75 Twintig jaar geëist wegens moord op echtgenoot Integriteit Nieuw-Guinea met kracht gehandhaafd Harde klappen voor aanranders Tussen neus en lippen Puistjes 1 J ummrnde iafemn vemnéè '47/1 Duitse Nationalisten willen vrijlating oorlogsmisdadigers H. Vader motoriseert het werk onder de zwervers van Rome Enorm krakeel in Engeland rond ChurchilFs indiscretie Gif moord te Warffum voor rechtbank Zo nodig worden meer onderdelen van krijgsmacht ingeschakeld Millionnair en toch alleen 18 inbraken door invaliden D.D.D. Deutsche Partei verwekt schandaal in West-Rerlijn Auto voor Mario Tirabassi - Kranten inzameling voor Zwitsers circus VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 PAGINA 3 BRONX is "fully toasted" d.w.z. smaak en aroma hebben het volle Amerikaanse karakter BRONX FORSE TAAL VAN MINISTER STAF 55 55 Subsld!»en' die een verlaging van het de beer ,Voor geestelijke verzorging op winistp 8 hadden ontdekt, maakte de g w Sjeik zoekt ega K.R.O. begint met T.V. voor kinderen Voortdurende tegen slagen brengen faillissement Advertentie ten ;tse de aar I en Jyan lijk zal ge- Natuurlijk in cellophaan volgens het originele Amerikaanse procédé van de Wallbrook Tobacco Co. Inc. U.S.A. (Van onze correspondent) De afschuwelijke gifmoord die acht jaar geleden op 3 Mei 1946 in alle stilte te Warffum werd gepleegd, werd Don derdag onder bijzonder grote belangstel ling voor de Groninger rechtbank be handeld. Terecht stond de 53-jarige vrouw Jantje van B. die ook ter zitting volmondig bekende haar tweede man, de landarbeider Pieter van der Veen met een oplossing van Parijs groen, een ver giftige verbinding van koper en arseni cum, om het leven te hebben gebracht. De officier van Justitie, mr. Munten dam stelde in zijn requisitoir dat ver dachte het plan om haar man te doden van te voren heeft beraamd en dat moord bewezen moet worden geacht. Hij eiste twintig jaar gevangenisstraf. Dit tweede huwelijk was ogenschijn lijk heel gelukkig geweest, al bleet het kinderloos. In 1943 werden door bemid deling van de Voogdijraad in dit gezin drie kinderen geplaatst van de landar beider J. H. M. te Warffum. wiens vrouw hem verlaten had. Deze M. kwam daarna geregeld bij Van der Veen en dit leidde op de duur tot een liefdes verhouding. In deze omstandigheden be sloot de vrouw toen haar echtgenoot van het leven te beroven. De kans was schoon toen hij op 1 Mei 1946 met griep in bed bleef. Toen hij iets te drinken vroeg gaf ze hem een beker Parijsgroen. een middel dat gebruikt wordt voor be sproeiing van het grasland. De man dronk de beker in een teug leeg en de vrouw stopte hem in met een kruik aan de voeten. Die nacht werd Van der Veen ernstig ziek en de volgende dag is hij overleden. Een jaar later trouwde de vrouw met M. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf heeft in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van oorlog en marine gezegd, dat Nederland rake en harde klap pen zal uitdelen aan hen, die het wagen de integriteit van Nieuw-Guinea aan te tasten. Zo nodig zal dit geschieden met nog meer en nog andere mid delen dan die welke reeds zijn aangewend. De taak die wij thans in Nieuw- Guinea hebben te vervullen is op de eerste plaats het handhaven van orde en rust. Een taak van de politie dus, die daarvoor zal worden uitgerust. Zo nodig zal om die orde en rust te handhaven harde bijstand worden verleend door de Koninklijke Marine aan welke om redenen van doelmatigheid deze opdracht is toevertrouwd. Mocht er nog meer nodig zijn, dan is de minister bereid met alle middelen de nodige kracht bij te zetten. Over ,je financiële aspecten van °e begroting, die de grootste slokop is Yan alle