Actuele politieke vraagstukken in het College van Beraad Waarborg voor gezonde, vrije en diepgaande discussie Trouw aan Gods Woord OPENHARTIGE ADVIEZEN betreffende kinderlectuur De leiding der Kerk Vijftien jaar geëist wegens doodslag K.R.0.-Z0NDAG Agenda Rotterdams Museum Boymans Van schuitje varen tot Van Schendel Laat kind lezen wat het wil" De man zonder hart Vrijdag 3 December a.s. TREKKING HOOFDPRIJS De nieuwe sensationele MG IV2 Litre MAGNETTE AUTOMOBIEL EERSTE VERGADERING BESTUURSRAAD K.V.P. Vier eeuwen dagelijks leven tentoonstelling in zakformaat ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 PAGINA 6 Wijziging van enkele reglementen Gezonde meningsvorming Technische bijstand aan onontwikkelde gebieden Nederland vergroot bijdrage Politie is inbrekers bende op het spoor des middags om 4 uur van de Loterij t.b.v. de afbouw en inrichting van het Centrum voor Volksgezondheid v/h Wit-Gele Kruis te Amersfoort t.o.v. Notaris G. P. A. L. te Leuken in het Paviljoen van het Berg Hotel te Amersfoort TER WAARDE VAN f 10.842.-. 2e PRIJS: MORRIS MINOR van f 5011.- en voorts 58 prijzon van f 400.- ioder. (Solex de Luxe) SLECHTS 4800 LOTEN 6 f 25.- PER STUK, TOTALE WAARDE DER PRIJZEN f 40.000.- MIS UW KANS NIET EN BESTEL OMGAAND Rijn verkeer brak na-oorlogs record f 1.715.000 voor de vluchtelingen 13.40 13.55 geb f 4.90), uifg. H. NELISSEN - Bilthover door JEAN BROCARD Vandaag heeft de Bestuursraad der Katholieke Volkspartij in het Jaarbeurs restaurant te Utrecht zijn eerste ver gadering gehouden. De partijvoorzitter, rar. H. W. van Doorn, heeft er in zijn openingsrede op gewezen, dat beslist moet worden in welke opzichten de grootste politieke partij in Nederland in haar structuur en haar werkme thoden. voorzover deze in reglementen zjjn vastgelegd, wijzigingen behoeft. De voorstellen, aldus ging mr. Van Doorn verder, worden gedragen door twee gedachten. Allereerst: het is een eis van gezond verstand, dat in een grote organisatie de leden belangrij ke invloed toevertrouwen aan door henzelf gekozen vertrouwenslieden. Vervolgens: het partij-kader zal er voor hebben te zorgen, dat er binnen de partij meer dan tot dusverre ge daan wordt aan bestudering en be spreking van actuele politieke vraag stukken. Ik meen, aldus spr., dat binnen onze partij de geest voldoende rijp is om deze beide gedachten de echte poli tieke bedrijvigheid en het vertrouwen voor een belangrijk stuk tot gelding te brengen in onze gereglementeerde partij-opbouw. Er is alom in de katho lieke gelederen een hunker merkbaar om de politiek als de kern van ons werk in het centrum van onze aan dacht te plaatsen. Daarmee bedoel ik in het bijzonder de bepaling van ons standpunt met betrekking tot de poli tieke vraagstukken en het uitdragen van dit standpunt bij de voorlichting en vorming van onze leden en onze kie zers. Aan deze taak behoort geheel de par tij dienstbaar te zijn. Dit lijkt mij in een moderne politieke partij de juiste rangorde. De partijvoorzitter vroeg voorts de Wanneer wij eens rustig-nadenken over de grote lijn van de H. Schrift, over haar hoofdgedach te, dan moeten wij zeggen, dat wij in de Bijbel het boek bezitten, waarin God zelf ons alles vertelt, wat wij moeten weten over Hem en de Schepping. Oor sprong, aard en doel "van de mens voor al worden ons daarin meegedeeld, zo dat wij een absoluut betrouwbaar uit gangspunt hebben voor het uitstippelen van de juiste levenshouding. Zeer in het kort komt het hierop neer. God is de opperste Heer van al wat bestaat. Hi) heeft wereld en mens geschapen in eer ste instantie om Zjjn volmaaktheid te openbaren. De mens is bestemd voor een eeuwigdurend geluk bij God. Daar heen is de hele mensheid op weg van af het eerste ogenblik van haar bestaan. Daarop moeten bijgevolg al zijn inspan ningen gericht zijn. Hoe? Dat leert ons de H. Schrift. Daarin