Koopavonden brengen tienduizenden mensen on straat op Gemeentebestuur gaat weer praten over wekelijkse koopavond Overstelpende drukte m Haarlem wil 450 ha. van Haarlemmerliedc polderland overnemen RIJKSSTRAATWEG dient in beheer van de gemeente te komen Verkeersregeling op Soendaplein nog geen onverdeeld succes Politie verwacht spoedig betere resultaten HAARLEM IN SINTERKLAAS-STEMMING STIENS-OPTIEK Burgemeester geeft toelichting op discussie met Rijkswaterstaat ,-L.effelaar n Hoe spelen de R.K. clubs DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 PAGINA 2 Gierstraat 27 Telefoon 16764 Personeel van Hin bracht speelgoed bijeen Voor kinderen van Amsterdam Jubilea bij G.E.B. Dat komt er van Vriendelijk personeel Koopavond GEMEENTERAAD HAARLEM Motie P.v.d.A. inzake erfpacht verworpen KUNSTHANDEL Kunslnijvere geschenken Immortelle bloemsierkunsl Wel grote voordelen voor voetgangers Uitbreiding algemene begraafplaats mmm ill Voortvarendheid van B. en W. Grondverkoop contra erfpacht Zevenhonderd woningen per jaar Veroordeeld wegens bigamie Beurs van Amsterdam Haarlem verkeert de laatste dagen met recht in een feestelijke stemming. En dat niet alleen, omdat het feest van Sinterklaas op komst is. Na tuurlijk, de komende pakjesavond brengt een bepaalde sfeer in de stad, maar de bijna uitbundige stemming was toch vooral te danken aan de koopavonden, die duizenden mensen op de been brachten. De topscore is ongetwijfeld genoteerd op Dinsdagavond, toen het publiek zich schuifelend op straat moest voortbewegen, omdat er vrijwel geen doorkomen aan was. Die dag waren de maandsalarissen uitbetaald en was er geen betere gelegen heid om dan maar meteen de Sinterklaas-inkopen te doen. Iedere winkelstraat leefde in hoogspanning, maar de drukte, zowel Dins dag- als Woensdagavond, concentreerde zich toch in de Grote Houtstraat en omgeving. Daar kon men bij wijze van spreken ieder ogenblik kortsluiting verwachten, maar zover kon het niet komen, omdat iedereen een goede bui had en de boze mensen, die er heel misschien waren, geen kans kregen om het te laten onweren. Hoe al die fietsers en niet te ver geten de automobilisten, hun weg nog hebben kunnen vinden, is ons een raad sel. Indrukwekkend lange files poogden een baan te maken door de Grote Hout straat en soms was een opstopping na tuurlijk niet te voorkomen. In de winkels was het goed, dat de toonbanken vastgeslagen stonden aan de grond. In het andere geval zou er niet veel van overgebleven zijn. Soms moesten de mensen niet alleen geduld betrachten om aan de beurt te komen, vaak moesten zij dat ook doen om te kunnen betalen. In enkele winkels heeft men noodkassa's moeten inrich ten, wilde men de kopers snel afhel pen. Het is intussen wel gebleken, dat een lichtversiering haar uitwerking op het publiek niet mist. De aantrekking blijkt bijzonder groot te zijn en de kermis- stemming grijpt een groot deel van het publiek aan. Restaurants hadden overigens even min over gebrek aan belangstelling te klagen, en het was vaak moeilijk een plaatsje te bemachtigen om rustig een Advertentie RUIME KEUZE IN Barometers Thermometers Vochtmeters Prisma-kijkers Veldkijkers Loupen-Leesglazen Microscopen enz. Evenals het vorig jaar heeft ook dit maal het personeel van Hins kousenfa- brieken te Haarlem zich bijzonder in gespannen om een aantal kinderen met Sinterklaas te verrassen. Zij hebben deelgenomen aan een radioactie, die door de VARA was georganiseerd en kregen het kindertehuis „Wees een ze gen" te Amsterdam