Het leven van Enrico Fermi beschreven door zijn vrouw De man, die „de Italiaanse aan land bracht, te Chicago overleden E Groot deel derde divisie met Sinterklaas naar huis bombardeerde self per abuis FREIBURG Verg £3 Jedere/wauw Ontdekking VIRULY vertelt verhaal van Triton-ramp Vreemd geluid alarmeerde hem vlak na de start Zwitsaletten Tussen neus en lippen „ATOMEN IN DE FAMILIE...." Beloning uitgeloofd issing werd voorwendsel tot massa-aanvallen op Engeland Trein grijpt auto Verkoopgolf in Wallstreet Sabotage op Britse duikboot Voor vinders van resten van Urker vissers Oefening in W.-Duitsland goed geslaagd VIJGENGEUR UIT ZONNESGHIP mm :^msmê DUITSE EX-PILOTEN GETUIGEN: Emigranten naar huis voor Sinterklaas IN KING'S INNS TE DUBLIN KOORTSIG, RILLERIG WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 PAGINA 3 Eerste Kamer nkele dagen nadat de Ame rikaanse Commissie voor Atoomenergie hem haar eerste speciale prijs op het gebied van de kernenergie had toege kend is de Italiaans-Amerikaanse atoomgeleerde Enrico Fermi op 53-jarige leeftijd te Chicago over leden. Enrico Fermi was een der voor naamste internationale vaklieden op het gebied der atoomphysica. Een mandie aan de wieg heeft gestaan van de atoomsplitsing. Zijn eigen vrouw, Laura Fermi, heeft een interessante biografie van hem geschreven, die zij de titel meegaf: „Atomen in de familie". Castella Schoonheidszeep voor een stralend uiterlijk, een huid, zo fris, zo zacht en geurend als de lente zelf. Houdt U aan Castella Schoon heidszeep rijk aan huidversterkende oliën, discreet geparfumeerd! 2 stuks voor 50 cent Ontwerp-Donker in Suriname aanvaard Koersdalingen tot 2 Advertentie De nabestaanden van de zes Urker Vissers, die in de nacht van 6 op 7 Oc tober op de Noordzee omkwamen, heb ben een beloning voor het vinden van de stoffelijke overschotten uitgeloofd. Voor de vinder van het stoffelijk over schot van de schipper van UK 60 is f 2000 beschikbaar gesteld en voor dat Van de vijf bemanningsleden van de UK 174 f 1000 ieder. Men neemt aan dat de resten thans nog opgesloten zitten in de wrakken van de vissers boten, doch verwacht wordt dat ze spoedig - door het onstuimige weer - zullen losraken en aanspoelen in de Duitse Bocht of aan de Deense kust. Om deze reden is voor de vinders in Duitsland en Denemarken een beloning Uitgeloofd. In het in Urk gevormde fonds ten behoeve van de nabestaanden van de omgekomen vissers, is tot nu toe reeds een bedrag van ongeveer f 35.000 ge stort. De Eerste Kamer heeft Dinsdagmid dag het wetsontwerp waarbij het maxi mum pensioenbedrag van Tweede Ka merleden wordt verhoogd van f 3938 tot f 4800 aanvaard. Het was maar een handjevol lieden dat zich in de vooroorlogse jaren al tientallen jaren met de prille atoomphy sica bezig hield. Daar was de patriarch Einstein, verder Niels Henrik Bohr in Denemarken, die in 1916 een atoom model opbouwde, Chadwick in Enge land, die in 1932 het neutron ontdekte, het echtpaar Joliot-Curie in Frankrijk, dat in 1954 de eerste kunstmatige ra dio-isotopen verkreeg. Daar was ook Enrico Fermi bij, de jonge Italiaan, die in 1934 het eerst de nieuw ontdekte neutronen gebruikte om er atoomkernen mee te bombarde ren. Dit alles was pionierswerk. Het was nog slechts het noodzakelijke voorbe reidende werk voor de latere arbeid van Lise Meitner, van Hahn en Strass- mann in Berlijn, welke laatste twee op De tweede herhalingsploeg van de derde divisie (8000 man), die 4 Decem ber van de oefeningen uit Duitsland haar Nederland terugkeert, zal voor een deel St. Nicolaas thuis kunnen