7 Men geeft nog maar een Grimmige politici willen premier ophelderingen vragen Mendès-F rance maand Y nd adsch K f „n nurt'f "geschenk SaohS Wees geen wande e voorra uur r Zagende gezagsdragers Bespreking van Boek en Naar een nieuwe kabinetscrisis in Parijs 't Silver Stoepke Wij naar J dubbele zuigkracht! een KAPTEIN MOBYLETTE Melkzaak ioldérs In de Kamer gebeuren vreemde dingen EXCELSIOR 6500, MOOI ZO! MICHEL Rekent U eens uit DROGE ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 PAGINA 9 Pakistaans onderdaan promoveert te Utrecht EEN MOOI CADEAU DROOM VAN EEN KLOK Zoals de kameel het water, zo slaat de mens het vet op H.V.B.-programma Triduum voor de kerk zangers Tentoonstelling K.A.B. Kring Noord de Stofzuiger met Volkswagen Reeds voorf 325.- TE KOOP TE HAARLEM goede Slopersbedrijf De commissarissen der Koningin in Zuid-Holland en Utrecht hebben een inspannend karwei achter de rug. De provinciale weg UtrechtLopifcSchoon hoven is namelijk in gebruik genomen en om dit feestelijk gebeuren nog meer luister bij te zetten, hebben de gezagsdragers een vervaarlijke spanzaag gehan teerd. Er werd namelijk geen lint doorgeknipt, maar een op een tolboom lijkend stuk hout moest doorgezaagd worden. Klassieken PlatoBloemlezing uit zijn werken in niewwe vertaling, samengesteld en in geleid door dr. B. H. Bal. Uitg. De SpaarnestadHaarlem. (In de reeks: Klassieke Bibliotheek). Het onder teders geestelijk bereik bren gen van een keuze uit de belangrijkste geschriften van de klassieke oudheid, zo als De Spaarnestad dat doet in haar „Klas sieke Bibliotheek", verdient de hoogste waardering. Over de in het Nederlands ge geven bloemlezing uit Piato'-s werken mag men in het bijzonder verheugd zijn, om dat daardoor een der grootste Griekse denkers en wellicht de boeiendste nader wordt gebracht aan iedereen. Hij behoeft nu niet voorbehouden te worden binnen het gewoonlijk weinig animerende leerprogram aan een groep scholieren, die voor volledig begrip te jong in leeftijd zijn. Laten de gewone man en de gewone vrouw niet te gauw denken, dat boeken als deze te ..hoog^ voor hen zijn. Er is met name geen grote geleerdheid voor nodig, wel een ontwikkeld begripsvermogen. De samensteller en vertaler de Haarlem se leraar dr. B. H. Bal, heeft gelukkig niet vergeten er een inzicht gevende in leiding aan vooraf te doen gaan. De klas sieke fioloog moge verklaren, of de ver taling van zijn standpunt uit gezien goed is, wij mogen vaststellen, dat het Neder lands, waarin de schrijver Plato's steeds in gesprekvorm geschreven verhandelingen weergeeft, van uitstekend gehalte Is en zowel de levendigheid als de enigszins statige bezonnenheid van de dialogen goed tot haar recht laat komen. v. R. Graham Greene „De paradox van het Christendom" door Graham Greene. Uitg. F oreholte, Voorhout/'t Groeit, Antwerpen. Dit boek bevat geen aaneensluitende ver handeling over het in de titel aangegeven onderwerp maar is samengesteld uit enke le opstellen, een redevoering, twee brie ven en een tafelgesprek, die alle in meer- (Van onze Parijse correspondent) Premier Mendès-France, in Parijs teruggekeerd, zal meer behoefte hebben aan een stevige cognac dan aan zijn reclameglaasje melk. Was er in Amerika veel volk op de been om hem toe te juichen als de vertegen woordiger van Frankrijk, waarop iedereen ondanks alles toch altijd nog gesteld blijft, in de omgeving van het palais Bourbon staan de Franse politici grimmig geschaard om de premier de nodige ophelderingen te vragen. De populariteit van Mendès-France in Amerika is gestegen, maar men hoeft slechts de koppen van de kranten vluchtig door te vliegen om te merken, dat de welwillendheid in Frankrijk daalt. De moeilijkheden in Noord-Afrika hebben grote ongerustheid gewekt in het regeringskamp