Kapitein van Liberiaans liet doorvaren schip In Regeringsadvocaat acht verkeerde start mogelijk Nederlandse bieden hulp schepen op zee Britse parlementsleden zingen heden: „Happy birthday to you" h~ nood verkerend onbekend schip de Nederlandse kustvaarder ..Carpo Engelse piloot voorkomt vlieg ramp op London-Airport Felicitaties van Eisenhowei Mendès-France en Tito Toestand Heilige Vader slechter Hotel des Indes in Djakarta Brits schip vandaag in storm gezonken Twee uren lang een vraag: wij de landing overleven Het weer Enige overlevende van lichtschip Voorschot op hogere uitkering Onjuiste conclusie van radarpost oorzaak van late hulpverlening Lof voor de Evertsen Strydom opvolger van dr. Malan DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26157 SCHIPBREUKELINGEN AAN LOT OVERGELATEN Voortdurend waken noodzakelijk Verkocht aan ambassade van de Sovjet-Unie In Semarang Gouverneurskantoor in de as gelegd Relaas van Nederlandse passagier op Schiphol BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 WOLLEN SP0RTTRUIEN Ouderdomsvoorziening Officieel onderzoek naar Triton-ramp Kreeg Viruly verkeerde startbaan toegewezen SIR WINSTON TACHTIG JAAR y msMii: i iiM §li§ i - m Dader van overval gegrepen BUREAU SMEDESTRAAI b - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Ors H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERItNIItlARIfcr 20 cents per millime-er- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudi zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds teL 21544 i In de nacht van Vrijdag op Zaterdag passeerde het Liberiaanse schip „Casino" voor de kust van Cornwall een onbekend schip, dat in zinkende toestand verkeerde. Hoewel de bemanning reeds alle toebereidselen gemaakt had om de schipbreukelingen hulp te bieden, en dezen reeds in zee gespron gen waren om opgevist te worden, liet de kapitein de „Casino" met onver minderde snelheid doorvaren, waardoor geen der schipbreukelingen gered kon worden. Hoewel men vanaf de „Casino" de naam van het zinkende schip niet kon ont dekken, hebben enige bemanningsleden gezien, dat het schip een zwarte schoor steen had met een witte band en ver moedelijk een blauwe ster. De rederij Hudig en Veder, welker schepen een zwarte schoorsteen met witte band en blauwe ster voeren, heeft anderzijds reeds sinds Vrijdag geen enkel contact meer gehad met de „Carpo", een kust vaarder van deze rederij, die van Swan sea op weg was naar Amsterdam en elf man aan boord had. Een stoffelijk over schot van een zeeman, dat Zondag voor de kust van Cornwall is aangespoeld, is inmiddels geïdentificeerd als dat van de 27-jarige A. v Drongelen, die ma troos was op de „Carpo". De rederij heeft inmiddels alle hoop op behoud Van de „Carpo" opgegeven; zij neemt aan dat alle twaalf opvarenden zijn om gekomen. Intussen is aan boord van het Liberi aanse schip „Casino", na aankomst in Vlaardingen een conflict uitgebroken onder de Duitse bemanning van dit schip, die 35 koppen telt. Het grootste deel van de bemanning schijnt zijn ver trouwen in de gezagvoerder, eveneens een Duitser, te hebben verloren, omdat hij geen hulp heeft willen verlenen aan een kustvaarder die Vrijdagavond aan de Engelse Westkust in zinkende toe- Stand verkeerde. Blijkens mededelingen van beman ningsleden passeerde hun schip die nacht, ongeveer zeventien mijl van kaap Lizzard. een schip dat in zinkende toe stand was en S.O.S.-seinen uitzond. Twee opvarenden waren reeds in een der reddingssloepen gegaan Zonder daartoe order te hebben ontvangen draaiden bemanningsleden van de „Ca sino" bij, zodat het andere schip tot vijf- "8 a zestig meter genaderd werd. De kapitein noch een der officieren, die zich met hem op de brug bevonden, Saven echter order om bij te draaien of hulp te verlenen. Uit eigen beweging blaakte de bemanning toen lijnen en een loodsboot gereed en richtte een schijn werper in zee. Terwijl op het zinkende schip mensen naar het achterdek liepen en in zee sprongen, werd een lijn uit gegooid. De „Casino" voer echter zonder meer door en de afstand tussen beide schepen werd