Actie-comité Haarlem-Noord dient request in Tot veiliger verkeer op Rijks straatweg en Schoterweg ^-Ueffelaar Qbv.llleyec Wethouder W. Happé licht verkeersplan nader toe Gemeentebegroting van Zand voort Uitzonderlijk concert van Philharmonisch Orkest im Slagersvaktentoonstelling in de Vleeshal groot succes t-L^effelaar Verzoek aan minister om onderhoud Rijkswaterstaat wijzigt oostelijke randweg van Haarlem Politieke rustwordt geconstateerd Prachtige solozang en fraai orkestspel PULLOVERS VESTEN Prijsverlaging D.K.W.U WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 PAGINA 2 KUNSTHANDEL JDEL/O Kunstnijvere geschenken Immortelle bloemsierkunsi Nieuw kantoor gemeente-ontvanger Eind December gereed Bedrijfsongevallen Inbraak aan Houtplein KUNSTHANDEL S~\ Reproducties naar Oude en Moderne Meesters CADEAUX voor a.s. jonge Moeders VOOR DE baby Beurs van New York Beurs van Amsterdam GROTE HOUTSTRAAT 16 Receptie in schuilkelder aan Breestraat 40 jaar bij gemeente P. Koning gehuldigd Uiteensetting voor leden van Haerlem St. Nicolaas op bezoek Haarlemse winkelstand Diefstal van konijnen Sylvia van der Hoef Het millioenenplan Antwoord B. en W. met aoHa gxasohenk KERKO SHIRTS FABLO SHIRTS 12.90 10.90 15.90 Cïarage Den Hout Wagenweg 16Ó-168 -Tel. 12138 Honderden mensen gingen watertanden De opening De actie in Haarlem-Noord om te komen tot veilig verkeer op de Rijks straatweg en de Schoterweg gaat thans haar tweede fase in. Duizenden handtekeningen zijn er nu verzameld in winkels en aan de deur voor het petitionnement, dat door het comité was opgesteld en thans is het ogen blik aangebroken om zich tot de minister te wenden. Het ligt in de bedoeling van het comité in een persoonlijk onderhoud de minister te attenderen op de onhoudbare toestand in Haarlem-Noord en daartoe is gisteren een request naar de minister gezonden, waarin met grote trekken de huidige situatie wordt aangegeven en waarin verder de minister verzocht wordt de leden van het actie-comité bij hem persoonlijk te ontvan gen. De tekst van het request laten wij hier letterlijk volgen. Advertentie HAARLEM De laatste week van December zal de gemeenteontvanger van Haarlem zijn intrek nemen in het voormalige pand van de Nederlandsche Handel Mij., hoek Grote Houtstraat - Grote Markt. De NHM is sinds December van het vorige jaar verhuisd naar Spaarne 56. Wij hebben versteld gestaan, toen wij gistermorgen een bezoek aan het pand brachten, van de veranderingen die zijn aangebracht. Bij de algemene restauratie, in handen van de firma Kamper, zijn de zwartgeblakerde bal ken omgetoverd in witgepleisterde muren en keurig afgewerkte zolderin gen. Het werk is reeds ver gevorderd en alleen het timmerwerk zal nog enige tijd in beslag nemen. De bedoeling is dat drie kamers voor de inspecteurs van Openbare Wer ken, een vergaderzaaltje, een kamer voor de gemeente-ontvanger en de be nodigde ruimte voor het kantoor van de ontvanger worden ingericht. De brandkast die stond in het oude kan toor van de gemeente-ontvanger is ver stevigd en voorzien van nieuw mate riaal. De vloeren van de kamers zul len met linoleum en parket worden bedekt. De ramen zijn voorzien van nieuw glas. De 24-jarige montagewerker J. W. uit Utrecht viel vanmorgen ongeveer kwart voor vijf van een montagewagen op de spoorbaan HaarlemAmsterdam ter hoogte van de Centrale Werkplaats, ter wijl hij bezig was met het afslopen van een buis. Hij maakte een val van drie meter en liep wonden op aan knie en gezicht en vermoedelijk een lichte her senschudding. De man is vervoerd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo. In een werktuigenfabriek aan de Leid- sevaart raakte gistermiddag een 35-jari- ge draaier met zijn vinger bekneld tus sen twee tandwielen van een draaibank, toen hij bezig was met het draaien van cylinders. De vinger werd verbrijzeld. Aan Zijne Excellentie de Minister van Verkeer en Waterstaat te 's-Gtaven- hage. Geven met verschuldigde eerbied te kennen: S. J. de Jongh, arts, dr. H. van der Loos, predikant, A. S. van Rijn, pastoor; P. Cloeck, J. J. Haije Jr., W. A. van Leeuwen, en J. F. H. Noord- hoff, allen wonende te Haarlem (Noord) en aldaar domicilie kiezende ten huize van de heer J. J. Haije Jr., Rijksstraat weg 67; dat zij leiding hebben gegeven aan de verzameling van handtekeningen van bewoners van het stadsdeel Haar lem-Noord, welke bewoners door het plaatsen van hun handtekening op daarvoor bestemde lijsten geacht wil len worden de onderhavige petitie te hebben