Gaston Dominici belooft weer grote onthullingen CHURCHILLIANA BRITSE PERS D 30 Intern, spoorwegen en stuwadoors normaliseren op eigen wijze "in de Goed geslaagd met een Boldoot geschenk! Lezen, voorlezen en laten lezen Eenzamen zoeken hun toevlucht op Capri OP IEDERS LIP! N.S. achter klacht bedrijfsleven BEROEP TEGEN DOODVONNIS AANGEmKEND Parijse bladen trekken waarde van Franse rechtspraak in twijfel 5 doktoren Rode Kruis-conflict te Bergen op Zoom Flet huiswerk der reserve-officieren „B rederode" wordt leeggeblazen Eau de Cologne Eén soort melk met 3 pet. vet Bello* nu toch werkelijk dood J 2 DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 PAGINA 3 f 2.50 Wagondemen 20 cm. te smal waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Dekenaat Beverwijk Drie parochies naar dekenaat Purmerend Hoor en wederhoor In vrije tijd of in Rijkstijd? Natuurlijk, daar slaagt ook U mee. Boldoot geschenken zijn immers altijd welkom! U heeft hierin een rijke keuze van verfijnde, geurige en ook prac- tische geschenken voor dames en... voor heren! Mftfe, Flacon Eau de Cologne Impériale met een stuk Impériale zeep ir> étui 1 3.60- 1 4.40 - f 6.10 t 1.60 iu de Cologne stift in handige opduwbare houder. Ook verkrijg» baar in verschillende parfum geuren. After Shave stick f T.75 en f 2.50. Echt een geschenk om een heer mee te verrassen. Stichting v. d. Landbouw: BROMFIETSER VERONGELUKT MENEERTJE VER KEERD Autobussen nemen dienst Alkmaar-Bergen over Recordaantal aanzoeken voor 23-jarig Chinees meisje op „Crevenbicht"-eiland PINOKKIO RINKELBEL DE KOEKOEK GOLDEN BOEKJES WEER PINKELTJE KINDERKERSTBOEK BALLONTOCHT Advertentie 11 10 10 8 6 5 4 2 in speciale Geschenkverpakking CHIEF WHIP (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heerst in krin gen van verladers en in het algemeen in het Nederlandse bedrijfsleven on gerustheid en een zekere ontstem ming over de normalisatie, welke de Union Internationale des Chemins de Fer de internationale spoorwegorga nisatie, denkt door te voeren op het stuk van de deurbreedte van spoor wegwagens. Men wil hierbij namelijk een maat van 180 cm. aanhouden, terwijl het bedrijfsleven op goede gronden een breedte van 2 m. bepleit. Deze op het eerste gezicht niet zo brandende kwestie het gaat tenslotte maar om een verschil van 20 cm. is vooral van belang geworden door het toenemend gebruik van z.g. stapelbor den bij het transport. In steeds meer bedrijven bedient men zich van vork heftrucks en bij deze „palletisering van .goederen worden internationaal ge normaliseerde stapelborden gebruikt. Het meest voorkomend is de maat 100 x 120 cm. en vervoersdeskundigen me nen, dat een deurbreedte van 180 cm. te smal is om er goed en snel door te kunnen manoeuvreren met vorktruck beladen met pallets" van deze maat. Nog moeilijker is de zaak echter ge worden door een normalisatiebesluit in zake stuwadoorsstapelborden, dat kort geleden genomen is op een te Amster dam gehouden internationale vergade ring van belanghebbenden bij deze ma terie. Na moeizame besprekingen is men het daar eens geworden over een internationaal pallet in de afmetingen 120 x 180 cm. (hierop kunnen met een De ter dood veroordeelde Gaston Dominici heeft gisteren in de dodencel te Digne zijn handtekening gezet onder een stuk, waarin om een nieuwe behandeling van de zaak-Drummond wordt verzocht. Het Franse recht kent niet de mogelijkheid van beroep tegen een doodvonnis, maar de 77-jarige Gaston