De Britse luchtvaart-industrie en de netelige positie van de B.O.A.C: K.L.M. PROTESTEERT BIJ SINT RAPHAEL Nog steeds conflictsituatie op de C Bezwaren tegen nieuwe Omroepwet in A.O.G. oppermachtig handbalcompetitie Sparta zal titel in hoofdklasse weer prolongeren Verrassingen in staartgroep OOST-EUROPESE legers onder een gemeenschappelijk opperbevel Siroky en Grotewohl variëren Molotov s thema Felle wedijver tussen Engeland en de Verenigde Staten Australië wint testmatch Bestuur handhaaft echter standpunt Nieuwe bevestiging dat het in de steek gelaten schip de „Carpo" was Uiteenlopende meningen in het voorlopig verslag der Tweede Kamer GmcMjoom Nederlandse ruiters naar Stockholm Duitsers trainen voor Wembley Geen spelersbinding voor amateurs Goede prestatie van H.B.C. WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 PAGINA 7 Zal Engeland zijn oude positie herwinnen? Argentinië toch naar ons land? Ook minister steunt streven van St. Raphael Het stralend witte overhemd met een stralend succes pi£js F 15.90 Geen deelneming aan samengestelde wedstrijden Horn leidt Schotland Hongarije TAFELTENNIS - - - - - - - - - - Komend programma (Van onze financiële correspondent te Londen) Binnenkort wordt het verslag aangaande het onderzoek inzake de ca tastrophes met de Cometvliegtuigen overhandigd aan de minister van Verkeer en Civiele Luchtvaart. De Britse luchtvaart en de Havilland Co. zouden veel liever gezien hebben, dat dit onderzoek nooit nodig geweest sou zijn. Nu eenmaal deze tragische ongelukken zijn gebeurd, strekt het de Britse regering en alle belanghebbende partijen tot eer, dat een zo diep gaande enquête, gepaard, met geweldig moeilijke reconstructies is gevoerd. Een en ander heeft aanleiding gegeven tot 22 dagen zittingen van de Raad Van Onderzoek en tot het opstellen van een verslag van 1600 pagina's ge- stenographeerde tekst van bijna een millioen woorden. Het zal de wereld de formele zekerheid en een voorbeeld zonder weerga verschaffen, dat elke mislukking en elk tekortkomen van de Britse luchtvaart-industrie niet licht vaardig wordt opgenomen. schappij daardoor aan de spits zou staan in de gehele wereld voor vier of vijf jaren, ja misschien nog langer. De tegenslagen van de Comet 1 zijn algemeen bekend. Dit vliegtuig heeft bij de Bristol Brittannia aan kinderziekte geleden terwijl tijdens de •proefvluchten een der toestellen neer stortte. De BOAC had 25 toestellen besteld bij de Bristol Brittannia. De gebreken werden niet alarmerend of geheimzinnig geacht en men verwacht algemeen, dat het certificaat van ge schiktheid voor de luchtvaart niet la ter dan in de lente van 1955 alsnog zal worden verstrekt. De BOAC is natuurlijk bekommerd om zijn toe komst in de wetenschap dat ze nooit Totdat de Comet-neerstortingen zich afspeelden heeft de Britse luchtvaart industrie vrijwel het monopolie genoten gedurende 4 of 5 jaar, waarop deze industrie aanspraak kon maken vanwege *Ün stoutmoedige en geniale vooruit gang in de na-oorlogse jaren. Geduren de de oorlog hebben de Verenigde Sta ten een zeer aanzienlijke voorsprong gekregen op Engeland op het gebied van het luchtverkeer. Toen de oorlog voorbij was hebben de Amerikaanse fa brikanten wellicht teveel vertrouwd op deze aanmerkelijke voorsprong. Zij heb ben slechts geringe en voorzichtige stap pen genomen terwijl de Britten een ge weldige animo hebben getoond voor durf en nieuwe vindingen. Hieruit is een enorm succes gegroeid voor de Vicker's Viscount. Alleen voor dit merk heeft een der Amerikaanse gegadigden al een order voor 60 vliegtuigen geplaatst. Helaas heeft de Viscount met schroef aandrijving slechts een middelmatig vliegbereik doch ofschoon dit toestel aan de eisen van de British European Airways Corporation geheel voldoet, heeft de British Overseas Airways Cor poration een geheel ander type