V.IN.-commissie aanvaardt verzachte resolutie Hoop uitgesproken, dat beide partijen tot oplossing van het geschil sullen komen NEDERLAND HANDHAAFT AFWIJZEND STANDPUNT Onaanvaardbaar compromis Wijnboeren van calvados Er komen straks twee soorten melk Maar minder subsidie op melk met 3,5 pet. vet Zwarte dag voor Zuid-Afrika Geheimzinnige moorden op overgelopen Russen Gezondheidstoestand van de H. Vader baart geen onrust ORR Vlootversterking in Nieuw-Guinea SPREKEN OPSTANDIGE TAAL Eerste sneeuw stormen in Amerika De Bazar door brand verwoest Levenslang voor Berkelse arts De negerscholen in Zuid-Afrika STRYDOM streeft naar een republiek Geneesheer verklaart: Het weer DE INDONESISCHE AANSPRAKEN OP NIEUW-CUINEA Nog niet bekend welke oorlogsbodems Noodweer boven de Philippijnen Ook in hoger beroep Bisschoppen willen schoolfonds stichten WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26158 GRAANPAKHUIS UITGEBRAND DODELIJK ONGEVAL HOOGOVENS Falcon Harris Tweedjassen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red- IJmuiden: Leeuwariklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigte» en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Dr» H. v. Run en W. Severln. HAARLEM COURANT ADVERl EN I IETARIEF 28 cents per militmete*- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel ronde» opgave ven redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents pet week, f 2.13 per maand, f 6 40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De politieke commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft zich met 34 tegen 14 stemmen bij 10 onthoudingen uitgesproken ten gunste van een resolutie, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat Neder land en Indonesië „hun pogingen zullen voortzetten" een oplossing te be reiken van hun geschil over de souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea. Tevens wordt in de resolutie aan beide partijen verzocht „rapport uit te brengen over de vorderingen" in de volgende gewone zitting van de Alge mene Vergadering. Deze resolutie is in wezen een op enkele punten ver zwakte redactie van het ontwerp, dat door Indonesië was ingediend. Deze nieuwe resolutie is ingediend door Indië en zeven andere landen: Argentinië, Costa Rica, Ecuador, El Salvador, Cuba, Syrië en Joegoslavië. Zij gaat thans naar de Algemene Vergadering. Wanneer de thans bereikte stemmenver houding ook daar wordt gehandhaafd, dan zou de tweederde meerderheid, die daar voor aanvaarding vereist is, worden bereikt. In de politieke com missie is een enkelvoudige meerderheid voldoende. De Nederlandse afge vaardigde, de heer D. J. von Balluseck, heeft voor de stemming duidelijk gemaakt, dat Nederland geen enkele resolutie kan aanvaarden, die een her- Vatting van de onderhandelingen met Indonesië beoogt. De heer Von Balluseck verklaarde, dat Indonesië „alle wegen, die kunnen leiden tot oplossing van het geschil had verworpen, behalve overdracht van souvereiniteit". Het geschil met Indo nesië, zo zeide hij, gaat niet over de po litieke status van W. Nieuw-Guinea, zo als in de Indonesische ontwerp-resolu- tie was gesteld, maar over de over dracht van souvereiniteit. Daarom was niet de status van het gebied in het geding, maar de toekomstige bestem ming. De verschillen tussen de nieuwe re solutie en het oorspronkelijke Indone sische ontwerp zijn voornamelijk, dat de Algemene Vergadering niet meer een beroep doet op beide partijen om hun onderhandelingen te hervatten, doch alleen de hoop uitspreekt, dat dit zal gebeuren. De nieuwe resolutie over Nieuw- Guinea, die door de pohtieke commissie van de