SPORTIEF PLAKBOEK O Van Dam en Dame- s aai a mm ran amaba Ronselarij of simpel uitvloeisel van ommezwaai in voetbalwereld? N.O.C. trekt f 125.000 uit voor training athleten Lag De nieuwe competitie start met Haarlem—Alkmaar i m sa aan Sinterklaas? het J Yan stukken.... lij hJ si en schijven Verouderde hoest Voorbereiding voor Olympische Spelen Fusie van V.V.V. en Venlo KINDERPRIJSVRAAG Moeilijke ontmoeting voor D.E.M. ""V m jiiSS s ins m St. Nicolaas'cadeaax ZATERDAG 27 NOVEMBER 195* PAGINA 4 Hielbal in een ton in Venezuela Wielrenner krijgt er van langs Eobet heeft ruzie met twee Belgen Elf monteurs voor één auto t HÉ in w ig ül Ui i W iilt^ I JSL a bcdefgh i»m m Ito d e f g b. mu- Bobet op oorlogspad Bethéry heeft zijn best niet gedaan Elf monteurs voor één auto Voetballers gaan van hand tot hand NlaaU een eind aan dat gekuch. Zuiver Uw luchtwegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende ALLE eerste klassers zoeken versterking Testmatch Australië Engeland Yelsen naar Schoten Nieuwe winst voor R.C.H. Lastig karwei voor H.B.C. T eylingenRoodenburg GRETHA DE BRUYN Duits elftal voor Londen pzienbarend nieuws deze week uit Venezuela. Er is daar, zomaar per stom toeval, een nieuwe tak van sport ontstaan. Het heet, in vrij Nederlands vertaald, hielbal en het wordt gespeeld in een ton. Een ton van buitengewone afmetingen uiteraard; de straal is dertig meter. Maar laten wij bij het begin begin nen. Het kwam zo. De trainer van een voetbalclub in Venezuela wilde zijn spe lers wat meer reactiesnelheid en behen digheid bjjbrengen. Bovendien wilde hij, als het kon, in één moeite door nog het nodige schaven aan de technische vaar digheid van zijn pupillen. Dat alles voor ogen hebbend, bedacht hij het volgen de spelletje: In. een cirkelvormige ruimte, afgeba kend door een houten wand van twee- eneenhalve meter hoogte, op een gras mat, liet hij de zestien spelers, die de kern vormden van het eerste elftal, bin nenkomen en verdeelde ze in twee groe pen van acht man. Beide ploegen had den één keeper en dat was nodig. Want recht tegenover elkaar waren in de hou ten wand twee openingen gemaakt, die iets kleiner zijn dan het doel op een voetbalveld. Er was een echt net bij. De spelers mochten vrijelijk een plaats zoeken op het speelterrein, alleen voor de doelverdedigers was een beperkte ruimte, waar zij de bal met de hand mochten spelen. Alle verdere regels van het voetbalspel, zoals buitenspel, afhou den en wat er al meer is, werden over boord gegooid. Men mocht de bal alleen niet met de hand spelen. De trainer klom toen naar boven er was voor hem een trapje gemaakt gooide de speelbal zomaar ergens in het veld en toen kon het beginnen. Het was geen gewone bal, waarmee gespeeld werd. In de eerste plaats was hij vervaardigd van plastic en boven dien had hij de vorm en. de afmetingen van de bal, die bij rugby wordt ge bruikt. Het experiment bevredigde niet hele maal. Aan de opzet om de spelers snel te laten reageren en wenden werd wel beantwoord. Daar zorgde in de eerste plaats de ongelijkvormige bal wel voor en ook de houten wand droeg er het nodige toe bij. Het maken van doelpun ten ging echter te gemakkelijk. De kee pers hadden aan het spelletje te weinig plezier en werkelijke oefening. Maar ook voor dit probleem had de vinding rijke oefenmeester een oplossing. Voort aan mochten de doelpunten alleen met de hiel gemaakt worden. Ja. als het nu alleen maar bij een trainingsspelletje was gebleven dan was er verder niets aan de hand geweest. Maar het bleek, dat „hielbal" erg at tractief was om te zien. Toen begon het pas goed. Hielbal werd van spel een sport. Er kwamen toeschouwers op een omloop, ongeveer een meter boven de grond en dat had weer tot ge volg, dat men werkelijk om de doelpun ten ging spelen en aangezien het publiek