e: scheepsbouwer- 1 (ytfcjk /flpo^na WIT Blankenhorn voor besprekingen in Parijs 1 Van Beinum zeer tevreden over Amerikaanse tournee Ik geef:. KAVEEWEE K ru is woord raadsel Franse afgevaardigden willen een debat over Noord-Afrika A utomobiel Industrie Amsterdam bestaat 25 jaar Persvrijheid en openbaarheid der Kamerdebatten Obstructiecampagne tegen Parijse verdragen Tien lijnwerkers bij Baden Baden gedood Anglo-Amerikaanse garantie Moord op jonge vrouw te Zeist Sabotage onder ds neus van de Duitsers Verschil tussen (gepubliceerde) Hande lingen en Handelingc.i (in archief) Italië verwerpt de Sovjet-uitnodiging Washingtonse critieken over Concertgebouworkest Door achterop komende trein gegrepen Doodstraf geëist tegen de Opperste Gids Beslag op practijk- lokalen opgeheven Dader voortvluchtig AMERIKAANSE WAARDERING VOOR NEDERLANDSE COMPOSITIES Vishinsky is vandaag bijgezet die is VOL-maakt VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 PAGINA 5 Proces in Egypte Puttense kruidendokter Joke de Korte, Rika Bruins Mary Kok, Geertje Wielema vallen wereldrecord aan Is Uw rook*budget ook met 6% gestegen? Het is U graag gegund, maar nodig is 't niet... als U tenminste Croydon rookt. Dan heeft U voor 70 cent per pakje een kwaliteit waar iedereen op afvliegt! Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Politieke moeilijkheden wachten Frankrijks premier Mendès-France. De conservatieve afgevaardigde Pierre Montel, voormalig minister voor de luchtmacht, is de achtste volksvertegenwoordiger, die de regering heeft verzocht een debat over de toestand in Frans-Noord-Afrika te doen houden. Montel vroeg, hoe de regering getrouwheid van haar troepen kan verwach ten, wanneer zij niet optreedt tegen de Tunesische rebellen. Pierre de Ché- vigne (M.R.P.), voormalig minister voor het leger, heeft de regering gisteren eveneens verzocht het vraagstuk-Noord-Afrika in de Franse Nationale Ver gadering ter sprake te brengen. De Tunesische opstandelingen heb ben gisteren een Franse pantsertrein aangevallen. De oppositie tegen Men dès-France zal dit voorval zeker aan grijpen ter ondersteuning van haar stel ling, dat het onwaarschijnlijk is dat (ie Tunesische verzetslieden veel acht zul len slaan op de oproep der Franse en Tunesische regeringen om hun, wapens neer te leggen, in ruil voor een alge hele kwijtschelding van straf. Vele afgevaardigden leden van midden- en rechtse partijen heb ben reeds ernstige critiek op deze op roep geoefend, die zij beschouwen als een aanwijzing, dat de regering van „zachtheid" t.a.v. de Noord-Afrikaan se verzetslieden blijk geeft. Doch er staan Mendès-France nog andere moeilijkheden te wachten. Aan hangers van de getorpedeerde E. D. G. en tegenstanders van een West-Duitse herbewapening hebben tezamen eri met succes een obstructie-campagne ge voerd, waardoor het onzeker is gewor den of de Franse Nationale Vergade ring inderdaad 14 December a.s. kan Milton Berliner van de „Daily News" schrijft: „Het concertgebouw kwam en overwon. Het orkest reageerde zo exact op de aanwijzingen van Eduard van Beinum dat men haast geloofde een kamermuziekgezelschap te beluiste ren in plaats van een ensemble van een 100 man". Berliner merkte verder op. dat het uitgevoerde werk van Ru- dolf Escher „Musique pour un esprit en deuil" een der beste hedendaagse werken is welke men tot dusver in Washington te horen heeft gekregen. Paul Hume schrijft in de „Washing ton Post" dat het Amsterdamse con certgebouworkest een nobel instru ment is, welks toon