Landbouwbeleid blijft gericht op stabilisatie T>E SCHEEPSBOUWER-. X Samenwerking tussen Noord en Zuid neemt toe Roosendaalse joy-rider opnieuw op stap Gemakkelijker investituur der Franse premiers REGERING EN TWEEDE KAMER WENSEN CHURCHILL GELUK KOFFIE in grensstreek hèt betaalmiddel Smokkelzaken voor Maastrichtse rechtbank Conferentie der Ned. Letteren Engeland blijft het Westen trouw Van Amsterdam naar huis in een prachtige wagen Helihaven in Amsterdam KRUISWOORDRAADSEL De beruchte 314stemmen zullen voortaan niet meer nodig zijn Pachmann is geen Habsburger Japan betaalt schadevergoeding Welterusten 1 lui WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 PAGINA 5 Minister Mansholt breekt record Bus met 36 meisjes tegen boom Enkele gewonden Groot kampioen van de vrijheid en samenwerking in Europa Verdacht van inbraken in juwelierswinkels Drie woonwagenbewoners gearresteerd Mr. J. Wolthuis vrijge sproken De V.N. en de Pales tijnse vluchtelingen Troonrede van Elizabeth Voorstel aan de Raad Japanse vergoedingen aan oorlogsslachtoffers Pensioen van generaal Naguib is verhoogd Officier Oranje-Nassau Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Senaat krijgt grotere bevoegdheden ANISETTE SUPER FINE f 9.20 PER FLES Oostenrijks Hof: De reis van Tito naar Indië en Birma Aan voormalige krijgs gevangenen (Vervolg van pag. 1) Minister Mansholt heeft in de parle mentaire geschiedenis een record ge broken door tien jaar achter elkaar de begroting van hetzelfde ministerie te verdedigen. Van verschillende zijden ■werd hij hiermede geluk gewenst. Alge meen had men voor zijn beleid waarde ring. Verschillendé kamerleden waren echter ten aanzien van de landbouwsitu atie somberder gestemd aan de minister. Deze zag wel moeilijkheden in verband met de grote voorraden in het buiten land, maar toch meende hij dat de situ- actie niet van dien aard was,, dat men kan spreken van een afglijden. Hij was zojuist in de Verenigde Staten en Ca nada geweest en had daar bemerkt, dat men enerzijds wel van die voorraden te gen concurrerende dus lage prijzen af wil komen, hetgeen de wereldmarkt ernstig bedreigt, maar dat de autoritei ten in Washington van de andere kant bereid zijn om zoveel mogelijk met an dere landen samen te werken. Integratie mislukt De minister was over het algemene internationale agrarische beeld wel te leurgesteld. De integratiegedachte, waar voor hij in Europa met zoveel energie heeft gevochten, is in zekere zin mis lukt. De zaak is naar de O.E.E.C. overge daan en de minister moest toegeven dat hij geen illusie heeft dat men er daar uit komt. Men spreekt daar wel veel over liberalisatie, maar de werkelijkheid is dat men in nationalistische politiek ver valt. Ook in het binnenland moeten wij Waakzaam zijn. Het landbouwbeleid blijft in het alge meen gericht op het geven van een ze kere stabilisatie, te meer nodig nu er internationaal zulke duidelijke oneven wichtigheden tussen productie en con sumptie ontstaan. De minimumprijsrege ling voor granen is zo'n stabiliserend middel. Maar de maatregelen die vereist worden, wisselen nogal eens naar om standigheden. Grondegalisatiefonds De heer Vondeling had zijn partijge noot Mansholt een zigzag-beleid ten aan zien van de prijsgaranties in de schoe nen geschoven. Ik kan slechts opportu nistisch zijn, was het antwoord. Een van die opportunistische maatregelen zal zijn dat het vraagstuk van de verhouding tussen pachten en garantieprijzen zal moeten worden herzien. Anders wordt het een vicieuze cirkel, waarbij de ga rantieprijzen de pachten opjagen en omgekeerd. De minister wil ten aanzien van het pachtprijsniveau