van de oud-Gaul listen en in dat van de partij van de premier zelf. De onzekerheid over het lot van Zuid-Vietnam wekt zelfs bij de socialisten grote vrees. De gewone schermutselingen op het gebied van de begroting geven vele afgevaardigden de mogelijkheid om hun uit tactische overwegingen ten opzichte van hun weldenkende kiezers aan de regering gegeven steun in te trekken. De tijd is zou men zo zeggen weer' rijp voorhet zesmaandelijkse borrel tafelspelletje dat crisis heet. Meerdan een maand geven de politieke en andere deskundigen de regering Men dès-France niet. Nog juist de tijd om de verdragen van Parijs er door te werken in de Nationale Vergadering en dan komt er wel een of andere echte of vermeende begrotingsmoeilijkheid om de melk aan de poes te geven. Mathematisch toont men dit ai aan. Stemming over Indo-China meerder heid van 462 stemmen. Bij de vol machten 361, voor de Londense ac- coorden 330, 320 voor de begroting van de P.T.T. en tenslotte 312 na het debat over Algerije. In het Bulletin de Paris staat deze week te lezen: Van de zomer begeleidde een kreet van bewondering (wat is die man handig!) iedere daad van de rege ring. Nu zegt men: alweer een manoeu vre! Er is wel wat veranderd. De beslissing van de socialisten niet mede te werken heeft voor de Regering een gevoelige klap betekend. Is dit een van de redenen tot het verval of hebben omgekeerd de socialisten dit voelen aan komen en geen risico's voor een korte termijn willen nemen? En Frangois Mauriac, wiens onmis kenbare grootheid stellig niet in zijn politieke kanttekeningen schuilt, zegt: er is geen hoop meer voor de Fransen als Mendès weg moet, en dan ironi seert hij: het is tijd om orde op de zaken te stellen en dat de heer Bi- dault weer op de Quai d'Orsay komt, Martinaud-Déplat op de place Beau- vau. de heer Laniel op het Matignon en Frankrijk in zijn nachtmerrie". In de Kamer gebeuren vreemde din gen. De ene afgevaardigde na de andere bedankt voor de erefunctie van rappor teur van een commissie over de over eenkomsten van Londen. Uit Indo- China zijn een aantal parlementsleden van een studiereis teruggekeerd, die onmiddellijk aan de noodklok getrokken hebben. De boerenafgevaardigden wer den daar zo opgewonden van, dat zij het initiatief namen tot overleg in deze ernstige situatie met vertegenwoordi gers van de andere partijen. De andere Partijen vonden de behartigers van de boerenbelangen niet de aangewezen fractie in deze zaken en lieten dus ver stek gaan. Mislukt etentje Wel kwamen boeren, onafhankelijke republikeinen, A.R.S.'ers en onafhanke lijke boeren overeen onmiddellijk een deputatie naar de plaatsvervangende Minister-President, Edgar Faure, te sturen om deze duidelijk te zeggen, dat zij er niet mee konden instemmen ais de bevoegdheden van de politie in Tu nis aan de Tunesische autoriteiten zou den worden overgedragen. Over het zelfde onderwerp handhaving van de orde in Noord-Afrika door uitsluiterd Franse autoriteiten nam de fractie van de sociale republikeinen (oud-Gau- listen) het kloeke besluit hun leider, Triboulet, naar minister Fouchet, van Tunesische zaken te sturen met dezelf de boodschap. Minister Fouchet is partijgenoot en knapt het niet onaardige vooruitstre vende werk van Mendès in Tunis voor rekening van de regering op, op gevaar af de steun van de groep of het eigen ministeriële hoofd te verliezen. Een pikanter bijzonderheidje is het mislukte dinertje bij de minister van Binnen landse Zaken. Drie députés waren ten eten genood, doch bij het aperitief in formeerden de gasten eerst beleefdelijk of de minister wel dezelfde militaire middelen wilde gebruiken als zij nood zakelijk achtten (één hunner was Che valier, staatssecretaris van Oorlog). Toen de minister daarop een ontwijkend ant woord gaf. verging