spreekt God tot de mens. Eerst zelf. Vervolgens door Zijn profeten. In het Nieuwe Testament wordt ons de directe Godsopenbaring ge schonken door Christus, en de Apostelen zetten dat onderricht voort. De Kerk neemt in opdracht van Christus die taak over tot aan het einde der wereld. Het leergezag van de hiërarchie Paus, bisschoppen, priesters is van onmid dellijke. goddelijke oorsprong en daarom even onfeilbaar als de H. Schrift. Met andere woorden kunnen wij het boven staande ook zó stellen: God moet door alles wat bestaat, gediend worden. Al les is van Hem afhankelijk en moet Hem gehoorzamen. De hele natuur, bui ten de mens, doet dat door het blote feit van haar bestaan. Alleen de mens, die verstand en vrije wil bezit, moet deze gehoorzaamheid, waartoe hij onder alle omstandigheden verplicht is, nog kiezen. Hij kan ze dus ook weigeren! Maar als hij dat doet, geschiedt het tot zijn eigen eeuwig nadeel. Vragen wfl ons nu af, hoe en waar in wij God moeten gehoorzamen, dan is het antwoord heel eenvoudig. God heeft ons dat n.l. zelf verteld, en ons boven dien in de Kerk een instelling geschon ken, die ons op onfeilbaar-zekere wijze de goddelijke Wil voorhoudt. De lijn van onze zekerheid loopt derhalve van God over Christus naar de Kerk. God, Chris tus, Kerk vormen daarom de bronnen van ons geloof, waaraan wij gehoor zaamheid verschuldigd zijn. Op deze allersterkste basis staan wij in het le ven. Zodra wij dat fundament verlaten, vervallen wij in twijfel, onzekerheid, wisselvalligheid en dwaling. En tevens in ongehoorzaamheid. Nu is het echter zó, dat wij niet moe ten denken in de geopenbaarde waarhe den voor alle omstandigheden en pro blemen van het leven een kant en klare oplossing te bezitten. Verre vandaar. In Zijn Scheppingsorde heeft God om wij ze en liefderijke redenen de menselijke werkdadigheid opgenomen. Wat Hij ons geopenbaard heeft zijn hoofdzakelijk de beginselen volgens welke wjj moeten leven. De toepassing daarvan moeten wij onder leiding van de Kerk, die tegen dwaling waakt, zelf vinden door eigen studie. Zo hebben wij ons verstand op de eerste plaats gekregen om God be ter te leren kennen door het overdenken van wat Hij ons over Zijn wezen heeft willen mededelen. En omdat God onein dig is, komen wij daarover nooit uitge dacht. De hele natuur, alle menselijke wetenschap leidt uiteindelijk naar God. Men ontdekt dit tegenwoordig hoe lan ger hoe meer, zodat wij ook langs die weg een bevestiging ontvangen van wat de H. Schrift ons leert, dat alles ge schapen is om Gods lof te verkondigen. En hieraan voegen wij dan toe, wat bo ven reeds gezegd is: hoe God wil ge diend worden heeft Hij ons zelf verteld. Door de H. Schrift, vooral door Christus en nu door Zijn Kerk, die in feite de onder ons voortlevende Christus is. Het spreekt dus wel van zelf, dat wij, mensen, na dit goddelijk gege ven, het recht niet hebben om zelf te bepalen, hoe wij God zullen dienen. Er is maar één mogelijkheid: gehoorzaamheid en onderwerping aan Zijn H. Wil. En dat sluit in: het lidmaatschap van de éne Kerk van Christus, die Hij gesticht heeft als het enige, normale heilsinstituut voor alle mensen. Wie deze Kerk dus als zodanig kent en weigert tot haar toe te treden is ongehoorzaam aan God met alle gevolgen van dien. Hiermee is echter tevens gezegd, dat niet ieder, die buiten de ware Kerk leeft, ongehoorzaam is en dus zijn eeuwige, gelukkige bestemmihg niet kan berei ken. Alles wat een mens doet, moet op menselijke wijze geschieden. Kent hij, door welke omstandigheden buiten zijn schuld dan ook, de ware Kerk van Chris tus niet, dan kan hem ook geen verwijt ervan gemaakt worden, dat hij er niet toe over gaat. Dan is het voldoende, dat hi) naar zijn eerlijke gewetensovertui ging God dient. Ieder ontvangt, binnen en Duiten de Kerk, voldoende genade om zfln doel te bereiken. Maar die genade