Wereldrecord voor de zwemsters Honderd zeventig doelpunten in Engelse league 4x100 meter 5.02.1 A Willem II in ouderwetse vorm wint verdiend Vorming van jonge arbeiders ook in bedrijfstijd Leidende posities van en Venlo versterkt Union verspeelt kostbaar punt in Nijmeegse derby BMHC r 1 Record met 4.1 sec. verbeterd ïjzigingen bleken Wij. verbeteringen te zijn Grote achterstand van Engeland Jotig-K A J. geen nieuwe jeugdbeweging LAREN, ploeg van de toekomst Geen verrassingen in Engels elftal Peking verwerpt protest der V.S. Josjida treedt af als partn Ondanks storm en regen Gelijk spel van Arsenal tegen de Wolves: 1—1 DE KUNST EEN MEISJE TE TROUWEN Nederlandse Katholieke Gymnastiekbond ÉI Op basis van ruime voorsprongN Testmatch NATIONALE K.A.J.-RAAD TE UTRECHT Hilversum verrast in hockeycompetitie Knowland vraagt blokkade van China Toenemend verbruik van krantenpapier Brand verwoest de eeuwenoude Bazar van Istamboel MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 PAGINA 7 (Van onze sportredacteur) Rotterdam, Zaterdagavond De huidige generatie heeft de door de jaren heen geves tigde repuiaiie van de Nederlandse zwemspori bevestigd. Geertje Wielema, Joke de Korte, Rika Bruins en Mary Kok hebben Zaterdagavond tezamen voor een nieuw wereld record gezorgd. Zij hebben in hel Rotterdamse Sporifond- senbad onder donderend gejuich, dat zijn climax vond toen de gemaakte tijd bekend werd, een boven verwachting geklaagde aanval gedaan op de recordtijd, die vier Franse meisjes op 15 Augustus hadden gemaakt op de vier maal honderd meter wisselslag estafette. Mei liefst 4.1 seconde sneuvelde hei record, dat, als men werkelijk een afspiege ling van de kracht en de macht van 's werelds zwem- naiies wenst, ook ten onrechte in Franse handen was. De chronometers hebben duidelijke taal gesproken: 5.02.1, "N 5.02.1 en 5.01.6. Zoiets kunnen de beste Frangaises, ook niet in Marseille mei zijn zoui-waier-bassin niet opbrengen. Na de nog steeds onaangetaste records uit de dertiger jaren van Willy den Ouden en Cor Kini, na de inmiddels weer oni- N troonde Nel van Vliet, opnieuw dus een succes voor de huidige generatie van corypheeën in de Nederlandse zwemspori. Hl Twee leiders in de Franse voetbalcompetitie President Peron meester in het schermen 7" "I 1 s Het is Zaterdag bepaald geen plezie rige dag geweest voor de spelers van de league-wedstrijden, noch voor de 750.000 liefhebbers, die regen en storm hebben getrotseerd om hun favorieten te zien spelen. Daar kwam nog by, dat de vel den modderig waren, hetgeen natuurlijk van invloed is geweest op het vertoonde spel. De spelers, dankbaar voor het feit, dat nog zoveel supporters naar hen kwamen kijken, hebben er lustig op los gescoord. Als men alle doelpunten by elkaar op telt, komt men tot een totaal van 170. Niet het grote aantal doelpunten was oorzaak van het feit, dat het publiek zich toch op uitstekende wyze heeft ge amuseerd, maar wel de manier, waarop de goals werden gescoord in deze toch wel zeer moeilijke omstandigheden. Een speler trok zich van storm en zware re genval helemaal niets aan: Finney, die Woensdag 1 December tegen Duits land speelt, bleek in zijn allerbeste vorm te zyn. Hy scoorde één van de doelpunten van Preston North End, na een prachtige solo-rush; trouwens, hy Advertentie DOROTHEA GRUNENBERG Als U aan dit probleem toe bent moet U dit boekje vol onomwonden tips lezen Ingenaaid f 2.50 Verkrijgbaar in de boekhandel. UITGEVERIJ FOREHOLTE VOORHOUT Te Den Bosch is in aanwezigheid van ruim honderd afgevaardigden uit alle kringen en diocesane bonden van de NGS (Nationale Federatie van Katholie ke Gymnastiekverenigingen), opgericht de Nederlandse Katholieke Gymnastiek bond, afgekort N.K.G.B. Hierdoor is een einde gekomen aan de federatieve vorm van samenwerking der katholieke gym- nastiekorganisaties en is men gekomen tot een grotere eenheid in technisch en organisatorisch opzicht. Deze landelijke bond is onderverdeeld