mede-ondertekend; dat de ondertekenaars van deze pe titie verontrust zijn door de toene mende onveiligheid en het hand over hand toenemen van verkeersongeluk ken, waaronder verscheidene met do delijke afloop, op de Rijksstraatweg en de Schoterweg te Haarlem; dat deze ongerustheid door het uit blijven van doeltreffende maatregelen van overheidswege overgegaan is in ontstemming, van welke ontstem ming het zeer grote aantal handte keningen onder dit petitionnement op zichzelf reeds blijk geeft; dat deze ontstemming in niet ge ringe mate mede wordt verwekt door de beperkingen, die bedoelde ver keersonveiligheid aan de meer dan 80.000 bewoners van Haarlem-Noord oplegt, zowel in hun sociaal als in hun economisch leven in de keuze van de school voor hun kinderen, in het kerkbezoek, etcetera; dat, met alle besef voor de moeilijk heden, die ten behoeve van een doel treffende beveiliging op genoemde wegen overwonnen zullen moeten worden en voor de noodzaak des wege van uitvoering en weloverwogen beraad tussen alle hierbij betrokken instanties, de zeer lange duur van dit beraad helaas bij de bevolking van het door genoemde wegen door midden gesneden stadsdeel de indruk heeft gewekt, als zou iedere bewogen heid met de desastreuze gevolgen van het inmiddels uitblijven van doeltref fende maatregelen bij de verantwoor delijke overheidspersonen ontbreken; redenen waarom de ondergeteken den. zich wenden tot Uwe Excellentie met eerbiedig verzoek, om de verwer kelijking van de als voorschreven uiterst dringend noodzakelijke bevei ligingsmaatregelen langs het gehele traject van de Rijksstraatweg en de Schoterweg te Haarlem met de groot ste spoed te bevorderen; voorts met verzoek de ondergete kenden bovengenoemd als vertegen woordigers van verzoekers in audiën tie te willen ontvangen, ter nadere toelichting van dit verzoek en ter overhandiging van de bij deze peti tie behorende lijsten met handtekenin gen voornoemd. Afschrift dezes zal worden toege zonden aan het College van Burge meester en Wethouders van de ge meente Haarlem, aan de Raad der Gemeente Haarlem, en aan de Hoofd commissaris van Politie te Haarlem. Hetwelk doende, (ondertekening) Haarlem, 29 November 1954. Dinsdagavond half 11 bereikte de poli tie de mededeling, dat er was ingebro ken in een huis aan het Houtplein. Men heeft zich toegang verschaft via een openstaand slaapkamerraam en heeft een aantal kasten en vertrekken aan een onderzoek onderworpen. Uit twee geld kistjes en een portefeuille wordt in to taal een bedrag van f 355 vermist. FILMS REMBRANDT: „Koning der melodieën". 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Door dik en dun", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Een liefde in Parijs". Str. voiw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De man met een millioen" A. 1. Tijden 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Do. „Casablanca", 8.15 uur. FRANS HALS: Tot en met Wo.: „100 meisjes en 1 zeeman". Str. volw. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Do.: „De man in het grijs", 18 j. ROXY: Tot en met Do.: „Road to Bali". 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. MINERVA: Di. „Lili" a. L 8.15 u. Woensdag 1 December Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" met „Muiterij op de Caïne", 8 uur. Minerva: „The British society of Amster dam" voert „The Late Sdwin Black" op, 8.15 uur. Donderdag 2 December Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" met „Muiterij op de Caïne", 8 uur. (Ab. E.). TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals, Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1016 uur. Zo. van 1316 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische Stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Febrdari 1953. Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland 66. Schilderijen van Poolse expressionisten (tot eind Nov.). Het Huis met de kogel, Spekstraat 12: Portretten en bloemstillevens door Georg Rueter. Tot 4 December. De Vleeshal: Slagersvaktentoonstelling 30 Nov. en 1 Dec. Van 14.30—22.30. Wo. ook 10—12.30. Teyler's Museum: Tekeningen van H. Goltzius, geopend van 113 uur. Zo. van 13 uur. Boot „De Smidse", Spaarne t.o. Ged. Oude Gracht: Expositie van miniatuur spoorwegen. Geopend van 9—12, 5 en 7—9.30 uur. Advertentie HAARLEM Advertentie De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, heeft het beschermheerschap aanvaard van de stichting het Noord- Hollands Philharmonisch Orkest. Advertentie 6 