Churchill, Dienaar van de Kroon en het Gemenebest Bundel opstellen voor een tachtigjarige ARTSEN NIET LANGER TEGEN GRENS VAN F 6000, K.L.M. sluit nog steeds de confessionele vakbonden uit Nieuwe loonronde nodig als prijzen blijven stijgen PTT stelt Een ongelofelijk veelzijdig man Echter: met wensen moet rekening worden gehouden Auto te water Zoekt Indonesië toenadering tot Australië? Trouwe viervoeter Nieuw-Guinea in de politieke commissie Actie tegen Concert gebouworkest beschikbaar Goede samenwerking met katholieke werkgevers Achtjarig verplicht onderwijs bepleit VOORZITTER MIDDELHUIS VAN K.A.B.: MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 PAGINA 3 Overval Ravenstein Inzittende gedood Goudroof bij Swissair Amerikaanse piloot in Zwitserland gevonnist Een zuil van war en schrijnend zuur van diep nit Uw maag tot hoog in de keelï MGR. OP DE COUL HUISPRELAAT Frankrijk acht V.N. niet competent Vreemde roofoverval te Zwolle Gedeserteerde militair knevelt chauffeur Mr. J. Reinders overleden Ernstige critiek van St.Raphael Stijgende uitvoer van Engelse auto's Vooral naar Nederland Het gebeurde op 10 Mei 1940 's middags om zes uur. Over de Mali in Londen suisde een auto, die Winston Churchill naar Buckingham Palace bracht, waar Koning George VI hem wilde spreken. Toen de bezoeker was binnengelaten waren de eerste woorden van de Koning: „Ik veronderstel, dat U niet weet waarom ik U heb ontboden." Churchill, die de humor van de opmerking onmiddellijk aanvoelde, antwoordde gevat: „Mijnheer, ik heb er geen idee van." De Koning lachte en zei: „Ik zou U willen vragen een regering te vormen." Een gesprek zoals alleen twee Engelsen op een zo gewichtig ogenblik kunnen voeren. Op de avond van deze zelfde dag had de nieuwe Britse premier, die de onfortuinlijke Chamberlain opvolgde, zijn coalitiekabinet samengesteld. En drie dagen later hield hij in het Lagerhuis rijn eerste redevoering; die wellicht tevens de meest indrukwekkende is ge weest van al zijn oorlogstoespraken. Het was deze rede, waarin de historische Woorden werden uitgesproken- „I have nothing to offer but blood, toil, tears and sweat." Uit de toespraak van 13 Mei 1940 Wordt uitvoerig geciteerd in een arti kel dat de Engelse auteur Sir Allan Herbert, ter gelegenheid van Churchill's tachtigste verjaardag heeft geschre ven. Het is een van de opstellen die men aantreft in een "boek dat de jari ge door een uitgelezen reeks vrienden Wordt aangeboden: „Winston Spencer Churchill, Servant of Crown and Com monwealth", uitgegeven door Casseli and C.v. te Londen. En het is opmerkelijk hoe niet alleen Sir Allan, maar ook een groot aantal andere medewerkers, in hun herinneringen het accent leggen op 1940, toen vooral na de val van Frankrijk Engeland zo'n ontzettend zware tijd inging, ofschoon de Britse Premier zelf het later „het mooiste uur" heeft genoemd. In een sympathiek gestelde bijdrage zegt de huidige op positieleider Attlee, dat de Britse natie zich onder de oorlog gelukkig kon prij zen zo'n leider te hebben; en in een wel luidend vers heeft Sir Winston's grote vriend Duff Cooper die de ver schijning van de bundel niet meer heeft mogen meemaken dezelfde gedachte Uitgedrukt: ..When ears were deaf and tongues were mute, You told of doom to come." Verscheidene aspecten van Chur chill's rijke leven zijn door de diverse vooraanstaande scribenten behandeld. Colin Coote, de chef van de redactie van het conservatieve dagblad „The Daily Telegraph", heeft het over „De Politicus", over de man die zich in het Lagerhuis altijd zo bijzonder op zijn plaats voelt, die zich .in het debat weergaloos weet te doen gelden voor- si als hij aangevallen wordt en die zich zowel onder zijn partijgenoten als onder zijn opponenten vele vrienden heeft weten