Blokkade van rood China niet onmogelijk Indien de dertien veroordeelde Amerikanen niet souden worden vrijgelaten Verdrag met nationalistisch China voltooid Flinke salarisverhoging voor de verpleegsters Resten van „Brederode-wrak in Sont worden schoongeblasen H. M. Freyrovergedragen I CHURCHILL verontschuldigt Engeland gaat zijn luchtafweer geschut vervangen door „rockets zich Kaart uit Marseille voor de moeder van blonde Karl Gevecht tegen de opstandelingen in Algiers wêêêëèIK^P 'y* FOSTFR DUTJES OP PERSCONFERENTIE: Atoomwapens voor Amerikaans leger Britse vloot haalt circus van Malta I Gebreide shawls, handschoenen 1 Het weer Stijging gemiddeld 30 procent voor leerlingen: 100 procent Rebellen in Tunis geven zich over Ernstig trein ongeluk in België In Februari defensie-debat De Duitse auto-bandieten El dorado der Heilige Vader niet bij Zaligverklaring !k DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 78sfe JAARGANG No. 26159 Twee kruisers voor geleide projectielen „Peking vreest strijd tegen agressie niet" Chinese ambassadeur op Moskouse conferentie Ir Verzetslieden straffen bandieten Voorschot op zes pet. voor N.S. -gepensionneerden Reeds 15 doden Tito vermindert straf Kominform-aanhangers Am «lp N.S.-busdienst naar Den Haag Gewraakt telegram waarschijnlijk niet verzonden belastingbetalers Gezondheidstoestand gaat langzaam vooruit BUREAU SMEDESTRAAI 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIfcNllfciARIEF 28 cents per miliimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tel. 21544 De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie te Washington zijn ver trouwen uitgesproken, dat vreedzame middelen in staat zullen zijn de vrij lating te bewerkstelligen van de dertien Amerikanen, die in communistisch China op beschuldiging van spionnage tot langdurige gevangenisstraffen zijn veroordeeld. Zou deze vreedzame methode echter geen resultaat hebben, dan zou een Amerikaanse maritieme blokkade van communistisch China tot de mogelijkheden behoren. Minister Dulles volgt hiermee op enige afstand de suggestie, die onmiddellijk na het bekend worden van de vonnissen tegen de dertien Amerikanen is gedaan door de leider van de Republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, Knowland. President Eisenhower heeft Dinsdag nog laten weten, dat hij weinig voelde voor dergelijke drastische middelen. De Amerikaanse onderstafchef van het leger, generaal Bolte, heeft gisteren te. Washington verklaard, dat het Ame rikaanse leger „in grote hoeveelheden'' atoomwapens aanschaft. Hij zeide niet welk soort wapens hij bedoelde. Wel Verklaarde de generaal, dat tactische atoomwapens de vuurkracht van het leger zeer hebben vergroot, maar dat de aanschaffing van deze wapens ook nieuwe problemen heeft geschapen. Twee Amerikaanse zware kruisers, de „Boston" en de „Canberra", zullen volgend jaar als de eerste werkelijke gevechtseenheden voor het lanaeren van geleide projectielen van hun type" aan de Amerikaanse vloot worden toe gevoegd, aldus heeft schout-bij-nacht Sides gisteren te New York medege deeld. Aan de verbouwing van beide sche pen is ruim een jaar gewerkt. Vroe- Ser waren zij uitgerust met kanons Van twintig centimeter. leuter) Het Duitse circus Apollo heeft gis teren zijn tent opgeslagen nabij het oude Griekse amphitheater te Syracu se, nadat landingsvaartuigen van de Britse marine het grootste deel van de 112 dieren en 135 artisten van het circus van Malta had overgebracht. De gouverneur van Malta, generaal- tnajoor Sir Robert Laycock, had dit aan de marine verzocht, omdat geen van de handelsfirma's de taak op zich wiide hemen. Het circus, dat uit het Midden-Oos ten naar Malta was gekomen, had schade geleden in een storm en was m financiële moeilijkheden geraakt. (Reuter) Op de vraag, of de blokkade van het Chinese vasteland zou worden toe