Teddy luiers 5 1.60 Celluloid garnituren diverse prijzen Commodedoek 4.45 Schootkussens 3.50 - 1.95 Luierzakje 1.65 Babyset, chenille, bestaande uit babydoek, washandje, bavet en monddoekje 10.75 Leuke wieggarnituurtjes van Teddy en Hamoca, diverse prijzen. En waarom geen mooie kinderwagen /oor de jonge moeder? Keuze uit 50 modellen. ANKGANG 46 - GR. HOUTSTR .116 HAARLEM Anaconda Copper Bethlenem Stee) Chrysler Corp Genera) Electric. Genera) Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Roya] Dutch Sneh Union Gil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Stemming: gedrukt (Niet officiële koersen) Vorig Opening 29/11 30/11 45 44* 96% 95(4 62(4 63(4 46 45% 92(4 91% 95 94 76 76% 27(4 27(4 38 37(4 68% 68(4 72 69% 59(4 58% 50% 49(4 70(4 70 26% 26% 69% 68(4 Bij de firma H. F. A. Okhuysen is Dinsdag het feest ter gelegenheid van de openstelling van de nieuwe kelder voortgezet. Nadat Maandagmiddag de heer H. de Vries, hoofd van de B.B. in Haarlem, de schuikelder alias wijn kelder officieel had geopend, werden Dinsdagmiddag stedelijke autoriteiten cp velerlei gebied en zakenrelaties in de gelegenheid gesteld er een kijkje te nemen en éen dronl; te savoureren. Koewei de receptie was bepaald van 3 tot 6 uur, vertrokken de laatste gasten omstreeks 10 uur, zodat de vraag of men het er gezellig vond, wel onge steld kan blijven. Gisteren was de heer P. Konings, on deropzichter bij de begraafplaats, 40 jaar in dienst van de gemeente Haar lem. Dit feit is gevierd eerst op het Op dit ogenblik staat het vrijwel vast, dat de oorspronkelijk geprojecteerde randweg ten Oosten van Haarlem als verbinding tussen de Velsertunnel en Den Haag niet zal worden aangelegd. De Rijkswaterstaat heeft nu een nieuw plan in studie, dat voorziet in de aanleg van een weg verder Ooste lijk van Haarlem, om Spaarndam en de Mooie Hel heen dwars door de Haar lemmermeer aansluiting te geven op de weg naar Den Haag en Rotterdam. Deze weg zal met voortvarendheid ge maakt worden, al is de voltooiing niet eerder te verwachten dan vijf jaar na het gereedkomen van de Velsertunnel. Aldus deelde wethouder W. F. Hap pé gisteravond mede in een uiteenzet ting van het Haarlems verkeersplan ten aanhore van een aantal leden van de vereniging „Haerlem", die bijeen waren gekomen iri restaurant Brink- mann. De wethouder gaf in buitengewoon heldere trekken en aan de hand van een overzichtelijke plattegrond doel en opzet van het verkeersplan mee. Des tijds publiceerden wij reeds enkele ar tikelen, die een vrij volledig beeld gaven van de ontworpen veranderingen in het Haarlemse stadsbeeld, zodat wij ons thans bepalen tot het weergeven van enkele détailpunten, die door de wethouder speciaal werden genoemd. Een van die punten, die met het eigen lijke Haarlemse verkeersplan weinig van doen heeft, betrof de verandering van de aanvankelijk geprojecteerde Oostelijke snelverkeersweg om Haarlem heen naar het Zuiden. De besprekin gen over deze weg duren nog voort. De Rijksstraatweg kwam natuurlijk eveneens ter sprake. Deze verbinding van Noord naar Zuid vormt, aldus de wethouder, een probleem van dagelijkse zorg. Wanneer de tunnel gereed is, stadhuis, waar de burgemeester de ju-1 moet er naar zijn mening rekening bilaris toesprak en hem een ooruonde worden vphnnden mot oon i slot 3% Ned 1953 103(4 3% Ne<l 1953 103 3(4 Ned 1948 lOOil 3(4 :>Ot Nee 1950 100(4 3(4 Ned 1954 100JÏ 3-3(4 Ned 1947 100% 3 Ned 83-84 oei. fac. 101% Inschi. Grtbk 1946 3 pc 99% Nea Handel Miu eert 218 AJC.U 313 Van Berkei's Patent 170 Calve-Deift eert 263 Van Gelder 280 Kon Hoogovens eert 280(4 Umlever eert 481% Ned Kabel 262(4 Philips 371(4 Kon Petroleum 540(4 „Amsterdam Rubber 100(4 Hol) Amerka Lain 184 Kon Ned Stoomb Mn 175(4 Ned Scheep v Unie 153 HV A 135(4 Deb Mfl Cert 126% 1/12 100ft 298(4 273(4 473(4 360 528 99(4 174 149(4 133 126 en een geschenk onder couvert over handigde, en daarna op het bureau Hout en Plantsoenen, aiwaar hij werd ontvangen door de directeur, de heer J. A. Dorresteyn, die hem hartelijk huldigde. De heer F. Post bood hem een kist sigaren aan, zijn vrouw kreeg bloemen. Des avonds kwamen zijn col lega's-ambtenaren hem thuis huldigen. De heer Koning kreeg een kist sigaren, zijn vrouw bloemen ae de heer Dorre steyn bood hem namens de dienst Hout en Plantsoenen, geheel in stijl, nog een bloemenmand aan. Gisteravond zijn de leden van de afdeling Heemstede der Katholieke Vrouwenbeweging vol verwachting naar het Parochiehuis aan de Achter weg gekomen, want