i Zal FRANCO officieel JU AN CARLOS als zijn opvolger aanwijzen? Don Juan is geen vriend van de Caudillo I ATIONALE LOTERIJ ^ANSJJJPJOJI T 2e E 1 K K a' G I Geen betere woningen zonder algemene huurverhoging Zweeds blad prijst Nederlands winkelpersoneel n serie tt over dus j op W.-Duitse leger sal alle culinaire records slaan Huurbelasting nog in studie De oudste zoon van de Spaanse troonpretendent Electrisch stemmen in gemeenteraad mÈÊËÊKmSm V.. J ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 PAGINA 5 Haags toekomstbeeld L. Bouwman ere-voor- zitter St. Adelbert vereniging P.T.T. 18931953 Zoeken naar de „Willem Bontekoe" gestaakt ^Manufakturisten" roemt vriendelijkheid, belangstelling, tact en talenkennis HOOFDPRIJZEN: 5 Ford auto's Taunus 12 M Parfums Vier jaar wegens zware mishandeling Onbekend wrak in de Nieuwe Waterweg Bevelhebbers strijdkrachten Drie acties van de Bond Zonder Naam Pater Loop reeds enkele weken ziek Liturgische weekkalender te«H! wSMltéis^^ Op de bovenste rij: de graaf van Barcelona met zijn gemalin en Infante Pilar. Beneden links prins Carlos. Naar aanleiding van het door vele Kamerleden geuite verlangen naar een betere verzorging van de woningbouw, die in feite neerkomt op medewerking om de woningen in het algemeen wat ruimer, wat degelijker, van meer ge makken voorzien en wellicht ook van uiterlijk wat aantrekkelijker te ma ken, merkt de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting in zijn memoirie van antwoord op, dat hij deze verlangens geheel deelt. De verwezenlijking daarvan zal ech ter niet bereikt kunnen worden zon der verhoging van de efficiency van het bouwen of zonder stijging van de bouwkosten. Op de verhoging van de efficiency en de productiviteit van het bouwen is het streven van de minister en van zijn ambtsvoorgangers voortdurend gericht geweest. Stijging van de bouw kosten leidt onvermijdelijk tot hogere huren en/of verhoging van het over heidssubsidie voor de woningbouw. Verhoging van de subsidies nu gaat geheel in tegen het streven van de re- (Van onze correspondent in Spanje) Voornamelijk doordat Juan Carlos, oudste zoon van Don Juan, graaf van Barcelona en pretendent naar de Spaanse troon, dit jaar zijn voorberei dende hogere studies met succes beëindigd heeft en dus noodzakelijk het vraagstuk van zijn verdere studie en opleiding aan de orde kwam, heeft ook de kwestie van de voorziening in de opvolging van generaal Franco als hoofd van de staat, weer eens een ernstige crisis bereikt. Voorop gezet zij, dat, in Spanje zelf, het grote publiek hiervan over het algemeen maar weinig weet heeft, in ieder geval niet meer dan hetgeen via de ge bruikelijke geruchtenkanalen doorsijpelt vanuit de in gewijde milieu's, de milieu's, die min of meer in het vertrouwen zijn van de een of de ander van de prota gonisten, de pretendent en Franco, of van beide, zoals in regeringskringen invloedrijke monarchisten. Grote belangstelling is er voor de aangelegenheid onder de politiek rijkelijk apathische massa evenmin. „Om de opvoeding van een prins" kan men de episode noemen. Generaal Franco ontleent zijn recht om zich in de aangelegenheid te mengen, aan zijn kwaliteit van hoofd en leider van de Spaanse staat, op wie dus de behartiging rust ook van de toekomst-belangen van de natie, daaronder niet op de laatste plaats de voor ziening in zijn eigen opvolging. En inderdaad geeft de in 1945 bij plebisciet goedgekeurde „wet op de opvol ging" Franco het recht een opvolger voor te dragen; voordracht, welke de goedkeuring behoeft van de Cortes. Deze wet behelst eveneens, dat Spanje „gecon stitueerd is als een