hun de lust tot eten en lieten zij de minister met zijn extra- tjes zitten. De afkeer voor het haantje van rap porteur is overigens het grootst bij de oud-Gaullisten. „Dat moeten de vrien den van de Regering maar doen", schijnt Soustelle gezegd te hebben. Hij zal toch niet de M.R.P. bedoeld hebben? Op Vrijdag 17 December 's middags om drie uur zal in de aula van de rijks universiteit te Utrecht voor het eerst een Pakistaans onderdaan in Nederland promoveren. Het is de heer M. M. R. Khan, student aan het institute for so cial studies te Den Haag, die tot doctor in de letteren en wijsbegeerte zal pro moveren op een proefschrift over „De Verenigde Naties en Kashmir". Promo tor is prof. dr. C. D. J. Brandt. dere of mindere mate bij het paradoxale karakter van het Christendom terecht ko men, en waarvan er enkele het mysterie van goed en kwaad tot voorwerp heb ben. Laatstgenoemd mysterie komt uiter aard expliciet aan de orde waar Green, hetzij iri zijn brieven hetzij in een zeer verhelderend tafelgesprek met een Franse priester en een Franse schrijver, de kern blootlegt van enkele van zijn boeken, waarin kwaad en zonde een sterk reliëf moesten hebben ter wille van de hevige evocatie van Gods genade en barmhartig heid. Ofschoon men het niet met alles wat Greene in zijn essayistische hoofdstukken zegt eens kan zijn, heeft het toch alle zin ervan kennis te nemenwanneer hij bijvoorbeeld al te voortvarend is in zijn uitspraken of door zucht tot onthulling van verborgen werkelijkheden tot eenzijdigheid en overdrijving wordt verleid, prikkelt hij tot corrigerend verder denken. Anton van Duinkerken schreef voor het boek een tot begripstrekkend voorwoord. Gertrud von ie Fort schreef een nabe schouwing. Deze zware aankleding maakt het tot critisch denken stemmend boek eerder tot een verzameling opstellen van en over Graham Greene en de kern van diens werk dan tot hetgeen de titel voor wendt. V. R. Advertentie Burgerlijk Recht „Wat wordt de wet. f" door dr. E. Bron- gersma. Hoofdpunten van de herziening van het Burgerlijk Recht voor yüet-juris- ten verklaard. Uitg. Het Spectrum, Utrecht - Antwerpen. Hierin zijn de artikelen gebundeld, die te voren in een dagblad waren verschenen met de bedoeling de gewone lezer inzicht te verschaffen in de belangrijkste kwesties, de vernieuwing van ons Burgerlijk Recht betreffende. Die belangrijke kwesties moe ten dan worden gedacht als goeddeels sa menvallend met de door prof. Meijers des tijds in de Kamer ter discussie voorge legde vraagpunten. Op verblijdende manier maakt de schrij ver zijn belofte waar om die hoofdpunten te verklaren voor niet-juristen. Hij slaagt er volkomen in-, door sobere en geduldige uitleg het waanidee weg te nemen, dat juridische vraagstukken van een griezelige ontoegankelijkheid zouden zijn voor de ge wone man. Door het geven van concrete voorbeelden en het vermijden van de ge heimtaal van het vak verschaft hij de lezer de verrassende ervaring, dat men slechts jurist hoeft te zijn om het allemaal zo uit te leggen, niet om het te begrij pen. v. R. Godsdienst en eredienst „Christus is mijn leven", meditaties voor alle dagen van het kerkelijk jaar, door dr. H. Dorresteijn S.C.J. Uitg. De Fontein, Utrecht Sheed en Ward, Ant werpen. Pater Dorresteijn's meditatieboek heeft goede kwaliteiten en mist de slechte, wel ke zulk soort boeken vooral in het verleden plachten te hebben. Het is in rustige, hel dere trant geschreven. Niet ouderwets, niet cerebraal, maar ook niet pathetisch. Het richt zich op het klare schouwen in een voud en zonder ..gevoelerigheid". Doordat de overwegingen kort zijn en gelukkig steeds gebouwd op authentieke tek sten uit de Schrift zal deze uitgave geschikt zijn voor de moderne mens. die de weinige tijd welke hij voor bezinning