Haarlemse Vleeshal twee dagen VLEESHAL Fa.J.H.Schous Commissaris dringt aan op verhoging tempo wegenaanleg Kansen van Leonidas zijn na zege zeer snel gestegen Velsens begroting sluitend Slagers exposeren in een sfeer van een glanzend sprookje wÊÈÊlÊltÊÊÊIlËÈSm Liederenrecital HAARLEM HEEFT ZIJN EERSTE SCHUILKELDER Geopend onder het genot van een glas champagne Ta fel tenniscompetitie WINFRIED weet zich veilig te stellen ■■■I H|g Artiesten in hun soort f mmm Provinciale Staten van Noord-Holland Th. de Groot herdacht Door Annette de la Bye VOLLEYBAL DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 PAGINA 2 Welfarewerk Marine' hospitaal Commandant opent tentoonstelling PASTOOR J. ZONDER- LAND ZESTIG JAAR Een nuttig geschenk in deze tijd is het Verplaatsbare PETROLEUM- APPARAAT Burgerlijke Stand Geloof en Wetenschap JONGEREN TER BEE VAART NAAR HEILOO Sluiting van het Maria-jaar MET ST. NICOLAAS DE ZON IN HUIS BOGAARD Floresstr. 15, Haarlem-N» Spreekuur wethouder Sociale Zaken 1 NAPPA HANDSCHOENEN REÜNIE IN ST. PHI- LOMENASCHOOL Tentoonstelling van speelgoederen U itslagen LUISTERRIJKE SLUITING MARIAJAAR In kathedrale Basiliek MOOI ST. NICOLAAS- FEEST VERKEERSAGENT OP SOENDAPLEIN Subsidie R.K. Openbare Leeszaal Meisje aangereden ZANDVOORT Kleedgebouw met cantine BLOEMENDAAL Ontwerp St. Joseph- school ELECTRISCHE KLOKKEN 'T SILVER STOEPKE SNELSCHAKEN Kampioenschap Haarlem BILJARTEN „Verenigde Katholieke Dammers" SANTPOORT Uitbreidingsplan „Jan Gijzenvaart" Vogelfilm „Wildzang" UW HAAR IS UW KROON C. 7. OERLEMANS Beurs van Amsterdam Beurs van New York 78 Del Haarlemse Vleeshal zal twee da gen echt een AXEESHAL zijn. kanmiddag is officieel de Haar lemse Slagersvaktentoonstelling geo pend, een expositie, die wij iedereen van harte kunnen aanbevelen. Ruim hon derd slagers hebben er voor gezorgd, dat de hal een feest is voor het oog, een streling voor de maag en in ieder geval een opwekking tot een vlezig maal. Men mag zich gelukkig prijzen, dat de expositie niet op een Vrijdag of een quatertemperdag wordt gehouden, want waarachtig er zou gezondigd worden. Laten wij het maar eerlijk bekennen, wjj hebben nooit geweten, dat er zo veel poëzie schuilt in het slagersvak. Voor ons is tot nu toe biefstuk alleen maar een stuk bief geweest, zonder meer. Maar als ge ziet, hoe de slagers de biefstuk presenteren, dan zegt ge: wat weten ze ongelofelijk veel roman tiek te weven om een ongetwijfeld edel deel van een koe. Slagers zijn ook werkelijke artiesten in hun soort. Zij schotelen hun pro ducten met een vórstelijke smaak, zij verstaan de kunst van garneren met een indrukwekkende vaardigheid, kort om, zij weten hun product te verkopen met de schoonheid van het product zelf. Of het nu gewone lever- of rookworst is, comedbeaf of rookvlees, tongenworst, of procureurspek, alles heeft de glans van een sprookje, waarover de liefheb ber niet uitverteld raakt. Nog zelden hebben wij zoveel liefde gekoesterd voor een grappig speenvar- kentje, dat eigenwijs, maar gebraden op een schotel te pronk lag: evenmin hebben wü een eend zo parmantig en ge braden op een schotel zien zwemmen. Daar valt zoveel te vertellen over de ze expositie, dat wij ons tot enkele on derdelen hebben moeten beperken. Er is per slot van zaken een gedicht te maken op een feestelijk spierstuk, op 'n gelatine-cotelet, op een runderhaas, op een kalfstong in gelatine en op al die andere heerlijkheden, die bij wijze van spreken zo te hap liggen. Daar is verder nog een hoorn des overvloeds, waaruit de worsten met veel charme stromen, een molen in vet gebouwd en vele andere werkstukken, die bewijzen, dat een slager met vet meer kan uitrichten dan hij dagelijks in zijn winkel pleegt te doen. De liefhebber kan tenslotte ook ken nis maken met verschillende installa ties, die de garantie geven, dat de sla ger zijn product steeds zo goed en zo vers mogelijk wil afleveren. Zoals wij reeds eerder konden berich ten wordt het publiek, dat de tentoon stelling bezoekt, in de gelegenheid ge steld kennis te maken met de originele Haarlemse rauwe rookworst. De expositie bevelen wü heel bü'zon- der aan. Zü is geopend, vandaag tot vanavond half elf, en morgen, Woens dag 1 December, van tien uur 's mor gens tot tien uur 's avonds. In het middaguur is zij