grotere verantwoorde lijkheden voor zichzelf opeisen. De pachten mogen niet meer ieder kunst matig prijsniveau volgen.. In dit opzicht gaf de socialist Vondeling hem groot gelijk. Hij kwam zelfs met gepronon ceerde ideeën om een bodemegalisatie fonds te vormen met het doel, de kostprijzen, die zo sterk uiteen begin nen te lopen, te nivelleren. Dit fonds werd echter bestreden door de heer Den Hartog, die als grote nadelen noem de: de ene groep gaat dan de lasten van de andere dragen, terwijl er administra tieve rompslomp ontstaat. Volgens hem verdiende het geven van een toeslag per hectare de voorkeur. Dat steunt ten minste op alle belastingbetalers. Advertentie Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal ver drijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Een autobus met zesendertig meisjes, werkzaam bij een fabriek te Maastricht is vanochtend bij de Raarberg onder de gemeente Meerssen tegen een boom gereden. Enkele meisjes kregen lichte kneuzingen. Drie hunner zijn in het ziekenhuis Sint Annadal te Maastricht nader onderzocht. (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse regering heeft een telegram verzonden aan de minister-president van Engeland, Win ston Churchill, om op zijn tachtigste verjaardag nogmaals uiting te geven aan de bewondering en erkentelijk heid van het Nederlandse volk. Dr. Drees heeft hiervan mede deling gedaan in de Tweede Kamer. De Kamer sloot zich daarbij aan en nam een voorstel aan om eveneens een telegram van gelukwens te ver zenden. Het voorstel werd met applaus ontvangen. Hieraan vooraf ging een beschouwing van de oud-minister in het Londense kabinet prof. Gerbrandy, die herinnerde aan de grote talenten in strategie en diplomatie en de kracht tot overtuiging van het woord van de grote Britse staatsman. Dat woord was als een knots dat de jakhals Mussolini en de korpo raal Hitier verpletterde, aldus prof. Ger brandy, die ook herinnerde aan de om zetting van de Britse politiek in het im perium en aan de hulp die Churchill Nederland verleend heeft bij het in stand houden van ons koninkrijk. Prof. Gerbrandy besloot zijn toe spraak met de volgende woorden: „Gro te kampioen van de vrijheid en van de samenwerking in Europa, grote vriend Nederlandse koffie blijkt in Duits land nog steeds zulk een begeerd pro duct te zijn, dat koffie boven geld als betalingsmiddel wordt geprefereerd. Tot deze conclusie kwam Dinsdag de Maastrichtse rechtbank, die zich uren lang bezig hield met t-vee niet onbe langrijke smokkelzaken. De eerste zaak handelde tegen de 45-jarige Kerkraadse slager P. J. S., geen onbekende van de rechtbank, daar hij een jaar geleden terecht stond als leider van een beruchte auto smokkelbende. Voor het uit Duitsland smokkelen van gestolen auto's werd S. indertijd tot enkele jaren gevange nisstraf veroordeeld, ofschoon hij dit feit toen ten stelligste ontkende. Deze straf zag de officier van justitie mr. J. van Mierlo graag nog met een half jaar vermeerderd, daar S. thans terecht stond wegens het smok kelen van koffie waarmee hij zijn Duit se handlangers had betaald. Bij een confrontatie in een café aan de Duit se grens wezen deze Duitsers S. als de koffiesmokkelaar aan. Deze wond zich over volgens zijn zeggen verzon nen verhalen zo op dat hij een der Duitse getuigen te lijf ging. Ondanks dit alles bleef verdachte echter ook thans weer alle feiten ontkennen. Op de vraag van de president of verdachte soms voor eigen gebruik 275 kilo kof fie in zijn woning had opgeslagen kon S. echter wél een bevestigend antwoord geven. De verdediger trok de betrouwbaar heid van de Duitse getuigen