heeft goed besteden wil. „Meditaties in de Towerdoor Sir Thomas Morevert. uit het Latijn en uitgeg. door Lannoo, Tielt Klemann Wateringen). Een goede vertaling van de overwegin gen van 's Heren lijden, opgetekend door de heilige en humanist Thomas More tij dens diens gevangenschap in de Londense Tower, waar hij zijn marteldood verbeid de. Uit historisch en psychologische oog punt is het belangwekkend, 'dat het ge schrift de sporen draagt van de omstan digheden waaronder het werd geschreven. Het is vooral aanbevelenswaard voor wie enig begrip heeft van de persoon door Wie, de tijd waarin en de omstandigheden waaronder het werd geschreven. „De taak van de liturgische beweging in onze tijd", door dom. A. Verheul O.S.B. en „De plaats van de liturgie in het godsdienstig leven", door Th. Vis- mans O.P (Serie: De eredienst der kerk). Uitg. Het Spectrum, Utrecht Antwerpen. Over datgene, wat door de titels van genoemde boekjes wordt weergegeven, wordt men afdoende en op wetenschappe lijke manier (In de aangename betekenis van deze uitdrukking) ingelicht door deze eerste twee deeltjes uit de reeks publica ties ,,De eredienst der Kerk". Zij zijn voor priester en leek gelijkelijk belang- is een met verlichte wijzerplaat en een tikkend uurwerk; in diverse kleuren rose, groen en crème v.a. 55,80 t/m f 81,75. Meer dan 12 modellen. DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. GROTE HOUTSTRAAT 49 telefoon 20049. med (Van onze medische medewerker) et is een onontbeer lijk bestanddeel van onze dagelijkse voeding, echter lang niet in die hoeveelheden als de meeste Nederlanders denken. Het levert een deel van onze lichaams energie, waardoor ook warmte vrijkomt. Van daar dat wij 's winters iets minder zuinig .net vet hoeven te zijn. Dit schrijf ik met een be zwaard hart, want ik zie de huis moeders glunderen. Laten ze ech ter nog even wachten met een flink stuk vet extra in de winterse stamppot te doen; de kans is groot dat er al genoeg vet in zit, daar de Nederlandse huisvrouw er doorgaans niet zuinig mee pleegt te zijn. Verder dient vet om verschillende organen op hun plaats te houden, o.a. de nieren en om de lichaamsvor men af te ronden. De fijnere li chaamsbouw van de vrouw wordt on der meer veroorzaakt door het vet- laagje op de uitstekende deler. Overtollig vet wordt door ons li chaam opgeslagen. Dit gebeurt op al lerlei. plaatsen, vooral onder de huid. Bij buikoperaties moet men bij som mige mensen door een wel 10 cm. dikke vetlaag heen voordat men in de buikholte komt. Dit bemoeilijkt na tuurlijk het werk van de chirurg. Oorspronkelijk is het opslaan wan vet een heel nuttig mechanisme geweest. Bij de oude natuurvolkeren was de levensmiddelen-voorziening niet zo goed geregeld als bij ons. Zij hadden geen prachtige bouwlanden en grazi ge weiden met glanzende koeien. Ver re van dat. Ze waren grotendeels aangewezen op de jacht en wat zij toevallig aan eetbare planten vonden. Zij waren niet op een vaste plaats gevestigd, maar trokken na verloop van tijd weer ver der, als de plaats waar zij neerge streken waren, niet voldoende voed sel opleverde. Verhuizen was voor hen trouwens geen probleem, want hun woongelegenheden waren zeer primi tief en bestonden uit niet veel meer dan holen of geïmproviseerde hutten van takken en bladeren. Vaak zullen zij ook geen vuur gehad hebben om het voedsel te bereiden. Hun eetge woonten waren dus zeer primitief en onregelmatig. Voor zover zij het in stinctief al niet deden, zullen zij gauw begrepen hebben dat het een levens belang was om voorraad te vormen. In de landstreken waar zij doortrok ken vonden zij niet altijd voldoende voedsel, terwijl in sommige jaarge tijden de aarde ook niet voldoende opleverde, zodat zij dan behalve van kwam. Waren het goede dagen en kon