nodig. Men nam aan, dat de turbo straal- Comets en de turbo-propeller Bristol Brittannia's (deze laatste wordt door de Bristol Aeroplane Co gefabriceerd), de behoeften van de BOAC niet alleen zou bevredigen doch dat deze Maat- (Van onze cricketmedewerker) Ruim één uur voor het verstrijken van de Vijfde speeldag in de eerste testmatch tus- •en Australië en Engeland te Brisbane had Australië de overwinning op Engeland al te pakken. Met innings en 154 runs bleven de Aussies" in de meerderheid; cijfers die aan" duidelijkheid omtrent het verschil in kracht, geen enkele aanvulling behoeven. Alleen hevige regen kon Engeland nog van de nederlaag behoeden en alhoewel kort voor de lunch deze inderdaad ook neer kwam en als voorbode van het snel nade rend regenseizoen in Queensland beschouwd kan worden kon kort na de lunch het spel weer hervat worden. Toen was het nog *naar een kwestie van tijd, want voor de %?ch waren de beide not outs van giste ren: Edrich (68) en May (39) al verdwe nen. May ging l.b.w. voor 44 runs op Lind- Ivall; Edrich werd voor 88 (1 x 6, 13 x 4) tioor Johnson gebowld. Cowdrey verdween °P een googlie van Benaud voor 10 en Bai ley werd het slachtoffer van de fastbowler Lmdwall, door Langley voor 23 runs ach ter het wicket gevangen. Van 220 voor 6, Werd het all out voor 257, waarbij Tyson h"-et een cordate 37 runs not out bleef. Met één hand battende, verloor Compton zijn wicket zonder gescoord te hebben Legbreak bowler Benaud de fraaie cij fers van 3 voor 43. Voorts Lindwall 2 voor 50 en Johnson 2 voor 38. In alle onder delen van het spel heeft Australië zich in deze testmatch de sterkste getoond, al heeft het uitvallen van Compton al zo vroeg in de match, een grote terugslag in de Engelse gelederen gebracht. 17 Decem ber a.s. begint de tweede testmatch te Sydney. De eindcijfers waren: Ausralië: le in nings: 601 voor 8, gesl.; Engeland le in- hmgs: 190; 2e innings: 257. De mogelijkheid, dat Argentinië nog een oefenwedstrijd tegen een voor lopig Nederlands elftal speelt, in de tweede helft van December, is niet uit gesloten te achten. Argentinië heeft Zondag j.l. te Lissabon van Portugal gewonnen. Zondag 5 December speelt de ploeg te Rome tegen Italië en daar- ha staat er nog een wedstrijd tegen Spanje te Madrid op het programma Binnenkort zuilen besprekingen met de leiders van de Argentijnse ploeg gorden geopend om te trachten de Zuid-Amerikanen nog een ontmoeting in Nederland te laten spelen alvorens de terugtocht te aanvaarden. aan de wereldconcurrentie het hoofd kan bieden met een vloot van verou derde Constellations en Strato-toestel- len. Vandaar, dat onderhandelingen zijn aangegaan met de Douglas Co en dat inlichtingen zijn ingewonnen bij Boeing en andere Amerikaanse ondernemingen. De Britse luchtvaartindustrie, die ge ruime tijd het troetelkind van de rege ring is geweest heeft deze stappen in het buitenland als een belediging opge vat en bijna als een verraad. Aan stonds is de aangelegenheid ter sprake gekomen in het parlement. De minis ter van het Verkeer en de Civiele Lucht vaart h eeft moeite gehad om uit te leggen, dat hij geen speciale belangstel ling koesterde voor de Amerikaanse luchtvaartindustrie, maar dat de B.O.A.C. moest zorgen voor veiligheid, comfort en snelheid tegen economisch- verantwoorde tarieven. De afgevaardigden waren evenwel moeilijk te overtuigen hoe lastig het is voor een genationaliseerde luchtvaart maatschappij om allerlei nationale be langen in het oog te houden en tegelij kertijd de voornaamste klant te blijven van de nationale vliegtuigfabrikanten, terwijl bovendien moet worden gezorgd voor het aantrekken van passagiers en vracht op een winstgevende basis zon der dat een politieke uitbarsting van critiek en verontwaardiging ontstaat. Intussen staan de technische verbe teringen niet stil en hiervan zal op de duur