Verenigde Naties is aangenomen, houdt schijn baar weinig in. Maar laat men zich niet vergissen. Vooreerst betekent het tweede deel van die resolutie een ongerijmde versterking van het eerste deel: het is immers onlogisch te verzoeken dat in ieder geval aan de volgende Algemene Vergadering verslag zal worden gedaan van on derhandelingen, waarvan slechts g e- h o o p t wordt - aldus het eerste deel der resolutie - dat zij zullen worden hervat. Voorts betekent aanneming Van dit Indische voorstel, dat nog altijd lijnrecht tegen Nederlands rechtmatige opvatting ingaat, een ernstige morele klap voor ons land. Het is immers duidelijk, dat hoogst waarschijnlijk ook in de Algemene Vergadering de vereiste meerderheid Wordt gehaald ten gunste van deze- Zo rechtschapen schijnende resolutie en dat Nederland door blijvend ver zet aan goodwill zal verliezen. Te kenend is bij dit alles, dat het „ver lossende compromis-voorstel" weer moest komen van de zijde van In dië, dat zich ziekelijk toelegt op het bewandelen van bemiddelende wegen, die bedenkelijk op „de derde weg" lijken. Zoals men weet, geloven de gidsen van die weg in onnozelheid aan de goede trouw van de commu nistische wereldmacht. Laat Indië zich liever houden aan de realiteit, dan ten bate van Indonesië aanstel lerig hoog op het quasi-idealistische Paard te gaan zitten. Uit meerdere dingen wordt duide lijk, dat Nederland weliswaar ge voelvol wordt beschouwd als het land met de molens, de klompen en een teveel aan water, maar dat bet in internationaal gezelschap als bet op reële belangen aankomt Piinlijk in de steek wordt gelaten. We hebben dit al eerder gezien: toen de kwestie Indonesië voor het fo rum der Verenigde Naties was ge bracht. Hoe hoog men de inzichten daar moet aanslaan moge bijvoor beeld blijken uit de onlangs bij de besprekingen naar voren gebrach te opvatting, dat men wat de strate gische positie van Nieuw-Guinea be treft ook rekening moet houden met de beveiliging van Indonesië tegen mogelijke aanvallen van Australië en Nieuw-Zeeland. Wat bij de behandeling in de po litieke commissie nog het meest pijn lijke is: behalve door Nederland Werd er door niemand blijkbaar ern stig rekening gehouden met de be langen der inheemse bevolking van Nieuw-Guinea. Zulke belangen wor den trouwens altijd geofferd wan neer er „politiek bedreven" wordt de kwalijke zin van het woord. De Britse afgevaardigde, minister Nutting, wees er echter op, dat wel degelijk aan beide partijen wordt ver zocht aan de volgende gewone zit ting van de Assemblée rapport uit te brengen. „En hoe", zo vroeg deze afgevaardigde zich af, „kunnen Ne derland en Indonesië rapport uitbren gen, wanneer zij van tevoren niet op de een of andere manier over deze kwestie hebben onderhandeld?" Een tweede wijziging is, dat voor de te hervatten onderhandelingen niet meer de bijstand van de secretaris- (Van onze Haagse redacteur) Het vertrek van het fregat Johan Mau- rits, dat voor aflossing in Nieuw-Gui nea wordt klaargemaakt, zal, naar wij vernemen, wellicht iets vervroegd wor den. Er circuleren verder geruchten over een op handen zijnd vertrek van en kele andere met name genoemde oor logsbodems. Zoals bekend heeft staats secretaris H. C. W. Moorman toege zegd meer oorlogsschepen naar Nieuw- Guinea te zullen sturen. Volgens me dedelingen uit betrouwbare bron staat echter nog niet vast welke sche pen hiervoor in aanmerking komen. Er is op de basis Den Helder grotere bedrijvigheid ontstaan, maar het ver trek zal zeker nog niet deze maand kun nen geschieden. Zoals men weet is de torpedojager Piet Hein al naar Nieuw- Guinea