De Anegang stak zich lichtkleed yi in feestelijk Ook in de Grote Houtstraat gingen de lichtjes branden Halfjarig veulen rende tegen auto op Wijkcomité „Oud-Schoten" hield jaarvergadering Midzomernacht- droom" Garage Den Hout EEN LIEFDE IN PARIJS VAN NIEL OMEGA HORLOGES In Haarlem souden 900 huisen per jaar moeten worden gebouwdwil men in 1970 uit de woningnood zijn Concert N. Philh. Orkest 5 Boeiende film in Luxor SLEUTEL WEG léTLUeeVt Haagse Comedie voor „Geloofen Wetenschap ENKELE MINUTEN Solist Jo Juda, viool Toekomst sonder kamp Nieuwe films in Haarlem Sportagenda Voorstel aan raad bouw van zestien woningen Haarlem ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 PAGINA 2 „DE SLEUTELSPECIALIST" Ongewoon ongeval op Waarderweg Het dier bezweek ter plaatse aan zijn verwondingen Beroep van de politie op de voetgangers De Grote Houtstraat in het licht Grote Houtstr. 86, Haarlem Meer contact CADEAUX VOOR BABY EN KLEUTER VOOR DC BABY Burgerlijke Stand Geen erfpacht voor Hofje van Heythuysen rijden mei de nieuwe D.K.W. 3 cylinder en U beni overtuigd van de geweldige rijcapaciieii. Brandstofverbruik 1 op 13 Prijzen vanaf f 6175.— Wagenweg Tel. 12138 166-168 Huisvestingsproblemen 20-JARIG JUBILEUM VAN REMO Tentoonstelling bij De Jager Lening voor St. Elisabeth Gasthuis Lezing voor reclasserings- raad SANTPOORT Zondagsdienst RADIO MOORS HEEMSTEDE Aankoop orgel voor aula begraafplaats Burgerlijke Stand OUD-ZANDVOORTER ONDERSCHEIDEN Rembrandt Minerva Cinema Palace Roxy Lido een nog meer veilig Haarlem. Men kan niet volstaan met te beweren, dat er voldoende politie-beambten op de been waren om het verkeer te regelen, want geen enkel politie-corps heeft het in zijn macht een file auto's en wielrijders van de Grote Markt via de nauwe Gier straat tot het Houtplein in bedwang te houden. Er gebeurden dan ook allerlei ijselijke dingen. Met de beste wil van de wereld kan men niet ontkennen, dat gisteravond in de Grote Houtstraat en omgeving gedurende vijftien minuten een klimaat was geschapen, dat rijp was vocj een serie min of meer ernsti ge verkeersongevallen. „Ik lust de Anegang rauw!" zei bur gemeester mr. P. O. F. M. Cremers van Haarlem, toen hij gistermiddag in een toespraak, gehouden bij de inge bruikstelling van de nieuwe verlichting van de Anegang, gewag maakte van de vooruitstrevendheid van het comité en deze hogelijk roemde. De heer J. W. Aufdemkampe, voorzitter van het Ane- gangcomité, deelde tijdens een korte re ceptie mede, dat de Anegang nog meer pijlen op haar boog heeft. Behalve dat In de nabije toekomst een straatver warming zal worden aangebracht is de Anegang de eerste winkelstraat van Haarlem, die constructieve plannen zal Inbrengen op het structuurplan van het gemeentebestuur, dat, waar de burge meester verklaarde, nog te weinig cri- tiek op zijn project heeft gehoord. Mr. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 50 TEL. 11493 Gistermiddag omstreeks kwart voor zes sloeg een veulen op hol op de Waar derweg. Het dier zou door de eigenaar van een weiland naar de stal worden overgebracht, maar ejp de weg wist het veulen, dat een half jaar oud was, weg te komen. Het liep in Westelijke rich ting de Waarderpolder in, maar rende pardoes recht op een personenauto in. De auto kwam van tegenovergestelde richting en de bestuurder merkte het dier vanwege het slechte zicht te laat op- Het veulen liep zulke ernstige ver wondingen op aan het hoofd, dat het ter plaatse stierf. Het cadaver werd toen naar het Openbaar Slachthuis overgebracht. Tengevolge van de botsing was de personenauto aan de voorzijde ernstig beschadigd. De auto moest met een takelwagen worden weggesleept. Van de zijde van de verkeerspolitie bereikte ons het verzoek een beroep op onze lezers te doen, ten einde te voorkomen, dat het verkeer in de druk ke winkelstraten van Haarlem in de Sinterklaastijd onnodig gehinderd wordt. Men wordt daarom verzocht zo wei nig mogelijk op de trottoirs met de fiets aan de hand te lopen en ook de voetgangers gelieven bij voorkeur rechts te houden. Laat men rijwielen ook zo weinig mogelijk op hinderlijke plaatsen zetten, zoals voor winkelpui en en portieken of op het plein van het Verwulft. Cremers was dan ook uitermate ver heugd over de voorgenomen stappen, welke het Anegangcomité denkt te on dernemen en vond het prettig een ge duchte „tegenstander" gevonden te hebben. Even na vijf uur gistermiddag wer den aan de beide einden van de straat de vreugdevuren ontstoken. Kort daar op drukte de burgemeester op een