sterk in twijfel. Hij concludeerde tot vrijspraak. Tegen de 27-jarige vrachtrijder C. W. C., eveneens uit Kerkrade, eiste de officier een gevangenisstraf van negen maanden wegens oplichting en zes maanden wegens koffiesmokkel. Enkele maanden geleden kocht C. 800 kilo (Van onze correspondent) De rijkspolitie uit de districten Den Bosch en Breda heeft een drietal woon wagenbewoners gearresteerd, die er van verdacht worden de hand te heb ben gehad in diverse inbraken in ju welierswinkels in Noord-Brabant. Bij een juwelier in Veghel werd een zware kraak gezet en in Oud-Gastel werd Voor ongeveer vijf en dertig duizend gulden aan horloges en sieraden gesto len uit een etalage van een juweliers zaak. Met de arrestatie van een zekere V. In Den Bosch kwam de politie op het goede spoor. Bij zijn verhoren bekende V. Hij kende de daders van andere in braken. Op verzoek van de Nederland se politie ging de Belgische rijkswacht °ver tot aanhouding van de woonwa genbewoner G. in Brussel G. zou zich hiet de helft van de buit van de in braak in Oud-Gastel uit de voeten hebben gemaakt. De andere helft zou in handen zijn van de in Roosendaal woonachtige woonwagenbewoner D. Bij zijn arrestaties had G. horloges, siera den en een groot geldbedrag in zijn bezit. Van welke inbraak dit alles af- «g is moet nog worden vastge steld. Volgende week zal G. worden Uitgeleverd. Zaterdag ging de politie te Roosen daal over tot de arrestatie van D., maar de nasporingen naar de andere helft van de buit uit Oud-Gastel zijn tot dusver tevergeefs geweest. koffie van winkeliers uit Heerlen, Vaals en Wylré. De betaling zou pas volgen als Hans, de grote hoofdper soon uit Duitsland, zou betalen. Wie Hans was, daarover konden noch C. noch de gedupeerde winkeliers de rechtbank inlichten. Dit nam echter niet weg dat verdachte zich toch ver zette tegen de beschuldiging dat hij de winkeliers nooit zou hebben wil len betalen. „Dit zou ik wel, mijnheer de president, als Hans maar over de brug was gekomen". De officier van justitie was er evenwel van overtuigd dat verdachte en Hans een en dezelfde persoon waren en hij vroag een gevan genisstraf van negen maanden met aftrek van voorarrest wegens de op lichting en zes maanden gevangenis straf wegens het smokkelen van de niet betaalde koffie. Drie winkeliers getuigen bij de oplichtingszaak werden als mede plichtigen bij het smokkelen enige tijd geleden tot boeten van f 200 en f 300 veroordeeld. De Almelose rechtbank heeft mr. J. A. Wolthuis uit Groningen, een der leiders van de voormalige N.E.S.B. vrijgesproken. Hij werd verdacht van illegale grenspassage bij Losser. van Nederland, wij wensen u toe dat over de avond van uw leven het licht strale, dat in de wereld gezonden werd door Hem die u riep tot uw wereld omvattende taak". De minister-president dr. Drees heeft zich bij de woorden van prof. Gerbran dy aangesloten en Churchill genoemd als een vuurbaak in de critieke tijden voor Nederland. Hij herinnerde eraan dat Churchill ontembaar is genoemd, maar dat hij zijn leiderschap steeds heeft uitgeoefend binnen het kader van de democratie. \*W\,6 ii 1 ft D 51. „Goed zo, dat mag ik horen," buldert Edzar, zijn bierkroes heffende, „op de broederschap, vriend Einar! De dood aan alle Noordelijke Saksers!" „Beslist de dood aan alle Saksers!" herhaalt Eric onbeschaamd, maar het ontgaat de ander. Buitengewoon goed gemutst voor zijn doen staat Edzar op en nadat hij luide heeft verkondigd, dat hij een der bijgebouwen voor de vier Noren in orde heeft laten maken, beveelt hij een wachter Eric, die nog een beetje wankel op zijn benen staat, naar dit verblijf te