departementen, zei de minister dat de Kamer zich wel eens te veel blind staart op het enorme bedrag 1350 mil joen na de 1500 millioen in de eerste jaren van opbouw en dat men zich te weinig realiseert wat moet worden opgebouwd. Voor de vele voorzienin gen die volgens het in overleg met de NATO vastgestelde plan moeten worden getroffen is dit enorme bedrag nauwe lijks voldoende. Wanneer aan de ver langens van de Kamer inzake uitbrei ding van de luchtmacht en het oprich ten van een pantserdivisie zou moeten tvorden tegemoetgekomen, dan zou het bedrag nog veel groter worden. Toch waren er enkele punten waar op de minister bereid was de Kamer tegemoet te treden. Zo wil hij welwil lende de beide plannen van de heer v- Vliet (KVP) in overweging nemen. Het eerste betreft een ruimere tege moetkoming in de kostwinnersvergoe ding voor gezinnen die door het in dienst gaan van een zoon in vqel slech tere omstandigheden komen te verke ren. De minister kon nog niet zeggen °1 het plan uitvoerbaar is en even- jnin wat het zal kosten. Er komt ech ter een nota, waarin alles wordt bere kend. Wellicht zal in dit verband een Wijziging van de dienstplichtwet moeten borden overwogen. Het tweede plan van de heer v. Vliet betreft het invoeren van vrijstelling door broederdienst van de oudste zoon *n een gezin met meer dan twee zoons. Om niet ineens te veel te vragen wil de heer v. Vliet beginnen met gezinnen die vijf zoons tellen, om dan geleidelijk tot drie zoons te komen. De minister ^mnd het een aantrekkelijke oplossing, die hij nader zal bezien. Hij maakte er enkele kanttekeningen bij: de zoon die Eventueel in aanmerking komt zal me de kostwinner moeten zijn en dus niet altijd de oudste indien er ook studeren den zijn. De regeling zal alleen kunnen fielden wanneer de zoons elkaar in leef tijd opvolgen. Een verdere uitbreiding van vrijstel- Jmg voor studerenden kon ir. Staf niet bi overweging nemen. Ook de soldij han de Nederlandse soldaat achtte hij «oog genoeg, terwijl hij opmerkte dat de ?9piale voorzieningen gunstig afsteken 0li die in andere landen. vergeten. De beginselen der strategie blijven, de gevechtsvoering alleen wordt anders. Een dier beginselen is: een aanval trachten te voorkomen door de aanvaller beducht te maken. Het is zeker dat er grote wijzigingen komen en dat de luchtmacht steeds meer naar voren gaat treden, maar de infanterie moet zich eveneens ontwik kelen door groter beweeglijkheid. Onze parate divisie heeft daarvan bekwame proeven afgelegd. Over de oefening Battle Royal was ir. Staf zeer tevreden. Gebleken is dat wij onze taak in inter nationaal verband aan kunnen en dat het tekort aan materiaal is opgeheven. Toch moet men in zijn enthousiasme niet te ver gaan. Een tweede parate divisie vormen achtte de minister een aanlokkelijk plan van de heer Fens (KVP). maar het kan pas verwezenlijkt worden nadat het opbouwplan voltooid is. Dus eerst na 1957. Dan zal ook de getalsterkte der beide bestaande divisies wel iets be perkt moeten worden. Een tankdivisie invoeren achtte de minister op dit mo ment niet nodig. Eind 1957 zal ook de uitrusting der territoriale troepen geheel op peil zijn. De minister bracht hulde aan de ka pitein-vlieger Schipper, die is omgeko men bij de noodlanding buiten Eindho ven en de stad voor een ramp behoedde door zijn straaljager niet te verlaten. De heer Visch (KVP) kreeg de verzekering dat de luchtmacht geen sluitpost vormt, maar ook dat buiten het thans tot 1957 lopende plan geen extra'tjes mogelijk zijn. De werving voor de luchtwacht blijft op vrijwilligers gebaseerd. Binnenkort verschijnt een boekje waarin de rechtspositie en de sociale voorzieningen voor officieren