knop, waarmee de nieuwe, wel zeer aparte verlichting in werking werd gesteld. De acht grote „tulpen" met hun 80, neon- buizen staken de Anegang in een nieuw en feestelijk kleed. De vele genodigden begaven zich vervolgens naar het reisbureau van Lindbergh, waar een korte receptie werd gehouden. De heer Aufdemkampe sprak er zijn vreugde over uit, dat door samenwerking tussen het gemeentebe stuur, het gemeentelijk Energiebedrijf en het comité van de Anegang het pro ject zo snel verwezenlijkt kon worden. De vertegenwoordigers van deze in stanties bracht hij voor het verlenen van de nodige faciliteiten hartelijk dank. Het bestuurslid W. Holt mocht een extra pluim op de hoed ontvangen voor zijn vaak stimulerend werk. Ook in de Grote Houtstraat was er iets te doen met licht. Omstreeks zes uur, het spitsuur van de avond, werd de feestverlichting in deze Haarlemse winkelstraat ontstoken door wethouder D. Geluk. Uit een der zijstraten ver scheen op dat moment het muziek corps van de NZH en stortte zich, een vrolijke mars blazend, in het verkeer. Bij de Houtbrug maakte het corps rechtsomkeert en zette koers naar de Grote Markt, waar het voor het be stuur van de straatvereniging een tap toe blies. Inmiddels was het verkeer vrijgegeven en langzaamaan keerde de normale toestand terug. Men kan zich afvragen of het nu no dig was de feestverlichting in deze slraat omstreeks een zeer druk spits uur te ontsteken. Het ware beter ge weest wanneer wethouder Geluk bij voorbeeld om acht uur het sein had kunnen geven om de „brand er in te steken". Wat thans gepasseerd is tart elke goede intentie om te geraken tot Advertentie 70 JAAR SPECIAALZAAK Omega 30 mm edelstaal vanaf 165. Opiega Seamaster edelstaal vanaf 265. Omega 30 mm goud vanaf 385. Omega goud voor dames vanaf 325. Alleen eerkoop voor Haarlem en omstreken „Een wijkgebouw. Niemand gelooft er haast meer aan. Ik erken het, 't duurt lang, maar wij geloven er wel aan en zullen niet rusten, voordat het er staat", aldus de heer B. J. A. Steentjes, voor zitter van het wijkcomité ,-,Oud Scho ten", in zijn openingswoord Vrijdag avond j.l. op de jaarvergadering in de Kleuterschool aan de Tesselschadestraat. Tevens memoreerde hij, dat het wijk comité thans zijn vijfde levensjaar ingaat, terwijl men zich ten volle op de nog bestaande wensen wil concentreren, als badhuis, gym-zalen, telefooncel, min der verkeer op de Rijksstraatweg. Spr. roemde de samenwerking in het afgelo pen jaar en sprak de hoop uit in dezelf de geest door te gaan, om dit gedeelte van Haarlem, Oud Schoten, te maken tot representatief deel van Haarlem, de parel van Kennemerland. Een bijna voltallig wijkcomité woon de deze vergadering bij, evenals de raadsleden Bolm, Blokdijk, Fibbe, Spek en v. Velzen, benevens een afgevaardig de van het wijkcomité Oost. Teleurstel lend was het, dat van de zijde der wijk bewoners slechts heel matig belangstel ling werd getoond. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Kampman, stippen we aan: „Dat het werk van een wijkcomité nut tig is, blijkt wel uit het feit, dat Haar lem-Oost ons is nagevolgd, zodat B. en W. thans door drie wijkcomité's van ad vies gediend worden. Hopelijk volgen nog meer wijken, want bij de uitbreidin gen der gemeente is het nuttig, dat wijk comité's B. en W. van advies dienen bij hun plannen. De commissie wijkgebouw verzond 110 enquête-formulieren, 23 September waren hierop 35 antwoorden binnengekomen, aan de hand waarvan een voorlopig rapport aan B. en W. is gezonden. De samenwerking met B. en W. en andere gemeentelijke instanties was zeer goed, ook werd op prettige wijze samengewerkt met hoofdinspec teur Davidson en zijn wijkagenten, de heren Bleeker en v. Meenen. Wensen blijven er nog genoeg, b.v. onderdak voor de stichting, club- en buurthuizen, een muziektent in het Noordersportpark, een piasvijver voor de jeugd, verbete ring van de veiligheid van de toegangs weg tot onze wijk, de Rijksstraatweg". Uit de rapporten van de commissie- wijkgebouw bleek, dat deze commis sie op 8 December a.s. een studietrip gaat maken naar het wijkgebouw in Groningen, om een kijk' te krijgen op de inrichting. Het wijkcomitélid, de heer H. Men- sink, had bezwaar, dat niet alle leden van het comité waren gekend in de keuze van de commissieleden. Hij was van mening, dat daarover niet moest worden beslist door slechts enkele men- Advertentie Steiffbeestjes in grote verscheiden heid. Nooitgedacht speelgoed, ijzer- sterk en bizonder geschikt voor de kleintjes. Box met bodem en verhoging 80/100 27.50. Koelstra's Wonderstoel 53.50. Beuken ledikantje, geh. bekleed 89.75 Dekenklemmen 2.75 - 3.25 - 3.75 Voor de kinderwagen: vachtjes, plaids en AaBe dekentjes. ANEGANG 46 - GR. HOUTSTR. 