ontvangt hfl door middel van de Kerk, die Christus is. door Wie alle genaden verdiend zijn. Zodat wij kunnen zeggen, dat iedereen die uiteindelijk in de he mel komt. daar aanlandt door tussen komst van de ene Kerk van Christus. ?o staan de zaken, en daarom kan net ons ook niet verbazen, dat de H. Schrift zoveel nadruk legt op de éne waarheid van God, op de éne Kerk, die door haar sacramentele wezen, door haar onfeilbaar leergezag en prediking de allerkrachtigste, goddelijke steun is voor alle mensen om hun zaligheid te bereiken. Zo zegt Sint Paulus b.v. in de tweede brief aan Timotheus (4.2.): „Verkondig het Woord; treed op, wel kom of niet; weerleg, berisp en vermaan in alle lankmoedigheid en met alle soort van lering. Want er komt een tijd, dat mén de gezonde leer niet verdraagt, maar zich een massa leraars bijeenraapt naar eigen smaak; dat men zich de oren strelen laat maar ze afkeert van de Waarheid om zich te houden aan fabels! Hoe zeer deze voorspelling bewaar heid is, bewijst het hele verloop van de Kerkgeschiedenis tot in onze dagen toe. Elke tijd heeft zijn eigen dwaal leraars gehad. De onze heeft de zijne. Ook onder hen, die niet duidelijk Kerk en godsdienst bestrijden. En in zeker opzicht zijn die nog het gevaarlijkst, omdat zij vaak de schijn van goedheid en waarheid voor zich hebben. Zo vindt men in elke periode mensen, die, soms met de beste bedoelingen, het goede nastreven, maar buiten de Kerk. En omdat zij dan het door de H. Geest geleide leergezag missen, hebben zij niets anders ter beschikking dan hun eigen menselijk inzicht en goede be doelingen. Maar daarmee komt men er niet. God heeft ons Immers zelf gezegd, hoe Hij gediend wil worden. Zijn leer en wet en genademiddelen bezit alleen de Kerk ongerept en ongeschonden. Geen enkel menselijk inzicht of gezag mag daaruit een keuze doen. God Is een jaloerse God, die geen andere goden naast zich duldt. Men kan het daarom nog zo goed menen, wie afwijkt van de leer van de Kerk verminkt Gods Woord, Gods openbaring. Daaraan is niet te ontkomen. De, moderne tijd voelt niet veel voor een absoluut gezag. Toch is dat het karakter van het gezag van de Kerk, omdat het een goddelijk ge zag is. Men meent tegenwoordig, dat alles in orde is zo men God maar dient, zij het op eigen gekozen wijze, „naar eigen smaak". Maar dat bete kent de Kerk en haar zending voorbij zien. Slechts door de leiding van de Kerk te volgen kunnen wij zeker zijn trouw te blijven aan Gods Woord. Daarvan is het goed of niet-goed-zijn van onze levenshouding afhankelijk. Bijna twintig eeuwen lang heeft de Kerk Gods Woord zuiver bewaard. Om dat Gods Geest haar voor dwaling be hoedde. Geen enkele menselijke instel ling *is met de bestendigheid van de Kerk ook maar van verre vergelijkbaar. Dat alleen al bewijst haar goddelijke aard en het is voor ons de volledig vertrouwenwekkende basis om ons met goddelijk geloof onvoorwaardelijk aan haar waarheid en leiding over te geven. L. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft met algemene stemmen een resolutie bekrachtigd van de economische commissie, die de re geringen uitnodigt de grootst mogelij ke steun te geven aan het program voor technische bijstand aan onvol doende ontwikkelde landen. Engeland heeft medegedeeld, dat het voor 1955 een bedrag van 2.240.000 dol lar beschikbaar zal stellen, behoudens goedkeuring door het parlement. De Sovjet-Unie zal ongeveer 1 milli- oen dollar bijdragen en Canada ander half millioen dollar. Het Nederlandse aandeel voor 1955 is op 660.000 dollar vastgesteld, het Belgische op 337.500 dollar. Voor beide laatste landen betekent dit een verhoging van de bijdrage vergeleken met die voor dit jaar. De Belgische politie heeft een Neder lander gearresteerd die zeer vermoede lijk betrokken is bij een serie ernstige inbraken in Nederland, waaronder in braken bij