St. Nicolaas zou ditmaal in hoogst eigen persoon de da mes met een bezoek vereren. Zij had den, als gewoonlijk, reeds hun mede werking verleend door zelf een aardig presentje te kopen, in de meeste ge vallen van een gedicht voorzien, en ter beschikking van het bestuur ge steld, zodat het reeds van te voren vast stond, dat niemand met lege han den thuis zou komen. Om ongeveer half negen arriveerde de goedheilig man met zijn onafschei delijke knecht. De presidente, mevrouw Kubatz-Brugman, verwelkomde hem hartelijk en sprak er haar vreugde over uit, dat de Sint trots de stormen en het slechte weer van de laatste dagen nog kans had gezien, naar het lage land dat Nederland heet, te ko men. Zij wees er op, dat naast Zwarte» Piet de vrouwen als moeders wel de beste hulpen van de Sint zijn, omdat zij de kinderen op de hoogte brengen met het bestaan van St. Nicolaas en hoe hij de braven onder hen altijd beloont en de bengels straft. De Sint op zijn beurt sprak vol waardering over de afdeling Heem stede van de Kath. Vrouwenbeweging en hij hoopte dat het aantal leden nog veel groter zou worden, want hij ge loofde niet, dat allen die daarvoor in aanmerking komen, ook inderdaad lid zijn. Daarna werden de geschenken uit gereikt en toen er eenmaal een feest stemming heerste, bleek, dat én de Sint én Zwarte Piet een groot aantal Hollandse voordrachten kenden, die zij tot groot vermaak van de dames lieten boren. De waardigheid van de Sint kwam daardoor nog wel eens in het gedrang. Om half twaalf werd he* feest besloten. worden gehouden met een verdubbeling van het verkeer aldaar. Het gemeente bestuur wil, zo deelde hij later in een privégesprek mede, zo spoedig mogelijk overgaan tot het plaatsen van stoplich ten bij het Soendaplein, de Zaanenlaan en wellicht de Kleverlaan, wanneer Rijkswaterstaat daarvoor toestemming geeft. Over de Westelijke randweg staat nog weinig vast. Deze zou naar het plan beginnen bij het Delftplein en via de Delftlaan naar de Willem de Zwijger- laan in Overveen lopen, vandaar de Julianalaan kruisen (waartegen Bloe- mendaal bezwaar heeft), onder de spoorbaan door de Zijlweg passeren om verder in Zuidelijke richting aansluiting te geven op de weg naar Den Haag. Speciale aandacht wijdde de wethou der aan het Houtplein. Er is een weg geprojecteerd van het strand naar de nog te maken Oostelijke randweg. Deze weg zou de Dreef kruisen op een punt ten Zuiden van het Houtplein. Persoon lijk zou de wethouder liever zien, dat "net Houtplein in die buurt het enige verkeersknooppunt wordt om de entrée vanuit het Zuiden naar Haarlem zo fraai mogelijk te houden. Omstreeks het jaar 2000 zal waar schijnlijk een nieuw stadsdeel van Haar lem, namelijk ten Zuiden van de Schip- holweg, bevolkt zijn met ongeveer De firma Vollearts, schoenhandel, in de Anegang, vierde én dezer dagen het 40-jarig bestaan. Het. personeel bood bij deze gelegenheid een vitrine aan. D» heer J. Vollearts, die inmiddels de 80 jaar is gepasseerd, en zijn zoons moch ten tal van felicitaties ontvangen, o.m. van jhr. J. C. Mallerus, secretaris van de Kamer van Koophandel. In de loop van de volgende week zal het personeel van de firma op grootse wijze het ju bileum herdenken. De firma F. C. Kuipers, naai- en speci- aalmachines, Kleine Houtstraat 112, or ganiseerde Maandag en Dinsdag een de monstratie met een huishoud-breimachi- ne, waarvoor grote belangstelling be- stond. Enkele lekkerbekken hebben met het oog op de komende feestdagen een vijf tal konijnen in eigendom overgenomen uit hokken achter twee huizen aan het Donkere Spaarne. De diefstal moet ge pleegd zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag. 60.000 inwoners. De Kleine Houtstraat en -weg zal daardoor in betekenis kun nen toenemen. Na de pauze werden verschillende vragen gesteld, o.a. over het Stations plein en over de nieuwe bruggen over het Spaarne. Het stationsplein zal, zo als wij ook reeds publiceerden, vergroot worden tot aan de Lange Molenstraat, zodat de tussenliggende gebouwen moe ten verdwijnen en de Oostelijke wand van de Lange Molenstraat in overeen stemming worden gebracht met het vergrote plein. De heer Holt kwam namens een be langengemeenschap met een eigen plan. Hij wilde de melkbrug aanzienlijk ver breden en een plein aanleggen bij het Spaarne met daaraan een of ander groot gebouw. De heer Happé vond het moeilijk om de waarde "an het plan thans te beoordelen. Inplaats van de verbreding van de Melkbrug wilde hij liever twee bruggen over het