een nog geringe nederzetting Nochtans: een kleine, afsonderlijke maatschappij 10"" CHAPELLE EXPÏATOIRE wordt gerestaureerd Rhee kijkt niet op één stem Arbeid is er de enige wet HERINNERING AAN DE FRANSE REVOLUTIE f 1675 15»° f395 ^oar Lodewijk de Zestiende en Marie Antoinette begraven werden VJ MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 PAGINA BADMINTON Fraai herstel van Duinwijck Biljartuitslagen van F.B.H.O. GEMEENTERAAD K.A.B. vormt Credo Pugnoclub WATERPOLO IN HAARLEM D.W.T.-dames aan de leiding H.V.G.B.Haarlem 34 D.W.T. 1-Haarlem 1, dames 7—0 Biljarten Lange tijd geleden plantte men „ergens" in de plas, die toen nog „Zuiderzee" heette, een bordje met het veelbelovende opschrift: „Hier komt Lelystad". Zulks gebeurde op instigatie van de Nederlandse waterbouwkundige ingenieurs van de Dienst Zuider zeewerken; en dat zijn over het algemeen dat weet eenieder mannen die woord houden. Het bordje is inmiddels dan ook verdwe nen, maar op dezelfde plek verrees een eilandje en ongeveer twee jaar geleden trok men op dat stukje grond enkele houten barakken en zelfs enige stenen huisjes op: het eerste, aarzelende begin van de stad, vernoemd naar dr. C. Lely, de ontwerper van de plannen tot drooglegging van de Zuiderzee. Een stad die het middelpunt moet worden van de Flevo-polder en de Markenerwaard en die wanneer zij volgroeid is dertig- a veertigduizend inwoners zal tellen. Het is duidelijk dat op dit moment Lelystad niet meer is dan een geringe nederzetting. En hoewel het enkele weken geleden, na de voltooiing van de Knardijk, met het vaste land is verbonden, betekent zulks nog niet, dat het uit zijn betrekkelijk isolement is verlost. Elk verkeer over land met wat men er nog steeds „de wal" noemt is voorlopig nog onmogelijk. Het enige contact met de buitenwereld wordt onderhouden door de „Dr. C. Lely", een motorboot, die slechts twee maal in één etmaal tussen Lelystad en Harderwijk heen en weer vaart. GEMEENTEZAKEN B. EN W. MOETEN WORDEN VERZEKERD Bijdrage restauratie historisch pand Verlichting secretarie Ridder-rit R. A. C. West Lezing over Banneux „De straalpijp" vergadert Per stuk f Q95 Lelystad Het eerste team van Duinwijck heeft zich dan eindelijk weten te herstellen van de geleden nederlagen en het pas gepromoveerde Breda met een grote 71-nederlaag huiswaarts gezonden. De Duinwijckers wisten reeds spoedig een 4O-voorsprong te nemen, doch het damesdubbel ging zeer verdiend verloren, hoewel de zege toen reeds vrijwel vaststond. Het herendubbel VerhoefLoo nam echter geen risico en nadat de eerste set reeds met 153 voor de Haarlem mers was, wisten zij ook de tweede met iets bescheidener cijfers in winst om te zetten (159) ondanks het hef tige verzet van de Bredase spelers. Ook het mixed-dubbel werd een overtuigende zege voor de Haarlemse ploeg, aangezien het team Verhoef Robbé te sterk bleek voor de nieuwe eerste klassers. Het einde van deze ontmoeting kwam dan ook met een volkomen verdiende grote 71-overwinning van Duinwijck. Helaas heeft Duinwijck 2 tegen Drop Shot geen kans gezien de volle winst te bemachtigen. Een eervolle nederlaag werd het resultaat, waarbij vooral het damesdubbel prachtig werk heeft ver richt. De uitslagen van deze week zijn: Duinwijck 1Breda 1 71 Drop Shot 1Duinwijck 2 5—2 Velsen 1Duinwijck IV 25 Het programma voor deze week luidt: Chandelle 2Duinwijck 2 Vredenburgh 1Duinwijck 3 Duinwijck 3EGBC 2 Duinwijck IVPI. Meppers 1 EGBC 3Duinwijck V Duin-vijck VIVelsen 2 Zaterdag 11 December en Zondag 12 December