toegewezen als ob ject voor hun bewonderenwaardige lief dadigheid. Een enorm aantal speelgoede ren werd, of door hen gemaakt, of ge repareerd of nieuw gekocht, in totaal een hoeveelheid en een verscheidenheid die de kinderen van het tehuis een on vergetelijk St. Nicolaas garandeert. Het personeel heeft een groot deel van zijn vrije tijd besteed om tot dit resultaat dat respect afdwingt, te geraken. Voor zover er materiaal nodig was, stelde de directie dit gratis ter beschikking. Onder de eigen werkstukken bevindt zich o.a. een mooie draaimolen. Za terdag zal St. Nicolaas de surprises zelf aan de directie van het tehuis over handigen. Bij het gemeentelijk energiebedrijf van Haarlem zijn twee leden van het personeel in de bloementjes ge zet wegens hun respectievelijk 40- en 25-jarig jubileum in dienst van dit bedrijf. Woensdag werd de heer H. J. Wijdogen gehuldigd ten kantore van het G.E.B. De heer Wijdogen, die administratief ambtenaar B eerste-klas- se is, werd toegesproken door de heer J A. Sunter, chef der administratie, die hem namens het jubileumfonds een schenk onder couvert overhandigde. Van de administratieve ambtenaren kreeg hij rookartikelen, terwijl mevr. Wijdogen een bouquet bloemen in ont vangst mocht nemen. Door de direcüe werd de jubilaris later op de dag ont vangen. Namens de gemeente Haarlem werd de heer Wijdogen een enveloppe met inhoud aangeboden en ook werd hij onderscheiden met de medaille van de maatschappij voor nijverheid en handel. De heer J. Stinne, eerste instrument maker, viert vandaag zijn zilveren ju bileum. De burgemeester ontving hem vanmorgen om half 9 op het stadhuis en reikte hem het gebruikelijk ge schenk over. Vanmiddag wordt de feestviering voortgezet op het kantoor. De jongeman uit Hillegom, die Zon dagavond ji. als bestuurder van een per sonenauto op het Valkenburgerplein te Heemstede twee dames heeft aangere den, waarbij is komen vast te staan, dat de bestuurder tevoren een hoeveel heid alcoholhoudende dranken had ge nuttigd, is krachten bevel van de rech- ter-commissaris te Haarlem opgesloten in het Huis van Bewaring te Haarlem kop koffie te drinken. Voor zover wij hebben kunnen constateren heeft de N.Z.H. een van de drukste avonden van het winterseizoen meegemaakt. Het vervoer bracht soms wel puzzles mee, want vrijwel iedere reiziger was be pakt en beladen, zo zelfs, dat men zich afvroeg, of de mensen van mening wa ren, dat de bus tevens een expresse- dienst onderhield. Deze avonden keken de chauffeurs gelukkig niet zo nauw, iedereen was bovendien inschikkelijk. Met bewondering hebben wij het winkelpersoneel en de kellners gade geslagen. Geen vraag was voor deze mensen te veel, ze draafden af en aan en het zou werkelijk een probleem ge weest zijn om de winkelmeisjes in haar niet aflatende vriendelijkheid van haar stuk te brengen. Handig en zo snel mo gelijk hielpen zij de mensen, demon streerden speelgoed of somden met verrassende rapheid de kwaliteiten van een bepaald product op. Sommigen konden zelfs de vriende lijkheid opbrengen om bij alle over stelpende drukte ons een enkel ogen- blikt te woord te staan. En algemeen was de indruk, dat de kooplust dit jaar wel bijzonder groot is. De gun stige conjunctuur over de gehele lijn is daar ongetwijfeld de oorzaak van. Men mag gerust zeggen, dat er veel meer en relatief ook duurder wordt gekocht dan voor de oorlog. Welis waar worden er - hetgeen voor de oorlog wel het geval was - niet zo heel veel grote stukken verkocht, maar de gemiddelde Haarlemmer