echter gesloten van half een tot half twee. De commandant van het marinehos pitaal in Overveen, de kapitein ter zee arts E. W. Creyghton, opende gister middag in kamer 220 van het gebouw de jaarlijkse Welfaretentoonstelling, waarop werkstukken van patiënten staan geëxposeerd, die tevens gekocht kunnen worden. De commandant toon de zich in zijn openingswoord een overtuigd voorstander van het welfare- werk, dat zich een onmisbare plaats in het militaire leven heeft verworven. Als er maar sprake blüft van voldoende spontaneïteit, zo waarschuwde hij. Mejuffrouw J. Bredero, die, tezamen met mej. M. M. Riegstra, de leiding had bü de inrichting van de tentoon stelling en reeds twee en een half jaar welfareleidster is in het Marinehospi taal, zal met ingang van 1 Januari de de dienst verlaten, terwijl mej. Rieg stra wordt overgeplaatst. Mej. Bredero zal worden opgevolgd door mej. Jan sen Hutterman uit Amersfoort. Morgen Woensdag 1 December viert pastoor J. A. Zonderland van de Kle- verparkparochie zijn zestigste verjaar dag. De parochianen zullen zich zon der twijfel niet onbetuigd laten, want daarvoor beschouwen zij deze hartelijke Franciscaan teveel als hun vriend. Pas toor Zonderland draagt morgenochtend om half acht een gezongen H. Mis op en de parochianen hebben verder ge legenheid hem te feliciteren van 11 tot 12 uur 'smorgens, en van 5 tot 6 uur 's middags. Advertentie Pitsos kachel f 39.7S Demon kachel 46. P O.D. radt 95. Zojuist ontvingen wij weer de Aladdin Blue flame Heater 95. Ook in SCHAATSEN ruim gesorteerd. Oude Groenmarkt 14—16 Haarlem Tel. K 2500 - 11266 Geboren: A. StobBolwidt z.; H. P. Suid- geestvan Maris z.; J. M. A. van der Veldt van Dam z.; A. J. NijdamVerhagen d.; A. Stob—Bolwidt d.; G. G. Klop—Berg d.: N. Vijlbrlef—de Graaf d.; M. C. Klein Schip horstvan Maanen d.; G. IJ. van der Veen Stam d.; W. G. Huis in 't VeldSoel- laart d. Ondertrouwd: J. Jongsma en M. E. van Latum; W. E. Hoekwater en M. J. Koele- meijer; P. C. de Haan en J. C. A. Baijer. Getrouwd: J. A. Nobels en M. A. Koo- men; G. Reinalde en M. Th. J. S. Stoelinga; A. M. Rij ff en M. A. Drost; S. D. Koning en A. J. Wesselink: J. Imanse en L. E. Els- hout; W. H. Prins en L. E. Glaser; C. S. van Bergen en E. A. van der Vlerk. Overleden: E. Bruneel—Grevenaars 75 J.. Kamperlaan: J. L. van den Aardweg 78 j.. Barendsestraat; P. Fris 72 j.. Kempstraat; A. B. Böckling 30 j.. Donkere Spaarne; J. H. P. Veen 59 j.. Ten Katestraat; A. M. Wel vaart 72 j„ Llnnaeuslaan. De hoorn des overvloeds op de expo-1 geval, dat de bezoekers zal doen water side in de Vleeshal. Een smakelijk) tanden. Vandaag is de tweede zitting 1954 begonnen van de provinciale staten van Noord-Holland. De voorzitter, de commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, herdacht in zijn openings woord het overleden statenlid Th. de Groot, die deel uitmaakte van de KVP-fractie. Dr. Prinsen noemde de heer De Groot, die 30 September te Amsterdam overleed, een markante figuur in de katholieke vakbeweging, die zich zeer verdienstelijk heeft ge maakt voor de verbetering van de so ciale toestanden. Hoe groot de waar dering voor zün persoon en werk was, bleek aan het einde van dit jaar, toen hfj van de vakbeweging afscheid nam. ■In de staten was hij steeds een be scheiden figuur gebleven. Dr. Prinsen oefende in het verdere gedeelte van zijn openingswoord cri- tiek uit op het lage tempo van de we genaanleg, dat alom in de provincie Noord-Holland wordt geconstateerd. Hü doelde vooral op de oeververbin dingen van het IJ. De overheid ver liest dubbel, als zü tijd verloren laat gaan, zo oordeelde dr. Prinsen. De Enige weken geleden werd muzikaal Nederland verrast met de tijding, dat aan Annette de la Bey, een jonge, nog onbekende Heemsteedse zangeres in het te 's Hertogenbosch gehouden Be- nelux-concours de hobgste, de Aaltje Noordewier-prijs was toegekend. Ge ruime tijd geleden had deze zangeres eens in de Haarlemse Vleeshal op een herdenkingsconcert een lied van Sas Bunge geïntroduceerd. Haar fijne, weelderige sopraanstem trok toen reeds de aandacht. Haar lerares, mevrouw Dresden-Dhont achtte het blijkbaar beter voorlopig niet in het openbaar op te treden, de aandacht nog meer aan de studie te wijden. Nu zij echter uit een 32-tal sopranen werd