koninkrijk", waarvan de huidige „jefatura" toekomt aan de „caudillo van Spanje en van de Kruistocht, generalissimo van de strijdkrachten, D. Francisco Bahamonde". De bepalingen, die de op volging en de aanwijzing en benoeming van de opvol ger regelen zijn te ingewikkeld, dan dat wij ze in het bestek van deze correspondentie kunnen behandelen. Er blijkt echter duidelijk de bedoeling uit, dat de aan te wijzen opvolger de troon van Spanje weer zal be zetten, met de titel van koning of van regent; en dat de aan te wijzen candidaat van Spaansen koninklijken bloede moet zijn, van het mannelijk geslacht, katholiek, de beginselen en fundamentele wetten van de Nationale Beweging toegedaan, en in staat om zijn hoge functie te vervullen. Tot dusverre heeft generaal Franco nog altijd nagelaten een candidaat voor zijn opvolgerschap voor te dragen, een verzuim, dat uiteraard zijn zwaarwegen de oorzaken heeft, doch dat niettemin vele wijze, bedachtzame personages van de „hooggelaatste" klasse met zorg ver- Vult. Generaal Franco is, met zijn 61 ja ren, zeker niet te beschouwen als een „oude staatsman" en zijn be drijvigheid alleen al bewijst, dat hij zich verheugt in een goede gezondheid; ieder sterfelijk mens echter staat bloot aan een plotseling verscheiden. Wel iswaar voorziet de wet op de opvol ging ook in de gebeurlijkheid, dat Fr'anco van het toneel verdwijnt door overlijden of door onbekwaam ra ken, dit laatste vast te stellen door tweederden van de leden van de mi nisterraad zonder dat bereids in de opvolging is voorzien: een „regent- schapsraad" plus de „raad van het koninkrijk" plus de regering moeten alsdan met tweederden hunner ver enigde stemmen aan de Cortes een candidaat voordragen; men acht het algemeen veel beter, veiliger en ze kerder, dat de opvolgingskwestie bij leven en welzijn van Franco haar oplossing krijgt, zodat de natie ruim schoots de tijd heeft zich met die oplossing in vrede vertrouwd te ma ken. Vanaf het moment, dat Spanje nu •enmaal wettelijk reeds een koninkrijk Is, lijkt het voor de hand liggend, dat de wettige troon-erfgenaam van de laatste Spaanse koning, wijlen Alfons XIII, Franco's opvolger zou worden. Deze erfgenaam is thans, na het over lijden van de oudste zoon van Alfons XIII, die eveneens Alfonso heette en nadat de op een na oudste zoon die feeds enkele morganatische huwelijken achter de rug heeft, o.a. met een Cu baanse actrice, van zijn aanspraken af stand heeft moeten doen, Don Juan, graaf van Barcelona. Het gros van de Spaanse monarchisten, die aanhangers zijn van de familie van Alfons XIII de „Alfonsinos" in tegenstelling met de kleinere groep van de „Carlisten", die zich sinds het zoonloos overlijden van hun pretendent in het begin van dit jaar in beklagenswaardige staat van verweesdheid bevinden, maar dat is een hoofdstuk apart steunt in principe *1 is het hun dan ook niet toegestaan Cr openlijk reclame voor te maken, de aanspraken van Don Juan. Ongelukkig manifest Het is echter een publiek geheim, dat Don Juan geenszins de gunst heeft van Franco. Hij heeft deze gunst radicaal verspeeld in 1945, als gevolg van een door hem gepubliceerd manifest, waar- 'n hij proclameerde, dat er voor het 'egiem van generaal Franco in de we- *eld geen plaats meer was; dat het behoorde te verdwijnen, zoals de re- k'ems van Hitler en Mussolini waren Verdwenen, waarmede Franco's regiem de oorlog had gesympathiseerd en opengewerkt. Hij sprak zich daarin ua uit voor een terugkeer van Spanje Paw een liberale, constitutionele en el ementaire monarchie, kortom naar vós "erstel van de oude toestand van °r de republiek. T Het hoeft geen betoog, dat Don