helder, zacht en als van goud is. Geen der Amerikaan se orkesten, zelfs niet het nationale symphonie orkest, hebben ons ooit op een avond van zoveel prachtige gemo duleerde tonen vergast. En dan ver volgt Hume: „De compositie van Escher, die uit de oorlogsjaren dateert, demonstreert met grote inspanning en energie de strijd tussen de lyrische kracht van een vrije geest en de on derdrukkers van een buitenlandse mo gendheid". Tien lijnwerkers zijn Donderdag in ill West-Duitsland om het leven geko- toen, toen een trein tussen Haueneber- stein en Baden-Baden, van achteren in reed op een groep van 35 man. De overige arbeiders bleven ongedeerd. De mannen hadden de waarschuwingssigna len van de trein niet gehoord, doordat op dat ogenblik op een tweede spoor een goederentrein passeerde. Ook had den zij door de zware mist de trein niet zien aankomen. Vijf en twintig weg werkers hebben nog kans gezien bijtijds Van de spoojrbaan te springen. De man nen waren op weg naar hun werk. Zij hadden geen maatregelen getroffen om gewaarschuwd te worden voor naderen de treinen. (DAP-Reuter-UP) De openbare aanklager in het proces tegen Hassan El Hodeiby, de opperste gids van de Mohammedaanse broeder schap, heeft vandaag tegen hem de doodstraf geëist. Hodeiby is beschuldigd van het beramen van moorden en een complot om de regering van premier Nasser omver te werpen. De openbare aanklager zeide, dat er grote wapen- voorraden van de Broederschap waren gevonden in steden in de Suez-kanaal- zone. De Mohammedaanse Broederschap was van plan deze wapens tegen de regering te gebruiken", aldus verklaai- oe de openbare aanklager. Hodeiby heeft de tegen hem ingebrachte beschul digingen tegengesproken. (Reuter). beginnen met de bespreking der over eenkomsten van Londen en Parijs, zo als de regering zich had voorgesteld. En tenslotte is daar nog de behande ling der Franse begroting, waarvan reeds onderdelen door de volksverte genwoordiging zijn verworpen. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie te Zwolle, mr. Van Heynsber- gen, heeft na een onderzoek ter plaatse het beslag op het kruidkundig laborato rium van de heer W. S., te Putten (Gld.), dat vorige week op last van de justitie verzegeld was, opgeheven. De eigenaar van het laboratorium, die op het politiebureau in Putten was ver hoord, heeft hierdoor weer de beschik king-gekregen over zijn lokaliteiten. Naar mr. Van Heynsbergen mede deelde, moeten de kamers wel ter be schikking van de justitie worden ge houden. Aan de heer S. is meegedeeld, dat hij geen medische praktijk mag uit oefenen en geen diagnose mag stellen op grond van urine-onderzoek. if f ,r Herbert Blankenhorn, dr. Adenauer's politieke medewerker, is gisteren reeds naar Parijs gegaan voor de hervatting van de besprekingen over het Saar-ac- coord. Daar zijn Franse gesprekspart ner, Soutou, nog in de Verenigde Sta ten verblijft, en eerst midden volgende week zal terugkeren, wordt in Bonn niet verwacht, dat Blankenhorn in Pa rijs reeds de door de meeste Duitse par tijen aangevochten bepalingen van het verdrag zal kunnen aansnijden. Vooreerst zal, naar men aanneemt, alleen maar worden gesproken over de nog niet gedetailleerde economische be palingen van het verdrag. Men rekent er in Bonn op, dat de be sprekingen tussen beide hoofdsteden over het verdrag nog lange tijd zullen kunnen duren en dat zeker voor het ratificatie debat in de Franse Kamer geen beslis sing te verwachten is. Gezaghebbende diplomatieke krin gen in Londen hebben gisteren ge zegd, dat Engeland bereid is om een gezamenlijke garantie met de Verenig de Staten te overwegen van de Frans- Duitse Saarovereenkomst, als dit door de verdrag-sluitende partijen gewenst zou worden. Deze Anglo-Amerikaanse garantie zou uiteraard alleen mogen gelden voor de voorlopige Frans-Duitse overeenkomst In de Jan Willem Frisolaan te Zeist is Woensdagavond een moord gepleegd waarvan de 29-jarige mevrouw K.