alles alhangen. Voorlopig gaat het voornamelijk om de Rolls Royce motor, die moet passen in het Douglas chassis, zodat nationale samenwerking zou wor den bereikt ten voordele der twee lan den. (Van onze Utrechtse redacteur) De directie van de K.L.M. heeft tele grafisch geprotesteerd tegen de voor stelling van zaken, die de heer P. M. Dimmers, vice-voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Vervoerspersoneel St. Raphael Maandagmorgen gegeven heeft in zijn openingsrede op het tweedaags congres te Utrecht betreffende het uit sluiten van de confessionele vakbewe ging bü het overleg over de loon- en arbeidsvoorwaarden voor het vliegend personeel. De heer Dimmers is ten over staan van de vergadering uitvoerig op het telegram ingegaan; daarbij handhaaf de hij het door St. Raphael ingenomen standpunt. In het gistermiddag op het congres voorgelezen telegram zegt de K.L.M.-di rectie, dat de heer Dimmers een onvol ledige en daardoor onjuiste weergave van het standpunt der K.L.M. heeft ge geven, hetgeen leidt tot verkeerde con clusies. De directie dringt er daaiem op aan het volledig standpunt ter ken nis van het congres te brengen. Het te legram vervolgt dan: de directie der K.L.M. heeft tegenovei de confessionele vakorganisaties steeds het standpunt in genomen, dat zij bereid is vertegenwoor digers daarvan naast die van de Fede ratie van Verenigingen van Vliegend Personeel (aangesloten bij het N.V.V. - red.) bij het overleg omtrent de arbeids voorwaarden van het vliegend perso neel te betrekken, nadat de organisa ties hebben aangetoond, dat zij vol doende representatief zijn voor de cate gorieën vliegend oersoneel, die zij wen sen te vertegenwoordigen. Het telegram was ondertekend door president-direc teur Aler. De heer Dimmers gaf onmiddellijk commentaar. Op 20 Juli 1950 heeft de K.L.M. het onaanvaatöbaar uitgesproken ten aanzien van het overleg met de confessionele organisaties. Op 9 Augus tus d.o.v. had een bespreking plaats tus sen de K.L.M. en de vertegenwoordi gers van beide confessionele bonden, waaraan ook door de heren Middelhuis (K.A.B.) en Ruppert (C.N.V.) werd deelgenomen. Van K L.M.-zijde is toen toegezegd, dat men er begrip voor had, dat de confessionele bonden het K.L.M.- standpunt als een discriminatie be schouwden en dat de directie bereid was de confessionele bonden in het overleg te betrekken wanneer zij minstens tien procent van het vliegend personeel ge organiseerd hadden en het overleg na mens die bonden uitsluitend door leden van het vliegend personeel gevoerd zou De moeilijkheden met de bemanning Van het onder Liberiaanse vlag varende tankschip „Casino" zijn nog verre van opgelost. De gezagvoerder en de eerste stuurman zijn Dinsdag van Vlaardingen naar Rotterdam gegaan, om aan het bureau van de scheepvaartinspectie 2e district hun verklaringen af te leggen. öe andere leden van de bemanning bie den in en bij het schip, maar het me rendeel hunner is het nog steeds niet sens met de handelwijze van de gezag- Vpcring tijdens het voorbijvaren van de hinkende „Carpo". Want het schijnt nu wel vast te staan, "at het juist de „Carpo" is geweest, die baan, terwijl zij zinkende was, aan haar lot heeft overgelaten. De radio-telegra- ist Hampe heeft verklaard, dat de Ca sino" in de fatale nacht zo dicht bij het in nood verkerende schip is geweest, bat men van dek af in staat was de ?