Juan zich daarmede in de ogen van hJanco ?n van de Falange volkomen ons gediskwalificeerd. Ook menigeen nif Juan's aanhangers heeft dit ma ter hpllffn' ongelukkig gevonden. La- ook mi„ I)n Juan dit manifest dan was zo „n°i meer verloochend. Het zijn 'particuliirarde hi)' °t'Scsteld door ze zonder A? secretaris en door de- ceerd. De retraot»«°rkennisgePubli" en Franco richtte ziin overtulgde met- zoon van Don Ju»n 20g°P de oudste Carlos, die thans Zéstien - te Lua-n en, zoals gezegd a 3aar oud ls dies heeft® belndigJdn sche kringen verluidt met mo"archlsU- heid, dat Franco, met hetontell'g" Spanje's toekomst en de daar?„gw °P MmDn°°r Juan Carlos ^ggelegde *ol, Don Juan zeer nadrukkelijk lifeft doen weten, dat hij, Franco, het hoofd van de staat, wenste, dat Juan Car los zijn verdere opleiding geheel zou krijgen in Spanje: ongeveer zes ja ren, te verdelen over militaire aca demiën en de universiteit van Ma drid. De opzet van Juan Carlos' va der, de pretendent, die wel te ver staan nog geenszins van zijn eigen aanspraken heeft afgezien, noch de wet op de opvolging heeft erkend, was, dat zijn oudste zoon en ev. zijn opvolger, zijn hogere studies zou ver richten aan de Universiteit van Leu ven: politieke, sociale en rechtswe tenschappen. Er moeten tussen het „Pardo", de residentie van generaal Franco, en „Estoril" nabij Lissabon, waar Don Juan een eenvoudig familieleven leidt, rond de kwestie, en per speciale koe riersdienst, reeds een aantal boodschap- penzijn gewisseld, waarin de protagonis ten en antagonisten nogal on omwonden hun mening zeggen. Gene raal Franco zou o.m. de pretendent ver weten hebben, dat hij, door in zijn kop pige houding te volharden, het herstel van de monarchie in Spanje nog moei lijker maakt dan zij alreeds is. Onder tussen wordt als een voorlopig compro mis waarschijnlijk geacht, dat Juan Car los, met goedvinden van zijn vader, één jaar te Madrid zal studeren. Daarna zou dan verder kunnen worden gezien. Zal generaal Franco aan de oudste zoon van Don Juan, de infante Juan Carlos, het recht toekennen om offici eel de titel te voeren van „principe de las Asturias"? In sommige monarchis tische milieu's wordt het niet onmoge lijk geacht. De titel van „prins der As- turiën" kwam onder de monarchie rech tens toe aan de troonopvolger. De toe kenning ervan door Franco aarf Juan Carlos zou zoveel als een impllcite er kenning betekenen van Juan Carlos' recht om hem op te volgen. Zelfs cir culeert een gerucht, dat Franco zou overwegen in de loop van de komende maanden gebruik te maken van de hem in de „wet op de opvolging" gegeven bevoegdheid en Juan Carlos in alle vormelijkheid aan de Cortes voor te dra gen als zijn opvolger aan het hoofd van het koninkrijk. Verzet van de Falange Het sterkste verzet tegen de opvol- gingscandidatuur van Don Juan komt uiteraard van de Falange. Over het algemeen staan de kopstukken daar te genover de restauratie-gedachte toch al erg lauw; men is er waarschijnlijk meer geporteerd voor een „republikeins-pre sidentieel" regiem, en in ieder geval is men er slechts bereid een monarchie te aanvaarden, die verenigbaar is met het behoud vat de Falangistische be ginselen. Weliswaar lijkt de Falange de laatste tijd bereid haar beginselen als vrij rekbaar te beschouwen, maar tot een aanvaarding van de principieel anti- falangistische Don Juan zal zij waar schijnlijk nooit bereid zijn. Dan zijn er de met de Falange samengesmolten „traditionalisten", alias de „Carlisten". Zij ontkennen nog steeds de wettigheid van de verheffing op de gerestaureerde Spaanse troon van Alfons XII (in 1875) en voor hen bestaan diens opvolgers