Zware storm in wateren rond TANKER IN TWEE STUKKEN GEBROKEN f w Textielfabriek grotendeels in de as gelegd Churchill's verjaardag wordt groots jubileum Doodstraf uitgesproken over Gaston Dominici Engels lichtschip van anker geslagen en op zandbanken NEDERLANDS VRACHTSCHIP i Executie niet waarsct SOCIALISTEN verliezen hun meerderheid in Hessen Duitse treiler op mijn gelopen Drie autobandieten gegrepen Honderden arbeiders op non-actief; drie millioen schade Moordaanslag op Haile Selassie? 3000pull-overs H Vader moet rust houden Gebreide shawls, handschoenen Het weer Vluchtelingenpartij beheerst de uitslag Bij Terschelling In West-Duitsland o6n- ^ern°nstratie van 15.000 EeCrsonen in Makassar fl5.ÓOO op no. 9881 Enorme brand te Tilburg MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26156 h ftitt- ■<tS^.£.**wX*.:ix*S:. Oorlogsbodems, reddingboten en koopvaardijschepen zijn gedurende de amt* afgelopen dagen voortdurend in de weer geweest om de schepen, die in de H pllf Wateren rond Engeland door de storm waren overmand, alle hulp te bieden, wlr die zij nodig hadden. Voor de Engelse Zuidkust werd het lichtschip South -X- Goodwin van zijn ankers geslagen en op de verraderlijke Goodwin-zand- ffflMPMpPf banken geworpen. Van de acht opvarenden kwamen er zeven om het leven. Ég 'Mm Slechts de 26-jarige ornitholoog Ronald Murton kon door een Amerikaanse ,„M0 helicopter worden gered. En in de Ierse Zee brak de 20.125 ton metende Liberiaanse étm*Wb tanker „World Concord" voor de kust van Pembrokeshire in twee stukken. VV», I Na een dramatisch gevecht met wind en zee slaagde men erin de 43 koppen tellende Griekse bemanning in veiligheid te brengen. Het Nederlandse f vrachtschip „Gramsbergen" werd op de rotsen van Wales geworpen en zonk. De bemanning kon zich in veiligheid brengen. En dan zijn er nog de nood- IMmÊÊWm* seinen van een niet-geïdentificeerd schip van ongeveer 1.000 ton, die zijn Waargenomen door het Liberiaanse schip „Casino", ongeveer 20 km. ten J§||§|||fef Zuid-Westen van Cape Lizzard. In een flits zag men zwemmende mensen en WiMÉÊÊmMimÈÈÊÊL-. een reddingboot. Daarna niets meer. A- Het verhaal van de „South Good- Win" is verteld door de enige over levende, Ronald Murton. Vrijdagavond laat inspecteerde kapitein Skipp de ankerkettingen. Zo krachtig was de storm, dat hij eerst meende, dat alles in orde was. Maar bij nader inzien bleek, dat het lichtschip reeds op drift Was. Vrijwel op datzelfde ogenblik werd het met donderend geraas op de zand banken geworpen. Huizenhoge golven rolden over de gekapseisde „South Goodwin". Vier man waren in de kom buis en drie in een waterdicht compar timent. Alleen Murton zag kans over het verticaal staande dek naar boven te klimmen, naar de railing. Daar hield hü zich staande, uren achtereen in de donkere nacht. De woedende golven beukten in zijn gezicht en tegen zijn maag. Toen het licht werd, was hij nagenoeg verblind door het zeewater. Vliegtuigen hadden intussen het lichtschip waargenomen en S'ngen hulp halen. Zodra de storm maar enigszins ging Om vijf uur Zaterdagochtend is de Reddingboot „Insulinde" van Oostma- born op een bericht van de kustwacht Van Terschelling uitgevaren om assis tentie te verlenen aan de Duitse treiler "Wellingdorf", die 568 ton meet en met twintig koppen bemannig aan boord ten Noorden van Ameland op een mijn was Belopen. De machinekamer van het schip Was bij de ontploffing, die zich op twin tig mijl tën Noorden van Ameland voor deed, herschapen in een ruïne en de radio raakte onklaar. Er werden nood seinen afgevuurd en behalve de „insu linde" voer ook de sleepboot „Holland" van Terschelling uit. De bemanning van dit schip kon de treiler op sleeptouw nemen, terwijl de Insulinde in de puurt bleef tot het Huibertsgat. De Holland beeft de treiler naar Emden gesleept. De 'West-Duitse politie heeft drie jeugdige autobandieten gisteren kun nen arresteren, toen zij slapend in een bos werden aangetroffen naast een ge stolen Amerikaanse auti. Zij sliepen niet pistolen in de hand. Zaterdag avond hadden zij de Amerikaanse be stuurder van de auto overvallen en hem bewusteloos geslagen. Zij gingen ar met de auto vandoormaar toen hij onklaar raakte, duwden zij net '«.rtutg in het bos en gingen een uil- *1 knappen. De politie is er trots op, dat het ®antal overvallen en roofpartijen sterk *.s teruggelopen, maar dit is mede d°or particulier initiatief geschied. 600 ;ri. willigere met auto's van de Duitse Djtomobtelclub hebben de politie-auto- k'teiten geholpen bij het bewaken en a®yeiligen der wegen en de meeste i^l°mobilisten rijden thans 's nachts tti6,?°lonne De controversen over de du, oden van de politie blijven voort- aan^dertussen blijken verscheidene tijen en bit de P°litie van roofpar- van ptfi zijn gefingeerd. De bediener had pompstation te Düsseldorf, die Overv i degedeeld door dieven te zijn heli ju? -n en beroofd, maar in wer- te pSid bedoeld om zijn schulden lhaanHUnnen afbetaien, heeft negen den gevangenisstraf gekregen. Personen"hepffti van ongeveer 15.000 demonstratie Zondag in Makassar een geven aan haar g®h°uden om uiting te van de Tnri„ steun aan het standpunt geschiiVef »neH regeri"® jn htet Nieuw Guinea over kwestie heeft1 em?U^pm°rganisatie in Djakarta Guinea aar, 5 i tie over Nieuw- gekondigd voor Donderdag. trekkfne25jS„tej Staa.tsl°terij, 4e klasse, 9e ten op !ot noC988i!JS fl5'°00 geval" liggen, kwam een Amerikaanse helicop ter opdagen, die er in slaagde Murton van boord te halen. Hij vertelde, dat hö aan boord nog klopsignalen had ge hoord, maar dat hij niets had kunnen doen. Andere helicopters lieten duikers uitrustingen neer op het kustwacht vaartuig „Vestal", dat zich dicht in de buurt bevond, maar intussen was de storm weer tot volle hevigheid aan gewakkerd. zodat er niets te beginnen viel. Gisteren overdag zijn drie kikvors mannen door een helicopter naar de „South Goodwin" gebracht. Terwijl de helicopter op de drooggelopen zandbank stond, begaven de mannen zich aan boord van het schip, maar zjj vonden geen spoor van leven meer. Toen de vloed opkwam, ver trokken zij weer per hefschroef- vliegtuig. Het ongeluk met de „World Con cord" dreigde aanvankelijker ernstiger afmetingen te zullen aannemen, aange zien hier 43 mensen in levensgevaar verkeerden. Noch het Britse vliegdek- schip „Illustrious" noch de befaamde sleepboot „Turmoil" slaagden er aan vankelijk in een van de zich snel van elkaar verwijderende delen van de tan ker te bereiken. Op het voorstuk bevon den zich de kapitein en zes andere be manningsleden. De rest was achterge bleven op het achterschip. Deze 36 man waren de eersten, die, in totaal uitge putte toestand, door Ierse reddings boten in veiligheid werden gebracht. De kapitein en zijn zes mannen wei gerden aanvankelijk zich door een hef- schroefvliegtuig te laten redden. Ten slotte slaagde de kapitein van de red dingsboot uit Bosslare erin de woeden de zee en de bezwaren van de Griekse kapitein te overwinnen. De „Turmoil" was volgens de laatste berichten bezig het achterschip van de tanker in veiligheid te brengen. In de haven van Swansea hadden op een dag twee scheepsontploffingen plaats. De Noorse tanker „Olav Ringdal Junior" (9.829 ton) was het eerste slachtoffer.' Een