®a?n „Carpo" en zelfs de naam van de ashaven te lezen. En dat, terwijl er och sights een zicht was van 50 tot 100 lib11 de schoorsteen en de kleur daar- rto iï?d men goed kunnen onderschei- n. Men zag tot zijn ontzetting ook de V„Anen v?n bo°rd springen in de ko- golven> om met de moed der te trachten de afstand van het f ichlp naar de tanker zwem mende te bereiken. altUri kapiteil? van de tanker had zich, «nijd nog volgens verklaring van Ham- V' vfr°ntschuldigd voor zijn bevel tot oorstomen door te zeggen, dat zijn schip zelf in gevaar verkeerde en er ook onder de gegeven omstandigheden niet goed gemanoeuvreerd kon worden. Een mening, die men te Rotterdam in scheepvaartkringen niet geheel en al als onjuist of onmogelijk verwerpt, omdat het vooral bij stormweer met een tank boot moeilijk manoeuvreren is en een tankboot kwetsbaarder is dan schepen van ander model, getuige de door mid den gebroken Liberiaanse tankboot „World Concord", die ook slachtoffer van de jongste orkaan is geworden. Hoe het zij, het merendeel van de equipage houdt vol, dat er toch wel meer pogingen tot redding van de onge- lukkigen ondernomen hadden kunnen worden en dat op het bewuste moment de „Casino" in het geheel niet in ge vaar verkeerde. De kapitein had, zo me nen verscheidene leden van de beman ning, de plaats van de ramp niet mogen verlaten, maar minstens het daglicht moeten afwachten, om naar eventuele overlevenden te zoeken. Was er in die tijd een ander, gemakkelijker hanteer baar schip voorbij gekomen, dan had men misschien de taak der redding aan het andere vaartuig kunnen overlaten. Dinsdag is de Rotterdamse rivierpo litie aan boord geweest om de stem ming te peilen en zich een zelfstandig oordeel over de gebeurtenissen te vor men. Zij kan niet meer doen dan dat, omdat de Nederlandse'wetgeving in ge vallen als deze geen strafbaar feit ziet en ten overvloede schip en kapitein niet onder de Nederlandse wetgeving vallen. worden. De confessionele bonden ant woordden toen deze voorwaarden niet te kunnen accepteren, enerzijds omdat het om een principiële erkenning ging, anderzijds omdat de K L.M. geen percen tages kan stellen terwijl zij door erken ning te weigeren het de bonden moeilijk maakt leden te winnen. Daarna duurde het bijna vier jaar voordat de bespre kingen hervat werden. Dit geschiedde pas in het voorjaar van 1954, wederom zonder resultaat. Daarna werd van de K.L.M. niets meer vernomen, totdat het telegram arriveerde. Sint Raphael zal bovenstaand verweer ter kennis bren gen van de K.L.M.-directie. In aansluiting op ons verslag van de openingsrede kan nog medegedeeld wor den, dat de minister van Verkeer en Waterstaat blijkens de zojuist versche nen memorie van antwoord aan de K.L.M.-directie de wens te kennen ge geven heeft dat deze zal bevorderen dat bij het overleg over de arbeids voorwaarden voor het vliegend perso neel in de toekomst met vertegenwoor digers van de drie vakorganisaties zal worden gesproken. Advertentie Uit het thans verschenen voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp-Omroepwet blijkt dat de me ningen over het omroepbestel nogal verdeeld zijn. Aan alle kanten zjjn er bezwaren, maar die bezwaren staan dikwfjls lijnrecht tegenover elkaar. Vele leden waarderen het, dat het ont werp tracht de historische lijn, die door het Nederlandse omroepbestel loopt, door te trekken, maar de ontworpen re geling maakt op hen de indruk vaneen compromis tussen de voorstanders van een gemonopoliseerde staatsomroep en de voorstanders van een stelsel, geba seerd op autonome omroeporganisaties. Zij achten de invloed van de overheid zeer groot. Tal van andere leden, die het waar deerden dat het systeem van de parti culiere omroepverenigingen was ge kozen, hadden andere bezwaren: waar om niet het principe van de centrale studiobouw en van gemeenschappelijk studiogebruik aanvaard, waarom niet in de wet vastgelegd dat de Neder landse omroep als eenheid tegenover het buitenland zal optreden, waarom niet het voortbestaan gegarandeerd van het gemeenschappelijk program- ma-apparaat en van een gemeenschap pelijke nieuwsdienst, waarom ontbre ken bepalingen die de medezeggen schap der luisteraars garanderen of althans bevorderen. Andere leden waren teleurgesteld, omdat geen constructieve vernieuwing van het gezamenlijke