Verdediging Nw.-Guinea in Tweede Kamer bepleit Aandrang op h zenden van aanvullende troepen en ander materiaal Vier arbeiders gedood Storm brengt scheepvaart in grote moeilijkheden Onverklaarbare aardschokken in Siciliaans bergdorpje dM )RR Westelijke Drie wijzen Russische invitatie af Sovjet-blok komt Maandag toch in Moskou bijeen OPENBARE AANKLAGER ACHT DOMINIC I SCHULDIG Met Cyprus in het verschiet kiest Griekenland de zijde van Indonesië Primaat van Peru overleden Slachtoffers van de oorlog AUTOBUS OPENGERETEN Ernstig ongeluk bij Apeldoorn Vliegrampen in België: 17 doden Man in aquaduct Roofoverval op kassier Nasser laat radio Cairo inbinden Het recht van de burger Het weer Nota met Franse amendementen gekom en om, H. Vader lijdt weer aan krampen IS iefmijm&uj! ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26155 Voor- en tegenstanders van Indonesische resolutie De ontvoering van Van Krieken Oppositiepartijen achter Indonesische regering Nederlandse oorlogsbodems bieden hulp Vijf schepen lopen aan de grpnd Mohammed Hatta hekelt Indonesische handels praktijken Door gemaskerd man Buit vierhonderd gulden T?ddy gevoerde Windjackets verhoogoe bouwkosten. VERHOOGDE BUDRA6EM Auto rijdt op stil staande vrachtauto Twee ernstig gewonden Britse landingsboten als Ark van Noach Zapotocky waarschuwt Tsjechische kiezers V.S. protesteren bij communistisch China Baja BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Ore H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENtlEl ARIfcE 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt ilch n«i rechi voor advertentien eventueel tonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI7S 50 cents per weet, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze parlementaire redacteur) Verscheidene Kamerleden hebben bij de replieken over de begroting van Oorlog erop aangedrongen, dat de verdediging van Nieuw-Guinea nu ook met daden wordt aangepakt en dat men niet wacht met het zenden van aanvullende troepen en materiaal tot de Indonesiërs voor de kust komen. Zij kunnen zeker verwacht worden, aldus de heren Weiter, Xilanus, Visch en Ritmeester. Eerstgenoemde vond, dat er nu geen enkel excuus meer is, als zij dan niet meteen worden teruggeslagen. De kustlijn van Nieuw-Guinea is wel 2400 km. lang, zoals minister Staf opmerkte, maar het grootste deel daarvan bestaat uit moerassen, waar geen Indonesiër binnen kan dringen. Waar dat wel kan moeten wij paraat zijn. Ir. Staf vond, dat de heer Weiter daar wel wat erg gemakkelijk over dacht. Hij wilde echter wel zeggen, dat ons systeem zodanig is ingericht, dat directe waarschuwingen mogelijk zijn, zodra er iets verdachts gebeurt. Staatssecretaris Moorman deelde nog mede, dat met de versterking van het vlootpotentieel een begin is gemaakt. Een torpedoboot jager is er heengestuurd. Er worden communicatie-landingsvaar tuigen van een speciaal type gebouwd. Verdere uitbreiding wordt in overwe ging genomen, terwijl ook de vervan ging van de Catalina-vliegboten op het program staat. Herhaaldelijk kwam de Kamer terug op de te vormen Papoea brigade, waartoe het verslag der parle mentaire missie adviseert. Minister Staf maakte bekend, dat het bestuur van Nieuw-Guinea daar op dit moment nog sterk tegen is. En wel om sociale redenen. Men zou deze mensen ineens op een levensniveau brengen, dat zij niet verwerken kunnen. Dat er destijds wel Papoea's bij de Koninklijke Landmacht hebben gediend, zoals de heer Vermeer (P.v.d.A.) opmerkte, doet daar niets aan af. De heer Ritmeester (V.V.D.) kreeg om veiligheidsredenen geen antwoord op zijn vragen omtrent de juistheid van geruchten, dat de In donesiërs op Ambon bezig zijn jungle fighters te oefenen; dat de Kon. Paket- vaart Mij. materiaal voor Indonesische troepen vervoert en dat er reeds een vijfde kolonne op Nieuw-Guinea aan het werk is. „Het is beter dat de vijand niet weet wat wij weten," was het enige wat ir. Staf kon zeggen. De politieke commissie van de Alge- tiene Vergadering der Verenigde Na ties heeft gisteren vastgesteld, dat in totaal 36 leden zich hebben opgegeven voor het debat over Nieuw-Guinea. Gis teren hebben zeven delegaties zich uit gesproken voor het Indonesische stand punt, dat de Assemblee moet aandrin gen op een spoedige, hervatting van de N ederlands-Indonesische onderhande lingen over dit onderwerp. Het waren de delegaties van Griekenland, Polen, Tsjechoslowakije, Burma, Liberia, Je men en Afghanistan. De Griekse afge vaardigde, Alexis Spyrou betoogde, dat het argument, dat de kwestie Nieuw- Guinea een binnenlands? aangelegen heid van Nederland is, ,,uit de ttfd Was". Reuter herinnert er in dit ver band aan, dat op de agenda van de Al gemene Vergadering ook de kwestie-Cy- prus staat, waarvan de Britten beto gen, dat het een binnenlandse aangele genheid is. De afgevaardigde van nationalistisch China, Ting Foe Tsjiang, daarentegen Was niet enthousiast over de Indonesi sche ontwerp-resolutie. Hij wenste geen critiek uit te oefenen op Indonesië, zo zei h'jj, want de drang naar onafhanke lijkheid van dit land werd door vele andere landen gedeeld. ,,Maar", zo vervolgde hij, ,,is het wel verstandig om stappen te doen tot vervanging van kolonialisme door een j super-nationalisme? Doen de Aziati sche landen er goed aan de Europe se traditie van het expansionisme voort te zetten?" De Burmaanse afgevaardigde, James Barrington, stelde aan Australië de vraag, of dit land er niet beter aan deed een politiek van absoluut begrip ten aanzien van zijn Aziatische buurlanden te voeren. De Griekse afgevaardigde Kyrou zei nog, dat hij niet kon begrijpen hoe een verzoek van Indonesië om nieuwe on derhandelingen geweigerd kon worden, zonder meteen aan de Verenigde Na ties het karakter van internationaal ver zoeningscentrum te ontnemen. Hij merk te op, dat bij de commissie thans geen verzoek om overdracht van souvereini- teit ter. tafel ligt. Zou dat wel het ge val zijn. aldus Kyrou, dan zouden de Verenigde Naties in dezen niet bevoegd z(jn. De Nieuw-Zeelandse afgevaardigde, Leslie Knox Munro, verklaarde dat zijn regering de Nederlandse souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea zal blij ven erkennen. (Reuter-UP) Het personeel van de algemene poli tie in Nieuw-Guinea heeft aan de mi nister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, een telegram gezonden in verband met de ontvoering ven hoofdagent Van Krieken. Hierin wordt verontrusting uitgespro ken over de gevangenhouding door de Indonesische autoriteiten van de door de Indonesische infiltranten ontvoerde Van Krieken. De onwettige gevangen houding duurt thans reeds 35 dagen, zonder dat de Nederlandse regering of haar diplomatieke vertegenwoordiging geslaagd is resultaat te bereiken ten aanzien van zijn persoonlijke veiligheid, behandeling en in vrijheidstelling. De Nederlandse regering wordt verzocht zo mogelijk stappen te nemen langs in ternationale weg. De oppositie-partijen in Indonesië hebben