116 HAARLEM Getrouwd: H. Oudman en L. Geijte- man. Geboren: A. Snel-Kolk, z. C. Strijker- Boer, z. M. G. Hellevoort-Stout, z. W. J. Corver-Nouris, z. A. E. van Kessei- Heeremans, b. C. A. W. Walker-van Spanje, d. M. van Hattem-van Dijk, d. T. Linnebank-Eveleens, d. J. H. Dams- huizer-Lutz, d. E. Leeflang-van Buu- ren, d. Overleden: H. Chr. van den Haak- van Emmerik, 63 j.. Kampersingel. J. J. Smit, 57 j., P. C. Hooftstraat. J. van de Reep, 73 j., Duvenvoordestraat. De leden van „Geloof en Wetenschap" hebben gisterenavond in de stads schouwburg een feestelijke voorstelling van Shakespeare's „Midzomernacht- droom" voorgezet gekregen, door de Haagse Comedie. Regisseur Cees Laseur heeft de droom minder kansen gegeven dan het feest, maar dat laatste heeft hij dan ook uitbundig en met zwier la ten vieren, dank zij ook de fleur der costumes, ontworpen door Lisette van Meeteren en door Wim Vesseur. die tevens voor fraaie decors had ge zorgd. Bij een vorige gelegenheid werd er reeds in onze recensie op gewezen, hoe de smakelijke taf erelen met de toneel spelende handwerklieden Shakespeare in de voorstelling door de Haagse Co medie het dichtst nabij zijn gebleven. De overigen waren ietwat vlak, door dat bij enkele spelers precies dat ele ment van houding en markante zeg ging ontbrak, waardoor de figuren in eigen kleur van elkaar onderscheiden worden. De zwevende, betoverende sfeer van het woud moest soms gemist worden omdat het ballet bij alle sierlijkheid te reëel, niet ijl genoeg was in de figuren en passen. Niettemin bleef er ook in de voor stelling van gisterenavond nog zeer veel moois te genieten over. En wij denken dan aan het sterke spel van Annet Nieuwenhuyzen als Hermia. strijdbaar én teder in haar hevige ver liefdheid. Do van Stek was onvermoei baar als de ondeugende Puck, zij creëer de deze speelse geest schalks en spon taan. Zonder aan de overigen te kort te willen doen mag nog eens herhaald worden, dat de scènes met de toneel spelende handwerkslieden onvervaarde en onbedaarlijke kluchten zijn gewor den. Zij verwekten veel plezier in de zaal en de kluchtigheid kreeg veel va riatie, vooral door de naiëve geestdrift van Gat (Albert van Dalsum), de stumperigheid van Plank (Henk van Buuren) en de onmogelijke dwaasheid van Blaas (Luc Lutz). De leden van „Geloof en Wetenschap" hebben dus aan deze voorstelling bij zonder veel genoegen beleefd en dat bleek ook wel uit het langdurig ap plaus, dat de avond afsloot. Sinds onheuglijke tijden betaalt het hofje van Heythuysen aan de Kleine Houtweg jaarlijks aan de gemeente een erfpacht van acht gulden. Het college van regenten heeft B. en W. verzocht het hofje in de gelegenheid te stellen dit erfpachtsrecht. dat dateert uit 1597, af te kopen. B. en W. stellen de raad voor om het verzoek in te willigen en het erf pachtsrecht tegen de symbolische af koopsom van f 1 af te staan. Advertentie Het gisteravond gegeven concert van het Noordhollands Philharmonisch Or kest, onder leiding van Marinus Adam, was er één van zeer goed gehalte. Alle eigenschappen, die een schoon klinkend orkest genietbaar maken, waren op dit concert in ruime mate aanwezig. Leven dig en pittig van rhythme, klankvol en met charme klonk de Ouverture „II matrimonio Segreto" van Cimarosa. Ver zorgd tot in vele détails, waren de „airs de ballet" uit de Suite „Les Indes Ga- lantes" van Rameau, in de bewerking van Paul Dukas. Vooral het glanzende spel der strijkers was deze avond opval lend. De grote verrassing betekende dit maal echter het optreden van de solist Jo Juda in het Vioolconcert no. 1 in C dur van Joseph Haydn. Deze violist heeft ons verbaasd doen staan over zijn artistieke ingetogenheid. Dit was musi ceren van zeer hoog gehalte, en voor de toehoorders om gelukkig te zijn. Speels en transparant van klank, door Marinus Adam en het verkleinde strijkorkest met cembalo prachtig op de sfeer van het concert afgewogen begeleid, werd het geheel een groot genot om naar te luisteren. Men voelde de spanning in de zaal. Het gevolg van het ovationeel ap plaus was een toegift door Jo Juda. Na de pauze is Beethovens vierde Symphonie uitgevoerd. Die Symphonie, waarvan men zeggen kan dat zij een soort idylle vormt tussen de derde en de vijfde. Over de uitvoering op deze avond eveneens veel lof. Zonder toe te geven aan uiterlijk