toen weer met aanmoedigingen op de proppen kwam ging het er in de ton af en toe wat al te hard toe. Inmid dels waren er in het land meer „ton nen" verrezen. Er kwam een echte com petitie met veel publiek en dat alles bracht met zich mee, dat er meer ge regeld moest worden. De nieuwste spel regels zijn nu, dat er een scheidsrech ter is bijgekomen, die de doelpunten telt en verder de speler, die het wat al te bont maakt, van het veld stuurt. De gestrafte moet door een deurtje in de wand naar buiten en mag terugko men als er een doelpunt is gemaakt. Eon zware straf, want hij hoort het publiek wel joelen, maar ziet zelf niets. Ook het publiek heeft een functie. Als de bal namelijk te hoog gespeeld wordt en over de rand van de wand dreigt te gaan, mag het publiek zich erover ontfermen. Degene die de bal heeft veroverd mag hem in het veld gooien en hij is vrij in de keuze naar wie. Nu maar afwachten of we in Neder land ook ton-hielbal zullen krijgen. Probleem van A. Ellerman. Eerste prijs Good Companion. Wit geeft in 2 zetten mat. O Oplossing probleem van H. W. Bar ry: Dg4! Een inzender vroeg mij of er een probleem bestond, dat „De Orgelpij pen" genoemd werd. Inderdaad is er een probleem van S. Loyd, dat deze naam draagt. Loyd maakte er name lijk een gewoonte van zijn problemen te voorzien van passende namen. Het probleem in kwestie volgt hieronder en zoals U zult zien doet de typische opstelling der zwarte stukken werke lijk aan orgelpijpen denken. Probleem van S. Loyd. Wit geeft in 2 zetten mat. Lf8, Wit: Ka7, Dhl, Ta6, Th5, Lf7, Pc5, Pe6, pinnen b5, f3. Zwart: Kdó, Df5. Tg8, Th4, Le5, pion nen c4, d6, e3, f6, h2. Oplossing prijsprobleem November, probleem van C. Mansfield: Lc7! Een schitterende bewerking met het „half- pin" thema. Na loting is de maandprijs ver zonden aan de heer J. Schiffer te Treebeek. Verschillende inzenders meenden met Lb6 de oplossing gevonden te hebben Dit wordt echter weerlegd Wit: Kd2, Da5, Pe3, pionnen b3, f4. door La5, daar na Tb3t de c-toren Zwart: Kd4, Td8, Te8, Lc8, Lf8, pion- ontpend wordt door de interferentie van de witte b-toren. Verder gaat Td4: niet, wegens Lb7: of Pd8 en er is geen matzet aanwezig. 1 Probleem voor geoefende oplossers. No. 2096 van P. J. Eype te Haarlem. nen a6, b4. d3, e4. Correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan A. Perquin, Marnixkade 104 te Amsterdam-C. Probleem voor beginners. No. 336 van M. Vogelsang te Haarlem. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 Dec. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 335 en 336 kunnen tege lijk ingezonden worden tot 15 Dec. a.s. aan bovengenoemd adres. Dit maal eens een dammeneindspelletje, dat niet zo lastig is als het er uitziet. Oplossing van no. 2088 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. Oplossing van no. 332 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. 25—20, 12x21, 32—28, 23x41, 34x3 Wit speelt naar: 2721, 31, 22, 4339, 45x14, 3x9, 4x13, 1510 en wint. Deze 18, 42, 43, 12, 28 en wint. Fraai slag- auteur weet vaak met eenvoudige werkprobleem, dat vrij moeilijk te middelen aardige effecten te bereiken ontleden is; vooral de laatste slag en gaat het blijkbaar meer om de 26x8 is verrassend aangebracht. combinatie dan om de stand. De opsluiting in het partijspel. direct de aanval op het stuk op 23 inzetten, dan heeft wit nóg diverse rnJfstitfrJlï riü tempo's ter beschikking om dit dooi constateren, dat ook het practische dezelfde variant geruime tijd te be- spel by onze lezers belangstelling ]etten. Inderdaad zeer juist en het is heeft zo mochten we enige reacties do -,Q „„„A „„-nub ontvangen op de onder bovenstaande na 43-39 voor zwart zeer moellVk titel geplaatste partijen, waarvan die van de heer W. J. van Looy te Haarlem zeer interessant is en waard hier vermeld te worden. Naar aanleiding van de partij, op genomen in de rubriek van 13 Nov. 1.1. en waarvan de stand na de 31ste zet van wit luidde: zwart 12 st. op 2, 7, 8, 9, 12/15, 24, 25, 26, 30; wit 12 st. op 23, 28, 33. 