uitverkozen, gaf zij in de Renais-- sance-zaal van het Frans Halsmuseum een recital met een rijk geschakeerd programma. Haar optreden getuigde van een natuurlijke begaafdheid, se rieuze studie en algemeen muzikale ontwikkeling. Wanneer de zang niet over de gehele linie voldeed, moet dit worden toegeschreven aan de minder gunstige acoustiek van de zaal. Het zingt aldaar niet gemakkelijk, in het forte klinkt zang en spel droog, nu vooral door de te lage temperatuur. Dat men toch nog lang niet onbevre digend huiswaarts keerde, is het gevolg van de in-muzikale wijze van voordra gen en van de keuze der liederen. De zangeres had in hoofdzaak haar keuze bepaald tot liederen, waarin haar fraai getimbreerde stem in deze zaal niet zozeer geschaad kon worden door forte's. Bovendien voelde zij de strek king van de liederen uitstekend aan. Zo voldeden o.a. Mozart's „Einsam ging ich jüngst im Haine", Schubert's „Se- ligkeit" en Wolf's ..Elfenlied". Vanzelf sprekend kwam de goede voordrachts kunst van de zangeres bijzonder in de Wolf-liederen duidelijk uit. Kwamen Engelse liederen van Sas Bunge niet voldoende tot hun recht in de hoge tonen was de invloed van de temperatuur op de stembanden wel zeer goed merkbaar de Franse lie deren in de Hengeveld-bewerking ver kregen de juiste verklanking. Zij klon ken behaaglijk en teer, precies zoals dit genre vereist. t Pianist Jan de Man, leraar aan het Kon. Conservatorium, begeleidde voor treffelijk. Er werd steeds een absolute eenheid bereikt. Als solo-nummers droeg hij werken van Chopin voor. Een stemmingsvolle Nocturne en het subtiele „La fille aux chevux de lin" kwamen in deze zaal het meest tot hun recht. Geen talrijk, wel aandachtig en hoogst dankbaar auditorium. O. K. Donderdag 16 December spreekt voor Geloof en Wetenschap Douglas Hyde over ,,The great battle of our time". Douglas Hyde was twintig jaar gele den communist en werd later katholiek. In de afgelopen twaalf maanden bereis de hjj Afrika en Azië en maakte een speciale studie van het communisme in Azië. Vrüdag 7 Januari 1955 brengt de Ned. Opera „Mignon" ten tonele. Op de twaalfde büeenkomst, Vrijdag 14 Ja nuari, spreekt dr. H. Groot, privaat do cent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, over het onderwerp „Reizen naar de maan en verder". noodoeververbinding over de IJmuider sluizen, die zeker een millioen zal kos ten, is veel te laat voorgesteld. Met klem drong daarom de Commissaris aan op verhoging van het tempo in de wegenaanleg, opdat spoedig ook de aan- en afvoerwegen voor de Velser tunnel gereed zouden zün. FILMS REMBRANDT: „Koning der melodieën". 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Door dik en dun", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Een liefde in Parijs". Str. volw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De man met een millioen" A. 1. Tijden 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Tot en met Zo.: „City Lights". FRANS HALS: Tot en met Wo.: „100 meisjes en 1 zeeman". Str. volw Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Do.: „De man in het grijs", 18 j. ROXY: Tot en met Do.: „Road to Bali". 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. MINERVA: Di. „Lili". a. 1. 8.15 u. Dinsdag 30 November Stadsschouwburg: De „Nederlandse Co- medie" voert „Muiterij op de Caine" op. Aanvang 8 uur. Concertgebouw: N. Ph. O., 4e concert, serie D, Solist Pierre Mollet, bariton, 8 u. Woensdag 1 December Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" met „Muiterij op de Caine", 8 uur, TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 10—16 uur. Zo. van 1316 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland 66. Schilderijen van Poolse expressionisten (tot eind Nov.). Het Huis met de kogel, Spekstraat 12: Portretten en bloemstillevens door Georg Rueter. Tot 4 December. De Vleeshal: Slagersvaktentoonstelling 30 Nov. en 1 Dec. Van 14.30—22.30. Wo. ook 10—12.30. Teyler's Museum: Tekeningen van H. Goltzius van 113 uur. Zo. van 1—3 uur. Boot „De Smidse", Spaarne t o. Ged. Oude Gracht: Expositie van miniatuur spoorwegen. Voor de jeugd boven de 18 jaar be staat er op 7 December een prachtige gelegenheid om 't Mariajaar te sluiten met een avondbedevaart naar Heiloo. 