worden omschreven. Het personeelsbeleid stuit op de moeilijkheid van gebrek aan animo om officier te worden, maar Ne derland deelt die last met andere lan den. „In onze ijver om beroepsofficieren zo lang mogelijk te verbinden zijn wij te ver gegaan. Ik geloof dat wij die ver bintenis zo kort mogelijk moeten ma ken", aldus de minister. Hij ziet met de heer Fens in dat het vraagstuk van overplaatsingen en woningruimte uiterst belangrijk is. Voor het vliegend perso neel zullen binnenkort de vliegtoela- gen worden herzien. Een eigen lucht machtacademie zal in 1957, maar ook niet eerder, gereed zijn. Vandaag komen de beide staatssecre tarissen aan het woord. Nederland in Nato n He minister sprak ook over de inter zonale samenwerking in NATO-ver- HU kon maar niet begrijpen dat parlement nu nog niet inziet dat Nederlandse vertegenwoordiging tjJÏF zeer sterk is en dat met onze ini- ven tertlefie rekening wordt ge- nispen. Als voorbeeld noemde de mi- He I r de Rijn-IJssel-linie. Hij deelde bei?e dat generaal Grünther voor zover v«end binnenkort niet zal worden ver- w t(n. Hij vond dit zeer toe te juichen, liik ?eze generaal is een voortreffe- hei HATO-oppervelhebber. Ook was jt belangrijk voor de continuïteit in let opperbevel. lijke verh6r°P attent ^at daar een ge" staat °fiing bij marine tegenover hieuwpSt rf ?taf kondigde aan dat een diend m». ?.°,gsfe! zal worden inge- 1957, fOGl 9™ in het streefjaar zijn, inscl o gnev^iieii-®e.n yoprbe.Ud van reeds ver zijn elnnscher de 0Db°™ voltooid moet Wschakelins ï13 ger£ed te hebben voor insi=„t;„- J_. n civiele met militaire verben8de* BB^n^iD udie richtin6 te- Hij Waq hpf en de havenorganisatie, dat de aw s met de heer Weiter dachtrr,°nze volle aan- niet de hebben Wij moeten echter conventionele oorlogvoering Vrouw op jacht Mevrouw Yates uit Vancouver in Brits Co lumbia heeft een bijzon dere hekel aan katten. Al jaren geleden ver klaarde zij de oorlog aan deze lieve beesten: Dat kwam zo. Voortdurend wisten katten haar pro visiekast te overrompelen met alle tragische gevol gen van dien. De lek kerste hapjes, voor man lief bestemd, bleken vaak verdwenen. Me vrouw Yates maakte aan de katten-invasie radi caal een eind. Ze kocht een geweer en heeft sindsdien tientallen poe sen doodgeschoten. In tussen heeft dit het ja gersinstinct in haar op geroepen. Zij wil nu be slist naar Afrika, om eens op wat „groter" wild te gaan jagen. ^5 i^i toen zij een bezoek aan werd waargenomen. De Parijs bracht, per abuis marinier, David Fell, had aangezien voor „Miss het spook gezien in een Denmark". Een paar we- klein deel van een ge- ken geleden bracht zij woonlijk leeg gedeelte incognito een bezoek aan van een kazerne, dat uit- de nachtclub „Moulin ziet op een kerkhof. Vol- toe overgegaan zijn da- Rouge". Iemand fluister- gens het aan de admi- gelijkse weerberichten de de Franse zanger raai gezonden rapport wat interessanter voor George Ulmer, die de was Feil een paar avon- de lezers te maken door ster van de show was, in den geleden naar een gebieden van hoge en het oor, dat „Miss Den- kleine bovenkamer in de mark" in de zaal was. Ulmer maakte toen eni ge grapjes over schoon heidskoninginnen en vroeg toen of „Miss Denmark" die, naar hij gehoord had in de zaal was, op het toneel wilde komen. is eigenlijk geen uitvin- Koningin Ingrid nam het verklaarden eveneens ding, want de meteorolo- gemoedelijk op, toen de vol9ens net officiële rap gische stations gaven al gérant zich haastte de enige tijd meisjesnamen pijnlijke vergissing van aan orkanen en tropische Ulmer goed te maken, stormen. Uit de vele „Mogen wij u een fles brieven, die ontvangen van oyize beste