wordt in Musis Sacrum te Arnhem een groot A-, B- en C-tournooi gehouden, waaraan ook door een 25 le den van Duinwijck zal worden deelge nomen. Gezien de inschrijving van vele pro minente Duinwij ck-spelers mogen wij goede resultaten verwachten. Het secretariaat van de vereniging Duinwijck is thans: Platanenlaan 75 te Bloemendaal. terwijl het secretariaat van de Nederlandse Badminton Bond tijdelijk zal worden waargenomen door de heer L. Verhoef, Brederoodseweg 82 te Santpoort-Station. Centrum IIDWO 44 DuvelshoekKR I 26 S. en G.Centrum I 44 KR IIKampervest 80 B-klas BellevuePoedeltje I 62 Oosten—H. West II 4—i Poedeltje II—DWS 4—4 KR—H. West I C-klas Telescoop IIPoedeltje DuvelshoekDWO KRTelescoop I KampervestDWS 4—4 4—4 4—4 2—6 D-klas H. West II—Bellevue II 2—6 DWO I—S. en G4—4 Kampervest IH. West I08 CentrumKampervest II 44 Bellevue IDWO II uitgest De raad van Heemstede komt Don derdag 2 December a.s. in openbare vergadering bijeen. Geruime tijd is de afdeling Heemstede van de Kath. Arbeidersbeweging bezig met de vorming van een Credo Pugno club. Er is aan 50 jongeren een circu laire gezonden. Het ligt in de bedoeling twee Maandagavonden per maand bij elkaar te komen. De eerste bijeenkomst zal gehouden worden op Maandag 29 November, des avonds te 7 uur in het R. K. Vereni gingsgebouw. Kapelaan Wesseling treedt als leider op. Een wetsontwerp- dat president Syngman Rhee van Zuid-Korea het recht zou geven op een derde ambts termijn als president, heeft in de Natio nale Vergadering juist niet de tweeder de meerderheid gekregen, die vereist is om bepalingen van de Zuid-Koreaan- se grondwet te veranderen. Slechts één stem kwam de regering tekort. De uitslag was: 135 vóór, 60 tegen en 7 onthoudingen. Een van de 203 afgevaar digden was niet aanwezig. Rhee heeft hierop besloten zich niet te storen aan „die ene stem" op grond van de over weging, dat de 60 tegenstemmers min der dan een derde van het parlement vormen. Het wetsontwerp beoogde ook de be slissing van „belangrijke nationale vraagstukkente onttrekken aan de Nationale Vergadering en in de plaats hiervan het referendum te stellen. De functie van premier zou vervangen worden door het ambt van staatssecre taris. (AFP - Reuter) Voor afdeling A van de bekercom petitie dames heeft DWT in Zaandam gespeeld tegen Nereus en met 40 de strijd gewonnen. Zaterdagavond werd in het Sport- fondsenbad Haarlem de wedstrijd HPC 3—HVGB 1 gespeeld. Bij HVGB ontbrak het aan schotvaardigheid en HPC had met het ingaan van de rust een voorsprong van 10 door een goed schot van Marleen Smit In de tweede helft werd het 11 door Nel- leke de Zwart. Wel bleef HVGB in de meerderheid, maar tot inschieten kwam het niet. Aan de andere kant kwam de zege, doordat de HVGB- keepster een schot van Arry Balk ver keerd beoordeelde. Eindstand 21. De helft van deze competitie is nu gespeeld: de stand is: DWT 1 Nereus 1 HPC 1 HVGB 1 In het treffen tussen HVGB en Haarlem voor de centrale wintercom petitie afd. A heeft HVGB in Haarlem de meerdere moeten erkennen. Het plaatsen en schieten liet bij HVGB veel te wensen over, waartegenover Haarlem zo nu en dan goed samenspel liet zien. Na een misser van Felix scoorde Bijlsma. Nadat IJzer de Haar lem-voorsprong op 2—0 had gebracht, werd door Halsema de HVGB-achter- stcnd verkleind. Jan Paanakker bracht de Haarlem-voorsprong op 31, waarop HVGB een spelersmeerderheid verkreeg. Na veel tegenstand slaagde HVGB er in, om hiervan profijt te trekken en was het Rol, die inschoot. Via 24 