verklaard zich achter de re gering te scharen ten aanzien van de Indonesische resolutie in de Verenig de Naties inzake Nieuw-Guinea. Wibisono van de Masjumi zei, dat zijn partij de regering volledig steunt in haar strijd om West-Irian. De voorzitter van de socialistische fractie in het parlement, Subadio Sas- trosatomo deelde Aneta mede, dat de Partai Socialis volledig steun verleent aan de door Indonesië bij de Verenigde Naties ingediende resolutie. Op 12-jarige leeftijd is in Lima over leden Juan Gualberto kardinaal Gueva ra, aartsbisschop van Lima en primaat van Peru. Kardinaal Guevara was de enige en eerste Peruaanse kerkprins. H(j werd tezamen met 31 anderen door Paus Pius XII gecreëerd tijdens het eerste consistorie onder zijn pontificaat gehouden, in Februari 1946. Het aantal leden van het H. College van Kardina len is nu geslonken tot 64. Op het dek van een troepentransportschip zorgen Vietnamese vrouwen voor hun kinderen, onschuldige slachtoffers van de oorlog. De mensen op deze foto zijn Katholieken uit Noordelijk Vietnam, die huis en haard verlaten hebben. 4 (Van onze correspondent) Vier arbeiders vonden de dood toen Vrijdagavond om ongeveer half zes de autobus, waarmede 'zij na hun dag taak met zes collega's naar huis werden vervoerd, in voile vaart op de Amers- foortseweg te Nieuw Milligen onder de gemeente Apeldoorn tegen een stil staande militaire vrachtauto botste. Door de botsing werd de gehele rech terzijde van de autobus opengeretep, waardoor de vier arbeiders, die rechts in de bus hun plaatsen hadden, zeer ernstig werden gewond. Een van hen, de 23-jarige G. Mulder uit Vaassen, overleed ter plaatse, twee anderen, de 27-jarige D. Zweers uit Twello en de 54-jarige J, Willemsen uit Apeldoorn, De hevige storm, die al dagenlang Ji'oedt boven Noordwest-Europa en gis terenavond nog is aangewakkerd heeft *eker een dozijn schepen waaronder tenminste vier Zweden, in moeilijkhe- gebracht en overstromingen en j'nke schade veroorzaakt in verschil- lj~n<le. dele.1 van Engeland. Het Neder- hu!?Se vliegdekschip Karei Doorman" jU't zijn vliegtuigen en andere Neder- >,k oorlogsbodems waaronder de aai?rtenaer" hebben een belangrijk vanUfi<ïl gehad bij de pogingen van tal tPn schepen, vliegtuigen, reddingbo- Hoo/t kustradiostations om aan de in v..? verkerende schepen assistentie te "lenen. de^xU na middernacht verkeerden in tischer?zee' de Oostzee en de Atlan- Waaro Pceaan zeker twaalf schepen, Bis klei zowel fbnke vrachtschepen meer vissersvaartuigen, in min of üng naar xt nioeilijkheden. De verde den, twee j?ti°naliteit was: vier Zwe- een'RussisrK tse schepen, een Noor, een EneeiJeen Deens, een Pools, en een Iers schip. zaten aan de grond: (2325 tnnj1Sf?.e vrachtschip „Kara" manger (Nn3 het schiereiland Bre- vrachtU* Noorwegen), het Zweedse bij de 2wLj nmbia'(7'500 ton) koeldsvik hrf6 „Oostzeehaven Oerns- ..Steeehnl'rYT"Zweedse vrachtschip «ee hii I'?00 ton) in de Oost- van Stockhomf ?rndles ten °osten na Rehdcr- w- u iserrschlp Anna- lender bij het Oostzee-eiland Gotska Sandoe en de Ierse treiler „Rasairoid" op de Zuidwestkust van Ierland. De kapitein van de „Colom bia" overleed kort voor de stranding na een ongelukkige val. Vier schepen waren op zee in moei lijkheden: het Deense schip „Vega" dat lek ronddreef in het Kanaal bij Beachy Head, het Zweedse vracht schip „Granfoss" (1462 ton) dat giste renavond naar de Shetlandseilanden werd gesleept. De Poolse treiler „Pingwin" die met onbekende