's Avonds 7 uur vertrekken de bussen vanaf de kerk in de Amsterdamstraat en ze stoppen om 7.15 voor de Li- duinakerk aan de Rüksstraatweg. In Heiloo is een plechtige Avondmis met predicatie van dr. M. J. de Jong secretaris van 't bisdom. Na de H. Mis wordt een grote lichtprocessie gehou den door 't bos met tot slot 'n kort lof. Volgens berekening is men 's avonds om 12 uur weer thuis. Kaarten voor de bedevaart zün ver- krügbaar op alle Instuifavonden en bü de volgende adressen. Pastorie A'damstraat 59, tel 11394) L. Duin, A'damsevaart 20, tel. 11053; C. Paauw Emostraat 37. Talrüke jongemannen en meisjes heb ben zich reeds opgegeven, maar hoe meer er mee gaan, des te grootser wordt de hulde die Maria gebracht wordt. De herenteams van de katholieke vol leybal verenigingen HBC en Leonidas hebben weer uitstekend werk verricht. De mannen van de Heemstede Berken rode Combinatie kwamen binnen de lij nen tegen concurrent Cios 3, hetgeen een zware opgave betekende. De ploeg van Hilterman trok echter duchtig van leer en behaalde een over tuigende 40 zege, zodat de leiding in de tweede klasse behouden bleef. In de andere tweede klasse had Leoni das eveneens op papier een geduchte tegenstander in de Blinkert. Hoewel aanvoerder Smit reeds spoe dig door een blessure werd uitgescha keld, was dit voor de Leonidas ploeg onder aanvoering van Van Gemert geen beletsel om ook een fraaie 30 overwin ning te behalen. Door deze zege zijn ook de kansen van Leonidas weer ge stegen, hoewel Cios 2 en Santpoort nog geduchte tegenstanders zün. In de eerste klasse dames heeft het Veiox team opnieuw bewezen dit jaar ongetwüfeld hoge ogen te gooien. Hoe wel de ploeg van Wil Spierings in het begin een geduchte tegenstand te over winnen kreeg, werd het toch een vrü gemakkelijke 40 zege. Alleen is het wel gewenst dat men de verdediging niet gaat verwaarlozen ten koste van de aanval. Gezien de moeite die kam pioen die Raeckse had met het Bloe- mendaalse de Blinkert, zijn er zeker goede kansen voor een redelijk resul taat. Ook het team van Onze Gezellen heeft weer een fraaie 3—1 zege geboekt hoewel dit helaas ten koste ging van de Velox 2 ploeg. Laatstgenoemd team herstelde zich echter weer kranig door een 30 overwinning tegen die Raeck se 4. Advertentie Philips Ultraphil Hoogtezon tegen rheuyiatiek, verkoudheid enz. AUTOPEDS - KINDERRIJWIELEN Radio - Scheerapparaten Stofzuigers - Wasmachines. Betaling in overleg Ook het derde team van Velox kwam nog in het veld doch kon tegen het team van Altijd Welkom geen winst be reiken. De Velox dames bleven met 31 de minderen. De meeste belangstelling ging deze avond uit naar de eerste klasse heren- wedstrijd H.V.S. tegen die Raeckse. Dank zij een puntenverdeling tegen de districtskampioenen heeft die Raeckse met één punt voorsprong de leiding in deze klasse weten te behouden. Mede door de slappe leiding werd de ze wedstrijd, ondanks de ongetwüfeld grote spanning, büzonder rommelig, waarbü de H.V.S.'ers zich zeker met het gelijke spel gelukkig mogen prijzen. De andere candidaat voor de boven ste plaats, namelük CIOS, speelde een tam partütje tegen Rapiditas, welk team met 31 het onderspit moest del ven tegen de toekomstige sportleiders. De wethouder van Sociale Zaken, de heer A. J. M. Angenent, houdt Donder dag geen spreekuur. Gisteren zijn de nieuwe wijnkelders van de wijnhandel H.F.A. Okhuysen in gebruik genomen in tegenwoordig heid van een groot aantal genodigden, die zich tegoed deden aan een glas prinkelende champagne en vervolgens aan enkele glazen heerlijk koele sherry Een dezer kelders kan worden gebruikt als schuilkelders. De heer H. J. de Vries, hoofd van Bescherming Burger bevolking in Haarlem, hield een kort toespraakje, waarin hij o.a. de hoop uitsprak, dat de wijnkelder nimmer als schuilkelder behoefde te worden ge bruikt, maar uitsluitend voor het hou den van gezellige wijnproeverijen.' Advertent le Door gecombineerde vroegtijdige aan- koop zeer VOORDELIGE aanoieding 2 wol gevoerd 12.90 i Gen. Cronjéstr. ij-44, H.