door Paanakker werd de eindstand door Rol 34. Voor de eerste klasse dames van de kringcompetitie bonden DWT en Haar lem de strijd aan. Haarlem kwam er niet aan toe een tegendoelpunt te sco ren, terwijl Paula van Bruggen en Ton Scheerder voor een 3O-ruststand had den gezorgd. Ank Somers, Paula van Bruggen, Tiny van Assema en Cok So mers brachten de DWT-overwinning op 70. DAMES. Tweede klasse: HPC 1— DWT 2 3—2. Derde klasse: DWR 2— VZV 2 2—3; DWT 4—HZV 1 8—2. HEREN. Eerste klasse: Nereus 1 HVGB 1 23. Derde klasse: Haarlem 2 HPC 2 3—0. Uitslagen van de wedstrijden om het kampioenschap derde klasse Haarlem en omstreken: J. Winthorst F. Leuven A. Broertjes K. van Veen J. Brouwer F. Leuven De buitenwereld, schrijven wij. De bewoners van de kolonie voelen het inderdaad zo, dat alles aan de andere kant van het water tot een andere we reld behoort. Hoezeer zij ook „geïm porteerd" zijn uit normaal bewoonde en bewoonbare streken, zij hébben iets insulairs in hun denken en in hun le venswijze gekregen. Trouwens de bui tenstaander, die een bezoek aan Lely stad brengt, wordt zo gauw hij één voet aan wal heeft gezet bevangen door de onweerstaanbare gedachte dat hij voor een kleine tijd de rug heeft toe gekeerd aan wat men wel ,,de moder ne beschaving" noemt. Want Lelystad is uiteraard een en al primitiviteit. Er staan wat houten barakken waar de circa 145 arbeiders, voor het overgrote deel sjouwerlui uit Enkhuizen en vaklieden uit Friesland, zijn ondergebracht en een aantal ste nen éénverdiepinèshuizen, waar de der tig huisgezinnen wonen. De arbeiders zijn geen permanente bewoners: zij gaan met de weekends naar huis. En zelfs van de meeste huisgezinnen kan men zeggen dat hun verblijf op Lely stad slechts van tijdelijke aard zal zijn. Het toezichthoudend personeel van het Rijk en degenen die tot de staf van de aannemers behoren zullen zich te- ztjnertijd ongetwijfeld elders vestigen. Niet meer dan vier of vijf van de ge zinnen, die nu hun domicilie in Lely stad hebben, zal men tot de permanen te bewoners kunnen gaan rekenen. Al les draagt er vrijwel nog het karakter van het voorlopige. De arbeiders-barak- ken gaan verdwijnen zo gauw het karwei voltooid is. En de stenen hui zen heeft men gebouwd op een tijds duur van niet meer dan vijfentwintig jaar. Want de eigenlijke stad zal een paar honderd meter verder komen te liggen, dan de plek waar nu de kolonie is gevestigd. En feitelijk is het dus zo dat Lelystad alleen nog maar symbo lisch bestaat. Maar inmiddels heeft er zich dan toch eenkleine afzonderlijke maat schappij ontwikkeld, met haar eigen ongeschreven wetten. Van enig gezag" is nauwelijks iets merkbaar, al is het zo dat Lelystad op dit ogenblik ressor teert onder hetzelfde burgerlijke gezag dat ook de Noord-Oostpolder bestiert. Er is een „kampbeheerder", die alleen verantwoordelijk is voor wat er zich in het arbeiderskamp afspeelt en die tevens onbezoldigd veldwachter is en een enkele maal per week komt de Rijkspolitie te water uit Harderwijk poolshoogte nemen. Sinds twee maanden kent Lelystad de ongekende weelde van twee postbe stellingen per dag. Tot dan toe werden de poststukken centraal bezorgd in de cantine. En omstreeks dezelfde tijd heeft men er telefoonaansluiting; daar voor konden gesprekken met de wal slechts per mobilofoon worden gevoerd. Maar ondanks deze betrekkelijke ge- zagloosheid is de Lelystad een zeer gedisciplineerde. Er is één wet waar aan allen zich zonder uitzondering en met aanvaarding van alle consequen ties onderwerpen: dat is de wet van de arbeid. Zij beheerst ieders gedach ten en willen. En het leven is er dien overeenkomstig hard en onbarmhartig in Lelystad. Een gigantisch werk als de inpoldering van het IJsselmeer komt nu eenmaal niet tot stand zonder dat er tranen, zweet en zelfs bloed ver goten worden. Er wordt nu in Lelystad gewerkt aan twee grote projecten, het eerste is een diesel-gemaal (de „Wortman") en het tweede is een bijbehorende schutsluis. eze schutsluis nu- zal zo danige afmetingen krijgen dat vaartui gen van 50r a 60<> ton er gebruik van kunnen maken. En de stad zal tezij- nertijd dus binnendijks door grotere schepen worden bereikt. In de polder zal een kanaal voor deze schepen wor den gegraven, dat zijn eindpunt zal vinden in een „woonkern" van de twee de orde, gelegen ten N.O. van de stad. Over de sluis die een lengte van 65 m, een breedte van 8.50 m en een diepgang van 3 m zal hebben wordt een beweegbare brug geslagen. De bouw van het dieselgemaal is een een wirwar van ijzer en beton. millioenenproject. Men schat de totale kosten op 10 millioen gulden. Toen wij dezer dagen een bezoek brachten aan Lelystad hebben wij mo gen constateren met welk een schier ongebreidelde energie er wordt gewerkt. Het was al vrij laat in de avond toen wü met een hoofdopzichter de steigers beklommen van het enorme, in aan bouw zijnde dieselgemaal. Felle schijn werpers beschenen het ijzeren en be tonnen gevaarte. Het zwalkende zuch ten van de betonmolens klonk tot ver over het water. Een klein inferno van onwezenlijke geruchten en hallucinan- te gloed. Een van de arbeiders, grijs-wit be stoven van het betongruis, trad op ons toe. „Gaat u nu schrijven dat wij pioniers zijn?" vroeg hij met nauw-verholen sar casme. „Zijn jullie dat dan niet?" zeiden wij. „Onzin," zei hij, „we doen het om dat we niet anders kunnen." Wel, iedere romantiek, die wel ge weven wordt rondom de stoere arbeid van dijkenaanleg en polderbemaling, blijkt inderdaad een valse zo gauw men er metterdaad mee wordt geconfron teerd. Maar zijn het pioniers? Ach, de bewoners van straks in Lelystad mo gen tezijnertijd beoordelen hoezeer de arbeiders, die nu bij de drooglegging betrokken zijn, het zijn geweest. On danks henzelf wellicht. In Lelystad wordt een dieselge maal de „Wortman" ge bouwd, dat straks dienst zal doen bij de bemaling van Oostelijk Flevoland. Nu is het echter nog Advertentie Het dak en de goten van het voor malig badhuis aan de Koudenhorn, dat in Augustus j.l. aan de Hobby Club „Haarlem" in gebruik werd afgestaan, verkeren in een slechte staat. B. en W. st?®.e" de raad voor, om f 3000.— be schikbaar te stellen voor herstelwerk zaamheden. Het bestuur van de Hobby Club toonde zich destijds bereid om het interieur op te knappen. B. en W. stellen voor de balans per "1 Dec. 1953 en de verlies- en winst- tekening over dat jaar van de Keu ringsdienst van Waren voor het ge bied Haarlem voorlopig vast te stel len met een batig saldo, van in totaal f 5.427.81. Hetzelfde stelt het college voor, ook m.b.t. 1953 van de beschei den van de Haarlemse Stichting voor Woningverbetering van complexen, van 85, 107 en 184 arbeiderswonin gen en van 74 middenstandswoningen, evenals van de woningbouwvereniging „Bloemendaal" voor 95 arbeiderswo ningen en 11 middenstandswoningen. Ten aanzien van de balans van 31 Dec. 1952 en de verlies- en winstreke ning over 1952 van complexen van 7, 39, 62, 95 en 124 arbeiderswoningen van de woningbouwver. „De Voorzorg" h-'ordt eveneens de goedkeuring voor