gezonden. Verder vindt de af lossing van de landmacht door mari niers geregeld voortgang. Naar dr. Nikijuluw, de vertegenwoor diger van de „republiek Zuid-Moluk- ken" mededeelt, spreken TNI-officieren op Ambon openlijk over de „heropening van de oorlog tegen Nederland" en plannen voor de verdere invasie van Nieuw-Guinea. De volgende infiltratie zou moeten worden uitgevoerd door drie tot vier pelotons mobrig (mobiele brigade), onder dekking van vliegtui gen. Hoze boeren in het wijnland van Cal- s zün in opstand gekomen tegen anti-aIcohoI campagne van premier ès-France en dreigen met hooi- Vorkpti j u en knuppels naar Parijs te zul- °Prukken om de staatsman tot an- e Sedachten te brengen. Een dui- n b°eren, vervaardigers van de be noemde Calvados, trokken gisteren aar Pont l'Evëque in Normandië om e Protesteren tegen maatregelen, die e w'Joproductie zullen beknotten. do?nenSiA.,irgemeesters uit naburige Waar 7n !T samen °P een plein, voeringen ff\a,antal vlammende rede- Publiek U-en voor bet opstandige optrekkend) ^.?bo.?ren- ..Wij zullen dicden f» uaar Parus en onze afgevaar- onfos5r,I? Parlement aansporen een laatste zoeken en dit zal onze aatste vreedzame reactie zijn", zo riepen de leiders de menigte toe. De woning van een plaatselijk belas tingambtenaar werd hierop bestormd: de vensterluiken waren echter neerge laten en ook deze demonstratie verliep verder zonder ongelukken. De maatregelen van de regering tegen het drankmisbruik en de over productie aan alcoholhoudende midde len beloven hier en daar op sterke tegenstand te zullen stuiten. (UP) Vannacht is brand uitgebroken in een van de twee graanpakhuizen van de heer Van Baren te Nieuwveen.. Het pakhuis brandde geheel af. De verze kering dekt de schade, die geraamd wordt op f 30.000. generaal van de Verenigde Naties is vereist. De Indonesische afgevaardigde, dr. Soedjarwo Tjondronegoro, ontkende, dat zijn land alleen zou willen onderhan delen, wanneer zijn souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea van tevoren wordt erkend. Ook keerde hij zich te gen de veronderstelling, dat Indonesië agressieve bedoelingen had. „Wij be zitten niet eens de middelen om agres sie te plegen," zo zeide hij. „Wij wensen de bevolking van Wes telijk Nieuw-Guinea de vrijheid te bren gen. Nederland kan dat niet. Wij wen sen de bevolking van Westelijk Nieuw- Guinea de hun toekomende waardigheid te verschaffen. Nederland is daartoe niet in staat," aldus dr. Soedjarwo. Hij vroeg geen stemming over zijn eigen resolutie en plaatste zich achter het nieuwe voorstel. De leider van de Zuid-Afrikaanse de legatie, Du Plessis, zeide er niet aan te twijfelen, dat de souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea bij Nederland moet blijven. Hij hechtte zeer veel be lang aan de verklaringen van Austra lië en Nieuw-Zeeland, dat overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië hun natipnale defensie mogelijk in gevaar zou kunnen brengen. Aanvaarding van een van de voorgestelde resoluties, zo meende Du Plessis, zou in feite neer komen op de stilzwijgende erkenning door de Algemene Vergadering, dat de souvereiniteit over Westelijk Nieuw- Guinea eigenlijk aan Indonesië behoort te worden overgedragen. Het aanstaande debat over Cyprus wierp ook nu zijn schaduwen vooruit, toen de Griekse afgevaardigde, Alexis Kurou, de aandacht vestigde op de ver klaring van de Britse afgevaardigde, dat ook de nieuwe resolutie geen re kening hield met de belangen van de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea. Kyrou voegde hieraan toe: „Ik zal dat in gedachten houden voor een ander agendapunt." Uit