steeds groter. Het personeel van de machinekamer had maatregelen genomen om olie op Van nu af aan zal dag en nacht door doktoren en verpleegsters gewaakt Worden bij Paus Pius XII, aldus ver neemt United Press uit Vaticaanse kringen. Zoals gemeld, deden zich eind vorige week opnieuw ziektever schijnselen voor bij de Heilige Vader, die het noodzakelijk maakten, dat de Paus weer rust nam. Zijn toestand schijnt inmiddels verslechterd te zijn. Volgens Reuter heeft de Paus een tamelijk rustige nacht doorgebracht. Professor Riccardo Galeazzi-Lisi, de geneesheer van de Paus, is de laatste twee nachten als voorzorgsmaatregel In het Vaticaan gebleven. Galeazzi-Lisi is gisteren driemaal bij de Paus ge weest en bracht hem vanochtend weer een bezoek. Bovendien ontvangt de Paus dagelijks bezoek van de 82-jarige j. Niehans, de Zwitserse specia list, die hem al tien maanden behan delt, aldus U.P. Naar wij uit betrouwbare bron ver hemen, is Hotel des Indes in Djakarta, ploeger bekend als het beste hotel in h®t verre Oosten, na de oorlog pleister- P'sats van ministers, hoge ambtenaren h diplomaten, onder wie de Commis- 16 van Goede Diensten, voor 5 millioen gulden verkocht aan de Sovjet-ambas sade in Indonesië, die daar haar zetel zal vestigen. V=?*n fell9 brand heeft het gouverneurs- In Semarang, benevens de in- 1 ,m de as gelegd. De schade wordt r,?£f uPIg„,geraamd °p honderd millioen rupiahs. Slechts een gedeelte van de 1 rcnieven, die opgeslagen waren in het ICO Wjjgcaidgeu war OU jaar oude gebouw, konden in veilig- vf„lrrd,en gesteld. Vrijwel alle p vmciale diensten hadden onderdak in pro- n onderda Kte gouv?rneurskantoor. Er zal min- stanH 6en 3aar nodig zi->n om d& achter halen °P administratief gebied in te de golven te werpen wanneer de zee te ruw mocht worden. Drie en twintig leden van de bemanning hebben zich zo aan de gang van zaken geërgerd, dat zij bij binnenkomst in de Nieuwe Water weg hun dienstverband hebben opge zegd. Zij hopen dat 'hun rechtskundige bij stand zal worden verleend, indien hier uit moeilijkheden voor hen mochten voortvloeien. Op het ogenblik doen zij nog hun werk. Zij zouden vandaag een klacht indienen bij de Liberiaanse con sul in Rotterdam. De slachtoffers Van de zijde van de Maatschapp'; Zeevaart, directie Hudig en Veder te Rotterdam, deelt men mede, dat de volgende personen behoorden tot de opvarenden van de „Carpo", welk schip, zoals gemeld, vermoedelijk is vergaan: De 63-jarige kapitein A. Douw, Krimpen aan de Lek; de 24-jarige eerste stuurman J. ter Voort, Amster dam; de 22-jarige tweede stuurman H. Loubert uit Geleen; de 32-jarige eerste machinist A. Peters te Rotter dam; de 21-jarige tweede machinist I. Tessensohn, Den Haag; de 18-ja- rige derde matroos J. Daalmeijer, Schiedam; de 26-jarige kok M. Bras ser, Rotterdam; de 18-jarige matroos C. Keidenier, Goes; de 27-jarige ma troos A. van Drongelen, Rotterdam; de 17-jarige matroos onder de gage H. Muller, Den Haag; de 15-jarige logiesjóngen J. Schrammeijer, Rot terdam; de 24-jarige C. Witkamp te Rotterdam. Vanmorgen is het 7.300 ton metende Britse vrachtschip Tresillian tijdens een storm in de Ierse Zee gezonken. Drie schepen hebben getracht over levenden van de veertig man tellende bemanning van vlotten en uit het wa ter op te pikken. Het is niet bekend hoeveel leden van de bemanning ge red zijn. (Van onze verslaggever) Vijftien passagiers, onder wie een Nederlander, en vijf bemanningsleden hebben Maandagmorgen in een Brits Ijjnvliegtuig enige angstige uren boven London Airport doorgebracht. Het vlieg tuig, een Elizabethan van de British European Airways, verloor kort na de start een neuswiel. Twee uur lang heeft het toestel boven het vliegveld gecir keld voordat de gezagvoerder tenslotte besloot een riskante landing te wagen. Om kwart over twaalf Nederlandse tijd is het. toestel veilig geland. De inzit tenden bleven ongedeerd en het vlieg tuig liep slechts lichte schade op. De Nederlandse passagier, de heer Van Gelderen, vertelde ons Maandag middag op Schiphol de toedracht van het gebeurde. Tien uur 's morgens