en nakomelingen eenvoudig niet. Bovendien houden zij er over de bevoegdheden van de koning absolutistische ideeën op na, die met de „liberale" monarchistische denkbeelden van de „Alfonsinos" niet in overeenstemming zijn te brengen. Het lijkt alles bij elkaar, dat inder daad een door Franco gepatroneerde en bij zijn leven en bestuur voorbereide restauratie de beste kansen op succes biedt en de beste waarborgen voor het behoud van de burgerlijke vrede. Franco heeft tot dusverre zijn rol van arbiter ten overstaan van de uiteenwij- kende tendenties onder zijn aanhang met ontwijfelbare behendigheid en kracht weten te spelen. Zijn gezag en prestige heeft hij, niet op de laatste plaats door zijn buitenlandse successen, eveneens aanzienlijk versterkt gezien. De positie van Don Juan is dienover eenkomstig verzwakt; in geen geval is zij meer wat zij was in 1945. De proclamatie van Juan Carlos tot Franco's opvolger zou zowel Franco als Juan Carlos amper tijd laten om de effectieve opvolging en restauratie voor te bereiden. De wet op de opvolging behelst na melijk ook de bepaling, dat de opvol ger, die op de troon zal plaats nemen, tenminste de leeftijd van dertig jaar zal moeten hebben. (Hetgeen dus altijd nog een door een regentschap op te vul len hiaat zou kunnen laten). En, zoals reeds vermeld, Juan Carlos telt op het moment nog slechts 16 jaren en Fran co nog slechts 61. Zolang dat Don Juan deze oplossing niet aanvaardt, d.w.z. van zijn aanspraken afziet en de wet op de opvolging erkent, lijkt deze oplos sing echter niet te verwezenlijken. Uit een te Estoril door hem tot zijn verza melde getrouwen gehouden toespraak bleek eerder het tegendeel van zulk een bereidheid. Nochtans zijn ook in Spanje aan de openbaarheid mogen treden enkele symptomen, waaruit toch een zekere mate van toenadering tussen Franco en de pretendent zou kunnen blijken; vooral ook een grotere welwillendheid van Franco tegenover de restauratie gedachte. Midden Juni j.l. waren, zo als gebruikelijk, de oudste en op een na oudste zoon van Don Juan, uit San Sebastian, waar zij op een internaat hun middelbare studies volgden, naar Madrid gekomen om er het jaarlijkse examen af te leggen dat voor Juan Carlos heteindexamen was. Bij die gelegenheid werden zij voor het eerst door generaal Franco ontvangen; alle bladen brachten op opvallende plaats toen het volgende bericht: „Zijne K. H. prins Don Juan Carlos en zijn broer de infante Don Alfonso waren op het paleis van el Pardo om Z. Exc. het hoofd van de staat te begroeten en hem uit naam van hun vader te bedanken voor de voorkomendheid, waarmede hij hun op voeding in Spanje, dat zij zo zeer lief hebben en verlangen te dienen, heeft vergemakkelijkt." Het monarchistische dagblad A.B.C. mocht er zelfs een hele (van zijn overigens kleine) pagina, aan wijden: officiële tekst, een eigen woord je erbij en twee grote foto's van de geëxamineerd wordende pretendents kinderen. Op twintig October verscheen in de Spaanse pers een kort maar vooral in A.B.C. zeer de aandacht trekkend bericht van het op de vijftiende te Es toril gegeven feest, eveneens met een foto van de als debutante uitgekomen bekoorlijke infanta. Behalve de op somming van de Portugese ministers (4, met die van Buit. zaken aan het hoofd) en de hoofden van de diplomatieke missies in Lissabon, die het feest met hun aanwezigheid luister bij zetten, vermeldde A.B.C. zelfs de „naar Lissabon getogen Spanjaarden" die langdurig de „condes de Barce lona" met hun handgeklap begroetten. Maar ook A.B.C. liet onvermeld, dat eveneens de Spaanse ambassadeur, bloedeigen broer van de Caudillo, op het feest