vijf Amerikaanse staten in het ge bied van de Rocky-Mountains worden de eerste sneeuwstormen van deze winter gemeld. In Colorado vielen drie doden. In deze staat viel te Eagle 33 cm. sneeuw. De koude is in vrijwel het ge hele land doorgedrongen, zelfs in de ge bieden aan de Stille Oceaan, waar het klimaat gewoonlijk zacht is. Een wervelstorm met windsnelheden van 270 km per uur heeft de Philip pijnen geteisterd, waardoor, naar ver luidt, 19 vissers om het leven zijn ge komen en in de provincie Leyte voor 25 millioen gulden schade werd aange richt. Ook de Visajan eilanden in het midden der Philippijnen werden zwaar getroffen door de storm, die officieel de hevigste sinds vijftig jaar wordt ge noemd. (Reuter) Een enthousiaste menigte begroet Sir Winston Churchill bij zijn terugkomst op Downingstreet 10 na de opening van het Parlement in Westminster. Even vóór hij de deur van zijn woning achter zich sloot, draaide de grijze staatsman zich nog eenmaal om, om het beroemde V-teken te maken: de V van „vele jaren"? (Van onze parlementaire redacteur) Minister Mansholt heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering wel wil overgaan tot het beschikbaar stellen van melk van een vetgehalte van VA procent. Het subsidie op die melk zal dan echter worden terugge bracht tot de helft van het subsidie op de gestandaardiseerde melk van Z/i procent, die het Nederlandse volk thans alleen te drinken krijgt. In plaats van vier cent wordt dan slechts twee cent betaald. De minister liet duidelijk uitkomen, dat dit een besluit is waar het kabinet achter staat. De overweging van de regering is, dat de melk van VA procent vet zeer belangrijk is voor de voeding van het Nederlandse volk en dat prijsstijgingen en vermindering van verbruik dus moeten worden voorkomen. Op de duur zal de gehele subsidie verdwijnen, maar dat zal nog geruime tijd vergen. De stijging van de kostprijs van de laatste tijd zal het subsidie voorlopig nog onmisbaar maken. De praetischc uitvoering van deze plannen zal nog veel overleg met het bedrijfsleven vergen. Er zal met name een oplossing moeten worden gevonden om knoeierijen te voorkomen als men met twee soorten melk gaat werken. Maar de minister meende dat deze op lossing wel te vinden zou zijn. De re gering is niet van plan aan melkveehou ders toe te staan, zelf volle melk te gaan slijten. De kamer was voor het grootste deel wel te vinden voor een proef met twee soorten melk. De heer Droesen (KVP) meende echter met de heer Den Har- tog (VVD) dat de proef bij voorbaat zou mislukken als het op deze minder gunstige voorwaarden zou geschieden V:. v-vjx-: De wereldberoemde „bazar" te Istanboel, 's werelds grootste overdekte markt, is, zoals gemeld, in de nacht van Vrijdag 26 Nov. op Zaterdag ten prooi geval len aan een enorme brand, welke vierendertig straten met in totaal zestien honderd winkels en winkeltjes in de as heeft gelegd. Door de brand werden 1300 zakenlieden volkomen geruïneerd en 20.000 mensen werkloos gemaakt De schade wordt officieel geschat op 60 millioen Engelse ponden 600 millioen gulden). De bazar bestond uit 64 straatjes met niet minder dan 3000 winkels en dateert uit 1464, toen sultans hem deden bouwen op een oppervlakte van 34000 vierkante meter. Op de bovenste foto ziet men de bazar, zoals hij er uitzag voor de grote brand. Beneden: In het door de rook verduisterde licht van de zon zijn brandweerlieden bezig met de nablussing van de smeulende resten in de bazar. en ook prof Lemaire (KNP) zag niet in waarom de betere melk, waar geheel Nederland nu al jaren naar uitziet, stief moederlijk door de