te maken. Een Londense historicus wijst vervol gens op Churchill's roemruchte voorva deren: „Winston de Eerste", die in de zeventiende eeuw aan de zijde der royalisten streed: de Hertog van Marl borough, die de rechterhand van Ko ningin Anna was, en Lord Randolph, die onder het bewind van Victoria het mi nisterie van Financiën heeft beheerd. Zijn afkomst is voor Churchill steeds een inspiratie geweest en aan enige his torische figuren uit zijn geslacht heeft hij boeiende biografieën gewijd. ter. Dok treft men in het boek een in- tvv. essante vergelijking aan tussen de l 'ee grote 20ste eeuwse Britse oorlogs teers: Lloyd George, die in de eer- en Churchill, die gedurende de twee- wereldbrand voor moest gaan. Daar- hij stond de Welshman, die een volk uat in geen eeuw een groot gewapend conflict had gekend tot grote offers •hoest bewegen, aanvankelijk wel voor zwaarste taak. De vroegere Lord Geheimzegel- bewaarder. Burggraaf Cecil, heeft het onderwerp van het boek getekend als: oe man van de vrede. Ter illustrering van zijn betoog haalt hij een typerend Voorval aan. dat het navertellen waard Is. Toen Churchiil, Roosevelt en Stalin in 1943 in Teheran hun besprekingen beëindigden met een diner, waarbij °ok anderen aanzaten, stelde een der disgenoten de vraag wat er na de oor log met de Duitsers gedaan zou moe ten worden. Stalin antwoordde dat maar ongeveer 50.000 Duitsers als echte militairisten beschouwd konden worden; en die moesten afgemaakt worden. Ónmiddellijk reageerde Chur chill met de uitroep: „Ik zou nog liever zelf doodgeschoten worden, dan dat ik met een dergelijk plan instem de." En toen iemand verder op het Russische denkbeeld inging, verliet Churchill woedend de zaal. Eerst na dat Stalin en Vishinsky, die hem ver schrikt achterna waren gelopen, Chur chill verzekerd hadden dat hij de sug gestie niet zo ernstig behoefde op te nemen, zette de Britse premier zich weer aan tafel. Churchill is zijn carrière als soldaat begonnen, maar zijn afschuw van de oor log heeft h}j talloze malen geuit. Reeds in 1936 verklaarde hij- dat alleen als „afweermiddel tegen een agressor, die de vrede verbreekt" oorlog geoorloofd kon zijn. Men herinnert zich, hoe gegriefd hij zich heeft gevoeld over de jongste verkiezingscampagne van Labour, waar in hij oi zeker ogenblik als oorlogssto ker werd gebrandmerkt. Churchill heeft in zijn lange politieke loopbaan vele grove beledigingen met humor gepa reerd, maar deze aantijging trof hem in het diepst van zijn ziel. Kolossale werklusf De Australische premier, Menzies, die over de betekenis van Churchill voor het Gemenebest heeft geschreven, ver telt in zijn opstel ook een anecdote die niet onvermeld dient te blijven. Het incident is typerend voor Churchill's kolossale werklust en arbeidsvreugde, alsmede voor ziin zin voor geschiede nis: Ik herinner me, zo vertelt Menzies, hoe in Maart 1941 gedurende een Ka binetsvergadering voorgesteld werd een paar weken extra vacantie te geven aan hoge ambtenaren die een biizonder zwa re tiid hadden gehad. Alle aanwezigen vonden het een rede lijk plan, maar Churchill merkte op: „Ja, nu U het er allemaal over eens bent zal ik wel moeten toestemmen. Maar eerlijk gezegd kan ik me niet be grijpen hoe iemand die het historisch voorrecht geniet om in deze machtige strjjd een rol te spelen zelfs maar vjjf minuten van zijn taak zou willen wor den bevrijd." Over Churchill als woordkunstenaar- hebben uiteraard verscheidene schrij vers het hunne gezegd. Niet ten onrechte heeft de auteur en redenaar Sir Win ston onlangs de Nobelprijs voor litera tuur gekregen. Zijn redevoeringen en zijn boeken hebben de grootste letter kundige kwaliteiten. En hij schiep zin nen die in de Engelse taal zonder weer ga zijn, denken we slechts aan zijn