verzocht bij het Hooggerechtshof om een nieuwe behandeling op grond van technische onregelmatigheden tijdens de terechtzitting van elf dagen, die Zondag werd gesloten. De oude boer zeide gisteren, dat hu voor Donderdag onthullingen van groot belang zal doen „omdat nu de tijd is gekomen om de waarheid te vertellen". Een van de advocaten van Gaston Dominici, Charles Alfred, heeft zijn cliënt gisteren gezegd, dat diens ver zoek om een nieuwe behandeling wei nig kans maakt. Maar wel kan een nieuw feit in de misdaad altijd ge bruikt worden voor een verzoek om Advertentie Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu ®6n manier om er van af te komen. 83 van de 100 "ersonen lukte hetu kunt het ook. En wel zo: Drink In de loop van elke dag enkele glazen J'ater en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Le- *erpiiietjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week om de andere avond één. Daarna niets meer. ^ant Carter's Leverpillet.ies stellen uw inge landen in staat weer op eigen kracht to berken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ofte veel eten «at tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletje» om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver popping kwijt en vervalt u niet in de laxeer- •hiddelen-gewoonte. Haal direct Carter Le- ♦erpilietje». f 1.20 per flacon. W een nieuwe behandeling. Alfred zei, dat de terdoodveroordeelde hem te verstaan had gegeven harde en onweerlegbare feiten ter tafel te kunnen brengen. Hij wil tot het laatste ogenblik blijven zwijgen in de hoop, dat iemand zal gaan praten. Bijna de gehele Parijse pers heeft gisteren de vraag gesteld: Heeft de Franse rechterlijke macht een vrese lijke vergissing begaan door Gaston Dominici ter dood te veroordelen? Slechts één blad, de rechtse „Aurore", schrijft, dat Gastons schuldigheid vast staat. De anderen twijfelen en een aan tal, zoals ,,Le Monde", eist hervorming van de Franse rechtspraak. De correspondent van „Le Monde" te Digne vraagt of de beslissing van de jury te Digne gelijk is aan die welke een andere jury zou hebben uitgespro ken. Zonder tastbare bewijzen maar op grond van sterke vermoedens en hun „intieme overtuiging" hebben ze ven plattelanders een 77-jarige boer schuldig verklaard aan een drievoudi ge moord. „In hoeverre hebben de ge zworenen, die nooit een vraag hebben gesteld, nooit een aantekening hebben gemaakt en op zekere momenten tij dens de pleidooien op hun horloge keken, zich een overtuiging kunnen vormen?" De zaak-Dominici heeft nog eens aangetoond, dat in de Franse rechtspraak vermoedens de waarde kjunnen krijgen van bewijs, aldus „Le Monde". (AFP-Reuter) Het commando van het Rode Kruis- korps in Den Haag heeft een brief ont vangen, waarin de kaderleden van de colonne Bergen op Zoom zich solidair verklaren met hun commandant. Zoals bekend is onlangs aan de colonne-commandant te Bergen op Zoom ontslag verleend als gevolg van een onenigheid tussen de colonne-com mandant en het afdelingsbestuur. In hun brief bieden de kaderleden van de Bergen op Zoomse colonne eveneens hun ontslag aan. (Eigen bericht) Met ingang van I December zullen de parochies van Assendelft, Krom menie en Wormerveer, die tot dan toe tot het dekenaat Beverwijk behoorden, onder het dekenaat Purmerend ressor teren. Dit besluit is genomen, omdat deze parochies meer zijn georiënteerd op de Zaanstreek, dan op Beverwijk. Met ingang van dezelfde datum wordt de parochie te