in zeventien dis tricten, die in eigen diocesaan verband de ideële belangen blijven behartigen. heeft gedurende de gehele wedstryd te gen Sunderland prachtig spel laten zien. Sheffield Wednesday had voor de eer ste maal de zeventienjarige Hukin in zijn elftal opgenomen. De Wednesday verloor de wedstryd tegen Leicester met 43, maar de nieuweling scoorde twee keer, een uitstekend debuut dus. Bij Lei- cester was het linkshalf Russell, die twee van de vier doelpunten voor zijn rekening nam. Topscorer was Stewart, die vroeger voor St. Mirren uitkwam en dit seizoen voor de eerste maal in de gelederen van Accrington is verschenen; hü scoorde vijf keer. In de ploeg van West Biomwich blonk Allen uit; hij zette een strafschop in een doelpunt om. Op Highbury verdiende Arsenal eigen lijk beide punten tegen de leiders, de Wolves, maar doelverdediger Williams en ook Wright speelden schitterend, zo dat het een gelijk spel werd. Overigens hadden de Wolves een goede dag; zij hebben de leiding met 26 punten uit 19 wedstrijden. Sunderland, numero twee op de ranglijst, verloor. Manchester Uni ted, daarop volgende, verloor. Ports mouth, nummer vier, moest de beide punten aan Chelsea afstaan en Hud- dersfield, numero vijf op de ranglijst, kon het niet verder brengen dan een gelijk spel tegen New-Castle. De Wolves leiden thans met drie punten voorsprong op hun naaste concurrenten. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Arsenal—Wolverhampton 11, BurnleyTottenham 12, Cardiff- Blackpool 12, ChelseaPortsmouth 41, EvertonBolton 00, LeicesterSheffield Wedn. 43, Manchester City—Charlton 15, NewcastleHuddersfield 2—2, PrestonSun derland 3—1, Sheffield Un.Aston Villa 13, West BromwichManchester United 2—0. Wolves 19 26 Everton 19 20 Preston 19 23 Cardiff 19 20 Sunderland 19 23 Burnley 19 17 Huddersf. 19 23 Nw. Castle 19 16 Manch. U. 19 23 Aston Villa 19 16 Portsmouth 19 22 Blackpool 19 15 Charlton 19 22 Tottenham 19 15 bolton 19 22 Leicester 19 14 W. Bromw. 19 22 Sheff. U. 20 14 Manch. C. 19 22 Arsenal 19 13 Chelsea 20 21 Sheff. W. 19 11 Tweede divisie BirminghamPort Vale 7—2, Bury—Notts County 1—2, Hull—Ful- ham 00, IpswichPlymouth 21, Leeds- Liverpool 22, LincolnSwansea 22, Lu tonBlackburn 7—3, Middlesbrough—Don- caster 31, Notts Forest—Bristol 10, Ro- therhamWest Ham 3—1. 2—2, Stoke— -Derby Blackburn 19 26 Swansea 19 19 Fulham 19 25 Notts County 19 19 Stoke 19 24 Liverpool 19 18 Rötherham 19 24 Lincoln 19" 18 Leeds 19 24 Middlesbr. 19 16 Bristol 19 23 Nottingham 19 15 Luton 19 23 Doncaster 17 15 West Ham 19 22 Port Vale 19 14 Hull 19 20 Plymouth 19 11 Birmingham 18 19 Derby 19 11 Bury 19 19 Ipswich 20 11 Van links naar rechts: Geertje Wielema, Marn Kok. Rika Bruins, Jóke de Korte en Het heeft langer geduurd dan menig een heeft verwacht, eer een aanval is ondernomen op het record van twij felachtige waarde, dat door de Fran- gaises was gevestigd. Natuurlijk, het zou pas na Turijn geschieden, maar toen veronderstelde men toch, dat de Hongaarsen binnen de' kortste keren voor een nieuw wapenfeit zouden zor gen. Maar dit Oosteuropese succes bleef uit. Men ondernam zelfs geen poging om het record te breken en dit alles zal ongetwijfeld een stimu- Jans geweest zijn voor de'leden van de sportcommissie van de K.N.Z.B. Er is gerekend, telkens weer opnieuw. Soms cijferde men met optimistische gedachten, heel dikwijls echter met wat meer gereserveerdheid. De resul taten van wedstrijden uit een zeer recent verleden werden bekeken en toen kwam men tot de conclusie, dat het moest kunnen. Dat, als het goed ging, het zelfs royaal moest gaan. Welnu, het. is gegaan en goed. Doodstil was het in het Sportfondsen toen Joke de Korte "gereed stond voor de start. De winnares van de zilveren medaille op de Europese kampioen schappenin Turijn tweede achter inertie Wielema zou be<?innen met de honderd meter rugslag. Het schema was 1.14. Nauwelijks was het Rotter damse meisje weg of het daverde van de