35, 36, 37, 39, 40, 41, 43, 45, 46. merkt de schrijver op, dat wit hier door de ongelukkige zet 2822 verloor, doch door 3631 of 4339 niet alleen stukverlies had kunnen beletten, doch wellicht voordeel had kunnen verkrijgen. Hij geeft daarbij de volgende verrassende variant: 43—39, 13—18? 36—31, 18x29, 28—23 29x18, 3732, 26x28, 33x4 met grote 26x37, 41x3. Een standje met winstkans. Zou zwart na 4339 niet ziek". Inzender onze dank. een goede voortzetting te vinden, die hem kansen laat om tot winst te ko men. De zwakte in de zwarte steil in? is het stuk op 9 en als zwart dat dooi 1420 om vervolgens 9—14 te kun nen spelen, zou willen verwijderen volgt na 1420, 2319, dwingt toi 13—18, en zwart maakt dam door 1913, 3329, 25x4. Wil zwart- zijn toevlucht zoeken tot uitstel en zijn tempo's eerst opgebruiken, dan kan het volgende spel ontstaan: 4339 7—11, 36—31, 11—16, 31—27, 2—7 2722 dan is de stand voor zwart vrijwel hopeloos. Aardig is nog dat zwart in plaats van 27 niet 1420 kan spelen wegens 2319, 13—18? 1913, 8x19, nu niet 3329, maar 28—23, 18x29, 39—34, 30x28, 37—31 Nu wy het toch over wielrenners hebben, meteen maar het volgen de schandaal. Louison Bobet, winnaar van de Tour de France en we reldkampioen op de weg, heeft ruzie met Ockers en van Steenbergen, twee van de populairste Belgische wielren ners. Het betreft heel verschillende ge vallen, maar de heren hebben samen wraak genomen. Ockers is namelijk boos, dat Bobet in de Tour de France tegen hem heeft gezegd, dat hij een „wieltjesplakker" is. Dat, omdat Ockers, volgens de zin van Bobet, niet voldoende had meegewerkt aan de ont troning van de drager van de gele trui van dat ogenblik, de Franse regionaal Bauv.n. Van Steenbergen is kwaad, om dat Bobet en Kübler tegen hem hebben samengespannen bij een van de vele veel geld opleverende huldigingswedstrijden na de Tour de France. Bobet had te voren al gezegd, dat hij als winnaar van de Tour ook de huldigingswedstrijd moest winnen, maar hij voelde er wei nig voor om zich voortdurend te moeten inspannen voor het behalen van de zege. Dus moest hij het met een aantal lie den op een accoordje zien te gooien. De prijs van de zege zou verdeeld wor den onder Kübler en van Steenbergen. Maar de Belg voelde niets voor het spel letje en daarom hebben Bobet en Küb ler besloten onder één hoedje te spe len. Toen het op de eindsprint aankwam zorgde Kübler er voor, dat van Steen bergen geen kant heen kon. Bobet ging als triomferende winnaar het éérst over de streep. Af en toe gebeurt er in de wieler sport toch wel het een en ander, waarbij men zich afvraagt, waar om het publiek zich toch zo laat ver schalken. De Fransman Bethéry heeft ons weer een klassiek voorbeeld van vreemde manipulaties aan de hand ge daan. Hij reed mee in een wedstrijd voor stayers in Milaan ter gelegenheid van de opening van de overdekte wie lerbaan. Bethéry kwam uit tegen de Ita liaan Martino in een wedstrijd van drie onderdelen. De eerste manche, een tijd rit. won hij op meer dan overtuigende wijze, maar daarna reed hij zo slecht, dat de Italiaan de twee andere num mers voor zijn rekening kon nemen en dus de hele wedstrijd won. Kijk, als men er een spelletje van wil maken, doe het dan handig. Toon dan niet eerst aan veruit de sterkste te zijn. Nu had iedereen door wat er gebeurde. Het gevolg was, dat Martino en Bethéry zijn uitgejouwd en Bethéry zal zich boven dien voor de Franse wielerbond moeten verantwoorden, want hij heeft dit grapje uitgerekend in een landenwedstrijd tus sen Italië en Frankrijk uitgehaald. Foei, wat kunnen mensen toch dom zijn. Ford heeft in de