Vieren. De commandant van de Drie tanddivisie, generaal-maj oor Warringa, heeft bepaald, dat de militairen, die binnen een cirkel van 25 km rond de demobilisatiecentra wonen, na afloop van de dienst, Zaterdag 4 December, haar huis kunnen tot Zondag 5 De cember 24.00 uur, Voor de achterblij venden zal een °t. Nicolaasfeest in de kampen wor den georganiseerd. Vele burgers heb ben die dag in hun huizen gastvrij heid aangeboden. De divisie zal 9 De cember met groot verlof gaan. Generaal-maj oor Warringa uitte zijn grote waardering voor hetgeen de di visie tijdens de oefeningen heeft ge presteerd. Speciaal het reserve-offi ciers- en onderofficierscorps heeft Voortreffelijk werk gedaan. Winstpun ten, vergeleken bij vorig jaar, noemde bij het feit, dat de troep meer dan toen overtuigd is van de noodzaak van deze herhalingsoefeningen. De Nederlandse troepen hebben de laatste jaren in West-Duitsland een reputatie opgebouwd. Een reputatie namelijk van marsdiscipline en mars- Egyptische archaeologen hebben Wederom een onderzoek ingesteld na bij het zonneschip van Cheops. Toen het blok van kalksteen, dat een week geleden was losgemaakt en weer te ruggeplaatst, thans weggenomen werd Was een duidelijke geur van wilde vijgen waarneembaar. De deskundigen hadden niet vermoed dat dit aroma het herhaaldelijk openen en sluiten van de 5000 jaar geleden ingerichte kelder zou overleven. Er zal waar schijnlijk een reusachtige urn met wil de vijgen in het schip staan opgesteld. Ook wordt verwacht dat het zonne schip, dat immers in de ruimte werd neergelaten voor het zieleheil van een Egyptische vorst, kostbare schatten zal bergen. De ontdekker, Kamal el Mallakh, heeft gezegd dat hij volgende week in de kelder zal afdalen. Thans zijn kalk stenen blokken met helderrode hiero- glyphen te voorschijn gebracht. Men is tot de slotsom gekomen dat het schip in zulk een goede staat ge bleven is door de hoge vochtigheids graad van de lucht. Er zal een aircon ditioning-toestel worden geplaatst om deze ook in de toekomst voorlopig te handhaven. veiligheid. De derde divisie, die thans in Duitsland oefent, heeft deze reputa tie hoog gehouden, ook door met al haar voertuigen zonder een enkel on geluk op hun plaatsen van bestemming aan te komen. Het enige ongeval be trof een grote kraan van de genie, die veertien meter naar beneden van de autobaan duikelde, doordat de chauf feur oververmoeid was. De man zelf moest uitgezaagd worden, maar had overigens practisch geen schramme tje. het eind van het jaar 1938 ontdekten, dat het mogelijk was de atoomkern van uranium te verbrijzelen door deze met neutronen te bombarderen. In die tussentijd was er heel wat ge beurd. In Duitsland was Hitier aan de macht gekomen en had met zijn „bloed en bodem"-theorie het Jodenom tot vij and nummer één verklaard. En in Italië lonkoogde de Duce naar zijn buur man-dictator en begonnen de Joodse staatsburgers zich onprettig te voelen. Ook Fermi en zijn Joodse vrouw. In het jaar 1924 had een meisje van zestien op een trektocht buiten Rome kennnis gemaakt met een jongeman. Hij had korte beentjes, ronde schou ders en een naarvoren gebogen nek. Hij was nog erg oud bovendien. Twee- en-twintig. Maar hij was op weg om Italië's brillantste atoomgeleerde te worden. Al wist hij dit zelf niet. Zu trouwden in 1928. Er volgden de wittebroodsweken van een boeken wurm: hij probeerde tevergeefs haar natuurkunde bij te brengen, te begin nen met Maxwell's vergelijkingen voor de voortplanting van electromag- netische golven. Zij begreep niets van al die quanta en atoomkernen. Maar