Voorzitters HOPSTER en JOOSTEN tekenen de overeenkomst Mogen De Munck en v. d. Hart Zondag reeds spelen? van ZIELZORG onder de moderne heidenen Vormen Nederlands opgang naar herstel vindt suggestieve uitbeelding JECDVITOLiW^m^^ Vliegveld „Peel in gebruik genomen Hopsternaar glorievolle toekomst5 Joosten: eervolle overeenkomst Overeenkomst KNYB-NBYB Vandaag onderhandelingen in Lille Ambassadrice van Pakistan bezoekt Brabant In nationaal paviljoen op E 55 Me man zonder hart VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 PAGINA 9 WONDEN GENEZEN SNELLER MET ACCOORD IN DE VOETBALWERELD Brengt Mendès-France Tour in gevaar? Verbinding over sluizen te IJmuiden Klaar vóór 1 Juli 1955? Zeldzaam zacht LONGKANKER Engelse arts wil sigaretten- productie stopzetten ever best! PRIESTERCONFERENTIE IN AKEN Feestavond met muziek Middenstandsbestuurder vrijgesproken Militaire Kerst- en Nieuwjaarsverloven Maatschappelijk werk in de practijk houdt u fris ei Maandelijkse muurkrant van actie Voor God BROCARD Nederlandse bloembollen voor president Coty KON TIKI-VLOT NAAR AMSTERDAM Advertentie Donderdagmorgen Landde het eerste vliegtuig op het 13e vliegveld dat in Nederland eventueel ter beschikking van de NATO-strijdkrachten staat en dat de naam „De Peel" draagt. In Dit vliegtuig, een Dakota van de Kon. Luchtmacht, zat o.m. de chef van de luchtmachtstaf lt.-generaal A. Baretta. Om half twaalf precies werden op het vliegveld de nationale driekleur en de vlag van Kon. Luchtmacht gehesen en daarmede was het veld officieel in gewijd. De totstandkoming van dit vliegveld sluit voorlopig het tijdperk van de aanleg van vliegvelden in Ne derland af, zo verklaarde lt.-gen. Ba retta. Nog nooit in de geschiedenis van Ne derland is een vliegveld in zo korte tijd tot stand gekomen. Op 12 April van dit jaar werd de eerste spade er voor in de grond gestoken en ruim zeven maanden daarna raakten de wielen van de Dakota het begin van de 2400 meter lange startbaan. In die zeven maanden is er met grote snelheid een enorm werk verzet. 220.000 vierkante meter veen werd van het drassige Peelopper- vlak afgegraven en daarvoor werd 235.000 kubieke meter zand ingebracht. Een aantal pompen werkte dag en nacht door en onttrokken een millioen kubieke meter water aan het terrein, dat een oppervlakte van 550 ha beslaat. Het ziet er naar uit aldus meldt United Press uit Parijs dat de Tour de France het eerste „slachtoffer" zal zijn van de anti-alcohol-actie van premier Mendès-France. De Tour wordt grotendeels gefi nancierd door aperitief-maatschappijen, maar deze zouden overwegen hun me dewerking op te zeggen, nu er een belastingverhoging op hun producten van twintig procent op komst is en zij hun prijzen alléén op hetzelfde peil kunnen laten door op andere uitgaven te bezuinigen. Aan de hand van de met de nood- oeververbinding over de sluizen bij IJmuiden verkregen ervaring zal te zijner tijd kunnen worden beoordeeld of er aanleiding bestaat de handha ving van deze verbinding na voltooiing van de tunnel bij velsen te overwe gen. Het werk zal met de grootste spoed worden uitgevoerd. Het laat zich aanzien, dat de voltooiing vóór 1 uli 1955 tegemoet zal kunnen worden ge zien. Aldus deelt minister Algera in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer mede. zodanig zal zijn dat de belangen van de voetbalsport in Nederland door deze tot stand gekomen eenheid in alle op zichten gediend zullen worden. Vol ver trouwen gaan wij een nieuwe periode tegemoet en hoewel er nog zeer vele moeilijkheden te overwinnen zullen zijn, verwacht ik dat door een hechte samenwerking van alle voetballiefheb bers in ons land en vanaf vandaag een florievolle toekomst zal worden opge- ouwd." „Aansluitend op de woorden van de heer Hopster," zo verklaarde de heer Joosten daarna, „wil ik namens de NBVB mijn voldoening