Panamericana een klein lesje geleerd. Men had de Italiaanse coureur Taruffi uitge nodigd een van de wagens te rijden. Hij mocht zelf kiezen welke hij wilde heb ben. Tot grote schrik van heel de direc tie koos Taruffi er eentje, die door de heren al lang als verouderd was be schouwd en die men zéker niet in staat achtte in 'n Panamericana lang in leven te blijven. Maar Taruffi hield voet bij stuk men had hem per slot van re kening gesmeekt om te komen en dus werd er ijverig aan de auto gesleuteld. Ziet wat er gebeurde: Taruffi werd in zijn klasse de eerste de beste dag reeds eerste en de andere wagens van Ford, in theorie veel sneller, deden het lang zo goed niet. De heren veranderden van gedachten en U weet, als de Ame rikanen iets doen, doen ze het uitvoerig en goed. Ook dus dat veranderen van gedachten. Aan het einde van de tweede dag stonden bij de finish liefst elf mon teurs klaar. Ze waren speciaal per vlieg tuig overgekomen uit de States. Nauwe lijks was Taruffi binnen of ze bestorm den de auto. Alles wat los en vast zat werd weggehaald, schoon gemaakt of vernieuwd. Dat gebeurde in precies veer tig minuten en heel systematisch. Na veertig minuten, de voorgeschreven tijd, ging de wagen naar het pare fermé en de volgende dag startte Taruffi in een wagen, waaraan niets mankeerde, zodat hij de strijd tegen de Chevrolets, Fords V 8 en Dodges met een gerust hart kon voortzetten. Taruffi heeft het gehaald, ondanks het feit, dat de andere wagens in theorie een vermogen hadden, dat 20 pk groter was. Advertentie (Van onze sportredacteur) Herhaaldelijk hoort men de laatste dagen van de pogingen, die tal van eerste klassers momenteel aanwenden om voor de competitie, die Zondag aanstaande begint, hun elftal te versterken. Dat beperkt zich niet alleen tot de eerste klassers onderling. Het ligt trouwens ook voor de hand, dat de eerste klassers voornamelijk rondkijken bij de tweede, derde en vierde klassers en soms zelfs in de afdelingen naar spelers met meer dan gewone aanleg. Dat is nu eenmaal goedkoper. Dit is een van de nieuwe facetten van het Nederlandse voetbal in nieuwe stijl. Men kan het verwerpelijk vinden, maar het verandert niets aan de zaak, dat de voetbalsport, vooral wat de bovenlaag, de eerste klassers, be treft, meer en meer commercieel van opzet is en gaat worden. de verlokkelijke aanbiedingen. Hij heeft per slot van rekening de kans om behalve een aardige wekelijkse bijverdienste bovendien nog een huis of een aantrekkelijk geldsbedrag te krijgen. Maar men is wel verschrik kelijk boos op de club, die met die aanbiedingen is gekomen. Maar weet ge, lezers en voetballeiders, dat alle eerste klassers dit momenteel doen? Dat niet alleen Be Quick, Zwolse Boys, Blauw Wit, Feijenoord of noem maar op, zich op dit in een amateu ristische wereld glibberige en te ver foeien, maar voor professionals vol komen normale pad hebben begeven? De tijden zijn echt veranderd in de Nederlandse voetbalwereld. Men be gint dat nu zo langzamerhand te mer ken. Het is begrijpelijk, dat al de zesen vijftig eerste klassers, die Zondagmid dag hun eerste wedstrijd spelen, er naar zullen streven aan het einde van het seizoen te behoren tot de zesen dertig gelukkigen, die éen plaats zullen krijgen in de hoofdklasse. Gelukt dat niet, daar is men zich zeer wel van bewust, dan zal het verschrikkelijk moeilijk worden om 't hoofd financieel boven water te houden. Er is namelijk geen zekerheid over de toekomst. Wist men bijvoorbeeld, dat over twee jaar, als dus de ene hoofdklasse van twintig ploegen er moet zijn, alleen in die hoofdklasse nog van betaling sprake mag zijn, och dan zou de slag voor de „ongelukkigen" niet zo hard aankomen. Daarom vooral wil men bij de eerste klassers uiteraard liever het zekere voor het ongewisse. Daaom dus ook streeft men naar