-V. liet slachtoffer is geworden. De dader is nog voortvluchtig. De gealarmeerde Zeistcr politie vond later het stoffelijk overschot van de vrouw op de achterdrempel van haar woning. Het slachtoffer bleek dodelijk te zijn ge troffen door een schot even boven het hart. In de keuken vond de politie twee hulzen, withruit de conclusie viel te trek ken dat twee schoten op haar zijn ge lost. Nader vernemen wij, dat het slacht offer, de echtgenote van de kruidenier P. K., in de keuken van haar woning bezig was en iets in de tuin hoorde. Zij deed daarop de deur open. Van dichtbij werd er toen op haar gescho ten, waarna de dader wegrende. Inwo nende mensen hoorden de knal en waar schuwden dokter en politie, welke zeer snel ter plaatse waren. De arts kon slechts de dood constateren. Een jonge man zag de man op een fiets wegrij den. Hij volgde de man en haalde hem na enige tijd in. Hierop trok de man opnieuw een revolver en bedreigde de jongen, waarna hij wegreed. De jonge man doofde het licht van zijn fiets en volgde de man opnieuw, maar raakte het spoor toen bijster. Het motief van de daad is nog niet opgehelderd. Voor zover bekend heeft het slachtoffer, wier man even later thuis kwam, geen persoonlijke vijanden. Ook roof acht men, gezien het overal in het huis brandende licht, onwaar schijnlijk. De vrouw die 29 jaar was, laat twee kinderen na: een meisje van zeven en een jongen van vijf jaar. De buurjongen heeft een vrij nauw keurig signalement kunnen opgeven. De dader is ongeveer 24 jaar. Zijn lengte is ongeveer 178 m. Hij heeft een bleek, smal gezicht en iets uitstaande jukbeen deren. Zijn blonde haar is achterover gekamd. Hij was gekleed in een licht bruine overjas van ruige stof, een bruine pantalon en een bruine alpino muts. De fiets, waarop hij wegreed, was donkerrood gelakt en had een hoog sportstuur. inzake de Saar, die slechts van kracht zal zjjn totdat er een definitieve rege ling voor dit gebied wordt getroffen in een vredesverdrag met Duitsland. (ANP-UP) De Nederlandse da mes-estafetteploeg die Zaterdag a.s. m bet Sportfondsenbad te Rotterdam een poging zal doen het wereldrecord 4 x lOu meter wisselslag estafette te verbeteren, ziet er als volgt uit: Rugslag: Joke de Korte (RNZB); schoolslag: Rika 4ruins (GZ en PC. Groningen); vlinderslag: Mary Kok (Robben, Hilversum) en vrije slag. Geertje Wielema iti'/i Hilversum). 47. Dreigend naderen Svein, Langtand en Groke. Eric worstelt als een bezetene om zijn benen uit Sanno's greep te krijgen. Dit is het einde, denkt hij wanhopig, het was te voorzien, niemand kan het tegen vijf geroutineerde tegenstanders opne men. Doodsbleek sluit hij de ogen en dan klinkt eensklaps in de stilte tot Eric's verbijstering de stem van Groke: ,,Zó vechten wij niet, Sanno! Om het van deze kerel te winnen, hebben wij jouw hulp niet nodig!" „En hoorde ik je daarnet niet om genade kermen?" vult Svein sarcastisch aan. „Lafaard! Ga heen, je bederft een goed gevecht!" „Maar het is een krijgslist," zegt Sanno niet minder verbouwereerd dan Eric, ,,'t Is tegen de regels van een goed gevecht," brult Svein. „Schiet op, smid. voor