brengen. Even later staat Eric weer te midden van zijn vrienden en geeft een kort verslag van zijn gesprek met Edzar. „Als ik het goed begrijp," ver volgt hij peinzend, „heeft de vrouw Branwen tot aan diens dood in contact gestaan met Ragnar de Rode. Daarna heeft zij haar heil gezocht bij Edzar, hoewel het nu wel duidelijk is, dat zij die niet kende. Waarom zij mij overigens steeds de hand boven het hoofd houdt, is mij een raadsel." Hij haalt korzelig de schouders op. „Het is ook niet de moeite waard, er over na te denken. Veel goeds zal die juffrouw wel niet met mij voor hebben. We moeten hier weg, dat is de hoofdzaak! Om aan de leiband van deze heer Edzar te lopen en de vuile werkjes voor hem op te knappen, daar pas ik voor! De vriendschap van deze Saksische schurk is mij te benauwend. Vandaag slaat hij je vriendelijk op de schouders, morgen slaat hij je doodal naar zijn muts staat." Het is inmiddels schemerig geworden buiten en de Noren schuiven voorzichtig de zware lederen gordijnen voor de kleine vensteropeningen, waarna zij dicht bijeen schuiven onder het licht van de walmende vetpot. „Onze boot is waar schijnlijk nog niet gevondenherneemt Eric, onwillekeurig zijn stem dempende, „anders hadden wij het wel gehoord. Morgenmiddag moeten wij onze vluchtpoging 'wagen. Ieder voor zich probeertEen zacht geklop doet hem geschrokken zwijgen. Aarzelend staren de mannen elkaar aan; dan sluipt de Heruli geruisloos naar dé deur. Het kloppen herhaalt zich nu, iets luider en op een teken van Eric doet de Heruli voorzichtig open. „Ach kom, ge lijkt wel samenzweerdersklinkt een svottende, gesluierde stem uit het duister. „Veroorloof mij binnen te komen Tot zijn niet geringe ergernis ziet Eric de raadselachtige vrouw Branwen in de deur opening verschijnen. De speciale politieke commissie van de Verenigde Naties heeft gisteren met 40 stemmen by 8 onthoudingen een re solutie aangenomen, inhoudende een verlenging van het mandaat Van de V.N.-organisatie voor hulp aan Pales- tynse vluchtelingen met vijf jaar. De commissie nam de resolutie zonder dis cussie aan. De resolutie was ingediend door Frankrijk, de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Turkije. Voor de com missie tot stemming overging deelde Frankrijk mede dat de voorgestelde verlenging geen wijziging zal brengen in de thans geldende rechten van de vluchtelingen. (UP) In opdracht van de gemeente Amsterdam heeft de beeldhouwer G. Bolhuis het, inmiddels goedgekeurde, ontwerp gemaakt van een beeld voor het Oos terpark. Hij heeft zich laten inspireren door de geschiedenis der bokkenrijders in Limburg. Het beeld stelt een bokkenrijder te bok voor. Het afgelopen weekeinde is in Den Haag de vierde conferentie der Neder landse Letteren gehouden. Een gisteren uitgegeven communiqué meldt daarom trent o.m. het volgende: Opnieuw is de wenselijkheid van de uitwisseling van Belgische en Neder landse schrijvers besproken; men zou, meende men, die uitwisseling kunnen stimuleren door herdenkingen van grote literaire figuren aan beide zijden van de grens te doen geschie den; in die gevallen zouden sprekers van beide landen kunnen optreden. De sectie letterkunde heeft in dit ver band besloten lijsten samen te stel len van letterkundigen, die bereid zijn spreekbeurten te vervullen. Bij de uitwisseling zou de gemengde tech nische commissie voor het Belgisch- Nederlands cultureel accoord in de kosten moeten bijdragen, zoals dat bij de uitwisseling van hoogleraren, studenten, schilders en beeldhouwers geschiedt. Met voldoening werd vastgesteld, dat in steeds meer gevallen de redacties der literaire tijdschriften