be steed - ook relatief gezien - veel meer dan in de jaren voor 1940, toen de crisis nog haar stempel op de koopkracht drukte. In de verschillende winkels hebben wij eens geïnformeerd, waarnaar de be langstelling van het publiek zich voor- al richt. De boekhandel bleek bijzon der tevreden te zijn. Er is een grote vraag naar het goedkope boek, maar juist die goedkope uitgaven inspireren de mensen tot de aankoop van duur dere exemplaren. Het speelgoed staat natuurlijk in ieders belangstelling, maar de tijden zijn voor het ganzenbord en halma niet zo gunstig als vroeger. Veeleer is het nu het mechanische speelgoed - overigens niet bepaald goedkoop - dat aller belangstelling heeft. De banketbakker heeft in deze dagen voor niemand tijd. Hij verkoopt aan één stuk door, neemt bestellingen op en is er zeker van, dat hij tot laat op Sinterklaas-avond in de weer is. De herenmode - hoe kan het anders - ver heugt zich evenzeer in ieders be langstelling; en de sigarenwinke liers? Och meneer, zo verzekerde ons een van hen, het gaat wel. De drukste tijd voor ons komt nog. Als de mensen helemaal niet meer weten. Tienduizenden mensen waren Woensdag op de been, om hun inkopen te doen voor Sinterklaas avond. De verlichting in som mige straten maakte de stemming wel bijzonder feestelijk en geluk kig wordt weer in overweging genomen, om Haarlem voortaan iedere week een koopavond te bezorgen. FILMS REMBRANDT: „Koning der melodieën". 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Door dik en dun", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Een liefde in Parijs". Str. volw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De man met een millioen" A. I. Tijden 2 4,15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Do. „Casablanca", 8.15 uur. FRANS HALS: Do.: „De man in het grijs", 18 jaar; 2.30, 7 en 9.15 u. ROXY: Tot en met Do.: „Road to Bali". 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. Donderdag 2 December Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" met „Muiterij op de Caïne", 8 uur. (Ab. E.). Vrijdag 3 December Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier Arie Peters. Stadsschouwburg: Lezing van de ver. „Ge loof en Wetenschap" over de Wondere we reld v. d. Stille Zuidzee, 8 uur (beel.). TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 10—16 uur. Zo. van 13—16 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland 66. Schilderijen van Poolse expressionisten (tot eind Nov.). Teyler's Museum: Tekeningen van H. Goltzius, geopend van 113 uur. Zo. van I3 uur. i Boot „De Smidse", Spaarne t.o. Gcd. Oude Gracht: Expositie van miniatuur spoorwegen. Geopend van 9—12, 2—5 en 7—9.30 uur. B. en W. van Haarlem hebben tot de raad een nota gericht, waarin ge sproken wordt over de noodzakelijkheid van een herziening van de grens tussen de gemeenten Haarlem en Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Deze noodzaak spruit voort uit het feit, dat Haarlem binnen haar grenzen bijna geen beschikbare grond meer heeft voor uitbreiding. In de bestaande uit breidingsplannen en op enkele verspreide punten in de stad is nog slechts plaats voor rond 4100 woningen, terwijl het binnenkort vast te stellen uit breidingsplan „Parkwijk" voor het gebied ten Oosten van de Pr. Bernhard- laan en ten Noorden van de Schipholweg nog plaats zal bieden voor rond duizend woningen. Als laatste gebied binnen de ge meentegrens blijft dan nog over het terrein ten Zuiden van de Schipholweg tot aan de grens met