hij eten zoveel hij maar wilde, dan kreeg zijn lichaam meer dan het op dat ogenblik nodig had en werd hét teveel omgezet in vet, dat het lichaam kan bewaren. U ziet, een heel nuttig mechanisme. Het is enigs zins te vergelijken met het vermo gen van een kameel om water te bewaren. Dit woestijndier moet da genlang zonder water kunnen leven, daarom drinkt hij bij een oase zo veel dat hij een deel ervan kan op slaan. In onze moderne tijd met een bijna ideaal geregelde voedseldistributie de jacht op hun voorraad moesten teren. Van voorraadvorrrting zal lang niet altijd iets zijn gekomen, want zij be schikten niet over goede opslagplaat sen en zij konden het voedsel ook niet bewaren tegen bederf. Bovendien konden zij op hun trektochten niet veel meenemen. Eerst in later tijden heeft de mens geleerd dieren te gebruiken als last en trekdier en kudden te telen. Uit de bijbelse geschiedenis zult u wel weten dat ook Abraham en zijn voor vaderen nog nomaden, rondzwerven de herders waren. Langzamerhand leerde men ook het land te bebouwen en ontstonden er nederzettingen. Met dit alles werd de voedseldistributie natuurlijk veel be ter geregeld. Er ontstond een taak verdeling: de een ging zich toeleggen op het vervaardigen van kleding, de ander op de landboilw enz. eren Wij terug naar de primi tieve mens, deze was dus voor namelijk aangewezen op wat hij op zijn weg aan voedsel tegen- is het niet meer nodig dat wjj reser- vevóorraden i n ons lichaam vormen. Wij hoeven niet meer te eten dan ons lichaam per dag nodig heeft. Toch zijn er heel wat mensen die meer eten dan hun lichaam vraagt. Het lichaam kan met het overschot niets anders doen dan het als vet opslaan en het gevolg is dat die mens dikker wordt. Dit is niet de schuld van het lichaam, dat reageert goed op die overmatige voedselopname, hiaar het verstand en de wil van de mens moe ten de voedselopname regelen. Het dier zal nooit meer eten dan het nodig heeft. De hond maakt hierop een uitzondering, omdat hij in te nauw contact leeft met de men®. U vraagt zich natuurlijk af waarom de medici altijd waarschuwen tegen dikte. Na tuurlijk niet om dat de arts bezwaar heeft tegen de dikte zelf. Integen deel, dikke mensen zijn meestal ge zellig, de arts ziet. echter ook de na delen ervan en die wegen niet op tegen die gezelligheid. Er zijn vele nadelen aan vetzucht verbonden, maar daarover de volgende keer. St. rijk, omdat in beknopt bestek door ter zake kundigen wordt uiteengezet wat zo gemakkelijk voorwerp wordt van vage en onvolledige kennis voortspruitende beschou wingen en uitspraken. De hele reeks (voor lopig zes deeltjes omvattend) staat onder redactie van Nederland's bekwaamste li- turgisten. „En zij volgden Hem", door M. J. Lory, J. M. Devos e.a, Uitg. Lannoo, Tielt (Klemann, Wateringen). Sommige leerlingen uit de 20ste eeuw hebben grote invloed ten goede uitgeoefend zowel op het godsdienstig leven van hun geloofsgenoten als op het aanzien van de Kerk in de ogen van andersdenkenden. Zij deden dit door hun levenswandel en door hun geschriften. Tot hen behoorden en behoren zeker de zeven algemeen bekende personen, wier leven en overgang tot de Kerk in bovengenoemd boekje wor den beschreven. Het zijnHenri Ghéon, Douglas Hyde, Edith Stein (de Carmelites uit Echt, joodse van geboorte en omgeko men in een Duits concentratiekamp), Max Jacob, Charles Nicolle, Thomas Merton en Fred Copeman. „Het Geloof van de Katholiek", door dr. N. G. M. van Doornik M.S.C. (Uit de reeks „Zonnewijzer", bibliotheek voor het gezin). Uitg. Het Spectrum, Utrecht/ Antwerpen. Een bezorgd letten op het geloofsleven van de Katholieken heeft bij de zielzorgers geleid tot de ervaring, dat de meeste men sen bitter weinig van het geloof weten en dat dit een van de belangrijkste oorzaken