uitspreken over de bereikte overeenkomst. Ik meen, dat de fusie op een voor beide partijen eervolle wijze is tot stand gekomen en dat gezamenlijk kan gewerkt worden aan de belangen en de toekomst van de voetbalsport in Nederland. Ik ver trouw er op, dat de bereikte overeen komst voor beide partijen dat effect zal hebben, wat wij er allen van ver wachten." Van het begin tot het einde geniet U van het volle aroma van Everest. Deze lange Amerikaan is een uitstekende sigaret: vers, geurig, k zeldzaam zacht. Dr. Horace Joules, geneesheer-direc teur van het „Central Middlesex Hospi tal" in Londen, heeft vandaag in een schrijven aan de ..British Medical Jour nal", het gezaghebbende medische or gaan in Engeland, de aanbeveling ge daan, dat ernstig overwogen moet wor den om de productie en verkoop van sigaretten stop te zetten, totdat men erin geslaagd il zijn de carcinogene effecten van het sigaretten roken teniet te doen. dere Enschedese eerste klassers, Sportclub Enschede en Enschedese Boys hiermee accoord zullen gaan Is dat namelijk niet het geval, dan zal er geen sprake van een sa mengaan tussen de Twentse Profs en Rigtersbleek kunnen zijn. Deze week hebben wij eveneens be richt, dat het bestuur van V.V.V. geen fusie wenst met de prof-club Venlo. Terreinmoeilijkheden zijn hiervan de reden. Dank zij een her nieuwde bemiddelingspoging is deze fusie echter niet geheel van de baan. Vanavond namelijk krijgt de leden vergadering van V.V.V. alsnog de ge legenheid om zich over deze zaak uit te spreken en men verwacht, dat de leden van V.V.V. „zo verstandig zul len zijn" accoord te gaan met een fusie. Uit Heerlen wordt voorts door het A.N.P. gemeld, dat de nieuwe combi natie, die uit de fusie tussen de prof club Rapid en Juliana is ontstaan, in de competitie zal uitkomen onder de naam Rapid Juliana Combinatie, of afgekort Rapid J C. (Van onze sportredacteur) De secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., de heer L. Brunt, is heden morgen naar Lille vertrokken. Hij hoopt te bereiken, dat nog voor Zon dag een accoord is bereikt met de Franse beroepsvoetbalclub „Lille" betreffende de kwestie van der Hart. Het gaat er om, dat voor deze affaire een voor beide partijen aanvaardbare financiële oplossing wordt gevonden „Lille" heeft namelijk bepaalde aan spraken op van der Hart, voortvloeiend uit een contract, dat deze speler van Fortuna uit Geleen enkele jaren gele den heeft getekend. Mocht de heer Brunt slagen hij weet zich verze kerd van de steun van de Franse voet balbond dan zal Fortuna reeds voor de wedstrijd van aanstaande Zondag mogen beschikken over twee van zijn beste spelers, De Munck en van der Hart. Gisteren is namelijk een rege ling getrofen met de F.C. Köln. de club waarvoor de Munck enige tijd heeft gespeeld en waarmee men even eens eerst een financiële kwestie moest regelen eer de Nederlander weer in FIFA-verband mocht voetballen De heer Brunt zal van zijn verblijf in Lille gebruik maken om met de Franse club een wedstrijd tegen het voorlopig Nederlands elftal, in of om streeks Januari, overeen te komen. Inmiddels heeft het bestuur* van de K.N.V.B. meegedeeld, dat de prof-clubs Rotterdam en Den Haag zullen samen gaan. De nieuwe vereniging zal voort aan spelen onder de naam „Flamin go's." Te oordelen naar de uitspraken van enkele leden van de Urgentiecom missie van de K.N.V.B., mag men aan nemen, dat niet van een volledige fusie sprake zal zijn. Het ziet er naar uit, dat een aantal spelers van Rotterdam de gelederen van Den Haag zullen ver sterken, dat wellicht enkele spelers een plaats zullen vinden oij andere clubs van de voormalige N.B V.B. en dat de rest terug zal keren naar de ver enigingen van de K.N.V.B., waarvoor men vroeger heeft gespeeld. Zoals men weet is er ook sprake van een eventuele fusie tussen de Twentse Profs en de Enschedese