-N., tel. 15438 Zuster Agnes, sinds enige jaren hoofd van de St. Philomenaschool was op het idee gekomen, de oud-leerlingen, die bü haar in de klas hebben geze ten, uit te nodigen voor een réunie die Zondagavond werd gehouden. Een heel groot aantal meisjes had aan deze uitnodiging gevolg gegeven. Ze werden vergast op een tweetal film pjes, door Kapelaan Chr. Vriesekoop gedraaid. Het ene getiteld „Van dorps pastorie tot stadsparochie", bood talrü ke herinneringen, zoals van de afbraak van de oude kerk, de inwijding van de nieuwe scholen en zo al meer; het andere handelde over het 40-jarig pries terfeest van pastoor van Eeden, nu een vüftal jaren terug. De meisjes za gen soms zichzelf of speelkameraadjes op het witte doek. Onder leiding van Zuster Melanie deden oud-leerlingen vroeger geleerde reidansjes en zongen oude bekende liedjes. Enige oud-leer- lingetjes hadden mondorgel of accor deon meegetorst en vormden een niet te versmaden clubje. Tussendoor onder een smakelijk kop je thee met een koekje snaterden allen er lustig op los bü het ophalen van schoolherinneringen. Dat ze genoten hebben bewees, dat sommigen aan drongen nog maar een poosje door te gaan, toen het sein tot opbreken werd gegeven. Het begon Zondagochtend na de hoog mis, toen de voorzitter van de K.A.B.. kring-Noord in het K.A.J.-gebouw in de Lingestraat de tentoonstelling opende van door het St. Nicolaas-eomité ver vaardigde speelgoederen. Een dertig tal leden had met gerechtvaardigde trots de door hen vervaardigde stuk ken aan het keurend oog van velen voorgezet. Ze stonden op smaakvolle wijze gerangschikt: een meervoud van jongens- en meisjesspeelgoed; oer-ster- ke, fraai geschilderde trucks met opleggers, vliegende eenden op wielen poppenledikanten en meubeltjes in frisse kleuren. Aan de aankleding van deze laatste hadden enkee dames van de K.A.V. de behulpzame hand geboden. Ook vervaardigden zp lappen poppen. Deze samenwerking zal in net komende jaar worden bestendigd. Ook waren er beslist aardige klok ken, om de tyd te 'leren. Dit alles zal straks een aantrekkelijk bezit vormen van de jeugdige eigenaars die er door St. Nicolaas mee zullen worden ver rast. Er waren ook enkele stuks van meer ingewikkelde samenstelling, welke werden bestemd, om 's avonds Ameri kaans te worden verloot ter dekking van de onkosten. Des middags vond een ware uittocht plaats van kinderen van K.A.B.-leden, die naar het gebouw in de Smedestr. bij St. Nicolaas te gast gingen. Het is thans wel zeer duidelijk, dat HBC 3 in de eerste weken van de com petitie ver boven zijn stand geleefd heeft. Hoopten wij aanvankelijk, dat de nederlaag van vorige week een vergissing was, nu werd opnieuw een zeer zwaar verlies geleden, doordat de Heemstedenaren met 10-0 van Togido 2 verloren. Winfried boekte deze week weer eens de volle winst, door een fraaie 73 overwinning op GTTC 2. Togido 2 Hotac Rapidity Togido 1 HBC 3 Winfried TOG 2 Prowano HBC 2 GTTC 2 De ranglijst ziet er thans als volgt uit: In de tweede klasse boekte Win- 7 7 14 60—10 7 5 2 12 47—23 6 4 1 1 9 36—24 7 4 1 2 9 43—27 5 3 2 6 24—26 7 2 1 4 5 29—41 6 2 4 4 25—35 7 2 5 4 26—44 6 1 5 1 14—46 6 - - v6 - 16—44 Dank zü een wijziging in de bereke ning van de belasting-uitkering en de in verband daarmee ook opnieuw vastgestelde opbrengst van de (inmid dels afgeschafte Ondernemingsbelas ting over 1950, verwacht de gemeente Velsen in 1955 over f 1.060.000 meer te kunnen beschikken dan het vorig jaar begroot kon worden. De nieuwe be groting was dus gemakkelijk sluitend te krijgen met een verhoging van de post onvoorzien met f 27000, terwijl daarnaast ruime armslag verkregen werd voor het op grote schaal aanpak ken van allerlei werken. De reserve van ruim f 8 millioen, waarvan f 4 millioen voor het nieuwe raadhuis, f 3 millioen voor sanering en het restant als algemene reserve, behoefde ook nu niet aangesproken te worden. In de nieuwe begroting -S geen re kening gehouden met de jongste loon- ronde. Ook werden de schoolgelden voor het lager onderwijs normaal ge raamd. Mocht de afschaffing hiervan een feit worden, dan komt daar ei i compensatie tegenover te staan evenals een extra uitkering I verband met de 6 pet. Voorts hebben B. en W. het p' n opgevat om het schoolgeld voor het kleuteronderwijs in Velsen zijn openbaar en büzonder kleuteronder wijs reeds gelijkgesteld te halveren. De post onvoorzien bedraagt ruim f 138.000. De gunstige begrotingscijfers kon den bereikt worden ondanks het feit, dat Velsen geen winsten maakt uit zijn bedrijven, in tegenstelling tot andere gemeenten. De