gesteld. Er is f 4860.nodig voor het repa reren van het perceel Lange Wijn gaardstraat, dat eigendom is van de gemeente. B. en W. stellen de raad Voor dit bedrag te willen verlenen. Van 62 arbeiderswoningen, gelegen aan de Allanstraat, de Ampzingstraat, de Karei van Ma'nderstraat en de Schreveliusstraat, van de woning bouwvereniging „De Voorzorg" wordt het hoog tijd, dat de schuren en schut tingen worden vernieuwd. De aanbe steding heeft reeds plaats gevonden. De kosten van de uitvoering bedragen f 50.807.De schuren worden van steen gemaakt, evenals de nieuwe ko lenhokken. De kosten van het bestek, groot f 1600.komen bij genoemd be drag, zodat de totale kosten f 52.407. bedragen. Uit het onderhoudsfonds kan dit bedrag niet worden geput. Daarom vragen B. en W. aan de raad, of een voorschot verleend mag wor den. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor hun college te machtigen bij de Onderlinge Kisicovereniging van Nederlandse Gemeenten een ongeval lenverzekering ten behoeve van bur gemeester en wethouders te sluiten. De kosten voor de gemeente bedragen hier voor f 230 per jaar. Het perceel Klein Heiligland no. 36 beeft historische waarde. Het werd ge bouwd in de 17e eeuw. Momenteel ver keert het in een slechte staat van be woonbaarheid. De huurder, de heer J. Chapon, heeft, in overleg met de eige naresse, het plan opgevat het perceel te y'staureren. De kosten bedragen onge veer f 11.000.Ómdat met een restau- atie toch ook het stedelijke schoon is Sernoeid heeft de vereniging Haerlem bijdrage van f 1000.in de kosten eschikbaar gesteld. De heer Chapon neeft de gemeente eveneens om een gel delijke steun verzocht. B. en W. stellen f innriaad voor, in dit bijzondere geval, kost -e verlenen met f300 voor de van ?strWding van het prepareren °e kapspanten. beslooPedember van het vorige jaar uit tP t„luiraad van Haarlem f 16.300 het eerstp i V00r de uitvoering van de ver li „m- P tot verbetering van Gnlanei j der ge™eente-secretarie. f 9700 nnar' voor de tweede fas.- kele wiizifi ëGoordeeld' Omdat er en- aangebraehf ln de Plannen zijn loo»'n® °°k met de jongste den gehoufS® vragIneBmen w* WT raad thans f 12000 A Cf** voor LUCKY-IDEAS" Onder zeer grote belangstelling is Zaterdagmiddag de Ridder-rit, georga niseerd door de R. A. C. West, gehou den. Er waren twee klassen, klasse A reed met 38 deelnemende équipes een afstand uit van 190 km.; Klasse B deed het met niet minder dan 72 équipes over een afstand van 100 km. Start en finish waren ditmaal in hotel Bouwens te Zandvoort. Het resultaat in klasse A luidt: 1. Equipe no. 6, mevr. HokkesSplunter, 136 strafpuntcn; 2. équipe no. 29, Zlwik- strav. d. Stadt, 138 strafpunten; 3. équipe no. 36, HeijdendahlLeenheer, 159 strafpunten. Klasse B: 1. équipe no. 58, Verbeek v. d. Vaart, 1 strafp nt; 2. équipe no. 6, mevr. ,en de heer Leeners, 4 straf punten; 3. équipe no. 53, Hilarius Oudshoorn, 11 strafpunten. Zowel de perfecte orgarisatie als de sportiviteit der deelnemers en deel neemsters waren oorzaak, dat geen en kel protest werd ingediend, zodat spoe dig met enige vriendelijke woorden de prijzen werden uitgereikt. Daarna bleef men nog een ogenblikje, al of niet on der het vertellen van sterke autoverha- 'en. gezellig bijeen. Maandagavond komt pater Emma nuel, rector van het ziekenhuis te Ban- neux, die veertien jaar lang ziek op bed heeft gelegen en op voorspraak van O. L. Vrouw van Banncux plotseling is genezen, een ontroerend verhaal vertellen en tevens een film vertonen. Dit gebeurt in Anno Santo aan de Ach terweg. Aanvang 8 uur. Dinsdagavond 30 November houdt de Heemsteedse Brandweervereniging „De Straalpijp" een ledenvergadering in gebouw Anno Santo aan de Achterweg. Dc agenda vermeldt o.m. bestuursver kiezing en bespreking feestavond na gedane arbeid... 