gepast met behulp van de machinerie van de Verenigde Naties, antwoordde Dulles, dat het Handvest in dergelijke operaties wel voorziet, maar dat de aanwezigheid van de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad weinig hoop laat voor een beslissing van dit college in deze zin. Minister Dulles maakte tevens be kend, dat de Verenigde Staten en natio nalistisch China een verdrag tot weder zijdse beveiliging hebben voltooid. On der dit pact vallen Formosa, de Pes cadores en enkele andere eilanden in het Westelijk deel van de Stille Oceaan, die onder Amerikaanse jurisdictie staan. In antwoord op vragen gaf hü te kennen, dat het verdrag niet zou gel den voor Quemoy, de Tatsjen-groep en andere eilanden voor de Chinese kust, die door de nationalisten worden bezet, maar dat nieuwe overeenkomsten mo gelijk zjjn. Het verdrag is gemaakt naar het al gemeen patroon van de beveiligings verdragen, die Amerika in dit deel van de wereid heeft gesloten met Japan, Zuid-Korea, de Philippijnen, Australië en Nieuw-Zeeland. Doen de Chinese communisten eeJl aanval op Formosa, dan zou volgens Dulles het vermoedelijke resultaat van die actie een toestand van oorlog zijn tussen de Verenigde Staten en com munistisch China en een tegenaanval op het Chinese vasteland. De Amerikaanse senator Joseph Mc Carthy heeft net denkbeeld geopperd, dat de Verenigde Staten communistisch China ook kunnen blokkeren door te bepalen, dat de landen, die met con tinentaal China handel drijven, geen Amerikaanse hulp meer krijgen. Ook senator Jennings is vóór een blokkade van communistisch China. (Reuter-UP) Communistisch China heeft op de con ferentie te Moskou „van ganser harte" steun toegezegd aan alle maatregelen die de Sovjet-Unie en de zeven Oost- Europese landen nodig achten. De Chinese ambassadeur te Moskou, Tsjang Wen-Tjen, die de conferentie als waarnemer bijwoont, zei niet of er eventueel ook Chinese troepen onder dat gemeenschappelijk opperbevel zou den komen. „Wij in China zijn niet bang voor oorlog. Wij hebben vrede nodig, maar zijn niet bevreesd voor een oor- Log die tegen agressie is gericht," zei hij. Afgevaardigden van Albanië, Roeme nië, Hongarije en Bulgarije waren het eens met de eerder door de Sovjet- Unie, Polen, Tsjechoslowakije en Oost- Duitsland uitgesproken mening, dat de Sovjet-groep haar verdediging moet versterken en een gemeenschappelijk opperbevel instellen in geval de Parjj- se overeenkomsten bekrachtigd worden. (AFP-Reuter) Advertentie (tot Vrijdagavond) de Noordwestelijke helft van het „r.ATar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Krach tige tot matige Zuidwestelijke wind. Iets zachter. J Voor de Zuidoostelijke helft van het land: overwegend droog weer met later enkele opklaringen. Overwe gend matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezelfde tempe raturen. Zon: 8.28-16.31 Maan: 12.53 (Van onze Utrechtse redacteur) Tussen de vertegenwoordigers der particuliere ziekenhuizen en van het verplegend personeel is overeenstem ming bereikt betreffende een drastische salarisverhoging, die behoudens goedkeuring van het College van Rijks bemiddelaars op 1 Januari zal in gaan. Namens de werkgevers werd het overleg gevoerd door vertegenwoordi gers van de Vereniging van Katho lieke Ziekenhuizen, de stichting Het Ziekenhuiswezen, de Vereniging van Prot.