aan de ge meente een geldlening a 3 pet. groot f 2500.te willen verstrekken, af te los sen in 10 jaren. Deze modernisering van de kapel maakt een geheel nieuwe opzet van de financiën noodzakelijk. Kon de kapel tot dusver dank zij mede het gemeente lijk subsidie van f300.— aan haar verplichtingen voldoen, de nieuwe opzet vereist een belangrijke versterking van inkomsten. Tamboercorps en muziekka pel zullen de muzikale collecten nog meer intensief ter hand nemen, terwijl ook de werving van kunstlievende leden en donateurs krachtig zal worden aan gepakt. Ondanks een matige honorering van de dirigent en ruim f2000.inkomsten uit contributies, collecten en donaties blijft er bij een gemeentelijk subsidia van f 300.nog een tekort van f 700. Gezien het feit, dat de kapel meer en meer wordt ingeschakeld bij het amu sement, dat in de zomermaanden .aan badgasten en inwoners wordt geboden, menen B. en W. dat het verantwoord is dat de gemeente hierbij de behulp zame hand biedt. Zij stellen daarom aan de raad voor, de muziekkapel een geldlening van f2500.a 3 pet., af te lossen in tien ja ren, te verstrekken en het gemeentelijk subsidie te verhogen tot f 1000 per jaar. Dank zij de gestadige arbeid van de culturele kring ,,'t Helm" begint in Zandvoort een steeds talrijker publiek zich te interesseren voor uitvoeringen van hoog cultureel gehalte. Dit bleek Donderdagavond, toen de grote zaal van „Monopole" nagenoeg gevuld was met toehoorders van een piano-recital, gege ven door Hans Henkemans. Het pro gramma werd geopend met de Sonate in Bes gr. t. K.V. 570 van Mozart, wel ke door Henkemans voortreffelijk werd gespeeld. Brillant was ook de vertolking van de Sonate in C. kl. t. opus 111 van Beethoven. Na de pauze volgden nog werken van Debussy en Ravel. Een ovationeel applaus vertolkte de dank van het opgetogen publiek. De uitbreiding, welke het gemotori seerde wegverkeer in de jaren na de afgelopen oorlog heeft ondergaan en welke ook thans nog voortgaat, maakt een verbreding van de Zandvoortse- laan binnen korte tijd noodzakelijk, teneinde ook tijdens het hoogseizoen en als wedstrijden op de Burgemeester van Alphenweg gehouden worden, het verkeer op vlotte wijze te kunnen verwerken. De te verwachten ophef fing van. de tram en de daarvoor in de plaats komende busdienst maken deze kweste extra urgent. Ook het rijwielpad aan de Zuidzijde van deze laan moet zeer noodzakelijk verbreed worden, vooral omdat ook de steeds in aantal toenemende bromfiet sers van het rijwielpad gebruik moeten maken. Voorts wordt sinds lang de aanleg van een wandelpad óók aan de Zuidzijde wenselijk geacht. Plannen voor deze verbredingen en uitbreidingen zijn thans in voorberei ding. Tevens is in bewerking een plan voor de aanleg van een verkeersplein op de plaats, waar in de toekomst de in het uitbreidingsplan buiten de dorpskern om geprojecteerde verbin dingswegen met de Boulevard Paulus Loot en de Boulevard Barnaart op de Zandvoortselaan zullen aansluiten. Om deze plannen te kunnen uitvoe ren is het noodzakelijk, dat Zandvoort in eigendom krijgt een strook grond langs de Zuidzijde van de Zandvoort selaan, eigendom van de gemeente Amsterdam. Amsterdam wil deze grond ter oppervlakte van plm. 37000 m2 aan Zandvoort verkopen. Aan de raad van Zandvoort wordt daarvoor een crediet gevraagd van rond f 19.800. Aan de rijweg en aan de trottoirs van de Grote Krocht te Zandvoort kleven verschillende bezwaren, die sinds lang om een oplossing vragen. Het trottoir aan de Noordzijde heeft een veel te grote helling meer dan 10 cm per ml hetgeen vooral bi) ijzel of opvriezend weer voor voetgan gers erg bezwaarlijk is, terwijl het trottoir aan de Zuidzijde ter hoogte van het gebouw van de Twentsche Bank te smal is. Voorts vox-men in het bijzonder des zomers de aan beide zijden van de weg geparkeerde auto's een ernstige belemmering voor het doorgaande verkeer. B. en W. van Zandvoort stellen aan de raad voor over te gaan tot: 1. het omhoog brengen van de rijweg en het verbreden daarvan aan het Westelijke einde van 7 tot 8 ml; het Oostelijke einde is reeds 8 ml breed; 2. het om hoog brengen van de trottoirs aan weerszijden van de rijweg; het Noor delijk trottoir krijgt daarbij een nor male helling; 3. het maken van par- keergelegenheden aan de Noordzijde bestaande uit z.g. parkeerhavens in het trottoir; het trottoir wordt ter plaatse versmald tot ca. 4 m, hetgeen wij niet bezwaarlijk achten; 4. het trottoir voor de Twentsche Bank en de beide aangrenzende percelen te ver breden tot 4 m. Hiermede is een bedrag van 20.000 gemoeid. De Zandvoortse gemeenteraad zal op 30 November en 1 December de be groting voor 1955 behandelen. De agen da vermeldt ook een voorstel om de Nederlandse amateur-toneelunie een- subsidie van ten hoogste f 125 per jaar te geven, alsmede een voorstel van de burgemeestar om de wethouderssalaris- sen met 6 pet. te verhogen van f 1500 to f 1590. Verschillende wijzigingen den nog in de begroting 1955 aang bracht tot f 198.502. Stemming: vast De braakliggende gronden aan we zijden van de kop van de Kerkst f te Zandvoort zullen nog in dlL;jZen bebouwd worden. Daar zullen v®pJgion zes winkelhuizen alsmede een P op de hoek van de Kerkstraat wordt Thorbeckestraat. Aan de raaa voorgesteld de benodigde grond te pervlakte van 780 M2 voor verkopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2