moeilijkheden te kampen had op de Noordzee en het Britse schip „Stamel" (628 ton) dat machinestoor nis had op de Atlantische Oceaan vlak bij de Engelse kustplaats Clovelly. Een schip had brand aan boord: de Zweedse tanker „Los Angeles" (6900 ton) die koers zette naar Brest terwijl de bemanning aan het blussen was. Een schip stiet op een wrak: het Duitse schip „Helga Wehr" kwam in de Sont vast te zitten op het wrak van het Zweedse schip „Naven" dat daar op 30 October zonk na een botsing met het Zweedse schip „Kiruna." De Zweedse treiler „Westfart" (70 ton) werd door de bemanning verlaten. De heer Van Langenhove (links) van België in gesprek met Sir Percy Spen der van Australië tijdens een zitting van de Politieke Commissie van de V. N. over Nederlands Nieuw-Guinea. Zowel de Australische gedelegeerde, die als eerste het woord voerde over deze kwestie, als zijn Belgische collega, lieten zich in voor Nederland gunstige zin uit. bezweken aan de opgelopen verwondin gen op weg naar het Juliana-zieken- huis te Apeldoorn. De vierde arbeider, de 28-jarige, gehuwde W. de Boer uit Apeldoorn, is vanochtend aan zijn ver wondingen overleden. De zes overige inzittenden en de chauffeur van de ai.tobus kwamen met de schrik vrij, zij het dat enigen van hen lichte schaaf- en snijwonden hebben opgelopen. De militaire vrachtauto, die uiterst rechts van de weg stil stond, is waar schijnlijk niet, althans te laat, opge merkt door de chauffeur van de auto bus, die beweert, dat hij door een te genligger werd verblind. De arbeiders, die met de bus vervoerd werden, had den in Stroe voor de Prov. Gelderse Electriciteits Maatschappij kabels ge legd. Een ernstig auto-ongeluk ontstond Vrijdagavond op de Rijksstraatweg te Haren nabij Groningen toen een per sonenauto bij het passeren van een vrachtauto met deze laatste in aanra king kwam, een halve slag omsloeg en tussen de vrachtauto en 'n hoorn ver pletterd werd. Twee van de drie inzit tenden van de personenauto, ingenieurs die een bijeenkomst in Groningen had den bijgewoond, werden zwaar gewond door de GGD naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen gebracht, t.w. ir. P.H. uit Bennekom en ir. T. uit Wage- ningen. Het kostte veel moeite de in zittenden uit hun benarde positie te verlossen, temeer daar de vrachtauto in brand was geraakt. Een straaljager van het type Thun- derjet van de Belgische luchtmacht is gisteren neergestort op een complex gebouwen, dat behoorde tot het mili taire vliegveld Bierset. In de gebouwen waren een officiersmess en een hdlp- verbandplaats gevestigd. In totaal kwa men veertien militairen om het leven; tien anderen werden gewond. De piloot van de Thunderjet was juist terugre- keerd van een opleiding in Amerika. Hij maakte zijn eerste vlucht in Bel gië. Behalve hijzelf werden dertien andere militairen, officieren in de cantine en soldaten die zich voor het ziekenrapport hadden gemeld, gedood. Nauwelijks 24 uur was te Beauchevain bij Bergen een „^Meteor" neergestort op een boerderij. Bij dit ongeluk kwamen de beide inzit tenden en de zoon van de boer om het leven. (AFP-Belga-UP) Op een economische conferentie, welke op het ogenblik op Sumatra wordt gehou den heeft vice-president Mohammed Hat ta bittere critiek geleverd op de handels praktijken van Indonesische zakenlieden, die zich ten koste van het volk verrijken. Hatta. die zelf econoom is, zeide, dat de nationalisatie van de im- en exporthandel, zoals die door zekere groepen wordt voor gestaan, van