programma wordt beproefd. Zij pleitten voor een zelfstan dige stichting met eigen programmastaf voor een algemeen programma, met een zendtijd gelijk aan die van de grote omroep-organisaties. Verschillende weer andere leden had den de verantwoordelijkheid liever in handen gezien van één organisatie, waarin de verschillende omroepvereni gingen samenwerken. Zij menen n.i. dat het ontworpen stelsel het peil van de Ned. Omroep nog verder zal doen af zakken naar het niveau van de massa. Jammer dat de regering niet het denkbeeld van de Radioraad heeft wil len verwezenlijken, dat de mogelijkheid bood althans de helft van de zendtijd vrij te maken voor de smaak van de massa. Tegen deze betogen, die het pleit voe ren voor een algemene, universele of na tionale omroep, kozen zeer veel leden stelling. Zij beriepen zich niet slechts op historisch gegroeide rechten maar vreesden ook in de praktijk eindeloze sanforised r HHIL^ dubbele manchetten JrjfflJ gevoerd front |jP|||| J onkreukbare Aeroline In „Esplanade" te Utrecht is onder pre sidium van de voorzitter, de heer J. H. W. Pasman, de algemene ledenvergade ring gehouden van de Stichting Neder landse Hippische Sportbond (SNHSi. In zijn openingsrede gaf de heer Pas man een korte beschouwing over het geen zich in het afgelopen jaar in de Nederlandse hippische wereld heeft af gespeeld, aangevuld met enkele mede delingen over de plannen van de SNHS voor het komende winterseizoen. Een belangrijk punt uit de rede was de kwestie van eventuele deelneming van Nederlandse ruiters/amazones aan de Olympische Spelen in 1956, waarvan de ruiterwedstrijden in Stockholm zullen worden gehouden. De voorzitter stipte hierbij aan, dat, nu Australië voor de ruiterwedstrijden van de baan is, het niet onmogelijk is, dat Nederland met spring- en dressuurruiters aan de Olympische Spelen zal deelnemen. Ge zien de geringe belangstelling in Neder land voor samengestelde wedstrijden, meent de Stichting bij voorbaat van een uitzending voor deze wedstrijden te moeten afzien. Met spijt moest, aldus de voorzitter, geconstateerd worden dat de animo in de Nederlandse hippische kringen voor de dressuur zeer matig is. Teneinde de belangstelling voor dit onderdeel van de ruitersport te stimuleren, zal de SNHS in het komende seizoen naast een krachtdadige steun aan de opleiding van de jeugd ook voor de verdere ont wikkeling van de dressuur al het no dige doen. De heer L. Horn Jr. (Bentveld) zal de voetbalwedstrijd SchotlandHon garije, welke Woensdag 8 December a.s. te Glasgow wordt gespeeld, leiden. Als grensrechters zullen de heren A. P. Formanoy (IJmuiden) en J. C. van Gelder (Den Haag) fungeren. discussies over de vraag wat wel en wat niet tot het principiële gerekend moet worden. Tegen het ontwerp hadden zü intussen drie bezwaren: 1. de diepgaande en verstrekkende overheidsbemoeiing; 2. de verzwakking van de bestaande omroepverenigingen; 3. het ad ahsurdum doorgevoerde be ginsel van de „open situatie", dat tot versplintering en tot vernietiging van het stelsel zal leiden. De „open situatie" gaf vele leden aanleiding tot opmerkingen. Het uit eindelijk doel van een omroepwet is een behoorlijk en in alle opzichten verantwoord radioprogram te waar borgen, meenden deze leden. Tegen een uitbreiding van microfoonkansen rijzen dan ernstige bedenkingen. Theoretisch zouden zeven omroepver enigingen kunnen ontstaan; voor ieder der bestaande omroepen blijft dan slechts 14% pet. van de omroeptijd be schikbaar. De programmabouw komt dan in het gedrang. Men zou het stel sel om moeten keren en de bestaande omroepen 80 of 85 pet. van de zendtijd moeten garanderen. Andere leden achtten daarentegen de kans voor nieuwe organisaties om zendtijd te verkrijgen te gering. De voorgestelde regeling voor de wereldomroep ontmoet ook verschil lende bezwaren; vele leden wilden de