juweliers. Vrijdag heeft de Belgische politie een andere Nederlan der, een zekere V., die in relatie staat met de eerstgenoemde, over de grens gezet. V. werd door de Nederlandse po litie gearresteerd en opgesloten in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch. Hij heeft nog een gevangenisstraf van drie jaar tegoed bij vonnis van de recht bank te Roermond. Het een en ander staat in nauw ver band met de actie die de politie in Bra bant en Limburg heeft ontketend tegen een aantal „zware jongens" dat verdacht wordt van ernstige inbraken. Van de Nederlandse arrestant van de Belgische politie te Brussel zal door de Justitie uitlevering worden gevraagd. Of deze twee gearresteerden iets uitstaande heb ben met de roofoverval te Ravenstein is, naar van officiële zijde wordt medege deeld, zeer twijfelachtig. bijzondere aandacht voor de gezonde meningsvorming binnen de partij. On ze partij heeft aldus spr. de pretentie een goed en stevig huis te zijn voor al diegenen, die een christelijk-sociale politiek voorstaan en met name een huis, waarin iedere sociaal-denkende katholiek zich thuisvoelt. Die preten tie hebben, conditionneert iets; het is dit, dat wij onze kiezers de kans bie den zich met meer dan met een stembiljet uit te spreken, en in een gezonde vrijheid hun politieke inzich ten kenbaar te maken. Ik meen niet te overdrijven, als ik zeg, dat geen enkele politieke partij hiertoe in Nederland haar kiezers zul ke kansen biedt als de onze, zowel in de partijorganen van laag tot hoog, als daarbuiten in werkgroepen en openbare bijeenkomsten. Maar kansen moeten benut worden, en het is de vraag, of dat in voldoende mate het geval is. Als kansen niet vol doende te baat genomen worden, moe ten de leiders ervoor zorgen, dat daarin verbetering komt. Het is dan ónze taak de taak van het politieke kader om door wijs en tegelijk krachtig be leid de kiezer te brengen tot het benut ten van zijn ruime kans: zijn mening te zeggen, zijn politiek inzicht in dis cussie te brengen. Naast congressen en partijraadsvergaderingen, naast afde- lings- en kringvergaderingen, naast werkgroepbijeenkomsten en enquêtes zie ik daartoe nog een ander middel, dat mij bij uitstek geeigend lijkt om het persoonlijke politieke inzicht van onze politiek-bewuste katholieken in discussie gesteld te krijgen en aldus tot zijn recht te doen komen. Het is het College van Beraad. Het Partijbestuur zal zich binnenkort erover beraden, welke actuele politieke vraagstukken in dit College van Beraad aan de orde gesteld zullen worden. Het ligt daarbij in mijn voornemen aan het partijbestuur een plan voor te leggen, dat èi) door keuze 'van onderwerpen èn door keuze van personen reeds op zichzelf een waarborg zal inhouden voor Advertentie door storting op giro 87375 t.n.v. het Wit-Gele Kruis Amersfoort of reserveer telefonisch een lot. K 3490/3030, 's avonds en Zondags K 3490/6419 en 4123. Schriftelijk postbus 90 Amersfoort. Loterij goedgekeurd bij beschikking van de M. v. J. dd 24 Juli 1954, 2e afd. A. no. L.O. 540/o72. Zondag van 1218 uur kunnen loten worden afgehaald 't Zand 12, te Amersfoort. Tegen de 25-jarige P. v. d. H. uit Vinkeveen, die, zoals gemeld, Vrijdag voor de Utrechtse rechtbank terecht stond wegens doodslag subs, zware mis handeling, gepleegd op 'n 62-jarige vee houder te Mijdrecht, is vijftien jaar met aftrek en daarna terbeschikkingstelling van de regering geëist. De officier van justitie, die niet kon aannemen dat ver dachte uit noodweer had gehandeld, achtte opzet van doodslag aanwezig. Uitspraak 10 December. In October 1954 bedroeg het verkeers- volume dat de grensplaats Emmerik passeerde 4.2 millioen ton, hetgeen meer is dan in enige andere naoorlogse maand. Er bestaat voortdurend een goede vraag naar vrachtschepen, die er toe geleid heeft dat de vrachtprijzen de laatste tijd met 15 tot 20 percent zijn opgelopen. Voor de Actie Vluchtelingenhulp is Vrijdag 39.000 binnengekomen. Het to tale bedrag is daardoor geworden 1.715.000.