klassieke uitspraak over de Engelse pi loten die de Battle of Britain wonnen: „Never in the field of human con flict was so much owed by so many to so few." De directeur van de Tate Gallery geeft in de bundel een appreciatie van Churchill als beeldend kunstenaar. En hij deelt mee dat Churchill hem eens toevertrouwde: „Zonder schilderen zou ik niet kunnen leven; ik zou de last der dingen niet kunnen dragen." Het „Schilderen als tijdpassering" heeft de grote kroniekschrijver van de tweede wereldoorlog indertijd zelfs tot een aar dig boekje geïnspireerd. Een voor de auteur typerend stuk je levert de Aga Khan, die Churchill als de Sportman ziet, dat wil zeggen als de polospeler en paardenkenner. De hoogste lof die de tachtigjarige in deze bijdrage wordt toegezwaaid geldt Chur chill's aankoop van het renpaard Colo nist. Een aankoop die volgens de Oos terse expert getuigt van de grote wijs heid van zijn oude kameraad. De ongelofelijke veelzijdigheid van Churchill komt in deze bundel duidelijk tot uitdrukking. Als soldaat, geschied kundige, journalist, literator en schil der heeft hij zijn sporen verdiend, maar toch zal hij morgen op de eerste plaats- als staatsman gehuldigd worden. En die hulde komt hem ook toe van ons Nederlanders. Vooral om de hartver sterkende woorden die deze leeuw de geallieerde volkeren via de B.B.C. toe- gromde, toen Hitier oppermachtig scheen en wij wel eens de wanhoop nabij waren. HANS BRONKHORST. Churchill als majoor aan het Italiaanse jront in de eerste wereldoorlog in gezelschav van geallieerde officieren. (Van onze redacteur) Er door informaties bij de verschillende politieke partijen van overtuigd, dat de Tweede Kamer het voorstel van de minister van Sociale Zaken, om de grens van de ziekteverzekering op te trekken tot f 6.000, zal aannemen, hebben de artsen op de algemene vergadering van de Kon. Ned. Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst, Zaterdag te Utrecht gehouden, besloten geen bezwaar meer te maken tegen deze nieuwe grens. Zij wensten tot alle prijs een conflictsituatie, waarvoor naar hun mening in beginsel de weg geëffend was, te voorkomen en hebben ondanks de bestaande bezwaren de nieuwe groep van verzekerden aanvaard. Churchill verlaat de Leidse Universiteit, nadat hem het eredoctoraat in de rechten is verleend. Zaterdagavond omstreeks kwart over °cht is te 's Gravenhage een personen auto in het water van de Zuid Buiten singel geraakt. Vrijwel onmiddellijk berden de brandweer en de politie ge waarschuwd. Zij slaagden er in een 30nge vrouw, de 20-jarige Y. Wennekes, '•at de auto te halen. Deze werd ver- Volgens naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht, waar men, helaas tever- Seefs, getracht heeft door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wek ken. Vrijwel onmiddelijk nadat de auto in net water verdwenen was, sprong een der omwonenden gekleed te water. Hij „°"i e_,aUt0 onder water zien liggen, omdat de kopiampen bleven branden; ij heeft getracht een der portieren te openen, maar slaagde daarin niet, orn aat het portier vermoedelijk ontzet was ingevolge van de val van de auto. Toen later een poging van een onder- orandmeester vruchteloos bleef, is de *hto, een laag vier-persoonssport- joodel „Alfa Romeo", met behulp van oe takelwagen van de brandweer boven water gebracht. Volgens getuigenverklaringen zou het A'Seluk zyn gebeurd doordat de auto i^et te grote snelheid door de bocht Hpf'gaan, en daarna is geslipt. De politie aut^t aan dat mej. W. zich alleen in de 0 heeft bevonden. Zvv,tserse jury van vijf vrouwen kaans" 45"jarige Ameri' schuim»- h Harold Edward Dahl kist met diCfStal Va" Cen van de Swissair. De dTef e diefstal werd vo rig jaar gepleegd. Dahi tnt f„ is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf Daarna hlJ 10 •"aar ,a«g geen voet meer mo gen zetten op Zwitserse bodem was he bestuurder va„ hacht "van 'parjjs naar^eV95* •lechts 7 kisten aangetroffen6 (Reuter" Advertentie Blus dat vuur toch. Neem een of twee Rennies. Die helpen afdoende en dadelijk, 'n Heerlijk middel en nog smakelijk ook. En handig. Iedere tablet apart verpakt. U hebt ze maar bij U te steken om ze voor 't grijpen te hebben. Altijd, overal. Daarbij: mak kelijk in te nemen, zonder water of wat ook; gewoon maar laten smelten op de tong. Z. H. Paus Pius XII heeft mgr. mr. F. J. C. M. Op de Coul, directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Graven- hage tot huisprelaat benoemd. Twee dagen en twee nachten heeft een hond temidden vau felle sneeuw stormen in Zwitserland "de wacht ge houden b(j het lijk van ztfn meester, die van uitputting was gestorven na van een berghelling te zijn gegleden. Het onafgebroken gehuil van het dier leidde tot het vinden van de veron gelukte. Het drama verliep als volgt: De 29-jarige Peter Pargatzi, vader van vier kinderen, bevond zich in de bergen op jacht, toen hij op een bevro ren gedeelte van een bergpad uit gleed en van de helling gleed. Zijn val veroorzaakte een lawine, die hem over een afstand van 1500 voet naar bene den sleurde. Hij overleefde niettemin de val doch stierf tenslotte door uit putting en koude bij zijn poging om zijn huis te bereiken. De hond, die achter zijn baas aan was gerend en eveneens door de lawine was meege sleurd, week niet van de zijde van zijn meester, ook niet toen de man door uitputting ineenzakte en door de neer vallende sneeuw werd bedekt. De po litie verklaarde dat de uitgetrokken reddingscolonne het lichaam van Pa- gatzi nimmer zou hebben ontdekt als het angstig huilen van de hond niet de weg had gewezen. Het trouwe dier zelf is de inspanning goed teboven geko men. (U.P.). Het in Djakarta verschijnende socialis tische blad „Pedoman" meldt, dat de Indonesische regering bezig zou zijn voorbereidingen te treffen om de betrek kingen tussen Indonesië en Australië te verbeterpn door het sluiten van een Indonesisch-Australisch defensieverdrag, dat Australië de garantie zou geven dat estelijk Nieuw-Guinea „indien een maal teruggekeerd tot Indonesië", niet zal v. Jen gebruikt als uitvalspoort tegen Australië. Het blad noemt als bron „kringen op het ministerie van buitenlandse zaken". Inmiddels heeft de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Sunarjo, in een verklaring aan de pers de uitlating van minister Luns, dat Nederland een resolutie van de Verenigde Naties voor hervatting van de onderhandelingen niet kan en niet wil aanvaarden, in strijd met de positie van Nederland als lid van de V.N. genoemd en ook in strijd met de letter en de geest van het hand vest van de overdracht van de sou- vereiniteit, in het bijzonder wat betreft Nier Guinea. Twee grote mogendheden hebben Za terdag in de politieke commissie van de Algemenen Vergadering van de Ver enigde Naties hun standpunt bekend ge maakt ten aanzien van de Indonesische resolutie, waarin de wenselijkheid wordt uitgesproken van nieuwe Nedcr- over de politieke status van Westelijk Nieuw-Guinea. De vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie, Arkady Sobolev, zegde zijn volledige steun aan de reso lutie toe. De Franse afgevaardigde, Henri Hoppenot, meende, dat de Alge mene Vergadering zelfs de bevoegd heid mist zich over een dergelijke kwes tie uit te spreken. Ook Pakistan, Ecuador, Thailand, Syrië, Irak, Wit-Rusland en Mexico kwamen voor het eerst aan het woord. Alle zeven delegaties gaven hun steun aan de Indonesische resolutie, hoewel de Mexicaanse afgevaardigde, Rafaël de la Colina, verklaarde, dat zijn rege ring in „verwarring is geraakt over het