aanmoedigingen. In haar altijd sier lijke en soepele stijl trok Joke de Korte door het water van keerpynt naar keer punt. Het ging perfect en de chronome ters werden ingedrukt op 1.13 toen Rika Bruins van het startblok, schoot. Het was een uitstekende wissel, flitsend en goed getimed. Joke de Korte had dus ai een winst van één volle seconde gemaakt op het schema, dat een nieuw iecord garandeerde. De Groningse schoolslagzwemster deed niet voor haar onder. Ook zij ging sneller en steviger door het water dan men in alle voor zichtigheid had berekend. Toen zij aan tikte aan de bassinwand was er bij de seconde winst nog zes-tiende van een seconde toegevoegd. Want voor Rika Bruins was 1.23.4 afgedrukt en men had voor haar een tijd van 1.24 berekend. En terwijl de opwinding onder de of ficials groter en duidelijker waarneem baar werd deed de benjamin van de Nederlandse ploeg haar best om mee te werken aan het welslagen van de recordpoging. Mary Kok. veertien jaar, Nederlands nieuwste ontdekking in de zwemsport, ternauwernood gekozen in de ploeg, deed precies wat van haar verwacht werd. Zij zwom de 100 meter (Van onze sportcorrespondent) De ouverture van de nieuwe com petitie is voor Willem II wel bijzonder goed geweest. Behalve van de overwon ning, die in Tilburg bleef, waren de ruim 15.000 toeschouwers getuige van een goede en aantrekkelijke wedstryd. Vooral voor de rust speelde Willem II een perfecte partij voetbal en de voor sprong van 3-0 was, ondanks de cor- nerverhouding; 8-1 in het voordeel der gasten, niet eens geflatteerd te noe men. Na de hervatting kwam er echter een herboren Elinkwiik binnen de lünen. dat de achterstand tot 3-2 kon ver kleinen. Willem II slaagde erin het ini- Elinkwijks verdediging is volkomen uit positie na de solo-actie van Debruickere, die Willem U's derde doelpunt heeft gemaakt. De toegelopen De Jong ziet belangstellend toe. speler die er op zijn eentje tussen uit trok, de gehele achterhoede pas seerde en op beheerste wijze inschoot (3-0). Na de pauze bracht 'Elinkwijk, via een goed door v. d. Bogert genomen vrije trap de stand op 3-1. De strijd werd weer geheel open toen een mis verstand in de verdediging van Willem II de snelle Utrechtse aanvalslinie op nieuw de kans gaf tot scoren (3-2). Het doel van Willem II kwam onder zware druk te staan, doch Feyt in goede vorm stopte enige moeilijke schoten op fraaie wijze. Het was ten slotte Becx die aan alle onzekerheid een eind maakte 1oor uit 'n dieptepass van De Jong met een hard schot de stand op 4-2 te brengen. tiatief weer over te nemen en kon vijf minuten voor tijd de overwinning vei lig stellen. Willem II kwam met een gewijzigd elftal zonder Mommers en Mertens, die vervangen waren door van Bladel en van Beers. Het bleek ook een ver betering te zijn. Vooral van Roessei was direct actief en verdeelde hat spel op voortreffelijke wijze. Bij Elinkwijk was vooral de linkervleugel gevaarlijk, doch de afwerking voor het doel was hiermee niet evenredig. Er werd vrij hard doch volkomen fair gespeeld. Wil lem II stelde met vlotte combinaties de verdediging van Elinkwijk voor vele problemen. Diverse kansen werden on benut gelaten en pas na twintig mi nuten kwam het verwachte en verdien de doelpunt, toen de Jong er op fraaie wijze in slaagde de score te openen (1-0). Enkele minuten later werd het 2-0, toen na een ongelukkige uittrap van de doelman der gasten Debruïckere van grote afstand ineens en onhoud baar inschoot (3-0). En het was dezelfde met 11 punten laatste. De resultaten van de in de eerste divisie van de Franse voetbalcompetitie gespeelde wedstrijden luiden: Toulouse Troyes 11, Racing RarisLens 11, ReimsBordeaux 3—0, RijsselMar seille 2—1, St. EtienneLyon 42, NancyNice 4—1. De ontmoeting MonacoMetz werd na vier minuten gestaakt en zal op een latere datum worden gespeeld. Ook het treffen tussen Nimes en Sochaux kon wegens de slechte gesteldheid van het terrein niet doorgaan. Toulouse en Reims