-. een gezonde, vrije en diepgaande dis cussie. Ook door het beleid van de Partijlei ding, zal zó en blijkens andere activi teiten met kracht bevorderd worden, dat de kiezer, die zich binnen onze kring wil doen horen, daarvoor gelegenheid te over vindt. Op de schouders van het gehele partijkader rust de plicht niet het minst op grond van psychologische overwegingen die fabel de wereld uit te helpen, dat zij,die ten aanzien van bepaalde politieke vraagstukken een andere kijk hebben dan de leden der partijleiding, er moeilijk aan te pas zou den kunnen komen. Op deze bijeenkomst zijn dertig per sonen gekozen voor de partijraad, als mede de voorzitter, twee vice-voorzit- ters penningmeester en leden van het partijbestuur. Advertentie PIET OOMES over Daniel-Rops: HOOGLIED v.d.LIEFDE ng f3 90, I De Commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek heeft het in deze tijd van het jaar altijd even druk als Sinterklaas. Zij pro pageert links, adviseert rechts, zij publiceert boeken gidsen voor grote mensen en boekengidsen voor kleine mensen, kortom, zij verwerft zich telkenmale bij de nadering van surprise-avond onsterfelijke verdienste. Als ge haar een plezier wilt doen, laat u dan niet zo maar een boek in de maag splitsen! Kies met overleg! Ook en vooral als ge voor uw kroost op lectuur uit bent. Dan is het zaak kennis te nemen van de open hartige raadgevingen van Annie M. G. Schmidt in „Van schuitje varen tot Van Schendel", een uitgaafje waar bovengenoemde Commissie de stille hand in heeft en 'dat iedere paedagoog uit het hart gegrepen moet zijn 1) geen behoefte aan lezen 9 9 Annie Schmidt zegt in dit boekje, dat men een kind moet laten lezen wat het wil. Het lijkt misschien een nogal vrijgevochten opmerking. Maar ue schrijfster weet haar woorden te ver antwoorden! Ze zegt heel terecht: Gro te mensen hebben ook niet altijck zin in Shakespeare, lezen bijvoorbeeld lie ver eens een detective. En daarom moet men ook het kind zijn roverver- halen (denk aan Woutertje Pieterse!), zijn beeldromans en zijn griezellectuur gunnen. Ga van het kind uit. Ga uit van wat het kind wil. Een kinderle ventje is in een aantal periodes ver deeld. En in ieder van die perioden heeft het kind behoefte aan een be paald soort boeken met een bepaalde emotionele inhoud. Annie Schmidt houdt vervolgens een pleidooi voor de klassieke literatuur (Andersen, Winnie de Poeh, Niels Hol- gersson, Prikkebeen, Robinson Crusoë) maar ook Winnetou en Pietje Bell krij- genn hun kans. Ais één partij verwijten verdient, dan Is dat nóóit de boekle- zende, maar de boekschrfjvende partij. Er wordt zo veel léégs, geschreven, klaagt zij, en dan geeft 'zij met name de bakvisromanschrijfsters een veeg uit de pan. „O, de ellende van onze bakvis-lec- tuuri De eindeloze rij van vervelen de tandpasta-glimlachjes op de boek omslagen! En de ytels: Joy zet door. Of Piep heeft het moeilijk. Of alles qm Map Het recept is zo gemak kelijk: Het meisje dat niet mooi is, maar zo aantrekkelijk. Het studentiko ze gedoe op fuifjes. De roeping: zij wil viool spelen of kraamverzorgster worden. Dan komt de jongeman, die Peter heet. Ze wil hem niet, want ze wil de viool of de Kraam. Er ont wikkelt zich een vreselijke strijd in haar binnenste, totdat aan 't eind Map en Peter tegenover elkaar staan. Pe ter zegt ernstig: Map, mijn Mapse- kind En Map kijkt hem aan en boven, hen jubelt de hemel of de lijs ter of iets anders. En vóór hen bloeit de heide en achter hen bloeit de herfst en onder hen nou ja, er bloeit en gloeit en jubelt altijd iets dergelijks. En de bakvissen vinden het mooi en ze vreten het." Of toch niet? Doen ze maar alsof, om dat er niets beters voorhanden is? Het is en blijft met goede boeken