versterking van het elftal, dat thans op de been gebracht kan worden. Wij hebben de indruk, dat de lezer en ook tal van clubbestuurderen een vertekend beeld van de situatie voor ogen hebben. Wij begrijpen heel goed, dat men zich plaatselijk opwindt over de geruchten of het vaststaande feit, dat Jantje van de een of andere twee de klasser bezoek heeft gehad van enkele heren, die tal van aantrekke lijke zaken hebben beloofd, als Jantje voor die eerste klasser wil gaan spe len. De speler zal men het niet zo kwalijk nemen als hij bezwijkt voor Het is nu maar de vraag wie van de twee heeft er gelijk. Is er sprake van ranselen van spelers het klinkt zo naar en worden de lagere klassers dus terecht verschrikkelijk boos, omdat een of meer van hun beste spelers ver dwijnen? Men mag, geloven wij, toch niet spreken van ronselen in de on gunstige betekenis van het woord. Dat houdt dus in, dat de tweede klassers feitelijk niet boos, maar uiteraard wel teleurgesteld mogen zijn. Teleurgesteld wegens het feit, dat men zelf niet in staat is spelers, die Van bijzondere waar de zijn voor de club, te behouden. Maar daar staat iets tegenover. Wij hebben niet de illusie, dat men gevoelig zal zijn voor het argument, dat wij ter ver dediging van de thans op spelersjacht zijnde eerste klassers willen aanvoeren. De practjjk heeft namelijk uitgewezen, dat het te-veel gevraagd is iemand te verzoeken verder te kijken dan zijn neus -SIROOP) (AKKER- (Van onze cricketmedewerker) In de eerste testmatch tussen Austra lië en Engeland, die te Brisbane, op de Woolloongabba Cricket Ground begon nen is, heeft Australië, nadat het door Engeland het eerst naar de wickets ge zonden werd, een score van 208 runs bijeengeslagen voor het verlies van Slechts twee wickets. Morris en Flavell, een nieuweling in Australisch cricket, openden de innings en brachten in 75 minuten de 50 op. Een run later was Flavell echter uit voor 23, via zijn gloves door Cowdrey in de slips op Statham s bowlen gevan gen. Nadat Miller zich even had inge speeld, begon hij de fast-bowiers onaer handen te nemen en liet de Nieuw Zuid Wales man prachtig batten zien. Met Morris bracht hij het tot 123. Op dat totaal speelde Miller, die 49 runs ach ter zijn naam had staan, een bal van Bailey in zijn wicket. Dit bleek het laat ste succes van de dag voor Engeland, daar de beide lefthandersMorris en Harvey tot het einde toe stand hiel den. Morris staat op 82 not out en Harvey heeft 41 runs achter zijn naam. Morris heeft echter op 55 een kans aan Bailey op long leg gegeven, doch de fielder liet de bal uit zijn handen sprin gen. Hij heeft langzaam gebat, daar hij 5 uur over zijn 82 gebat heeft. Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité wil één en een kwart ton beschikbaar stellen voor de voorbereiding en training van Neder landse athleten voor de Olympische Spelen van 1956. Op de buitengewone algemene vergadering van het N.O.C. welke Zaterdag 18 December wordt ge houden, zal dit bestuursvoorstel behan deld worden. Het ligt in de bedoeling alleen die sportbonden gelden te ver strekken, van wie verwacht mag wor den, dat zij tegen de tijd van de Olym pische wedstryden top-athleten zullen hebben. Men herinnert zich ongetwijfeld nog de belangrijke rede van dr J. Linthorst Homan, de president van het N.O.C. op de jaarvergadering van dit jaar, waarin de vraag werd gesteld of hét verantwoord is ,de steeds stijgende geld middelen voor de uitzending in 1956 nog verder te laten stijgen wanneer in middels de zorgen voor de training de betrokken bonden in ons land voor on oplosbare problemen' stellen. Is het niet beter, zo vroeg dr Linthorst Ho- man zich toen af, de reeds beschik bare middelen voor een deel te gebrui ken voor gedegen voorbereiding dan ze vast te houden voor een uitzending wel ke te zijner