Spaarne zien gebouwd, namelijk een in het ver lengde van de Gedempte Oude Gracht, en een b(j de Damstraat. Het idee van het plein vond de wethouder nog zo kwaad niet. De heer P. A. Dijkema, secretaris van „Haerlem" sprak na afloop een dankwoord tot de heer Happé voor zijn buitengewoon leerzame en heldere uit eenzetting over 't Haarlemse verkeers plan. 55 De gemeenteraad van Zandvoort is Dinsdagavond begonnen met de be handeling van de begroting voor 1955. Tijdens de besprekingen werd „poli tieke rust" geconstateerd. Het „millioenenplan" kwam ter sprake, maar de burgemeester vindt deze benaming niet juist; hij wil liever spreken over „Boulevard-centrum". Ook kwam nog een „zeer been" ter sprake. Op deze eerste avond kwam men gereed met de algemene beschouwingen. Vooraf werd nog een agenda afge- geen gelijke tred. De eigen inkomsten werkt. Tot onderwijzeres aan de Dr. stegen met 77 pet. van 260.000 tot Albert Plesmanschool werd benoemd mej. C. H. Klein te Veisen. Aan de Nederlandse Amateur toneelunie werd een jaarlijks subsidie verleend van 125. Zonder discussie en hoofdelijke stemming werd aan de Zandvoortse muziekkapel een geldlening van 2500 verleend om het corps van uniformen te kunnen voorzien; het gemeentelijk subsidie werd verhoogd van 300 tot 1000 per jaar. Evenzo ging onder de hamer door een voorstel om 20.000 uit te trekken voor de verbreding van de Grote Krocht. De heer Koning (A.Z.B.) maakte be zwaar tegen het voorstel om de be zoldiging van de wethouders met 6 pet. te verhogen. Spr. stelde hen niet gelijk met werknemers. De heer Lindeman (K.V.P.) verdedigde het voorstel, waar na het werd aangenomen. Het voorstel tot aankoop van het ont worpen verkeersplein bij het bejaarden huis aan de Zandvoortselaan werd aan genomen. De algemene beschouwingen voor de begroting 1955 werden geopend door mr. Porrenga (P.v.d.A.) die memoreerde dat het in de Zandvoortse raad, poli tiek gesproken, nogal rustig is geweest. Gebleken is, dat met het college van B. en W. te werken valt. Spr. was er verheugd over, dat de moeilijkheden met Bloemendaal over de grond langs de Boulevard tot een oplossing zijn ge komen. Het plan-Wijdeveld bespreken de, herinnerde spr. aan het devies van Wijdeveld „plan the impossible", hier is het onmogelijke ontworpen, maar spr. hoopte dat hetgeen te realiseren is, er ook werkelijk zal komen. Het Strandschap Zandvoort achtte spr., nu het gehele strand is vrijgegeven voor baden en zwemmen, overbodig gewor den. Men zou met Amsterdam en Haa— lem kunnen overleggen over een ande re inhoud, aan deze regeling te geven. De heer Gosen (A.R.) constateerde eveneens rust in de Zandvoortse politie ke vijfer; het „zere been" veroorzaakt door de wethoudersbenoeming is blijk baar aan het genezen. Het financieel beleid besprekende uitte spr. de vrees, dat de politiekosten niet geheel door het rijk zullen worden vergoed. Spr. drong aan op steun aan de midden stand. De heer Siegers (K.V.P.) constateer de dat de politieke rust niet veroor zaakt wordt door het college, maar door het gematigd optreden van de op positie, die het gemeentebelang boven de politiek stelt. Spr. betreurde nog, dat de burgemeester de portefeuille van wederopbouw was ontnomen, het deed spr. deugd, dat de burgemeester niette min zich met het realiseren van grote plannen bezig blijft houden. Critiek had spr. op de schoonheidscommissie, die bouwkundigen belemmert in hun arbeid en de mensen dwingt om een archi tect te nemen. Spr. constateerde een zekere kaste-geest bij die commissie. Zijn fractiegenoot de heer Lindeman trok een vergelijking tussen de begro tingen van 1948 en die 1955. 1948: slui tende begroting; 1955: 200.000 tekort. De uitgaven van 1948 vergelijkende met die van 1955 constateerde spr, een enor me toename van uitgaven, namelek met 142- pet. -van 500.000 tot 1,240,000 netto. De inkomsten hielden daarmede ém Kalverstraat 206 - Leidsestraat 83 Amsterdam MOOIE ZWITSERSE DAMESPOLSHORLOGES Plaqué v.a. 55.Chroom v.a. 50.2 jaar garantie. De medewerking van de bariton Pierre Mollet leidde tot het samen stellen van een grotendeels Frans pro gramma. De zanger liet zich horen in de weids verklankte „Invocation et Hymne au soieil" van Rameau en in „Don Quichotte a Dulcinée" van Ra- vel. Een 18- en een 20-eeuws werk, in stijl zeer verschillend, maar toch hetzelfde Franse cachet dragend. De liederen verkregen een passende omlijsting met Gluck's opera-ouver ture „Iphigenia", Berlioz' „Carnaval Romain" en één der oudste en