-Christ. Ziekenhuizen, de Veren. Katholieke Psychiatrische Inrichtingen en de Vereniging van Protestants- Christelijke Psychiatrische Inrichtin gen. Van werknemerszijde traden ver tegenwoordigers op van de federatie van verenigingen die de belangen van de verplegenden behartigen en de unie van overheidspersoneel. Verleden week werd tijdens een bijeenkomst in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht tot overeenstemming gekomen over de voorstellen die van werkne merszijde waren ingediend. Dezer da gen volgde een bespreking met het College van Rijksbemiddelaars, dat gezien de overeenstemming tussen beide partijen hoogst waarschijnlijk wel accoord zal gaan met de voorge stelde salarisverhogingen. De leerling-verpleegsters orofiteren van deze verhoging het meest. De sa larissen van een eerstejaars in een particuliere inrichting worden van 38 a 48 gld. per maand verhoogd tot 77, 84 en 87 gld., resp. voor zieken huizen, sanatoria en psychiatrische in richtingen. Tweede- en derdejaars lerlingen ontvangen straks in de zie kenhuizen resp. 90 en 108 gld. per maand. - De gediplomeerde verpleegster in de particuliere ziekenhuizen zal haar salaris van 200 op 270 gld. gebracht zien, met acht jaarlijkse verhogingen van 15 gld.: eerste verpleegsters gaan minimaal 310 en maximaal 410 gld. verdienen, hoofdverpleegsters minimaal 375 en maximaal 525 gld. Gedurende een recent verblijf te Ko penhagen was de directeur van het tjotterdamse maritieme museum „Prins JTendrik" in de gelegenheid de moge- ®euen te bespreken van berging an het wrak van het admiraalschip Irqo V'tte de With, dat op 8 November sin 'n de Sont Zuiden van Hel ena r 's Sozonken. Tijdens een •eerste Da v?aek is be* wrak gelocaliseerd. Wa^r 's ecbtcp ,10K 'liet gebleken f er van het eens zo trotse schip de rederode" over is. d °or mep> ernstig aan berging kan ten un za' men ovep meer feiten moe- Ban "^schikken. Om dit te bereiken is e duiker ir. Jan Uhre opdracht tieme6^, voor rekening van het mari- terfl^n^1"8611"1 "Prins Hendrik" te Rot- richfo^? een nader onderzoek te ver- dept Wuaarb" door zandblazen een In tèntnatJmVTak WOrdt vrÜ8emaakt. die 5 stelhng met de verwachting, het blÜken koesteren, is ziin Hbi w van het schip, dat in „V "_ïud het grootste van de Nederlandse Vloot was, alleen de bodem en een ge deelte van de scheepswand is overge bleven. De zware ijsgang, die periodiek door de Sont gaat, scheert alle boven de zeebodem uitstekende stukken hout af. Hoeveel erover is en of dit restant nog samenhang vertoont is onbekend. Indien er alleen enkele belangrijke constructiedelen van het wrak zouden worden gered om daaraan de bouw van het schip te kunnen bestuderen, zou dit het werk al lonend maken. Wij hebben uit de Gouden Eeuw. bloeitijd van on ze scheepvaart, geen enkel overblijfsel van de toenmalige schepen, zulks in tegenstelling tot andere landen. Ook over de constructie van onze 17e-eeuwse sche pen weten wij maar weinig. Als daar naast een deel van descheepsinventaris zou worden teruggevonden zouden de resultaten verblijdend zijn. Verdere plannen over het bergen en over de financiering daarvan zullen echter moeten wachten op de uitkomst van het nu opgedragen onderzoek. Als de weersomstandigheden niet ongunstig zijn, zal dit onderzoek wellicht nog in December kunnen worden ingesteld. Voor de leerlingen betekent deze ver hoging bijna een verdubbeling; voor de andere verpleegsters een stijging van gemiddeld 30 procent. Echter, dit zijn de cijfers op papier De verhoging' is in feite aanzienlijk geringer als gevolg van de stijging van de bedragen, die de verpleegsters hebben te betalen voor de emolumenten als kost en inwoning. De salarissen in de overheidsinrichtingen worden eveneens verhoogd tot dezelfde bedragen als hierboven genoemd voor de particuliere inrichtingen; deze verhoging is echter minder spectaculair, omdat de salarissen in de overheidsinrichtingen hoger lagen. Thans wordt de salariëring in alle inrichtingen gelijk getrokken. Belangrijk is voorts dat particuliere inrichtingen geen minimum- en maxi- mumschaai meer zullen toepassen en dat de leeftijd der leerlingen geen invloed meer zal hebben op de salarissen. fliagiaalgHKMgsg^ai^^ "5-v In het Aurés-gebied tussen Batna en Arris is het tot een treffen gekomen tussen een groep Algerijnse opstandelingen en een aantal Franse parachutisten; 