was de Elizabethan opgestegen met bestem ming Amsterdam. De gezagvoerder van een vliegtuig dat even later de lucht in ging bemerkte dat de Elizabethan een van de twee neuswielen verloor. Onmiddellijk trachtte hij verbinding met het toestel te krijgen. Toen hij daarin niet slaagde, seinde hij een be richt naar de verkeerstoren van Lon don Airport. Van hieruit wist men de radiotelegrafist van de Elizabethan te bereiken. Op de luchthaven werd on middellijk de noodtoestand afgekondigd. Brandweerauto's en Rode Kruis-ambu- lances werden langs de landingsbaan op gesteld. Het vliegtuig vloog herhaalde malen laag over het veld, zodat men vanaf de grond foto's kon maken van de schade. Behalve het neuswiel dat verloren was. bleek het andere neus wiel niet in de goede stand te zitten Op zeer beheerste wiize deelde de ge zagvoerder de passagiers van het lijn- vliegtuig mede wat er aan de hand was Allen bleven zeer rustig, wat natuur- liik het besef van de benarde positie niet wegnam. Een Engelse dame voelde zich misselijk, doch door de goede zor gen van de bemanning werd zij allengs opgemonterd. Op aanwijzing van de technische gronddienst besloot de gezagvoerder tenslotte het was inmiddels kwart over twaalf geworden te landen op de twee zijwielen, in de hoop dat het toestel als gevolg van deluchtbewe ging nabij de grond niet over de kop zou slaan en in brand zou raken. Nadat de ziiwielen de grond hadden geraakt slaagde de gezagvoerder er geruime tijd in de staart van het vliegtuig naar beneden te houden. Geleidelijk vertraagde het vliegtuig zonder dat het zijn balans verloor. De passagiers had den zich inmiddels van hun veiligheids gordels ontdaan en stelden zich bij de uitgang op. Op het moment dat het toe stel tot stilstand kwam sprongen zij er eén voor één uit, dat alles in zeer korte tijd. Voordat de staart omhoog sloeg stonden zij veilig en wel op de landings baan. Advertentie (tot Woensdagavond) Veranderlijke bewolking met en kele verspreid optredende buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Iets lagere tem peraturen. Zon: 8.25-16.33. Maan: 12.18-22.29. Ruit gesprongen Gisteren kwam nog een ander Brits vliegtuig in moeilijkheden te verkeren. Het was een stratocruiser van de BOA. Op ruim driehonderd kilometer van de Ierse kust sprong een ruit achter in het vliegtuig op 25.000 voet plotseling met een klap pit elkaar, midden in de nacht. Alle passagiers werden verschrikt wak ker t. en met een knal de luchtdruk in de drukcabine wegviel. De piloot liet het toestel meteen duiken naar dichtere luchtlagen op 11.000 voet. Sommige oudere passagiers, die naar adem snak ten, kregen onderwijl zuurstof toege diend. Doordat de lucht zich met grote kracht een weg uit de drukcabine baande, werden'twee jassen en een hoed naar buiten gezogen. Er ontstond geen paniek onder de 33 passagiers. De stra tocruiser landde later veilig'te Londen. Ronald Murton is de enige overle vende van de South Goodtvin", het lichtschip dat op de Goodwin Sands in de Noordzee is vergaan en waar bij zeven personen het leven heb ben verloren. In een haastig over zijn doorweekte en gescheurde pyama aangetrokken winterjas is Ronald Murton door een helicopter gered. Men ziet hier met hoeveel moeite hij aan een kabel omhoog getrokken wordt. Zoals bekend heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt een wetsontwerp tot verhoging van de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening, dit in ver band met de laatste loonronde. Daar in wordt voorgesteld een verhoging van f 72 per jaar voor gehuwden en van f 42 per jaar voor ongehuwden. In afwachting van de totstandkoming van deze wetswijziging zal, zo moge lijk nog in December, bij wijze van voorschot, een uitkering worden ge daan over zes maanden, dus van 1 Oc tober 1954 tot en met 31 Maart 1955 en wel van f 36 voor gehuwden en van f 31 voor ongehuwden. Advocaat Sean McBride, de vertegen woordiger van de Ierse regering bij het officiële onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de KLM-Super-Con- steliation Triton, heeft gisteren op de eerste dag