in Stockholm begreep men, dat Fermi tot de groten behoorde. En in 1938 kreeg hij de No belprijs. Dit was zijn kans om aan de nacht merrie van de dreunende fascistenlaar zen te ontkomen. Met zijn Joodse vrouw en zijn twee kinderen reisde hij naar Zweden, om de prijs in ontvangst te nemen en na de plechtigheid boekte hij met zijn gezin passage voor de Verenig de Staten. In Berlijn hadden Hahn en Strass- mann de mogelijkheid van atoomver brijzeling ontdekt. Zonder nog zelf pre cies in te zien, wat het was. Maar Lise Meitner, een medewerkster van Hahn, die om de Jodenwetten de wijk had genomen naar Denemarken, be greep opeens de draagwijdte van wat te Berlijn was gebeurd. En zij sprak er over met Bohr, die op het punt stond naar de Verenigde Staten te vertrek ken. Zo kwam het verhaal in Ameri ka, twee weken nadat Fermi er was aangekomen. En ook Fermi was ie mand, die de draagwijdte van het geval kon begrijpen. Voorgelicht door deskundigen, met name door Einstein, besloot president Roosevelt alles op alles te zetten om het atoom als bondgenoot aan de geal lieerde zijde te krijgen. En zo begon Fermi met zijn geheim zinnige uitstapjes naar Chicago. Zijn vrouw Laura was niet van het geheim op de hoogte. Hij werkte op een „me tallurgisch laboratorium", had hij haar gezegd. Totdat op 2 December 1942 een zon derling telegram langs de telegraafdra den suisde en op tafel kwam bij Mr. President en een handjevol atoomge leerden: „De Italiaanse zeeman is ge land. De inboorlingen zijn vriendelijk". Advertentie Twee officieren van de voormalige Duitse Luftwaffe hebben medegedeeld, «at Duitse bommenwerpers, en geen Lngelse, zoals men tot op heden neeft gedacht, de Duitse stad Freiburg ff IJ Mei 1940 hebben gebombardeerd. "H bombardement werd het voorwend sel tot massale vergeldingsluchtaanval- 'e." ?P Engeland van Duitse zijde. De officieren meldden, dat het bombarde ment op Freiburg door drie vliegtui- •y*1 v?n een eskader bombardements vliegtuigen op een vergissing berust «eelt, aangezien de bemanningen Frei burg voor de Franse stad Mulhouse hebben aangezien. De regering van de staat Baden-Würt- temberg bestudeert momenteel de ware toedracht van het onverwachte bombardement op 10 Mei 1940 en heeft het instituut van hedendaagse geschie denis te München opdracht gegeven de zaak te onderzoeken. De officieren zei den gaarne bereid te zijn bewijzen aan het instituut over hun mededelingen te doen toekomen. Drie vliegtuigen van de 51ste lucht- machtgroep verloren contact met de andere vliegtuigen van het eskader op een bombardementsvlucht naar Mul house; zij wierpen hun bommen op Freiburg in plaats van op de Franse stad. Terwijl het onderzoek gaande was gebruikte de Duitse regering het inci dent als een excuus voor het aanval len van niet-militaire doelen in Enge land en Goebbels beloofde het Duitse volk, dat de wrede aanval op de Duit se burgerbevolking vijfvoudig zou wor den beantwoord. Onmiddellijk hierop begonnen de Duitse massa-aanvallen op Britse steden. Reeds sinds 1947 is een onderzoek gaande aangezien de R.A.F heeft me degedeeld, dat geen Engelse vliegtui gen op die datum boven Freiburg heb ben gevlogen. (UP) In een oude loods, op de terreinen van de universiteit van Chicago, was Fer mi in het diepste geheim erin geslaagd, de eerste zichzelf voedende, beheersba re, nucleaire kettingreactie tot stand te brengen. En haar daarna weer tot staan te brengen. De atoombom was in theorie mogelijk geworden. Het atoom tijdperk was begonnen. In huize Fermi moest een „party" geven worden voor een aantal „metal- lurgisten". Laura zag, hoe elke gast die arriveerde, haar man gelukwenste. Maar zij wist niet waarom. Op het laatst fluisterde er eindelijk iemand haar in het oor: „Hij heeft een Japanse admi raal tot zinken gebracht". Maar het was, omdat de „Italiaanse zeeman" ge land was. Het werk werd voortgezet in Los Ala mos. In 1944 verhuisden de Fermi's naar dit geheimzinnige ballingsoord. Tij dens de oorlog was Los Alamos een voudig bekend als „Postbox 1663, Santa Fe". Van het bestaan van de laborato ria was tot op het ogenblik van de ont ploffing in Hiroshima niets bekendge maakt. Maar achter de prikkeldraad versperring was in vrijwillige balling schap de bloem van de atoomgeleerden uit de oude en de nieuwe wereld bezig te werken aan de atoombom. Oppenhei- mer als leider, Fermi en Rossi, Edward Teller, Von Neumann, Hanz Bethe, Niels Bohr, Cyril Smith en Chadwick. Laura Fermi vertelt van het leven in deze wonderlijke gemeenschap, van het gebrek aan comfort, de eenzaam heid, het geïsoleerd zijn en de sfeer van geheimzinnigheid En van de won derlijkheden van dit gezelschap atoom- physici. Van de zwijgzame Klaus Fuchs ook, die slecht autoreed, maar goed wist te spionneren voor de Russen. Van de grote Niels Bohr, die ze „mr. Ba ker" moesten noemen. En van Edward Teller, op het ogenblik Oppenheimer's grote tegenstander, die de buren des nachts wakker hield met zijn pianospel. Zij laat de menselijke kant zien van de ze pioniers van de wetenschap en ver telt erover met milde humor. Hoe b.v. deze physici ooit, als haar gasten, in zulk een opgewonden gesprek geraak ten over hun wetenschappelijk werk, dat het dienstmeisje dacht dat ze allemaal dronken waren. Eerst in Augustus 1945, toen de bom was gevallen, hoorde Laura Fermi waarom zij naar Los Alamos waren ver huisd. Mr. H. C. M. EDELMAN Ongeveer vijfhonderd Nederlanders, die in Canada een nieuw bestaan heb ben opgebouwd, zijn thans met de „Maasdam" onderweg naar Nederland. Zij zullen, evenals een groot aantal andere Nederlandse emigranten in voorgaande jaren deden, Sinterklaas, Kerstmis en indien mogelijk ook oud en nieuw in de kring van hun bloed verwanten in het vaderland meevieren. Het schip wordt Vrijdag in Rotter dam verwacht. Ter begroeting zal o.m. aanwezig zijn de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. Hij zal de emigranten en St. Nicolaas toespreken. Woensdagmiddag is op de door knip perlichten beveiligde overweg bij de nieuwe IJselcentrale te Harculo, ge meente Zwollerkerspel, een zwaar be laden vrachtwagen met aanhangwagen door een electrische trein gegrepen. De trein kwam uit Zwolle. De wagen werd bestuurd door de 40-jarige J. van D. uit Bergschenhoek, die verklaarde niet op de lichtsignalen gelet te hebben. Zijn aanhangwagen werd geheel ver nield. De wagenvoerder van de trein vluchtte ijlings naar achteren toen hij het ongeluk zag aankomen. Ook de trein liep aanzienlijke schade op. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Willem is een pas be gonnen wereldburger, die zo langzamerhand gaat ontdekken, dat er buiten zijn vader en moeder en hemzelf nog enkele schepselen op deze aard bol vertoeven. De melk boer, de bakker en de hond van de buurman ho ren er al een poosje bij. Als goed paedagoog wakkert Willem's vader de weetgierigheid van zijn zoon ten zeerste aan. Laatst heeft hij hem zelfs meegenomen naar „Artis", teneinde hem er op attent te maken, dat de goede God destijds een hele dierenwereld heeft geschapen. En hij toonde hem dus de voornaamste exemplaren uit het rijk der fauna. De olifant, die met zijn lange snuit