raffinement streeft Marinus Adam ernaar de melodische lij nen en de muzikale structuur in het groot en helder te voorschijn te laten komen. Het orkest reageerde zeer direct op de directie, zodat alle intenties voor treffelijk gerealiseerd werden. Het was een gezond muziek maken op dit con cert, waarvan we zeer veel schoons mee namen. JAN LAARVELD sen uit het dagelijks bestuur alleen. De voorziter wees er op, dat het verzoek om aanwijzing van leden is uitgegaan van B. en W. Het lid de heer W. Vos vond, dat er gebrek aan contact was; een periode van zeven maanden, waarin men niet bijeen is geweest, is een veel te lange periode. Hij vreesde, dat dit zou kunnen lijden tot een zekere onverschilligheid bij de leden en deed het voorstel, het aantal vergaderingen te vergroten en een be tere taakverdeling in te stellen. Besloten werd, om de twee maanden te vergaderen, althans met enkele com missies, terwijl het in de bedoeling ligt om verschillende inleiders een bespre king over een bepaald onderwerp te doen houden. De heren drs. W. Hazevoet en Th. C. v. Beek hielden vervolgens een inlei ding over huisvestingsmoeilijkheden. Laatstgenoemde heette de woning nood een van de slechtste porties van de erfenis van de laatste wereldoorlog. Wij zijn in deze impasse geraakt, niet zozeer door wat er verwoest is, maar ook om dat er in die jaren niet kon worden ge bouwd, doordat geëvacueerde landgeno ten niet naar hun oorspronkelijke woon plaatsen zijn teruggekeerd en door de massale repatriëring. Hoe précair de situatie is bleek uit enkele cijfers. Wil men de gedane be lofte gestand doen, dan moeten er tot 1970 in Haarlem nog 14.300 woningen worden gebouwd, wat neerkomt op 900 per jaar. In 1953 waren dit er 516 en in 1954 650, zodat B. en W. de wooaruimtewet nog wei moet blijven hanteren. Men on derscheidt urgente gevallen, die van de door de industrie aangetrokken werkers, die van de verloofden en van de jongge huwden, wier leeftijd samen 50 jaar is en die niet over twee kamers en een keuken beschikken. Voor de urgente gevallen telt men 2 groepen: de onhoudbare (vroeger cre- peergevallen) en de zeer urgente. Hier telde men op 31 October j.l. 764 onhoud bare gevallen, 333 diversen, 137 met een medische indicatie, 109 grote gezinnen (vanaf 8 personen) en 150, die wegens onbewoonbaar verklaring geholpen moeten worden, plus 2.122 zeer urgente. Sedert Januari 1953 is men overgegaan tot het systeem der huurmachtigingen, waarvan het voordeel is, dat de urgente gevallen enige jaren teruggedrongen kunnen worden en hen, die al enige jaren in de narigheid ziten, een woning kan worden verleend. Thans zijn dit soort gevallen van 1947 tot 1952 urgent verklaard, terwijl die van 1953 en 1954 nog niet in aanmerking ko men. Daar het streefgetal van 1000 a 1200 met 400 is overschreden, moet de wacht tijd, op 2 jaar gepland, nu op 2y, jaar worden gesteld. Drs. Hazevoet noemde vijf manieren, waarop men uit zijn huis kan worden gezet: door clandestien erin te trekken zonder de vereiste vergunning, middels vordering, door uitzetting wegens drin gend eigen gebruik door de eigenaar bij rechterlijke uitspraak, door wan- bewoning en -betaling. Spr. illustreerde dit aan de hand van enkele recente rechterlijke uitspraken in kort geding. Spr. wees er op, dat er veel misverstand bestaat, als de onderhuurder zonder recht of titel komt te zitten bij vertrek van de hoofdbewoner. De gemeente plaatst zich altijd achter de legale on derhuurders en doorbreekt een even tuele procedure door vordering ten gunste van deze. Na een lans te hebben gebroken voor de bouwverenigingen, mocht spr., evenals de heer v. Beek een gul applaus en de dank van de voor zitter oogsten. Het dagelijks bestuur werd bij accla matie herkozen. Bij de rondvraag drong de secretaris er op aan, dat bij de hui dige actie voor veilig verkeer op de Rijksstraatweg, ook aandacht aan het kruispunt Vergierdeweg zou worden ge schonken. Tevens wees hij nog eens op de zeer slechte verlichting van Leeuwe rik- en Lijsterstraat, terwijl ook hoog nodig aandacht moet worden geschon ken aan de bestrating daar; „kuil tot en met". De Remo (Rijwiel- en Motorenvere niging) vierde gisteren haar 20-jarig bestaan met een uitgebreid feestpro gramma. Des middags zetelde het be stuur in Hotel „De Leeuwerik" om de vele hartelijke en welgemeende felici taties in'ontvangst te nemen. O.a. ga ven van hun belangstelling blijk de ANBOR uit Amsterdam, de Federatie van organisaties in het rijwielbedrijf, de R. K. Bond voor Rijwielhandelaren en de