van de zitting in de „King's Inns" te Dublin, bij de voorlezing van zijn verslag drie belangrijke medede lingen gedaan. „Uit het resultaat van dit onderzoek zou kunnen blijken, dat de achtereenvolgende handelingen die de bemanning bij de start verricht, het intrekken van het landingsgestel, het rechttrekken van vleugel-flappen en het controleren van het alternatieve stijgvermogen, alle uiterst snel zijn ver richt en wel op een moment, dat het toestel waarschijnlijk nog niet de hoogte bereikt had, waarop deze han delingen gerechtvaardigd zijn", zo ver klaarde McBride. De Ierse regerings vertegenwoordiger vergeleek bij deze veronderstelling de tijd, waarin de be manning van de Triton deze start manoeuvres heeft verricht, met de langere tijd, die andere KLM-Super- Constellations er voor nodig hadden gehad. Een van de advocaten van de KLM maakte bezwaar tegen deze rede- neringswijze in dit stadium van het onderzoek en voerde bovendien aan, dat 'de omstandigheden waaronder de andere machines vertrokken waren verschilden met die waaronder de Triton in de vroege ochtend van de vijfde September de lucht in ging. De Het Nederlandse motorschip „Falco" heeft tijde.ns een zware storm de twaalf leden tellende bemanning van de Spaanse treiler SS2770 uit San Sebastian aan boord genomen. De „Falco" kreeg Zondagmorgen contact met de treiler, toen dit laatste vaar tuig zich op 60 mijl en Westen van Ouessant in moeilijkheden bevond. De brug van de treiler was weggeslagen en bet kompas en de radio-installatie waren zwaar beschadigd. De „Falco" bood aan het vissersvaartuig naar Fi- nisterre te begeleiden, maar onder weg begon de treiler water te maken en de bemanning oordeelde het beter van boord te gaan. Het Deense schip „Vega" van 250 ton, dat Zaterdag tijdens een hevige storm door de acht leden van de be manning was verlaten, is gisteren de haven van Sherness aan de Theems binnengesleept door de Nederlandse sleepboot „Humber". De ondergelopen machinekamer van de „Vega" wordt leeggepompt. Gisteravond staken opnieuw krach- Sir Winston Churchill, de Britse eerste-minister, wordt vandaag 80 jaar. Vorsten, presidenten en premier hebben hem felicitatietelegrammen gezon den. Met bestelwagens vol komen de geschenken op Downingstreet 10 bin nen. Er zijn kisten zeldzame wijn bij, maar ook theewarmers, gemaakt door eenvoudige vrouwen. Zestig boekhouders, allemaal vrijwilligers, en andere helpers behandelen de stroom van chèques, bankbiljetten en munten, die uit vele landen zijn binnengekomen. Er is al meer dan een millioen gulden aan geld ontvangen, o.m. een anonieme gift van veertien roebel. President Eisenhower feliciteerde Churchill „wegens het bereiken van een nieuw hoogtepunt in een leven, dat op zichzelf uit een reeks hoogtepunten bestaat". „Wij Amerikanen," aldus president Eisenhower, „hebben het grote Brits- Amerikaanse deelgenootschap zien groeien en bloeien met u als een van de stoere voorvechters. In de donkere jaren van oorlog en de zorgvolle tijden van onzekere vrede heeft dit deelgenootschap ons kracht gegeven. Wij groeten u als wereldstaatsman, als onoverwinnelijke strijder voor de zaak van de vrijheid, als onze beproefde vriend van vele heldhaftige jaren." tige winden op. Het lichtschip „North Goodwin", dat zijn ligplaats op vier mijl van de verongelukte „South Goodwin" heeft, seinde, dat het ruim honderd meter van zijn ankerplaats was geslagen. Vice-admiraal W. G. A. Robson, die als vlagofficier van Schotland de hulp actie voor de Deense schoener „Svaerd- fisken" heeft gedirigeerd, richtte giste ren een telegram van dank aan de commandant van smaldeel 5, com mandeur S. den Boeft Hr. Ms. vlieg kampschip „Karei Doorman" en Hr. Ms. torpedobootjagers „Evertsen" en „Kortenaer" maakten als onderdeel van dat smaldeel een oefenreis door de Schotse wateren. De „Evertsen" heeft samen met een Britse Neptune hulp verleend aan de „Svaerdfisken". Vice-admiraal Robson dankte voor de snelle en doeltreffende hulp. De sa menwerking met de vliegtuigen van groep 18 noemde hij uitstekend. Ook kapitein Rasmussen van de „Svaerd fisken" roemde de prestaties van de „Evertsen". (ANP—Reuter—UP) De politie heeft vannacht in een hotel te Leeuwarden de gedeserteerde mili tair M. H. v. d. M. gearresteerd, wegens de overval op de Veendamse taxi chauffeur in een hotel te Zwolle. De Franse premier Mendès-France verklaarde, dat zijn landgenoten een „enorme schuld van dankbaarheid" aan Churchill hebben, omdat hij hen geholpen heeft uit de donkere tijd van slavernij". Er kwamen ook felici taties binnen van maarschalk Tito en van de Canadese premier, St. Laurent. Sir Winston was gisteravond niet in een stemming om rust te nemen. Hij presideerde een avondbijeenkomst van zijn kabinet om over de nieuwe parle- mentszitting te spreken, die vandaag door koningin Elizabeth geopend wordt. Daarna gaf hij een diner voor 70 minis ters en andere naaste medewerkers, waar hij de inhoud van de troonrede bekend maakte. Vóór elf uur vanmorgen moet hij in het parlement zijn om naar de troon rede van koningin Elizabeth te luiste ren. Op het middaguur zullen trommel slagers in de historische Westminster Hall het beroemde ,,V voor Victorie"- teken in morse slaan drie punten en een streep dat Engelands teken van hoop was voor het door de nazi's bezette Europa in de tweede wereld oorlog. Sir Winston zal dan uit handen van zijn vriend en politieke rivaal Clement Attlee zijn portret in olieverf ontvan gen. Het schilderij, een werk van Gra ham Sutherland, is een geschenk van de parlementaire collega's. De jarige krijgt voorts een gedenkboek. Hjj za) een toespraak van 20 minuten houden Millioenen Britten zullen de plechtig heid via de televisie kunnen zien. De parlementsleden zullen in West minster Hall „Happy Birthday to you" voor Sir Winstop zingen. De pre mier zal de acht enorme kaarsen op de verjaardagstaart uitblazen. In de taart zijn twaalf pond boter, twaalf pond suiker en 36 pond fruit ver werkt. In suiker zijn er gebeurtenis sen uit het leven van Sir Winston op afgebeeld. Bij de lunch, wacht de jarige een tweede taart van 91 cm. diameter en met 80 kaarsjes. Om half zes zal de premier het dak van zpn ambtswoning beklimmen om een vliegtuig te zien overvliegen, waar op in grote neonletters het opschrift „Hulde aan Winston" is aangebracht. Om zes uur zullen in het Hogerhuis leden en oud-leden van de conserva tieve partij Sir Winston twee zilveren vazen aanbieden, die behoord hebben aan generaal Charles Churchill, een broeder van de eerste hertog van Marl borough. Om zeven uur zal Churchill door de koningin op Buckingham Palace wor den ontvangen. 'weuter) 5 Sir Winston Churchill, die vandaag tachtig jaar is geworden. President van het Hof, rechter Thomas Teevan, verzocht McBride hierop zich in zijn verslag bij de feiten te houden en conclusies achterwege te laten. Hier op verklaarde McBride dat het naar voren brengen van bepaalde aanwijzin gen van een onregelmatige start uiter aard niets zou afdoen aan het gewicht van andere aanwijzingen voor een nor male start. De tweede belangrijke uiteenzetting van McBride betrof het uitblijven van onmiddellijke ongerustheid en de daarmee gepaard gaande hulpverlening op het vliegveld Shannon. Bij het ver trek van de Triton meende een drie tal agenten van de luchthavenpolitie, die het toestel nastaarden, dat het niet normaal de lucht inging. Een van hen geloofde zelfs, dat het de lage dijk langs de rivier de Shannon vlak achter het einde van de startbaan raakte. Hij rapporteerde dit F.-m zijn chef, die naar buiten liep tot aan de startbaan en het vliegveld afkeek, echter zonder iets te zien. Hij sloeg daarom geen alarm. Zoais gebruikelijk probeerde het personeel in de verkeerstoren kort na het vertrek van de machine radio- telefonisch contact met de cockpit op te nemen, doch tevergeefs. Er kwam geen antwoord. Na nog enkele ver geefse poginge. ging men er vijf mi nuten nadat de Triton was opgeste gen toe over alle controletorens op te roepen om naar de Triton te informe ren. Geen der stations had iets van de machine gehoord. Op dat moment, zo ging de heer McBride voort, gebeurde er iets bijzonder