tijd zou moeten afstuiten op gebrek aan voorbereiding? Sindsdien heeft een aantal sportbon den vele nieuwe ervaringen opgedaan in een uiterst belangrijk wedstrijdsei zoen, waarin o.a. voor verschillende sporten de Europese kampioenschap pen vielen. Op basis van deze en vroe gere ervaringen zijn de bonden uitge nodigd voor een gesprek om de moge lijkheden van een redelijke uitzending te overwegen en na te gaan welke maat regelen in verband hiermede zouden moeten worden getroffen. En het resultaat van het overleg is geweest dat het bestuur van het N.O.C. ervan overtuigd is, dat in veel grotere mate dan voorheen aandacht moet wor den geschonken aan een zorgvuldige op leiding en training van de athleten, die voor uitzending naar de olympische spelen in aanmerking komen. Afgezien van het feit, dat in ons land de alge mene voorbereiding van de sportbeoe fenaren in hoge mate tekort schiet als gevolg van de gebrekkige lichamelijke opvoeding van onze jeugd, blijkt steeds meer dat wij» bovendien, vergeleken met het buitenland, achter staan in de kwaliteit en in vele gevallen ook in de intensiteit van de training, als gevolg hiervan zij.n de mentale en de technische voorbereiding van onze topathleten voor grote buitenlandse wedstrijden onvol doende, aldus het bestuur van 't N.O.C. lang is. De „afroming" van het lager voetbal heeft namelijk tot gevolg, dat meer spelers met aanleg de kans zul- len krijgen zich te ontwikkelen. Zij ko men in een milieu, waar de omstandig heden gunstiger zijn voor het uitbreiden van hun voetbaltechnische vaardighe den. Voor het Nederlandse voetbal in zijn geheel en dus uiteindelijk voor het Nederlands elftal kan dit in zekere zin zeer gunstig zijn. Burgemeester d'Ailly zou bovendien zeggen: men went aan alles. Wij hebben tot nu toe met opzet ver meden de ethische zijde van deze zaak in het geding te brengen. Dat lijkt ons eigenlijk ook overbodig, want ge weet, dat wij de vermaterialisering in de sportbeweging betreuren en verfoeien. Maar welk nut heeft het om in dit geval een roepende in de woestijn te zijn? Het is tam el ijk eenvoudig om steeds weer te getuigen van het idealis me, waarmee wij en velen met ons be zield zijn zonder verder aandacht te be steden aan al hetgeen, dat zich rondom ons afspeelt. Wat bereikt ge ermee? Zeker niet, dat er een einde komt aan de door U en ons in de grond van ons hart verfoeide practijken. Dan liever de zaken nuchter zien, maar dan ook zó nuchter, dat wij de zaken laten voor wat ze waard zijn en daarvan voort durend te getuigen. Misschien mist het zjjn uitwerking niet. In dit licht moet ge het bovenstaande ook zien. (Van onze sportredacteur) In een buitengewone algemene leden vergadering heeft de Venlose eerste klas club VVV toch nog besloten tot een fusie met de profclub Sportclub Venlo '54. Het voorstel daartoe werd aange nomen met 128 tegen 4 stemmen, na bewogen en vaak in krachtige termen gevoerde debatten. De voorzitter van VVV, de heer J. W. v. Daelen, heeft in de aanvang der ver gadering omstandig de moeilijkheden gereleveerd, welke een samengaan van VVV met Venlo tot dusverre in de weg hadden gestaan. Dat waren dan voor namelijk moeilijkheden van financiële aard; verder kon het WV-bestuur er zich niet mee verenigen, dat de wed strijden van het eventueel te formeren profelftal doorgang zouden moeten vin den op een terrein, gelegen in een dorpsgemeente zes kilometer buiten Venlo, waaraan de Sportclub Venlo voor vijf jaar contractueel verbonden is. Onder geen beding wilde het WV- bestuur de Kraal, het terrein in de stad zelf, verlaten. Hoe het zij, over de in terne moeilijkheden gaan dé gefusion- neerde clubs thans in alle eensgezind heid beraden. Het was wel duidelijk, dat de alge mene WV-vergadering zich met een grote meerderheid voor de fusie zou uit