delen thans met 21 punten de eerste plaats; Marseille staat met 19 punten derde. Nimes blijft vlinderslag in 1.20.3. Toen wist ieder een, dat alles was gelukt. Men was nu al 1.6 seconde beneden het schema, dat een totaaltijd van 5.5.3 en een wereld record garandeerde. Geertje Wielema zou niet teleurstellen. Geertje Wielema heeft meer gedaan, dan men in de meest stoutmoedige veronder stelling van haar mocht verwachten. Het schema wees een tijd van 1.7 aan voor de 100 meter vrije slag, een tijd van 1.6 zou al een bijzonder opmerke lijke prestatie zijn. Maar Geertje Wie lema deed veel meer. Zij zwom een van de beste en mooiste races van haar leven. Scherp sneden de handen bij elke armbeweging in het water en nog energieker was haar door velen zo benijde, technisch zeer bijzondere been slag, die voortdurend nog hoofdschud dend in de Sovjet-Unie middels de film wordt bestudeerd. Als schroeven wentelden haar voeten in het water en deze technische kunde, gepaard aan de onverzettelijke wil om hard te gaan, bracht Geertje Wielema naar een tijd van 1.5.4 over de 100 meter. Zij alleen behaalde evenveel winst op het schema als haar drie ploepnenntes tezamen had den weten te bereiken. Ter gelegenheid van het feit, dat het dertig jaar geleden is, dat Argentinië voor de eerste maal aan Olympische Spelen deelnam, is te Buenos Aires een sportfeest gehouden. Onder meer stond een schermduel op het programma tussen de president van Argenti nië, Peron en de bekende Argen tijnse schermer majoor Alberto Luchetti. Het tweegevecht, dat werd bijgewoond door 40.000 toe schouwers, werd door de presi dent gewonnen. Het publiek bracht Juan Peron een daverende ovatie. (Van onze cricketmedewerker) Op de derde dag van de eerste test match tussen Australië en Engeland, die te Brisbane gespeeld wordt, heeft Australië een grote voorsprong geboekt. Nadat het de eerste innings op een to taal van 601 voor het verlies van 8 wic kets gesloten had, bemachtigde Australië vyf wickets in Engelands eerste innings voor slechts 107 runs. Met nog twee speeldagen ter beschikking, heeft Enge land derhalve een achterstand van 494 runs, een vrij hopeloze situatie. Te meer omdat het wicket de komende dagen in 't voordeel van de spinbowlers zal keren en Engeland niet op Denis Compton, de beste rungetter, kan rekenen. Het zeer hoge totaal van 601 door Australië gescoord (Lindwall 64 not out), is slechts vijf keer door een Austra lisch battingteam in de bijna 80-jarige testgeschiedenis tussen deze beide lan den bereikt. De 729 voor 6, gescoord in 1930, is het hoogste totaal ooit door Australië bijeengeslagen. De Engelse bowlingcijfers zijn natuurlijk verre van fraai; Bedser 1 voor 131; Bailey 3 voor 140, Tyson 1 voor 160 en Statham 2 voor 123. Na de lunch openden Hutton en Simp son de eerste innings van Engeland, doch in de eerste over was Hutton al uit voor slechts vier runs, gevangen door wicket keeper Langley op Lindwall's bowlen. Simpson werd hierna voor twee runs door Miller gebowld en May, nadat hij één run gemaakt had, verdween op een yorker van Lindwall. Drie wickets neer voor 11 runs. Even een paar runs van de jeugdige Cowdrey en Edrich, doch op 25 was het Edrichs beurt om te ver trekken voor 15, die eveneens het slacht offer van wicket-keeper Langley werd. Ditmaal was Archer de bowler. Er volgde nog een stand van 92 runs tussen Cowdrey en Baily voor het vijfde wicket, die eerst in de laatste over van de dag gebroken werd toen Cowdrey voor 40 in de slips door Hole op Johnston's bowlen gevangen werd. Het Nationaal V.tb.nd van de Kathte gJS&rt"!!? lieke Arbeiders Jeugd zal presenteer a Een te Stockholm gespeelde ijshockey- wedstrijd tussen Zweden en Noorwegen is door Zweden met 81 gewonnen. binnenkort een uitvoerige instructie uitgeven met betrekking tot de Kajotterswerkzaam- heid onder de jonge arbeiders van 14 tot 17 jaar. Zoals bekend, heeft het Episcopaat de K.A.J. verlof gegeven om waar dit in onderling