eerste klasser Rigtersbleek. Enkele leden van de Urgentiecommissie zijn echter van oordeel, dat deze plannen wel geen doorgang zullen vinden, om dat het staat te bezien of de twee an- ben de geesten zich lang niet in de zelfde mate van elkaar gescheiden als in Frankrijk, want de moderne heide nen lopen daar nog enigermate in de gelederen der trouwe gelovigen mee, aldus spr. In de Amerikaanse zone hebben de bezetters bet proces der secularisatie gestimuleerd en ver haast Over de geesteshouding van de mo derne heiden werden in de debatten enige rake en behartigenswaardige din gen gezegd. Verzekerd tegen ziekten, ongevallen, brand, inbraak, regen tij dens de vacantie en wat al niet meer leiden deze mensen een leven waarin voor God practisch geen plaats meer over is. uitgezonderd aan hun sterfbed. Zij hebben geen behoefte meer aan God. Een behoefte, die niet aangekweekt kan worden, maar veeleer een kwestie van genade is. welke door gebed verkregen wordt. Daarmede was men terug gekeerd tot het devies van St. Bernard, waarvan Z. H. Exc. Mgr. Pohlschneider. de gast heer. in zijn toespraak was uitgegaan. Met woorden van St. Paulus wekte de nieuwe bisschop van Aken de aan wezige priesters tot hoop en vertrouwen in de toekomst op. Zij moeten een acies ordinata een gesloten slagorde vormen. Vermoedelijk zal dit onderwerp onderlinge samenwerking op de eerstvolgende bijeenkomst behandeld worden. E. LOHMAN O.F.M. Had men bij vorige gelegenheden een ruim aantal sprekers aan het woord gelaten, die Uien een bepaald onder werp in tijd van een kwartier behan delden, deze keer waren slecF vier inleiders uit elk land één uitge nodigd, die een langere spreektijd kre- ger toegemeten om hun visie uiteen te zetten over het actuele probleem: de zielzorg onder de moderne heide nen. Pater dr. Bertrand van Bilsen O.F.M., lector in de pastoraal-theologie te Maastricht, sprak over Nederland. De statistieken, die op de volkstelling van 1947 gebaseerd zijn, bieden een overzichtelijk maar allerminst floris sant beeld van de godsdienstige toe- stanst van ons land, want op tien millioen zielen bezit ruim anderhalf millioen geen binding meer met enig kerkgenootschap. Amsterdam slaat -op dit gebied helaas alle records, want 45,2% van de hoofdstedelingen heeft zich onder de groepering der buiten kerkelijken gerangschikt. Van alle buitenkerkelijken van ons land woont 22% in Amsterdam. De ontkerstening, die reeds ver voort geschreden is, zal in de naaste toekomst vermoedelijk nog g-otere afmetingen gaan aannemen. Meer dan vroeger moet onder deze moderne heidenen gemissionneerd worden met apostolische activiteit. Diverse organisaties: St Willibrord-apostolaat, Una Sancta. Be- drijfsapostolaat, Open Deur Wijk- en Buurthuiswezen alsook de Redempto risten in Den Haag en de Minderbroe ders in Fri sland en de kop van Noord- Holland wijden zich daaraan. Frankrijk was vertegenwoordigd door Abbé Michonneau van Colombes bij Parijs, die het boek „Paroisse, commu- nauté missionaire" op zijn naam heeft staan, waarvoor niemand minder dan wijlen Kardinaal Suhard een uitvoerig voorwoord heeft willen schrijven. Het werk is opgedragen aan zijn vriend Abbé Godin, van wien de uitdrukking „France, pays de Mission" afkomstig is. Van de Franse arbeiders gaat nog slechts 2% naar de kerk, verklaarde deze in de zielzorg van een volkswijk vergrijsde priester. Aan de kerstening van deze stand moeten allen deelne men. De parochie als zodanig dient zich haar verantwoordelijkheid op dit gebied bewust te worden. Ook deze mensen moeten van de geest van het Christendom doordrongen worden. Om de schijn van kapita lisme te vermijden worden doop-, rouw- en trouwplechtigheden gratis gehouden. Anders ligt de situatie in België, waar de ontkerstening voornamelijk geloca- liseerd is in de Waalse industriege bieden rondom Luik. Charleroi