de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Dit terrein vormt tezamen met dat in het aangrenzende gedeelte van Haarlem merliede en Spaarnwoude één groot ge bied, aan te duiden met de naam Schalk wijk, dat in het ontwerp-streekplan voor Zuid-Kennemerland de *- bestemming heeft gekregen van stedelijke bebou wing. Op het Haarlemse gedeelte van Schalkwijk kunnen ongeveer 3600 wo ningen worden gebouwd, rekening houdend met de omstandigheid, dat van dit 202 h.a. grote terrein 120 h.a. zul len moeten worden gereserveerd voor andere belangrijke bestemmingen, waar onder een begraafplaats, een helicopter- veld, groenvoorzieningen en recreatie, wat ze moeten kopen, %an komen ze bij ons terecht. En daarom is het maar gelukkig, dat er nog duizenden mensen zijn, die dat niet weten. Ons gaat het dan in ieder geval goed. Het merkwaardige op onze tocht door Haarlem was wel, dat vele winkeliers eigener beweging over een wekelijkse koopavond begonnen te praten. Zoals bekend, is destijds deze kwestie al pu bliekelijk aanhangig gemaakt met de bedoeling, dat de winkels één keer in de week - b.v. op Vrijdag - 's avonds geopend mogen zijn. De onderneming heeft destijds geen succes gehad, omdat de winkelstand in haar meerderheid er niet voor te vinden was. Langzamer hand schijnt er echter een keer in het getij te komen. Bij vele winkeliers zijn wij op informatie uitgegaan, en hoewel de meningen nog wel verdeeld waren, scheen het ons toe, dat de tegenstan ders toch niet zo fel meer waren als voorheen. Zelfs het winkelpersoneel was er niet zo afkerig van en velen verklaar den, dat het op Zaterdagmiddag veelal hopeloos is om te verkopen. De heren hebben in de week geen tijd om inko pen te doen, en noodgedwongen gaan zij Zaterdagsmiddags - tussen baden en eten in, aldus een vlotte winkelbe diende - even gauw wat kopen. De mensen krijgen echter niet voldoende gelegenheid om hun keus te doen, en daarom is een spreiding zeer noodzake lijk. Nu kan men misschien zeggen, dat er deze week 's avonds ook niet veel ruimte was voor de winkelbediende om een klant uitvoerig te woord te staan, maar het wonderlijke is, dat men verklaarde; dat de situatie op Zaterdag middag toch nog beroerder is. Boven dien is er thans een hausse van koop lustigen en dat mag men 'in normale tijden niet verwachten. Geen wonder dus, dat velen aan drongen op het alsnog instellen van een koopavond in Haarlem. Van de zijde van het gemeentebe stuur vernamen wü vanmorgen, dat men ook ten stadhuize graag deze kwestie nog eens onderhanden neemt. Men is daar van mening, dat een koopavond niet ongunstig kan werken. Te verwachten is, dat er contact op genomen zal worden met de midden stand en vermoedelijk zal dat niet ai te lang op zich laten wachten, opdat tot de instelling van een koopavond kan worden overgegaan. De Haarlemse raad heeft zich gistermiddag in een vrij vlot tempo door de ruim 30 agendapunten weten heen te werken. Aan het begin van de ver gadering deed de voorzitter, burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, enkele mededelingen over de discussie tussen het Rijk en de gemeente Haarlem over de Rijksstraatweg, m.b.t. de verkeersonveiligheid. De burgemeester legde er opnieuw de nadruk op, dat er een principieel verschil bestaat over wat eigenlijk zou moeten gebeuren om aan de onveiligheid een einde te maken. Rijkswaterstaat houdt het op verkeersheuvels; B. en W. willen ver keerslichten aanbrengen. Het Rijk wil dat de straatweg het karakter van een snelverkeersweg behoudt, in tegenstelling