ik jou een krijgslist leer!" Met een blik vol woede en haat zowel op de Noorman als zijn twee vroegere strijdmakkers staat Sanno op. Hier en daar begint een Sakser te schreeuwen en zo, nagejouwd, uitgelachen en bespot, verlaat Sanno het strijdperk. Maar uit de blikken, die de slavendrijver daarbij op Eric werpt, begrijpt deze, dat hij in die man een vijand gekregen heeft, die niet zal rusten, voor hij de smaad op hém gewroken heeft. Een uitdagende kreet van Svein roept Eric weer tot de strijd. Er speelt een grimmig lachje om Eric's lippen. Hij heeft het stuk zweep weggegooid en met Helge's zwaard in de hand voelt hij zich opeens wonderlijk op zijn gemak. Flitsend schiet het lemmet vooruit en dan krijgen de toeschouwers een duel te zien, waar zij nog lang over zullen napraten. Keer op keer pogen Svein en Groke een aanval, maar telkens dwingt hun zwijgende tegen stander hen weer terug in de verdediging. Diens koelgrijze ogen doorzien iedere beweging, diens zwaard is overal tegelijk, tot het de beide Saksers schemert voor de ogen. En dan beseffen zij, dat zij een zwaardvechter tegenover zich hebben, wiens gelijke in het gehele Noorden moeilijk te vinden zal zijn. Die Noorman speelt met hen: ze krijgen de indruk, dat hij hen al tien keer had kunnen doden. Het is Eric's bedoeling echter niet de mannen, die hem in een opwelling van edelmoedigheid het leven schonken, te doden. Een razendsnelle beweging stelt Groke buiten gevecht. Met verbeten dapperheid zet Svein alleen de strijd voort, maar voor de ademloos toekijkende Saksers schijnt de overwinning van de Noorse slaaf nu wel haast zeker Niemand schenkt aandacht aan Helge, die inmiddels kreunend bijgekomen is In een oogwenk overziet de kerel de situatie, dan grijpt hij de bijl, die nog steeds naast het lichaam van de verslagen Berendoder ligt. In de zomer van het jaar 1929 werd in Amsterdam de N.V. Automobiel In dustrie „Amsterdam" opgericht. Deze maand, om precies te zijn a.s. Zaterdag, is dat 25 jaar geleden. Het was de tijd waarin de A-Ford furore maakte, het geen niet wil zeggen, dat het een gemak kelijke tijd voor de nieuwe industrie was. Men begon met een showroom in het Carltonhotel en een werkplaats aan de Baarsjesweg. In het eerste jaar van het bestaan werden vijfhonderd A-Fords verkocht. In die tijd was de heer Menso Boissevain als gedelegeerd commissaris aan het bedrijf verbonden, enkele jaren later nam hij de leiding zelfs geheel in Advertentie I Ter gelegenheid van het 2ï („„J.- Heilgo is gisteren een druk bezocht A™ Wfib/orjdusstichtin0 te oezo<-hte receptie gehouden. Op de m gesprek met de heer Jac. Rustige, lid van Gedeputeerde Staten van bera mgr. Hui- N oord-Holland. Eduard van Beinum heeft te Wash ington in een interview tegenover Uni ted Press verklaard, dat hij alleszins ingenomen is met het verloop van de Amerikaanse tournée van het Concert gebouworkest. Het orkest is niet alleen om zijn musiceren indrukwekkend toe gejuicht, het heeft ook in brede kring een zeer waarderende erkenning geoogst voor de werken van moderne Nederland se componisten, die het heeft uitgevoerd. In elk van de 45 concerten, die het orkest in de Verenigde Staten geeft, is een van de vier werken opgenomen van hedendaagse Nederlandse componisten, welke het orkest op het repertoire heeft staan. Eduard van Beinum zelf dirigeert „Musique pour l'esprit en deuil" van Rudolf Escher en de tweede symphonie van Henk Badings. Rafaël Kubelik, die het orkestpodium met Van Beinum deelt, heeft de directie van een