en in de Borinage, aldus verklaarde de volgen de spreker Abbé Lemencier uit Brussel Uit zijn betoog lichtten wij de volgende feiten. Aan priesters hebben onze zuiderburen geen gebrek: alle parochies zijn van geestelijken voorzien, die geen gebrek lijden omdat zij door de staat bezoldigd worden. Bij enig voordeel is dit niettemin een ernstige handicap omdat de mensen hun oriesters als ambtenaren gaan beschouwen. Bij hun kersteningswerk worden de pastoors geholpen door de z.g. équipes populaires, groepen, die onafhankelijk staan van de straf georganiseerde ka tholieke arbeidersbeweging en een zuiver religieus doel nastreven, dat zij met concrete en practische middelen trachten te bereiken. Ook met het Maria-Legioen worden in België verrassende resulaten behaald. Krachtig legde spr. de nadruk op de betekenis van goed team-work. In de plaats van dr. Hauser, die te elfder ure verhinderd bleek te zijn, had men dr. Beil, de deken van Hei delberg uitgenodigd, over de godsdien stige toestand in de Bondsrepubliek te komen spreken. In Duitsland heb- Nog geen week geleden had Z. H. Exc mgr. Joh. Pohlschneider uit de handen van Z. Em. Josef Kardinaal Frings de wijding van het hoge-pries- terschap ontvangen toen deze nieuwe bisschop van Aken Woensdagmorgen j.l. op de vijfde mgr. Van der Velden- Conferentie genaamd naar zijn illus tere voorganger - in zijn residentie de ongeveer 50 priesters kwam toe spreken, die daar uit vier landen van West-Europa bijeengekomen waren. De woorden die hij tot hen sprak kwamen hem recht uit 't hart Ze bevatten dezelfde gedachten. die hij reeds ontwikkeld heeft in de eerste herderlijke brief, welke hij na de wijdingsplechtigheid aan de geestelijkheid van zijn diocees zond. Een programma dat gebaseerd is op de kerngezende opvatting van de grote St. Beynard, die eens verklaard heeft, dat de prediking, het voorbeeld en het gebed van de priester onmisbare voorwaarden zijn om de wereld voor Christus te winnen, maar dat het ge bed de beide andere factoren in waar de overtreft. Als pastoor in de Diaspora heeft mgr. Pohlschneider de nadelen onder vonden, die aan veel te grote en uit gestrekte parochies vefbonden zijn. Ook in Spanje, waar hij enige jaren ver toefde, had de bisschop deze toestand tot zijn leedwezen moeten aantreffen. Parochies, die *oor haar uitgestrekt heid niet te overzien zijn, moeten in gekrompen worden, verklaarde hij. Ook wanneer dit persoonlijke offers zou kosten. Om dit doel te bereiken zullen vele nieuwe kerken gebouwd moeten worden. Vrijmoedig durfde hij daarenboven verklaren, dat wij verloren zouden zijn, wanneer verzuimd werd bij de ziel zorg de hulp van bekwame en ijve rige leken in te schakelen. Tal van zaken kunnen zij op hun terrein be ter behandelen dan de priesters. Zij mogen niet als handlangers worden beschouwd, zo waarschuwde hij, maar als gewaardeerde medewerkers, die hun directieven weliswaar van de geestelijkheid ontvangen doch naar eigen inzicht in vrijheid te werk mogen gaan. Het was reeds de vijfde keer dat se culiere en reguliere priesters voor een tweedaagse conferentie bijeen kwamen Zij waren uit Nederland, België, Frank rijk en Duitsland naar de stad van Kei zer Karei gereisd. Ook ditmaal berust te de leiding bij prof. dr. J. Nota S.J en zijn medebroeder dr. C. Claerebouts, van het bedrijfsapostolaat in Rotter dam, toonde zich weer de geroutineer de tolk. De Bredase rechtbank heeft de amb telijk secretaris van de afdeling Breda van de R.K. Middenstandsbond, J. B. uit Breda, vrijgesproken van uitlokking van een overtreding van de auteurswet. Veertien dagen geleden had de officier van justitie drie honderd gulden boete geëist. De middenstanders hadden op een feestavond muzieknummers laten spelen zonder dat de Buma daarvoor vergunning had verleend. Volgens de verdediger, mr. Blauw uit Eindhoven, was