altijd zo, dat men ze zelf moet ontdekken. Zij zijn gewoon een genre apart. En wie van dit genre eenmaal geproefd heeft, krijgt de smaak voor het slechte, d.w.z. het smakeloze, nooit meer te pakken. Maar hoe weinigen worden in hun jeugd tot ontdekkingstochten aangespoord? Is er eigenlijk veel veranderd sinds de vo rige eeuw, toen men meende de moraal bij liters in het lezende kind te moeten gieten? Over al deze zaken doet Annie Schmidt een behartenswaardig boekje open. Daarom: eerst even met haar „schuitje varen" en dan naar De Kleine Vuurtoren, zijnde de jeugdboekengids 1954 1), waarin men nadere gegevens vindt omtrent, schrik niet!, zeshonderd recente kinderboeken. Deze keurige gids werd saamgesteld met medewerking van het studiecentrum voor jeugdbi bliotheken. Slechts een paar van die zeshonderd recente kinderboeken kun nen we hier onder de aandacht Kren gen. Een kleine keus Allereerst „Me neertje Verkeerd" van de KRO-kin- derrubriciste Lea Smulders, een grappig verhaaltje over een manneke uit de stad, dat een dagje op een boerderij zal pas sen en alles na tuurlijk verkeerd doet. Het is, even als „De poppen kast gaat open!" van Martha de Vries, een echt voorleesboek, „Me neertje Verkeerd" werd door Wim Bijmoer geïllus treerd; de Poppen- kast-verhalen door A. van Hees-Nap- jus2). Dat illustre ren is een lie "d- stuk apart in de geschiedenis van het kinderboek. Slechts zelden ge beurt het met juist gevoel voor wat de fantasie van het kind vraagt. Een topprestatie wat dit laatste betreft zijn de Gouden Boekjes, die, na in Frank rijk, Engeland en Scandinavië de hoogste lof te hebben geoogst, thans ook in een gelijkwaardige Nederlandse edi- tie zijn versche nen. Deze Gouden namelijk platenboeken. De tekst speelt er maar een ondergeschikte rol in. Het kind kent hem na een paar maal voorlezen van buiten. Maar op de platen, die tevens sublieme staaltjes van kleiyendrukkunst zijn, raakt zelfs een volwassene niet spoedig uitgekeken en uitgefantaseerd. Al leen de beste tekenaars van de we reld mogen aan deze gepaten teerde Gouden Boekjes meewerken. Enkele namen: Alice en Martin Pro- vensen, Simon and Schuster, Tibor Ger- gely en Tenggren. Bewerkers voor Ne derland zijn: Annie M. G. Schmidt en Han G. Hoekstra 3). Ook in Vlaanderen wordt tegenwoor dig zorg aan het kinderboek besteed. Een mooi voorbeeld hiervan is de uit gave van de vertaling van Alexis Pei- ry's Franse avonturen van Zwammetje. Tegenover elke pagina tekst ligt een grote foto, zo fantasierijk en beel dig, dat geen illustrator daar tegen op kan. De naam van de fótograie is Suzi Pilet. De dichter en onderwijs- inspecteur Jan Vercammen zorgde voor een vertaling, die wel aardig maar voor Hollandse kinderen iets tè zuide lijk aandoet 4). Van Jan Vercammen is onlangs ook nog een echt Brugse geschiedenis van het kantklossen ver schenen, voor alle kinderlijke leeftij den; „Serena, de legende van de kant" 4). Over geschiedenis gesproken. .'Jen spannende „Nieuwe vaderlandse ge schiedenis voor de jeugd" zag dezer dagen het licht. Het kloeke boek be helst de geschiedenis van Nederland van het stenen tijdperk tot en met het rampjaar 1953. Robert Wieland is er de auteur van. Hij deed zijn werk consciëntieus, objectief en met gevoel voor de waarde van een goed verhail. Ook typografisch ziet dit „studieboek" er attractief uit. Het is bestemd voor kinderen uit de hoogste klas van de lagere school. 3). NICO VERHOEVEN. voorlezen en vertellen (Deze tekening en de andere, die in deze kroniek is afgedrukt, zijn van Fiep Westendorp. Zij werden genomen uit het hierbij Van Schuitje varen tot van Schendel"). d« besproken boekje Boekjes zijn voor- li Uitg. Ver. ter bevordering van belangen des boekhandels. 2) Uitg. Cantecleer, Utrecht. 3) Uitg. De Bezige Bij, Amsterdam. 