'n gemakkelijke PRIMA WOLLEN KAMERJAS, afge biesd met zijden koord, in uni bordeaux, grijs en marine f3975 met een REVERSIBLE SHAWL, een nieuw snufje, geeft U hem twee cadeaux in één. Naar verkiezing als zuiver wollen of zuiver zijden shawl te dragen Dernier cri in de herenmode: UNI SHAWLS MET PATENTSTEEK van zuiver wol, alle modetinten SPORTIEVE ZUIVER WOLLEN SHAWL in uni modetinten of vlotte ruitdessins, vanaf I 395 'n Das is 'n altijd welkome surprise, vooral als het ditmaal zo'n flatteuze KAMGAREN „LUCKY" DAS is, 100 wol, gegarandeerd onkreukbaar en was- baar, in uni tinten en fantasie HERENZAKDOEKEN van prima macco, 3 stuks in luxe verpakking f 2®^ (Van een onzer redacteuren) Wie in Parijs op zoek gaat naar stoffelijke her inneringen aan de revolutie van 1793, heeft moeite iets te vinden. Maar in de Rue d'An- jou kan men een interessante ontdekking doen: de Chapelle Expiatoire, een somber kapelletje op een merkwaardig kerkhof. Het is op deze plaats, dat bijna 3000 slachtoffers van de revolutie begraven werden, waaronder meer dan duizend leden van de Zwitserse garde, die in 1792 de Tuilerieën verdedigden. Op dit kerkhof werd 21 Jan. 1793 Louis XVI be graven, nadat zijn hoofd onder het r.ies gevallen was. Negen maanden later volgde Marie Antoinette hem in het graf op hetzelfde kerkhof, dat tot de vroe gere Madeleine behoorde en waarop talrijke andere groten een rustplaats vonden: Desmoulins Danton, Chaumette. Een lijst in de Bibliothèque Nationale noemt meer dan 1300 namen: vele roepen herinne ringen wakker: madame Dubarry, amante van Louis XV, Charlotte Corday, die de felle Marat doodde, Chabot, de afvallige monnik. Namen, die alle een bladzij vullen in het geschiedenisboek der revolutie. Het is stil in de Rue d'Anjou. Het verkeersgeraas Nog staat de Chapelle Expiatoire in de steigers maar het restauratiewerk is practisch voltooid. van de Boulevard Haussmann en de Boulevard Ma- lesherbes dringt er slechts vaag door. Het parkhek je piept en de tuinman, die als met zonnegoud be goten, onder de herfstbomen een hoop bladeren bij een harkt, kijkt verwonderd op naar de onverwach te bezoeker. We staan voor het voorgebouwtje. De sombere poort is dicht, maar na herhaald gebel blijkt de vrouwelijke concierge met haar armen vol zeep- N. schuim toch inderdaad bereid ons open te doen. Zwijgend wijst ze ons een tweede deur. Dan staan we midden tussen de grafzerken. Op het binnen- pleintje bloeien wat late rozen en mussen spelen verstoppertje tussen de graven. Voor ons rijst een koepelvormige kapel op. Er staan steigers om heen, die er op wijzen, dat het gebouwtje gerestaureerd wordt, maar werklieden zijn niet te zien. Een bordes van twaalf stenen tre den, waarop vier zuilen rusten. Weer een deur. Stilte. Het is de stilte van een dodenkamer, ijzig en klam. Uit de koepel valt door het raam een sche merig licht. Er staat een altaar onder, dat niet mee. gebruikt wordt. Pas daarna ontdekt men aan weers zijden een nis, eveneens verlicht door koepelramen. In beide staat een wit marmeren beeld, rechts dat van koning Louis XVI, het enige beeld, dat van hem in heel Parijs te vinden is. Het toont de koning, in de luister van zijn waardigheid gekleed, geknield ten hemel starend. Hij