tot B. en W., die voor alles aandacht willen schenken aan de belangen van de burgerij. De burgemeester deelde dit aan de raad mee, naar aanleiding van het ge sprek, dat de burgemeester en wethou der Happé met de minister van Verkeer en Waterstaat enkele dagen geleden gevoerd hadden. „De burgers van Haarlem stellen B. en W. verantwoordelijk voor alles wat er op de weg geschiedt", aldus burge meester Cremers. Dit blyft voor liet college een pijnlijke situatie, omdat B. en W. niets mogen ondernemen, zo lang het een weg van het Rijk is. Er is dan ook opnieuw aangedrongen op een overdracht van de weg in onder houd en beheer bij de gemeente. De nodige brieven over deze kwestie wor den nog steeds gewisseld. Het zal daarom enige tijd duren voordat een oplossing in het zicht is. Advertentie HAARLEM De Haarlemse verkeerspolitie heeft Woensdagavond voor de eerste maal getracht orde tn de chaos te scheppen, die iedere dag opnieuw op de spitsuren heerst op de Schoterweg ter hoogte van het Soendapark. Met vier man probeerde de politie de enorme ver keersstromen in ordelijke banen te lei den, één met het bord, en drie man extra voor het geven van aanwijzingen Onverdeeld succes heeft deze grootse aanpak nog niet opgeleverd. De gedeel telijke mislukking is voornamelijk te wijten aan de noodgedwongen ondui delijke aanduidingen, waarvoor het ver keer uit het Julianapark komt te staan. Deze onduidelijkheid zal echter niet te verhelpen zijn tengevolge van de in verkeersopzicht ongelukkige ligging van het Julianapark, maar de politie ver wacht, dat de vaste weggebruikers, die het park iedere dag passeren, wel spoe dig de bedoeling zullen begrijpen, te meer, daar een agent voorlopig nog aan wijzingen zal blijven geven. Het is dan de bedoeling, dat het ver keer, dat uit Zuidelijke richting door het Julianapark het Soendaplein nadert, ge heel gelijk op werkt met het verkeer, dat over de Schoterweg uit dezelfde richting komt rijden. Staat het bord, dat vanaf het Julianapark gezien steeds half op stop en half op groen staat, voor de Schoterweg en het Soendpalein op veilig, dan mag ook het verkeer uit het Julianapark doorrijden. Dit geldt dus ook voor het stopteken. Voor voetgangers bleek de nieuwe re geling intussen wel grote voordelen op te leveren. Zij konden nu rustig over steken en dankbaar werd van deze ge legenheid door tallozen gebruik ge maakt. Ook de wielrijders, die voor heen bijna geen kans zagen om vanuit de Soendastraat of het Julianapark de Pijnboomstraat in te rijden, kregen gis teren voor het eerst daartoe ruim schoots gelegenheid. Zij vormden te zamen nog een vrij grote groep. Het verkeersbord is voorzien van lichtgevende verf, terwijl de regelende agent beschenen wordt door een schijn werper. Er is een uitgebreide vlakver deling aangebracht op het wegdek om het verkeer duidelijk te maken, waar gestopt dient te worden. En de voet gangers kunne,, oversteken via de zebra-strepen. De verkeersagent zal op weekdagen van ongeveer half vijf tot kwart over zes met zijn bord het verkeer regelen. Op Zaterdag zal hij aanwezig zijn 's middags van ongeveer kwart over twaalf tot twee uur. De juiste tijd moet echter nog bepaald worden aan de hand van de ervaringen, die de politie thans in grote mate opdoet, te zamen met het zich hoofdzakelijk Noordwaarts spoedende verkeer over de Schoterweg. Het voorstel van B. en W. om aan de woningbouwvereniging „De Voor zorg" een voorschot te verlenen van 52047 voor het vernieuwen van schu ren en schuttingen van 62 