acte de présence gaf. Zomin als het vermeldde, dat generaal Fran co en zijn minister van Buit. zaken, Martin Artajo de infanta ter gelegen heid van haar „puesta al largo" met een geschenk hadden willen vereren. De Barcelonese „Correo Catalan", ka tholiek orgaan der traditionalisten, ignoreerde de gebeurtenis echter vol komen. Deze foto werd door de gravin van Barcelona genomen tijdens een jachtpartij. Boven, tweede van rechts, Don Juan; beneden, tweede van rechts, prins Carlos. gering, dat gericht dient te zijn op het bereiken van een vrije woning markt, waarin alleen de huisvesting van bijzondere groepen van de bevol king wordt gesubsidieerd. Rest der halve het gestelde alternatief van de verhoging der huren. Hier ligt, afgezien van de daling der bouwkosten, o.m. ten gevolge van een hogere productiviteit, naar de mening van de minister, inderdaad de enige reële mogelijkheid tot verhoging van de kwaliteit en de inhoud der wonin gen. De hoogte van het inkomen van het grootste deel van ons volk maakt na de oorlog een aanzienlijke verho ging van de huren uitermate moeilijk. Nu de welvaart in ons land is toege nomen en vele inkomens enigszins stij gen, ontstaat inderdaad de ruimte om een belangrijker deel van dit inkomen aan huur te besteden, waardoor een minder sobere woningbouw mogelijk wordt. De minister is er echter van over tuigd, dat de mogelijkheid van een ge leidelijke verbetering van de woning kwaliteit door iets hogere huren van de nieuwbouwwoningen toe te laten, niet zal worden gerealiseerd, zolang de huren van de vooroorlogse woningen op een onnatuurlijk laag peil worden gehouden. Een verdere vooruitgang in de kwaliteit van de volkshuisvesting is slechts bereikbaar indien de huren van de oudbouw in evenwicht worden gebracht met de huren van de nieuw bouw. In de huurpolitiek schuilt, naar zijn mening, de belangrijkste sleutel tot een betere huisvesting van onze bevolking. Indien aldus de aanpassing van de huren van de oudbouw aan de huren van de nieuwbouw als uitgangspunt wordt genomen voor de komende huurverhoging, zal dienen te worden bezien, of het gerechtvaardigd is van de opbrengst dezer verhoging een bij zondere belasting te heffen. Wordt de huurverhoging ter wille van de voren bedoelde aanpassing op een dusdanig percentage gesteld, dat een heffing ge motiveerd schijnt, dan zal nader moe ten worden onderzocht in welke mate die heffing zal kunnen geschieden en op welke wijze de daarmede te ver krijgen opbrengst zal kunnen worden aangewend ten bate van de volkshuis vesting. Anderzijds maakt de huurver hoging uiteraard ook een onderzoek nodig naar de compensaties, die te genover de daaruit voor de huurders voortvloeiende lastenverzwaring kun nen worden gesteld. Wanneer bij de bouw van het repre sentatieve gedeelte voor het nieuwe Haagse stadhuis ook de Inrichting van een nieuwe raadzaal aan de orde komt, zal gebruik worden gemaakt van de jongste technische snufjes. Zo ligt het in de bedoeling een appara tuur aan te brengen, waardoor het niet meer nodig zal zijn zich bij stem mingen in de gemeenteraad te bedienen van stembriefjes; men wil voor de raadsleden de mogelijkheid scheppen hun stem langs electrische weg uit te brengen. Tot ere-voorzitter van het landelijk bestuur der Sint Adelbertvereniging is benoemd de heer L. J. P. M. Bouw man uit Heemstede. Dit geschiedde op de gisteren te Utrecht gehouden bij eenkomst van de Landelijke Centrale der Adelbertvereniging. De heer Bouwman is een der oprichters van de vereniging en heeft sedert het oprich tingsjaar, 1934, deel uitgemaakt van het dagelijks bëstuur. Bij zijn aftreden als zodanig werd