spreken, vooral, nadat ir. Hopster 'de VVV-ers daartoe in een klemmend be toog had opgewekt. Kwam het niet tot een fusie, dan zou de voor Zondag vast gestelde wedstrijd Ajax-Venlo niet door kunnen gaan, zo zei de bondsvoorzitter. Bij de meerderheid voor de fusie slo ten zich gisteravond ook de zeven VVV-bestuursleden aan, die tot dusverre tegen waren geweest. Venlo gaat spe len in de kleuren blauw-wit en onder de naam Sportclub Venlo '03. In het nieuwe profelftal zijn zes spe lers van de voormalige profclub en vijf VVV-ers opgenomen. De K.N.V.B. start a.s. Zondag met de nieuwe competitie. Een lange reeks wedstrijden, welke 26 speeldagen beslaat, zal het nodig maken, dat we niet slechts op Zondag, maar in de nabije toekomst ook op Zaterdag en misschien zelfs op Woensdag competitiewedstrijden krijgen te aanschouwen. De nieuwe indeling is over het algemeen met instemming begroet en vooral in de Haarlemse omgeving is men over een en ander nogal tevreden. Oude tegen standers, zoals Sparta, Feyenoord, Xerxes e.a. zullen we weer in de Haar lemse contreien in actie zien, terwijl vele voor de Haarlemmers nieuwe ge zichten de strijd een zeer bijzonder cachet zullen geven. En de opening van de nieuwe competitie is al zeer attractief. Niemand minder dan de „profclub Alkmaar met de gebroeders Smit van Volendam en nog vele andere bekende cracks, welke ploeg zich in haar korte bestaan reeds een reputatie heeft weten te bewerkstelligen, komt bij Haarlem op be zoek en we hebben stellig de overtuiging, dat het Haarlem-terrein voor deze strijd uitverkocht zal zijn. Ondertussen draait de competitie voor de lager geklasseerde clubs rustig verder. En het zijn vooral enkele Katholieke derde klassers, die bijzondere aandacht vragen. Vooral voor het Wijker DEM staat een moeilijke en be langrijke strijd op het programma, n.l. CSV in Castricum. Een interessante voetbaldag staat de liefhebbers te wachten. dan dé rood zwarte Haarlemse. Maar Stormvogels, dat bezoek krijgt van Ex celsior, behoeft zich by voorbaat niet kansloos te achten al zal het tegen de energieke Rotterdammers niet zonder slag of stoot gaan. Inmiddels zal de strijd van morgen om meer dan een reden belangwekkend zijn. De elftallen uit de voormalige NBVB competitie treden in het strijd perk tegen de oud-KNVB-ers en het is nu toch wel aardig eens een vergelijking te kunnen maken omtrent de krachts verhouding. Daarover is meermalen zeer verschillend geoordeeld. Nu krijgen we dus de proef op de som en om nu maar dicht bij huis te blijven, over het alge meen verwacht men dat het elftal van de Roodbroeken tegen de sterke tweede klas combinatie van Alkmaar niet zal zijn opgewassen. We zullen zien! Ook VSV moet de degens kruisen met een oud-NBVB-er, nl. De Graafschap. Vanzelfsprekend valt het op dit ogen blik zeer moeilijk voorspellingen te doen maar zeker is het dat VSV voor een lastige opgave komt te staan. EDO gaat naar Den Haag om daar een aloude tegenstander te bekampen. ADO is de gastheer en we zjjn er van overtuigd dat de Haarlemse club het daar niet cadeau zal krijgen. Hier durven we met vrij grote zekerheid een nederlaag voor EDO voorspellen omdat de Haagse ploeg van groter allure is In het 'tweede klasse kamp gaat RCH ongetwijfeld z'n positie versterken. Naar hetgeen we verleden week van de Racing gezien hebben moet RCH in derdaad als de sterkste club uit de tweede klasse beschouwd worden en wanneer de jongens van Biesbrouck een zelfde productiviteit weten te ontwikke len als tegen West Frisia, kan elke wedstrijd gewonnen worden. Dus ook morgen tegen Watergraafsmeer. Voor HFC en De Kennemers gaat het ,er steeds donkerder uitzien. HFC kan by UW op een nieuwe nederlaag rekenen terwijl De Kennemers het thuis tegen Zeeburgia ook al niet eenvoudig heeft. Misschien een gelijkspel? Beverwijk kan bij