23 opstandelingen werden gedood en 18 gevangen, genomen. De krijgsgevangenen worden per vrachtauto naar de commandopost van generaal Gilles, commandant van de 25e Luchtlandingsdivisie overge bracht. Gisteren hebben de eerste verzetslie den in Tunis zich overgegeven. Vol gens een bericht van de gemengde Frans-Tunesische ploegen, die uitge zonden zijn om de overgave van de verzetslieden te regelen, hebben van de naar schatting 100 verzetslieden in het gebied van Mateur er zich 22 over gegeven. Aan de opstandelingen is vrij heid en hulp bij het zoeken van een nieuwe plaats in de burgermaatschap pij aangeboden indien zij tegen 10 De cember hun wapens neerleggen. De opstandelingen gaven hun wa pens a£ en ontvingen hiervoor een re geringscertificaat, waarin hun pardon werd verleend. Onder de verzetslieden die zich overgaven, bevond zich de leider van een groep van ongeveer honderd leden, die zijn wapens niet inleverde, maar wegging om contact te zoeken met leiders van andere groe pen. Hij maakte met de Frans-Tunesi sche groep een afspraak voor mor gen om zich te komen overgeven. De verzetslieden zeiden, dat niet- politieke bandieten in het gebied zich als verzetslieden voordeden. Zjj hadden zes van hen terechtgesteld, omdat zij mensen uit de streek voor losgeld vast hielden. Een zevende bandiet, die het zelfde lot moest ondergaan, werd door tussenkomst van de Frans-Tunesische groep het leven gered. (AFP-Reuter). De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft van de minister van Binnenlandse Zaken machtiging ont vangen de gepensionneerden van haar bedrijf een voorschot te verstrekken op een later bij wettelijke regeling vast te stellen toeslag van ten hoogste zes procent op de pensioenen. De gepensionneerden -uilen dit voor schot ontvangen over het laatste kwar taal van dit jaar en over het eerste van het volgende jaar. Een internationale trein met Duits* supporters die de voetbalwedstrijd En- geland-Duitsland hebben bijgewoond, is vanochtend om half acht, ongeveer 200 meter van de Djjlebrug te Leuven, ontspoord. De locomotief kantelde en twee wagens ontspoorden. In het ge heel zouden er 15 doden zijn. Voort* zouden er ongeveer 20 gewonden zijn. De politie is met snijbranders aan het werk om personen die mogelijk klem gemaakt zijn te bevrijden. De locomotief en twee wagens zouden in een sloot langs de spoorlijn terecht gekomen zijn. (Belga). President Tito van Joegoslavië heeft de gevangenisstraffen van twee voor aanstaande voorstanders van de Kom- inform, Petricevic en Dapcevic, ver minderd, aldus bleek gisteren, toen bijzonderheden van een amnestiemaat regel werden gepubliceerd. Beiden werden in 1950 tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens een poging tot ontvluchting naar Roemenië. Toen Joegoslavië in 1948 met de Kominform brak. Dapcevic's straf werd verminderd tot 17 jaar en die van Petricevic tot 15 jaar. De amnestielijst omvat 3.160 namen. (Reuter) Perzië Het militaire hof van beroep heeft zes doodvonnissen van officieren, die beschuldigd werden van verraad en communistische activiteit in het ieger. veranderd in gevangenisstraffen. Vijf andere doodvonnissen werden bevestigd. ia,#::,». Gistermorgen is het derde van de vijf patrouillevaartuigen, die op de Rijkswerf te Den Helder voor Amerikaanse rekening ten behoeve van Nederland worden gebouwd, door kapitein ter Zee R. S. Hitchcock aan commandeur G. B. M. van Erkel overgedragen, die het namens de minister van Marine aanvaardde en het schip in dienst deed stellen als Hr. Ms. patrouillevaartuig „Freyr". Het schip heeft onmiddellijk zee gekozen met bestemming Vlissingen. De bedrijfsresultaten van de N.S.-bus- dienst AmsterdamDen Haag zijn be vredigend. Te bezetting der bussen neemt gestadig toe, zij bedraagt thans gemiddeld 35%, zo deelt de Minister van Waterstaat in de Tweede Kamer mede. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Waarlijk nederig en diep gebogen bood Churchill gisteren zijn veront schuldigingen aan voor zijn uitlating van de vorige week, toen hij in een rede in zijn kiesdistrict onthulde, dat hij aan Montgomery een telegram had gezonden aan het eind van de laatste wereldoorlog, waarin hij hem gelastte de op de Duitsers buitgemaakte wapenen niet te laten vernietigen, maar ze in gereedheid te houden om zonodig de Duitsers te herbewapenen voor het geval de Russen zouden oprukken naar het Westen. Hij verklaarde gisteren, dat hij de vorige week eerlijk gemeend had niet slechts dat hij het telegram had verzonden, maar ook dat hij de tekst ervan had gepubliceerd in zijn oorlogsmemoires. Doch het was onmogelijk gebleken het telegram te vinden in de archieven en de tekst stond niet in de memoires. Hij had Montgomery verzocht te zoeken in diens particulier archief. Maar, voegde Churchill aan zijn verontschuldigingen toe, „zelfs indien dat telegram niet in werkelijkheid bestaat, is de algemene strekking niet in strijd met mijn mening." En ter rechtvaardiging van zijn mening zei hij: „De houding van onze Russische bondgenoten op dat tijdstip rechtvaardigde die vrees. In 1939 namen wij de wapenen ter hand voor Polen. Wat gebeurde er met Polen in 1945? Wat is er sindsdien met Polen gebeurd?" En hij wees erop, dat, indien de Russen in 1945 Denemarken hadden bezet, Rusland de gehele Oostzee beheerst zou hebben. Het was een pijnlijk toneel in het Lagerhuis en het leek er een ogenblik op of Churchill zijn zelfbeheersing zou verliezen en in tranen zou uitbarsten Maar twee dingen redden hem. Het eer ste de onmiskenbare sportiviteit van de oppositie. Het tweede was de ongeloof lijke veerkracht van de oude premier Hij was weldra weer de oude en sprak indrukwekkend over de situatie gescha pen door de atoombom. Churchill deed gisteren twee ver klaringen die, gezien zijn persoon lijke positie in Je Britse politiek, van groot belang zijn. De eerste is dat hij zal spreken in het defensieriebat in Februari, hetgeen netekent dat ook de laatste geruchten omtrent zijn heengaan, namenjk bij het bereiken van zijn tachtigste verjaardag, on juist zijn. De tweede verklaring werd afgelegd in onmiddellijk verband met zijn uitlating over het befaamde te legram, namelijk dat het nog steeds zijn hoop was tot een accoord te ko men met Rusland om de wereldvrede veilig te stellen. ,Dit is de enige ver klaring van het feit dat ik hier van daag nog sta," aldus Churchill Hier mee maakte hij luidelijk dat de laat ste dienst welke hij, naar hij dikwijls heeft verklaard, zijn land nog wenst te bewijzen, inderdaad is: het be ëindigen van de koude oorlog en het scheppen van een werkelijke vrede. Hij gaf gisteren als zijn mening dat men moest trachten te begrijpen waar Ruslands werkelijke belangen lagen op dit ogenblik van de geschiedenis. Hij zelf meende dat deze Russische be langen van heden neerkwamen op vrede en overvloed Gisteren maakte de Britse regering, die de laatste tijd in dit opzicht onder hevige druk heeft gestaan van de op positie en de publieke opinie, haar plan nen bekend ten aanzien van de verho ging van de ouderdomspensioenen, ziekteuitkeringen en werkloosheidssteun De belangrijkste maatregel is de ver hoging van de ouderdomspensioenen van 32 Yi shilling per week tot 40 shilling voor een alleenstaand persoon en van 54 tot 65 shilling voor echtparen. De ver hoging is groter ''an die welke beno digd zou zijn geweest indien de rege ring zich uitsluitend had laten leiden door de stijging var de prijzen sedert in 1946 het laatste bedrag voor de ouderdomspensioenen werd herzien. Nog een andere oelangrijke aankon diging werd gisteren gedaan in het La gerhuis met betrekking tot de reorga nisatie van het leger en dank zij de nieuwe monsterwapenen. De voornaam