hem het ere-voor- zitterschap toegekend op voorstel van de voorzitter, mr. F. baron van Voorst tot Voorst, als dank voor hetgeen de heer Bouwman voor de Adelbertver eniging heeft verricht. In de vacature-Bouwman is als lid van het dagelijks bestuur gekozen dr. J. F. G. M. de Meijer, voorzitter van de afdeling Amsterdam. Ter gelegenheid van het zestig-jarig jubileum van het hoofdbestuur der PTT is een 320 pagina's groot boekwerk ver schenen dat een overzicht geeft van de ontwikkeling van het bedrijf en verlucht is met oude prenten en foto's over al le onderdelen, zoals posterijen, telegra fie, telefonie, radio, enz. De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, heeft een „Ten ge leide" geschreven. De onmiddellijk na het ongeval Van het K.L.M.-vliegtuig „Willem Bonte koe" in de Noordzee begonnen en met grote intensiviteit uitgevoerde ber gingswerkzaamheden hebben geleid tot het bergen van slechts twee van de een en twintig slachtoffers en een deel van het vliegtuigwrak. Daar ver der zoeken naar slachtoffers als vruch teloos moet worden beschouwd, zijn de bergingspogingen voorlopig gestaakt Het vakblad voor de de tailhandel der Zweedse tex tielindustrie „Manufakturist- en", behandelt in zijn jongste nummer de klantenservice in Nederland. „Manufakturisten" schrijft o.a.: „Het winkelen in Nederland is bijna zonder uitzondering een hoogst aan gename ervaring. Men wordt met de grootste vriendelijk heid ontvangen en men heeft de indruk dat deze vriende lijkheid in de meeste gevallen spontaan is. Het is niet over dreven te zeggen, dat verre weg het grootste deel van het Nederlandse winkelpersoneel het minstens even prettig vindt om met een klant over artikelen te praten als met elkaar over een actueel sportgebeuren. Het is frappant te consta teren welk een natuurlijke belangstelling het winkelper soneel in Nederland voor zijn beroep heeft. Men probeert te verkopen, maar men ver koopt individueel. Tot een van onze aange naamste ervaringen kunnen wij een gesprek rekenen, dat wij voerden met een bediende die ons een paar schoenen Zweedse winkelbedienden, waarop geregeld fel gerea geerd wordt in de damesru brieken der Zweedse dag- en weekbladen), ontbreekt in Nederland geheel. Men krijgt de prettige in- verkocht. Een betere zake lijke beschrijving van het ma teriaal en de afwerking, de duurzaamheid en het nut van een artikel hebben wij zelden gehad. Bovendien verstond de bediende de kunst om zijn druk dat de bedienden er op recht naar streven 4 de klant met het juiste artikel tevre den de deur uit te laten gaan. „Manufakturisten" roemt ver der het geduld der Neder landse winkelbedienden en zakelijke beschrijving met constateert: „De beleefdheid enige humoristische opmer- verdwijnt zelfs niet als men kingen te verrijken. De pas sieve, ongeïnteresseerde hou ding die zo buitengewoon irriterend is (het blad doelt hiermede op de houding der bemerkt dat de klant uitein delijk toch niet koopt" De schrijver van het artikel spreekt verder zijn bewon dering uit over de talenken nis van het Nederlandse winkelpersoneel. „Het kwam maar zelden voor dat wij be dienden ontmoetten, die al leen maar Nederlands spra ken. De bedienden spreken soms zo goed Engels, dat men verbaasd is te horen dat ze veelal nooit buiten Neder land zijn geweest". „Manufakturisten" raa'dt de Zweedse toeristen in Neder land overigens aan, indien mogelijk het gebruik van de Duitse taal te vermijden, aan gezien men dan het risico loopt in een ijzige atmosfeer ontvangen te worden. Tot slot raadt de schrijver de Zweedse toeristen aan hun inkopen in Nederland te doen, omdat vooral de tex- tielprijzen, maar ook de orijzen van de meeste an dere artikelen, veel lager liggen dan in andere Euro pese landen, terwij] de arti kelen van goede kwaliteit zijn en de sortering groot is. (UP) Advertentie Voort* nog tal van waardevolle prijzen. 