champag- zijn, blijkt, dat de lezers ne aanbieden, Majesteit?" enthousiast zijn. En er vroeg hij. Koningin In- is nog geen enkele klacht grid antwoordde: „Een van de zijde der dames halve dan. De toekomst ontvangen, dat voor de is aan de nuchteren". cyclonen vrouwennamen Kazernespook What is in a name De West-Berlijnse me teorologische dienst is er van lage druk een naam te geven. Een gebied van lage druk krijgt een meisjesnaam, een gebied van hoge druk een jon gensnaam. De namen worden gegeven in alfa betische volgorde. Het Spoedig daarna kwam de ontgooche ling, want de ene ruzie volgde op de andere en de politie moest meermalen tussen beide komen. In het voorjaar van dit jaar nam M. de vlucht. Aan derden vertelde hij: „Ik ben hem maar ge smeerd, voor mij hetzelfde overkomt, wat Pieter is overkomen", tenminste volgens de geruchten. M. verklaarde terzitting dat hij zulks nimmer had ge zegd en M. verklaarde dat hij niet wist dat zijn vrouw Pieter van der Veen had vermoord. Verdachte vertelde tijdens de zitting in korte, bedeesd uitgesproken, antwoor den hoe de toedracht was geweest. „Ik heb het gedaan om M. en zijn kinderen. Pieter had ze niet willen houden", aldus verdachte. De raadsman, mr. Levie, nam de ten lastelegging onder de loupe, wees op verschillende onjuistheden en vroeg een nader psychiatrisch onderzoek, mede met het oog op de toerekeningsvatbaar heid. Dat het slachtoffer arsenicum-ver- giftiging had, is wel bekend, maar of hij hieraan is overleden, moest nog be wezen worden, volgens pleiter, die zich afvroeg in hoeverre de ziekte van Van der V., die hij had voor hij de gifbeker dronk, van invloed is geweest op zijn overlijden. Uitspraak 9 December. De Sjeik Izaat Gaaf ar heeft zich vorige week tegenover verslaggevers waarschijnlijk wel met opzet laten ont vallen, dat ook al ben je multi-millio- nair het geen prettig gevoel is zo een zaam te zijn. De Sjeik was onlangs gedoodverfd als Narrimans aanstaande derde echtgenoot, maar dat is voorbarig gebleken. Dat klagen over zijn eenzaamheid bleek niet aan dovemansoren gezegd, want sindsdien hebben zich reeds twee dames aangemeld die bereid zijn de 36 jaar oude Sjeik gezelschap te komen houden in zijn woestijnverblijf en alle door hem gestelde voorwaarden willen naleven: Ze moeten namelijk blond zijn een sluier willen dragen en aan de Perzische Golf willen wonen in een villa met air-conditioning. De eerste was een Amerikaanse in Rome verblijvende danseres en actrice, Valerie Vernon, die zich onmiddellijk met de Sjeik in verbinding gesteld heeft en onder meer aangevoerd heeft dat ze al in zoveel filmharems opgetre den is dat ze zich daarin al volkomen is gaan thuisvoelen. De tweede is een 18-jaar oude telefoniste uit Hamilton Jackie Wright, die zich telegrafisch als eventuele echtgenote heeft aangemeld. Ze heeft gezegd dat het haar zeer ro mantisch toescheen om in een woestij- villa te wonen. Zelfs was ze bereid haar haar te blonderen als de Sjeik beslist daarop stond. Haar moeder heeft ver klaard er niets op tegen te hebben om de schoonmoeder van een Sjeik te zijn. (UP) De zucht naar het bezit van motoren en bromfietsen bracht de in Enschede woonachtige 19-jarige A. T. uit Olst en de 32-jarige S. J. uit Leeuwarden, bei den invalide, op het verkeerde pad. In Hengelo werden ze bij een poging tot inbraak op heterdaad betrapt. Thans is bleken dat zij zich in acht maanden tijds in Enschede aan achttien inbra ken hadden schuldig gemaakt. Behalve rookartikelen, emcele kle dingstukken en andere kleinigheden wisten de beide inbrekers enkele dui zenden guldens aan baar geld buit te maken. Dit geld werd gebruikt om mo toronderdelen of bromfietsen, waarvan