met een of meer letterkundigen van over de grens werden uitgebreid. Men zou nog moe ten streven naar meer evenwicht tus sen de honoraria. Er is nu een begin gemaakt met de publicatie van een bloemlezing door re dacteuren van Noord en Zuid: een pla ten-atlas over honderd schrijvers van deze eeuw werd samengesteld door een Belgisch-Nederlandse redactie; gramo- foonplaten, gewijd aan Noord- en Zuid-Nederlandse poëzie, zijn vervaar digd; de maatschappy van Nederland se letterkunde te Leiden kwam met de Vlaamse academie te Gent tot overeen stemming over een geschiedenis der Ne derlandse Letteren in de 19e en 20e eeuw. Op het gebied van de radio wordt zowel aan Vlaamse als aan Nederland se zijde voortdurend aandacht geschon ken aan de literaire productie van beide landen, onder andere in de vorm van boekbesprekingen en interviews. In dit verband werd meegedeeld dat 19 Ja nuari 1955 te Antwerpen een literair aetherforum zal worden gehouden. Herhaald 'verd de wens dat de Ne derlandse en Belgische wereldomroepen met elkaar in contact zouden treden voor de verbreiding van de gemeen schappelijke Nederlandse letteren in het buitenland. Voorgesteld werd in 1955 by wijze van proef een gemeenschappeiyke prqsvraag voor luisterspelen uit te schryven. Wat betreft het samenstellen van een commissie belast met het onder zoek inzake het vraagstuk van de ge meenschappelijke Nederlandse vak terminologie in radio en televisie, ver klaart de Vlaamse afvaardiging zich bereid, onmiddellijk drie leden aan te wijzen, nl. een taalkundige, een ra dio- en een televisiespecialist. De sec tie acht het wenselijk dat ook van Nederlandse zijde hiertoe wordt over gegaan. De sectie bibliotheekwezen sprak de wens uit dat men zou overgaan tot het indexeren van de Zuid- en Noord-Neder landse letterkundige ej. taalkundige tijdschriften en dat in Vlaanderen en ten aanzien van de Vlaamse schrijvers in samenwerking met het Nederlands letterkundig museum en documentatie centrum een biografie en bibliografie van Vlaamse letterkundigen zou worden samengesteld. De sectie uitgeverij en boekhandel juichte vooral het voornemen der Ne derlandse .egering toe het verschijnen van Nederlandse letterkundige werken in vertaling te bevorderen, daar in Bel gië van overheidswege reeds enige ja ren een zelfde doel wordt nagestreefd. Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren, gezeten op een gouden troon in de vergaderzaal van het Ho gerhuis, de door het Britse kabinet op gestelde troonrede voorgelezen. Hierin wordt onder meer gezegd dat de Britse regering „vertrouwt, dat haar op versterking der Westerse Unie geba seerde politiek een basis zal verschaffen, waarop mogelijk met de Sovjet-Unie besprekingen kunnen worden gevoerd". „De Britse regering hecht het hoogste belang aan het versterken en handha ven der vriendschappelijke betrekkin gen met de Verenigde Staten. Zij meent, dat dit de basis is voor het stand hou den der vrije landen". De troonrede vervolgt: „Mijn minis-, ters zullen blijven streven naar een toestand van vrede en welvaart in Zuid- Oost-Azië. De regering blijft haar steun geven aan het ten uitvoer leggen der in Genève inzake Indo-China gesloten overeenkomst. Het Britse kabinet vol hardt in zijn pogingen om tot een vre desverdrag met Oostenrijk te komen". Koningin Elizabeth verklaarde voorts dat haar regering streeft naar spoedige inwerkingtreding der overeenkomsten van Londen en Parijs, die onder meer voorzien in West-Duitse bewapening. Zij meent, dat door deze politiek, die zij, tezamen met andere regeringen stand vastig ten uitvoer legt, „de kracht van en de eenheid tussen