kan zijn van de verslapping van de ge loofspraktijk. Anderzijds is er ook een verlangen om meer van het geloof te we ten. zoals er een algemeen verlangen is naar het weten van wat echt en waar is. Beide feiten in aanmerking genomen, moet men pater van Doornik's beknopte duidelijke en degelijke uitleg van de ka> tholieke geloofsrijkdom uiterst nuttig oor delen. Voor wie ls het boekje bestemd? Voor haast iedereen. Maar vooral voor wie eindelijk bewust wil leven in het ge loof, dat in zijn kinderjaren tot hem is gekomen als een (aan slijtage onderhevige) vanzelfsprekendheid. Daar naast is dit uiterst goedkope boekje in het bekende zakformaat een goudmijn voor wie in de aanraking met niet-katholieken in fabriek of kantoor tot uitleg en rechtvaardiging van geloof en overtuiging gedwongeh wordt. „Geestelylc dagboek" van Ign. van Loyola. Uitg. Lannoo, Tielt (Klemann Wateringen). Vooral voor wie St. Ignatius van de psychologische kant wil benaderen is dit boekje belangwekkend. Het bevat privé- aantekeningen van de heilige uit het jaar 1544. Opvallend is een daaruit sprekende zelfgerichtheid, toegespitst op godsdienstige gevoelens. V. R. IA: RCH 4—DSK, DSS—IEV. Stormvo gels 4Hoofdd. Boys, SpaamdamCon cordia. BSM—VVD, EDO 3—WH. IB: ADO 2HBC 3, Zandvoortmeeuwen 2Haarlem 3A, Velsen 2EDO 4, TYBB 2—RCH 5. Wijk aan Zee 2—Terrasvogels 2, HFC 3—DEM 2. 2A: Vogelenzang—DSB, Geel Wit—SHS, TZB—VVB 3. 2B: DCO 2VSV 4, Haarlem 5Ripperda 2, Onze Gezellen 2—DEM 3, VSV 5—Bever wijk 3. 2C: DIO 2RCH 6, Hillegom 3DSS 2 NAS 2HFC 4, EDO 5—3Stormvogels 6. 2D: Haarlem 6—TYBB 3, VI. Vogels 2— HFC 5, Schoten 3RCH 7. Bloemendaal 3 DCO 3, Velsen 3Kennemers 4. 3A: BSM 2—Geel Wit 2, DSK 2—EHS 2, Concordia 2—ETO 2, Spaarnevogels—DSOV. 3B: Ripperda 3Vogelenzang 2, VVD 2 Hillegom 4, DSS 3—Heemstede 2, DIOS— v. Nispen. 3C: Beverwijk 4—Halfweg 2, Alliance— Sparnestad, WH 2—Kinheim 3. 3D: IEV 2Velsen 4, Kennemers 5VVB 4, Beverwijk 5—DEM 4. 3E: HFC 6—DSS 4, TYBB 5—Spa_arn- dam 2, DIO 3Zandvoortmeeuwen 5, Spaar nestad 2—Hillegom 5. 3F: Geel Wit 3—VI. Vogels 3. HFC 7— EDO 7, Zandvoortmeeuwen 6BSM 3, DCO 4Stormvogels 7. 3G: Kinheim 5—Haarlem 8. Onzg Gezel len 4HFC 8, DIO 4VVB 5, Bloemendaal 4Kennemers 6. 3H: DSS 5—Geel Wit 4, VI. Vogels 4— Haarlem 9, HFC 9—TYBB 6, RCH 8—Ken- nemers 7. 4A: WH 4—Renova, IEV 4—ADO 4, DEM 7—BSM 4. 4B: NAS 3—THB 3. 4C: Hoofdd. Bovs 2—DIOS 2. 4D: ADO 3—SVY 2. DEM 5—Waterloo 3, Wijk aan Zee 3Velsen 5. 4E: Concordia 3Alliance 2, SHS 2 WH 3. 4F: Halfweg 4Onze Gezellen 5, Nieuw Vennep 3DSS 6. 4G: Spaamdam 3DEM 6, Waterloo 4 SHS 3. 4H: Heemstede 3Concordia 4. 41: Vogelenzang 3—THB 6, DSB 5—Re- nova 2. 4J: HFC 12—SHS 4, TZB 3—Terrasvogels 4. 4K: Alliance 3—DIOS 4. Geel Wit 5— Heemstede 4, DSOV 2v. Nispen 2. Jeugdafdeling A: Concordia a—Alliance a, DEM a— HBC a, Stormvogels aRCH a. B: HFC aADO a, Hoofdd. Boys aKin heim a, Velsen a—DSS a, Haarlem a— TYBB a. Junioren IB: DEM b—NAS a, TYBB b—Giel Wit b. IEV aDEM c, Onze Gezellen aVel sen b. 2B: Concordia bHBC b, v. Nispen a DSS b. 3BADO bAlliance b, Onze Gezellen b—DEM d, IEV b—DSS c. 3E: DIOS aAlliance c, HBC cOnze Gezellen c, HBC dTYBB e, Geel Wit c DSS d. Adspiranten IB: DSS aVelsen a. 3A: NAS a—TYBB b. 4ADEM e—DEM d. 4D: ADO c—DEM f, IEV b—TYBB e. 4F: Hoofdd. Boys cNAS b, Concordia e—DSOV a. 41: Geel Wit d—Onze Gezellen e. DSS e—TYBB f, Velsen f—DEM h, Velsen e— ADO d. ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: .800 nieuws, 8.15 orgel. IKOR: 8.30 prot. pr. KRO: 9.30 nws. 9.45 gram., 9.55 pl. Hoog mis, 11.30 gram., 11.45 vioolduo er. piano, 12.20 Apologie, 12.40 gram., 12.55 thuisfront, 13.00 nieuws, 13.15 lunchconc., 13.40 boek, 13.55 kinderen, 14.25 omr.ork. en solist, 15.25 Brabants halfuur, 15.55 gram., 16.20 sport, 16.30 Vespers. NCRV 17.00 prot. pr., 18.55 Uit de boekerij 19.10 Motetten, 19.30 caus. KRO: 19.45 nieuws, 20.00 gram., 20.15 gevar. progr., 21.00 act.. 21.15 de gewone man, 21.20 gram.. 21.30 St. Nicolaaspel, 22.15 instr. octet. 