S. J. er zelfs drie bezat, aan te schaf fen. T. en J., die in hetzelfde 'pension verbleven, begaven zich 's-avonds te gelijk met de overige pensionbewoners naar bed. Later op de avond trokken zij er, zonder dat iemand van hun huisgenoten hier ooit iets van bemerkte, op uit om hun slag te slaan. De reeks televisie-kinderprogram ma's, die de Omroepverenigingen bij toerbeurt gaan verzorgen op de Don derdagen, zal 6 Januari a.s. worden geopend door de KRO. Het program ma wordt uitgezonden van 17.0017.30 uur en zal bestaan uit een Drie-Ko- ningenspel, getiteld: „Opstand in de Kribbe", geschreven door de Volen- dammer Pe Mühren. De regie heeft Wim Bary Jr. De spelers zijn voorliet grootste deel leden van de toneel groep Puck. Advertentie Advertentie Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood^ GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP f 1.15 tot f 26.- KOLN1SCH KOLNISCH EAU DE COLOGNE roscA f 4.90 f 8.50 1—4, Cologne CLOCKENGASSt COlOGNt f 1.75 f 24- •m- 2.25 f 9 60 Vrijlating van alle Duitse oorlogsmisdadigers vóór de ratificatie van de verdragen van Parijs, wordt door twee tot de West-Duitse regeringscoalitie behorende fracties van de Bondsdag gewenst. De fracties van de Duitse Partij en van de Vluchtelingenpartij hebben aan de bondsregering gevraagd, of zij bereid is vóór de ratificatie door alle landen van het verdrag van Brussel een algemene amnestie te vragen voor alle veroordeelde Duitsers, die nog worden gevangen gehouden. De Duitse Partij, die dit initiatief genomen heeft, heeft zojuist in de Ber- lijnse verkiezingscampagne een schandaal verwekt doordat haar knok ploegen twee buitenlandse journalisten en een aantal andere bezoekers zijn te lijf gegaan omdat deze naar hun zin niet snel genoeg opstonden, toen de eerste strofe van het „Deutschland über alles" werd ingezet. Deze eerste strofe wordt niet langer als nationale hymne erkend. Tevoren had minister Hans Seebohm een sterk nationalistisch getinte rede voering gehouden. De voorzitter van de Joodse gemeente in Berlijn heeft pro test aangetekend tegen de opruiende anti-semietische uitroepen", die in het bijzijn van bondsminister Seebohm ten beste werden gegeven. Hij heeft zich daarbij ook beklaagd over het feit, dat de Berlijnse politie daarbij niet eenzelfde activiteit aan de dag legde als toen zij indertijd optrad tegen studenten, die tegen anti-semietische artisten als Veit Har lan en Werner Krauss demonstreer den. Talrijke andere organisaties hebben tegen het optreden van de knokploegen van de Duitse Partij geprotesteerd, waaronder ook de vereniging der bui tenlandse pers. Ook burgemeester Schreiber van West-Berlijn heeft het voorgevallene in een zitting van de gemeenteraad een schandaal genoemd. De raad zelf drong aan op onmiddel lijke krachtige maatregelen". De Berlijnse afdeling van de Duitse Party geldt als een verzameibekken van vroegere actieve nationaal-socialis- ten. Een kort geleden door de partij gesticht orgaan werd door de Ameri kaanse stadscommandant verboden. In Bonn heeft de centrale leiding van de partij getracht de verantwoordelijk heid voor het gebeurde af te wentelen kazerne gegaan, om iets uit zijn kast te halen. „Ik zag een spook staan bij het raam, maar het verdween toen ik er op af ging", aldus Feil. Le den van de patrouille en voor de prettiger ge bieden van hoge druk mannennamen gekozen werden. Dit verwondert ons trouwens niet. Nos kennimus nos, nietwaar? port dat, wat het ook geweest moge zijn, dat Feil gezien had, hij na het incident volkomen overstuur de cantine was komen binnenstuiven. Uit inlichtingen, ingewonnen bij mariniers, die vroe ger in de kazerne ge- stationneerd zijn