Noorse zeeman kwam om het le ven, twee anderen worden vermist. Later deed zich, vermoedelijk door kolendamp, een ontploffing voor op het Italiaanse schip „Piero". Hier vielen geen slachtoffers. In de haven van Brest ligt het Zweed se mrèitorschip „Los Angeles" met een zware brand aan boord. Vanmorgen vroeg was het vuur nog steeds niet geblust. Sommige leden van de beman ning liepen brandwonden op, maar de passagiers, o.w het Nederlandse echt paar Van der Zwan dat van een ver lof in Nederland naar Curacao terug keerde, bleven allen ongedeerd. Een Britse reddingsboot heeft gister avond laat 15 kilometer ten Oosten van Cape Lizzard de lijken van een jongen en een oudere man opgepikt, die met reddingsvesten in zee dreven. Mogelijk zijn deze drenkelingen afkomstig van het niet-geïdentiliceerde schip, welke noodseinen door de „Casino" zijn waar genomen. (AFP-Reuter-UP) Twee beelden van één schip: de Liberiaanse tanker „World Concord", die tijdens een zware storm in de Ierse Zee in tweeën brak. Boven: de voorste helft van het schip; onder de achterste. In minder dan een uur waren de beide helften reeds aanzienlijk van elkaar afgedreven. Keizer Haile Selassie van Ethiopië is op doorreis naar Wenen gisteravond via Genève gereisd. De politie had een waarschuwing ontvangen, dat zekere buitenlanders een aanslag op het le ven van de vorst beraamden en zo doende was er een politiecordon ge trokken om het station Cornavin te Genève en ambtenaren van de poli tie doorzochten met getrokken revol ver iedere compartiment van de ko ninklijke trein. (UP) Zaterdagavond omstreeks half negen werd in de fabrieksgebouwen van de N.V. Janssens en van Buren's wollen- stoffenfabriek aan de Gasthuisstraat te Tilburg een brand ontdekt, die spoe dig het karakter van een zware uit slaande brand kreeg Een uur later was een drie verdiepingen hoog gebouw waarin zich o.a. de spinnerij en de garenweverij bevonden al verloren ge gaan. Toen men om half twaalf de brand ongevjfer meester was, waren de spinne rij, de twijnerij en 't garenmagazijn geheel uitgebrand. Slechts de weverij en het kantoor bleven behouden, alsmede de wolvoorraad. "ooi het gemis aan garen zal het bedrijf evenwel voorlopig moe ten worden stilgelegd. Enkele honder den arbeiders werden hierdoor op non- actief gesteld. De schade bedraagt min stens drie millioen gulden. Bij het eerste alarm van brandwacht er omwonenden rukte de brandweer onder commando van de ueer F. Fla- meling met groot materiaal uit. Toen zi^ arriveerde bleek reeds het vier ver diepingen hoge gebouw van de spin nerij in lichter laaie te staan, en toen na korte tijd het dak instortte dreig de ernstig gevaar voor de op slechts 15 meter afstand gelegen woningen aan de Philip Vingboomsstraat, omdat, gedreven door een krachtige storm, een ware vonkenregen zich vele hon derden meters verspreidde. Met vijf tien stralen en vijf motorspuiten be steedde de brandweer allereerst haar aandacht aan deze woningen, waar van de bewoners vele angstige uren hebben beleefd. Dank zij het krachtig ingrijpen en samenwerken van politie en brandweer bekwamen deze huizen vrijwel geen schade. Intussen bleek wel, dat er van de Een dramatische opname van het lichtschip „South Goodwin", dat, na door de storm van zijn ankers te zijn gesla gen, kapseisdeVan de acht opvarenden kon er slechts één worden gered. Morgen zal de opening van het Brit se parlementaire jaar met nog meer gloed en kleur geschieden dan in ande re jaren het geval is. Zodra koningin Elizabeth in het Hogerhuis de Troonre de zal hebben uitgesproken, zullen de parlementsleden zich in dichte drom