arbeiders woningen, was voor de heer Schippers (K.V.P.) aanleiding om zijn vrees uit te spreken over een dreigend verlies van zelfstandigheid van de besturen van de woningbouwverenigingen. De be sturen tonen weinig initiatief om zelf plannen en kostenberekeningen te ont werpen. Spr. wilde allerminst de goede diensten van Openbare Werken onder schatten, maar de betrokken besturen wentelen hun verantwoordelijkheid te snel af, met name op Bouw- en Woning toezicht. Door eigen schuld worden de woningbouwverenigingen op deze wijze de .huurophalers" van de gemeente. Wethouder Happé verenigde zich met de zienswijze van dè K.V.P. woord voerder. Ook B. en W. zagen van de besturen van de woningbouwverenigin gen graag een beetje meer onderne mingsgeest. De genoemde plannen tot vernieuwing van de schuren waren dit maal van Bouw- en Woningtoezicht uit gegaan. Maar dit is een uitzondering, aldus de wethouder. B. en W. hebben er dan ook bij de besturen op aange drongen zelf voor dergelijke plannen het denkbeeld te opperen. De oorzaak moet vaak gezocht worden in het feit, dat de woningbouwverenigingen niet over de deskundige krachten beschik ken om een bestek op te maken. Bouw en Woningtoezicht is overigens zwaar belast met werkzaamheden en zag zich liever van extra werk verschoond. Op een vraag van de heer Henne- velt, of voldoende spoed was betracht bij het uitvoeren van het herstelwerk, antwoordde de wethouder dat iedere onnodige vertraging wordt vermeden. De voordracht van B. en W. om ten behoeve van de uitbreiding van de Al gemene Noorderbegraafplaats met een gedeelte ten oosten van de Vergierde- weg (dit gedeelte wordt bestemd als katholieke begraafplaats) een bedrag van 510.300 beschikbaar te stellen werd aanvaard. Alleen mevr. mr. Schel- tema-Conradi (V.V.D.) wilde graag een prae-advies van B. en W. over de bouw van de voorgestelde kapel (De kosten hiervan zijn niet in de genoemde ruim 5 ton inbegrepen red.), in het bijzon der m.b.t. de kosten. Zij vroeg zich af, of een kostenverdeling mogelijk zou zijn en niet de gemeente alleen daar voor de lasten zou dragen. Wethouder Angenent stelde vast, dat het nieuwe gedeelte, deel zal warden van de Algemene Begraafplaats. Alleen de bestemming is voor een speciale bevolkingsgroep. De exploitatie blijft derhalve bij de gemeente berusten. De kosten van de bouw van een kapel komen dan ook voor rekening van de gemeente, wat niet weg neemt, dat B. en W. te zijnertijd over de kosten voor stellen zullen doen. De grafrechten voor het oude en het nieuwe gedeelte zijn dezelfde, gaf de wethouder op een vraag van de heer de Landmeter (C.H.U.) ten antwoord. Het perceel Klein Heiligland 32, waar de Haarlemse kunstschilder J. Chapon woont, dient te worden gerestaureerd. De heer Chapon had daarvoor een ge meentelijke bijdrage in de kosten ge vraagd. De Vereniging Oud Haerlem had 1000 toegezegd. Eenzelfde bedrag werd in het voorstel van B. en W. genoemd, verhoogd met 300 voor pre pareren van kapspanten. Mr. Schreurs (K.V.P.) vond 1000 een beetje schriel. In een enthousiast betoog ging hij na, wat d'é heer Chapon reeds had gedaan om dit waar devol pand, althans naar het interieur, het historisch karakter te doen bewa ren. Geef 3 of 5 duizend gulden, luidde zjjn advies. Mr. Proper (C.P.N.) sloot zich daarbij aan. De heer Goedée (P.v.d.A.) kon instemmen met het prin cipe van de heer Schreurs, maar lie ver wilde spr. een nader prae-advies. Hij vestigde de aandacht op het onder houd van de gevel. Nadat mr. Schreurs gevraagd