Schermerhorn, behorend tot het dekenaat Purmerend bij het dekenaat Alkmaar gevoegd. Deze parochie is namelijk geheel op Alkmaar georiënteerd. De Britse pers heeft in de verjaar dag van de premier een welko me aanleiding gevonden om zich te verlustigen in de rijke schat aan .Churchilliana", de talrijke uitspraken van en over Sir Winston. Harold Nieol- s°n schreef in 1948: „Gelijk alle grote hjannen is Churchill eenvoudig. Hij is biet in staat tot enige pose; hij han delt nooit anders dan welgemeend. Als bij zich landerig voelt, dan ziet hij er landerig uit; als hij zich in een slecht bumeur voelt, dan is hij, verschrikke lijk lastig; als hij zich vermaakt, straalt zijn hele gezicht van pret; als b(] getroffen is, of sentimenteel, dan houdt hjj de tranen niet tegen, die zijn ogen vullen; als hij ruw wil zijn, dan ls hy ook erg ruw". Van dit laatste trekje vertelt zijn 52??'i -^a"dolph Churchill. In Januari 1933 keerde Winston zich in het Lager huis tegen de socialistische premier van die dagen, Ramsay MacDonald. Dat ging als volgt: „Ik herinner mij, dat 'k als kind eens naar het beroemde bircus van Barnum mocht, dat een hele verzameling grappenmakers en mon struositeiten op zijn programma had. Maar het programmapunt, waar ik het "leest naar verlangde, was wat om- Schreven werd als „De Man zonder geraamte". Mijn ouders oordeelden, "at dit schouwspel te weerzinwekkend te demoraliserend zou zijn voor mijn J°bge ogen en zo heb ik vijftig jaar noeten wachten voordat ik de Man (hder Geraamte achter de regerings- ®1 zou zien zitten". be grote uitspraken van Churchill liggen natuurlijk niet alleen op het polemische vlak. In 1921, bl0 lang voor de dagen van „zweet, Brin en tranen"> zei bij: „Zij (de gra z'jn de enige mensen, die sta*kg horen hoe slecht het er voor Juni - die Sraag het ergste horen". In viel 1.-Indien Hitier de hel binnen- hiinUZou. ik in bet Lagerhuis op zijn de ri„- Vriendelijke melding maken van hooJhihj,1"' In April 1945: „Ik acht het drukbelangrijk, dat wij onze hand- haar we!k de Rassen zo ver mogelijk -.Het i0 Pisten wisselen". In Juni 1946: hebbpra een verenigde wereld te bet i« i ,?en verdeelde wereld, maar te hphK beter een verdeelde wereld Drie J;en ban een verwoeste wereld", maanden later: ,,Ik ga nu iets geringe oversteek ook stapelborden van 100 bij 120 cm. geplaatst worden). Stu wadoorsstapelborden van deze afme ting zijn reeds in gebruik in Amerika, Ceylon, West-Indië, Frankrijk, België, Nederland, Duitsland, Italië en Indone sië; de getroffen regeling betekent, dat men straks in vrijwel alle havens met dezelfde stuwadoorspallets terecht kan, hetgeen voor de havenbedrijven een be langrijk stuk normalisatie inhoudt. Het behoeft echter geen betoog, dat wanneer goederen van schepen in spoor wegwagens worden overgeladen, men nu nog grotere moeilijkheden gaat krij gen, het is immers wel duidelijk, dat bij een deurbreedtp van 180 cm. men geen stapelborden een wagon binnen kan krijgen, die ook 180 cm meten! Het bedrijfsleven-zou met verschillende soor ten stapelborden moeten gaan werken, hetgeen bij de steeds grotere rol, welke dit hulpmiddel speelt in het transport in Amerika zijn reeds meer dan 40 millioen pallets in gebruik .geheel indruist tegen de efficiency. De internationale spoorwegorganisa tie schijnt ondanks de bezwaren van het gehele Nederlandse bedrijfsleven voor zover dit met vorktrucks werkt niet van zins terug te komen op haar besluit om de deurbreedte