tarieven voor gas en water zijn lager dan in de meeste an dere gemeenten. De ruimere middelen maakten het ook mogelijk diverse uitgave-posten aanzienlijk te verhogen. Tal van wegen zullen verbeterd worden en ook is een belangrijk be drag uitgetrokken voor de aanleg van nieuwe plantsoenen. De gewone dienst der begroting sluit met een totaal aan inkomsten en uit geven van f 11.095.722.93. Op de kapi- taalsdienst resteert een nadelig slot- van f 7.750.540.28 bij een totaal aan uitgaven van f 70.448.776.48 en een to taal aan inkomsten van f 62.698.233.20. De gemeente Velsen telde op 1 Ja nuari 1954 in totaal 54.632 zielen. Vol gens de volkstelling van 1947 was dat 41.329 zielen, terwijl verwacht wordt, dat Velsen op 1 Januari 1955 rond 56 "90 inwoners zal tellen. fried 2 zün zesde overwinning in suc ces door Hotac 2 met 91 te verslaan. GTTC 3 en Winfried 2 behielden hier door dus samen de leiding. In de lagere sferen ziet het er voor Geel Wit niet zo best uit na de 64 nederlaag tegen TYBB 2. In 2B de welhaast gebruike lijke grote overwinning voor Oranje Zwart. Eén van de naaste concurrenten GTTC 4 werd met niet minder dar) ÏO^-O verpletterd. TYBB, dat vorige week zo,uit zijn slof schoot, leed nu een ietwat onverwachte 82 nederlaag tegen teZaanen. Bij de dames een verwachte 6—4 nederlaag van Winfried tegen Pro- wane, maar wpn HBC opnieuw. Deze week versloegen de Heemsteedse da mes TYBB met 6—4. Heren: le kl.: HBC 3—Togido 2 0— 10, TogidoTOG 2 73, Prowano Hotac 2—8, Winfried—GTTC 2 7—3; 2e kl. A: Winfried 2Hotac 2 91, Prowano 2Togido 3 46, TYBB 2 Geel Wit 64; 2e kl. B: H'stede 3— DIOS 2—8, GTTC 4—Oranje Zw. 0— 10, teZaanen—TYBB 8—2; 3e kl. A: HBC 4Togido 4 3, Rapidity 3Geel Wit 2 9—1, teZaanen 2—PSVH 0—10. VelsenJohez 2 46; 3e kl. B: Colum bia—GTTC 7 3—7, PSVH 2—VTC 6— 4, Johez 3—VGZ 2 9—1; 3e kl. C: HBO 5Oranje Zw. 4 55, Plaatw.Velsen 3 91; 3e kl. D: Prowano 3Velsen 2 2—8, TYBB 3—Johez 0—10, TOG 4— Hotac 3 19; 4e kl. A: DokoPlaatw. 2 10—0, VGZ 4—Hotac 4 0—10, H'kerk 2—VTC 4 10—0, Hotac 5—Prak 9—1; 4e kl. B: teZaanen 3VTC 5 82, te Zaanen 5—TOG 6 8—2, TYBB 4—DIOS 5 100, Togido 6Boru 64; 4e kl. C: Spinnew.DIOS 4 55, Corodex-te Zaanen 4 1—9, Geel Wit 3—Columbia 2 6—4, VTC 3—Togido 7 10—0; 4e kJ D: HBC 6—DSB 3 10—0, GTTC 8—te Zaanen 6 10—0, Spinnew. 2—VTC 3 46, Togido 8Johez 4 19. Dames: 3e kl.: WinfriedProwano 4—6, TYBB—HBC 4r—6, TOG—teZaa neü 55, JohezTogido 1—9; 4e kl. A' Rapidity 2—Doko 3—7, VTC—Rapidity 2—8- 4e kl. B: teZaanen 2—TYBB 2 —3,DIOS—Togido 3 10—0, GTTC— Oranje Zw. 2 100, BoruJohez 2 1—9; 4e kl. C: Oranje Zw.—Columbia 10—0, Spinnew. 2—GTTC 3 3—7, TOG 2—HBC 2 7—3, Johez 4—TYBB 4 9—1, DIOS 2—Johez 5 9—1; 4e kl. D: GTTC Prowano 2 5--5, TYBB 3Spinnew 3 46, Johez 3Togido 2 7—3. Machine 14. Nog meer mensen voerden het woord en wensten de heer Okhuysen geluk, die gloriërend langs zijn welgeteld 35.000 flessen wijn van de kostelijkste soorten en uit de vermaardste streken van de wereld, opgestapeld in ruime bergplaatsen, liep te wandelen. Om de bouw van de kelder en van het woonhuis, dat thans aan de Bree- straat is verrezen, mogelijk te maken, moesten enkele onbewoonbaar verklaar de woningen worden afgebroken. Op 20 April is men begonnen met de nieuw bouw. De muren van de kelder zijn 44 cm dik, terwül de zoldering een dik te heeft van 30 cm en -gesteund wordt door zware pilaren. De ingang voor het publiek ligt aan de Breestraat. Via een gassluis bereikt men dan de schuil kelder, waar 120 mensen een plaats kunnen vinden. Deze schuilkelder, alias wijnkelder, is de eerste, die in Haar lem na de oorlog gereed is gekomen. De tweede kelder, zal, zoals men zich wel de Botermarkt. Het lag oorspronkelijk in de bedoe ling, dat de burgemeester de kelder zou open stellen, maar deze was door ambtsbezigheden verhinderd. Woensdagavond 8 December om 8 uur zal Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem op plechtige wijze het Mariajaar sluiten in de kathedrale Ba siliek van St. Bavo te Haarlem. Bij deze gelegenheid zal de Bisschop een toespraak houden en een pontifi cale avondmis celebreren, met assisten tie van het Hoogwaardig kathedraal kapittel, in tegenwoordigheid van vele geestelijke en wereldlijke Autoriteiten. Gezongen zal worden de missa so- lemnis voor twee koren