15 Philips Televisie-App. 10 Portable Schrijfmach. 10 Elite Cassettes Gero Zilvium 20 Bromfietsen 25 Linnenpakketten 50 Pelikan Sets 15 Philips Radiotoestellen 50 Philishaves SLECHTS 5 SERIES VAN 2000 LOTBN Nt 7dagen 5 Dec* PRIJS PER LOT FL 25,- LOTEN VERKRIJGBAAR AAN HET ADRES t „VRIENDEN VAN MARIÊNKROON" VLIJMEN, Post-Haarsteeg. Telefboo (k 4108) 211 BETALING: Per Giro. no. 111188. per Postwissel of onder rembours (na telefonische aanvraag.) TREKKINGSLIJST wordt aan Iedere deelnemer gratis toegezonden. Laatste trekking in deze loterij 30 April '55 De loterij wordt gehouden ter financiering vso de uitbreiding vos bet blooetcr - HuWnbeee der Paters Osterciinscn tc Nleuwkuyk (N. B.) Goed gek. b. beach. e, d. Mis. Jsat d.d. 16 Sept. '54 2.aid. A no. L.O. 540/097 Vlak nadat de West-Duitse voorlopige minister van defensie Theodor Blank in Beieren vergeefs gepoogd had het ver zet tegen een Duitse bewapening te overwinnen, heeft hij in Bonn weer ge tracht het toekomstige soldatenleven in een rozige kleur te schilderen. Deze keer heeft Blank het over de culinaire Advertentie ■®v Pompeïa - Floramye Rêve d'Or Flacone t 1.7S -,f 3.- en f4.50 Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de 31-jarige los arbeider J. R. uit Rotterdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest wegens zware mishan deling. Voorts bepaalde het Hof, dat R. ter beschikking van de regering zou worden gesteld. R. had zijn vroegere meisje en haar nieuwe vriend met een dolkmes gesto ken op een middag op de Coolsingel te Rotterdam. Het meisje werd ni t ernstig gewond, maar de nieuwe vriend kwam er zeer slecht af. De procureur-generaal had bevesti ging van het vonnis van de rechtbank vier jaar met aftrek gerequi- reerd. Op de bodem van de Nieuwe Water weg, tussen Vlaardingen en Pernis, is een wrak ontdekt waarvan men het be staan niet wist De ontdekking is bij toeval geschied, doordat het Panamese vrachtschip „Lages Erie" dat ongeveer een maand geleden in de Rotterdamse haven kwam, moest gaan dokken omdat het daar op een hard voorwerp was ge stoten. Het is trouwens niet zo verwon derlijk dat het obstakel niet eerder werd ontdekt, omdat het buiten de vaargeul ligt en zo diep, dat de schepen van kleiner formaat er gemakkelijk over heen kunnen varen. Volgens de eerste onderzoekmgen moet er erts in het wrak zitten. Reeds heeft Rijkswaterstaat aan Van der Tak's bergingsbedrijf te Rotterdam opdracht gegeven met duikers een nader onder zoek in te stellen. Dan zal tevens komen vast te staan met welk schip men te doen heeft Bij K.B. is bepaald, dat voor de vre- des-organisatie van de Koninklijke Lucht- en Landmacht wordt Ingesteld de functie van bevelhebber der lucht-, resp. landstrijdkrachten. Als bevelheb ber wordt resp. aangewezen de chef van de luchtmachtstaf en de chef van de generale staf. boeg gegooid. Hjj liet gisteren verlui den. dat de Duitse soldaten voortaan al hun maaltijden in eetzalen zullen mogen nuttigen. Het diner zal iedere dag bestaan uit soep, hoofdgerecht en toespijs. Het dag rantsoen zal 3800 calorieën omvatten. Alles zal kersvers worden opgediend en men behoeft niet net als de Ameri kanen dagelijks geconserveerde voe dingsmiddelen te gebruiken. Voorts deelde Blank mede, dat reeds twee jaren lang aan het physiologisch- chemisch instituut van de universiteit van Mainz wordt onderzocht hoe het soldatenbrood kan worden verbeterd. De