ongelukkigs. De .nan. die de radarpost van het vliegveld be diende, ving een van deze radioge sprekken op. Hij interrumpeerde plot seling over zijn installatie en mengde zich in de conversatie met de woor den: „Zoeken jullie naar de Peter How Love King Yoke? Die heb ik hier op mijn scherm, 23 mijl ten Westen van Shannon". „Outbound?" vroeg de verkeerstoren nog („op de uitreis?"). „Zeker", luidde 't antwoord van de radarpost. Na deze geruststel lende verklaring liet de verkeerstoren de Triton naar men dacht rustig de reis voortzetten. De derde belangrijke verklaring in de uiteenzetting van advocaat McBride be trof de startbaan, waarvan de verkeers leiding van Shannon de Triton neeft laten opstijgen. De KLM-machine kreeg startbaan 14 toegewezen. De windrich ting was voor het starten van deze baan ongunstig en bovendien is startbaan 23, die wat de wind betreft in een meer gunstige positie lag, aanmerkelijk lan ger. „Men zou de vraag kunnen stellen", aldus McBride, „of die startbaan wel gebruikt had moeten worden. De Tri ton had een behoorlijke lading en het zou kunnen zijn dat startbaan 14 te kort was voor het zwaar geladen toestel". Er staat in dit onderzoek niemand als verdacht terecht, al zullen er aan net slot wel een of meer verantwoordelij ken voor de ramp worden aangewezen. Naast het hof zelf zijn er de getuigen, de talloze juristen, onder wie er zijn, die voor de belangen der nabestaan den opkomen, de vertegenwoordigers der diverse luchtvaartmaatschappijen en de journalisten. In de historische „Kings Inns", die in drie weken tijd door werklieden in een rechtszaal is omgebouwd, heeft de Lockheedvliegtuigenfabriek een klein, beweegbaar model van de Tri ton opgesteld, dat in staat is alle luchtmanoeuvres uit te voeren. Deze kleine Super-Constellation heeft in de rechtszaal een plaats gekregen te gen de achtergrond van een grote kaart, voorstellende de monding van de Shannon-rivier. Het model, dat op een draaibare standaard is gemonteerd en langs electronische weg in bewe ging kan worden gebracht van een schakelbord uit heeft een vleugel spanning van ongeveer anderhalve meter. De bouw ervan heeft ongeveer tien duizend gulden gekost. Het mo del zal in de rechtszaal bij het onder zoek worden gebruikt om de techni sche uiteenzettingen van de deskundi gen te verduidelijken. Verder wonen vier luchtvaartdeskun digen uit Nederland, Ierland, Enge land en Canada de zittingen bij om bij de technische aspecten van de ver- horên te assisteren Dit zijn de heer A. J. Marx, hoofd ingenieur van het Nationaal Lucht vaartlaboratorium uit Amsterdam, kapi tein C. K. Edward, assistent-directeur operations van de „Trans-Canadian Airlines", E. V. F. Miller, verkeerslei der van het Britse ministerie voor ver keer en burgerluchtvaart en comman dant Andrew O'Shea, assistent-lucht vaartingenieur van de Ierse luchtmacht Zij zullen in de komende weken de tien tallen getuigenverklaringen aanhoren en tenslotte hun oordeel moeten uitspre ken over de oorzaak van de ramp. Bo vendien zal bij dit onderzoek worden nagegaan, hoe het te verklaren is, dat de hulp van de zijde van de luchthaven Shannon gedurende de eerste anderhalf uur na het ongeval is uitgebleven. Commodore A. Viruly, de gezagvoer der van de Triton, en zijn Britse eerste piloot, Edward Parfitt, waren de twee enige leden van de bemanning van het verongelukte vliegtuig, die in Dublin bij de rechtszitting aanwezig zijn. De overige vijf bemanningsleden, die de ramp hebben overleefd, houden zich in Nederland beschikbaar, om zo nodig als getuige gehoord te worden. De K.L.M. is verder o.a. vertegenwoordigd door de heer G. J. Ten Duis, die de leiding heeft bij de training van de K.L.M.vliegers, en de heer C. A. Bruijnestein, van de lijnonderhoudsdienst van de K.L.M. en chef van de Lockheed-sectie. De Zuid-Afrikaanse Nationale Party heeft Johannes Strydom tot premier gekozen. Hij volgt de demissionnaire premier, dr. Daniël F. Malan, op. Dr Malan heeft zich, zoals gemeld, wegens zijn vergevorderde leeftijd teruggetrok ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1