zelfstandigheid er van gehandhaafd zien. Sommigen meenden, dat het mo gelijk zou zijn de technische en admi nistratieve diensten daarvan onder te brengen bij de N. C. U. Advertentie Mg (Van onze handbalmedewerker) Van het handbalprogramma is afgelopen Zondag weer niet veel terecht gekomen. Bijna overal moesten de wedstrijden wegens de slechte toestand van de terreinen worden afgelast. De enkele wedstrijden die nog doorgingen waren de ontmoetingen bij de dames. AOG was tegen DCG oppermachtig en kraakte de hoofdstedelingen met liefst 112. Ado behaalde een onbe dreigde zege van 50 op Oranje-Wit. In de eerste klasse van district Ken- nemerland won DIO met 61 van Meervogels. AOG heeft het tegen DCG al heel gemakkelijk gekregen. De gasten arri veerden slechts met acht speelsters op het veld, zodat de overwinning voor de thuisclub al bijvoorbaat vaststond. Vanzelfsprekend had AOG al direct een overwicht en volgden spoedig enige rake doelworpen elkaar op, waar de Amsterdamse doelverdedigster tever geefs naar greep. Nadat de thuisclub zich van een veilige voorsprong had verzekerd deed men het zichtbaar kal mer aan. De tweede helft verliep zonder hoogtepunten. Het bleef nu eenmaal een ongelijke strijd, waarin DCG met fel verdedigen een débacle voorkwam. AOG won tenslotte met 112. Ado had met Oranje Wit veel meer Het Duitse Elftal, dat vandaag uitkomt tegen de Engelse nationale ploeg te Wembley, heeft alles over „voor de (goede) vorm". Hier ziet men negen leden van de Duitse ploeg bezig met de training op het Harreds-sportterrein te Barnes, Engeland. 0 14 49—14 0 8 16—13 20—14 16—23 te stellen. De dames uit Limmen gaven pittig partij, maar bleken in lichaams conditie tekort te schieten, tenminste, de gasten konden het tempo in de twee de speelhelft niet meer opbrengen. Na dat Ado de doelpuntenreeks met een treffer had ingeluid, hield Oranje Wit zijn tegenstander behoorlijk in bedwang en lanceerde zelfs niet ongevaarlijke aan vallen. De meer geroutineerde speelsters van Ado speelden de bal gemakkelijker en schoten beter. Ondanks hevige tegen stand werd de rust met een 3—0 voor sprong bereikt. De laatste twintig minu ten waren grotendeels voor Ado. In deze periode werd de stand tot 5—0 op gevoerd en behaalde Ado onbedreigd de zege. De stand is: AOG 7 7 0 TYBB 5 4 1 ADO 6 3 3 0 6 Leonidas 5 2 3 0 4 ODOS 3 1 2 0 2 10—15 Or. Wit 3 1 2 0 2 6—12 DCG 4 1 3 0 2 10—20 Ambon 4 1 3 0 2 11—19 Vido 2 0 2 0 0 6—16 Wilskr. Sp. le kl.: DIO 6 4 2 0 8 2814 OG 7 3 3 1 7 20—24 Zeevogels 4 3 1 0 6 18—10 VBO 4 3 1 0 6 20—15 Wijk a. Zee 3 2 1 0 4 14—12 Adelbert 4 12 13 5—7 Meervogels 4 0 4 0 0 1028 In de druk bezochte vergadering van de Deventer derde klasser U. D., welke om. werd bijgewoond door ir. H. F. Hopster, heeft deze medegedeeld dat het bij de reorganisatie van de K.N.V.B. in de bedoeling ligt art. 19a van het huishoudelijk reglement (de spelersbin ding voor één jaar) voor amateurs te laten vervallen. U. D. besloot in verband hiermede met algemene stemmen thans geen stappen te ondernemen om uit de K.N.V.B. te treden. (Van onze tafeltennis-medewerker) Is de strijd in de kopgroep van de hoofdklasse dit jaar niet bijzonder in teressant, aangezien alle tekenen er op wijzen, dat Sparta zijn titel weer eens gaat prolongeren, in de staartgroep zijn de verrassingen niet van de lucht; er zijn vrijwel iedere week andere ploegen in de buurt van de rode lantaarn. Nu boekte Luck Raek een volkomen verrassende zege van 73 op Wibo en bleef dus nog wat in de lift, terwijl de Hagenaars naar de zesde plaats af zakten. Quick, kennelijk geschrokken van de gevaarlijke laatste plaats, ver scheen met Broné achter de tafel, en klopte Sparta 2 met 73. Treffers was uiteraard kansloos tegen Sparta, welke team op de eerste plaats kwam, ter wijl Povac en Nedlloyd de punten gelijk deelden. Bij de R.K. teams een