compo sitie van Guillaume Landré en Willem van Otterloo voor zijn rekening geno men. ,,Het Amerikaanse publiek", zo zeide Van Beinum, „heeft evenveel warmte voor onze Nederlandse muziek getoond als ons eigen volk". De dirigent schrijft dat ten dele daar aan toe, dat naar zijn gevoel na de oor log zowel in Europa als in Amerika de muzikale smaak veranderd en verder ontwikkeld is. Hij wees erop, dat er duidelijk meer begrip en waardering is gekomen voor klassieken als Haydn en Mozart, terwijl daarentegen de nadruk minder gaat vallen op de befaamde romantische componisten, zoals Tsjaikowski en Rachmaninoff. Hij zeide terzelfdertijd bij het Ame rikaanse publiek en bij de Amerikaan se muziekcritiek een „dynamische be langstelling" te hebben opgemerkt voor de hedendaagse muziek. Van Beinum wees er in dit ver band op, dat de uitvoering van Rudolf Eschers werk, Dinsdagavond in Wash ington, een buitengewoon warme ont vangst ten deel was gevallen van de zijde der plaatselijke muziekcritici. Milton Berliner van de „Daily News" schreef naar aanleiding van Eschers werk, dat het een van de beste moderne werken was geweest, welke men de af gelopen weken in Washington ten geho re gebracht had. Vrijwel overal, waar het orkest in de Verenigde Staten- uitvoeringen gegeven heeft, viel het eenzelfde bijzonder war me ontvangst door het publiek alswel in de pers ten deel en Van Beinum noemde de tournée dan ook „een ont zaglijk succes, dat werkelijk ver boven onze verwachtingen is uitgegaan". In alle steden, waar het orkest kwam, trok het volle huizen en André Jurres, die met het orkest meereist als verte genwoordiger van het bestuur van de Ned. Orkeststichting, sprak er dan ook zijn verwondering over uit, dat de be langstelling voor de muziek niet alleen in de grote steden, maar ook in kleine stadjes zo overrompelend groot was. De 110 leden van het orkest zijn bui tengewoon ingenomen met deze succes volle tournée ondanks het zware pro gramma, dat hun weinig tijd tot rusten laat. handen. Pas na 1936 kon de Automo biel Industrie „Amsterdam", de A.I.A., werkelijk gaan opbouwen. De show room was toen overgebracht van het Carltonhotel naar het gebouw „Atlanta" aan het Leidsebosje en de werkplaats werd steeds meer verbeterd en uitge breid. Van die tijd af is het bergop waarts gegaan, ondanks een ingrijpende onderbreking tijdens de oorlogsjaren. In de jaren '40 tot '45 werd de show room Gewestelijk Arbeidsbureau en de werkplaats werd door de Duitsers gevor derd voor oorlogsdoeleinden. Weinig mensen heboen er ooit het flauwste vermoeden van gehad, dat diezelfde automobielwerkplaats, waar hoge Duitse officieren af en aan lie pen, de gehele dag door, in feite een belangrijke wapenopslagplaats was van de verzetsbeweging. En dat niet alleen: het personeel nam voor een groot deel actief deel aan het verzet, merendeels met wapens in de hand. Een van hen onderscheidde zich bij zonder door de diefstal van een Duit se vrachtauto met munitie uit de ga rage van de Amsterdamse Rijtuig Maatschappij aan de Overtoom. ia het Vondelpark en een luik in de vloer kwamen de verzetsmensen bin nen en een uur tater waren de wa pens al veilig onderdak ergens aan de Coenhaven en reed de onteigende Duitse wagen met een heel andere kleur weer door Amsterdam. Na de bevrijding trof men de Auto mobiel Industrie .Amsterdam" in een ontredderde situatie aan. Het grootste deel van het gereedschap was verdwe nen. De onderdelenvoorraad was geen vijfduizend gulden meer waard, terwijl er normaal gesproken als