weinig nut voor het volk zou ziin. Hij zeide, dat men ook prioriteit verleend had aan Indonesische handelaren bij het uitreiken van vergunningen, maar dat de ze maatregel had bewezen evenmin ef fect te sorteren. In de nacht van Donderdag op Vrij dag is op de stille Luikerweg tussen Valkenswaard en de Belgische grens een roofoverval gepleegd op de 25-jari- ge kassier J. v. d. B„ waarbij hem een bedrag van 400 gulden is afhandig ge maakt. Omstreeks een uur keerde de kassier van het wisselkantoor aan de Bergeijk- se Barrière per fiets naar zijn woon plaats Valkenswaard terug. Halverwege werd hjj ingehaald door een auto, waar van de bestuurder zodanig vaart ver minderde en op de wielrijder inreed, dat de laatste van de weg op de berm werd gedrongen. De autobestuurder, die gemaskerd was, sprong uit de wagen en dwong de kassier onder bedreiging met een revolver in de auto plaats te nemen. Daarop reed de man met zijn „gevangene" een bospad rechts van de weg op. Na een paar honderd meter stopte hij tussen de dennebomen. De kassier moest hier zijn wagen uit en zijn portefeuille afgeven, waarin zich een bedrag 'van 400 gulden aan bankbiljet ten bevond. De overvaller wilde ver volgens wegrijden, doch kwam bij zijn pogingen de auto te keren tussen de bo men klem te zitten. Hij is toen te voet naar de grote weg teruggekeerd en heeft zich vervolgens met de fiets vein B. uit de voeten gemaakt. De auto die de overvaller in het bos heeft achtergelaten is Donderdagavond in Valkenswaard gestolen. Luitenant-kolonel Gamel Abdel Nas ser, de premier van Egypte, heeft het staatsradiobedrijf te Cairo opgedragen de campagne tegen de Franse politiek in Noprd-Afrika te matigen, zulks „ten einde premier Mendès-France in staat te stellen zijn beloften ten aanzien van Noord-Afrika waar te maken". Egypte wenst vriendschap met frank rijk, „maar niet ten koste vanjde Noord- Afrikaanse broeders". (Reuter) In hoogste instantie is uitgemaakt, dat een Bloemendaalse agent, die een student wegens een verkeers overtreding arresteerde, zich daarbij heeft schuldig gemaakt aan mishan deling. Maar een Haarlemse agent in burger, die van het misdadig optreden van zijn Bloemendaalse collega getuige was en de arrestant naar het politie bureau vergezelde om te zijnen gunste te getuigen, is door de burgemeester van Haarlem disciplinair gestraft, wel ke straf is gehandhaafd door het Amb tenarengerecht en de Raad van Beroep. Als een politieman voor zijn oog een onrecht ziet gebeuren en een ambtge noot een misdrijf' ziet plegen tegen een gewone burger, dient de politieman blijkbaar de zijde van de politie te kie zen en het onrecht te helpen verster ken. Dat is tenminste een duidelijk stand punt uit de goede oude tijd: de politie man als onvoorwaardelijke vijand van het publiek. Als men de disciplinaire straf tegen de Haarlemse politieman handhaaft, mag men wei ophonden de politie aan de moderne jeugd voor te houden in de gestalte van een gemoe delijk grootvader, die het beste met de kindertjes voor heeft. Want dan is uitgemaakt dat als het er op aan komt de macht van de politie zwaarder weegt dan het recht van de burger. Aavertentie BARTELJ0 FFRD BO RISSTd STR 4 HAARLEM TEL. 13439 B A'DAM TEL. 717162 (Tot Zondagavond) Krachtige tijdelijk harde tot storm achtige wind tussen Zuid en Znid- West. Zwaar bewolkt met opklarin gen en af en toe regen. Weinig ver andering in temperatuur. Zondag: Zon: 8.20-16.35. Maan: 10.58-18.53. Maandag: Zon: 8.'22-16.34. Maan: 