de ambtelijk secretaris niet verant woordelijk en had het bestuur gedag vaard moeten worden. Voorts meende pleiter, dat er geen opzet aanwezig was geweest. Een telegram door de Buma verzonden, waarin werd meegedeeld, dat zonder vergunning geen muziek gemaakt mocht worden, was niet opgevat als een weigering van de aangevraagde vergun ning. Bij ministeriële beschikking is ter ge legenheid van Kerstmis 1954 en de daar op volgende jaarwisseling ten aanzien van het vertrek met en de terugkeer van verlof het volgende bepaald. Vertrek op 24 December, respectieve lijk 31 December 1954 na 05.00 uur op 'n dusdanig tijdstip, dat kan worden ge reisd volgens de „militaire dienstrege ling". Terugkeer op 27 December 1954 respectievelijk 3 Januari 1955 per eerste reisgelegenheid na 06.59 uur, geen D- trein zijnde. Ij et betrekking tot de be zetting van de onderdelen van de Kon. Luchtmacht zyn afzonderlijke regelen vastgesteld. Aan het personeel, dat door dienst, anders dan als gevolg van de paraat- heidseis, doch uitsluitend op 25 Decem ber 1954 en/of 1 Januari 1955 van deze regeling geen gebruik kan maken, kan een overeenkomstig aantal werkdagen buitengewoon verlof, aansluitend op een Zondag worden verleend. Advertentie ^oeidheid S monter. n divert Uw ta"den Volgend jaar zal de actie „Voor God" een maandelijkse muurkrant laten ver schijnen. Deze muurkrant met het uiterlijk van een modern en pakkend affiche zal in tekst en beeld elke maand geïnspireerd zijn op de katholieke ac tualiteit, overeenkomstig de doelstelling der actie „Voor God", welke gericht is op de beïnvloeding der publieke opinie. Zij is bestemd voor alle lokaliteiten, waar geregeld veel mensen vertoeven: wachtkamers van ziekenhuizen, polikli nieken, pastorieën, artsen, advocaten, notarissen enz. Ook voor de cantines van grote bedrijven, verenigingsgebouwen en bondslokalen. De uitgave wordt verzorgd door het secretariaat der actie „Voor God", Post bus 2, Heemstede. Een wegens een bevalling bedlegerige moeder van tien kinderen in een wo ning aan de Gasthuisstraat te Eind hoven beleefde Donderdag de grootste verrassing van haar leven toen zij des middags bezoek kreeg van de Pakistaan se ambassadrice, Begnm Liaqnat Ali Khan, die o.m. vergezeld werd door minister mr. F. J. van Thiel en mej. W. A. L. M. Hillen, raadsadviseur in algemene dienst van het ministerie van Maatschappelijk Werk. En de kleine peuters in de huiskamer begonnen spon taan een Sinterklaasliedje te zingen toen het deftige gezelschap bü wijze van spreken met de deur in huis vieL Een gezinsverzorgster van de katho lieke Gezinszorg beredderde nu in het huishouden de boel en dat was eigenlijk de reden voor het bezoek, aangezien de ambassadrice met graagte gebruik wilde maken van de haar geboden gelegen heid een gezinverzorgster ook in de practijk werkzaam te zien. Dit bezoek aan het eenvoudige arbei dersgezin vormde het sluitstuk van de komst der ambassadrice naar het Inter naat der katholieke Gezinszorg aan de Stratumsedijk te Eindhoven, waar haar in woord en beeld een uiteenzetting was gegeven van het werk en de doel stelling der katholieke gezinszorg. De ambassadrice betoonde zich enthousiast over haai bevindingen en bij haar ver trek uit Eindhoven had zij voor alle gezinverzorgsters een hartelijke hand druk over. Des morgens was de ambasasdrice in Den Bosch op bezoek geweest, waar zij op het kantoor van het R.K. Landelijk Charitatief Centrum was verwelkomd door minister Van Thiel en rector P. Mommersteeg. Nadat de rector een ex posé had gegeven van de doelstelling van het Centrum, volgde een bezoek aan het Doofstommen-instituut te Sint Michielsgestel, waar een beeld werd gegeven van de activiteiten van de maatschappelijk werkster, die belast is met de wederaanpassing aan de nor male samenleving van de patiënten en oud-patiënten. vormen. Hare