regel voor een vierhonderdduizend gulden aan onder delen is. Tot overmaat van ramp waren er ook geen auto's om te verkopen. On der zulke omstandigheden opnieuw te beginnen is een harde taak. Men heeft niet versaagd bij de A.I.A. In 1946 wa ren er al weer auto's, zij het dan al leen op toewijzingen. Toen dat sys teem in 1950 werd losgelaten, brak er een topjaar aan. In de twintig jaren normale verhoudingen heeft dit automo bielbedrijf tienduizend Ford automobie len en vrachtwagens in Amsterdam ver kocht. Voor de heer Boissevain is dit getal alleen maar een basis om verder te gaan. Hij organiseert zijn afzet en bedrijf. Hij zorgt voor goede verhoudin gen en voor een orettige verstandhou ding, zowel naar binnen als naar buiten toe. Het zegt wel iets, dat mèt het be drijf een dozijn employés ook het zil veren jubileum vieren of daar vlak aan toe zijn. (Van onze parlementaire redacteur) De openbaarheid van de parlemen taire debatten is in de Tweede Kamer ter sprake gekomen in een discussie over de orde, welke door mr. Burger (PvdA) aanhangig was gemaakt. Mr. Burger vroeg de voorzitter, wat hjj dacht van 't feit, dat de dagbladen alle vrijheid hebben om uit de debatten te publiceren wat zij willen, terwijl in het parlement zelf de voorzitter kan voor stellen bepaalde passages uit de Hande lingen te schrappen. Mr. Burger had n.l. opgemerkt, dat een interruptie van de heer Seheps, die op deze wijze niet in de Handelingen was opgenomen, nu wel in sommige kranten vermeld stond. Dr. Kortenhorst merkte op, dat de vrijheid van de pers boven alles moet gaan. Er kunnen zich echter gevallen voordoen, waarbij het nuttig is iets in de Hande lingen te schrappen. Het zou kunnen ge beuren, dat publicatie van opruiende taal, of staatsgeheimen, in strijd met het algemeen belang zou zijn. in hoe ver enige discretie, ter beoordeling van de pers, in acht genomen zou kunnen worden, is een vraag die hij wel eens met de vertegenwoordigers van de bla den, die in het parlement aanwezig zijn, wil opnemen. Prof. Oud mengde zich in de discussie met de opmerking, dat als hij in 1934 lid van de Kamer zoi zijn geweest, hij wel tegen de aanvulling van het regle ment van orde zou hebben gestemd, waardoor het mogelijk is dat uit de Han delingen iets geschrapt kan worden. De Handelingen moeten immers een juist beeld geven van wat er in het parle ment gebeurt. De voorzitter heeft het volste recht steeds tussenbeide te ko men als dergelijke situaties dreigen, maar wat eenmaal gezegd is moet pu bliekelijk bekend worden. Op de pers mag geen enkele druk worden uitgeoe fend. De vraag of een journalist een strafbaar feit begaat door iets te publi ceren is een zaak waar het parlement verder buiten moet blijven. Alleen de rechter heeft dit te beoordelen. Ook be twijfelde prof. Oud, of het wel nuttig is iets in de Handelingen te schrappen, omdat de Kamer het exacte proces-ver baal zou missen, waar men later wel Het gebalsemde stoffelijke overschot van Andrei Vishinsky, in leven Sovjet- Russische onder-minister van buiten landse zaken en leider der Russische de legatie naar de Verenigde Naties, is opgebaard in de hal van het ,,Huis der Vakverenigingen" te Moskou, hetzelfde gebouw, waarin hij in 1937 optrad als de meedogenloze openbare aanklager in Stalin's „'rote „verraad-processen". Een aanhoudende stroom van inwo ners van Moskou trok gisteren langs de rijk met bloemen versierde baar, waar bij twaalf hoge leden van regering, par tij en weermacht der Sovjet-Unie een ere-wacht hadden