fouriers zullen volgens de belofte van Blank geen kans meer krijgen op de rantsoenen te beknibbelen, omdat deze verpakt zullen worden uitgereikt. Het West-Duitse leger zou aldus het best-gevoede ter wereld worden. (ANP-UP) Voor de derde achtereenvolgende maal is de Bond zonder Naam zijn De- cember-kalenderactie voor de gevange nen begonnen. Het is bovendien de be doeling van de geïnterneerden, die geen pakje ontvangen met St. Nicolaas en Kerstmis, op deze dagen een verras sing toe te zenden. Ook de kaarsen-actie is reeds in vol le gang en belooft het succes van vorig jaar nog te overtreffen. Deze actie is bestemd ter financiering van de het ge hele jaar durende campagne „Mensen in Nood". Met deze campagne helpt de Bond Zonder Naam mensen, die door de organisaties niet kunnen worden be reikt. In December verschijnt het tweede album „Mjjn Sterren" in een oplage van 50.000 exemplaren. Voor de prijs van 1.- kan dit album bij de Bond Zonder Naam worden besteld. In tegen stelling met de vorige maal zijn de plaatjes ditmaal in vier-kleurendruk, terwijl het album bovendien royaler is opgezet en met tekeningen verlucht. In het Lichtbaken van Zaterdagavond (27 November) zal Pater W. Loop SMM nadere mededelingen over de Kerstkaarsenactie doen. Naar het KNP verder verneemt is pater Loop reeds enige weken niet in orde en heeft hij zich onder doktersbe handeling gesteld. Hij zag zich om deze reden reeds genoodzaakt zijn werk zaamheden te beperken en enige malen het Lichtbaken en spreekbeurten te la ten vervallen. Het is niet bekend of en wanneer Pater Loop zich weer geheel aan het werk van de Bond Zond r Naam zal kunnen wijden. ZONDAG 28 November: le Zondag van de Advent; eigen mis; geen Gloria; 2 geb. Deus, qui de beatae; 3 geb. voor Kerk of Paus; (Utrecht: 2 geb. H. Catha- rina; Roermond 2 geb. H. Oda; 3 geb. Deus, qui de beatae); Credo: prefatie van de H. Drieëenheid; paars. MAANDAG: Vigilie van de H. Andreas: eigen mis; 2 geb. van Zondag; 3 geb. H. Satuminus; paars. Haarlem en Utrecht: H. Radboud, bisschop-belijder; mis Sacerdotes; 2 geb. van Zondag; (Utrecht 2 geb. H. Catharina; 3 geb. van Zondag; volgende zoals Haarlem); 3 geb. vigilie; 4 geb. H. Satuminus: (Utrecht: Credo); laatste evang. vigilie; wit. Roermond: H. Albricus, bisschop-belijder; mis Sacerdotes; geb. zoals Haarlem: laat ste evang. vigilie; wit. DINSDAG: H. Andreas, apostel; eigen mts: 2 geb. van Zondag; (Breda: 3 geb. voor bisschop): Creda; prefatie van de aposte len; rood. WOENSDAG: Mis van Zondag: geen Glo ria: 2 geb. Deus, qui de beatae; 3 geb. voor Kerk of Paus; geen Credo; paars. Utrecht: Mis van H. Catharina; 2 geb. van Zondag; 3 geb. Deus, qui de beatae; Cre do; rood. Haarlem en Breda: H. Eli- gius, bisschop-belijder; eigen mis; 2 geb. van Zondag; wit. DONDERDAG: H. Bibiana, maagd-martela res; mis Me exspecaverunt; 2 geb. van Zondag: 3 geb. Deus, qui de beatae: rood. Utrecht: Mis van H. Catharina: 2 geb. H. Bibiana; 3 geb. van Zondag: Credo: rood. VRIJDAG: H. Franciscus Xaverius, belij der; eigen mis; 2 geb. van Zondag; wit. Ofwel: Mis van H. Hart; 2 geb. van Zondag: Credo; prefatie van H. Hart; wit. ZATERDAG: H. Petrus Chrysologus, bis schop-belijder-kerkleraar; eigen mis; 2 geb. van Zondag: 3 geb. H. Barbara; Cre do; wit. Breda: H. Barbara, maagd martelares; mis Loquebar: 2 geb. (in stil le missen) H. Petrus: 3 geb. van Zon dag; Credo: rood. ZONDAG 5 December: 2e Zondag van de Advent: eigen mis: 2 geb. H. Sabbas; 3 geb. Deus qui de beatae: (Breda: 2 geb. H. Barbara; 3 geb. H. Sabbas); Credo: prefatie van H. Drieëenheid: paar*.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5