11.31-20.02. Functionarissen van de drie Weste lijke Mogendheden Frankrijk, Ame rika en Engeland hebben gisteren te Londen overeenstemming bereikt over de tekst van een nota, waarin Russische voorstellen voor besprekingen tussen het Oosten en het Westen worden ver worpen. De tekst, die op het laatste ogenblik gewijzigd werd overeenkom stig Franse voorstellen, is ter informa- De nabij Palermo gelegen Siciliaan- se bergplaats Grisi (2.300 inwoners) is ontruimd, nadat zij een week lang te lijden had gehad van plaatselijke aard schokken, waarvoor de geleerden geen verklaring kunnen geven. Een bodem- kundige zeide dat hier sprake scheen te zijn van een ongewone, plaatselijke aardschok van abnormaal lange duur. Dt bewoners zijn, gepakt in gezakt, naar de naburige plaatsen Montelepre en Partinico getrokken, waar zij bij in woners zijn ondergebracht. In Grisi zijn twaalf mannen achter gebleven: tien carabinieri (semi-mili- taire Italiaanse politie), de enige poli tieman van de plaats en de priester van het stadje. De politiemannen bewaken de leegstaande gebouwen. Bijna alle 250 huizen van Grisi ver- De openbare aanklager in het proces tegen Gaston Dominici, de „leeuw van Lurs", die er van beschuldigd wordt het Britse gezin Drummond te heb ben vermoord, heeft gisteren zijn re quisitoir gehouden. Daarin zei hij o.m. „De moord op de Drummonds, een van de schrikkelijkste misdaden, die ooit in Frankrijk werden begaan, was het werk van een man, heftig van aard, die handelde in een vlaag van woede en mogelijk dronken was. Ik ben er van overtuigd, dat deze man de ïï-jarige Gaston Dominici is. Deze misdaad is niet zonder reden bedreven. Het is mogelijk, dat de ou de Dominici dacht voor een zwerver te worden versleten. Het schijnt een onredelijk motief voor een drievoudige moord, doch ik zie geen ander. Indien twee personen de moord had den gepleegd, zou deze met koele be rekening zijn bedreven. Maar dit is het werk van een man, die ten prooi was aan een aanval van razende woede", aldus de officier van justitie, Louis Sa- batier. (AFP-Reuter) tonen grote scheuren. Sommige staan op instorten. De 24-jarige arbeider" Antonio Pesci is bij een aardstorting bedolven in een onderaards aquaduct. Pogingen om hem te redden werden opgegeven, na dat met een.olieboor op drie plaatsen in de heuvel was geboord zonder dat men een holte vond, waarin de ar beider nog in leven kon zjjn. (Reuter - UP) 9 Even voor zeven uur vond Vrijdag avond op de Herenweg te Alphen aan den Rijn een auto-ongeval plaats waar bij twee personen ernstig werden ge wond en naar het Academisch Zieken huis te Leiden zijn overgebracht. Het is de bestuurder van een volkswagen de heer J. B. v.V. uit 's-Gravenhage en mej. A. D., afkomstig uit Gouda. Het ongeval vond plaats even voor bij het punt waar de nieuwe Provinciale weg nr. 7, die een schakel is in de ver keersweg Rotterdam-Amsterdam, zich aansluit op de Herenweg onder de ge meente Alphen aan den Rijn. De luxe auto, waarvan de bestuurder vermoe delijk was verblind door een tegenlig ger, schoof met vrijwel onverminderde vaart van achteren onder een stilstaan de vrachtauto. De beide inzittenden raakten, doordat de voorzijde van de auto totaal in elkaar werd gedrukt, be kneld en liepen ernstige snijwonden op. De vrachtauto moest worden opgetakeld. Dr. J. H. Veenendaal verleende de eer ste hulp, waarna beide personen per zie kenauto naar het Academisch Zieken huis te Leiden werden overgebracht. Nader vernemen