betrokken. Buiten het gebouw bevond zich een lange stoet van wachtenden, die een laatste blik op de overleden Sovjet staatsman wilden werpen. De stoffelijke resten van Vishinsky zijn vandaag tijdens een officiële plechtigheid in een nis van de muur, die het Rode Plein omgeeft, bijgezet. (Reuter) eens op terug kan willen grijpen. Wat dit laatste betreft verklaarde dr. Kortenhorst, dat dan altijd de oorspron kelijke onverkorte handelingen ter be schikking van de Kamer staan. In het archiet bevindt zich een exemplaar, waaruit niets wordt weggelaten. Van het aantasten van de persvrijheid mag geen sprake zijn. Iets anders is, of niet on der de schutse van de parlementaire im muniteit het algemeen belang wel eens geschaad kan worden. Daarom is in 1934 tot deze wijziging van het regle ment van orde besloten. Advertentie In elke prijsklasse brengt KAVEEWEE volle sigaren, gevuld met uitsluitend rijpe kostbare tabakken. Een volmaakte St. Nicolaas met KAVEEWEE Horizontaal; 1. boerderij. 5. klein plantje. 9. verlaagde toon. 11. verhaal. 13. verharde huid. 15. water in Bra bant. 17. visnet. 19. te zijner plaatse (lat. afk.). 20. het romeinse rijk (lat. afk.). 21. niet fout. 23. aandoening. 25. de dato (afk.). 26. papegaaiennaam. 28. riviermonding. 29. lekkernij. 32 zang- noot. 33. pers. vnv. 35. stijf. 36. Gode zij lof (lat. afk.). 38. projectiel. 41. naamloze vennootschap (Duits). 42. ernstige. 44. jongensnaam. 46. maan stand (afk.). 47. doorzichtige stof. 49. waterdamp. 50. leerling (Fr.). 53. en anderen (afk.). 55. pl. in Z.-Holland. 57. coupe. 58. vervoerbedrijf (afk.). 60. titel. 61. bijwoord. 63. steenmassa. 65. bericht. 67. wijnglas. 70. natuurkunde- term (afk.). 71. deel v. e. breuk. 72. bouwmateriaal. Verticaal: 1. verwarmingsartikel. 2. aanzien. 3. van een dunne laag goud voorzien. 4. stofmaat. 5. vogel. 6. lucht macht. 7. vorm geven. 8. overblijfsel. 9. stofmaat. 10. bevel. 12. vogel. 14. Bijb. naam. 16. pl. in Zeeland. 18. ijzerhou dende aarde. 22. zangnoot. 24. verbinte nis. 27. vossennaam. 30. bid (Lat.). 31. maanstand (afk.). 34. vogel. 35. heilige., 37. vallei. 38. pers. vnw. 39. anno (afk.). 40. afwezige. 42. Eng. voorzetsel. 43. ver schaffen. 45. foto. 48. leegte. 51. watering. 52. deel v. Amerika. 54. pl. in Drente. 56 nakomeling. 59. pl. in Duitsland. 62. aan zien. 64. vr. munt. 66. naamloze vennoot schap (Duits). 68. goud (Fr.). 69. soort schip (afk.). Horizontaal: 1. list. 5. talm, 8. patriot, 9. roof, 11. robe. 13. een, 14. Ede, 16. las, 17. front, 19. gelijk. 20. tenor. 21. teken, 23. bes, 25. ren, 26. lik, 28. anil, 30. page, 31. eenzaam, 32. korf. 33. kaak. Verticaal: 1. lire, 2. spon. 3. taf, 4. credo, 5. tor, 6. atol, 7. mees, 10. oefenen, 12. balorig, 14. erker, 15. enten, 17. fijt, 18. ten. 22. keuze, 23. bark, 24. sier, 26. lama, 27. kerk, 29. lef, 30. pak. De Italiaanse minister van buitenland se zaken. Gaetano Martino heeft me degedeeld, dat Italië de Sovjet-uitnodi ging voor een algemene Europese be veiligingsconferentie verwerpt, zolang de West-Europese defensieverdragen van Parijs niet geratificeerd zjjn. In antwoord op een desbetreffende vraag van de leider der Italiaanse com munistische partij zeide hjj, dat een uit stellen van het ratificatiedebat en een aanvaardiging van de uitnodiging niet een daad van ..normale buitenlandse po litiek" zou zjjn, doch dat zulks een al gehele verandering der Italiaanse bui tenlandse politiek sinds de oorlog zou betekenen. (Reuter) 1_.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5