Kamer van Koophandel. Een groot aantal bloemstukken vergezelden de dank en waardering die de Remoïs- ten ten deel vielen. Tijdens deze recep tie sprak de heer E. de Graaff van de Veryre uit Rotterdam een woord van dank aan het bestuur van de Remo, waarin hij speciaal de voorzitter de heer J. Bonsel betrok. Het avondpro gramma bevatte vele attractieve num mers. Kees Stet die zijn humor ten beste gaf, Cor Rus, de bekende pianist en de vermaarde Remo-tombola, die de vrolijke stemming nog uitbundiger maakten, voltooiden het programma. Tenslotte zorgde een ballroomorkest voor pittige dansmuziek. Het werk van de bekende ceramist Eloy benevens enkele kostbare wand tapijten en andere kunstproducten van de handwever Edmond de Cneudt zul len van 27 November tot en met 11 De cember ten toon gesteld worden bij de Jager (Grote Houtstr. hoek Raamvest) De toegang is vrij. Van Zaterdag 27 November tot e.i met 4 December kan men ook 's avonds van half acht tot 10 uur de tentoonstelling bezichtigen. De Nederlandse Federatie voor Vrou welijke Hulpverleningwaarin vrijwel alle vrouwenverenigingen, ongeacht geloof of politieke richting, rang of stand zijn vertegenwoordigd, heeft besloten een actie te beginnen tot hulp aan gezinnen van de zogenaam de „Displaced persons" in de Oosten rijkse provincie Karinthië. De plaatselijke afdeling in Haarlem heeft haar leden thans opgeroepen medewerking te verlenen aan een plan om in de laatste week van April volgend jaar een groots opgezette bazar in het gemeentelijk Concertge bouw te doen houden. Ook de niet bij een organisatie aangesloten vrouwen wordt verzocht haar steentje (lees handwerkje) bij te dragen. De op brengst is bestemd voor de actie van de commissie Vluchtelingenhulp uit de landelijke federatie en bedoeld als aanvulling van de actie „Eén uur voor de toekomst". De mannen bou wen de huizen, de vrouwen zullen helpen deze in te richten. Ofschoon de bazar eerst in April wordt gehou den, is het reeds nu noodzakelijk met de voorbereidingen en het hand werken te beginnen. Op allerlei wij zen kan men haar medewerking aan de actie „Toekomst zonder kamp" verlenen, terwijl de Haarlemse fede ratie bijdragen van fabrikanten en winkeliers op zeer hoge prijs stelt. Voor inlichtingen wende men zich tot mevr. M. D. Eickholzde Wijs, Stad huis Haarlem, tel. 20405. De regenten van het St. Elisabeth Gasthuis hebben aan de raad van Haarlem verzocht een bedrag van f 81.614.09 ter leen te mogen ontvan gen, waarvan f 8.460.91 met een loop tijd van 20 jaar en f 73.153.18 met een looptijd van 10 jaar, ter bestrijding van de kapitaalsuitgaven over 1953. Een specificatie van het bedrag ver meldt voor het Gasthuis f 63.180.94, voor het sanatorium Eijkengaarde f 14.241.53 en voor de Clarastichting f 4.191.62. B. en W. stellen voor, om do gevraagde lening te verstrekken. Advertentie vwwwwwwwvwww; Ij Miss Arden's persoonlijke ver- f tegenwoordigster komt ons bezoe- i ken van 29 Nov.1 Dec., om u S voor te lichten over de moge- J lijkheden tot verhoging van de bekoorlijkheid van de heden daagse vrouw. Een Consult is gratis en zonder enige verplichting. jl Wagenweg 29 Haarlem Telefoon 2051S jl Institut De Beauté Haute - Coiffure W.SWWVVW^WAWbV.W^ In het zonnige Villefranche aan de Cöte d'Azur arriveert een Amerikaan die in het hotel „Belle Rive" vraagt naar de kamer met het bloemetjesgor dijn met uitzicht over de baai op Ita lië. Hij is nog nooit aan de Rivièra ge weest, doch weet vele bijzonderheden van het plaatsje uit een simpel verhaal van een eenvoudig Parijs meisje, dat hij in de winter van 1944, toen Parijs be vrijd was, maar de wereld nog wachtte op het einde van de oorlog, oprecht heeft liefgehad. De jongeman zit ,in de zon op het terrasje voor het hotel en zijn gedach ten concentreren zich onvermijdelijk op het éne, waar hjj nu al jaren aan denkt, en niet van weet los te komen: op die serene, veel te korte liefde, die zo no deloos en wreed een einde nam. Men is dan in het Parijs van kort na de bevrijding; in de sfeer van de dan cings, waar het wild toegaat, in de schaars verlichte bars met losgeslagen, of alleen maar hongerige en naar een verzetje hunkerende meisjes, temid den der G.I.'s met hun sigaretten en chocola, waarvoor veel te koop is. In deze turbulente sfeer met de willoze Amerikanen, die doodmoe zijn van de oorlog, die alleen maar naar hun huis en hun moeder willen, vindt de Ameri kaan Robert plotseling een frisse, bij na niet ontloken bloem, een verdrevene uit St. Malo, nog pril en onbedorven. Er ontbloeit