4) Uitg. Desclée de Brouwer, Brugge. G"1 edert 1949 geeft het Rotterdamse Museum Boymans jaarlijks een k-7 Agenda uit; dit schijnt ons echter toe, slechts een excuus te zijn om een stapel voortreffelijke reproducties in ko perdiepdruk, voorzien van aantekenin gen, te bundelen en voor een practi- sche prijs uit te geven. Vijf en vijftig afbeeldingen van schil derijen, tekeningen, prenten en andere kunstwerken zijn dit jaar verbonden door het thema „4 eeuwen dagelijks leven." 1) Dit klinkt als de titel van een ten toonstelling, en inderdaad: het is een tentoonstelling in zakformaat, genomen uit de permanente expositie van het museum en 'n variant op de excellente exposities waarop Boymans Nederland pleegt te vergasten. Vier eeuwen dagelijks leven, dat is van Jeroen Bosch tot Constant Perme- ke: eten, drinken, muziek maken en vrijen, toilet maken en afscheid ne men, naar de markt en de kermis gaan, kortom al die menselijkheden die door de eeuwen heen actueel blijven. De agenda ls mooi van formaat en verhoudingen, de afbeeldingen vullen de gehele pagina, de typografie is fraai en van deze tpd. Men vindt er om en om een tweezijdig agendablad en een dito reproductieblad; door de ringband ligt zij vlak open. De tweetaligheid (Holl.-Eng.) maakt deze agenda tot een stijlvolle attentie aan buitenlandse re laties, voor familie en kennissen in den vreemde is zij een begerenswaardig be zit. L. T. 1) Museum Boymans Rotterdam, Agenda 1955 „4 eeuwen dagelijks leven". 30 Op zijn hoede boog hij zich over hen heen om tot zijn grote ontsteltenis te be merken, dat het twee van zijn eigen man nen waren en... dat één van hen de man was, die hij meende zojuist voor het venster te hebben gezien. De ge beurtenissen van de laatste minuut schoten als een bliksemstraal door Chasseur's gedachten. Hier klopte iets niet. Die man, die voor het venster had gestaan kon onmogelijk deze agent zijn geweest! Stommeling die hij was, om zich uit het huis te laten weglok ken. Daar was het natuurlijk om te doen geweest! Zonder nog een ogen blik aandacht te schenken aan de twee mannen op de grond, rende hij naar het huis terug, verbaasd nagezien door de twee anderen die naast hun colle ga's op de grond knielden en tot hun opluchting constateerden, dat ze beiden nog ademhaalden en niet dood waren zoals ze het eerste ogenblik hadden gedacht. Allebei namen ze een van de mannen over de schouder en droegen ze de bewustelozen zo naar het huis, nog niet vermoedend, wat Chasseur hier had aangetroffen, of beter gezegd niet had aangetroffen. Want hetgeen hij al vreesde toen hij zich als een pijl uit de boog naar het huis terug haast te, was inderdaad gebeurd. Lunel was verdwenen! Tegen beter weten in rende Chasseur het gehele huis door. Alle deuren open de hij, maar nergens ontdekte hij een spoor van Lunel. Chasseur was een geslagen man, toen hij weer in de huis kamer terugkeerde. Vijf man politie bewaking en als kleine kinderen hadden zij zich laten beetnemen en hem uit hun midden laten weg halen,. zonder er zelfs maar iets van te hebben gemerkt. Moedeloos liet hij zich in een stoel vallen om te over denken, wat hij nog zou kunnen doen. Zijn eerste opwelling was geweest een achtervolging in te stellen, maar dat plan had hij direct weer verworpen, want hij had er geen flauw idee van in welke richting hij zou moeten zoeken. Toen viel zijn oog op een wit kaartje, dat rechtop tegen het kopje stond waaruit hij enkele minuten geleden, nog onbewust van alle narigheid die hem wachtte, zijn koffie had gedronken. Zijn ogen vlogen over de enkele woorden die er op geschreven stonden en hij be hoefde niet eens het gebroken geweer tje onderaan te zien om te beseffen van wie het afkomstig was. Nogmaals las Chasseur de korte mededeling: „Waarde Inspecteur. Leg gedu rende twee uur beslag op de tijd van monsieur Lunel, voor het inwinnen van een advies. Daarna komt hij gegarandeerd onbescha digd retour". Hoewel