de vrije landen zal groeien", en dat op deze wijze „uit eindelijk een basis zal worden gevonden voor besprekingen en mogelijke over eenstemming met de Sovjet-Unie". De Britse troonrede besluit: „De Brit se strijdkrachten zullen een volledige bijdrage aan het bereiken van een we- reldstabiliteit blijven leveren. In Groot- Brittannië zelf zal een „strategische re serve" worden ontwikkeld en maatrege len zullen worden genomen om aan mogelijke nieuwe vormen van oorlogvoe ring het hoofd te bieden". (Van onze correspondent) De dertien-jarige Roosendaalse jon gen Stafke van Z., die sedert begin Oc tober op gezette tijden met personen auto's en drie weken geleden zelfs eenmaal met een autobus op stap is gegaan, heeft Zondag en Maandag op nieuw de politie in onrust gebracht door te ontsnappen uit het Rijksob servatiecentrum bij Zeist. Uiteindelijk is hij met een prachtige personenwa gen van Amsterdam thuis in Roosen daal aangekomen. De jongen heeft vrij gemakkelijk kunnen wegkomen uit het observatiehuis, aangezien dit een „open" inrichting is. Zondagavond heeft hij daar een fiets meegenomen en heeft al peddelend door het nachte lijk duister Amsterdam weten te be reiken, waar hij Maandagmorgen in de Thans is het voorstel van B. en W. van Amsterdam aan de Raad versche nen om op het open terrein aan de Jan van Galenstraat tegenover de Cen trale Markthallen te Amsterdam-W. een landingsterrein voor helicopters (heli haven) aan te leggen. B. en W. hebben destijds een com missie benoemd, die een terrein moest aanwijzen. De commissie kwam o.m. tot de conclusie dat ook Amsterdam een helihaven nodig heeft maar dat die voorlopig in zeer eenvoudige vorm moet worden aangelegd omdat men eerst eens moet zien hoe de helicop ter zich ontwikkelt. Daarom heeft de commissie een helihaven 'op het dak van het een of ander gebouw afge raden. En ook achtte de commissie een terrein in de binnenstad niet geschikt met het oog op eventuele moeilijkhe den voor de bereikbaarheid voor voer tuigen. Wel moet het terrein aan open ruimte of water gelegen zijn in ver band met eventuele noodlandingen. Een oppervlakte van 150 bij 150 meter lijkt vooralsnog voldoende met moge lijkheid voor uitbreiding. Aanal die eisen voldoet naar de mening van de commissie bovengenoemd terrein, dat al reeds gebruikt is voor landingen van helicopters. En ook nog wel als zodanig zal worden gebezigd voordat de helihaven zelf zal zijn aangelegd, zodat B. en W. op voorhand al f 5000 vragen voor voorziening in afzonder lijke gevallen. De Raad heeft in Mei jl. op voorstel van B. en W. besloten dat op het ge noemde terrein tijdelijke barakken voor de huisvesting van Publieke Wer ken zullen worden gebouwd in afwach ting van het definitieve administratie gebouw dat voor Publieke Werken aan de Wibautstraat zal verrijzen. Die ba rakken zullen echter de helihaven in de weg staan en daarom wordt nu voorgesteld de barakken ook aan de Wibautstraat bij het Mr. Treubplein te bouwen. Er is al negen ton voor uit getrokken en B. en W. vragen nu nog weer 940.000 gld. Voor tijdelijke ba rakken. Het Japanse vermogen in landen, die gedurende de oorlog neutraal waren of die zich in oorlog bevonden met één van de 'geallieerden, zal verdeeld wor den onder de daartoe aangewezen na tionale instellingen ten gunste van voormalige leden van de geallieerde strijdkrachten die tijdens hun krijgs gevangenschap bij de Japanners onno dig zwaar hebben geleden, het bedraagt 4% millioen pond sterling. De overeenkomst, die Dinsdag hier over met de Japanse regering gesloten is, moet nog worden goedgekeurd door de Japanse regering en door de rege