ieder vertel seltje pleegt uit te blazen bijvoor beeld; en de leeuw met de manen, de tijger met strepen, de panter met vlekken en de beer met zijn pels. Kortom, al die beesten, die een mens moet kennen, wil hij zich met vrucht op „Winnetou" en de Missie-almanak voorbereiden. Willem aanschouwde de vervaarlij ke, vreemde wezens met gepast wantrouwen, evenals trouwens de toenemende geestdrift van zijn papa. Toen hij thuis kwam, had hij on getwijfeld het ongedierte al lang weer uit zijn memorie weggeveegd. Maar zijn moeder wilde weten wat hij er nu van over had gehouden, van zijn kennismaking met het georga niseerde oerwoud. „Heb je een olifant gezien?" vroeg zij dus. Willem knikte vaag. Maar toen zei hij met schitterende ogen: „En een poesje". De Staten van Suriname hebben met algemene stemmen het „ontwerp-Don- ker" aanvaard, dat de Indonesiërs in Suriname in de gelegenheid stelt, kos teloos en op eenvoudige wijze het Ne derlanderschap te verwerven. Een Ne derlands wetsontwerp daartoe, inge diend door minister van Justitie mr. Donker, is onlangs hier te lande aan vaard. Uiterlijk ietwat bleekjes en nerveus betrad commodore Adriaan Viruly, die op 5 September de „Triton" voor de laatste maal omhoogtrok en met de stuurknuppel in zijn handen met de machine op de zandbank van de Shan non terecht kwam, Dinsdagmiddag de getuigenbank in de grote zaal van de King's Inns te Dublin. Nadat hij echter de in het Engels gestelde eed had afgelegd volgden zijn eveneens in het Engels langzaam uitgesproken ver klaringen op beheerste wijze. Het verhoor van deze vooraanstaande Neder landse piloot, die in dit officiële en voor de luchtvaart mogelijk uiterst be langrijke onderzoek als kroongetuige wordt beschouwd, duurde deze middag slechts veertig minuten. Vandaag zal het verhoor van Viruly worden voort' gezet. Met de heer McBride volgde een vraag- en antwoordspel over het to tale gewicht van het toestel en de voorbereidende maatregelen, die aan de start op Shannon vooraf gingen. McBride: „Was bij de controle al les normaal?" Advertentie verjaag dat lome grippgevoel met: .'ti Z W/ TSAL preparaat/ Twee mannen in Phi ladelphia zijn dezer dagen voor de rechter versche nen, omdat zij geld ge stolen hadden van een baby. De moeder had het kind een beursje met 6% dollar gegeven om mee te spelen. Toen de moeder even een winkel in ging om boodschappen te doen, namen de onverlaten het kind de portemonnaie af. Een surveillerende agent hoorde het luide gejam mer van de baby en greep de dieven in de kraag. Doorslaand argument De heer Paul McCracken uit Californië luisterde enigszins verveeld naar het verhaal, dat een ver zekeringsagent tegen hem afstak. „Er kan een mens van alles overkomen in zijn le ven", zo zei de verzeke ringsman, „daarom moet men op alles voorbereid zijn". Nauwelijks waren deze voor een verzekerings agent niet bijster originele woorden verklonken of er klonk een schot. Een ko gel versplinterde het raam in McCracken's ka mer, zoefde langs Mc Cracken's hoofd, sloeg in- de radio, ketste te gen de muur en viel platgeslagen voor de voeten van de verstijfd toekijkende McCracken. De politie verklaarde na een onderzoek, dat de kogel afkomstig was van het pistool van een man, die twee huizen verderop woonde en die zich het leven had trachten te benemen, omdat zijn vrouw geweigerd had zich met hem te verzoe nen. De man was echter op een dermate onhandige manier te werk gegaan, dat de kogels links en rechts in het rond vlo gen. Zelf was hij door een kogel slechts licht aan het hoofd gewond. Dit was het projectiel, dat