wij, dat hoewel de toestand van beide slachtoffers ernstig is, er niet direct levensgevaar aanwezig is. Naar het Katholiek Nederlands Pers bureau uit Vaticaanstad verneemt, zijn de krampen, waaraan de H. Vader tij dens zijn ziekte in de lente van dit jaar heeft geleden, thans in een „nogal hardnekkige - vorm" teruggekeerd. Vandaag keert de H. Vader definitief naar het Vaticaan terug. Morgenavond begint zijn jaarlijkse retraite. Het moet, aldus het KNP, bepaald uitgesloten worden geacht, dat het aantal Pause lijke audiënties de eerste tijd wordt uit gebreid. Zelfs kardinalen, die aan het hoofd staan van bestuursorganen der Kerk, worden slechts bij uitzondering in audiëntie ontvangen. (KNP) Op verzoek van de gouverneur van Malta zijn twee landingsvaartuigen voor tanks van de Britse Middellandse Zee- vloot begonnen met het overbrengen van een volkomen berooid Duits circus van Malta naar Sicilië. Men verwacht, dat de schepen voor het vervoer van de circusartisten en de meer dan honderd olifanten, leeuwen, beren, apen, paar den en vogels vijf maal heen en weer zullen moeten varen. De Britse admira liteit keurde de onderneming goed, om dat het circus alleen op deze wijze kosteloos kon worden overgebracht. Een vertegenwoordiger van het circus is naar Bonn gegaan om te trachten van de Bondsregering voldoende geld te krijgen voor de terugreis. In een gisteren door radio Praag uit gezonden verkiezingsrede heeft presi dent Zapotocky van Tsjechoslowakije verklaard, dat ieder, die bij de alge mene verkiezingen van morgen niet stemt, automatisch uit het nationale front gestoten zal worden. Er zouden wettelijke maatregelen tegen de betrok kenen genomen worden. De Verenigde Staten hebben gisteren door bemiddeling van Groot-Brittannië de vrijlating geeist door rood China van 13 gevangen genomen Amerikanen en geprotesteerd tegen de bejegening van die Amerikanen. Een officiële zegsman van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld dat Groot-Brittannië de Amerikanase pro testnota zal doorgeven aan de Chinese volksrepubliek. (UP) tie naar de belanghebbende regeringen gezonden. De wijzigingen moesten de tekst in overeenstemming brengen met de toe spraak van de Franse premier Mendès- France voor de Verenigde Naties over de mogelijkheid van het houden van viermogendhedenbesprekingen onmid dellijk na bekrachtiging van de Parijse overeenkomsten en over het houden van bezettingstroepen in Oostenrijk ge durende een beperkte tijd na het slui ten van het Oostenrijkse staatsverdrag. De Westelijke nota is een antwoord op twee nota's uit Moskou: een van 23 October aan de vier mogendheden met het voorstel tot het houden van vier mogendhedenbesprekingen over Duits land deze maand en een van 13 Novem ber aan alle Europese landen met een uitnodiging voor een conferentie over Europese veiligheid op Maandag a.s. Men verwacht dat de Westelijke weigering van deze uitnodiging te Moskou zal aankomen, op de dag, dat deze conferentie, die slechts door Rus land en zijn Oost-Europese bondge noten zal worden bijgewoond, zal be ginnen. (Reuter) Advertentie catalogus toe r Bezoekt onze uitgebreide toonkamers Groothandelsgebouw, Conradstraat 32 stationszijde, Rotterdam Catharijnesingel 34 - Utrecht Levering door de goede woninginrichters Pastoe meubelen verkrijgbaar bij 't Binnenhuis Julianapark 6062 - Tel. 13661 Gasthuisvest 5 Tel. 21264 De Kerkuil Nieuwe Gracht 23 - Telef. 17063

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1