men naar Westminster Hall begeven, waar rond het middaguur de viering begint van de tachtigste verjaardag van Sir Winston Churchill. Millioenen televisiekijkers zullen zien, hoe oppo sitieleider Attlee het door Graham Sutherland geschilderd portret van Sir Winston zal aanbieden en hoe het ju- De uit zeven man bestaande jury te Digne heeft de 77-jarige Franse boer Gaston Dominici schuldig verklaard aan de drievoudige moord op het Britse gezin Drummond in de nacht van 4 op 5 Augustus 1952. Dominici is ter dood veroordeeld. Namens de verdediging is meegedeeld, dat hjj in beroep zal gaan bij het Hof van Cassatie. Dit beroep kan alleen geschieden op grond van verkeerde uitlegging of toepassing van de wet. Ook al mocht deze laatste stap geen succes hebben, dan is het nog on waarschijnlijk, dat het doodvonnis zal worden voltrokken, aangezien dit in Frankrijk ten aanzien van personen bo ven de 70 jaar niet gebruikelijk is. De jury heeft twee uur en drie kwar tier beraadslaagd alvorens bevestigend te antwoorden op zeven vragen van de openbare aanklager, Callixte Rozan. De openbare aanklager vroeg o.m., of de moorden na elkaar waren gepleegd en of de moord op de 11-jarige Elizabeth, dochter van de Britse voedselexpert Sir Jack en Lady Ann Drummond, met voorbedachten rade was gepleegd. De zeven bevestigende antwoorden van de jury, die tezamen neerkwa men op het doodvonnis van Gasto Dominici, wekten in de zaai grote sen satie, aangezien men van mening was, dat ae verwarde getuigenissen van de leden van de familie Dominici en de vele tegenstrijdige bekentenissen, de gehele zaak zo ingewikkeld hadden gemaakt, dat het vellen van een ca tegorisch oordeel praetisch onmoge lijk was. Gaston Dominici verklaarde opnieuw, dat hij onschuldig was en dat men hem wilde laten boeten voor de daden van een ander. Toen hij de zaal werd uit geleid. siste hij verwensingen in de rich ting van zijn zonen Gustave en Clovis. Even later bracht men hem weer bin nen. Hij werd toen veroordeeld tot een symbolische schadevergoeding „wegens berokkend leed" var, één franc. Deze laatste actie was ingestelu door me vrouw Wilbraham, de moeder van Lady Drummond. Na afloop biak een van de kleindochters van Gaston in snikken uit en fluisterde: „Het is allemaal de schuld van Clovis. Clovis heeft grootva der beschuldigd." 'AFP—Reuter—UP) hileumboek, getekend door bijna allp parlementsleden, zal .worden overhan digd. Zij zullen met eigen ogen kunnen zien, als de tekenen tenministe niet bedriegen, hoe de oude heer, the grand old man, ondeugender en bewogener dan ooit zal ianken voor al deze blij ken van sympathie. Zoveel redevoeringen zal hij moeten beantwoorden, dat hij voor het éérst sinds lange jaren Sir Anthony Eden zijn plaats laat innemen, wanneer later op de dag de debatten over de Troonrede beginnen. Lórd Moynihan heeft Zaterdag avond in een televisie-uitzending mee gedeeld, dat bij het „Churchill Birth day Fund" giften zijn binnengekomen van mee dan 150.000 personen. Zo zal het mogelijk zijn de premier een chè- que van minstens 100.000 Engelse pon den aan te 'bieden als geschenk van het Britse Gemenebest. In de afgelopen dagen hebben zich in Downingstreet 10 al de merkwaardigste taferelen afgespeeld. In totaal zijn niet minder dan 3000 pull-overs binnenge komen, vervaardigd door bezorgde huis moeders. Enige tijd dreigde het ge vaar, dat de Britse regering tot volko men werkeloosheid zou worden ge doemd, omdat kisten sigaren portaal, gang en kamers versperden. En dan was er de bakker, die de breedte van de deuren kwam meten. Want op de grote feestdag wordt Sir Winston een taart