minister behandeld moet worden. De heer Biewenga (AR) merkte bij de replieken op dat deze maatregel een straf zou betekenen, die de volle melk toch niet verdient. De minister gaf toe dat het een compromis was. De heer Vondeling (PvdA) had nog verder willen gaan en de melk van 3% procent vet, die hij „luxe melk" noemde, helemaal g^en subsidie willen geven. Voor de moeilijkheid van de garantie prijs voor melk, die door de toenemende verschillen in kostprijs tussen klei- en zandbedrijven nog steeds groter wordt, moet de regeling van de Stichting van de Arbeid als een noodoplossing worden gezien. (Dit plan houdt in dat voor de eerste 16.000 liter per jaar een hogere garantieprijs wordt gegeven dan voor wat nog meer wordt verkocht). (Vervolg op pag. 5) Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vanochtend in hoger beroep de arts J. F. A. M. O. uit Berkel wegens moord op zijn echtgenote conform de eis tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Op Hoogovens is Dinsdag een ongeval geschied, dat aan de 47-jarige gehuw de metselaar P. v. Alphen, vader van twee kinderen, het leven heeft gekost. De heer v. A. was per bromfiets op weg naar zijn werk. Toen hij zich ten Noordwesten van de Centrale Werkplaats bevond, passeerde juist een trein met zeer geringe snelheid de weg. Op on verklaarbare wijze is de heer v. A. daartegen aan gereden en onder een wagon gekomen. Met zware verwon dingen aan de beide benen en inwen dige kwetsuren is hij naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk over gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. De bisschoppen van Zuid-Afrika zul len Zondag 5 December in alle katho lieke kerken een herderlijk schrijven laten voorlezen, waarin zü een oproep doen tot stichting van een school fonds. Daaruit willen zij de subsidies betalen, die zij in de toekomst zullen missen. De confessionele scholen in Zuid-Afrika, zowel protestantse als ka tholieke, die gevestigd zijn in neger-re servaten, zullen zoals bekend onder de nieuwe Bantoe-schoolwet niet langer door de Regering gesteund worden, zulks teneinde de volslagen scheiding tussen blanken en negers ook in de op voeding te garanderen. Gouverneur-generaal Janssen van Zuid-Afrika heeft aan de nieuwe pre mier, J. G. Strydom, verzoent een re gering te vormen. Strydom is giste ren door de Nationalistische Partij ge kozen tot opvolger van dr. Daniël F. Malan. In zijn eerste openbare rede als zodanig heeft Strydom verklaard, dat het uiteindelijk doel van zijn par tij de vestiging van een republiek is. Strydom verklaarde dat thans niets het totstandkomen van een republiek meer in de weg staat. Hij betoogde dat de nationalistische partij steeds een fatsoenlijke politiek had gevolgd tegen over alle bevolkingsgroepen en dat dit zo zou blijven, nadat Zuid-Afrika zijn status had gewijzigd en de huidige positie onder de Britse Kroon had ver laten. Het verheugde Strydom dat er een minister was als dr. H. F. Verwoerd, die bereid was met hem het belangrijke naturellenvraagstuk aan te vatten. Dr. Verwoerd, extremist als Strydom, is de theoreticus van de nationalistische partij op het gebied der apartheid. Dr. Malan wenste zich van commen taar te onthouden met betrekking tot het besluit van de nationalistische partij om Strydom te kiezen en niet Havenga, zoals hij had aanbevolen. Op de vraag van reporters of de bevolking ingenomen zal zijn met de keuze, antwoordde Malan: ,Ja, ik geloof van wel het verdient de regering die het krijgt. Mijn taak is afgelopen". (U.P.) In Zuid-Afrika is gisteren een gewich tige beslissing gevallen. Een be slissing die vele