ringen van de betrokken belanghebben de landen. Het is nog niet bekend welk aandeel Nederland zal krijgen uit de genoemde som van 4,5 millioen pond sterling, omdat nog niet in alle betrokken lan den vaststaat hoe groot het aantal krijgsgevangenen is geweest en de ver deling van de totaalsom naar rato van de nationale cijfers zal geschieden. Voor Nederland wordt het totaal der voor malige krijgsgevangenen geschat op rond 50.000. Het pensioen van oud-president Na guib van Egypte is door de regering verhoogd van 125 tot 200 Egyptische ponden per maand. Hij heeft voorts drie automobielen tot zjjn beschikking ge kregen. Bij K.B. zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau J. H. Ot- ten, directeur van S. A. Philips Ltd., te Johannesburg en mr C. M. Elenbaas, voorzitter van de vereniging Surinaams Bedrijfsleven, te Paramaribo. Kerkstraat vond wat hij zocht: een n- beheerde personenwagen met het con tactsleuteltje nog op het dashbord, in stappen en wegrijden was eenvoudig genoeg en om half één arriveerde de jongen in Roosendaal, waar hij de wa gen enkele straten van huis af parkeer de om zijn moeder te gaan opzoeken. Deze had hem de vorige dag nog be zocht en bleek niet thuis. Toen Stafke terug kwam bij de auto stond daar een kolenhandelaar op hem te wachten, die door een buurvrouw was gewaarschuwd dat het jochie Van Z. uit deze wagen was gestapt. Stafke liet zich overreden om het sleuteltje van de wagen af te geven, maar hij ging er prompt van door. Vanaf dat moment heeft de Roo sendaalse politie met twee radiowagens en een aantal rechercheurs in burger aan één stuk geprobeerd de jon gen te vinden. Men verwachtte elk ogenblik aangifte van diefstal van een nieuwe auto, tot om zeven uur 's avonds een rechercheur, die naar huis wandel de, Stafke tegen kwam in de buurt van diens ouderlijke woning. Het spel was toen uitgespeeld. De jongen werd in Roosendaal ingesloten en is ter beschik king gesteld van de officier. li HORIZONTAAL: 1. bijwoord: 4. niet door 2 deelbaar; 5. in orde; 7. seconde; 9. soort onderwijs; 10. Ind. winkel; 12. voorzetsel; 14. onder het nodige voorbehoud: 15. vo gel; 17. soort vis; 23. soort schip; 24. zang- noot; 25. pers. raw.; 26. de somma van; 28. Heilige Schrift: 29. interest. VERTICAAL: 2. bedorven; 3. selenium (afk.); 4. deel v. h. hoofd; 6. jongensnaam; 7. insect; 8. haarkrul; 9. lidwoord (Fr.:; 11. zeedier; 13. omroepvereniging; 16. maat: 17. lengtemaat; 18. spil; 19. paradijs; 20. tijdperk: 21. stad der oudheid; 22. pers. raw.; 25. familielid; 27. lidwoord. HORIZONTAAL; 1. eerst; 5. sprei; 9. Ier; 10. tic; 11. a.v.; 13. tapijt; 15. de; 16. cel; 18. muf; 19. fijn; 20. tros; 22. elke: 23. Pi casso; 24. stem: 26. trip; 29. tin; 30. l.s.k.: 32. ara: 33. uk; 34. meent: 36. al; 37. kin; 33. oud; 40. trant; 41. licht. VERTICAAL: I. exact; 2. R.I.; 3. set; 4. tram; 5. stijf: 6. pit; 7. R.C.; 8. Irene; 12. ver; 14. punaise; 15. dijk; 17. lopen; 19. flo ra; 21. sim; 22. Est; 24. stunt; 25. tik; 27. I.R.A.: 28. palet; 30. Lent; 31. knol; 34. min; 35. tui; 37. ka; 39. D.C. (Van onze Parjjse correspondent) Parijs, hedenmorgen Gisteravond heeft de Nationale Ver gadering in tweede lezing met twee derde meerderheid een gedeeltelyke grondwetsherziening aangenomen. Vier jaar lang zijn deze teksten biyven lig- Advertentie Voof de handel: N.V. Levert Ca. Amsterdam-C Het Oostenrijkse hoog-gerechtshof heeft de aanspraak van de 70-jarige Robert Pachmann dat hij de wettige zoon van wijlen kroonprins Rudolf van Habsburg is uit een geheim huwe lijk van 1880 met prinses Marie An toinette di Toscana van Italië, voor goed verworpen. Pachmann