had om de voordracht aan te houden ging de raad met de wens van wethouder Hap pé accoord, die inhield een aanvaarden van het voorstel zoals het ter tafel was gebracht en de toezegging van een prae-advies, waarin nader zal worden bezien, of een hogere subsidie en een uitgebreider restauratie geboden zijn. „Wisten B. en W., dat er 3000 nodig zou zijn voor een in goede staat bren gen van het voormalige badhuis aan de Koudenhorn, alvorens dit verwaar loosde bouwwerk aan de Haarlemse „Hobbyclub" over te dragen?" Op deze vraag van mevr. Scheltema-Conradi (V.V.D.) gaf wethouder Happé ruiter lijk toe, dat B. en W. een beetje voort varend waren geweest. Mevr. v. d. Wall-Duyvendak (P.v.d.A.) bepleitte daarentegen het nut van de Hobbyclub. Wethouder Geluk kwam zijn collega te hulp met het argument, dat het gebouw toch prijs zou zijn gegeven aan balda digheid. Nu kon de jeugd er tenminste profijt van trekken. Waarna de raad met het voorstel om de 3000 beschik baar te stellen in zee ging. De heer Hennevelt (C.P.N.) opperde bezwaren tegen de z.i. te late aanbe steding van de 7 sportvelden in „Noord- Akerdam", waardoor boven het toege stane crediet van 324.000 in het vorig jaar thans nog 46.000 extra nodig was, omdat men overging tot aanbesteding na de loonsverhoging en de prijsstij ging van het zand. Wethouder Happé maakte duidelijk, dat de schuld niet bij B. en W. lag. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, het project als werkverruimingsobject uit te voeren. Het Rijk zou dan bij dragen in de kosten. De aanbesteding mislukte, omdat er bezwaren bestonden tegen de voorwaarde van het^ Rijk, n.l. de uitvoering van het grondwerk met de hand te doen geschieden. Daarna werd het werk als normaal werk aan besteed. De wethouder zag geen ver schil voor de sportverenigingen, of men nu in het voor- of het najaar was be gonnen. Het voorstel vai. B. en W. om aan het Pensioenfonds van de Grafische Bedrijven te Amsterdam grond te ver kopen voor de bouw van 125 woningen en 15 garages aan en in de buurt van de Mr. Jan Gerritslaan vond geen genade bij de heer Goedée en zijn P.v.d.A. fractie-genoten. Hij diende een motie in, waarin werd voorgesteld de mogelijkheid van erfpacht nader te on derzoeken. Wethouder Happé raadde dit voorstel af, omdat men moeilijk met het Pen sioenfonds opnieuw kon gaan onderhan delen. De bouw van de woningen zou worden vertraagd. De heer Schippers (K.V.P.) wist, uit ervaring, dat het fonds nooit met erfpacht genoegen zou ne men. Daarna kwamen in het kort alle frac ties aan bod, om het standpunt ken baar te maken ten opzichte van de motie-Goedée. Ir. Stoffels (V.V.D.) wil de alles voorkomen om de bouw tegen te houden. Hij verwierp het voorstel van de heer Goedée. De heer Spek (A.R.) was verheugd, dat een groot beleggingsfonds wilde bouwen. Met een erfpachtregeling mag men andere be leggers niet afschrikken in Haarlem te bouwen. Wethouder Happé stelde daarop voor, dat B. en W. apart zouden prae-advise- ren over grondverkoop én erfpacht, wel ke opmerking een nog scherper reactie veroorzaakte. „Er is toch eerder uit voerig over gesproken," luidde het com mentaar uit de raad. De heer Schip pers wilde elk geval afzonderlijk be zien. Waar de wethouder uiteindelijk mee accoord ging. De motie-Goedée werd verworpen met 20 stemmen tegen en 13 voor. Te gen het voorstel als zodanig had de P.v.d.A. geen bezwaar, omdat anders de woningbouw werd gestagneerd. een ziekenhuis, bedrijven, enz. In het huidige gebied der gemeente Haarlem is derhalve