OWO winnen maar dan mag deze tegenstander niet onderschat worden. In het Katholieke kamp is de ontmoe ting CSVDEM wel een van de belang- omdat de twee meest serieuze candidaten voor de bo venste plaats hier tegenover elkaar ko men. Zou de club van Burger ook nu weten te winnen dan openen zich uit stekende perspectieven. Maar van niet minder belang is de ontmoeting SchotenVelsen. Door de recente uitslagen zijn deze ploegen vrij wel even sterk geworden qp de rang lijst en de inzet vormt dan ook de kampioenskans. De verliezende partij kan zich gevoeglijk als uitgeschakeld beschouwen zodat het aan de Geuseves- perstraat een spannende strijd belooft te worden. Een gelijkspel lykt ons niet uitgesloten. Wijk aan Zee en ADO krijgen het in hun uitwedstrijden ook al niet makke lijk. De badplaatsclub zal bij KVV op harde tegenstand stuiten en ADO's over winning bij OSV staat ook nog niet als een paal boven water. En hetzelfde geldt ook voor Vitesse dat bij Zil vermeeuwen de strijd moet aanbinden. In West II trekken de beide Haarlem se clubs er op uit. HBC- moet weer een lastig karwei tot een goed einde weten te brengen en gesteund door de laatste resultaten geloven we werkelijk in een nieuw succes. Komaan HBC-ers! De kans is te mooi om die zonder meer prijs te geven. TYBB speelt niet thuis maar uit te gen LFC. Dit in tegenstelling met het oorspronkelijke programma. Daar zal niet veel winst inzitten voor de club van Van Turnhout die toch wel iets teleurstelt. Bij de vierde klassers enkele belang rijke wedstrijden. Vooral in Sassenheim vraagt TeylingenRoodenburg meer dan gewone aandacht omdat de verlie zende partij bij het leidende VVSB te ver achtër raakt om voorlopig nog te kunnen meetellen. Een gelijkspel ach ten we niet onwaarschijnlijk. Zulks zou de kansen van VVSB nog doen toene men maar dan moet de St. Bavo club tegen SJC in Noordwijk winnen. En dat is vast geen eenvoudige opgave! Lisse heeft een kansje tegen Meerburg en Warmunda kna de puntjes thuis houden tegen ASC.' Dichter pij huis moet Onze Gezellen bij Lijnden misschien een veer laten én zal NAS het tegen Bloemendaal wel iets te zwaar krijgen. En ook USVU moet bij Monnikendam niet al te veel op een overwinning rekenen. Advertentie ALLE SPORT-ARTIKELEN EN KLEDING Twijnderslaan 7 - Haarlem - Tel. 15X1® OPLOSSING: Horizontaal: 2. gewelf, 5. peer, 6. kast, 7. koffiepot, 11. oven, 13. gier, 14. tralie- Verticaal: 1. spook, 2. groef, 3. wak, 4. lasso, 8. oever, 9. etage, 10. taart, 12. nul- Lag het aan Sinterklaas? .Jullie zijn dit keer zo ijverig geweest met inzenden van oplossingen, dat wij ons hebben afgevraagd: lag het soms aan Sinterklaas? Willen jullie in een goed blaadje bij hem komen té staan? Gelijk heb je overigens. En nu maar weer de oplossing van de prijsvraag in ons nummer van 6 November j.l. Horizontaal: 2 knop; 5 knoop; 7 ot ter; 8 portret; 12 regie; 13 ketel; 14 melk. Verticaal: 1 snoep; 3 natie; 4 perk; 6 portiek; 9 orgel; 10 toren; 11 kram. Hier zyn de prijswinnaars: le Prijs (Ping-pongspel) Dineke de Prie, Iordenstraat 34, Haarlem. 2e Prijs (Zakmes) Henk Horkmans, Overtoom 8, Castricum. 3e Prijs (Meisjesboek) Fia de Rui ter, Kuikenweg 105, Beverwijk. Nieuwe inzendingen als gewoonlijk liefst per briefkaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant ver melden. In de linker bovenhoek schrij ven „Kinderprijsvraag". De groeten aan Zwarte Piet, als je hem ziet. Herberger, de trainer van de nuitse ploeg, heeft bekend gemaakt dat n Duitse elftal, dat Woensdag te Lona - waar tegen Engeland zal aantreden, schijniijk in de volgende opstelling 111 het veld verschijnt: Doel: Herkenrath. Achter: Posipal en Kohlmeyer. Liebrich en Midden: Sommerlatt, Harpers. Voor: Waldner, Pfeifer, Seeler, Röhrig en Beek. JupP

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4