ingewikkelde karakter van de aan de orde zijnde problemen". Volgens United Press zouden de La tijns-Amerikaanse landen overwegen een compromis-resolutie in te dienen. De Indonesische woordvoerder, dr. Soedjarwo Tjondronegoro, betoogde in tweede instantie, dat Nederland het Westelijk deel van Nieuw-Guinea, dat „in wezen Indonesisch was en is", heeft geannexeerd als koloniale bezit ting. Namens Australië verklaarde J D. L. Hood nog, dat het verzet van ziin regering tegen de Indonesische re solutie geen vijandigheid van Austra lië jegens Indonesië impliceerde. (Reuter - UP> De National Concert and Artists Cor poration heeft medegedeeld dat het proces tegen het Amsterdamse Concert gebouworkest wegens beweerde con tractbreuk zal worden voortgezet. Men zei, dat net niet waarschijnlijk geacht moet worde?, dat de zaak bin nen het half jaar voorkomt en het kan zelfs wel een jaar duren. Bij berechting door een jury kan de zaak wel pas over twee ol drie jaar in behandeling worden genomen. (UP) Frankrijk De Parijse politiecom missaris Jean Dides, die in September geschorst was, nadat geheime documen ten over de nationale defensie bij hem waren aangetroffen, is thans ontslagen. Finland. Vier grote branden heb ben in Helsinki aan 23 personen het leven gekost. Men kan dit des te eerder doen om dat de minister aan het hoofdbestuur heeft medegedeeld begrip te hebben voor de meeste der desiderata welke in de kringen der artsen leven. Het besluit wordt als volgt om schreven; „Indien het wetsvoorstel tot verhoging der loongrens tot j 6.000.ondanks de hiertegen be staande bezwaren wordt aangeno men, wordt de nieuwe groep van verzekerden aanvaard, maar eerst dan blijvend, indien uit het verloop der verdere onderhandelingen vóór 1 Juni 1955 blijken zal, dat met de wensen en verlangens van de Kon. Ned. Mij tot bevordering der Ge neeskunst inderdaad ernstig reke ning wordt gehouden". Deze om schrijving was vervat in een motie, die met 44 stemmen vóór, 3 blanco en nul tegen werd aangenomen. De voornaamste desiderata kunnen als volgt worden samengevat: 1. De wijze, waarop de verzorging van de verzekerden zal geschieden en de verstrekkingen worden verleend, wordt in eerste instantie bepaald in de sfeer tussen verzekerden en deelne mers. Het bedrijfsleven moet buiten dit overleg worden gehouden. De Zie kenfondsraad is hier dus niet het aan gewezen orgaan voor. De economische efficiency is een zaak, die pas op de tweede plaats komt. 2. In een conflictsituatie moet de be slissing niet liggen bij de minister die daardoor min of meer met een dicta- torale macht bekleed zou worden. De gedachten gaan uit naar een alzijdige arbitrage-commissie, die buiten de par tijen om een beslissing neemt. 3. Niet loon, maar wel het in komen dient bepalend te zijn voor de grens waaronder men verplicht verze kerd "is. 4. De Ziekenfondsverzekering moet losgemaakt worden van de andere so ciale verzekeringen. Het Ziekenfonds- besluit moet dus ontkoppeld worden van de Ziektewet. 5. Het honorarium van de artsen moet aangepast worden aan de diver se loonronden en de gestegen kosten van levensonderhoud, ook omdat door de verhoging van de grens de particu liere praktijk verder beperkt is. Daar de minister de meeste dezer wensen aannemelijk achtte, al moest hjj, als wij goed zijn geïnformeerd, punt 4 afwijzen, en bovendien heeft medegedeeld, dat hij niet streeft naar een ziekenfondsverzekering waar vrij wel ons gehele volk onder valt, meen den de artsen, hun bezwaren echter handhavend, de vlag te moeten strij ken. Op de vergadering is voorts het op treden van het z.g. comité van artsen, dat zich buiten het hoofdbestuur der maatschappij om in verband met de actie tegen het vaststellen van de 6.000.grens met politieke groepe ringen en met