van ruim tien meter lengte aangeboden. De breedte moest eerst nog worden geverifieerd. Boven op de taart zijn in crème en suiker tafe relen uit het leven var. Churchill af gebeeld. Vandaag stromen uit alle delen van de wereld al de telegrammen en brie ven binnen, waarin de grote staatsman door de meest uiteenlopende figuren wordt gefeliciteerd. Ifemand uit de omgeving van Sir Winston herinnerde eraan, dat het nog niet zo lang geleden is, dat men voor enigszins excentriek werd gehouden, als mén als lid van de Conservatieve par tij zijn vertrouwen stelde in Churchill. Nu is het zo, dat men van boos opzet wordt beschuldigd, conservatief, socia list, communist, Brit of buitenlander, wanneer jmen niet deelt in de algemene gevoelens van warmte voor dit joviaal genie. De „Sunday Eispatch" zei: „Eigenlijk voelen we ons allemaal een beetje jarig." Z.H. Paus Pius XII is na een ver blijf van vier maanden in zijn zomer residentie te Castel Gandolfo in Vati caanstad teruggekeerd. Gisteravond is de H. Vader met zijn jaarlijkse re traite begonnen. Het Vaticaanse pers bureau maakte gisteren bekend, dat tij dens de duur van deze retraite zoals gebruikelijk alle audiënties van de H. Vader zijn afgelast. In een officieel communiqué wordt hieraan toegevoegd: „Deze gedeeltelijke pauze in de ononderbroken werkzaam heid van de H. Vader, die nog niet is hersteld van zijn ziekte, zal hem de noodzakelijke rust verschaffen, waarop zijn doktoren al verscheidene dagen hebben aangedrongen. De geneesheren beschouwen deze rust als onmisbaar, speciaal na de periode van bijzonder in spannende arbeid, die de H. Vader in de laatste maanden bij de -vervulling van zijn apostolische taak heeft ver richt". (UP) De Sovjet-Russische onderzeeboten zijn actief geweest in de wateren om de nationalistische eilanden langs de kust van communistisch China, zo heeft de nationalistische militaire voorlich tingsdienst verklaard. O.a. zijn ver scheidene malen onderzeeërs waarge nomen bij Tatsjen, Matsoe en Woet- sjioe. spinnerij met zijn talrijke kostbare ma chines, de twijnerij en het garenma gazijn niets meer te redden viel. Met schier onstuitbare vaart joeg het vuur door de gebouwen. Muren begaven het en de ene na de andere verdieping stortte in. Dank zij de gunstige wind richting konden ketelhuis en fabrieks schoorsteen behouden blijven, maar daarentegen dreigde het vuur telkens weer te zullen overslaan naar de we verij. Hierop concentreerde zich dan ook alle belangstelling en mede dankzij eer stenen liftkoker kon het vuur worden gestuit, nog voor het de weverij welke voortdurend werd nat ge houden kon aantasten. Vele duizenden belangstellenden hebben deze sinds jaren in Tilburg grootste en meest spectaculaire brand var. nabij kunnen gadeslaan. Op het terrein van de brand zagen wij o.m. burgemeester mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst en verscheidene wet houders. De heer Janssens-Laan, een der di recteuren van de wollenstoffenfabriek, verklaarde ons, dat men omtrent de oorzaak van de brand, die op de tweede verdieping van de spinnerij schijnt te zijn ontstaan, volledig in het duister tast. Kort voor het uitbreken van de brand had de waker nog een rond gang door de fabriek gemaakt en niets bespeurd. Advertentie (Tot Dinsdagavond) Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Krachtige tot har de, later mogelijk tot storm toe nemende wind. aanvankelijk tussen Zuid en Zuid-Oost, later ruimend naar Zuid tot Zuid-West. Zachter. Zon: 8.23-16.31. Maan: 11.57-21.14. Duitsland Zeven Britse soldaten, die tijdens hun verlof naar Oost-Duitsland zijn gegaan, zonder