ste nieuwe maatregel is dat de lucht- afweerformaties zuilm worden opge heven, aangezien luchtafweergeschut niet langer effectiet is tegen nieuwe projectielen en tegen op grote hoogte vliegende bommenwerpers. Luchtafweer van het oude type zal worden vervan gen door „rockets" en geleide projec tielen. In Februari zal het Lagerhuis een debat wijden aan de reorganisatie van het leger, in welk debat Churchill zelf zal optreden als voornaamste woord voerder voor de regering. Er is een mo gelijkheid dat het Lagerhuis een gehei me zitting zal wijden aan de regermgs- plannen voor een diepgaande wijziging van de gehele Britse defensiestelsels. Karl Edel, die door de West-Duitse po litie ervan verdacht wordt het hoofd der onvindbare bandieten van de Duitse autowegen te zijn, heeft thans weer eens ,van zich doen spreken. Hij heeft een kaart uit Marseille aan zijn moe der gestuurd. Dat zou er op kunnen wijzen, dat hij de wijk naar het Franse Vreemdelingenlegioen heeft genomen. Deze verdenking was al gerezen toen iemand meer dan een week geleden meende, dat hij de blonde Karl Edel in de buurt van Pirmasens had gezien. Nu is de politie echter, na al de gefingeerde aangiften die zjj heeft ge had, bjizonder achterdochtig geworden. Daarom twijfelt zjj er vooralsnog aan of Karl Edel de kaart wel zelf geschre ven heeft. Mogelijk heeft hij alleen De fiscale achterstand in België bedraagt op het ogenblik niet min der dan frs. 15 milliard en het ziet er niet naar uit, dat dit bedrag op korte termijn in de staatskas zal vloeien. De kwestie is namelijk, dat er bij de belastingschuwe Belgen vrijwel geen candidaten te vinden zijn voor de post van commies en ontvanger bij de belastingen en men op het ogenblik met een groot ge brek aan personeel worstelt. In een land tvaar het als een sportieve daad wordt beschouwd de fiscus om de tuin te leiden en waar de sanc ties op valse aangiften zeer mild Zijn, komen de aangiften in het al gemeen te laat binnen, worden slechts sporadisch dwangbevelen uitgezonden en besluit men dik wijls tot inbeslagneming over te gaan wanneer de gehele inboedel reeds verdwenen is. Het belasting- personeel slooft zich uit, maar de fiscale achterstand neemt hoe lan ger hoe meer toe, aldus het blad „Le Peuple". maar de indruk willen vestigen, dat hij veilig in het legioen zit en dat het voor de politie niet meer de moeite zou lonen nog naar hem te zoeken. Karl Edel was tot voor kort politie man in Aken, doch hij was gedeser teerd nadat hij op bedrog was be trapt. De autowegrovers hebben zich intussen al bijna twee weken nergens meer vertoond. De politie zoekt nog altijd vergeefs. (ANP) Dank zij de medische behandeling, die de Heilige Vader op het ogenblik ondergaat, gaat zijn gezondheidstoestand langzamerhand vooruit. Gisteren heeft hij mgr. Angelo Dell'acqua, substituut van de pauselijke staatssecretarie, in audiëntie ontvangen voor het afhande len van de kerkelijke zaken. Ondanks dat mag niet worden verwacht, dat de Heilige Vader in staat zal zijn, bij de plechtigheid op Zondagavond, ter gele genheid van de zaligverklaring van pa ter Placidus Riccardi O.S.B. aanwezig te zijn. Dit is ook niet absoluut vereist voor een zaligverklaring. In feite geschiedt de officiële voorlezing der akte van Za ligverklaring reeds in de morgen, zon der dat de Heilige Vader daarbij tegen woordig is. Zoals de toestand zich nu laat aan zien, mag ook ernstig worden betwij feld, of de Heilige Vader het Mariale Jaar op 8 December persoonlijk in de Santa Maria Maggiore zal sluiten. (KNP) Libye. De regering te Tripolis heeft Frankrijk laten weten, dat zij geen prijs stelt op verlenging van de over eenkomst, waarbij aan dat land wordt toegestaan -roepen te legeren m de Li- bysche provincie Fezzan. De overeen komst loopt 31 December a.s. at

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1