weldenkende Zuid- Afrikanen met zorg vervult, terwijl men zich ook in het buitenland onge rust maakt over de te verwachten koers wijziging. Want de Nationalistische le den van het parlement hebben minis ter Strydom aangewezen tot opvolger van de afgetreden premier, Dr. Malan. En Strydom is een man wiens opvat tingen nog ondemocratischer, onsocia ler en meer antipapistisch zijn dan die van zijn voorganger. Malan zelf heeft de benoeming van Strydom niet gewild. Hij gaf de voor keur aan de bejaarde minister van Financiën, Havanga, een vrij gematigde figuur. Toen Malan vorige week zijn afscheidsrede hield prees hij Havenga als een der mannen die de eenheid van de Nationalistische Partij hadden her steld. In zijn toespraak van ruim een uur noemde de scheidende premier zelfs de naam van Strydom niet. Maar de Nationalistische parlementsleden hebben geen rekening willen houden met Malan's verlangen. Als Havenga premier was geworden zou er mis schien een coalitie-regering tot stand gekomen zijn van de Nationalisten en de Verenigde Partij. In het rassen-pro bleem zou het kabinet wellicht een wat milder standpunt zijn gaan innemen, en de eventueel te vormen Zuid-Afri kaanse Republiek zou althans niet los gemaakt worden van het Gemenebest. Nu echter Strydom is gekozen kan men een verscherping verwachten van de rassenstrijd. De scheiding van de zwarte en de blanke bevolking van Zuid- Afrika zal nog verder doorgevoerd worden. Essentieel verschilt de politiek van Strydom misschien niet van die van Malan. Maar de nieuwe eerste minis ter is radicaler. Tegen de leer van de apartheid heeft eergisteren nog de katholieke aarts bisschop van Durban, Mgr. Hurley, ge waarschuwd. De prelaat legde een ver klaring af waarin hij zich vooral keerde tegen het optreden van de minister voor de Inboorlingen, Dr. Verwoerd, die het Zuid-Afrikaanse episcopaat onlangs had aangevallen. „De apartheidsmaat regelen", aldus Mgr. Hurley, „dalen als mokerslagen neer op de ziel van de zwarte en het geweten van de blanke". En hij vervolgde: „De Afri kaan kan veel verdragen als armoe de, ziekte, ondervoeding en lage lo nen maar er is één ding dat hij niet eeuwig kan blijven ondergaan. En dat is de belediging die ligt opgesloten in de apartheidswetten". Tenslotte uitte de aartsbisschop de vrees dat er een ogen blik zou komen waarop de woede der Afrikanen niet meer te stuiten zou zijn. De Zuid-Afrikaanse regering wil de katholieke missie de scholen voor de in heemsen afnemen, hetgeen reeds tot een groot conflict heeft geleid. De bis schoppen hebben besloten zich gezamen lijk krachtig te verzetten, en zij hebben de gelovigen aangespoord hen in hun strijd te steunen. Intussen kan men ver wachten dat onder hét bewind van Stry dom de moeilijkheden van de Kerk nog zullen toenemen. Strydom zal uiteraard de voornaam ste programma-punten van Malan over nemen. Ook hij zal op het standpunt blijven staan dat het parlement de be slissingen van het Opperste Gerechts hof kan te niet doen. Ook hij zal blijven ijveren voor de verwijzing van de stem gerechtigde kleurlingen naar een afzon derlijke kieslijst. Daarnaast kan men van hem een felle actie verwachten voor de tot standkoming van een volkomen onafhankelijke Republiek. Zuid-Afrika zou uit het Gemenebest moeten treden en een president als staatshoofd moe ten kiezen, in de plaats van koningin Elizabeth. Strydom's anti-Britse gezind heid blijkt ook uit zijn streven om asm de twee-taligheid een einde te maken. Het Engels zou hij willen doen wijken voor het Afrikaans. De Nationalistische leden van het Zuid-Afrikaanse parlement hebben een zware