een idylle, voorzichtig en wat onbeholpen. Maar voor de gevoe lens vaste vorm hebben aangenomen komt de scheiding, te plotseling, wreed en onnodig. Eigenlijk alleen maar ver oorzaakt door een kapitein, die het goed met zijn mindere voor heeft, maar die te vlug oordeelt en daardoor ongeluk ken aanricht. Anatole Litvak heeft deze film ge maakt en men mag dus wel een goed werkstuk verwachten. Men wordt in de ze verwachting niet beschaamd. Reeds bij de inzet treft hij door de uitstekende sfeertekening; als het ware terloops glijdt zijn camera door het Franse stad je, maar hij geeft de toeschouwers tege lijk een onthullend beeld van de ont vangst van de Amerikaanse Jantjes door de Franse meisjes. Zó was het min of meer tien jaar terug in de een voor een bevrijde stadjes, ook in Parijs, waar de liefde goedkoop was. Ook hier een indringende milieuschildering met tal van interessante camera-instellin gen, een onverbloemde, cynische kijk op de niet al te fraaie levens, die hun keren naar voedsel, sigaretten en wat schamel plezier. In korte, flitsende scènes schildert Litvak het Parijs van die dagen, een armzalige stad waarin de Amerikanen verveeld ronddwalen, en waarin zij drinkend en spelend hun heim wee trachten te vergeten. In het tweede deel van de film ver rast re regisseur niet meer. Hij regi streert dan de ontluikende genegenheid, en heeft niets schokkends meer mee te delen. Intussen weet hij het weinig hoopvolle van deze „Acte of love", zoals de Engelse titel luidt, voldoende te sug gereren. Daarbij wordt hij niet .weinig geholpen door de Franse jongeman Claude, een wat melodramatische fi guur, die, ook wel uit eigen teleurstel ling, de rol van een vurig en wat op hol slaand patriot vervult. Hij bewerkt ten slotte de ondergang van het meisje. Een boeiend filmwerk met fraaie accenten, hard en tegelijkertijd gevoelig. In Lux or voor hoven de achttien. De heer H. J. Krauweel, directeur van het Medisch Consultatiebureau voor Alcoholisme te Amsterdam, hield Don derdagavond 'n lezing voor de Haarlemse commissie van samenwerking der re- classeringsverenigingen. In deze cau serie onder de titel „de structuur van het alcoholprobleem en de persoon van de alcoholist" vatte hij, uiteraard be knopt, het alcoholprobleem in zijn ver schijningsvormen samen. Door het dage lijks contact met alcoholisten uit hoofde van zijn functie kon de heer Krauweel de theorie over het drankvraagstuk illustreren met vele voorbeelden uit de praktijk. Daarbij schetste hij de invloed, die de spiritualiën immer op de mensen hebben gehad, zowel onder primitieve ais beschaafde volkeren. Natuurlijk komen er veel factoren naar voren, die invloed uitoefenen op hét drankgebruik. Het milieu en de opvoeding spelen hier bij een grote rol. Men kan een indeling maken van exogene en endogene drin kers. Bij de eerste categorie is er sprake van invloedsuitoefening van buiten, on der de tweede categorie is degene te rangschikken, die, door bepaalde inner lijke moeilijkheden gedreven, zijn heil zoekt in het glaasje. Nog steeds heerst er in brede kringen de mening, dat al coholist de benaming is voor een mise rabele figuur met versleten jasje, in het bezit van spiritusfles en druipneus. Bij de consultatiebureaux legt men andere maatstaven aan. Men kent daar het type van de normale excessieve drin ker 14 a 15% in Amsterdam die niet te kort schiet in zijn maatschappe lijke taak, en het type van de dwang matige drinker 85% in Amsterdam die door psychisch of lichamelijk lijden verslaafd is aan de sterke drank. Gra duering bij'deze laatste soort alcoholis me noemt nog: de symptomatische, con stitutionele, domme en probleemdrin- ker. Na de film „Preface to a life" hande lend over het alcoholisme en afgestaan door de Nationale Federatie voor de volksgezondheid, volgde een discussie, waarbij de heer Krauweel nog verschei dene interessante aspecten van de al- coholmisbruikbestrijding bélichtte. Mr. M. Stokvis, voorzittei van de commis sie van samenwerking der reclasserings- verenigingen, sprak tot slot een dank woord tot de inleider. De afd. Haarlem van „St. Lamber- tus", de katholieke kleding en textiel- arbeidersbond, vertoont Zondag in Ge bouw St. Bavo de film „Mensen kij ken niet naar de Hemel." HAARLEM: HaarlemAlkmaar, Schoten—Velsen, DIOKBV, Rip- perdaBEC, THBTonegido. HEEMSTEDE: RCH—Watergraafs meer. HALFWEG: Halfweg—Sloterdijk. HOOFDDORP: ETOSLTO. HILLEGOM: HillegomArchipel. SASSENHEIM: TeylingenRooden- burg. NOORDWIJK: SJC—VVSB. WARMOND: WarmundaASC. BLOEMENDAAL: Bloemendaal NAS. SANTPOORT: TerrasvogelsPur- mersteyn. VELSEN: StormvogelsExcelsior, W aterlooDCO. BEVERWIJK: De KennemersZee- burgia, WBKinheim. CASTRICUM: CSV—DEM. Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. K 2560-8410. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wflde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560-8284, en Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalsewee 85. Bloemendaal, tel. K 2500-22181. Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem B. en W. van Heemstede hebben aan de raad voorgesteld 16 eengezinswonin gen te bouwen op het terrein aan ue Laan van Insulinde. De architect, de heer J. B. Wesselingh, heeft hiervoor het plan ontworpen. Het complex is verdeeld in drie blokken; twee blokken van elk vijf woningen, met 6.25 ge velbreedte en een bouwkosten-inhoud van 249 kubieke meter en een blok van zes woningen, met 6 meter gevelbreed te en een bouwkosten-inhoud van 239 kubieke meter. De woningen zijn ove rigens van het zelfde type. Ze bevat ten woonkamer, keuken met een aan grenzende kast, gang, toilet, drie slaap kamers met vijf slaapplaatsen en een badcel. Bij elke woning behoort een schuurtje. De bouw is ontworpen rond een aan te leggen plantsoen. Voor de bouw van deze woningen is een bedrag van 182.041, voor de aanleg van het plantsoen 19.222 nodig. Naar aanlei ding van de kostenberekening is de huur vastgesteld op 8.35 per week. Tevens zal voor aanleg en onderhoud van de keukengeyser met aangesloten doucheinstallatie een vergoeding ver schuldigd zijn van 0.75 per week per woning. B. en W. van Heemstede hebben aan de raad een crediet gevraagd van f 4200 voor de aankoop van een orgel in de aula van de Algemene Begraaf plaats en een bedrag van f 2200 voor de aanschaffing van een gramofoon- installatie. GEBOREN: E. C. van der Plas en H. E. Frowein, d; W. J. M. Douwes en J S. M. Stall, z; C. J. F. M. Oomen en H. M. A. Schumacher, d; J. J. M. Kompier en W. H. M. Christiaans, d; H. F. Kossen en C. J. Loerakker, z; J. A. Kuipers en M. van der Peijl, z; H. B. M. Schumacher en J. M. C. Duindam, z; J. F. Castien en E. A. M, Swinkels, z. Aan een oud-Zandvoorter, de heer J. M. A. Versteege, luitenant in het Fran se Vreemdelingenlegioen, is de bijzon dere onderscheiding ten deel gevallen van een benoeming tot officier in het Legioen van Eer. 9 October j.l. is hem de roset, teken van deze onderschei ding, ergens in Indo-China, voor het front van zijn regiment uitgereikt. In 1934 nam de heer Versteege, 21 jaar oud, dienst bij 't Vreemlelingenlegioen. Aanvankelijk was hij in Noord-Afrika gelegerd, maar in 1940 streed hij in de Maginot-linie. De laatste jaren is luite nant Versteege ingedeeld bij de troe pen in Indo-China. In talrijke zware gevechten heeft hij zich bijzonder on derscheiden en dit was de aanleiding voor zijn benoeming tot officier in het Legioen van Eer. Het gezin van de heer Versteege woont in Noord-Afrika; deze officier heeft zich daar ook een ijverig lid van de strijdende Kerk getoond. Zo was hij in 1946 de organisator van een grootse hulde aan het H. Hart te Fez. Het volgend jaar komt de heer Ver steege met zijn gezin het periodieke verlof weer in Zandvoort doorbrengen ten huize van ziin 78-iarie vader. De film „Koning der melodieën" is deze week in het Rembrandttheater ge prolongeerd. 14 jaar'. Ongetwijfeld zullen velen de gelegen heid aangrijpen om Charlie Chaplin aan het werk te zien in „City Lights". De film hebben wij destijds reeds uitvoe rig besproken en wij mogen nu vol staan met te vermelden, dat iedereen deze film kan gaan zien. Voor filmkomieken schijnt een grote voorliefde te bestaan in Hollywood. Er is nu weer een vast tweetal bijgeko men die men kortweg M. en L. noemt. In Cinema Palace ziet men ze als twee sportieve lieden met verschillende hob by's. De een houdt meer van vissen, de ander van het golfspel. Maar het meest merkwaardige is wel, dat dit tweetal naar Mater blijkt ook bepaalde zelfde kwaliteiten hebben. Zij verschij nen namelijk tegen het einde als een veel bewonderd artistenduo in een re vue. a.l. Wanneer Buffalo Bill op het oorlogs pad gaat, gebeuren er rare dingen. Om dat hij bepaald niet gerekend moet worden tot de meest zachtzinnige lie den, is het niet verwonderlijk, dat op het witte doek van het Roxy-theater vele wilde avonturen plaats vinden. De liefhebbers van Wild Westromantiek kunnen hun hart ophalen. Er wordt in de film „Buffalo Bill' gevochten dat de spaanders er af vliegen. Rood huiden en verraderlijk gespuis zijn oorzaak, dat het in deze felgekleurde film er nogal fel toegaat. 