van spoor wegwagens op 180 cm. te stellen; men meent, dat het technisch niet mogelijk is op een deurbreedte van 200 cm. over te gaan en dat het bedrijfsleven dan maar op andere wijze moet gaan wer ken. De belanghebbenden beijveren zich nu om deze nogal vreemd verlopende zaak toch nog in het goede 'spoor te krijgen. Zij wijzen er daarbij op, dat er nog hoegenaamd geen nieuwe wa gons met deuren van 180 cm. gebouwd zijn, maar dat er wel enorme aantallen stuwadoors pallets van 120 bij 180 cm. in gebruik zijn. Vermelding verdient, dat de Neder landse Spoorwegen zich in internatio naal verband achter de wens van het bedrijfsleven hebben gesteld. Een twistgeding- over de taken van de reserve-officier speelde zich Maan dag af voor het militaire ambtenaren gerecht te Den Haag. Aan een aantal reserve-officieren werden zoals men weet vanwege de inspecteurs der wa pens in opdracht van de minister van Oorlog in de vorige winter schriftelijke cursussen gestuurd om zich in bepaal de opzichten verder te bekwamen. Te gen deze opdracht, die gegeven werd buiten de tijd, die voor herhalingsoe feningen besteed zou kunnen werden, kwam de reserve-majoor van de lucht doel-artillerie mr. J. Waller uit Arn hem in verzet. Naar zijn mening kan de minister aan de reservisten de op dracht tot het volgen der schriftelijke cursussen niet geven en ook geen sanc tie stellen op -het niet volgen hiervan. Namens de minister van Oorlog be toogde de heer Th. W. A. Snelders op grond van de wet Reservepersoneel Landmacht van 1905 het tegendeel. De ze wet bracht de wettelijke bepalin gen nopens oorlog, oorlogsgevaar en buitengewone ómstandigheden niet in het geding. Tussen de heren Waller en Snelders ontspon zich een ingewikkeld debat over de mogelijkheden, die de minis ter open staan om aan reserve-officie- ren het volgen van schriftelijke cur sussen dwingend voor te schrijven bui ten werkelijke dienst. Mr. Waller hield staande, dat reservisten facultatief toe stemming kunnen krijgen om van een aantal dagen herhalingsoefening vrij gesteld te worden door het volgen van' schriftelijke cursussen, mits zij daartoe geschikt worden geacht. Dit impliceert volgens mr. Waller niet, dat aan reserve-officieren cursussen kun nen worden opgelegd onder belofte, dat zij dan korter voor herhalingen zullen worden opgeroepen. Welke belofte in de afgelopen zomer om administratieve redenen niet (volledig) kon worden ingelost. De heer Snelders baseerde een tegen gestelde mening geheel op de wet Re serve-personeel Landmacht van 1905 en voerde daarbij de hierover gevoerde kamerdebatten nopens „vervangende diensten" ten tonele. Hierbij zouden wel degelijk schriftelijke cursussen bui ten werkelijke dienst opgedragen kun nen worden. Uitspraak 20 December. Het Maritiem Museum in Rotterdam heeft een crediet beschikbaar gesteld voor het „leegblazen" van het wrak van het llde-eeuwse oorlogsschip Bre- derode", dat in de Sont is ontdekt. De werkzaamheden, die bestaan uit het verwijderen van de kleilaag op het schip, zullen ongeveer tien dagen in beslag nemen. Van de resultaten van het onderzoek, dat dan in het wrak wordt ingesteld, zal afhangen of men het schip zal lichten. De initiatiefnemers hebben goe de hoop, dat het wrak nog in redelijke toestand zal zijn; de Sont stroomt vrij sterk ter plaatse, hetgeen het optreden van paalworm verhindert. Bovendien is de klei in de Sont van een goede conserverende werking. it zijn niet direct woorden van