persorganen in verbin ding heeft gesteld, afgekeurd. In een motie werd vastgesteld, dat dit optre den alsonorganisatorisch moet worden beschouwd en dat het grote schade heeft berokkend aan het aanzien der maatschappij. Deze motie werd met 42 Het hoofdbestuur van P.T.T. heeft duizend gulden ter beschikking gesteld van de officier van justitie te 's Her togenbosch voor uitreiking aan degene die in staat is de politie aanwijzingen te verstrekken, die leiden tot de op sporing van de man die de overval op de kantoorhouder van de post te Ra venstein pleegde. De identiteit van de gene die de inlichtingen geeft blijft slechts bekend aan de officier van jus titie of de politiefunctionaris die de in lichtingen ontvangt. Een vreemde roofoverval heeft zich Zaterdagavond te Zwolle voorgedaan. Ongeveer tegen middernacht vervoegde zich in een hotel twee gasten die sa men een kamer huurden. De een was een 21-jarige gedeserteerde militair uit Rotterdam, de ander de 25-jarige taxi chauffeur-monteur J. G. uit Veendam. Op de kamer haalde de militair plotse ling een revolver te voorschijn en be val G. zichzelf met zijn das en schoen veters te boeien. Onder bedreiging van de revolver deed G. dit. De militair heeft vervolgens koffie gehaald, daar slaappoeder in gedaan en zijn slachtoffer gedwongen de koffie op te drinken. Een groot deel kwam echter op het kussen terecht. Nu ging de jongeman weer naar beneden: hii kwam terug met een flesje limonade en deed ook hier een slaapmiddel in. De slaapmiddelen werkten maar matig. De deserteur knevelde G. verder met een door repen gescheurd kussensloop en beroofde hem van zijn portefeuille en portemonnaie, die tezamen onge veer f 50 bevatten en het contactsle?'- teltje van de auto Met de nieuwe auto ging de man er van door. In Rotterdam heeft de militair een vrouwelijke employé van een bakkers firma f 900 afhandig gemaakt. Op 54-jarige leeftijd ls in zijn wo ning te Amsterdam plotseling overle den de algemeen secretaris van de Ka mer van Koophandel voor Utrecht en Amersfoort mr. J. Reinders. Mr. Rein ders werd op 1 Mei 1900 geboren te Arnhem. Na adjunct-secretaris te zijn geweest van de Arnhemse Kamer van Koophandel, was hij in dienst van de Algemene Nederlands-Indische Elec- triciteitsmaatschappij. Van 1 Mei 1946 af was hij algemeen secretaris van de Kamer van Koophan del voor Utrecht en Amersfoort; hij stemmen vóór, 5 blanco en nul tegen 1 werd later o.m. voorzitter van de pro aangenomen. vinciale Utrechtse VVV. De ondemocratische houding van de bedrijfsleiding van de K.L.M. is heden morgen opnieuw aan de kaak gesteld op het congres van de Ned. Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Ra- phaël", die evenals de christelijke bond nog steeds niet erkend wordt. Sedert vier jaar trachten beide confessionele bonden herhaaldelijk ingeschakeld te worden in het overleg over tie loon- en arbeidsvoorwaarden, maar de K.L.M.- directie weigert met andere per- soneelsvertegenwoordigers dan van het N.V.V. overleg te plegen, „telkens met andere onhoudbare argumenten", zoals de heer P. M. Dimmers, vice-voorzitter van „St. Raphael", het in zijn openings- rede uitdrukte. Verleden jaar is deze kwestie in de Tweede Kamer behan deld: de minister van Verkeer en Wa terstaat verklaarde, dat naar zijn me ning de erkenning moest plaatsvinden en beloofde de zaak met de K.L.M.