22.40 caus., Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.18 orgel, harp viool en zang, 8.50 platteland. 9.00 sport, 9.05 gram., 9.45 caus. VPRO: 10.00 caus., 10.05 jeugd. IKOR: 10.30 prot. pr., 11.45 inleiding on de televisie-kerkdienst. AVRO: 12.00 sport. 12.05 amus.muz., 12.35 Even afre kenen, heren!, 12.45 lichte muz., 13.00 nws 13.10 gram., 13.15 AVRO-fotowedstrijd, 13.25 militairen, 14.00 boek, 14.20 Disco- caus., 15.00 hoorspel, 15.25 Radio Philh. Ork., 16.30 sport. VPRO: 17.00 caus. VARA: 17.30 jeugd, 17.50 sport. 18.15 nieuws., 18.30 amus.muz., 19.00 Radio- lympus, 19.30 cabaret. AVRO: 20.00 nieuws. 20.05 omr.ork. en sol., 20.45 ca baret, 21.05 Charles Trenet. 21.40 hoor spel. 22.05 cabaret, 22.50 vragenbeantw 23.00 nieuws, 23.15 dansmuz., 23.45 gram. ENGELAND, BBC, home service. 330 m.: 14.40 operamuz., 15.45 ork.conc., 19.25 ork.conc., 23.30 recital. BBC. light progr.. 1500 en 247 m.: 14.15 gevar. muz., 18.00 conc.ork. en so liste, 21.15 pianospel, 22.00 amus.muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 omr.ork., koor en sol.. 13.10 lichte muz., 16.30 danmsuz., 18.15 symph.- ork. en solist, 20.00 gevar. muz.. 22.15 amus.muz., 23.00 dansmuz., 0.15 symph.- ork. en solist. 1.15 amus.muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 12.38 viool en piano. 15.30 Le Pont des Soupirs, opera. 17.45 ork.conc., 20.00 licht conc., 23.00 Franse muz. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 zang. 18.05 koorzang, 19.45 gevar. muz., 20.45 gevar. muz., 21.30 balletmuz.. 23.05 dansmuz. 484 m.: 14.30 ork.conc., 21.15 omr.ork. en soliste. 23.00 dansmuz. ENGELAND. BBC, European Service Uitz. voor Nederl. 8.00-8.15 Engelse les v. beginnelingen. (Op 464 en 76 m.). 17.00-17.15 Engelse les v. beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). 22.00-22.30 Nieuws. Zoéven verschenen. De Engelse geschie denis: Romantiek en dagelijks leven, door dr. A. Noach. (Op 224 m WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE IKOR: 14.00 Kerkdienst. NTS: 15.30 Rep. intern, paardenrennen te Milaan. 16.10- 16.40 Rep. v. een bezoek aan de Armeria Royale te Turijn. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 muz., 7.30 gram., 7.45 prot pr., 8.00 nieuws, 8.15 spon, 8.25 gram. 9.00 zieken, 9.30 huisvr., 9.40 lichte muz., 10.05 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 viooi en piano, 11.20 gevar. progr., 12.25 boei en tuinder, 12.33 gram.. 12.53 gram., 13.0i nieuws, 13.15 Promenade-ork. en klem koor, 14.00 gram., 14.05 schoolradio, 14.3u gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.42 viool en piano, 16.00 prot. pr.. 16.30 strijkkwartet, 17.00 kleuters, 17.15 gram., 17.30 kinderen, 17.45 regeringsuitz., 18.01 meisjeskoren, 18.20 sport, 18.30 gram 18.40 Engelse les, 19.00 nieuws, 19.10 or gel, 19.30 pari, comm., 19.45 blokfluit- ens., 20.00 radiokrant, 20.20 gram., 20.35 hoorspel, 21.45 kamerork. en soliste, 22.25 Rep., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.45 prot. pr. HILVERSUM H, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram. 8.C0 nieuws, 8.15 gram., 9.30 huisvr., 9.35 gram., 9.40 prot. pr., 10.00 gram., 11.00 vrouw. 11.15 gram., 11.45 voordr., 12.00 amus.muz.. 12.33 In 't spionnetje, 12.38 gram., 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.20 amus.muz., 13.55 beursber.. 14.00 caus 14.20 piano, 14.50 hersengym., 15.10 La Fille de Madame Angot, opera, 16 15 gram., 17.30 jeugd, 17.45 gram., 17.50 mil. comm., 18.00 nieuws. 18.15 amus. muz.. 18.45 jeugd. 