nog ruimte voor 8700 wo ningen. Het huidige tempo van de woning bouw bedraagt zevenhonderd woningen, per jaar. Daarvan uitgaande zou uiter lijk in 1961 met de bouw in Schalkwijk moeten worden begonnen en zou het binnen de gemeente Haarlem daarvan gelegen gedeelte zijn volgebouwd in 1966. Zoals echter reeds werd opgemerkt vormen zevenhonderd woningen per jaar een uiterst minimum. Blijkens recente berekeningen van het Nederlands Eco nomisch Instituut moet het huidige wo ningtekort in de gemeente Haarlem worden gesteld op zesduizend woningen. Rekening houdend met de streefdatum van 1960 voor de opheffing van het wo ningtekort, zouden daarvoor alleen reeds duizend woningen per jaar moeten worden gebouwd. Volgens een recente prognose van eerder genoemd instituut moet voorts worden gerekend op een zodanige bevolkingsgroei van de ge meente Haarlem als gevolg van natuur lijke aanwas, dat daarvoor tot 1970 jaar lijks ruim driehonderd woningen moe ten worden gebouwd. Op basis van deze gegevens zouden dus in feite jaarlijks 1300 woningen moeten worden gesticht, hetgeen zou betekenen dat de thans binnen de gemeente baschikbare gron den reeds in 1961 zouden zijn volge bouwd. In het voorgaande is dan nog geen rekening gehouden met de noodzake lijke migratie en evenmin met de om standigheid dat het in het voornemen ligt geleidelijk een begin te maken met stadssanering en krotonruiming. Voor een gedeelte der vervangende woningen zal voor krotopruiming ruimte buiten de stadskern moeten worden gevonden. Het zal uit het vorenstaande ook blij ken dat de natuurlijke uitbreiding van de gemeente Haarlem een bebouwing van gronden binnen de gemeente Haar lemmerliede en Spaarnwoude in de zeer nabije toekomst noodzakelijk zal maken. Een spoedige herziening van de gren zen tussen de gemeenten Haarlem en Haarlemmerliede en Spaarnwoude biedt daartoe de enige mogelijkheid. Deze nota is gisteren zowel in de raad van Haarlem als in die van Haarlemmerliede en Spaarnwoude besproken. De raad van Haarlemmerliede heeft hierover nog geen definitief oordeel uitgesproken. De 34-jarige bloemist G. P. uit Aals meer is door de Haarlemse rechtbank wegens bigamie verorodeeld tot een'ge vangenisstraf van drie maanden, met af trek van voorarrest. ADVERTENTIE Dek/eine zoaIr. tnebde groots be keuze Chroom meisjeshorloge 27.50 Doublé meisjeshorloge 29.50 Waterd. herenpolshorloge Incabloc, radium etc. 46. met metalen band 49.75 (Zondag 5 December) Vitesse—Z.V.V. V eisenR.K.A.F.C. A.D.O.—K.V.V. D.E.M.Alcmaria Victrix H.B.C.—TYBB Onze GezellenJ. H. Kwartier Nas—W.M.S. A.S.C.Teylingen V.V.S.BD.O.S.R. LisseWarmunda Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sport redactie van de N. Haarlemsche Crt., Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijs vraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor elke goede oplossing wordt één punt toegekend. (Niet otticiële Koersen) Aorig Opening slot 5% Nea 1953 102 [j )*,2 Nea 1953 102% 3(4 Nea 1948 100% jy4 jL't Nea 1950 100% P/4 Nea *1934 100 Ts >-3(8 Nea ,94'/ 100% i Nea 62-64 oei tac 101% inscru GrtbK 1946 pC 99% \ea rtanaeJ Mn eert 215 A.K U 299% Van Berk els fa tent 164 -aive-Uelit eert 257 Van Gelder 275 Kon Hoogovens eert 273% Unilevet eert 47518 Nea Kabel 258 Philips 366(4 Kon eetroieum 528 .Amsterdam Rubber 100% «oh AmerKa Liin Kon Ned Stoomt Mij 171% Nea Scheeov Unie 148(4 UVA 133% Deli MO Cert. 125 7« 2/12 100A 304 477(4 366(4 532 102(4 17J 151% 132 V* 126

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2