wordt in zijn laatste ogen blikken bijgestaan door een engel, aan wie de beeld houwer Bosio de gelaatstrekken heeft gegeven van abbé Edgeworth de Firmont, biechtvader van de koning. Het is misschien geen mooi beeldhouwwerk, maar op deze plaats zegt het iets, ontroert het zelfs. Het is alsof men in deze stilte het levensdrama van de goedige, maar besluiteloze en tweeslachtige koning aan zich voorbij ziet trekken. Links het beeld van koningin Marie Antoinette. In vervoering ziet zij op naar een kruisdragende figuur, die de godsdienst voorstelt en de gelaatstrekken heeft van madame Elisabeth, zuster van de koning, die vreugde en smart met het koninklijk gezin ge deeld heeft. Aan haar richtte Marie Antoinette de laatste brief, die zij in de Conciergerie schreef. Men vindt de tekst uitgehouwen in het voetstuk. Er blijkt een grote kalmte uit; slechts de twee kinderen, achtergebleven in de Temple, vervullen haar met medelijden en zorg. Zij vraagt madame Elisabeth, haar bonne et tendre soeur", voor hen te willen zorgen. En aan haar zoontje om nooit de laatste wens van zijn vader te vergeten: Probeer nooit onze dood te wreken. Een wens, die men terugvindt in het testament van Louis XVI, in zijn voetstuk uit gehouwen, waarin hij zijn onschulc. belijdt en zijn vijanden vergeeft. De kapel werd in 18151826 in opdracht van Louis XVIII gebouwd als teken van verzoening, precies op de plaats waar de koning en koningin begraven waren. Reeds in 1796 was de grond gekocht door een bewoner van de Rue d'Anjou, die beide grayen met een beplanting kenmerkte. Louis XVTII liet" de gebeenten opgraven en bijzetten in Saint Denis, waar alle Franse koningen begraven liggen. De ove rige stoffelijke resten van' het koningspaar bleven op deze plaats en werden samengevoegd in een marme ren tombe. De bezoeker van de kapel vindt achter beide beel den een stenen trap, die naar de crypte onder het altaar voert. Tastend langs de kille muren moet hij zijn weg zoeken, totdat een vaag schijnsel zijn pad kruist. Het licht valt uit de crypte, die afgesloten is door een zwaar ijzeren hek. Ook dit hek hoe kan het anders in deze omgeving piept. Het is een geluid, dat door merg en been gaat, bijna si nister in deze grafkelder. Dan staat men eindelijk voor de tombe, precies op het plekje en op dezelfde diepte van de twee vroegere graven. Historische grond. Nergens in Pa rijs ervaart men zó intens de grote tragiek van een volk, dat zich meende te rechtvaardigen door zijn koning en koningin op de meest vernederende wijze te, vermoorden. Het paleis van Versailles wordt jaarlijks door tien duizenden bezocht; de Chapelle Expiatoire door en kele honderden. „Alleen als het op Zondagmiddag regent, komen er wel eens een paar Parijzenaars", vertelt ons de concierge, die inmiddels haar armen gedroogd en de was gehangen heeft. De kapel heeft Louis XVIII bijna drie millioen francs gekost, terwijl hij de grond gratis kreeg en beide beelden door de hertogin van Angoulème, dochter, van Louis XVI, geschonken werden. Ver moedelijk is er na de bouw nooit meer iets aan ge- datfn; de koepels verkeerden althans in staat van ernstig verval. De ramen waren kapot, de goten verrot, de daken lek. „edere regenbui richtte nieu we schade aan. Gelukkig heeft men tenslotte inge grepen; de restauratie is juist dezer dagen klaar gekomen. Zij heeft een van de meest interessante herinneringen aan een keerpunt in de wereldgeschie denis voor het verdere nageslacht bewaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9