beste werken van Ravel: „Rhapsodie Espag- nole". Alleen deed de plaatsing van Berlioz' vrij luidruchtige Carnaval's ouverture tussen de liederen vreemd aan. Pierre Mollet, een zeer mooi getim- breerde baryton-légère met voldoende volume om althans in midden- en hoge ligging boven het orkestspel uit te komen (in lage ligging had het orkest iets zachter kunnen spelen), droeg op majestueuze wijze Rameau's Zonne- hymne voor. Deze, betrekkelijk een voudige verklanking, is diep van in houd en liet, dank zij de sterk-door- leefde zang en het mooie orkestspel, blijvende indrukken na. De Don Quichotte-liederen zijn van een geheel ander, lichter, maar toch waardevol genre zowel door tekst als muziek. Het zijn een drietal chansons, nader betiteld met romantique, épique en a boire, tezamen één grote climax vormend. De verschillende typeringen werden door de bariton goed getrof fen. In het eerste deel kwam het lyri sche, in het tweede het enigermate heldhaftige (Don Quichotte spreekt hier tegen Saint-Michel en Saint-Geor ges „sur l'autel") en in het derde het zeer luchtige karakter volkomen tot zijn recht. In dit deel gaf Mollet een sterk staaltje van zijn voordracht- en zangkunst! Het succes was van die aard, dat Chanson a boire gebisseerd moest worden. Blijkt uit het begeleidend orkestspel van de Don Quichotte-liederen Ravel's kunstzinnig gevoel voor kleurschake ring, in de „Rhapsodie Espagnole" heeft hij de mogelijkheden tot het aanbrengen van dergelijke schakerin gen ten volle uitgebuit. De verschei denheid ;n klankkleur is hier groot en dit niet alleen in de dikwijls fel ge- rhythmeerde dansen, doch ook bij de stemmingsvolle inleiding: „Prelude de •la nuit", waarin Ravel tevens een echt Spaanse, zwoele sfeer aanbrengt. Even als in klankkleur bereikt de compo nist een verscheidenheid in rhythmiek, waartoe de dansen hem volop gelegen heid geven. Het werk is bovendien in zijn geheel evenwichtig opgebouwd, bezit een logische gedachtengang, het innerlijke element spreekt duidelijk aan. Terecht wordt de Rhapsodie tot de allerbeste Ravel-werken gerekend. Het orkest gaf met de verklanking van de Rhapsodie niet alleen een door slaan bewijs van virtuoos spel het laatste deel: Feria heeft tot afsluiting een verrassende verwerking van de thema's uit alle delen de vele mooie, doorgaans specifieke klankcom binaties werden op de meest kunstzin nige wijze aangebracht. Terecht ver wierf dirigent Verhey met zijn orkest er een grandioos succes mede. Ook hier een herhaling van het laatste deel! Gluck's Ouverture klonk wat on doorzichtig van klank en afgemeten van tempo. Berlioz' Ouverture ver kreeg een spanningsvolle, gloedvolle verklanking en Schubert's kleine der de Symphonie werd ragfijn en trans parant van klank gespeeld en Weens charmant voorgedragen. Een uitzonderlijke kunstavond, die volle bevrediging schonk. O. K De jeugdige Nederlandse solo-vio- liste Sylvia van der Hoef, die in haar vaderland hoofdzakelijk gelegenheid kreeg voor de Radio-omroepen op te treden, dit jaar zelfs in Italië mocht concerteren, heeft onlangs aan het Carel Flesch-concours te Londen mo gen deelnemen. Alhoewel de deelne mers drie voorproeven moesten afleg gen, werd Sylvia van der Hoef reeds na de eerste proef toegelaten. 30 candidaten uit vier werelddelen namen aan de eindwedstrijd deel. De eis luidde: een solo-sonate van Bach en een vioolconcert. Sylvia van der Hoef speelde de G moll-sonate en het Men- delssohn-concert. Zij werd als vierde geklassificeerd uit de later gevormde selectie van 8 violisten. Voorwaar een groot succes! Sylvia van der Hoef behoort thans tot de jonge Nederlandse solisten, die door de Ned. Omroepen zijn voorge dragen aan het Ned. Impressariaat voor de culturele uitwisseling in De nemarken, Duitsland, Zwitserland en België. J 460.000 en de uitkeringen uit het ge meentefonds met 97 pet. van 360.000 tot 710.000. Spr. betoogde in dit ver band, dat de uitkeringen uit het ge meentefonds Zandvoort in staat moeten stellen zijn taak als recreatie-oord te vervullen. Verruiming van het eigen be lastinggebied zal hier ook toe kunnen leiden. In het gemeentefonds is in 1955 beschikbaar 630.000.000 terwijl maar J 500.000.000 wordt uitgekeerd. Hier zit dus een mogelijkheid om de gemeenten een extra-uitkering te doen. Spr. drong aan op stichting van een rioolwaterzui veringsinstallatie en een aula op de begraafplaats. Hij vroeg hoe het staat met het bouwrijp maken van het ter rein aan de van Lennepweg, waar de woningbouwvereniging