achtstemmig, van E. Boezi, onder leiding van Dr L. Kat. De houders van vaste plaat sen blijven het recht op hun plaats behouden tot klokslag 8 uur. plaatsen kan nog schriftelijk worden 146 Haarlem op de enveloppe ver melden: avondmis 8 December. Patroon feest St. Op Woensdagavond 1 December om 8 uur wordt een plechtige avondmis in de kathedrale Basiliek van St Bavo door prof A. Ruhe van het theologicum te Warmond, die ook de feestpredicatie zal houden ter gelegenheid van het feest van St. Eloy, de patroon der sme den. Gezongen wordt door het kathe drale heren- en jongenskoor onder lei ding van Dr. Kat de Missa: Pour chan ter notre Dame van Edm. Diericken. Na de mis: Ave verum van Mozart. Het treffende is, dat de katholieke werkge vers organisatie en (je katholieke werk nemers organisaties gezamelijk dit feeA vieren, zowel in als buiten de kerk. De smeden geven een voorbeeld dat tot navolging stimuleert. Het korps van de Haarlemse M.T.S. heeft er veel werk van gemaakt om een aantal Haarlemse kinderen een on vergetelijk Sint Nicolaasfeest te be zorgen. Omstreeks half drie arriveer de op de Grote Markt een bus van de N.Z.H., waarin de kinderen, die het feest mee mochten maken, naar Brink- mann gebracht werden. Bij sommigen kwamen eerst de wa terlanders nog wel te voorschijn, maar de aanwezige dames wisten die spoedig te drogen, vooral toen de kinderen in de met vlaggetjes versierde Kroonzaal kwamen en allen een feestmuts kregen opgezet. Er werd vrolijk gezongen en na een kort woord van de heer W. Wolzak, kregen de kinderen enkele filmpjes voorgedraaid, die voor veel -plezier zorgden. Het grote ogenblik was na tuurlijk pas aangebroken, toen de Sint in hoogst eigen persoon letterlijk ten tonele verscheen en de kinderen op zijn eigen wijze toesprak. Geschenken bleven niet uit, dank zij de activiteit van de M.T.S.-ers, die voor iedere jon gen een „kraan" gemaakt hadden en voor ieder meisje een poppenwiegje. Voor ieder kind was er bovendien een geschenk, waarvan men zeker wist, dat het dat graag zou hebben. De tractaties maakten de sfeer nog eens extra gezellig en zo slaagde dit feest niet alleen voor de kinderen, maar tevens voor de M.T.S.-ers. Met ingang van morgen zal op het Soendaplein een verkeersagent dienst doen met een stopbord. Het betreft hier een proefneming. De verkeerspolitie wil namelük onderzoeken of alle deel nemers aan het verkeer, komende uit de richtingen die op het Soendaplein uitkomen, de agent kunnen zien. De agent zal plaats nemen tussen de twee 'vluchtheuvels. Het subsidiebedrag op de Haarlemse Gemeentebegroting 1955 van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek is geraamd op 25.000. Dit in tegenstel ling tot het bedrag van 19125, dat aanvankelijk werd genoemd. Gistermiddag om tien minuten voor half een stak de 11-jarige Willy Reinike uit Haarlem achter een geparkeerde auto langs de Jansstraat over ter hoogte van de Lange Herenstraat. De bestuur der van een juist naderende auto kon het meisje niet meer ontwijken en reed haar aan. Zij liep schaafwonden op en vermoedelijk een gebroken linkerbeen en werd naar het Grote Gasthuis over gebracht. Maandagmiddag heeft het gemeente bestuur van Zandvoort aanbesteed het bouwen van een kleedgebouw met can tine op de sportvelden binnen het cir cuit. Ingekomen waren 7 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door de firma Betke te Haarlem voor 45600. De hoog ste inschrüver was H. Hoëkema te Bentveld voor 53450. Dé gunning is aangehouden. De schoonheidscommissie van Bloe- mendaal heeft gistermiddag het ont werp van architect H. C. v.d. Leur van een nieuwe St. Josephschool in behandeling genomen. In hoofdzaak werd het plan goedgekeurd, slechts in enkele details wenste men een wijzi ging. Een nieuw ontwerp dat de ge wenste wijzigingen bevat, zal binnen kort ingediend worden. Advertentie met indirecte verlichting met Vogel en Vismotieven met tikkend uurwerk, meer dan 8 modellen vanaf f 53.50 In rose - groen en wit glas. Daarnaast een enorme sortering houten pendules met bim-bam-slag, In grote en kleine modellen vanaf 45. Onze GERO-ZILVIUM- en ZILMETA- afdeling biedt vele mogelijkheden en verrassingen. Eén ding is zeker, U slaagt by T SILVER STOEPKE altijd beter. DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. Alle artikelen mogen na de SINT geruild worden. JUWELIER Grote Houtstr. 