- directie te zullen opnemen. Mogelijk is de langdurige ziekte van de minis ter er oorzaak van geweest, dat de erkenning er nog steeds niet is. De heer Dimmers hoopte, dat deze zeer onverkwikkelijke geschiedenis spoedig tot een bevredigende oplossing komt. Hij vond het in geen enkel opzicht ac ceptabel, dat voor eer. belangrijke ca tegorie personeel van de K.L.M.als het vliegend personeel, de confessionele (Van onze erslaggever) De laatste loonronde dreigt ingehaald te worden door het merkbare streven om meer dan nodig de prijzen te ver hogen. Men komt dan opnieuw in een vicieuze cirkel terecht want de arbei ders hebben recht op hun aandeel in de toenemende welvaart en de nieuwe loonronde wordt aldus moeilük te voor komen. Ais de prijzen niet gestabili seerd worden zal de K \.B. op een nieuwe loonronde moeten aandringen. Zo sprak de heer J. Middelhuis, voor zitter van de K.A.B., op de bondsraads vergadering van de Diocesane K.A.B. in het Bisdom Haarlem, Zaterdag in „Krasnapolsky" te Amsterdam. De heer Middelhuis voegde eraan toe dat hij begrijpt dat de werkgelegen heid in ons land afhankelijk is van de kostprijs en lat derhalve de K.A.B. geen loonpolitiek zonder meer voert. De K.A.B. staat in haar ideële taak voor een grotere opgave dan de andere vakcentrales, een taak. die in het Bis schoppelijk Mandement zo voortreffe lijk is uiteengezet: medewerking aar de kerstening van het bedrijfsleven en de omvorming van de wereld in christe lijke geest. Daartoe moet de K.A.B. over de nodige middelen beschikken en kunnen rekenen op de medewerking van al haar 360.000 leden. De huidige moderne maatschappij vraagt een in gewikkeld en kostbaar apparaat, ook voor de K.A.B. en de voorzitter ver zocht de leden dan ook niet aan te dringen op contributieverlaging en niet weg te lopen omdat de contributie van 'n andere vakcentrale lager is. Ons Chris tendom, zo zeide hij, eist offers. En de kerstening van het bedrijfsleven even zo. De verbetering van de menselijke verhoudingen in het bedrijfsleven is immers al te zeer alleen afgestemd on productiviteitsverhoging waardoor ver geten wordt dat het einddoel van de mens ook in zijn arbeid hoger is. Gro tere waarachtige liefde voor de mens is in het bedrijfsleven noodzakelijk De heer Middelhuis pleitte voor meer aandacht van de K.A.B. voor de coöpe ratieve gedachte op het gebied van do verkoop van levensmiddelen. Meer ac tiviteit op dit gebied van de handel achtte hij noodzakelijk want hij noem de dit 'n arbeidersbelang van de eerste orde. waarbij de K.A.B. natuurlijk nie mand in de weg wil staan en niemand het brood uit de mond wil stoten. Tenslotte zette hii uiteen dat de ar beidersjeugd tegenwoordig onvoldoende gewapend is tegen de geestelijke draine ring in de maatschappij zodat hij het nodig oordeelde dat er een achtjarig verplicht onderwijs komt met een aan sluitende godsdienstige vorming. Dat zal veel kunnen bijdragen tot de ver heffing van de arbeidersstand. Maar die arbeidersstand, i.e. de K.A.B. zal zich ook op staatkundig terrein meer moeten doen horen. En de heer Middel huis wekte dan ook de leden op ac tiever te worden op politiek gebied en in de K.V.P. de plaats op te eisen, waarop zij recht hebben en in alle politieke organen de stem van de ar beid te laten horen. De voorzitter van de vergadering, de heer J. Kortink, deelde o.m. mede dat met ingang van 1 Januari de rechts kundige adviesbureaux van de K.A.B. zullen worden gereorganiseerd en dat het gezinszorgfonds in Januari a.s. zal starten met 800 leden. Hij vroeg de aandacht voor het kath. emigratiebu reau want nog al te veel katholieken emigreren via de gewestelijke arbeids- bureaux. Rector J. T. M. Kraakman, de gees telijke adviseur, herinnerde aan hetgeen het Bisschoppelijk Mandement zegt over kernvorming en persoonlijk heidsvorming. Maar al te veel beschou wen de besturen der afdelingen de Credo Pugnoclubs en de cursus kern vorming als een geestelijke „hobby" maar men vergeet dat de fronten van de Kerk ook in deze omgeving liggen. Christelijke charitas wil ook zeggen de geestelijke werken van barmhartigheid uitoefenen in de milieux van fabriek en kantoor. Voor alles is het za'ak de ware zin van de christelijke levenswijze aan de zwakkere broeders en ^e an dersdenkenden in de practijk te tonen waartoe persoonlijk verantwoordelijk heidsgevoel onmisbaar is. De aftredende bestuursleden werden herkozen en de heren J. H. van Box meer uit Hoorn en G. P. Olgers uit IJmuiden werden nieuwe bestuursleden. De heren Th. Rossen, N. Vughts en S. J de Vreede, gesalarieerde bestuur ders van resp. afd. Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, werden benoemd in dezelfde functie in de Diocesane bond. De jaarverslagen werden goedgekeurd en verscheidende voorstellen behan deld. vakbeweging reeds meer dan vier jaar huiten d edeur gehouden wordt. Er was nog een punt van critiek op de K.L.M. Evenals voor de loon- en arbeidsvoorwaarden voor het vliegend personeel is de kwestie van het overleg over de zaken van het uitgezonden per soneel nog steeds niet geregeld. Aan vankelijk weigerde de K.L.M. ieder overleg met de drie vakbonden, het geen de heer Dimmers onaanvaardbaar achtte, omdat het gaat over lonen en arbeidsvoorwaarden, die door de direc tie in Nederland vastgesteld worden, en omdat de thans in Nederland werk zame leden ook uitgezonden kunnen worden. Enige jaren geleden, toen er met de Indonesische Garuda moeilijk heden dreigden, stemde dr. Plesman na een stormachtige vergadering er in toe het overleg met de vakbonden te openen, maar nadat deze moeilijkhe den waren opgelost, werd medegedeeld dat de toestemming tot overleg alleen betrekking had op het in Indonesië ge- stationneerde personeel. Later zegde dr. Plesman toe, dat ook voor het andere uitgezonden personeel overleg zou vol gen, maar na zijn overlijden kreeg men te horen, dat het hier een persoonlijk standpunt van dr. Plesman betrof en dat het nieuwe directorium zich nog moest beraden. Dit beraad duurt nu reeds elf maanden en nog steeds is het uitgezonden personeel overgeleverd aan de uitsluitende visie van de direc tie. Sprekend over de verbroken samen werking tussen het N.V.V. en de con fessionele vakbeweging de tiid heeft helaas nog geen bezinning gebracht bij het N.V.V. deelde de heer Dimmers mede, dat het Unieverband met de prot. chr. partners wordt voortgezet. In de personeelsraad van de Ned. Spoorwegen heeft het verbreken van de gereglementeerde samenwerking nog geen remmende invloed uitgeoefend, omdat deze raad gebaseerd is op het reglement dienstvoorwaarden, waarin de samenwerking gereglementeerd is: niet meewerken hieraan betekent voor het N.V.V. zich bij de Ned. Spoorwe gen volledig buiten spel plaatsen, het geen uiteraard niet de bedoeling is. Spr. bleef hopen op herstel van de sa menwerking. die altijd prettig en vruchtdragend is geweest. Naast deze breuk in de samenwer king kon de heer Dimmers gelukkig op een nieuwe vorm van samenwerking wijzen, nu de katholieke werkgevers en werknemers bij het beroepsvervoer over de weg een contactorgaan gesticht hebben als gesprekcentrum, waarin voorbeschouwingen gehouden worden over vraagstukken, die later aan de officiële conferentietafel behandeld wor den. Aldus trachten de katholieken vooraf tot een gezamenlijke mening te komen. In de eerste negen maanden van dit jaar heeft Engeland voor f 2600 mil- lioen aan personenauto's en bedrijfs auto's, onderdelen en uitrustingen ge ëxporteerd. Dit is een stijging van f 360 millioen, vergeleken met dezelfde periode van 1953. Vooral de export naar Nederland, België en Zwitserland neemt van jaar tot jaar toe. De export naar ons land is met ca. 50 pet. totaal gestegen, ver geleken met dezelfde periode van "er- leden jaar, n.L tot 10.000 stuks perso nenwagens en 3200 bedrijfswagens. Wat de bedrijfswagens betreft is Ne derland dit jaar Engelands beste Euro pese afnemer geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3