goede prestatie van HBC, dat gelijk speelde in de R.K. derby tegen GTCC. Smash versloeg het Hilversumse Achilles met 73, terwijl Jong Leven met de zelfde cijfers een aanval op zijn eerste plaats van AVGA afsloeg. in de verdrukking, doordat Quick de volle winst haalde uit zijn wedstrijd tegen deze reserves waarin ongetwij feld het weer-opstellen van Broné beslis send was. Deze oude rot versloeg Vrees en Cogh, v. Ham won van Vrees, terwijl Scheffer plotseling zijn vorm hervond en met drie overwinningen uit de bus bus kwam. Het dubbelspel werd evens eens een Hilversumse zege, zodat de uit slag 73 werd. Sparta nestelde zich met een fraaie overwinning van 91 op Treffers op de bovenste plaats, en zal deze voorlopig wel niet meer afstaan. Het enige tegenpunt kwam van Wout Heemskerk, die Goudsmit versloeg. Po vac en Nedlloyd kwamen tot een pun tenverdeling. Pelser was bij de gasten uiteraard de sterkste man en deed eijn landstitel eer aan door driemaal te ze gevieren, den Breejen deed deze fraaie prestatie echter te niet door niet een maal te winnen, maar een invaller ver sloeg Verdiezen, terwijl het dubbelspel de stand op vijfvijf bracht. Bij Povac scoorden Grijzenhout en Weel dus elk twee maal, en boekte Verdiezen een overwinning. Onderaan in de hoofdklasse verwis selden enkele teams weer eens van plaats. Luck Raek behield zijn fraaie vijfde plaats door een verrassende zege op het Haagse Wibo. Coumans was bij de thuisploeg de grote man en bleef on geslagen, Alberts won van Jacobs, ter wijl Saarmans zowel van Jacobs als van v. d. Spek won. Sparta 2 raakte danig Op de tweede dag van de conferentie van de communistische landen van Europa, die te Moskou in het Spiridonovka-paleis wordt gehouden, hebben de premiers van Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland, respectievelijk Siroky en Grotewohl, hun variaties gegeven op het thema, dat op de eerste dag door Molotov is aangeslagen. Siroky zei, dat wanneer West-Duitsland op nieuw bewapend zou worden, zijn regering het noodzakelijk acht, dat de „volksdemocratieën hun strijdkrachten versterken en coördineren en over gaan tot de instelling van een gecombineerd opperbevel. Grotewohl pleitte in de eerste plaats voor de vreedzame hereniging van Duitsland, maar als dat door de ratificatie van de Parijse accoorden onmogelijk zou worden ge maakt, dan zag de Oost-Duitse regering zich volgens hem genoopt „zelf nationale strijdkrachten op de been te brengen, die in staat zullen zijn het vredeswerk van de (Qost-)Duitse democratische republiek op afdoende wijze te verdedigen." In welingelichte kringen te Moskou verwacht men, dat de conferentie een verdrag voor wederzijdse verdediging van Oost-Europa zal opleveren. Grotewohl zei, dat alle pogingen in het werk moeten worden gesteld om de beide delen van Duitsland nader tot elkaar te brengen. Hereniging was in de eerste plaats de taak van het Duitse volk, maar „als.de regeringen van de beide landsdelen elkaar niet vertrouwen, is hereniging onmogelijk". De Oost-Duitse regering stelde geen enkele voorwaarde voor onderhandelin gen met West-Duitsland. Oost-Duits land was bereid rekening te houden met de grondwet van Weimar en met de „positieve politieke ervaring" van de beide huidige regeringen. Het moet volgens Grotewohl mogelijk zijn tot overeenstemming te komen over verkiezingen voor het gehele land. Duitsland moest nooit meer een gevaar voor zijn buren kunnen worden. Dit punt werd in gevaar gebracht door de Parijse overeenkomsten. Een nieuw Duits militarisme zou bereid zijn tot nieuwe militaire avonturen en het zou niet mogelijk zijn dat tegen te gaan. In kringen, die in contact met de conferentie staan, gelooft men, dat plannen worden gemaakt voor de in stelling van een gemeenschappelijk opperbevel voor de communistische landen in Europa. In dit verband wordt de Russische