overleg met de plaatselijke (parochiële) geestelijk heid en de diocesane aalmoezeniers van K.J.B. en K.A.J. wenselijk wordt geacht onder eigen leiding en verantwoor delijkheid de jongste arbeiders (1417 jaar) te vormen. Hoewel dankbaar voor deze opdracht, verheelt de K.A.J. zich niet hiermede een grote verantwoorde lijkheid op zich genomen te hebben, omdat het gaat om de meest bedreig de arbeidersjeugd. Voorzitter Gerard van Bakel, die gisteren op de te Utrecht gehouden nationale raadsvergadering van de K.A.J. dit onderwerp aansneed, maande daarom het kader tot geduld. „Laat ons geen domme dingen doen door hals over kop maar te beginnen." De voorzitter zette nader uiteen, dat het niet in de bedoeling ligt een nieuwe jeugubeweging op te richten. „We ken nen slechts één Kajottersbeweging." Met een Jong-K.A.J. zal niet begonnen worden voordat het reeds genoemde overleg heeft plaatsgehad en alleen dan, indien er een Kajotters-afdeling ter plaatse is. Het is ondenkbaar te be ginnen met een Jong-K.A.J. als er geen verantwoordelijke pioniers zijn. De verleiding is groot om, indien het in de afdeling niet goed lukt, met een Jong-K.A.J. te beginnen, met de schone theorie om daaruit een K.A.J.-afdeling op te bouwen voor de oudere jongens. Hiermede wordt echter geen oplossing gegeven aan het totale arbeidersjeugd- vraagstuk. Ook de levensscholen kwamen ter sprake. Uit de voorlopige Zuidelijke stichting is 'n landelijke stichting voort gekomen, waabij thans 15 sevhoien zijn aangesloten; in verschillende plaat sen worden dergelijke scholen thans op gericht. De resultaten zijn zeer gunstig. De heer Van Bakel deed een beroep op overheid en bedrijfsleven om dit ini tiatief vooral financieel te steunen. De stichting zal bevorderen, dat het on derricht in bedrijfstijd gegeven wordt, waartoe de arbeidswet van Aalberse reeds in 1919 de mogelijkheid schiep. Met grote onrust volgt de K.A.J. thans de toenemende bemoeiing van vele werkgevers, met name in het neutrale kamp. waar zij zich gaan bezighouden met de vorming en vrijetijdsbesteding van de jonge arbeiders; een taak die primair thuis hoort bij gezin en Kerk en van daaruit bij de jeugdbeweging. In dit verband heeft de K.A.J. in Bra bant een gelukkig initiatief genomen door met de werkgevers een stichting te vormen, die de K.A.J. middelen en mogelijkheden verschaft om de be- drïifsjeugd te vormen. Voor dit alles ziin pioniersgroepen in de bedrijven en actieve apostolaatskernen nodig. Wat dit betreft, is de K.A.J. er nog niet: (Van onze hockeymedewerker) Hilversum heeft in de Westelijke eerste klasse van de hockeycompetitie voor een verrassing gezorgd door Laren op eigen terrein te kloppen met 21. Groen Geel bevocht in de laatste seconde tegen HHYC een gelijk spel van 11. Beide resultaten hebben tot gevolg, dat BMHC verder kans zag op zijn naaste achtervolgers uit te lopen, mede door een goede zege van 20 op Be Fair, dat thans alleen op de laatste plaats is gekomen. In het Oosten verspeelde Union tegen stadgenoot Nijmegen een punt, waardoor de moge lijkheden voor Zwolle weer groter geworden zijn. In het Zuiden werd de positie van Venlo weer beter, doordat EMHC, dat de gevaarlijkste concur rent is, niet verder kwam dan een gelijk spel tegen HTCC. Groningen blijft in het Noorden onbedreigd aan de leiding. hij niet eenmaal tot werkelijk scoren is gekomen. De grote meerderheid, die de bewoners op Klein Zwitserland de gehele wedstrijd op Groen Geel heb ben gehad, heeft slechts één doelpunt opgeleverd, gescoord door Leo Wehry. Toen het voor een ieder duidelijk werd, dat de wedstrijd ondanks alles met deze stand van 1-0 door HHYC zou worden gewonnen,, had Wim van Heel nog het ongeluk in de laatste seconde een voorzet van Groen Geel's rechts buiten te missen, waardoor de naar binnen gekomen linksbuiten nog juist de tijd had om een tegenpunt te ma ken, (1-1). De stand in deze afdeling luidt: Het op papier zwakke Hilversum heeft voor een grote