Chasseur zich ln zijn hart aanmerkelijk opgelucht voelde, nu hij vernam, dat het niet de Man Zonder Hart was, die zijn slachtoffer hier had weggehaald, was hij toch razend van woede, om de poets die de Man Zonder Wapens hem nu weer had gebakken, door hem als een kwajongen te behan delen en er zelfs in geslaagd was de zo goed bewaakte Lunel letterlijk onder zijn neus vandaan weg te halen. Hij zou die kerel leren! Over twee uur kwam hij weer terug, durfde hij zelfs aan te kondigen. Nu, hij zou hem wachten! Op eens dacht hij weer aan de twee man nen, die hij achter in de tuin had aan getroffen en haastig wilde hij naar bui ten rennen. Dit was echter niet meer nodig, want in de keuken trof hij zo wel de twee bewustelozen als de bei de anderen aan, die hem vertelden, dat ze niet begrepen, wat er aan de hand was. De twee mannen haalden nog wel adem, maar waren met geen mogelijk heid bij te brengen. „Leg ze maar op de divan in de kamer en wanneer ze daar samen niet op kunnen, leg er een op de grond. Er liggen hier kussens genoeg. Ik bel intussen de dokter wel even op". Het was niet alleen de dokter, die Chasseur opbelde, maar hij gaf meteen bevel om onmiddellijk met een tweetal overvalwagens te komen. Evenwel zo onopvallend mogelijk, dus geen sire nes! Nog geen tien minuten later hoor de hij de wagens stoppen voor het huis en hij ging er heen om zijn instruc ties te geven. Persoonlijk overtuigde hij zich, dat zijn orders stipt werden opgevolgd en stuk voor stuk lichtte hij de manschappen in. over wat hun te doen stond. Rond het gehele huis werd een cordon getrokken. Verborgen achter bos jes en heggen werden .de mannen op gesteld, met het bevel iedereen die naar het huis toekwam door te laten, maar er niemand en dan ook totaal niemand meer uit te laten. Langza merhand de geweldige vaardigheid van zijn tegenstander kennende voegde hij er aan toe: „Al was ik het zelf! Je laat er totaal niemand door. En wan neer hij niet blijft staan, dan zonder pardon schieten!" Toen alle mannen waren opgesteld liet hij de auto's een heel eind terug rijden, zodat deze niet in de onmiddel lijke nabijheid van het huis te zien wa ren. Dan ging hij weer in de huiska mer van Lunel zitten wachten op de dingen, die komen gingen. Drie kwartier was er verlopen sedert het verdwijnen van Lunel, dus nog vijf kwartier zou hij geduld moeten hebbentenminste wanneer de Man Zonder Wapens op tijd zou zijn. Maar daaraan twijfelde Chas seur eigenlijk geen moment. Want hoe zeer hii zijn tegenstander ook verfoeide om de wiize waarop deze tegen de wet in zijn gang ging, hij moest toegeven, dat deze nog nooit zijn woord gebro ken had of een belofte niet was na gekomen. Slechts enkele honderden meters van zijn huis verwijderd zat Lunel in de auto van Jean, op de achterbank met aan weerszijden een gemaskerde gedaante. Op de voorbank zat nog drie man. Met moeite realiseerde Lunel zich wat er nu eigenlijk precies was gebeurd, zo snel was alles in zijn werk gegaan. Met Inspecteur Chasseur had hij een heel interessant gesprek toen die opeens werd weggeroepen. De twee andere politiemannen waren hem nage gaan en Lunel maakte nieuwsgierig ook al aanstalten hen te volgen, toea er door de deuropening een politieman terugkwam, tenminste dat meende hij op het eerste moment, in de waan ge bracht door de pet en de cape, die de man droeg. Te laat bemerkte Lunel evenwel, dat de man gemaskerd was. Voor hij gelegenheid kreeg, had deze hem de cape over het hoofd geslagen en nu kwamen er nog enkele mannen de kamer binnen die hem oppakten en wegdroegen, zonder acht te sIaaIï op zijn tegenspartelen. Na een heex eind gedragen te zijn, voelde Lun®{ zich in een auto gezet en toen deze ai even gereden had, werd hem de cape pas afgenomen en zag hij in welke si tuatie hij zich bevond. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 6