daarvoor toestem ming te hebben, zijn door de Sovjet autoriteiten aan de Britse commandant uitgeleverd. De West-Duitse Sociaal-Democra tische partij heeft gisteren b\j de lan delijke verkiezingen in Hessen haar ab solute meerderheid verloren. Dit kan van groot belang zijn bij de ratificatie van de Parijse accoorden. Wel kwamen de socialisten, met 42,6 procent van het aantal stemmen, als sterkste partij uit de bus, doch bondskanselier Adenauer's CDU en de Vrije Democraten bleken samen meer zetels dan de Socialisten verworven te hebben. De definitieve zetelverdeling in het nieuwe parlement van Hessen is: Sociaal-democraten 44, Christen-demo craten 24, Vrjje democraten 21 en de Vluchtelingenpartij 7. De leider van de West-Duitse socialis ten, Erich Ollenhauer, verklaarde gis teravond, dat uit de uitslag van de verkiezingen in Hessen blijkt, dat het volk in steeds sterkere mate de buiten landse politiek van de Socialistische Partij, die zich verzet tegen de Parijse overeenkomsten, steunt. Dr. Wilhelm Fay, de leider van de Christen-Democraten in Hessen, ver- Dit is de nieuwe turbine-straalboot „Bluebird", met een weidse naam „Hydroplane" genoemd, welke door Donald Campbell, op het vliegveld Samlesbury bij Blackburn in Lancas hire, voor het eerst aan het publiek is getoond. Het imponerende en vreemdsoortige bouwsel, dat meer dan 26 voet lang is en 10 voet breed, zal zeer binnenkort te Ullswater, waar ook de eerste proefvaarten zullen worden gemaakt, worden te water ge laten. Donald Campbell hoopt in deze nieuwe boot het huidige absolute snel heidsrecord te water, dat met 178.497 mijl per uur op naam van Amerika staat, binnenkort te breken. klaarde, dat zijn partij er in geslaagd was de „absolute meerderheid van de Sociaal-Democratische partij in Hessen te breken". De Sociaal-Democraten zijn niet meer in staat zonder hulp van een andere partij een regering te vor men, zo zei hij. Een CDU-woordvoerder deelde mede, dat tot dusver nog geen onderhande lingen zijn gevoerd met de Vluchte lingenpartij, die met haar zeven zetels de Sociaal-Democraten of de Christen- Democraten en de Vrije Democraten de meerderheid kan bezorgen. De door de partijen bereikte percen tages zijn: Socialisten 42.6 (in 1353 33.7, in 1950 44,4); Christen-Democraten 24,1 (33,2 - 18,8); Vrije Democraten 20,5 (19,07 - 31,8); Vluchtelingenpartij 7,7 (6,4 - nam in 1950 niet aan verkiezingen deel); Communisten 3.4 (0.9-4.7); Duit se Partij 1,2 (2,8 - nam in 1950 niet deel aan de verkiezingen); andere 0.5. De definitieve uitslagen der verkiezin gen in Beieren zijn: Christen-soialisten (C.S.U.) 3.690.362, 38 procent; socialisten (S.P.D.) 2.733.048; Beierse Partij (BJP.) 1.286.246, 13.2 pet; Vluchtelingenpartij (B.H.E.) 990.025, 10.2 pet.; Vrije Demo craten (F.D.P.) 702.783, 7.2 pet.; Com munisten (K.P.D.) 205.174. 2,1 pet. In Beieren werd een gecompliceerd kies stelsel gevolgd, waarbij iedere kiezer twee stemmen kon uitbrengen. De defi nitieve samenstelling van de 204 zetels tellende Beierse Landtag zal pas later vandaag bekend zijn. Bij de directe verkiezingen verwier ven de Christen-socialisten 29 en de Beierse Partij 2 zetels. Andere partijen kregen geen enkele candidaat in het parlement door een direct mandaat. De rest van de zetels zal verdeeld worden op grond van evenredige vertegenwoor diging. BURtAU SM6DESTRAA1 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraai 171, lel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Ors H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIfcl ARIfcF 28 cents per miliimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1