iemand, over wie Stanley Bald- deel en de wijsheid bleven ontzegd. Dat is de reden, waarom wij, ofschoon we Zeggen "da)"c" 1^xer: "iK ga nu iets win in Mei 1936 zei: „Toen Win- met genoegen naar hem luisteren in stap voor het h verbazen. De eerste ston geboren werd, streken tal van het Huis, zijn adviezen van de hand wij Qlcip VOOr hpi 1 x-x-x Olv olUIl gCUUl CU WC1U| O Li CnCll lui V Cll volkerenfn-m;r "ersteI van de Europese feeën op zijn wieg neer met geschen- scho„ muie moet een bondgenoot- ken verbeelding, welsprekendheid, SChan vjiy, X,, jNcii vei ucciuuig, wciöfxCAcimiiciu, land". En i„ t6?- e" Duits" werkkracht, bekwaamheid, en toen verstandic ,1952.: >.Het is altijd, kwam er een fee, die zei: „Niemand Jük om verrw U. Zlel\' maar ™°ei- heeft recht op zoveel gaven". Zij tilde kijken". zien n men kan hem op en schudde en draaide hem zo, dat hem bij al deze gaven het oor zen". Misschien past op dit citaat van Baldwin een zinsnede van Churchill uit December 1952: „Misschien mag ik, met alle respect en met de welwillende toestemming van het Huis zeggen, dat ik er niet het minste bezwaar tegen beb een gans genoemd te worden". Advertentie In een schrijven over het consump- tiemelkbeleid, dat de Stichting voor de Landbouw mede namens de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond en de Coöperatieve Melkcentrale aan de leden van de Tweede Kamer heeft gezonden, spreken zij zich uit voor een uniform vetgehalte van 3% en dringen zij er op aan deze verhoging in de loop van 1955 in te voeren. Zoals bekend heeft de rgering het voornemen bekend gemaakt de ver koop van melk met 2(4 vet en 3 ]4% toe te staan. Deze maatregel acht de Stichting voor de Landbouw echter ongewenst op grond van psychologische en bedrijfseconomische bezwaren. Zij vreest o.a. dat hierdoor de prijs vooral van de melk met 3 (4 vet oneven redig hoog zal stijgen. Met een vetgehalte voor alle con- sumptiemelk van 3% sluit men aan bij het vetgehalte dat voor de oorlog ge bruikelijk was en tevens bij de huidige situatie in de Westerse landen, aldus de Stichting. Ook wordt hierdoor de kwa liteit van de consumptiemelk ver beterd. Standaardisatie op 3% levert daarbij het voordeel op van een be duidende vermindering van het boter- overschot in de maanden met een hoge melkproductie. Tenslotte spreekt de Stichting zich uit tegen de rechtstreekse verkoop van volle melk door de producent aan de consument. De pasteurisatie van con sumptiemelk zou dan niet meer moge lijk zijn en tevens zou deze maatregel de kans op knoeierijen vergroten. Maandag is op de Kruisweg bij het kruispunt IJ-weg te Hoofddorp de 47- jarige bromfietser A. H., uit Hoofd dorp, ten gevolge van een aanrijding om het leven gekomen. Hij had geen aandacht geschonken aan het verkeer op de voorrangsweg, waardoor hij in botsing kwam met een personenauto. Tijdens het vervoer naar een zieken huis te Haarlem is hij overleden. Lea Smulders heeft een zeldzaam talent om de kinderen te boeien met haar ver- halen en gedichtjes. Als vader, die trouw zijn voorlees-plichten moet vervuilen, weten wij uit ervaring, dat de jeugd uit een grote vertelselbundel steeds weer precies haar verhalen wil horen. En wij twijfelen er niet aan, dat „Meneertje verkeerd" weer Na vier uur uitvoerige discussies beeft de gemeenteraad van Bergen, die zich wegens de opheffing van de tramlijn Alkmaar-Bergen in 1955 voor ernstige verkeersmoeilijkheden ge plaatst ziet. Maandagavond besloten het raadsbesluit van 4 Maart van dit jaar in te trekken en van de Ned. Spoorwe gen het baa.nvak Bergerweg tot Bree- laan, inclusief het stationsemplacement en het stationsgebouw, aan te kopen voor 1.