verantwoording op zich genomen door Strydom met de leiding van de regering te belasten. Het landsbelang is met dit besluit allerminst gediend, terwijl het internationaal prestige van Zuid-Afrika dat toch al veel te lij den heeft gehad er nog meer door wordt geschaad. In de toekomst zou wel eens kunnen blijken dat 30 Novem ber 1954 in de geschiedenis van Zuid- Afrika als een zwarte dag moet wor den beschouwd. De West-Duitse politie, die tot dusverre naarstig gespeurd had naar de moordenaar van de Russische ex-majoor Michael Ismailov, zoekt nu naar Ismailov zelf, daar men hem ervan verdenkt een andere Rus gedood te hebben en deze daarna zijn eigen kleren aangedaan te hebben. Zowel Ismai lov, een van de hoogste Russische officieren, die ooit naar het Westen over liepen, als de vermoorde man, een zekere Abdoel Fatali Bey, die afkomstig was uit de autonome Sovjet-republiek Azerbeidsjan, werkten voor het door de Amerikanen gefinancierde radio-station „Vrij Europa" te München, dat uitzendingen voor de Sovjet-Unie verzorgt. Het lijk van Fatali Bey werd acht dagen geleden in een woning in Mün chen gevonden. Volgens de politie was het slachtoffer door hamerslagen op het hoofd gedood. Uit de kleren en de iden titeitspapieren, die op het lijk werden aangetroffen, maakte men op, dat het Aangaande de gezondheidstoestand van de H. Vader verneemt het K.N.P., dat de Paus aan geen enkele organische kwaal lijdend is, maar hinder heeft van functionele storingen, veroorzaakt door oververmoeidheid. Als gevolg van de vele werkzaamheden, die hij in de afgelopen maanden heeft verricht, zijn zijn ph.vsieke krachten in belangrijke mate afgenomen. Alhoewel het ver schijnsel van de krampen in een zekere hardnekkige vorm is teruggekeerd, ver klaarde de behandelende geneesheer, dat er geen enkele reden tot ongerust heid is. Hij past op de hoge lijder dezelfde heling toe, welke in het voorjaar is aangewend. Deze behandeling vereist van de patiënt volslagen rust. Daarom is de Paus bedlegerig en neemt geen .deel aan de jaarlijkse retraite in de kapel van de H. Mathilde in het Va- ticaan. Door een luidspreker, die in zijn kamer is opgesteld volgt de H. Vader de overwegingen van de geestelijke oe feningen. De Paus draagt ook niet da gelijks de H. Mis op. maar woont deze van zijn bed af bij. De H. Mis wordt opgedragen in een kamer, die grenst aan de zijne. Dagelijks ontvangt de H. Vader om beurten de prosecretaris Mgr. Tardini, en de substituut Mgr. Del' Acqua. Zon dag zal de H. Vader zich naar de St. Pieter begeven om de relieken van de Benedictijner pater Riccardi, die op de ze dag wordt zalig verklaard, te ver eren. In de middag van 8 December zal de H. Vader zich naar de Maria Maggi- ore begeven om met een plechtig Te Deum het Mariajaar te besluiten. (K.N.P.) hier de 34-jarige Ismailov betrof. Maar functionarissen van het radio station deelden de politie later mede, dat nog een medewerker, Fatali Bey, vermist werd. Men groef het reeds ter aarde bestelde stoffelijk overschot weer op en nu kwam vast te staan, dat het hier Fatali Bey betrof, een man, die 12 jaar ouder was dan Ismailov. Fatali Bey, die bij de Russische emi granten ook bekend stond onder de naam Doe„adinski, was voor zijn dood in het bezit geweest van een visum voor Turkije. De politie veronderstelt nu, dat de moordenaar met dit visum naar Turkije is gevlucht. Advertentie (tot Donderdagavond) Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Ma tige, tijdelijk zwakke wind tussen West en Zuid. Iets lagere tempera turen. Zon: 8.26-16.32. Maan: 12.36-23.45.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1