verrassing gezorgd door in en tegen Laren tot een over winning te komen. Een prestatie, die de Hilversummers volkomen verdien den. Hoewel een gelijk spel wellicht iets beter op zijn plaats zou zijn ge weest, gezien het veldoverwicht, dat Laren in de tweede helft had. Ondanks deze nederlaag, mag van deze ploeg toch wel eens gezegd worden, dat zij zich uitstekend weert in deze zware competitie. Men mag niet uit het oog verliezen, dat niet minder dan acht spelers de leeftijd van 20 jaar nog niet hebben bereikt en dat er onder deze nog vele zijn, die daar ook nog een lieel eind vanaf zyn. Intussen is het deze Zondag een goede en snelle wed strijd geworden, waarin heide partijen elkaar in de eerste helft weinig toe gaven, hetgeen ook in de score tot uitdrukking kwam. Eerst was het .Schelling, die de bezoekers een voor sprong gaf, doch de 16-jarige midvoor Schoenmaker zorgde voor de gelijk maker. Alhoewel Laren zich in de tweede speelhelft iets de meerdere toonde, wist Schelling er toch nog een doelpunt voor de Hilversummers bij te maken, hetgeen hy het eindsignaal voldoende bleek voor de volle winst. (1-2). Met Be Fair is het slecht gesteld. Men kan bepaald niet zeggen, dat het bij BMHC zoveel de 'mindère was, althans niet in het veld. Doch zodra bereikten de Crailoërs nog niet de vij andelijke cirkel, of het spel ontaardde in een geknoei, dat voor iedere ver dediging de taak tot een peuleschilletje maakt. De Bloemendalers lieten aan de andere zijde zien hoe het wel moest Zij hielden de aanval goed open en daardoor betekende iedere aanval een groot gevaar, waarmee Hogestijn c.s. meestal wel raad wisten, doch dat zij tweemaal toch niet wisten te bezwe ren. Daarmede is de verdiende zege van 2-0 ten gunste van de leiders mede verklaard. Mohn, die zich steeds meer ontpopt als de geboren hockeyer, nam de beide doelpunten voor zijn rekening. Als er één over pech kan spreken, dan is het deze Zondag wel HHYC ge weest. Roepie Kruize, die weer als midvoor stond opgesteld en goed op dreef was, zag al zijn goede doorbra ken slechts beloond met schoten, die juist op enkele centimeters na in het doel belandden. Met dat gevolg, dat BMHC HHYC Laren Amsterdam 7 11 7 9 7 8 5 7 TOGO Hilversum Groen Geel Be Fair Puntloze derby In de Oostelijke afdeling had de plaatselijke ontmoeting plaats tussen Union en Nijmegen, die in een punt loos gelijk spel eindigde, door voor treffelijk werk van beide verdedigin gen, waar de aanvallen niet tegen op gewassen waren. Zwolle speelde dit maal niet, doch liep door dit gelijke spel één punt in op Union en verhoog de daarmede de kansen op de eerste plaats. Hekkesluiter Hengelo heeft de over winning van 2-1 aan Zutphen niet ca deau gedaan. Er is integendeel, fel om de punten gevochten. Dat tenslotte de sterkste partij won, zal beide bevre digd hebben. De stand luidt: Union 7 12 Nijmegen 6 5 Zwolle 5 7 PW 5 4 Zutphen 6 6 DKS 5 3 Arnhem 4 5 Hengelo 6 2 EMHC speelt gelijk In het Zuiden heeft Venlo zijn posi tie weer zien verbeteren, al heeft het daar zelf niet de hand in gehad. De ontmoeting tegen Tilburg werd n.i. af gelast. EMHC echter kon het in de derby tegen HTCC niet verder brengen dan een gelijk spel (2-2), en daar mocht het nog heel tevreden mee zijn. HTTC had immers hét beste van het spel. EMHC nam de leiding door een fraaie goal van Donérers, doch verloor deze al heel snel door twee doelpunten van A. van Grimbergen, die er ditmaal weer uitstekend in was en de aanval bijzonder goed leidde. Dat een straf- bully altijd een groot gevaar betekent, werd ook in deze wedstrijd bewezen, want het was Baekers die uit een der gelijke situatie de stand op gelijke voet bracht. Breda heeft het er tegen haar stad genote Zwart Wit lelijk bij laten zitten. De gehele wedstrijd was het in alle op zichten de meerdere, doch desalniette min resulteerde dit slechts in één doel punt, door van Pelt in de eerste helft van de wedstrijd gescoord. Zwart Wit, dat in de enkele