het betoog van de verzekeringsagent zo plot seling onderbroken.... en gesteund had. De agent liet er geen gras over groeien en overhandigde McCracken een polis, welke deze onmiddellijk onderte kende. Wie een kuil graaft... Sir Robert Watson, de Britse uitvinder van de radar, is tot de slotsom gekomen, dat zijn uit vinding ook een scha duwzijde heeft. Hij is namelijk veroordeeld wegens overschryding van de maximumsnel heid tot 12.5 dollar boe te. De politie van Kingston in Canada snapte hem met behulp van radarapparaten. Onderwijsvernieuwing Een echtpaar in Boston heeft een boete gekre gen, omdat het zijn ne genjarige zoontje niet naar school stuurde. De jongen vond de school niet „intellectueel stimu lerend" genoeg en stu deerde liever thuis. De knaap kan reeds Chinees en Duits lezen en ook wat Sanskriet. Viruly: „Absoluut". Hij had met de boordwerktuigkundige en de eerste vlieger Parfitt, zoals gebruikelijk is de VI- en V2-snelheden voor het op stijgen vastgesteld, respectievelijk 110 en 125 knopen, waarna Parfitt de toren om het vertreksein had ge vraagd. Viruly had de remmen gepro beerd en de motoren laten draaien. Op dit punt verzocht de president de heer McBride geen vragen meer te stellen, doch Viruly zelf eerst zijn ver haal te laten vertellen. „Ik gooide de remmen los", aldus Viruly, „zodat de machine vooruit be gon te rollen, en langzamerhand vaart kreeg. Ik stuurde aanvankelijk met het neuswiel, totdat we een snelheid hadden van 60 knopen (111 km per uur), daarna gaat de besturing met het roer. Steeds sneller schoot de ma chine vooruit en toen we 125 knopen gingen, kwam het moment om de lucht in te gaan. Een vreemd geluid Precies op dat moment hoorde ik, althans ik dacht het te horen, een eigenaardig geluid, dat van bak boord kwam. Het scheen mij even toe, alsof een van de linkermotoren een ander geluid begon te maken. Het was dus geen klap of zoiets. In een flits keek ik opzij naar Parfitt en naar de boordwerktuigkundige om te zien of zij het ook hoorden. Maar zij vertoonden geen enkele re actie en toen hoorde ik het vreemde geluid ook niet meer, zodat er geen reden meer was om er op te letten. Op hetzelfde moment trok ik de ma chine normaal de lucht in". „Had u zich wel even ongerust ge maakt over het geluid?" interrum peerde de president. „Inderdaad", antwoordde Viruly „met zo'n vol en zwaar geladen toe stel". „We hadden bij dat omhoog gaan 125 knopen snelheid", vervolgde Viru ly, „en ik merkte, dat we een vlakke klim hadden, dat we niet snel stege' Ik liet het landingsgestel daarom snel intrekken. Terwijl het omhoog kwam, vlogen we nog boven het vliegveld naar de waarschuwingslichten vlak buiten het veld. Ik stuurde nog vi sueel om er zeker van tc zijn, dat we veilig opstegen en dat ik op goede hoogte over die lichten zou komen. Dat gebeurde. Het was onmogelijk precies te zeggen, hoe hoog we er overheen gingen. Ik schat het op 50 voet of iets meer. Daarna begon ik aan een stei lere klim, omdat we inmiddels meer vaart hadden gekregen. Bij 140 kno pen snelheid vroeg ik om enige ver mindering van vermogen; op dat mo ment wordt de kracht van de motoren namelijk iets teruggebracht door de boordwerktuigkundige. Dit kunnen wij op de instrumenten controleren, maar hij deed het zelfstandig. Intussen klommen we nog steeds. Het rode lichtje, dat een uitgestoken landings gestel aangeeft, ging uit. Dat beteken de dus, dat het geheel ingetrokken was in de romp. Op dat moment zag ik de naald van de hoogtemeter de 250 voet voorbijgaan. Zeer kort daarna gaf ik opdracht: vleugelklappen