19.00 gram.. 19.15 ama- teursprogr., 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 radiosooop, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC. home service. 330 m.: 13.20 gevar. muz., 16.40 ork.conc 21.00 ork.conc., 23.45 vioolconc. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: 12.40 dansmuz., 13.45 ork.conc., 16.00 revue-ork., 16.45 dansork., 19.00 piano spel, 19.15 Mazurka-ork., 22.00 gevar muz., 23.30 jazzmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.10 ork.conc, 16.00 zang, piano en altviool, 16.30 dans muz., 17.45 gevar. muz., 19.50 La Bohème, opera, 23.30 lichte muz.. 0.25 lichte muz 1.15 amus.muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m 12.15 clavecimbelrecital. 12.30 ork.conc. 14.30 vocaal ens., 15.00 symph.ork. en so liste, 16.50 kamermuz., 20.00 ork.conc 23.20 klass. muz. BRUSSEL, 324 m.: 15.40 zang en piano 17.10. lichte muz., 18.00 Franse les. 20.00 vocale polyphonie. 22.15 dansmuz. 484 m.: 14.15 klass. muz., 15.00 omr. ork., 16.05 lichte muz., 17.30 pianorecital, 18.33 chansons, 20.45 groot symph.ork. en soliste. ENGELAND. BBC. European Service Uitz. voor Nederl. 8.00-8.15 Engelse les v. beginnelingen. (Op 464 en 76 m.) 22.00-22.30 Nws. Zoéven verschenen En gelse les v. gevorderden door Hendrik Koolhoven. (Op 224 m.). Op 29 en 30 November en 1 December a.s. organiseert de Haarlemse Koren- bond een triduum voor kerkzangers uit Haarlem en directe omgeving, dat gege ven zal worden door pater Gregorius v. d. Ven O.F.M. De conferentie van Maandag 29 Nov. zal handelen over „Vijftig jaar Motu Proprio". die van Dinsdag 30 November over „Het Gregoriaans als d e Kerkmu ziek", terwijl Woensdag 1 December be handeld zal worden „Waarom ook meer stemmige muziek?" Aangezien de spreker bij iedere confe rentie een practische les wil invoegen, worden de deelnemers verzocht een Graduale of Liber Usualis mede te bren gen. Het Triduum wordt gegeven in de bo venzaal van café-restaurant „Brinkman" Houtplein, en begint iiedere avond pre cies 20.15 uur. Tot geruststelling van de zangers wordt nog medegedeeld, dat er geduren de de conferenties gerookt mag worden. De werkstukjes van het St. Nicolaas- comité van de K.A.B kring Noord, dat speelgoederen vervaardigde voor die kinderen, die door St Nicolaas minder gemakkelijk worden bereikt, zullen op Zondag 28 November zijn tentoonge steld in het K.A.J.-gebouw, Lingestr. 3. dat van 10 tot 's avonds 10 uur zal zijn geopend. Excelsior-stofzuigers zijn de beste ter wereld. Prijzen van 125.tot 177.50. Huurkoop vanaf 7.80 per maand. Vraagt Uw handelaar eens om een vrijblijvende demonstratie. V erkoopkantoor HAARLEM: LEEGHWATERSTR. 16, tel. 15617 REPARATIE ONDERDELEN SERVICE de Luxe Dec. 1951 van eerste eigen., in onberispelijke staat. Vaste prijs f 3250. GARAGE v. WIJK Overveen Hoofdagent F. P. v. RUMPT ZONEN Spaarnwouderstr. 105 Tel. 13127 Betaling zeer gemakkelijk te regelen. Omzet 1900 L. p. week Veel bij-artikelen. Br. onder no. 22621. Thee-Handdoeken Tafellakens Servetten Ontbijt garnituurs Baddoeken Lakens, Slopen, o.a. „Cinderella" Flanel Lakens, oa, „Swan". Gevestigd sedert 1880 HOUT p. vierkante m. f 1,60 GROTE PARTIJ RAMEN HARDBOARD 122x45 1.30 m2 DEUREN vanaf 5.— GYMNASTIEK- WERKTUIGEN o.a. rekken, brug. ladders, enz. PRES STEYNSTR. 52 Telefoon 17984. wat U op 52 dagen in een jaar kunt doen in plaata van de was aan huis te doen. Voorbeelden behoeven wij niet aan te halen. De Hollandse huisvrouw zir niet stil. Maar als zij eens ging rekenen, maar dan ook illes rekenen, dan kwam zij met ons tot de conclusie, dat het beter en voordeliger is de was de deur nit te doen dan zélf te wassen. HEEMSTEDE TELEF. No. 3820T Voor het opslaan van grote en kleine Inboedels en andere Goederen VERHUIZINGEN EN TRANSPORTEN RAAMVEST 29. Tel. 14&1&'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9