ge weest, is gebleken, dat dit deel van de kazerne al jaren de reputatie heeft, dat er een geest rondwaart van een ma- Admiraal Sir Geoffrey Oliver, een Engelse ma rine-commandant, heeft rinier, die zich jaren ge een volledig rapport ont- leden had doodgesclio- vangen over een geest- ten. Er zijn sindsdien verschijning, die door een verscheidene mariniers marinier van een zeepa- geweest, die hebben ge- Koningin Ingrid van trouille op de marineba- meld, dat. ze het spook Denemarken is onlangs, sis Chatham in Kent hebben gezien. Pijnlijke vergissing Omda.t Mario Tirabassi van nachte lijke wandelingen door Rome hield, heeft hij thans van de H. Vader een Fiat combinatie-wagen cadeau gekre gen. De tweede vice-gerens van Rome, Mgr. Cunial, heeft de auto overgedra gen aan Tirabassi, zodat deze zijn nach telijke tochtjes voortaan achter het stuur kan maken. Maar niet om zijn voorkeur voor nachtelijke wandelingen alleen werd Mario door de H. Vader zo ver rast, maar omdat hij in die nachten een werk van naastenliefde heeft ge creëerd, dat slechts vergeleken kan worden met dat van Abbé Pierre in Parijs. Hij was, had hij gemerkt, tijdens zijn wandelingen nooit alleen in de straten en parken, ook al was het uitgaande le ven voorbij en de meeste burgers in diepe slaap. Hij was er al aan gewoon geraakt iedere avond vele zwervers en daklozen te zien op de banken in de parken, in portieken van kerken en he renhuizen, onder spoorviaducten en ri- vierbruggen. Slechts weinigen van hen sliepen en de meesten konden van kou en honger de slaap niet vatten. Twaalf jaar geleden werd hij door de ellende van die honderden mensen ge troffen en hij besloot hen zoveel hij kon te helpen. De volgende avond begon hij weer zijn wandeling, maar nu met een zak op de rug met levensmiddelen. Het eerste contact verliep niet ge makkelijk, want de meeste zwervers vertrouwden hem niet. Zij zagen hem aan voor een rechercheur van politie op jacht naar misdadigers onder hen. Maar spoedig maakte deze achter docht plaats voor vertrouwen en steeds meer zwervers verzamelden zich langs de route, die Tirabassi iedere nacht maakte. Binnen korte tijd kon Tirabassi het werk niet meer alleen af en riep hij de hulp van anderen in. Dit is te Rome het begin geworden van de „Vrijwilligers der Naastenlief de", die thans dank zij de geste van de H. Vader hun werk sneller en uit gebreider kunnen doen. (KNP) op onbekende provocateurs, die de par tij in een kwaad daglicht zouden heb ben willen stellen. Volgens de getuigen zjjn de slagen evenwel toegebracht door de officieel door de partij aangestelde zaalwachters, die door armbanden te herkennen waren. Het Zwitsers circus „Pilatus", dat In 1892 opgericht is door Max Buehlmann en dat wordt gedreven door zijn 70 jaar oude weduwe, zijn kinderen, kleinkin deren en achterkleinkinderen in to taal 40 gezinsleden wordt met de ondergang bedreigd. Tijdens een onge luksperiode van twee jaar heeft de familie schulden moeten maken ten bedrage van 70.000 francs en de schuldeisers hebben reeds hun faillis sement aangevraagd. Stormvlagen hebben tenten uiteen gereten, een dronken chauffeur heeft de dood veroorzaakt van vele van de meest waardevolle paarden en talrij ke andere ongelukken en buitenge wone pech hebben het circus aan de rand van de afgrond in dit geval de openbare veiling gebracht Eni ge Zwitserse kranten, begaan met het trieste lot van het circus, zijn een in zamelingsactie begonnen, om vóór de fatale datum van de veiling, die op 3 December bepaald is, de 70.000 francs bijeen te brengen. (UP) (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Er is enorm krakeel ontstaan rond de indiscretie welke Sir