een groot aantal woningen wil bouwen. De vervanging van de tram door een busdienst, roept verkeersproblemen in het leven. Spr. vroeg of het college ten deze een werk schema volgt. Ook drong spr. aan op voorziening in de behoefte aan ruimte voor kleine bedrijven. Het millioenen-plan besprekende, constateerde liij een vertrouwen van de raad in de combinatie-Derks. Spr. was te dezen aanzien optimistisch; de toekomst biedt ons nog vele mo gelijkheden: de ontwikkeling van het ÏJmond-gebied en de tweede indus triële revolutie, door minister Zijlstra in de Tweede Kamer besproken. De te verwachten toeneming van de be schikbare vrije tijd aan de werkne mers zal recreatieoorden als Zand voort ongekende mogelijkheden bie den. Spr. hoopte dan ook dat het ccollege en de raad het millioenenplan in eendracht en samenwerking zullen kunnen helpen verwezenlijken. De heer Tates (VVD) wees op het dienstverlenend karakter van Zandvoort als badplaats hetgeen zeer hoge uitga ven veroorzaakt, waarin het rijk moet bijspringen. De woningbouw bespreken de, achtte spr. het raadzaam zich te bezinnen omtrent het type woningen; Zandvoort moet geen cliché-dorp wor den. Men geve andere architecten ook een kans. Het annexatie-gevaar (n.l. dat Bloe mendaal Bentveld zal gaan annexeren) zou volgens spr. verminderen als men aan de Zandvoortselaan lintbebouwing zou toestaan. Dan zou er een zichtbare band tussen Bentveld en Zandvoort ont staan. Spr. was enigszins sceptisch over de mogelijkheden tot verwezenlijking van het millioenen-plan; spr. vond ze daar voor te fantastisch. De heer Weber (A.Z.B.) hoopte, dat het millioenenplan verwezenlijkt zal kunnen worden. Spr. vroeg tijdige in diening van de plannen tot verbreding van de Tramstraat. De sprekers beantwoordende dankte de Voorzitter door de vriendelijke woor den tot het college gericht. Een goede democratische verhouding zal spr. gaar ne bevorderen. Het verzorgingspeil der gemeente is nog niet bereikt: ook: als wederopbouwgemeente heeft Zandvoort nog veel in te halen. Als de politie kosten-regeling niet spoedig tot stand komt, zal spr. „zijn koffertje" weer opnemen en daarover in Den Haag gaan praten. Het Zuiderbad-probleem zal opnieuw moeten worden bezien want spr. had juist bericht ontvangen dat de gemeen te het beroep op de Kroon heeft ver loren. De Kroon heeft de minister van Financiën, die de gemeente een lagere uitkering toekende, in het gelijk gesteld. Spr. wilde de uitdrukkingen „Zomer- centrum" en „Millioenenplan" liever niet bezigen. Het project voorziet in een bebouwing die ook 's winters zal wor den benut. De uitdrukking „Millioenen plan" duidt op een gevoel van onge loof in de verwezenlijking daarvan. De plannen van de architecten worden nu door economen en financiers veran kerd op vaste bodem. Spr. gaf de voor keur aan de benaming „Boulevardcen- trüm." Spr. verdedigde het bestaansrecht van het strandschap; uitbreiding van de taak kan overwogen worden, maar spr. weet niet of de gemeenten Am sterdam en Haarlem daar voor voe len. De gemeente Haarlem wil een dis trict vormen voor een dienst van de geestelijke volksgezondheid; deze zal ook de nazorg voor leerlingen van het buitengewoon lager onderwijs gaan be hartigen. Een „zeer been" was voor spr. nog het feit dat spr. de portefeuille van de Wederopbouw was ontnomen. Dit is een zaak die specifiek tot de taak van de burgemeester behoort. Dit is bij de behandeling van het grote plan voor het Boulevard-centrum („mijn plan", zo zei de burgemester) wei gebleken. Spr. bleef hopen dat men nog eens tot het inzicht komt dat de vroegere toestand behoort te worden hersteld. De sterkte van het politiecorps (41 man) is absoluut onvoldoende. Inzake de tram-kwestie, gaf spr. ui ting aan zijn overtuiging dat de tram in October 1955 zal verdwijnen; B. en W. houden hiermede rekening met het uitwerken van de plannen. Het industrie-centrum IJmond is een belangrijke stimulans voor de ontwikke ling van Zandvoort; spr. zag met de heer Lindeman ongekende perspectieven voor de toekomst van Zandvoort. Er is nog veel te doen; spr. houdt zich momenteel met 26 plannen bezig! Over de annexatie van Bentveld was spr. geen enkel officieel bericht bekend. Weth. v.d. Werff (C.H.) besprak nog de portefeuille-kwestie. Spr. bleef over tuigd van de wenselijkheid dat „Publie ke Werken" en „Wederopbouw" in één hand blijven. De burgemeester gaat bij het voorbereiden van grote plannen toch zijn gang en spr. had daar niet het minste bezwaar tegen. Weth. Kerkman (P.v.d.A.) antwoord de de heer Siegers, dat deze destijds zelf een voorstel beeft gedaan om een schoonheids-commissie in te stellen. Het gemeentebestuur moet met de adviezen dier commissie rekening houden. In het bouwbedrijf komt ook een kaste-wezen voor, namelijk de B.S.B.