maarschalk Ro- kossovsky, opperbevelhebber van het Poolse leger, genoemd als mogelijke chef van zulk een opperbevel. Minister Molotov heeft gisteren een receptie gegeven voor de delegatieleden en de communistische journalisten. Westelijke correspondenten waren niet uitgenodigd. (Reuter-UP) Sparte 6 6 12 42—18 Wifra 7 6 1 12 49—21 Povac 6 3 2 1 8 39—21 Nedlloyd 6 3 1 2 7 26—34 LuckRaek 7 3 1 3 7 38—32 Wibo 8 2 1 5 5 40—40 Quick 6 2 4 4 23—37 Sparta 2 7 1 1 5 3 2545 Treffers 7 1 1 5 3 20—50 In groep C een derby tussen GTTC en HBC die in een voor de gasten zeer eervol gelijk spel eindigde. Het was een aantrekkelijke en zoals uit de tussen standen 10, 13, 44 en 55 blijkt zeer spannende ontmoeting. Sleper start te met een vlotte drie games zege op Smit, waarna HBC drie punten maakte door overwinningen van v. d. Dries op Spee, van Leuven op Blom en van Smit op Spee. Sleper, die tijdens deze wed strijd weer in prima vorm was, maakte er daarna tegen Leuven 23 van, waar na Blom tegen v. d. Dries een moei zame overwinning boekte en de partijen dus weer op gelijke voet bracht. Blom stond in de derde game met 1913 voor, kwam met 1920 achter te staan, maar won toen toch nog met 2220. Spee klopte hierna Leuven, Blom verloor van Smit, Sleper hoekte teven v. d. Dries zijn derde zege, waarna het dub bel met 21—16, 19—21 en 18—21 de stand op vijfvijf bracht. Heemstede 1 Disnie 1 TOG Nedlloyd GTTC Sparta 4 HBC Disnie 2 Bempa Heemstede 2 In groep D eveneens een ontmoeting tussen twee R.K. teams, die in een wel te .verwachten 73 overwinning voor Smash eindigde. Belangrijk was deze ontmoeting verder niet, daar beide teams op dezelfde plaats bleven staan, geen van beide kampioenskansen hebben, maar toch ook niet in gevaar verke ren. 8 7 1 15 53—27 7 5 2 10 41—29 8 4 2 2 10 48—32 6 4 1 1 9 38—22 8 4 1 3 9 45—35 6 3 2 1 8 40—20 8 2 2 4 6 38—32 6 I 1 4 3 23—37 8 1 7 2 28—52 6 6 3—57 Hilversum 1 7 7 14 51—19 Sparta 3 7 6 1 12 52—18 KKK 7 4 1 2 9 353d Povac 2 8 4 1 3 9 47—33 Smash 7 3 2 2 8 42—28 Maccabi 7 2 1 4 5 29—41 Achilles 7 2 1 4 5 25—45 Barna 2 7 1 6 2 20—50 UTTC 7 7 19—51 In groep E bleef Jong Leven opnieuw zijn leidende positie met succes verdedi gen. Deze week werd AVGA, een van de gevaarlijkste concurrenten, met de spre kende cijfers 73 geklopt. Putman had in deze zege weer een groot aandeel, door drie maal te winnen, maar ook v. Duin wordt kennelijk regelmatig be ter en boekte deze wedstrijd eveneens drie punten. Van Galen was uitgespro ken de zwakste van beide teams en bleef zonder winst, zodat het dubbel spel Jong Leven de zevende punt bezor gen moest. De AVGA-ploeg was zeer homogeen, maar behalve Meyer slaag den de gasten er toch niet in het Put- man en v. Duin moeilijk te maken. Jong Leven 7 7- 14 51—19 Barna 7 6 - 1 12 53—17 AMVJ J 7 5 1 1 11 44—26 AVGA 7 5- 2 10 44—26 Sparta 5 7 3 - 4 6 32—38 Chefana 7 2 1 4 5 30-40 Povac 3 7 2 - 5 4 25—45 Tuindorp 7 - 1 5 1 21—49 Hilversum 2 8-1 7 1 19—61 Deze week heerst er Sinterklaas- rust in de hoofd- en overgansklasse. De volgende week ontmoet Sparta een van zijn concurrenten, n.l. Povac, maar zal zeker winnen. Nedlloyd ontvangt Luck- Raek en zal voorzichtig moeten zijn. TreffersQuick is voor de bezetting van de laatste plaats belangrijk, terwijl Wi- fra Sparta 2 wel aan zal kunnen. Bij de R.K. teams moeilijke opgaven voor HBC en GTTC. HBC ontvangt Nedlloyd 2, terwijl GTTC op bezoek bij Sparta 4 gaat. Met twee gelijke spelen zouden we al zeer tevreden zijn. In groep D winst kansen voor Smash bij Maccabi, maar een moeilijke wedstrijd voor Achilles tegen KKK Jong Leven tenslotte trekt naar Utrecht om zijn grootste concur rent Barna te ontmoeten. Winnen de Amsterdammers, en dit is zeker moge lijk, dan hebben zij een fraaie voor sprong op al hun mede-candidaten ge kresen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7