49, Haarlem, tel. 20049 Aan het tournooi van H.S.G. om het snelschaakkampioenschap van Haarlem hebben slechts 24 spelers deelgenomen Uit de voorronden resulteerden twee groepen van 12 spelers. In de winnaars- groep eindigden deheren Van den Hoff (H.S.G. en Schneiders (S.C.-Haarlem) bovenaan, ieder met 9 punten. Van den Hoff wist de beslissingspartij na enerverende strijd te winnen. Hiermede legde hü beslag op de titel snelschaak kampioen van Haarlem en krijgt nij de door de Haarl. Schaakkring uitgeloofde beker voor een jaar in zijn bezit. Als tweede eindigde de heer A. J. Schnei ders. P. Verhoeff en Marwitz, beide van H.S.G. eindigden met 8 punten als nr. 3 en 4. Verder nog P. Verhoeff met 7 punten, de Ree (Haarlem) en Mol (H.S.G.) elk met 5,5 punt, enz. In de verliezersgroep werd de heer Smit (S.C. Heemstede) eerste, gevolgd door de Vries (Rolland), van Schoonho ven (S.C. Heemstede) en Duzee (H.S.G.) Bij de prijsuitreiking nam de heer van Kampen, als voorzitter van de Haarl. Schaakkring het woord. Na een geestige speech, waarin hü zeide de dikwüls gestelde vraag „Is schaken sport of kunst?", wat betreft snel schaak stellig niet met „kunst" zou willen beantwoorden, reikte hü de wis selbeker uit aan de winnaar, de heer v.d. Hoff. De totaal uitslag van de wedstrijden om de 3de klasse kampioenschappen Haarlem e.o. luidt: Broertjes 7 Winthurst 7 Wunnik 7 Leuve v. Veen Bauer De Bruin Neefkes 11 10 10 8 6 5 4 2 Voor de bondscompetitie van de K.N.D.B. is gespeeld DCY II—VKD I. De uitslag was als volgt: DCY II VKD I L. VooysP. Mul 11 K. de JongP. Hollenberg 11 L. KrijgsmanTh. v. Wort 11 J. BeukemaA. Masteling 20 D. OttJ. Lucas 11 J. v. StratenD. Rump 11 J. LodderR. Kok 11 J. KoppelmanH. v. Gastel 20 J. Waal—Th. Kok 2—0 H. v. NieuwehuisG. Faay 02 Totaal-uitslag 128 Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare ken nis, dat van heden, Maandag 29 No vember 1954, af, gedurende 4 weken ter gemeente-secret.ar.e, 4e afdeling, voor een ieder ter inzage ligt, in een uitvoerige kaart uitgewerkt, het ont werp van een plan van uitbreiding, aanwüzende de bestemming van de in dat plan begrepen grond in onderde len, met de daarbij behorende beschei den van de Wüstelaan te Santpoort den van de Wüstelaan te Santpoort (uitbreidingsplan „Jan Güzenvaart"). Onder auspiciën van de Commissie voor Natuurbescherming Velsen geven de heren Brander uit Amsterdam heden avond in het Herv. Jeugdhuis aan de Burg. Enschedelaan te Santpoort nog een laatste voorstelling van hun nieuwe vogelfilm, die voorlopig tot ti tel draagt „Wildzang". Zü, die niet in de gelegenheid waren de film in IJmui- den en Velsen-Noord te zien kunnen hiervan dus nog profiteren en voorts de bewoners van Haarlem-Noord, waar, zoals gebleken is, ook belangstelling voor deze mooie film bestaat. Advertentie Een PERMANENT WAVE is een kwestie van vertrouwen en.... zéér goed modelknippen. Wij brengen U de nieuwste FRANSE EN AMERIKAANSE MODELLEN. Massage tegen haaruitval, roos, bedorven haar volgens Amerikaans systeem. PERMANENT DOUCE EUGÈNE Medisch gediplomeerd haarkundige Haarverfspecialist - Gediplomeerd personeel GIERSTRAAT 69 - Haarlem - TEL. 21736 (Niet officiële Koersen 1 Vong Opening Slot 30/11 3% Nea ry&3 104 3% Nea 1953 103,', 3V. Nea 1948 100 u 1'/. iCt Nea 1950 100 jl 100% IV. Nea 1954 a-3% Nea i94? 100% iooa 3 Nea 62-64 oei lac 101% inschr GrtbK 1946 8 pC 99% Nea Hanae) Mil eert 218 A K. U 325 310 Van toexKeJ's Patent 17114 .aive-Uelfi eert 270 Van Ueidei 281 kon Hoogovens cert 286% 282 unilever cert 484 V2 481tf Nea Kabel 264 - Philips 385% 375 kon Petroleum 548 542 .Amsteraam' Rubber 99% 100 rtah Amerka Lun 186 kon Nea Stoom b Mil 179Va 177 Nea Scheeov Unle 156 153 H V.A 137% 135 ft Dell Mn Cert 127% 127 Anaconda Copper Bethlehem Steel ,'nrysJei Corp General Electric General Motors kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Racho Corp Republic Steel Royal Dutch men Union <JU outnern Pacific -ioutnern Railway Hdewnter U.S Steel Stemming: 26/11 44 Va 97 63% 46 93 94'/a 76 27 38 69* 72 59% 50% 70 (a 26 Va 69% goed prijshoui 29/U 45 96% 62% 46 92% 95 27% 38 68% 72 59% 50% 70% 26% 69% dend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2