Majesteit de Koningin heeft voor het plaatsen van de koets in het Nationaal Paviljoen haar per soonlijke toestemming gegeven. Haar enige vraag hierbij was of de gouden koets wel tijdig terug zou zijn voor de opening van de Staten-Generaal. Aan dit gedeelte van de nationale energiemanifestatie E 55 zal voorts een prijsvraag voor het publiek worden verbonden ten bate van het Rheuma- fonds. Advertentie naar het venster. Zelfs de beide sla perige mannen werden meteen helder wakker. Voor het raam zagen ze de ge daante van de politieman die de aan dacht had getrokken door heftig tegen het raam te tikken. „Inspecteur, Inspecteur Chasseur... wilt u direct even komen!" Voor Chasseur hem iets had kunnen vragen verdween hij voor het venster vandaan. Zonder een ogenblik te aarzelen sprong Chasseur overeind en gevolgd door de beide politiemannen rende njj naar de keuken, waarin zich de achter deur bevond. Op het nel verlichte ter ras bleven ze even aarzelend staan, want ze zagen het eerste ogenblik nie mand. „Hier Inspecteur", klonk het vanuit de tuin en met moeite kon Chasseur verderop in de tuin de politieman ont dekken, die stond te wenken en meteen weer verder doorliep. „Wat is er dan kerel?" riep Chasseur uit zijn humeur over het geheimzinnige gedrag van de agent. Meteen rende hü in de richting, waarin hü de gedaante had zien verdwenen, op de voet gevolgd door de beide anderen. Eenmaal uit het licht van het terras gekomen moes ten ze even blijven staan tot hun ogen aan het duister gewena waren. Alvorens verder te gaan aarzelde Chasseur ech ter. Hjj zag niemand meer en van va ge voorgevoelens vervuld trok hü zijn revolver, terwijl hü de beide agenten beval hetzelfde te doen. Toen gingen ze voorzichtig verder. Op het geroep van Chasseur kregen ze geen antwoord meer en juist wilde hij weer naar huis terugkeren, toen hij twee op de grond liggende gedaanten ontdekte. (Wordt vervolgd) spreken zou kunnen krijgen zonder dat de politie daarbij aanwezig was. Fu, die hoewel er geen woord werd gespro ken de gedachtengang van Jean pre cies had gevolgd fluisterde: „Wanneer Lunel hier blijven, wij hem beslist geen vragen kunnen stellen. Daarom Fu den ken, wij Lunel vragen met ons mee te rijden". De vergenoegde glinstering van zijn kleine oogjes bewees, dat dat „vra gen om mee te rijden" v Mlicht op een andere manier zou ga'an, dan een ar geloos toehoorder hieruit zou afleiden. Jean knikte instemmend. „Dat zal inderdaad de enige manier zijn. Ik vraag me alleen af. hoe we dat het best kunnen klaarspelen, zonder de he le Süreté op onze hielen te krijgen". Frangois, die zwijgend had toege luisterd liet nu merken, dat ook hij de kwestie wel degelijk bekeken had, want hij was het die het plan ontvouwde waarop volgens hem, zonder al te veel risico Lunel kon worden geschaakt. Op zijn gefluisterde uiteenzetting liet Jean een vergenoegd „accoord" horen en zonder nog meer tijd te verliezen kwamen ze alle vier in actie. Tot zijn grote vreugde behoefde ook Victor niet meer als figurant op zijn stoel te blij ven zitten en kreeg hij zelfs een heel belangrijk aandeel. Zonder enig vermoeden van hetgeen zich op enkele meters afstand, buiten op het terras afspeelde had Inspecteur Chasseur een diepgaand gesprek met Lunel over de taak van de ners en van de politie en waren ze het mr over eens geworden, dat wanneer deze wat beter zouden samenwerken dit ongetwijfeld een belangrijk voordeel zou betekenen in de strijd tegen de misdaad. Juist toen Chasseur zijn mening ten beste wilde gaan geven over de wijze waarop de pers dan tewerk zou moe ten gaan, kekén allen verschrikt op hoofd weer terug wilde draaien, voel de hij zich plotseling heel zachtzinnig, maar daarom niet minder afdoende, de keel dichtgedrukt, zodat een verwon derde kreet welke hij nog wilde' uitbren gen, ter hoogte van de