- Het ingetrokken raadsbesluit beoog de de aanleg en exploitatie van een gemeentelijke tramverbinding over de oude lijn. Deze exploitatie-opzet is ech ter veel te duur gebleken, daar de Ned. Spoorwegen voor de railverbin ding 200.000 vroegen en bovendien deskundige rapporten deze voorgeno men wijze van personenvervoer zelfs onuitvoerbaar noemden. B. en W. en de raad hebben zich daarom neergelegd bij de enig overge bleven mogelijkheid, nl. het onderhou den van de verbinding met autobus sen. Daartoe zal op het aangekochte baanvak een autoweg worden ontwor pen, zodat de overige toegangswegen tot het dorp geen overlast zullen on dervinden van het autobusverkeer. De verbinding Bergen-Bergen aan Zee zal voorlopig nog via Eeuwige Laan en Zee weg moeten worden onderhouden. Er zijn Zondag 98 onge trouwde meisjes op Capri gearriveerd. aangetrokken door het blijde vooruitzicht dat een groot aantal een zame mannen daar naar hen verlangend zou uit kijken. In die verwach ting werden zij niet te leurgesteld: de vrijgezellen verhouden zich tot de on gehuwde vrouwen ongeveer als 2 staat tot 1. Een 23 jaar oud Chinees meisje, Chinita Noel, had de eerste dag het record aan tal aanzoeken geboekt. Niet minder dan 20 heren had den bereids hand en hart aan haar voeten gelegd, maar zij is nog niet besloten: we gaan nog twee dagen door, verklaarde ze, en ik wil eerst de kater nog wat uit de boom kijken. Het feest is Zaterdag kalm van stapel gelopen. Er waren toen pas twee vrijge zellen gearriveerd en alleen maar omdat er 150 verslag gevers rondwaarden leek het nog ergens op. Maar met iedere boot uit Napels De oudste ongehuwde da me was de 57 jaar oude Christine Stephen uit New York. De oudste vrijgezel was een 55-jarige Franse edelman, die zich verbergt de naam „baron de groeide het aantal huwbare achter mannen en vrouwen. Het was opvallend dat de man nen alleen van boord gingen en zich zo snel mogelijk uit de voeten maakten, terwijl de meisjes steeds in groe pen van boord gingen, alsof ze elkaar wilden steunen in de moeilijke tijd die zij te- L.". Hij deelde mede dat hij uitkeek naar een „groot Nordisch type, gevoelig, na tuurlijk en intelligent". Volgens de bestuurderen van het eiland en de func tionarissen van de plaatse lijke V.V.V., die een vier daagse van bals en cock- gemoet gingen. Het is na- tail parties hebben georgani- melijk ook mogelijk, dat seerd, is het idee hiervoor zij elkaar beter in het oog afkomstig van een Ameri- wilden houden. kaan, die zich had beklaagd dat hij zich eenzaam voelde op dit beroemde eiland der liefde. Hotels en winkels grepen het denkbeeld dank baar aan als een uitkomst voor het slappe seizoen. Zij hebben voor de congres deelnemers. die kenbaar zijn aan blauwe en rose linten op jas en jurk, speciale goed kope tarieven vastgesteld. De opkomst is echter te gengevallen tot dusverre aangezien er 1000 deelne mers werden verwacht op basis van de stroom brie ven die waren binnengeko men nadat het eerste nieuws over de plannen bekend was gemaakt. Er bestaat vooral een schrijnend tekort aan Engelse en Duitse meis jes, maar de organisatoren hebben de hoop nog niet op gegeven dat dezen alsnog uit het no veel koelere Noorden zullen afzakken. een best-seller voor de kinderen zal wor