aanvallen meer door tastendheid aan de dag wist te leggen, scoorde via de stick van Balders en Ouwerlink tweemaal, (1-2). De jonge ploeg van Rapidity is onbe rekenbaar als geen andere. De ene week verrast zij door een overwinning en de andere week zorgt zij voor een verrassing door een nederlaag. Het laatste was ditmaal tegen MOP het ge val. De Bosschenaren konden blijkbaar niet lang berusten in het feit, dat zij op de laatste plaats waren gedrukt en hebben hierin dan ook direct verande ring gebracht. De overwinning van 3-1 was volkomen verdiend. Venlo 7 14 HTCC 7 6 EMHC Breda Tilburg 8 10 8 7 6 6 Zwart Wit MOP Rapidity Groningen wint weer In het Noorden toont Groningen iedere Zondag opnieuw onbetwist de sterkste te zijn. GCHC, dat deze keer de sticks met Groningen moest kruisen, had al evenmin succes en verloor ver diend met 3-0. Bouma, Galema en Sprenger namen ieder een doelpunt voor hun rekening. LHC heeft zijn eerste punt veroverd en dat nog wel tegen het toch lang niet zwakke HVA. De stand luidt: Groningen 6 12 GCHC 5 3 Daring 5 8 GHBS 4 2 Meppel 5 5 Gron. Stud. 3 1 HVA 4 4 LHC 4 1 Het Engelse elftal, dat 1 December in het Wembleystadion tegen Duitsland uitkomt, is als volgt samengesteld. Doel: Williams (Wolverhampton); achter: Staniforth (Huddersfield) en Byrne (Manch. U.)midden: Philips (Portsmouth), Wright (Wolverhampton) aanvoerder en Slater (Wolverhampton); voor: Matthews (Blackpool), Bentley (Chelsea), Allen (West Bromwich), Shackleton (Sunderland) en Finney (Preston). Verrassingen vielen niet te noteren, zo luidt het algemeen oordeel in voetbal kringen in Engeland. Dat Finney weer in het Engelse elftal zou worden opgeno men, stond bij voorbaat vast, want deze buitenspeler bevindt zich op het ogen blik in een uitstekende vorm. De keuze van Williams in het doel is gerechtvaar digd want hij is momenteel beslist beter dan de reservedoelman Wood, die begin November nog tegen Wales uitkwam. Herberger, de Duitse trainer, heeft zijn ploeg als volgt samengesteld: Doel: Herkenrath; achter: Posipal en Kohlmeyer; midden: Erhardt, Liebrich en Harpers: voor: Kaufhold, Pfeiffer, Seelër, Röhrig en Beek. Drie spelers van het team, dat in Juli van dit jaar te Bern de wereldtitel ver overde, zijn voor de wedstrijd in het Wembleystadion gekozen, n.i. Posipal, Kohlmeyer en stopperspil Liebrich. Op Tweede Kerstdag (26 December) zal op de HOKY te Den Haag een uitvoering worden gegeven van „Jeugdparade", een ijsrevue, ingestudeerd door jeugdige leden van de kunstrijdersclub „Houtrust". Het bestuur van de Franse athletiekbond heeft aan de aHAU voorgesteld op 26 Juni te Rijssel een athletiekwedstrijd voor dames te organiseren. sche jeugdraad stelt momenteel richt lijnen op. waardoor de nationale sa menwerking ook haar weerslag zal vin den in afdelingen, districten en dioce sen. Niet alleen het bedrijf Ook de heer Hay van Leendert, dio cesaan voorzitter van Limburg, die een inleiding hield over de dienstbaarheid van en in de Kajottersbeweging, sprak over de levensscholen. Hij noemde het een eis van rechtvaardigheid, dat de jongste arbeiders nog minstens enige uren per week aangepaste levensvor ming krijgen in de bedrijfstijd, maar niet door het bedrijf, dat per se neutraal is, terwijl de vorming op levensbeschou welijke grondslag moet geschieden. Een andere vraag is echter of het bedrijfs leven voor alle financiële consequen ties moet opkomen, hetgeen hier en daar feitelijk gebeurt. Spr. meende, dat het bedrijfsleven niet alleen de las ten moet dragen, maar dat ook rijk. provincie en gemeente hier een taak hebben. De heer van Leendert deelde de Kaj otterdiensten in drie groepen in resp. betrekking hebbend op arbeid en arbeidsmidden, vrije tijd én bij zondere levensomstandigheden. Ten aanzien van de vrije tijd stelde hij, dat eigenlijk ieder Kajotterslokaal een instuifhuis moet zijn en dat de afde lingen in plaatsen waar geen afzon derlijke instuif is, hun lokalen zo veel mogelijk ter beschikking moeten stellen aan alle jonge arbeiders voor ontspanning, handenarbeid, studie, enz., alles onder deskundige leiding. Behalve met de gebruikelijke agenda punten o.m. de mededelingen, waar uit bleek, dat de K.A.J. voornemens is in 1957 een internationale bedevaart naar Rome te organiseren hielden de diocesane afgevaardigden zich bezig met een voorstel van de Haarlemse bond om zo snel mogelijk te komen tot een plan voor internationale Kajot- terssamenwerking en tot daadwerkelijke uitvoering hiervan, omdat talloze K.A.J.