-regeling ter bescherming van aannemers. Bij de replieken maakte de heer Ko ning (A.R.B.) een aanmerking op de heer Lindeman die had gesproken, over de „rommel" op de terreinen aan de Lijsterstraat. Wat de heer Lindeman rommel noemde was voor spr die daar terrein In gebruik heeft materi aal. Voor het R.K. kleuterschooltje dat spr. niet zo mooi vond behoefde het bedrijf van spr. niet te wijken. De heer Lindeman (K.V.P.) had de uit drukking „rommel" niet gebruikt, maar alleen aangedrongen op het opruimen van de terreinen aan de Lijsterstraat, daar de omgeving er door ontsierd wordt. Toen de heer Koning uitermate boos bleef kijken riep de heer Lindeman hem toe: lach nu even tegen mij! (hilariteit) Hiermede werden de algemene be schouwingen besloten. Advertentie Cable in fijne pasteltinten, 3 mouwlengten, dubbel front in diverse kleuren, vanaf American White Croniéstraat 86, Tèl. 14401 rnwoudersfraat 47 80, Tel. 21392 Advertentie LIMOUSINE vanaf heden f 5995.- Alvorens U een aufo koopt in deze prijsklasse, probeer de D.K.W. en Uw keuze is niet twijfelachtig. De grote slagersvaktentoonstelling in de Vleeshal blijkt een groot succes te zij.n. Honderden mensen zijn gistermid- dag-en -avond naar de Vleeshal getogen om het sprookje in vlees te bewonde ren. Sommigen moesten 's avonds wel een uur geduld betrachten om de Vlees hal binnen te komen en herhaaldelijk was het te zien, dat een lange rij men sen tot aan de Grote Houtstraat stond te wachten om de expositie te bezien. De slagers hebben er veel werk van gemaakt om ook vandaag de tentoonstel ling zo fris en aantrekkelijk mogelijk te maken. De werking van ultraviolette stralen maakt het nu eenmaal onver mijdelijk, dat aangesneden vleeswaren gaan -verkleuren. Maar vanmorgen vroeg zijn de slagers weer aan het werk ge gaan om van al die vleeswaren een plak af te snijden, zodat het geheel weer een pronkerige indruk maakt. Het is jammer dat de tentoonstelling niet enkele dagen kan duren, maar de organisatoren zijn van mening, dat er geen risico mag worden gelopen en dat men niet mag wachten totdat de pro ducten een minderwaardig aanzien krij gen, zulks om maar zoveel mogelijk mensen te krijgen. De keuring van de jury gaat volgens twee systemen. De bezoekers van de tentoonstelling zien bij elk product een bepaalde bekroning. Dat is het ge volg van een puntenwaardering van elk ingezonden product. De waarde ring is. bepalend voor de uitreiking van een bekroningskaart. De beschik baar gestelde prijzen, bekers, plaquet tes, enz. worden nog nader toegewezen. De jury gaat namelijk de tentoonstel ling nog beoordelen naar genres, b.v. vleeswaren, gelatineschotels, enz. De winnaars daarvan krijgen de officiële prijzen. Naar wü vernemen, zal de prijsuit reiking evenals de overhandiging van de bekroningskaarten geschieden in ho tel De Leeuwerik op Maandag 13 Dec. des avonds om acht uur. Daarbij zul len alle deelnemers van de tentoon stelling. dus slagers uit de gemeenten Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Haarlemmermeer, Bennebroek, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort, alle aangesloten bij de Haarlemse keuringsdienst worden uitgenodigd. De heer F. J. A. Bruins, directeur van het Openbaar Slachthuis, heeft Dinsdagmiddag de Haarlemse slagers vaktentoonstelling in de Vleeshal ge opend in het bijzijn van tal van ge nodigden, w.o. wij de oud-directeur van het abattoir, de heer G- de Vries, opmerkten. Vooraf had de voorzitter van het tentoonstel lingscomité, de heer W. Broekhof, da aanwezigen welkom geheten. De heer Bruins prees de arbeid ya« de initiatiefnemers en de samenwerking tussen de verschillende organisaties. Een bijzonder woord van lof zwaai spr. toe aan de inzenders voor n prachtige collecties die de tafels sj den. Eveneens bracht de heer Bru hulde aan de slagersvakschool. Na ,0 hoop te hebben uitgesproken, dat samenwerking tussen de organis en het Openbaar Slachthuis even stekend zou zijn als in het veri verklaarde de heer Bruins de ten stelling voor geopend. t„„+nonsteI- Over de opzet van de v;ndeni ling en wat er allemaal is te v hebben wij gisteren het een en uitvoerig gepubliceerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2