den. Bijzonder geestig en amusant vertelt Lea Smulders in dit boekje, dat geschikt is voor kinderen van 7-10 jaar, over de belevenissen van een stadsmeneertje. dat voor één dag de taak van de boer en de boerin op een boerderij waarneemt. Wim Bijmoer heeft er zeer plezierige tekeningen bij gemaakt, die precies bij het verhaal passen. Uitgegeven in de Picco-reeks van uitgeverij „Cantecleer", Utrecht. Franz Weyergans heeft het beroemde ver haal over de ten leven gewekte pop Pinok- kio van Collodi zeer beknopt opnieuw na verteld. Het verhaal is, zoals leder wel weet, voortreffelijke kinderlectuur. De be werking is echt jammer genoeg niet vlek keloos. Met net Nederlands wordt af en toe vreemd omgesprongen en meer dan eens rijst de vraag of een Duitse verta ling aan deze Nederlandse bewerking ten grondslag heeft gelegen. In de Rinkelbel-Reeks (Copyright Caster man), die al van vroeger een goede naam heeft, zijn nu verschenen„Tiny gaat op reis" (Gijs Haag). „Tmy op de boerderij" (Gijs Haag) en „Drie Slimme Negertjes" (Franz Weyergans). Drie zeer verzorgde, allerplezierigst uitgegeven kinderboeken. De tekst is heel eenvoudig, met slechts hier en daar een kleine afdwaling in een richting, die men heel lang heel hardnek kig als „echt kinderlijk" heeft voorgesteld. De vele gekleurde tekeningen met geluk kig „veel er op" hebben mijn kinderen en mij behoorlijk bezig gehouden. Bij de N.V. W. D. Meinema uit Delft zijn drie kinderboeken verschenen behoren de tot de serie: „Als de koekoek zeven slaat". De uitvoering van deze boekjes (tekst A. G. Lameris—Bolt, illustratie Adri Alindo) is eenvoudig. Zij geven versjes en verhaaltjes, die verschillende onderwerpen behandelen. De toon is wat braaf en op sommige plaatsen zeifs stichtelijk. Door de woordkeus zullen de boekjes katholieke kinderen zo nu en dan vreemd aandoen. ALB. W. Vorig jaar zijn er zes „Gouden Boekjes" verschenen bij de Bezige Bij; nu zijn er nog vier bijgekomen: „De Kladderkatjes", „Hoep zei de chauffeur", „Sambo.het klei ne zwarte jongetje" en „Het eigenwijze eendjevoortreffelijke plaatjes met een voortreffelijke, korte tekst van Annie Schmidt en Han G. Hoekstra. Uitgaven van de Bezige Bij. Pinkeltje is nog altijd niet aan het eind van zijn avonturen. Hij is nu op zoek ge weest naar Klaas Vaak. Zo heet het nieu we boek van Dick Laan ook: „Pinkeltje op zoek naar Klaas Vaak", uitgegeven bij Holkema en W'arendorff. voor de kleintjes weer een erg leuk boek. De Priesters van het H. Hart te Lies- bosch-Princenhage hebben dit jaar voor de 24ste maal hun kinderkerstboek uitgegeven. Het boekje bevat twee kerstverhalen, een plezierig toneelstukje en de gebruikelijke prijsvraag. De prijs is 85 cent. In de reeks ,.De avonturen van Zwamme- tje" door Alexis Peiry is onder bovenstaan de titel een nieuw boekje verschenen, dat door Desclée en De Brouwer zeer fraai is uitgegeven. Het is een zeer poëtisch verhaal over een jongetje, dat hangende aan een tros balonnen een verre, avontuur lijke tocht maakt. Door Jan Vercammen is het in het Nederlands, of liever: het Vlaams vertaald en dit laatste maakt, dat Noord- Nederlandse kinderen herhaaldelijk voor raadsels geplaatst worden, waar hun ken nis van het Vlaams hen in de steek laat. Daarom is het minder geschikt voor kleine kinderen, terwijl groteren, aan wie de poë zie van het verhaal nog ontgaat, naar wij vrezen, die boek te weinig boeiend zullen vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3