zei, dat hy naar Wenen was gebracht en was toe vertrouwd aan een echtpaar, Maria en Heinrich Pachmann, dat hem in de plaats van hun eigen gestorven zoon had opgevoed. De geschreven verklaring, waarin dit was vermeld, was echter verloren ge gaan bij de grote brand van 1927, waar door een groot deel van het Oostenrijk se staatsarchief was verloren gegaan, of uit het archief verwijderd. Indien de aanspraak was toegewezen, zou Pachmann sterke aanspraken heb ben kunnen maken op de positie van hoofd van het keizerlijk huis Habsburg en van pretendent van de Oostenrijkse troon, die nu door Otto van Habsburg, de oudste zoon van de laatste in 1918 verbannen keizer Karei, wordt ingeno men. (Reuter) President Tito van Joegoslavië is gis teren aan boord van de „Galeb" uit de havenstad Rijeka vertrokken voor zijn officiële bezoek aan Indië en Burma. gen of heen en weer gegaan ter behan deling tussen Senaat en Kamer. De Kamer stond voor het bpzonder moei lijke dilemma ofwel tot een accoord te komen met twee derde meerderheid of wel het kiezersvolk zich in een refe rendum te laten uitspreken. Dat een volksuitspraak inzake de elf politiek wel belangrijke maar demagogisch on dankbare artikelen van een grondwets wijziging vermeden moest worden, stond by iedereen van tevoren ai vast. De belangrijkste politieke beslissin gen van deze gedeeltelijke grondwets herziening hebben betrekking op de z.g. investituur van de minister-president en de regeling van de stemming bij mo tie van wantrouwen. Het eerste punt heeft belangrijke wijzigingen onder gaan. Volgens art. 45 van de Grond wet van 1946 moest degene, die tij dens een regeringscrisis zijn politiek programma aan de Kamer voorlegde, teneinde haar toestemming te verkrij gen een regering te vormen, de abso lute meerderheid van het totale aantal stemmen verkrijgen, de beruchte 314 stemmen; thans kan met eenvoudige meerderheid volstaan worden. In een Assembléée waar de honderd communisten elke meerderheid onmo gelijk maken wordt het op deze wij ze niet zo moeilijk meer als voor heen men kan zich ook onthouden van stemmen een meerderheid te verkrijgen. De weg is daarmede ge baand voor de vele opvolgers van de huidige regeringschef Mendès-France. In art. 49 is voor de vertrouwens kwestie de absolute meerderheid ge handhaafd, evenals in art. 50 voor de motie van wantrouwen een absolute meerderheid noodzakelijk blijft. Aldus een terugkeer naar oudere vor men; het ideaal van de grondwet van 1946; een sterke en standvastige rege ring in het leven te roepen, is defini tief opgegeven. Een terugkeer naar de Derde Repu bliek is ook het gedeeltelijk herstel van de prerogatieven van de Senaat, in het bijzonder wat het recht betreft initia tieven te nemen. In hetzelfde idealisme van 1946 had men een poging gedaan sneller te wer ken. Thans is het wetgevend werk weer moeilijker geworden doordat de wets ontwerpen een paar keer heen en weer moeten gaan tussen Kamer en Senaat, al is men niet zover gegaan dat de Senaat een vetorecht verleend is. De Japanse regering heeft een bedrag van 47 millioen dollar uitgetrokken voor het betalen van schadevergoeding aan voormalige geallieerde krijgsgevan genen. Deze beslissing werd genomen na zes weken onderhandelen tussen de Japanse regering en sir Norman Ro berts, voormalig Brits gezant in Tokio, die in rechte optrad voor dertien be langhebbende landen, waaronder Neder land. De schadevergoeding zal worden toegekend aan die voormalige geallieerde militairen die in Japanse krijgsge vangenschap meer dan normaal te lijden hebben gehad. (Reuter).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5