strop in zijn das bleef steken en daar over ging in een zacht gemurmel, hetzelfde gemurmel, dat de sluimerende politieman in zijn dromen toeschreef aan een liefelijk beekje, toen hij enkele minuten later zijn collega achter in de tuin gezelschap hield onder invloed van hetzelfde ver dovende middel, dat hij had toege diend gekregen van Jean, namelijk een deskundige klap achter het oor. Even later zat op het terras weer een man met een politiepet op en een politiecape omgeslagen. Het was Vic tor, die tegensputterend moest toege ven, dat hij inderdaad het meest in pos tuur met de politieman overeenkwam en daarom diens plaats moest innemen voor het geval er iemand zou komen kijken of de man nog wel op post was. Het was echter allesbehalve naar zijn zin, dat hü daar werkeloos moest blij ven zitten, terwijl de anderen zich in gevaar begaven. Voorzichtige blikken door het ver lichte venste van de woonkamer over tuigden de andere drie, da* Lunel in zijn kamer zat in gezelschap van twee politiemannen in uniform en Inspecteur Chasseur. Ze waren in een geani meerd gesprek gewikkeld, tenminste Inspecteur Chasseur en Lunel, want de beide politiemannen zaten zich ken nelijk te vervelen. Een van hen gaapte juist alsof hij in een week niet naar bed was geweest, terwijl de ander deed of hij in een krant zat te lezen, maar de plotselinge knikjes van zijn hoofd ver raadden, dat hü aardig op weg was in slaap te vallen. Peinzend nam Jean de situatie in zich op en overlegde hoe hü Lunel te 29 Een buitenlamp verlichtte het kleine terrasje, waarop de politieman zo be haaglijk zat, maar hulde daardoor de gehele tuin in het diepste duister, zr dat de vier vrienden heel dichtbü kon den komen zonder opgemerkt te wor den. Op een meter of zes van het ter ras hielden ze stil achter een struik. Jean beduidde de anderen weer op hem te wachten, maar ditmaal werd hij niet gehoorzaamd, want Fu schudde eenvoudig van nee en toen Jean dit door het duister niet zag, of in elk geval deed of hü het niet opmerkte voelde hij zich eenvoudig bü de arm genomen en te gengehouden door Victor en Frangois, zodat hü wel begreep, dat zijn assisten ten een onderlinge afspraak hadden ge maakt over een rechtvaardige werk verdeling. Hü zag dan ok even later Fu langs zich heen in het duister ver dwijnen. Aan de rand van het terras, gelegen aan de linkerzijde van de poli tieman verscheen zijn gedaante een on derdeel van een seconde. Verwonderd keek de agent op naar de rechterzüde, waar met licht getik een klein steentje terecht kwam, dat Fu daar listig had neergeworpen. In de seconde, die de po litieman nodig had om zijn hoofd om te draaien was de kleine Chinees al bij hem en toen de gestoorde agent het Uit\*»ering gevend aan de belofte, die de gemeente 's-Gravenhage de Franse president René Coty heeft gedaan bij zijn bezoek aan Nederland, heeft Den Haag dezer dagen ruim 14.000 bloembol len naar Frankrijk gezonden. Het zijn bollen van verscheidene soorten bloe men in allerlei variëteiten. Onder toe zicht van de heer I. Rijnveld, adjunct directeur van de dienst der gemeente plantsoenen en de heer J. A. Quint, technisch ambtenaar van deze dienst, zijn de bollen geplant in de tuinen van het Elysée en van het kasteel Rambouil- let, waar ze over enige maanden zullen bloeien. Het Kon Tiki-vlot, waarmede Thor Heyerdahl zün tocht over de oceanen maakte en dat onder auspicieën van Flo- ris Meslier naar Nederland komt, wordt in de nacht van Zondag op Maandag а.s. in ons land verwacht. Het vlot, dat een breedte heeft van б.78 meter, wordt van Antwerpen over de weg vervoerd naar Rotterdam, waar .iet van 30 November af geëxposserd zal worden. Daarna is het te bezich tigen in Den Haag en van 9 t.e.m. 14 December wordt het vlot op het Mu seumplein te Amsterdam geplaatst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9