Winston Churchill op Dinsdag beging, toen hij in een rede in zijn kiesdistrict ont hulde, dat hij aan het eind van de laatste wereldoorlog een telegram had gezonden aan Montgomery, waarin hij hem instructie gaf de op de Duitse legers buitgemaakte wapenen niet te vernietigen, omdat ze wellicht nodig zouden zijn om de Kussen te beletten op te trekken naar het Westen. Wat Churchill bewogen heeft om op dit ogenblik een dergelijke indiscrete ont hulling te doen is aan niemand bekend. Maar het ligt voor de hand, dat de socialisten zich met een gehuil van verontwaardiging op hun prooi hebben geworpen. De „Daily Herald" en de „Daily Mirror", beide socialistisch, schreeuwden gisteren, en vandaag wederom, moord en brand. De communis tische „Daily Worker" liet zich verre van onbetuigd. Doch het meest merk waardige was, dat ook de „Times" zich gisteren in een hoofdartikel tegen Churchill richtte. In de liberale „Manchester Guardian" werd hedenmorgen de voor de hand lig gende conclusie getrokken, dat dit mon sterverbond slechts één oorzaak kan hebben, namelijk de wens Churchill te wippen. De „Daily Mirror" heeft Churchill meerdere malen gelast heen te gaan, en Churchill is ongehoorzaam geweest en aangebleven. Ook de „Times" heeft eerder in een hoofdartikel dui delijk gemaakt dat de oude heer zijn tijd gehad had. Er is evenwel waarschijnlijk nog een andere reden waarom de socialisten zo ongehoord fel reageren op Churchill's merkwaardige faux pas. Er zijn talrijke socialisten die, gezien de miserabele toe stand in hun eigen partij, zich allerminst verheugden over het feit dat de Britse natie op het punt staat een groots hulde betoon te organiseren voor Churchill op zijn tachtigste verjaardag aanstaande Dinsdag. Hier is de kans schoon om het effect van deze huldiging ten dele te niet te doen. Churchill dient gekleineerd te wor den. Vandaar de kleine zielen bij La bour die weigeren het parlementaire herdenkingsboek, waarin alle Lagerhuis leden hun handtekening zouden zetten, te signeren, zoals mevrouw Braddock en Emery Hughes. En een Bevaniaans Lagerhuislid, Barbara Castle, heeft be kend gemaakt dat zij vanwege Church ill's onthulling op Dinsdag geen bijdrage zal sturen voor Churchill's verjaardags fonds. De „Manchester Guardian" van he denmorgen publiceerde in een hoofd artikel het meest bezadigde commen taar over de gehele affaire dat tot he den verschenen is. Het blad zegt o.m.: „Sommige van de beschuldigingen rie ken naar huichelarij". Het blad zegt terecht dat niemand aan het eind van de tweede wereldoorlog wist waar de Russen halt zouden houden. Roo sevelt en na hem Truman hadden zich geheel op de Russen verkeken. Churchill had minder illusies over de Russische bondgenoten, en het zou een wettig gebruik van geweld zijn geweest, indien het Westen desnoods met gebruikmaking van een gedenazi- ficeerd Duits leger (de kopstukken van de Nazi's waren dood of gevan gen) zich verzet had tegen een Rus sische opmars naar het Westen. „Niemand", aldus het liberale dagblad, „die de documenten van die dagen leest kan aan Churchill een verbazingwek kende vooruitziendheid ontzeggen inza ke het gevaar van onenigheid onder de bondgenoten en inzake de eigenlijke aard van de communistische bedoelin gen. Tot heden heeft Attlee niet gespro ken. De vraag is natuurlijk of Attlee en Morrison, die destijds lid waren van Churchill's oorlogskabinet, hebben ge weten van de inhoud van zijn telegram aan Montgomery. Het Hjkt onwaar schijnlijk, aangezien anders het officiële partijblad van Labour de „Daily Herald" niet zo'n verschrikkelijk voorpagina-ge- huil zou hebben aangeheven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3