- afdelingen over de gehele wereld in grote nood verkeren. Het verbondsbe- stuur stemde met dit voorstel in en wees er op, dat de Internationale K.AJ. op dit terrein reeds actief is. Het na tionaal secretariaat stelt thanfceen plan op, waarbij o.m. gedacht wordt aan voorbereiding van emigrerende Kajot- ters en aan een training in Nederland van jonge arbeiders uit Indonesië, Nieuw-Guinea en de West. De regering van communistisch Chi na heeft het Amerikaanse protest in zake de veroordeling tot langdurige ge vangenisstraffen van 13 Amerikanen verworpen en de desbetreffende nota teruggegeven aan de Britse zaakgelas tigde in Peking, Humphrey Trevely- an, die voor de doorzending had zorg gedragen. Communistisch China stelt, dat de betrokkenen zich bevonden aan boord van vliegtuigen, die boven Chi nees grondgebied zijn neergeschoten, en dat zij zelf hebben toegegeven in China spionnage te hebben bedreven. Dat het hier krijgsgevangenen uit dé Koreaanse oorlog zou betreffen, aldus Peking, is een Amerikaanse poging om de publieke opinie -te misleiden. De leider van de Republikeinse frac tie in de Amerikaanse Senaat. Know land, heeft als zijn mening uitgespro ken, dat de Verenigde Staten, des noods zonder hun bondgenoten, moeten overgaan tot een blokkade van het Chi nese continent, als de 13 Amerikanen niet onverwijld worden vrijgelaten. Woordvoerders van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken zeiden, dat dergelijke drastische maat regelen niel worden overwogen. (Reuter-UP) De premier van Japan, Sjigeroe Jos jida, heeft gisteren officieel zijn ont slag ingediend als leider van de libera le (regerings-)party. Hij wordt als zo danig opgevolgd door vice-premier Ta- ketora Ogata. Het partijbestuur zal de conservatie ve democratische partij tot een fusie uitnodigen. In deze fusie ziet men een middel om een eind te maken aan de politieke onvastheid. Men hoopt daar door een ontbinding van de kamer of een regeringscrisis te kunnen afwen den. (Reuter) In het jaarverslag van de „Newsprint Association of Canada" wordt medege deeld, dat de productie en het verbruik van krantenpapier dit jaar en in het volgende jaar zullen blijven toenemen. Volgens het verslag zal Noord- Amerika dit jaar ongeveer 6,5 millioen ton krantenpapier verbruiken, of bijna 2 millioen ton meer dan in 1946. De Europese markt zal ongeveer 2.6 millioen Jon gebruiken, of bijna het dubbele van 1946. De verkopen op de overige markten zullen ongeveer 2 r millioen ton belopen. De Canadese papierindustrie neemt op het ogenblik 51 procent van de wereld productie voor ar rekening. Volgens een officiële schatting heeft een brand die Vrijdagavond laat uit brak in de uit het jaar 1460 stammende Bazar van Istamboel voor meer dan 500 millioen Turkse ponden (600 millioen gulden) schade aangericht Ruim 1.300 mensen zijn door de brand geruïneerd en 20.000 personen werkloos geworden. President Baiar en enige mi nisters begaven zich naar het toneel van de ramp, toen de omvang van de schade bekend werd. De overdekte ba zar, waar ^Turken en vreemdelingen ge neraties lang kleden en andere voor werpen hebben gekocht, bestaat uit 64 straten met meer dan 3.000 winkels. De brand was de hevigste sinds meer dan dertig jaar. Drie leden van de brand weer werden bevangen door de hitte en de rook in hun strijd tegen het vuur in de nauwe straten. iRtr.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7