14 jaar. Vanaf Maandag tot en met Donder dag draait in dit theater de spranke lende kolderfilm „Road to Bali" met Bing Crosby, Bob Hope en Dorothy Lamour. 14 jaar. Een arme Amerikaan, die bij toeval in Londen verzeild is geraakt, krijgt van twee rijke héren een bankbiljet van een millioen pond in de handen gedrukt onder voorwaarde, dat hij over een maand dit ongeschonden zal teruggeven. Tussen die twee richards is n.l. een weddenschap gesloten over de mogelijkheid, om, gewapend met dit bankpapier, een maand kosteloos en weelderig te leven. De millionnair bij verrassing, uitne mend getypeerd door Gregory Peek, weet dit inderdaad te bereiken; hij krijgt de duurste kamers in een chic hotel, laat zich dure kleren aanmeten, verkeert in adellijke kringen, in welke hij zijn toekomstige echtgenote vindt, jaagt aandelen op de beurs op door bepaalde toezeggingen. Maar als het kostbare papiertje weg raakt, is de el lende van de pseudo-millionnair niet te overzien. Maar een amoureus en financieel happy end brengt tenslotte alles weer in orde. Een vlotte, geestige film, in fraaie kleuren. Voor alle leeftijden in Lido. FILMS REMBRANDT: „Koning der melodieën", 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Door dik en dun", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Een liefde in Parijs". Str. volw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zo, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De man met een millioen" A. 1. Tijden 2, 4,15, 7 en 9.15 uur FRANS HALS: Tot en met Wo.: „100 meisjes en 1 zeeman". Str. volw. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Do.: „De man in het grijs". 18 jaar. ROXY: Tot en met Zo.: „Buffalo Bill op het oorlogspad". 14 j. Tijden Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do.: „Road tot Bali". 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. MINERVA: Tot en met Zo.: „City Lights". A. 1. Tijden: Za. 2-TI, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Di. „Lili" a. 1. 8.15 u. .Zaterdag 27 November Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co medie" et „De drie zusters", 19.30 u. Zondag 28 November Stadsschouwburg: „De drie zusters", door de „Nederlandse Comedie", 19.30 u. Maandag 29 November. Stadsschouwburg: De „Nederlandse Co medie" voert „Muiterij op de Caine" op. Aanvang 8 uur. Minerva: „Potasch en Perlemoer met va- cantie", door toneelgezelschap „Johan Kaart". Aanvang 8.15. Dinsdag 30 November Stadsschouwburg: De „Nederlandse Come die" met „Muiterij op de Caine", 2 uur besl. en 8 uur. Concertgebouw: N. Ph. O., 4e concert, se- die D, o.l.v. Toon Verhey, 8 uur. De Vleeshal: Op 30 November en 1 Dec. 22,30, Wo. 10—12.30 en 13.30—22 uur. Teyler's Museum: Tekeningen v. H. Golt- .zius. Boot „De Smidse". In Spaarne bij Lange Biug: Miniatuur Spoorweg, a.s. Za. tot 18 Dec. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1016 uur. Zo. van 1316 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel Leffalaar, tuinzaal. Wagen weg 102: Schilderijen, gouaches en tekenin gen van Wim Steijn (t/m 27 Nov.) Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland 66. Sahilderijen van Poolse expressionisten (tot ein dNiv.). Het Huis met de kogel, Spekstraat 12: Portretten en bloemstillevens 'door Georg Reuter, Van 6 tot 27 November. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Fa. Duym en Keur, Keizer straat 6, tel. 10378; Apotheek Begeman etl Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 20043; Marnix- Aptheek, Marnixstraat 65, tel. 23525 en Teylerplein 79, telefoon 17946. ZIEKENVERVOER G.G.D., Tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., Tel. 21400. Heemstede: Fa. Buiten man en Co., Raadhuisplein 7, Tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bliemendaalse Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door de Bloemendaalse Apotheek, Bloö- mendaalseweg 85, Bloemendaal, telef. 22181 en Apotheek de Wilde, Broekbergenlaan 5^ Santpoort Dorp, tel. K 25608284. OVERVEEN De dienst van artsen wordt waargenof men door dokter R. Holthuis, Rolland laan 35, tel., 11990. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door dokter A. J. v. Rav waay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913 en d ter O. D. Oe, Heemsteedse Dreef 267, 34609. xJnplc» Wijkverpleging: ZQster G. E. v. d. Laan v. Rozenburg 33, tel. 27805. crhotf* Geopende Apotheek: Apotheek man, Binnenweg 206—208, tel. 3832*#.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2