intrekken. Het toestel ging toen circa 150 knopen. Nadat de klappen in waren, verzocht ik om extra klimvermogen. De snel heidsmeter gaf toen 160 of meer aan. Op dat moment kreeg ik de indruk, dat er iets absoluut verkeerd was met de machine. Het gebeurde nog voor we de tijd hadden gehad alle normale routinewerkzaamheden van controle en checking kort na een start uit te voeren. Ik keek naar de kunstmatige horizon, die jvees een normale ligging van het toestel aan. Daarna maakten wij een zeer steile, plotselinge daling. Dat weet ik zeker, want toen ik naar de daalsnelheidsmeter keek, zag ik de naald door de indicatie gaan, dat we duizend voet per minuut naar bene den gingen en aangezien dit instru ment meestal traag reageert, zijn we waarschijnlijk nog sneller naar bene den gegaan. Ook de naald van de hoogtemeter sloeg door de honderd voet terug en op dat zelfde moment raakten we het water. Meteen was er een hevige zwaai. Ik voelde hem naar rechts, maar anderen zeggen naar links. In zeer korte tijd kwam de ma chine toen tot stilstand. Even was ik geheel versuft en er ging enige tijd voorbij voor ik tot handelen in staat was. Toen waren de reddingspogingen al begonnen". McBride: „Verliet u de grond op hetzelfde moment, dat u het vreemde geluid hoorde?" Viruly: „Ja, op precies hetzelfde moment". McBride: „Had u even de indruk, dat er gevaar dreigde?" Viruly: „Ja, een ogenblik wel". Voordat Viruly gehoord werd, had de heer G. B. Probert, luchtvaartdes- kundige van het Ierse ministerie van industrie en handel, zijn uitvoerige uiteenzetting over het geborgen wrak van de Triton voortgezet en beëindigd. Hij was daarbij o.a. tot de volgende conclusies gekomen: 1. Het is waarschijnlijk, dat de In strumentale fout van de snelheidsme ter vóór het ongeluk zeer klein was. 2. De hoogtemeter van Viruly ver toonde geen ander defect dan enig roest, dat door het water na het onge luk veroorzaakt is. Met vrij grote stelligheid moet worden aangenomen, dat het instrument voor de ramp naar behoren heeft gefunctionneerd. 3. Ook de stijgsnelheidsmeters waren in orde. Resumerend was men tot de conclu sie gekomen, dat voor zover de Instru menten in de cockpit na de ramp nog konden worden onderzocht, geen te kortkomingen waren geconstateerd, die slecht functionneren of het abnormaal uitslaan van de naalden tot gevolg zouden hebben kunnen gehad. Terwijl de koerslijst op de New Vork- se beurs rond het middaguur nog fractio- nele stijgingen te zien gaf, kwam tegen het slot zulk een verkoopgolf los, dat de ticker het soms niet kon verwer ken. Over een. breed front traden koers dalingen op en de markt sloot gedrukt met verliezen tot circa 2 dollar. De Daily Express maakt gewag van een bericht dat op de 1.120 ton meten de Britse duikboot „Artemis" een hand granaat is gevonden, verborgen in een van de twee grote machines, toen het schip zich gisteren in volle zee bevond. Een woordvoerder van de admiraliteit zeide, dat er inderdaad aan de machines was geknoeid, doch dat er geen sprake was van schade. Het bericht uit de Daily Express noemde hij onwaar. Een onderzoek is gaande en de bemanning van het schip wordt momenteel onder vraagd. De „Artemis" telt een bemanning van 60 koppen. De Engelse krant schrijft, dat de granaat een der beide grootste machines buiten werking had moeten stellen en dat er voldoende explosieven waren om de zes dienstdoende stokers te doden en de machine geheel buiten werking te stellen. De Artemis is terug gekeerd naar haar basis op de Clyde. (UJ>.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3